Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Ranný prehľad trhov 27. februára

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Zlato na tri a pol mesačných maximách, stojí za tým Donald Trump ako aj Marine Le Penová.
  • Nervozita pred prezidentskými voľbami vo Francúzsku sa pretavila do poklesu krátkeho konca nemeckej výnosovej krivky na rekordné minimá.

AKCIOVÉ TRHY

Európske akciové trhy končili v závere týždňa v strate, keď ich nadol stiahol rast nervozity pred francúzskymi prezidentskými voľbami ako aj séria horších kvartálnych hospodárskych výsledkov spolu s poklesom cien ropy. Wall Street takisto v úvode obchodovania strácala, keď sa investori obávajú, či viaceré predvolebné sľuby Donalda Trumpa, najmä daňová reforma dokážu byť rýchlo implementované.

DLHOPISOVÉ TRHY

Rastúce obavy investorov ohľadne rýchlosti prijatia znižovania korporátnych daní v USA a ďalších prorastových reforiem viedli k poklesu výnosov amerických štátnych dlhopisov. Nemecké reagovali na USA ako aj na rastúcu pravdepodobnosť toho, že extrémistka Marine Le Penová by sa mohla stať francúzskou prezidentkou. Výsledkom tohto bol ponor krátkeho konca nemeckej výnosovej krivky na nové rekordné minimá, kde sa dvojročný výnos blíži k mínus jednému percentu, k čomu priespieva aj nedostatok kvalitných kolaterálov.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato sa posunulo na tri a pol mesačné maximá, keď investori začínajú očakávať, že Donald Trump nestihne dostatočne rýchlo prijať rôzne prorastové opatrenia ani zvýšiť fiškálne výdaje. To by znamenalo pomalší rast HDP spolu s pomalším tempom sprísňovania menovej politiky. Ropa klesala, keď si trhy v piatok opäť viac všímali vysoký stav amerických zásob ako aj rastu bridlicovej ťažby z rovnakej krajiny.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár klesol voči bezpečne vnímanému jenu, keď obchodníci začínajú byť čoraz viac frustrovaní z toho, že daňová reforma zrejme nebude prijatá v americkom Kongrese rýchlo. Voči euru však dolár napriek tomu dokázal mierne posilniť, keď mu pomáhali rastúce otázniky nad politickým smerovaním eurozóny pred francúzskymi prezidentskými voľbami ako aj predčasnými voľbami v Taliansku.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Hlavnou udalosťou na politickej scéne v eurozóne bolo, že nezávislý ľavicový kandidát na francúzskeho prezidenta Emmanuele Macron dostal podporu od socialistu Christophera Careschea, ktorý vyhlásil, že je jediným efektívnym riešením, ako čeliť Marine Le Penovej v druhom kole volieb. Macron aj vďaka tomu stúpol v predvolebných prieskumoch, keď je jasná „dvojka“ za Le Penovou v prvom kole volieb, pričom pred pravicovým kandidátom Francoisom Fillonom má aj podľa Odoxa Dentsu aj podľa Kantar Sofres prieskumov vyše päťpercentný náskok. Oba prieskumy hovoria, že v druhom kole by zdolal Le Penovú pomerom 61:39 resp. 58:42 percentám.
  • Cez víkend mal vystúpenie opäť americký minister financií Steven Mnuchin, ktorý naznačil, že prezident Trump počas tohtotýždňového prejavu v Kongrese naznačí detaily daňovej reformy. Zároveň povedal, že Trump sa nedotkne žiadnych sociálnych programomv ako Social Security alebo Medicare. Mnuchin však opätovne neposkytol žiadne detaily o Border Adjustment Tax – teda dane na dovozy na jednej strane a vyňatí vývozov z daňového základu.
  • Ešte v piatok bola zverejnená spotrebiteľská dôvera v USA podľa University of Michigan, ktorá poklesla z januárových, takmer trinásťročných maxím z 98,5 na 96 bodov. Konsenzus pritom očakával finalizovanú hodnotu o tri desatiny nižšie. Zverejnenie je však stále vyššie ako v rovnakom mesiaci minulého roku, indikujúc tak zlepšujúcu sa situáciu spotrebiteľov. Ekonomické očakávania stále signalizujú politickú polarizáciu spoločnosti medzi demokratmi a republikánmi, pričom nezávislí spotrebitelia začínajú zdieľať optimizmus republikánov. Predaje nových domov v USA v januári rástli pomalšie ako očakával trh s medzimesačným rastom 3,7 percenta. Zverejnenie však stále vymazalo viac ako polovicu straty z nadol revidovaného decembra. Tomuto sektoru pomáha najmä rast pracovných miest ako aj miezd a nízke úrokové sadzby, čo tlačí ceny domov nahor. Brzdou by však mohlo byť očakávanie zvyšovania úrokovej sadzby Fedom, ktorý ohlasuje tri zvýšenia v tomto roku.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

Z analytického pohľadu bude pozornosť venovaná dnes vývoju menových agregátov za január v eurozóne. Okrem toho v USA budú zverejnené januárové objednávky tovarov dlhodobej spotreby.

ZAUJALO NÁS

Vatikán chce chrániť imidž pápeža Františka

Cirkev chce zabrániť zneužívaniu imidžu pápeža Františka ako aj emblému Svätej stolice v podobe prekrížených kľúčov. Predstavitelia Vatikánu chcú systematicky sledovať využívanie a vyobrazovanie Svätého otca a emblému, aby nebolo zneužívané na súkromné obohacovanie. Taliansky denník Corriere Della Sera dokonca tvrdí, že Vatikán najal na túto prácu právnickú firmu Baker McKenzie, aby chránila intelektuálny majetok pápeža a cirkvi. Predstavitelia Vatikánu sa totiž boja, že veriaci by mohli považovať takéto aktivity za oficiálne, a že cirkev sa na nich obohacuje. Ešte väčším problém môžu byť aj podmienky, v ktorých sú takéto produkty vyrábané a mohli by byť spájané s Cirkvou. 

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Ranný prehľad trhov 27. februára

Ranný prehľad trhov 27. februára >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

Marek Mittaš | 17.08.2017 00:00 Ako správne investovať do podielových fondov

Slováci stále držia veľkú časť úspor na termínovaných vkladoch, či bežných účtoch. Podľa štatistiky OECD to je až 62 percent celkového finančného majetku našincov – takmer najviac spomedzi porovnávaných krajín. V podielových fondoch máme alokovaných len 8,4 percenta z finančného majetku. Dôvodom je aj nízke povedomie o fondoch a absencia základov investičnej gramotnosti. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

PR článok | 15.08.2017 10:30 Päť vecí, ktoré musí vedieť každý, kto chce zhodnotiť úspory

Nemusíte byť žiaden expert na financie, aby ste mohli začať s investovaním. Stačí sa zorientovať v tom, čo je naozaj dôležité, na čo sa nesmie zabudnúť, a na čo si musíte dať pozor. Kým nezískate vlastné skúsenosti, môžete sa na investičný trh vydať s radami od nás. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 14.08.2017 00:00 Na ktorých trhoch sa nafukujú bubliny

O bublinách na finančných trhoch sa hovorí už niekoľko rokov, a napriek tomu sa ceny väčšiny investičných aktív stále držia na relatívne vysokých úrovniach. V ostatnej dobe začínajú okrem skeptikov o bublinách verejne debatovať aj investiční stratégovia a analytici významných investičných spoločností.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 07.08.2017 00:00 Trhy s napätím sledujú každé slovo na perách centrálnych bankárov

Americké akciové trhy sa v júli posunuli na nové historické maximá, k čomu prispel silný začiatok podnikovej výsledkovej sezóny za druhý kvartál. Európske burzy len stagnovali, keď ich napriek rastu ziskovosti firiem ťažilo silné euro. Darilo sa aj emerging trhom pre robustný ekonomický rast lokálnych ekonomík ako aj pre vädnúci dolár. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Furmaník st. | 01.08.2017 00:00 Pásová výroba? Na každom kroku policajt s obuškom! Zrkadlo mesiaca očami politikov, investorov i bežných občanov

Briti tešiaci sa na Brexit budú chudnúť a Trumpove väzby na Rusko nateraz finančnými trhmi neotriasli. Otázka ale znie, či pracovné agentúry môžu ohroziť dôveryhodnosť Slovenska v investičných kruhoch a či robot nahradí autora komentárov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

18.08.2017 11:09 Nepredvídateľný Donald Trump potápa tradičné bezpečné prístavy

Po vzájomných provokáciách amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokórejského lídra Kom Jong-una prišlo tento týždeň upokojenie na oboch stranách, čo sa prelialo aj na finančné trhy. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

18.08.2017 10:08 Ranný prehľad trhov 18. 8. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

17.08.2017 10:24 Ranný prehľad trhov 17. 8. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

16.08.2017 10:04 Ranný prehľad trhov 16. 8. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

15.08.2017 15:22 Napätie medzi USA a Severnou Kóreou ochablo, a s ním aj cena zlata

Cena zlata zaznamenala za minulý týždeň takmer dvojcifernú zmenu v cene. Dôvodom bolo politické napätie medzi USA a Severnou Kóreou. Aktuálne sa obom stranám podarilo vznikajúci konflikt utlmiť, najmä keď vedenie KĽDR v túto noc ustúpilo od konfrontačnej rétoriky a odvolalo plán napadnúť ostrov Guam. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Peter Apolen | 31.07.2017 00:00 Samoriadiace vozidlá prídu na trh onedlho. Ako sa zviezť na tomto trende?

Analytici predpokladajú, že samoriadiace osobné vozidlá sa objavia na našich cestách už do piatich rokov. Okrem toho, že tento trend zmení naše spotrebiteľské správanie, vytvorí i zaujímavé investičné príležitosti. Autonómne autá budú napríklad potrebovať množstvo nových senzorov, mapujúcich situáciu okolo nich. Navyše budú jazdiť podľa HD máp s potrebou presnosti niekoľkých centimetrov. Na to, ako sa zviezť na tomto trende z pohľadu investícií, sa pozrieme v nasledujúcom článku. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Furmaník st. | 01.08.2017 00:00 Pásová výroba? Na každom kroku policajt s obuškom! Zrkadlo mesiaca očami politikov, investorov i bežných občanov

Briti tešiaci sa na Brexit budú chudnúť a Trumpove väzby na Rusko nateraz finančnými trhmi neotriasli. Otázka ale znie, či pracovné agentúry môžu ohroziť dôveryhodnosť Slovenska v investičných kruhoch a či robot nahradí autora komentárov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 07.08.2017 00:00 Trhy s napätím sledujú každé slovo na perách centrálnych bankárov

Americké akciové trhy sa v júli posunuli na nové historické maximá, k čomu prispel silný začiatok podnikovej výsledkovej sezóny za druhý kvartál. Európske burzy len stagnovali, keď ich napriek rastu ziskovosti firiem ťažilo silné euro. Darilo sa aj emerging trhom pre robustný ekonomický rast lokálnych ekonomík ako aj pre vädnúci dolár. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »