Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme našim partnerom:                                                                                                                                                                   

fincentrum-logo

hviezdne-byvanie


facebook-logo_1

Ranný prehľad trhov 27. 4. 2017

27.04.2017 13:42 | Kategórie: Investície | 0 komentárov
Tagy: elektrické autá akcie

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. 

  • Biely dom plánuje znížiť korporátne dane o 20 percentuálnych bodov na 15 percent.
  • Včera sa objavovali špekulácie, že USA sú blízko opustenia združenia voľného obchodu Nafta.
  • Dnes sa od ECB neočakáva žiadna zmena v nastavení menovej politiky.

AKCIOVÉ TRHY

Európske akciové trhy rástli v reakcii na zverejnenie série lepších ako očakávaných hospodárskych výsledkov viacerých firiem za prvý kvartál. Wall Street neudržala zisky a končila v miernej strate, keď predstavenie daňovej reformy americkou vládou neprinieslo žiadne prekvapenia. Trhy navyše už v predchádzajúcich dňoch započítali tento krok, na ktorý tak dlho čakali. Navyše ide len o prvý návrh a je otázne, či v takejto podobe prejde Kongresom, keďže vytvára predpoklady na obrovské deficity rozpočtov. Sentiment podkopali špekulácie, že americký prezident Donald Trump má už pripravený draft exekutívneho príkazu o opustení združenia Nafta.

DLHOPISOVÉ TRHY

Ceny na dlhopisových trhoch sa príliš nepohli, víťazstvo Emmanuela Macrona v prvom kole prezidentských volieb bolo do nich už započítané podobne ako solídne makrodáta či silná podniková výsledková sezóna. No inflácia napriek tomu, že sa odráža, ostáva v pomere k rýchlosti globálneho ekonomického rastu podstatne nízka, čo je dôvod stále prítomných nízkych sadzieb.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato ostalo relatívne stabilné, keď podobne ako dlhopisové trhy započítalo všetky ostatné správy do kurzov. Robustný rast globálnej ekonomiky, odstránenie politických rizík v Európe či ďalšie dve zvýšenia sadzieb Fedom znamenajú, že by sa mohlo dostať skôr pod ďalší predajný tlak. Ropa len stagnovala, keď pokles komerčných zásob v USA bol kompenzovaný pokračujúcimi obavami či predĺženie dohody OPECu o znížení produkcie dokáže vybalansovať trh pri rastúcej bridlicovej ťažbe v USA.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár sa posilnil voči väčšine hlavných svetových mien v reakcii na predstavenie základných čŕt daňovej reformy v USA, ktorá by znížila korporátne dane z 35 na 15 percent a zaviedla zníženú jednorázovú daň na repatriáciu ziskov amerických firiem držaných v zahraničí.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Včera americká administratíva predstavila dlho-očakávanú daňovú reformu, respektíve lepšie povedané, len jej základné princípy. V rámci nich by mala byť znížená korporátna daň z 35 percent na 15 percent, čo predstavuje najväčšie zníženie daní v histórii Spojených štátov. Zároveň sa plánuje daňová úľava – zdanenie 10 percentami pre repatriované zisky amerických firiem v zahraničí. Sentiment na trhoch to príliš nezlepšilo pri absencii detailov reformy ako aj faktu, že ide o prvý návrh, ktorý bude môže mať problém prejsť cez Kongres, keďže nie je rozpočtovo neutrálny a pravdepodobne by výrazne zvýšiť deficity. Hoci by zníženie daní viedlo k zvýšenej ekonomickej aktivite, no tá zrejme nebude dostatočne silná, aby vykompenzovala výpadky štátnej kasy. Navyše vzniknúť by mohol problém rikardiánskej ekvivalencie, kde by mohli subjekty očakávať, že tak veľké zníženie daní bude v budúcnosti nahradené ich zvýšením, čo by mohlo obmedzovať ich ochotu expandovať.
  • Včera sa objavovali aj správy, že Biely dom má už pripravený draft exekutívneho príkazu vystúpenia zo severoamerického združenia voľného obchodu Nafta. Neskôr agentúry uvádzali, že americký prezident Donald Trump len chce prinútiť Mexiko aj Kanadu, aby si sadli k rokovaciemu stolu a dohodli sa na nových podmienkach dohody, z ktorej by mali všetky tri krajiny prospech.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • V priebehu dňa by mal byť zverejnený prvý rýchly odhad nemeckej inflácie za apríl. V Európe zasadá aj ECB, kde sa však v zásade neočakáva žiadna zmena ohľadne nastavenia menovej politiky, malo by ísť o relatívne nudný míting.
  • V USA bude zverejnený prvý odhad marcových objednávok tovarov dlhodobej spotreby a spolu s nim aj nedokončené predaje domov za rovnaký mesiac spolu s pravidelnými týždennými dátami nových a pokračujúcich žiadostí o podporu v nezamestnanosti.

ZAUJALO NÁS

Elektrické autá by mali predstavovať až 30 percent nových áut v roku 2030. S týmto vyjadrením sa okrem automobiliek začínajú zaoberať aj veľké ropné spoločnosti. Podľa hlavného ekonóma ropnej spoločnosti Total SA Joela Couseho na konferencii Bloomberg New Energy Finance  by dopyt po rope mal dosiahnuť práve v roku 2030 svoj vrchol. Po tomto roku by mohol dopyt stagnovať či dokonca začať klesať. Niektoré ropné spoločnosti preto začínajú investovať aj do zdrojov obnoviteľnej energie, pričom jednou z najrozšírenejších možností sú veterné mlyny na mori, ktoré nahrádzajú platformy ťažiace ropu.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Ranný prehľad trhov 27. 4. 2017

Ranný prehľad trhov 27. 4. 2017 >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

Peter Apolen | 23.05.2017 00:00 Podielové fondy objavuje stále viac drobných investorov

Slováci majú už v podielových fondoch uložené vklady v hodnote 7,57 miliardy eur. Túto formu investovania tak objavuje stále viac bežných ľudí nachádzajúcich v nich výhodnejšiu alternatívu k nič nezarábajúcim bankovým účtom. Napriek tomu je ešte stále veľa takých, pre ktoré sú fondy opradené tajomstvom. Informácie pre nich sa pokúsime poskytnúť v nasledovnom rozhovore s Ivanom Znášikom, výkonným riaditeľom Slovenskej asociácie správcovských spoločností. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Pieružek | 22.05.2017 00:00 Investície do nehnuteľností? Hľadajte radšej mimo Bratislavy

Už je to pár týždňov odkedy som napísal svoj posledný článok. Dôvod je jednoduchý – mal som plné ruky práce s novými investíciami. V tomto článku sa pozrieme na jednu konkrétnu, ktorú som práve v týchto dňoch dokončil. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 19.05.2017 00:00 Cez avokádo a karfiol k investičnému portfóliu

Investičný svet je pri svojich vážnych témach niekedy príliš vzdialený bežným ľuďom. Ponúkame preto ľahšiu tému, ktorá sa týka väčšiny z nás a pritom môže mať na investície podobne zaujímavý dopad. Ide o zdravú stravu, ktorá ženie nahor ceny trendy komodít a vytvára priestor aj pre investorov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 15.05.2017 00:00 Antverpami - vlani "pretiekli" diamanty za 44 mld. eur

Belgickým mestom podľa údajov zverejnených Antverpským diamantovým centrom prešlo minulý rok až 202 miliónov karátov týchto drahých kameňov v hodnote 48 miliárd dolárov, čo je päť percent viac ako pred rokom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 12.05.2017 00:00 Čo znamená víťazstvo Macrona pre trhy a investorov

Odborníci z investičnej spoločnosti Fidelity analyzujú, čo bude víťazstvo Emmanuela Macrona vo Francúzsku znamenať pre trhy a investorov a kde by sa mohli vyskytnúť potenciálne investičné príležitosti. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

25.05.2017 10:23 Ranný prehľad trhov 25. 5. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.05.2017 09:21 Transformované fondy poráží i inflace. Světlejší zítřky nečekejte

Pouze třem z osmi penzijních společností se v rámci transformovaných fondů podařilo překonat inflaci. Reálné zhodnocení ostatních fondů bylo záporné. Vyhlídky na letošní rok přitom také nejsou příliš příznivé. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

24.05.2017 10:54 Ranný prehľad trhov 24. 5. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

23.05.2017 14:39 Apple sa dohodol s Nokiou na urovnaní patentových sporov

Doterajší rivali, ktorí sa proti sebe viedli niekoľko súdnych sporov o patentovú ochranu pri výrobe mobilov, sa dohodli na vyrovnaní. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

23.05.2017 10:58 Blížiace sa zasadnutie OPEC je kľúčovým faktorom súčasných komoditných trhov

Politická neistota okolo amerického prezidenta Donalda Trumpa a okolo jeho schopnosti presadiť plánované stimuly, ovplyvňuje finančné trhy. Ďalším zo škandálov, ktoré poznačili aktuálny prezidentský úrad, je prepustenie šéfa FBI a následné vymenovanie zvláštnej komisie, ktorej úlohou je vyšetriť prípadné prepojenie medzi prezidentskou kampaňou D. Trumpa a Ruskom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Redakcia | 12.05.2017 00:00 Čo znamená víťazstvo Macrona pre trhy a investorov

Odborníci z investičnej spoločnosti Fidelity analyzujú, čo bude víťazstvo Emmanuela Macrona vo Francúzsku znamenať pre trhy a investorov a kde by sa mohli vyskytnúť potenciálne investičné príležitosti. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 15.05.2017 00:00 Antverpami - vlani "pretiekli" diamanty za 44 mld. eur

Belgickým mestom podľa údajov zverejnených Antverpským diamantovým centrom prešlo minulý rok až 202 miliónov karátov týchto drahých kameňov v hodnote 48 miliárd dolárov, čo je päť percent viac ako pred rokom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Stanislav Pánis | 09.05.2017 00:00 Čo ovplyvňovalo finančné trhy v apríli

Finančné trhy v apríli ovplyvňovala politika. Kým v Európe to bolo očakávanie z výsledku prvého kola francúzskych prezidentských volieb, v USA boli trhy sústredené na to, či a aké, opatrenia sa novému americkému prezidentovi Donaldovi Trumovi podarí pretaviť do praxe počas prvých sto dní v úrade. V svetovom meradle emócie vyvolával hroziaci konflikt v Sýrii. Zhodnotenie vývoja finančných trhov v apríli prinášame v nasledujúcej analýze.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 19.05.2017 00:00 Cez avokádo a karfiol k investičnému portfóliu

Investičný svet je pri svojich vážnych témach niekedy príliš vzdialený bežným ľuďom. Ponúkame preto ľahšiu tému, ktorá sa týka väčšiny z nás a pritom môže mať na investície podobne zaujímavý dopad. Ide o zdravú stravu, ktorá ženie nahor ceny trendy komodít a vytvára priestor aj pre investorov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »