Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme našim partnerom:                                                                                                                                                                   

fincentrum-logo

hviezdne-byvanie


facebook-logo_1

Ranný prehľad trhov 27. 3. 2017

27.03.2017 09:50 | Kategórie: Investície | 0 komentárov
Tagy: Mexiko trhy USA akcie investície

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Zdravotnícka reforma v USA sa zdá byť nateraz mŕtva, čo podkopáva sentiment na finančných trhoch.
  • Nálada v ekonomike eurozóny podľa PMI Compozite za marec najlepšia od roku 2011.

AKCIOVÉ TRHY

Akciové trhy na oboch brehoch Atlantiku mierne poklesli po sklamaní investorov z neschopnosti Trumpovej administratívy pretlačiť svoje opatrenia v Kongrese ohľadom zdravotníckej reformy Obamacare. Široký americký index S&P 500 tak zaznamenal svoj najhorší týždeň od novembrových volieb. Donald Trump však indikoval, že by sa teraz mohol zamerať na daňovú reformu, k čomu sa trhy zatiaľ postavili skepticky, vzhľadom na rozpory medzi republikánmi v Kongrese.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy štátnych bezpečne vnímaných dlhopisov USA zaznamenali na konci obchodnej seansy len mierny pokles, keď nezhoda v americkom Kongrese spôsobuje neistotu investorov o prechodnosti ďalšej agendy Donalda Trumpa. Výnosy nemeckých dlhopisov zaznamenali ešte o niečo výraznejší pokles, a to aj napriek lepším ako očakávaným indexom nákupných manažérov v krajine.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato pokleslo aj napriek svojmu postaveniu bezpečného prístavu popri neistote z prechádzania pro- rastových opatrení administratívy Donalda Trumpa. Americký ropný benchmark WTI ako aj severomorský Brent len nesmelo vzrástli, vďaka možnej diskusii OPECu o ďalšom znižovaní produkcie, vzhľadom na stále vysoké zásoby ropy.

DEVÍZOVÉ TRHY

Americký dolár v poslednom dni minulého týždňa mierne oslabil voči košu hlavných zahraničných mien, keď sa po sklamaní v americkom Kongrese mierne zahmlili prospekty ďalších rastových opatrení Donalda Trumpa. Voči euru sa tak pred koncom týždňa obchodoval len tesne pod 108 dolárových centov.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Finančné trhy sa aj v závere týždňa sústredili, či cez americký Kongres prejde reforma zdravotníctva, o ktorej sa pôvodne malo hlasovať už vo štvrtok, no pre nedostatok podpory medzi republikánmi bolo hlasovanie preložené na neskôr pri pokračovaní rokovaní v rámci republikánskej strany na zabezpečenie dostatočného počtu hlasov. To sa nakoniec nepodarilo ani v piatok a nateraz bolo hlasovanie o American Health Care Act odložené ad acta, keď sa zdá, že celá reforma okolo zrušenia Obamacare je úplne mŕtva. To môže mať implikácie aj na prijímanie ďalších reforiem vlády Donalda Trumpa a môže spôsobiť reverzný chod tzv. Trumpovej rally na akciových trhoch. Tá bola totiž postavená práve na nádeji a očakávaniach, že prezident Trump dokáže doručiť sľubované prorastové reformy.
  • James Bullard z Fedu oponoval prevažujúcemu názoru v centrálne banke o tom, že je potrebné zrýchliť tempo zvyšovania sadzieb, aby sa udržala inflácia a trh práce tam, kde sú. Podľa Bullarda je možná aj vyčkávacia taktika. Naproti tomu šéf newyorského Fedu Bill Dudley hovorí o potrebe jemných úprav sadzieb a je presvedčený, že ekonomika sa dokáže prispôsobiť zvyšovaniu.
  • Cez víkend sa uskutočnilo v Kuvajte zasadnutie ministrov ropného priemyslu OPECu a vybraných nečlenských krajín, kde sa predstavitelia zhodli, že dohoda o znížení produkcie by mala byť predĺžená o ďalších šesť mesiacov.
  • Index nákupných manažérov vo výrobnom sektore Nemecka za mesiac marec podľa odhadov vzrástol o 1,5 bodu na 58,3 bodov, čo je najvyššia hodnota za takmer posledných šesť rokov. Index nevýrobného sektora vzrástol o 1,2 bodu na 55,6 bodov. Oba sektory pritom prekonali očakávania trhu, ktorý odhadoval v marci mierny pokles. Nemecký kompozitný index vzrástol o jeden bod na 57 bodov. Nemecký rast by však podľa prieskumu mohla začať ovplyvňovať rastúca inflácia, ktorá v predošlom mesiaci dosiahla medziročné tempo rastu 2,1 percenta. K solídnym zverejneniam Nemecka sa pridali aj rasty z Francúzska, ktoré sa pretavili do agregátneho zverejnenia PMI eurozóny. Za celok vzrástol PMI výrobného sektora o deväť desatín bodu na 56,2 bodov a nevýrobný sektor si pripísal 1,2 bodu na 56,5 bodov. Kompozitný index zahŕňajúci oba sektory vzrástol taktiež o deväť desatín bodu na 56,7 bodov, čo je najvyššia hodnota podnikateľskej aktivity v eurozóne od roku 2011. Highlightom prieskumu bola podľa respondentov tvorba pracovných miest, ktorá dosahuje najlepšie podmienky za posledných takmer desať rokov. Prieskum tak podporuje tvrdenie ECB, ktorá na svojom poslednom zasadnutí poukazovala na tvorbu pracovných miest ako úspech svojej stimulačnej politiky.
  • Rast objednávok tovarov dlhodobej spotreby USA vo februári mierne spomalil svoje tempo oproti januárovým číslam. Medzimesačne vzrástol o 1,7 percenta, čo značí spomalenie o šesť desatín oproti predchádzajúcemu mesiacu. Mimo transportného sektoru však indikátor vzrástol o 0,4 percenta, čo je dvojnásobok oproti januárovej hodnote. Index nákupných manažérov v USA sa podľa odhadov v marci skĺzol o osem desatín bodu na 53,4 bodov, pričom konsenzus naopak očakával jeho mierny rast.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dnešný deň je relatívne prázdny na makrodáta. Len z Nemecka bude zverejnený marcový prieskum IFO biznis klímy. Bude zaujímavé sledovať, ako finančné trhy dokážu prežuť neschválenie zdravotníckej reformy v USA.

ZAUJALO NÁS

Mexiko ponúka voľný obchod s kukuricou

Mexiko ako najväčší importér kukurice z USA, ktoré je teraz zasiahnuté Trumpovou protekcionistickou rétorikou hľadá spôsoby ako nahradiť tento zdroj. Zvažuje preto zavedenie bezcolného obchodu krajinám ako Brazília či Argentína, čo by však v dôsledku mohlo mať obrovský dopad na amerických farmárov. Import tejto komodity z USA predstavuje 98 percent a len v minulom roku utŕžilo USA z exportu farmárskych produktov do Mexika približne 17,7 miliardy amerických dolárov, z čoho kukurica predstavuje viac ako 2 miliardy dolárov.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Ranný prehľad trhov 27. 3. 2017

Ranný prehľad trhov 27. 3. 2017 >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

Peter Apolen | 23.05.2017 00:00 Podielové fondy objavuje stále viac drobných investorov

Slováci majú už v podielových fondoch uložené vklady v hodnote 7,57 miliardy eur. Túto formu investovania tak objavuje stále viac bežných ľudí nachádzajúcich v nich výhodnejšiu alternatívu k nič nezarábajúcim bankovým účtom. Napriek tomu je ešte stále veľa takých, pre ktoré sú fondy opradené tajomstvom. Informácie pre nich sa pokúsime poskytnúť v nasledovnom rozhovore s Ivanom Znášikom, výkonným riaditeľom Slovenskej asociácie správcovských spoločností. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Pieružek | 22.05.2017 00:00 Investície do nehnuteľností? Hľadajte radšej mimo Bratislavy

Už je to pár týždňov odkedy som napísal svoj posledný článok. Dôvod je jednoduchý – mal som plné ruky práce s novými investíciami. V tomto článku sa pozrieme na jednu konkrétnu, ktorú som práve v týchto dňoch dokončil. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 19.05.2017 00:00 Cez avokádo a karfiol k investičnému portfóliu

Investičný svet je pri svojich vážnych témach niekedy príliš vzdialený bežným ľuďom. Ponúkame preto ľahšiu tému, ktorá sa týka väčšiny z nás a pritom môže mať na investície podobne zaujímavý dopad. Ide o zdravú stravu, ktorá ženie nahor ceny trendy komodít a vytvára priestor aj pre investorov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 15.05.2017 00:00 Antverpami - vlani "pretiekli" diamanty za 44 mld. eur

Belgickým mestom podľa údajov zverejnených Antverpským diamantovým centrom prešlo minulý rok až 202 miliónov karátov týchto drahých kameňov v hodnote 48 miliárd dolárov, čo je päť percent viac ako pred rokom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 12.05.2017 00:00 Čo znamená víťazstvo Macrona pre trhy a investorov

Odborníci z investičnej spoločnosti Fidelity analyzujú, čo bude víťazstvo Emmanuela Macrona vo Francúzsku znamenať pre trhy a investorov a kde by sa mohli vyskytnúť potenciálne investičné príležitosti. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

26.05.2017 10:03 Ranný prehľad trhov 26. 5. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.05.2017 10:23 Ranný prehľad trhov 25. 5. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.05.2017 09:21 Transformované fondy poráží i inflace. Světlejší zítřky nečekejte

Pouze třem z osmi penzijních společností se v rámci transformovaných fondů podařilo překonat inflaci. Reálné zhodnocení ostatních fondů bylo záporné. Vyhlídky na letošní rok přitom také nejsou příliš příznivé. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

24.05.2017 10:54 Ranný prehľad trhov 24. 5. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

23.05.2017 14:39 Apple sa dohodol s Nokiou na urovnaní patentových sporov

Doterajší rivali, ktorí sa proti sebe viedli niekoľko súdnych sporov o patentovú ochranu pri výrobe mobilov, sa dohodli na vyrovnaní. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Redakcia | 12.05.2017 00:00 Čo znamená víťazstvo Macrona pre trhy a investorov

Odborníci z investičnej spoločnosti Fidelity analyzujú, čo bude víťazstvo Emmanuela Macrona vo Francúzsku znamenať pre trhy a investorov a kde by sa mohli vyskytnúť potenciálne investičné príležitosti. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Stanislav Pánis | 09.05.2017 00:00 Čo ovplyvňovalo finančné trhy v apríli

Finančné trhy v apríli ovplyvňovala politika. Kým v Európe to bolo očakávanie z výsledku prvého kola francúzskych prezidentských volieb, v USA boli trhy sústredené na to, či a aké, opatrenia sa novému americkému prezidentovi Donaldovi Trumovi podarí pretaviť do praxe počas prvých sto dní v úrade. V svetovom meradle emócie vyvolával hroziaci konflikt v Sýrii. Zhodnotenie vývoja finančných trhov v apríli prinášame v nasledujúcej analýze.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 15.05.2017 00:00 Antverpami - vlani "pretiekli" diamanty za 44 mld. eur

Belgickým mestom podľa údajov zverejnených Antverpským diamantovým centrom prešlo minulý rok až 202 miliónov karátov týchto drahých kameňov v hodnote 48 miliárd dolárov, čo je päť percent viac ako pred rokom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 19.05.2017 00:00 Cez avokádo a karfiol k investičnému portfóliu

Investičný svet je pri svojich vážnych témach niekedy príliš vzdialený bežným ľuďom. Ponúkame preto ľahšiu tému, ktorá sa týka väčšiny z nás a pritom môže mať na investície podobne zaujímavý dopad. Ide o zdravú stravu, ktorá ženie nahor ceny trendy komodít a vytvára priestor aj pre investorov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »