Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Prehľad trhov 28. 4. 2017

28.04.2017 14:01 | Kategórie: Investície | 0 komentárov
Tagy: výpoveď trhy akcie

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • ECB podľa očakávaní nezmenila na svojom zasadnutí nastavenie menovej politiky ani sprievodný slovník.
  • Ekonomický sentiment v eurozóne na dekádnych maximách.
  • Dnes alebo zajtra by mohol Kongres hlasovať o zrušení Obamacare.
  • Technologické akcie opäť prepisovali historické maximá.

AKCIOVÉ TRHY

Akciové trhy v Európe aj v USA vo štvrtok len stagnovali, keď im chýbal výraznejší impulz. Nebolo ním ani zasadnutie ECB, kde neprišlo podľa očakávaní ani k zmene parametrov nastavenia menovej politiky a príliš sa nezmenil ani slovník jej šéfa Maria Draghiho. Technologický index Nasdaq Composite však opäť prepisoval historické rekordy pre solídnu kvartálnu podnikovú výsledkovú sezónu.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy dlhopisov eurozóny klesli, keď prezident ECB Mario Draghi na tlačovej konferencii po zasadnutí banky povedal, že hoci sa ekonomika zlepšuje, inflačné tlaky sú stále utlmené a nemajú presvedčivý rastový trend. Mierne klesali aj ceny amerických dlhopisov, k čomu prispieva aj určité sklamanie trhových hráčov z absencie detailov predstavenej daňovej reformy.

KOMODITNÉ TRHY

Ropa klesla na jednomesačné dno, keď na ňu pôsobil najmä pokračujúci rast bridlicovej ťažby v USA ako aj obnovenie činnosti najväčšieho líbyjského poľa Sharara. Zlato ostalo v defenzíve pre relatívne optimistickej nálade na trhoch a pominutí politických rizík v Európe na najbližšie obdobie.

DEVÍZOVÉ TRHY

Euro kleslo pod 109 dolárových centov, keď šéf ECB Mario Draghi urobil na tlačovej konferencii po zasadnutí banky všetko preto, aby neznel príliš optimisticky ohľadne ekonomického rastu eurozóny a súčasne povedal, že inflácia je stále utlmená a jej rastový trend je nepresvedčivý.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Včera zasadala ECB, ale nastavenie menovej politiky sa na nej nezmenilo a v zásade ani slovník. Išlo teda podľa očakávaní o relatívne nudný míting. Na tlačovej konferencii šéf ECB Mario Draghi si dával veľký pozor, aby neznel príliš optimisticky ohľadne hospodárskeho rastu, inak by opäť spustil nateraz nežiadúce očakávania o odstraňovaní menovej akomodácie. „Je pravdou, že rast sa zlepšuje, obnova je solídna a široká…rastový výhľad sa posúva viac do balansovanej konfigurácie, no riziká sú stále smerom nadol.“ Ohľadne inflácie povedal, že inflačné tlaky ostávajú utlmené, a zatiaľ neukázali presvedčivý rastový trend. Podľa Draghiho diskusia na zasadnutí bola hlavne o rizikách rastu, nie o inflácii. Pričom projekcia nastavenia menovej politiky (forward guidance) nebola diskutovaná podobne ako exit z kvantitatívneho uvoľňovania.
  • Na politickej scéne USA predseda Snemovne reprezentantov Paul Ryan naznačil, že by mohol dnes alebo v sobotu predložiť na schválenie zrušenie Obamacare, hoci rozličné zdroje uvádzajú, že ešte stále nemusí mať dostatok hlasov na jeho schválenie. Navyše časť demokratov sa vyhrážala, že aj Ryan prinesie do Kongresu tento zákon, nebudú hlasovať za uznesenie, ktoré by umožnilo ďalej financovať vládu s cieľom vyhnúť sa zatvoreniu všetkých federálnych úradov pre dosiahnutie rozpočtového stropu.
  • Včerajšie makrodáta ukázali, že dôvera spotrebiteľov Nemecka sa v máji mierne zlepšila. Vyplýva to z prieskumu inštitútu GfK, ktorého index spotrebiteľskej dôvery vzrástol o štyri desatiny bodu na 10,2 bodov. Ekonomický sentiment v eurozóne vzrástol v apríli na takmer desaťročné maximá, vzhľadom na vyššiu dôveryhodnosť spotrebiteľov a solídneho výhľadu na rast ekonomiky. Prieskum Európskej komisie ukázal na posun o 1,6 bodu na 109,6 bodov, pričom trh očakával takmer zanedbateľný rast jednej desatiny bodu. Zverejnenie by mohlo indikovať zvýšenie tempa rastu ekonomiky menovej únie za prvý kvartál tohto roku, ktorého rýchly odhad bude zverejnený v budúcom týždni. Včera boli v Nemecku zverejnené prvé rýchle odhady rastu spotrebiteľských cien za apríl, ktoré ukázali na mierne vyšší rast ( 2,0 percenta medziročne a 0,0 percenta medzimesačne) v porovnaní s očakávaniami (1,9 percentný medziročný rast a –0,1 percentný medzimesačný rast).
  • V USA objednávky tovarov dlhodobej spotreby za marec rástli medzimesačne o 0,7 percenta, čo zaostala za očakávaniami napriek 11,2– percentnému medzimesačnému nárastu leteckej techniky. Objednávky očistené o dopravné prostriedky ukázali medzimesačný pokles o 0,2 percenta. Jadrové objednávky (bez vojenskej techniky a lietadiel) rástli o 0,2 percenta po 0,1 percentnom raste vo februári. Za prvý kvartál sa jadrové objednávky zvýšili relatívne robustne o 6,0 percenta anualizovane a ich dodávky za toto obdobie rástli až o 7,5 percenta anualizovane. Z USA bola zverejnená aj obchodná bilancia za marec, ktorá skončila so schodkom 64,8 miliardy dolárov. Exporty klesli o 1,7 percenta medzimesačne, no medziročne narástli o 7,6 percenta. Importy takisto na medzimesačnej báze poklesli o 0,7 percenta, medziročne však rástli o 10,0 percenta. Z ďalších správ nedokončené predaje domov klesli v marci o 0,8 percenta medzimesačne a na medziročnej báze ostali prakticky nezmenené. A napokon nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti  klesli o 14 tisíc na 257 tisíc za uplynulý týždeň, no štvortýždňový priemer klesol o jeden tisíc na 242 tisíc.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • V eurozóne, vo Veľkej Británii a aj v USA bude zverejnený predbežný rýchly odhad rastu HDP za prvý kvartál. V Eurozóne bude publikovaný aj rýchly odhad inflácie za apríl. V USA sa bude sústreďovať pozornosť aj na aprílový prieskum Chicago PMI a finalizáciu spotrebiteľskej dôvery podľa Michiganskej univerzity za rovnaký mesiac.

ZAUJALO NÁS

Výpoveď je horšia ako rozvod

Dostať výpoveď je podľa prieskumov University of East Anglia a What Works Center for Wellbeing horšie ako byť opustený partnerom, či dokonca ovdovieť. Zamestnanci, ktorí podľa prieskumu stratia prácu sa už nikdy nezotavia na predošlú úroveň mentálneho zdravia, sebaúcty či spokojnosti so životom. Tento pokles môže samozrejme nahradiť nájdenie si novej, prípadne dokonca lepšej práce. Ľudia, ktorí naopak stratili partnerov podľa prieskumu síce zažívajú smútok, no po čase sa ich spokojnosť v priemere vráti do normálu.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Prehľad trhov 28. 4. 2017

Prehľad trhov 28. 4. 2017 >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

Peter Apolen | 25.07.2017 00:00 Hľadanie výnosu: podielové fondy alebo ETF?

ETF fondy (exchange-traded funds) zaznamenali v uplynulých rokoch exponenciálny rast. Kým v roku 1998 ich existovalo len 29, koncom minulého roka si investori mohli vyberať z ponuky 1700 fondov investujúcich do akcií, dlhopisov, či iných finančných inštrumentov. ETF lákajú najmä nižšími poplatkami, no zdá, že podielové fondy by v budúcnosti opäť mohli získať stratené pozície.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 20.07.2017 00:00 Finančné trhy v 3. kvartáli - návrat vysokej volatility

Hlavný rizikom pre menové trhy v prebiehajúcom letnom období bude narastajúca volatilita. V tejto chvíli prevláda na trhoch kombinácia spomaľujúcej sa inflácie a slabšieho dolára. Avšak najväčším rizikom pre globálny ekonomický rast bude v najbližšej budúcnosti sprísňovanie čínskej monetárnej politiky. Jediným ostrovom pozitívneho sentimentu by mohla byť v treťom kvartáli Európa. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 17.07.2017 00:00 Vysokofrekvenčné obchodovanie zvyšuje riziko vzniku novej krízy

Po celú dekádu bolo považované vysokofrekvenčné obchodovanie (high frequency trading – HFT) za žeravý biznis, ktorý prinášal ohromné ​​zisky. V prostredí nízkej volatility, ktoré panovalo do nedávna, však narazilo na problém so ziskovosťou. Začalo sa preto koncentrovať a dnes pár spoločností dnes ovláda značnú časť trhu. Pri ďalšom prudkom výkyve trhu môžu spôsobiť nový pád trhu. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

PR článok | 10.07.2017 12:00 Rýchlokurz ako sa stať investorom do podielových fondov

Skúsení investori už podielové fondy iste dobre poznajú. Kto sa ale na finančný trh ešte len chystá vyraziť, neoľutuje, keď sa s nimi zoznámi – podielové fondy sú totiž tým najjednoduchším spôsobom, ako sa z ničoho stať investorom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 06.07.2017 00:00 Čo sa dialo na finančných trhoch v júni

Po väčšinu júna akciové trhy na oboch brehoch Atlantického oceána len stagnovali, v prípade európskych akcií v blízkosti dvojročných maxím a v prípade amerických akcií na historických maximách. Chýbal výraznejší impulz tak pre pohyb nadol, ako aj nahor. Až koncom mesiaca prišlo v reakcii na jastrabo vnímaný slovník šéfa ECB Maria Draghiho, na jastrabie vyjadrenia predstaviteľov ďalších centrálnych bánk, k veľkej korekcii búrz. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

27.07.2017 10:05 Ranný prehľad trhov 27. 7. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

26.07.2017 11:14 Ranný prehľad trhov 26. 7. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

26.07.2017 09:37 Akciové fondy: Svítání Brazílie a úpadek realit

V červenci 2017 se akciovým podílovým fondům příliš nedařilo a navázaly na letošní sérii mírných sestupů. Nejvíce propadaly fondy zaměřené na reality. Naopak se dařilo volatilním brazilským akciím. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.07.2017 13:53 Prehľad zhodnotenia fondov v 2. a 3. pilieri

Prinášame prehľad zhodnotenia v dôchodkových fondoch za predchádzajúci týždeň. Väčšina fondov vykázala citeľnú stranu. Niektoré i cez dve percentá. Najviac sa však i naďalej darí indexovým a akciovým fondom. Indexový fond od NN DSS vzrástol za posledných 12 mesiacov o viac ako 19 percent.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.07.2017 12:40 NBS upozorňuje na spoločnosť Atlantic Global Asset Management

Národná banka Slovenska upozorňuje na činnosť spoločnosti. Spoločnosť ATLANTIC GLOBAL ASSET MANAGEMENT ponúka investičné produkty bez splnenia legislatívnych povinností Slovenskej republiky a nedisponuje žiadnym povolením na činnosť. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Redakcia | 20.07.2017 00:00 Finančné trhy v 3. kvartáli - návrat vysokej volatility

Hlavný rizikom pre menové trhy v prebiehajúcom letnom období bude narastajúca volatilita. V tejto chvíli prevláda na trhoch kombinácia spomaľujúcej sa inflácie a slabšieho dolára. Avšak najväčším rizikom pre globálny ekonomický rast bude v najbližšej budúcnosti sprísňovanie čínskej monetárnej politiky. Jediným ostrovom pozitívneho sentimentu by mohla byť v treťom kvartáli Európa. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 17.07.2017 00:00 Vysokofrekvenčné obchodovanie zvyšuje riziko vzniku novej krízy

Po celú dekádu bolo považované vysokofrekvenčné obchodovanie (high frequency trading – HFT) za žeravý biznis, ktorý prinášal ohromné ​​zisky. V prostredí nízkej volatility, ktoré panovalo do nedávna, však narazilo na problém so ziskovosťou. Začalo sa preto koncentrovať a dnes pár spoločností dnes ovláda značnú časť trhu. Pri ďalšom prudkom výkyve trhu môžu spôsobiť nový pád trhu. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

PR článok | 10.07.2017 12:00 Rýchlokurz ako sa stať investorom do podielových fondov

Skúsení investori už podielové fondy iste dobre poznajú. Kto sa ale na finančný trh ešte len chystá vyraziť, neoľutuje, keď sa s nimi zoznámi – podielové fondy sú totiž tým najjednoduchším spôsobom, ako sa z ničoho stať investorom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »