Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Ranný prehľad trhov 27. 4. 2017

27.04.2017 13:42 | Kategórie: Investície | 0 komentárov
Tagy: elektrické autá akcie

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. 

  • Biely dom plánuje znížiť korporátne dane o 20 percentuálnych bodov na 15 percent.
  • Včera sa objavovali špekulácie, že USA sú blízko opustenia združenia voľného obchodu Nafta.
  • Dnes sa od ECB neočakáva žiadna zmena v nastavení menovej politiky.

AKCIOVÉ TRHY

Európske akciové trhy rástli v reakcii na zverejnenie série lepších ako očakávaných hospodárskych výsledkov viacerých firiem za prvý kvartál. Wall Street neudržala zisky a končila v miernej strate, keď predstavenie daňovej reformy americkou vládou neprinieslo žiadne prekvapenia. Trhy navyše už v predchádzajúcich dňoch započítali tento krok, na ktorý tak dlho čakali. Navyše ide len o prvý návrh a je otázne, či v takejto podobe prejde Kongresom, keďže vytvára predpoklady na obrovské deficity rozpočtov. Sentiment podkopali špekulácie, že americký prezident Donald Trump má už pripravený draft exekutívneho príkazu o opustení združenia Nafta.

DLHOPISOVÉ TRHY

Ceny na dlhopisových trhoch sa príliš nepohli, víťazstvo Emmanuela Macrona v prvom kole prezidentských volieb bolo do nich už započítané podobne ako solídne makrodáta či silná podniková výsledková sezóna. No inflácia napriek tomu, že sa odráža, ostáva v pomere k rýchlosti globálneho ekonomického rastu podstatne nízka, čo je dôvod stále prítomných nízkych sadzieb.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato ostalo relatívne stabilné, keď podobne ako dlhopisové trhy započítalo všetky ostatné správy do kurzov. Robustný rast globálnej ekonomiky, odstránenie politických rizík v Európe či ďalšie dve zvýšenia sadzieb Fedom znamenajú, že by sa mohlo dostať skôr pod ďalší predajný tlak. Ropa len stagnovala, keď pokles komerčných zásob v USA bol kompenzovaný pokračujúcimi obavami či predĺženie dohody OPECu o znížení produkcie dokáže vybalansovať trh pri rastúcej bridlicovej ťažbe v USA.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár sa posilnil voči väčšine hlavných svetových mien v reakcii na predstavenie základných čŕt daňovej reformy v USA, ktorá by znížila korporátne dane z 35 na 15 percent a zaviedla zníženú jednorázovú daň na repatriáciu ziskov amerických firiem držaných v zahraničí.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Včera americká administratíva predstavila dlho-očakávanú daňovú reformu, respektíve lepšie povedané, len jej základné princípy. V rámci nich by mala byť znížená korporátna daň z 35 percent na 15 percent, čo predstavuje najväčšie zníženie daní v histórii Spojených štátov. Zároveň sa plánuje daňová úľava – zdanenie 10 percentami pre repatriované zisky amerických firiem v zahraničí. Sentiment na trhoch to príliš nezlepšilo pri absencii detailov reformy ako aj faktu, že ide o prvý návrh, ktorý bude môže mať problém prejsť cez Kongres, keďže nie je rozpočtovo neutrálny a pravdepodobne by výrazne zvýšiť deficity. Hoci by zníženie daní viedlo k zvýšenej ekonomickej aktivite, no tá zrejme nebude dostatočne silná, aby vykompenzovala výpadky štátnej kasy. Navyše vzniknúť by mohol problém rikardiánskej ekvivalencie, kde by mohli subjekty očakávať, že tak veľké zníženie daní bude v budúcnosti nahradené ich zvýšením, čo by mohlo obmedzovať ich ochotu expandovať.
  • Včera sa objavovali aj správy, že Biely dom má už pripravený draft exekutívneho príkazu vystúpenia zo severoamerického združenia voľného obchodu Nafta. Neskôr agentúry uvádzali, že americký prezident Donald Trump len chce prinútiť Mexiko aj Kanadu, aby si sadli k rokovaciemu stolu a dohodli sa na nových podmienkach dohody, z ktorej by mali všetky tri krajiny prospech.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • V priebehu dňa by mal byť zverejnený prvý rýchly odhad nemeckej inflácie za apríl. V Európe zasadá aj ECB, kde sa však v zásade neočakáva žiadna zmena ohľadne nastavenia menovej politiky, malo by ísť o relatívne nudný míting.
  • V USA bude zverejnený prvý odhad marcových objednávok tovarov dlhodobej spotreby a spolu s nim aj nedokončené predaje domov za rovnaký mesiac spolu s pravidelnými týždennými dátami nových a pokračujúcich žiadostí o podporu v nezamestnanosti.

ZAUJALO NÁS

Elektrické autá by mali predstavovať až 30 percent nových áut v roku 2030. S týmto vyjadrením sa okrem automobiliek začínajú zaoberať aj veľké ropné spoločnosti. Podľa hlavného ekonóma ropnej spoločnosti Total SA Joela Couseho na konferencii Bloomberg New Energy Finance  by dopyt po rope mal dosiahnuť práve v roku 2030 svoj vrchol. Po tomto roku by mohol dopyt stagnovať či dokonca začať klesať. Niektoré ropné spoločnosti preto začínajú investovať aj do zdrojov obnoviteľnej energie, pričom jednou z najrozšírenejších možností sú veterné mlyny na mori, ktoré nahrádzajú platformy ťažiace ropu.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Ranný prehľad trhov 27. 4. 2017

Ranný prehľad trhov 27. 4. 2017 >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

Peter Apolen | 25.07.2017 00:00 Hľadanie výnosu: podielové fondy alebo ETF?

ETF fondy (exchange-traded funds) zaznamenali v uplynulých rokoch exponenciálny rast. Kým v roku 1998 ich existovalo len 29, koncom minulého roka si investori mohli vyberať z ponuky 1700 fondov investujúcich do akcií, dlhopisov, či iných finančných inštrumentov. ETF lákajú najmä nižšími poplatkami, no zdá, že podielové fondy by v budúcnosti opäť mohli získať stratené pozície.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 20.07.2017 00:00 Finančné trhy v 3. kvartáli - návrat vysokej volatility

Hlavný rizikom pre menové trhy v prebiehajúcom letnom období bude narastajúca volatilita. V tejto chvíli prevláda na trhoch kombinácia spomaľujúcej sa inflácie a slabšieho dolára. Avšak najväčším rizikom pre globálny ekonomický rast bude v najbližšej budúcnosti sprísňovanie čínskej monetárnej politiky. Jediným ostrovom pozitívneho sentimentu by mohla byť v treťom kvartáli Európa. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 17.07.2017 00:00 Vysokofrekvenčné obchodovanie zvyšuje riziko vzniku novej krízy

Po celú dekádu bolo považované vysokofrekvenčné obchodovanie (high frequency trading – HFT) za žeravý biznis, ktorý prinášal ohromné ​​zisky. V prostredí nízkej volatility, ktoré panovalo do nedávna, však narazilo na problém so ziskovosťou. Začalo sa preto koncentrovať a dnes pár spoločností dnes ovláda značnú časť trhu. Pri ďalšom prudkom výkyve trhu môžu spôsobiť nový pád trhu. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

PR článok | 10.07.2017 12:00 Rýchlokurz ako sa stať investorom do podielových fondov

Skúsení investori už podielové fondy iste dobre poznajú. Kto sa ale na finančný trh ešte len chystá vyraziť, neoľutuje, keď sa s nimi zoznámi – podielové fondy sú totiž tým najjednoduchším spôsobom, ako sa z ničoho stať investorom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 06.07.2017 00:00 Čo sa dialo na finančných trhoch v júni

Po väčšinu júna akciové trhy na oboch brehoch Atlantického oceána len stagnovali, v prípade európskych akcií v blízkosti dvojročných maxím a v prípade amerických akcií na historických maximách. Chýbal výraznejší impulz tak pre pohyb nadol, ako aj nahor. Až koncom mesiaca prišlo v reakcii na jastrabo vnímaný slovník šéfa ECB Maria Draghiho, na jastrabie vyjadrenia predstaviteľov ďalších centrálnych bánk, k veľkej korekcii búrz. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

26.07.2017 11:14 Ranný prehľad trhov 26. 7. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

26.07.2017 09:37 Akciové fondy: Svítání Brazílie a úpadek realit

V červenci 2017 se akciovým podílovým fondům příliš nedařilo a navázaly na letošní sérii mírných sestupů. Nejvíce propadaly fondy zaměřené na reality. Naopak se dařilo volatilním brazilským akciím. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.07.2017 13:53 Prehľad zhodnotenia fondov v 2. a 3. pilieri

Prinášame prehľad zhodnotenia v dôchodkových fondoch za predchádzajúci týždeň. Väčšina fondov vykázala citeľnú stranu. Niektoré i cez dve percentá. Najviac sa však i naďalej darí indexovým a akciovým fondom. Indexový fond od NN DSS vzrástol za posledných 12 mesiacov o viac ako 19 percent.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.07.2017 12:40 NBS upozorňuje na spoločnosť Atlantic Global Asset Management

Národná banka Slovenska upozorňuje na činnosť spoločnosti. Spoločnosť ATLANTIC GLOBAL ASSET MANAGEMENT ponúka investičné produkty bez splnenia legislatívnych povinností Slovenskej republiky a nedisponuje žiadnym povolením na činnosť. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.07.2017 10:11 Ranný prehľad trhov 25. 7. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Redakcia | 20.07.2017 00:00 Finančné trhy v 3. kvartáli - návrat vysokej volatility

Hlavný rizikom pre menové trhy v prebiehajúcom letnom období bude narastajúca volatilita. V tejto chvíli prevláda na trhoch kombinácia spomaľujúcej sa inflácie a slabšieho dolára. Avšak najväčším rizikom pre globálny ekonomický rast bude v najbližšej budúcnosti sprísňovanie čínskej monetárnej politiky. Jediným ostrovom pozitívneho sentimentu by mohla byť v treťom kvartáli Európa. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 17.07.2017 00:00 Vysokofrekvenčné obchodovanie zvyšuje riziko vzniku novej krízy

Po celú dekádu bolo považované vysokofrekvenčné obchodovanie (high frequency trading – HFT) za žeravý biznis, ktorý prinášal ohromné ​​zisky. V prostredí nízkej volatility, ktoré panovalo do nedávna, však narazilo na problém so ziskovosťou. Začalo sa preto koncentrovať a dnes pár spoločností dnes ovláda značnú časť trhu. Pri ďalšom prudkom výkyve trhu môžu spôsobiť nový pád trhu. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

PR článok | 10.07.2017 12:00 Rýchlokurz ako sa stať investorom do podielových fondov

Skúsení investori už podielové fondy iste dobre poznajú. Kto sa ale na finančný trh ešte len chystá vyraziť, neoľutuje, keď sa s nimi zoznámi – podielové fondy sú totiž tým najjednoduchším spôsobom, ako sa z ničoho stať investorom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »