Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Ranný prehľad trhov 27. februára

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Zlato na tri a pol mesačných maximách, stojí za tým Donald Trump ako aj Marine Le Penová.
  • Nervozita pred prezidentskými voľbami vo Francúzsku sa pretavila do poklesu krátkeho konca nemeckej výnosovej krivky na rekordné minimá.

AKCIOVÉ TRHY

Európske akciové trhy končili v závere týždňa v strate, keď ich nadol stiahol rast nervozity pred francúzskymi prezidentskými voľbami ako aj séria horších kvartálnych hospodárskych výsledkov spolu s poklesom cien ropy. Wall Street takisto v úvode obchodovania strácala, keď sa investori obávajú, či viaceré predvolebné sľuby Donalda Trumpa, najmä daňová reforma dokážu byť rýchlo implementované.

DLHOPISOVÉ TRHY

Rastúce obavy investorov ohľadne rýchlosti prijatia znižovania korporátnych daní v USA a ďalších prorastových reforiem viedli k poklesu výnosov amerických štátnych dlhopisov. Nemecké reagovali na USA ako aj na rastúcu pravdepodobnosť toho, že extrémistka Marine Le Penová by sa mohla stať francúzskou prezidentkou. Výsledkom tohto bol ponor krátkeho konca nemeckej výnosovej krivky na nové rekordné minimá, kde sa dvojročný výnos blíži k mínus jednému percentu, k čomu priespieva aj nedostatok kvalitných kolaterálov.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato sa posunulo na tri a pol mesačné maximá, keď investori začínajú očakávať, že Donald Trump nestihne dostatočne rýchlo prijať rôzne prorastové opatrenia ani zvýšiť fiškálne výdaje. To by znamenalo pomalší rast HDP spolu s pomalším tempom sprísňovania menovej politiky. Ropa klesala, keď si trhy v piatok opäť viac všímali vysoký stav amerických zásob ako aj rastu bridlicovej ťažby z rovnakej krajiny.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár klesol voči bezpečne vnímanému jenu, keď obchodníci začínajú byť čoraz viac frustrovaní z toho, že daňová reforma zrejme nebude prijatá v americkom Kongrese rýchlo. Voči euru však dolár napriek tomu dokázal mierne posilniť, keď mu pomáhali rastúce otázniky nad politickým smerovaním eurozóny pred francúzskymi prezidentskými voľbami ako aj predčasnými voľbami v Taliansku.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Hlavnou udalosťou na politickej scéne v eurozóne bolo, že nezávislý ľavicový kandidát na francúzskeho prezidenta Emmanuele Macron dostal podporu od socialistu Christophera Careschea, ktorý vyhlásil, že je jediným efektívnym riešením, ako čeliť Marine Le Penovej v druhom kole volieb. Macron aj vďaka tomu stúpol v predvolebných prieskumoch, keď je jasná „dvojka“ za Le Penovou v prvom kole volieb, pričom pred pravicovým kandidátom Francoisom Fillonom má aj podľa Odoxa Dentsu aj podľa Kantar Sofres prieskumov vyše päťpercentný náskok. Oba prieskumy hovoria, že v druhom kole by zdolal Le Penovú pomerom 61:39 resp. 58:42 percentám.
  • Cez víkend mal vystúpenie opäť americký minister financií Steven Mnuchin, ktorý naznačil, že prezident Trump počas tohtotýždňového prejavu v Kongrese naznačí detaily daňovej reformy. Zároveň povedal, že Trump sa nedotkne žiadnych sociálnych programomv ako Social Security alebo Medicare. Mnuchin však opätovne neposkytol žiadne detaily o Border Adjustment Tax – teda dane na dovozy na jednej strane a vyňatí vývozov z daňového základu.
  • Ešte v piatok bola zverejnená spotrebiteľská dôvera v USA podľa University of Michigan, ktorá poklesla z januárových, takmer trinásťročných maxím z 98,5 na 96 bodov. Konsenzus pritom očakával finalizovanú hodnotu o tri desatiny nižšie. Zverejnenie je však stále vyššie ako v rovnakom mesiaci minulého roku, indikujúc tak zlepšujúcu sa situáciu spotrebiteľov. Ekonomické očakávania stále signalizujú politickú polarizáciu spoločnosti medzi demokratmi a republikánmi, pričom nezávislí spotrebitelia začínajú zdieľať optimizmus republikánov. Predaje nových domov v USA v januári rástli pomalšie ako očakával trh s medzimesačným rastom 3,7 percenta. Zverejnenie však stále vymazalo viac ako polovicu straty z nadol revidovaného decembra. Tomuto sektoru pomáha najmä rast pracovných miest ako aj miezd a nízke úrokové sadzby, čo tlačí ceny domov nahor. Brzdou by však mohlo byť očakávanie zvyšovania úrokovej sadzby Fedom, ktorý ohlasuje tri zvýšenia v tomto roku.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

Z analytického pohľadu bude pozornosť venovaná dnes vývoju menových agregátov za január v eurozóne. Okrem toho v USA budú zverejnené januárové objednávky tovarov dlhodobej spotreby.

ZAUJALO NÁS

Vatikán chce chrániť imidž pápeža Františka

Cirkev chce zabrániť zneužívaniu imidžu pápeža Františka ako aj emblému Svätej stolice v podobe prekrížených kľúčov. Predstavitelia Vatikánu chcú systematicky sledovať využívanie a vyobrazovanie Svätého otca a emblému, aby nebolo zneužívané na súkromné obohacovanie. Taliansky denník Corriere Della Sera dokonca tvrdí, že Vatikán najal na túto prácu právnickú firmu Baker McKenzie, aby chránila intelektuálny majetok pápeža a cirkvi. Predstavitelia Vatikánu sa totiž boja, že veriaci by mohli považovať takéto aktivity za oficiálne, a že cirkev sa na nich obohacuje. Ešte väčším problém môžu byť aj podmienky, v ktorých sú takéto produkty vyrábané a mohli by byť spájané s Cirkvou. 

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Ranný prehľad trhov 27. februára

Ranný prehľad trhov 27. februára >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

PR článok | 20.06.2017 14:55 K investovaniu do podielových fondov stačí len pár klikov

Ak si myslíte, že nakupovanie podielových fondov je záľubou bohatých ľudí a vyzerá ako kopa veľkých čísel a grafov, ktoré sú také zložité, až sa v nich väčšina z nás nevyzná, radi vás vyvedieme z omylu a všetko vás naučíme. Stačí vám internetové bankovníctvo od mBank a základné znalosti, o ktoré sa s vami chceme podeliť v novom seriáli o investovaní. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Petr Hechtberger | 16.06.2017 00:00 A do ktorej skupiny dôchodcov budete patriť vy?

Na dôchodok sa časť z náš teší, ako na obdobie zaslúženého odpočinku, no druhá časť sa ho obáva ako obdobia finančnej núdze a uskromňovania sa. Aby ste nepatrili do tej druhej skupiny, mali by ste začať čo najskôr finančne plánovať. Na dôchodku nás s najväčšou pravdepodobnosťou stretne z finančného pohľadu jeden zo štyroch základných scenárov: Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Marek Mittaš | 15.06.2017 00:00 Aké možnosti majú dnes konzervatívni investori

Väčšina Slovákov patrí do skupiny konzervatívnych investorov. Ich vzťah k riziku je veľmi striedmy, takže ich obľúbenou voľbou sú termínované vklady. Tie však dosahujú výnosy blízke nule. Pozreli sme sa preto na alternatívy, ako nenechať úspory napospas prebúdzajúcej sa inflácii a súčasne nepodstupovať zbytočné riziko. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 14.06.2017 00:00 Prečo Slováci nevedia dobre investovať? Chýba gramotnosť, všeobecná...

Podľa nedávno zverejnenej štúdie OECD PISA 2015, Slovensko v oblasti finančnej gramotnosti zaostáva za ostatnými krajinami Európy. V tomako zaobchádzať s financiami a ako sa zabezpečiť do budúcnosti sú na tom lepšie aj všetky štáty V4. O príčinách nedostatočnej investičnej gramotnosti sa rozprávame s Martinom Wiedermannom, generálnym riaditeľom Centrálneho depozitára cenných papierov a Róbertom Kopálom, riaditeľom Asociácie obchodníkov s cenných papierov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 12.06.2017 00:00 Čo rozhodujúce sa odohralo na finančných trhov v máji

Americké akciové trhy v priebehu mája pokračovali v prepisovaní historických maxím, no aj napriek pozitívnej nálade výnosy štátnych dlhopisov zostali dole. Zlato najprv, po zvolení Emmanuela Macrona, klesalo, no v ďalšej časti roka vďaka politickej nervozite v USA, vyvolanej ako inak Donaldom Trumpom, svoje straty zmazalo. Aké ďalšie dôležité udalosti sa odohrali na finančných trhoch v máji, sa dočítate v pravidelnom mesačnom prehľade.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

23.06.2017 10:02 Ranný prehľad trhov 23. 6. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

23.06.2017 09:09 Na trhy se vrací nejistota, jedinou jistotou zůstává Její Veličenstvo

Tento týden jsem měl tu čest navštívit oslavu na počest Jejího Veličenstva královny Alžběty II. Tato dáma je inspirativní a v dnešní době obzvlášť. 65 let trvající vláda jen dokazuje její přednosti a pro ty, kteří by to snad nevěděli, je to nejdéle vládnoucí monarcha v historii.   Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

22.06.2017 16:09 Bitcoin naplnil šokujúce predpovede zo začiatku roka

Bitcoin vykazuje tento rok silný rast. Pred nedávnom atakoval hranicu tri tisíc dolárov, čo je viac ako strojnásobenie hodnoty z konca minulého roka. Saxo Bank tento vývoj predpovedala vo svojich Šokujúcich predpovediach na rok 2017. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

22.06.2017 10:37 Riziká sa nepotvrdili. Trhy prepadli optimizmu

Je tomu po prvý krát za posledné tri roky, čo si dovolím byť pri výhľade na globálnu ekonomiku a najmä eurozónu, optimistický. Politické riziko bolo hlavným ťahúňom trhov počas minulého roka. Išlo napríklad o referendum o brexite, alebo o neočakávané víťazstvom Donalda Trumpa. No ako ukazujú nedávne voľby vo Francúzsku, investori sa pri hodnotení politického rizika pre Európu v tomto roku mýlili. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

22.06.2017 09:53 Ranný prehľad trhov 22. 6. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Marek Mittaš | 15.06.2017 00:00 Aké možnosti majú dnes konzervatívni investori

Väčšina Slovákov patrí do skupiny konzervatívnych investorov. Ich vzťah k riziku je veľmi striedmy, takže ich obľúbenou voľbou sú termínované vklady. Tie však dosahujú výnosy blízke nule. Pozreli sme sa preto na alternatívy, ako nenechať úspory napospas prebúdzajúcej sa inflácii a súčasne nepodstupovať zbytočné riziko. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Petr Hechtberger | 16.06.2017 00:00 A do ktorej skupiny dôchodcov budete patriť vy?

Na dôchodok sa časť z náš teší, ako na obdobie zaslúženého odpočinku, no druhá časť sa ho obáva ako obdobia finančnej núdze a uskromňovania sa. Aby ste nepatrili do tej druhej skupiny, mali by ste začať čo najskôr finančne plánovať. Na dôchodku nás s najväčšou pravdepodobnosťou stretne z finančného pohľadu jeden zo štyroch základných scenárov: Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 12.06.2017 00:00 Čo rozhodujúce sa odohralo na finančných trhov v máji

Americké akciové trhy v priebehu mája pokračovali v prepisovaní historických maxím, no aj napriek pozitívnej nálade výnosy štátnych dlhopisov zostali dole. Zlato najprv, po zvolení Emmanuela Macrona, klesalo, no v ďalšej časti roka vďaka politickej nervozite v USA, vyvolanej ako inak Donaldom Trumpom, svoje straty zmazalo. Aké ďalšie dôležité udalosti sa odohrali na finančných trhoch v máji, sa dočítate v pravidelnom mesačnom prehľade.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Pavel Škriniar | 05.06.2017 00:00 Detské finančné produkty predstavujú zaujímavú príležitosť

Deti predstavujú pre finančné inštitúcie zaujímavú cieľovú skupinu. Jednak predstavujú pre ne potenciál ako si vychovať budúcich klientov, no cez deti sa vedia dostať i k peňaženkám ich rodičov. Ako to robia? Cez vyššie úročenie vkladov a cez doplnkové služby. Škoda by preto bola tieto výhody nevyužiť. Celá správa »

Komentárov: 1 / 1 Posledný komentár: 01.01.1970 01:00

Peter Apolen | 14.06.2017 00:00 Prečo Slováci nevedia dobre investovať? Chýba gramotnosť, všeobecná...

Podľa nedávno zverejnenej štúdie OECD PISA 2015, Slovensko v oblasti finančnej gramotnosti zaostáva za ostatnými krajinami Európy. V tomako zaobchádzať s financiami a ako sa zabezpečiť do budúcnosti sú na tom lepšie aj všetky štáty V4. O príčinách nedostatočnej investičnej gramotnosti sa rozprávame s Martinom Wiedermannom, generálnym riaditeľom Centrálneho depozitára cenných papierov a Róbertom Kopálom, riaditeľom Asociácie obchodníkov s cenných papierov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »