Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Ranný prehľad trhov 27. 3. 2017

27.03.2017 09:50 | Kategórie: Investície | 0 komentárov
Tagy: Mexiko trhy USA akcie investície

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Zdravotnícka reforma v USA sa zdá byť nateraz mŕtva, čo podkopáva sentiment na finančných trhoch.
  • Nálada v ekonomike eurozóny podľa PMI Compozite za marec najlepšia od roku 2011.

AKCIOVÉ TRHY

Akciové trhy na oboch brehoch Atlantiku mierne poklesli po sklamaní investorov z neschopnosti Trumpovej administratívy pretlačiť svoje opatrenia v Kongrese ohľadom zdravotníckej reformy Obamacare. Široký americký index S&P 500 tak zaznamenal svoj najhorší týždeň od novembrových volieb. Donald Trump však indikoval, že by sa teraz mohol zamerať na daňovú reformu, k čomu sa trhy zatiaľ postavili skepticky, vzhľadom na rozpory medzi republikánmi v Kongrese.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy štátnych bezpečne vnímaných dlhopisov USA zaznamenali na konci obchodnej seansy len mierny pokles, keď nezhoda v americkom Kongrese spôsobuje neistotu investorov o prechodnosti ďalšej agendy Donalda Trumpa. Výnosy nemeckých dlhopisov zaznamenali ešte o niečo výraznejší pokles, a to aj napriek lepším ako očakávaným indexom nákupných manažérov v krajine.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato pokleslo aj napriek svojmu postaveniu bezpečného prístavu popri neistote z prechádzania pro- rastových opatrení administratívy Donalda Trumpa. Americký ropný benchmark WTI ako aj severomorský Brent len nesmelo vzrástli, vďaka možnej diskusii OPECu o ďalšom znižovaní produkcie, vzhľadom na stále vysoké zásoby ropy.

DEVÍZOVÉ TRHY

Americký dolár v poslednom dni minulého týždňa mierne oslabil voči košu hlavných zahraničných mien, keď sa po sklamaní v americkom Kongrese mierne zahmlili prospekty ďalších rastových opatrení Donalda Trumpa. Voči euru sa tak pred koncom týždňa obchodoval len tesne pod 108 dolárových centov.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Finančné trhy sa aj v závere týždňa sústredili, či cez americký Kongres prejde reforma zdravotníctva, o ktorej sa pôvodne malo hlasovať už vo štvrtok, no pre nedostatok podpory medzi republikánmi bolo hlasovanie preložené na neskôr pri pokračovaní rokovaní v rámci republikánskej strany na zabezpečenie dostatočného počtu hlasov. To sa nakoniec nepodarilo ani v piatok a nateraz bolo hlasovanie o American Health Care Act odložené ad acta, keď sa zdá, že celá reforma okolo zrušenia Obamacare je úplne mŕtva. To môže mať implikácie aj na prijímanie ďalších reforiem vlády Donalda Trumpa a môže spôsobiť reverzný chod tzv. Trumpovej rally na akciových trhoch. Tá bola totiž postavená práve na nádeji a očakávaniach, že prezident Trump dokáže doručiť sľubované prorastové reformy.
  • James Bullard z Fedu oponoval prevažujúcemu názoru v centrálne banke o tom, že je potrebné zrýchliť tempo zvyšovania sadzieb, aby sa udržala inflácia a trh práce tam, kde sú. Podľa Bullarda je možná aj vyčkávacia taktika. Naproti tomu šéf newyorského Fedu Bill Dudley hovorí o potrebe jemných úprav sadzieb a je presvedčený, že ekonomika sa dokáže prispôsobiť zvyšovaniu.
  • Cez víkend sa uskutočnilo v Kuvajte zasadnutie ministrov ropného priemyslu OPECu a vybraných nečlenských krajín, kde sa predstavitelia zhodli, že dohoda o znížení produkcie by mala byť predĺžená o ďalších šesť mesiacov.
  • Index nákupných manažérov vo výrobnom sektore Nemecka za mesiac marec podľa odhadov vzrástol o 1,5 bodu na 58,3 bodov, čo je najvyššia hodnota za takmer posledných šesť rokov. Index nevýrobného sektora vzrástol o 1,2 bodu na 55,6 bodov. Oba sektory pritom prekonali očakávania trhu, ktorý odhadoval v marci mierny pokles. Nemecký kompozitný index vzrástol o jeden bod na 57 bodov. Nemecký rast by však podľa prieskumu mohla začať ovplyvňovať rastúca inflácia, ktorá v predošlom mesiaci dosiahla medziročné tempo rastu 2,1 percenta. K solídnym zverejneniam Nemecka sa pridali aj rasty z Francúzska, ktoré sa pretavili do agregátneho zverejnenia PMI eurozóny. Za celok vzrástol PMI výrobného sektora o deväť desatín bodu na 56,2 bodov a nevýrobný sektor si pripísal 1,2 bodu na 56,5 bodov. Kompozitný index zahŕňajúci oba sektory vzrástol taktiež o deväť desatín bodu na 56,7 bodov, čo je najvyššia hodnota podnikateľskej aktivity v eurozóne od roku 2011. Highlightom prieskumu bola podľa respondentov tvorba pracovných miest, ktorá dosahuje najlepšie podmienky za posledných takmer desať rokov. Prieskum tak podporuje tvrdenie ECB, ktorá na svojom poslednom zasadnutí poukazovala na tvorbu pracovných miest ako úspech svojej stimulačnej politiky.
  • Rast objednávok tovarov dlhodobej spotreby USA vo februári mierne spomalil svoje tempo oproti januárovým číslam. Medzimesačne vzrástol o 1,7 percenta, čo značí spomalenie o šesť desatín oproti predchádzajúcemu mesiacu. Mimo transportného sektoru však indikátor vzrástol o 0,4 percenta, čo je dvojnásobok oproti januárovej hodnote. Index nákupných manažérov v USA sa podľa odhadov v marci skĺzol o osem desatín bodu na 53,4 bodov, pričom konsenzus naopak očakával jeho mierny rast.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dnešný deň je relatívne prázdny na makrodáta. Len z Nemecka bude zverejnený marcový prieskum IFO biznis klímy. Bude zaujímavé sledovať, ako finančné trhy dokážu prežuť neschválenie zdravotníckej reformy v USA.

ZAUJALO NÁS

Mexiko ponúka voľný obchod s kukuricou

Mexiko ako najväčší importér kukurice z USA, ktoré je teraz zasiahnuté Trumpovou protekcionistickou rétorikou hľadá spôsoby ako nahradiť tento zdroj. Zvažuje preto zavedenie bezcolného obchodu krajinám ako Brazília či Argentína, čo by však v dôsledku mohlo mať obrovský dopad na amerických farmárov. Import tejto komodity z USA predstavuje 98 percent a len v minulom roku utŕžilo USA z exportu farmárskych produktov do Mexika približne 17,7 miliardy amerických dolárov, z čoho kukurica predstavuje viac ako 2 miliardy dolárov.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Ranný prehľad trhov 27. 3. 2017

Ranný prehľad trhov 27. 3. 2017 >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

Peter Apolen | 25.07.2017 00:00 Hľadanie výnosu: podielové fondy alebo ETF?

ETF fondy (exchange-traded funds) zaznamenali v uplynulých rokoch exponenciálny rast. Kým v roku 1998 ich existovalo len 29, koncom minulého roka si investori mohli vyberať z ponuky 1700 fondov investujúcich do akcií, dlhopisov, či iných finančných inštrumentov. ETF lákajú najmä nižšími poplatkami, no zdá, že podielové fondy by v budúcnosti opäť mohli získať stratené pozície.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 20.07.2017 00:00 Finančné trhy v 3. kvartáli - návrat vysokej volatility

Hlavný rizikom pre menové trhy v prebiehajúcom letnom období bude narastajúca volatilita. V tejto chvíli prevláda na trhoch kombinácia spomaľujúcej sa inflácie a slabšieho dolára. Avšak najväčším rizikom pre globálny ekonomický rast bude v najbližšej budúcnosti sprísňovanie čínskej monetárnej politiky. Jediným ostrovom pozitívneho sentimentu by mohla byť v treťom kvartáli Európa. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 17.07.2017 00:00 Vysokofrekvenčné obchodovanie zvyšuje riziko vzniku novej krízy

Po celú dekádu bolo považované vysokofrekvenčné obchodovanie (high frequency trading – HFT) za žeravý biznis, ktorý prinášal ohromné ​​zisky. V prostredí nízkej volatility, ktoré panovalo do nedávna, však narazilo na problém so ziskovosťou. Začalo sa preto koncentrovať a dnes pár spoločností dnes ovláda značnú časť trhu. Pri ďalšom prudkom výkyve trhu môžu spôsobiť nový pád trhu. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

PR článok | 10.07.2017 12:00 Rýchlokurz ako sa stať investorom do podielových fondov

Skúsení investori už podielové fondy iste dobre poznajú. Kto sa ale na finančný trh ešte len chystá vyraziť, neoľutuje, keď sa s nimi zoznámi – podielové fondy sú totiž tým najjednoduchším spôsobom, ako sa z ničoho stať investorom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 06.07.2017 00:00 Čo sa dialo na finančných trhoch v júni

Po väčšinu júna akciové trhy na oboch brehoch Atlantického oceána len stagnovali, v prípade európskych akcií v blízkosti dvojročných maxím a v prípade amerických akcií na historických maximách. Chýbal výraznejší impulz tak pre pohyb nadol, ako aj nahor. Až koncom mesiaca prišlo v reakcii na jastrabo vnímaný slovník šéfa ECB Maria Draghiho, na jastrabie vyjadrenia predstaviteľov ďalších centrálnych bánk, k veľkej korekcii búrz. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

27.07.2017 10:05 Ranný prehľad trhov 27. 7. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

26.07.2017 11:14 Ranný prehľad trhov 26. 7. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

26.07.2017 09:37 Akciové fondy: Svítání Brazílie a úpadek realit

V červenci 2017 se akciovým podílovým fondům příliš nedařilo a navázaly na letošní sérii mírných sestupů. Nejvíce propadaly fondy zaměřené na reality. Naopak se dařilo volatilním brazilským akciím. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.07.2017 13:53 Prehľad zhodnotenia fondov v 2. a 3. pilieri

Prinášame prehľad zhodnotenia v dôchodkových fondoch za predchádzajúci týždeň. Väčšina fondov vykázala citeľnú stranu. Niektoré i cez dve percentá. Najviac sa však i naďalej darí indexovým a akciovým fondom. Indexový fond od NN DSS vzrástol za posledných 12 mesiacov o viac ako 19 percent.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.07.2017 12:40 NBS upozorňuje na spoločnosť Atlantic Global Asset Management

Národná banka Slovenska upozorňuje na činnosť spoločnosti. Spoločnosť ATLANTIC GLOBAL ASSET MANAGEMENT ponúka investičné produkty bez splnenia legislatívnych povinností Slovenskej republiky a nedisponuje žiadnym povolením na činnosť. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Redakcia | 20.07.2017 00:00 Finančné trhy v 3. kvartáli - návrat vysokej volatility

Hlavný rizikom pre menové trhy v prebiehajúcom letnom období bude narastajúca volatilita. V tejto chvíli prevláda na trhoch kombinácia spomaľujúcej sa inflácie a slabšieho dolára. Avšak najväčším rizikom pre globálny ekonomický rast bude v najbližšej budúcnosti sprísňovanie čínskej monetárnej politiky. Jediným ostrovom pozitívneho sentimentu by mohla byť v treťom kvartáli Európa. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 17.07.2017 00:00 Vysokofrekvenčné obchodovanie zvyšuje riziko vzniku novej krízy

Po celú dekádu bolo považované vysokofrekvenčné obchodovanie (high frequency trading – HFT) za žeravý biznis, ktorý prinášal ohromné ​​zisky. V prostredí nízkej volatility, ktoré panovalo do nedávna, však narazilo na problém so ziskovosťou. Začalo sa preto koncentrovať a dnes pár spoločností dnes ovláda značnú časť trhu. Pri ďalšom prudkom výkyve trhu môžu spôsobiť nový pád trhu. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

PR článok | 10.07.2017 12:00 Rýchlokurz ako sa stať investorom do podielových fondov

Skúsení investori už podielové fondy iste dobre poznajú. Kto sa ale na finančný trh ešte len chystá vyraziť, neoľutuje, keď sa s nimi zoznámi – podielové fondy sú totiž tým najjednoduchším spôsobom, ako sa z ničoho stať investorom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »