Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme našim partnerom:                                                                                                                                                                   

fincentrum-logo

hviezdne-byvanie


facebook-logo_1

Prehľad trhov 28. 4. 2017

28.04.2017 14:01 | Kategórie: Investície | 0 komentárov
Tagy: výpoveď trhy akcie

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • ECB podľa očakávaní nezmenila na svojom zasadnutí nastavenie menovej politiky ani sprievodný slovník.
  • Ekonomický sentiment v eurozóne na dekádnych maximách.
  • Dnes alebo zajtra by mohol Kongres hlasovať o zrušení Obamacare.
  • Technologické akcie opäť prepisovali historické maximá.

AKCIOVÉ TRHY

Akciové trhy v Európe aj v USA vo štvrtok len stagnovali, keď im chýbal výraznejší impulz. Nebolo ním ani zasadnutie ECB, kde neprišlo podľa očakávaní ani k zmene parametrov nastavenia menovej politiky a príliš sa nezmenil ani slovník jej šéfa Maria Draghiho. Technologický index Nasdaq Composite však opäť prepisoval historické rekordy pre solídnu kvartálnu podnikovú výsledkovú sezónu.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy dlhopisov eurozóny klesli, keď prezident ECB Mario Draghi na tlačovej konferencii po zasadnutí banky povedal, že hoci sa ekonomika zlepšuje, inflačné tlaky sú stále utlmené a nemajú presvedčivý rastový trend. Mierne klesali aj ceny amerických dlhopisov, k čomu prispieva aj určité sklamanie trhových hráčov z absencie detailov predstavenej daňovej reformy.

KOMODITNÉ TRHY

Ropa klesla na jednomesačné dno, keď na ňu pôsobil najmä pokračujúci rast bridlicovej ťažby v USA ako aj obnovenie činnosti najväčšieho líbyjského poľa Sharara. Zlato ostalo v defenzíve pre relatívne optimistickej nálade na trhoch a pominutí politických rizík v Európe na najbližšie obdobie.

DEVÍZOVÉ TRHY

Euro kleslo pod 109 dolárových centov, keď šéf ECB Mario Draghi urobil na tlačovej konferencii po zasadnutí banky všetko preto, aby neznel príliš optimisticky ohľadne ekonomického rastu eurozóny a súčasne povedal, že inflácia je stále utlmená a jej rastový trend je nepresvedčivý.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Včera zasadala ECB, ale nastavenie menovej politiky sa na nej nezmenilo a v zásade ani slovník. Išlo teda podľa očakávaní o relatívne nudný míting. Na tlačovej konferencii šéf ECB Mario Draghi si dával veľký pozor, aby neznel príliš optimisticky ohľadne hospodárskeho rastu, inak by opäť spustil nateraz nežiadúce očakávania o odstraňovaní menovej akomodácie. „Je pravdou, že rast sa zlepšuje, obnova je solídna a široká…rastový výhľad sa posúva viac do balansovanej konfigurácie, no riziká sú stále smerom nadol.“ Ohľadne inflácie povedal, že inflačné tlaky ostávajú utlmené, a zatiaľ neukázali presvedčivý rastový trend. Podľa Draghiho diskusia na zasadnutí bola hlavne o rizikách rastu, nie o inflácii. Pričom projekcia nastavenia menovej politiky (forward guidance) nebola diskutovaná podobne ako exit z kvantitatívneho uvoľňovania.
  • Na politickej scéne USA predseda Snemovne reprezentantov Paul Ryan naznačil, že by mohol dnes alebo v sobotu predložiť na schválenie zrušenie Obamacare, hoci rozličné zdroje uvádzajú, že ešte stále nemusí mať dostatok hlasov na jeho schválenie. Navyše časť demokratov sa vyhrážala, že aj Ryan prinesie do Kongresu tento zákon, nebudú hlasovať za uznesenie, ktoré by umožnilo ďalej financovať vládu s cieľom vyhnúť sa zatvoreniu všetkých federálnych úradov pre dosiahnutie rozpočtového stropu.
  • Včerajšie makrodáta ukázali, že dôvera spotrebiteľov Nemecka sa v máji mierne zlepšila. Vyplýva to z prieskumu inštitútu GfK, ktorého index spotrebiteľskej dôvery vzrástol o štyri desatiny bodu na 10,2 bodov. Ekonomický sentiment v eurozóne vzrástol v apríli na takmer desaťročné maximá, vzhľadom na vyššiu dôveryhodnosť spotrebiteľov a solídneho výhľadu na rast ekonomiky. Prieskum Európskej komisie ukázal na posun o 1,6 bodu na 109,6 bodov, pričom trh očakával takmer zanedbateľný rast jednej desatiny bodu. Zverejnenie by mohlo indikovať zvýšenie tempa rastu ekonomiky menovej únie za prvý kvartál tohto roku, ktorého rýchly odhad bude zverejnený v budúcom týždni. Včera boli v Nemecku zverejnené prvé rýchle odhady rastu spotrebiteľských cien za apríl, ktoré ukázali na mierne vyšší rast ( 2,0 percenta medziročne a 0,0 percenta medzimesačne) v porovnaní s očakávaniami (1,9 percentný medziročný rast a –0,1 percentný medzimesačný rast).
  • V USA objednávky tovarov dlhodobej spotreby za marec rástli medzimesačne o 0,7 percenta, čo zaostala za očakávaniami napriek 11,2– percentnému medzimesačnému nárastu leteckej techniky. Objednávky očistené o dopravné prostriedky ukázali medzimesačný pokles o 0,2 percenta. Jadrové objednávky (bez vojenskej techniky a lietadiel) rástli o 0,2 percenta po 0,1 percentnom raste vo februári. Za prvý kvartál sa jadrové objednávky zvýšili relatívne robustne o 6,0 percenta anualizovane a ich dodávky za toto obdobie rástli až o 7,5 percenta anualizovane. Z USA bola zverejnená aj obchodná bilancia za marec, ktorá skončila so schodkom 64,8 miliardy dolárov. Exporty klesli o 1,7 percenta medzimesačne, no medziročne narástli o 7,6 percenta. Importy takisto na medzimesačnej báze poklesli o 0,7 percenta, medziročne však rástli o 10,0 percenta. Z ďalších správ nedokončené predaje domov klesli v marci o 0,8 percenta medzimesačne a na medziročnej báze ostali prakticky nezmenené. A napokon nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti  klesli o 14 tisíc na 257 tisíc za uplynulý týždeň, no štvortýždňový priemer klesol o jeden tisíc na 242 tisíc.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • V eurozóne, vo Veľkej Británii a aj v USA bude zverejnený predbežný rýchly odhad rastu HDP za prvý kvartál. V Eurozóne bude publikovaný aj rýchly odhad inflácie za apríl. V USA sa bude sústreďovať pozornosť aj na aprílový prieskum Chicago PMI a finalizáciu spotrebiteľskej dôvery podľa Michiganskej univerzity za rovnaký mesiac.

ZAUJALO NÁS

Výpoveď je horšia ako rozvod

Dostať výpoveď je podľa prieskumov University of East Anglia a What Works Center for Wellbeing horšie ako byť opustený partnerom, či dokonca ovdovieť. Zamestnanci, ktorí podľa prieskumu stratia prácu sa už nikdy nezotavia na predošlú úroveň mentálneho zdravia, sebaúcty či spokojnosti so životom. Tento pokles môže samozrejme nahradiť nájdenie si novej, prípadne dokonca lepšej práce. Ľudia, ktorí naopak stratili partnerov podľa prieskumu síce zažívajú smútok, no po čase sa ich spokojnosť v priemere vráti do normálu.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Prehľad trhov 28. 4. 2017

Prehľad trhov 28. 4. 2017 >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

Peter Apolen | 23.05.2017 00:00 Podielové fondy objavuje stále viac drobných investorov

Slováci majú už v podielových fondoch uložené vklady v hodnote 7,57 miliardy eur. Túto formu investovania tak objavuje stále viac bežných ľudí nachádzajúcich v nich výhodnejšiu alternatívu k nič nezarábajúcim bankovým účtom. Napriek tomu je ešte stále veľa takých, pre ktoré sú fondy opradené tajomstvom. Informácie pre nich sa pokúsime poskytnúť v nasledovnom rozhovore s Ivanom Znášikom, výkonným riaditeľom Slovenskej asociácie správcovských spoločností. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Pieružek | 22.05.2017 00:00 Investície do nehnuteľností? Hľadajte radšej mimo Bratislavy

Už je to pár týždňov odkedy som napísal svoj posledný článok. Dôvod je jednoduchý – mal som plné ruky práce s novými investíciami. V tomto článku sa pozrieme na jednu konkrétnu, ktorú som práve v týchto dňoch dokončil. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 19.05.2017 00:00 Cez avokádo a karfiol k investičnému portfóliu

Investičný svet je pri svojich vážnych témach niekedy príliš vzdialený bežným ľuďom. Ponúkame preto ľahšiu tému, ktorá sa týka väčšiny z nás a pritom môže mať na investície podobne zaujímavý dopad. Ide o zdravú stravu, ktorá ženie nahor ceny trendy komodít a vytvára priestor aj pre investorov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 15.05.2017 00:00 Antverpami - vlani "pretiekli" diamanty za 44 mld. eur

Belgickým mestom podľa údajov zverejnených Antverpským diamantovým centrom prešlo minulý rok až 202 miliónov karátov týchto drahých kameňov v hodnote 48 miliárd dolárov, čo je päť percent viac ako pred rokom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 12.05.2017 00:00 Čo znamená víťazstvo Macrona pre trhy a investorov

Odborníci z investičnej spoločnosti Fidelity analyzujú, čo bude víťazstvo Emmanuela Macrona vo Francúzsku znamenať pre trhy a investorov a kde by sa mohli vyskytnúť potenciálne investičné príležitosti. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

26.05.2017 10:03 Ranný prehľad trhov 26. 5. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.05.2017 10:23 Ranný prehľad trhov 25. 5. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.05.2017 09:21 Transformované fondy poráží i inflace. Světlejší zítřky nečekejte

Pouze třem z osmi penzijních společností se v rámci transformovaných fondů podařilo překonat inflaci. Reálné zhodnocení ostatních fondů bylo záporné. Vyhlídky na letošní rok přitom také nejsou příliš příznivé. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

24.05.2017 10:54 Ranný prehľad trhov 24. 5. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

23.05.2017 14:39 Apple sa dohodol s Nokiou na urovnaní patentových sporov

Doterajší rivali, ktorí sa proti sebe viedli niekoľko súdnych sporov o patentovú ochranu pri výrobe mobilov, sa dohodli na vyrovnaní. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Redakcia | 12.05.2017 00:00 Čo znamená víťazstvo Macrona pre trhy a investorov

Odborníci z investičnej spoločnosti Fidelity analyzujú, čo bude víťazstvo Emmanuela Macrona vo Francúzsku znamenať pre trhy a investorov a kde by sa mohli vyskytnúť potenciálne investičné príležitosti. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Stanislav Pánis | 09.05.2017 00:00 Čo ovplyvňovalo finančné trhy v apríli

Finančné trhy v apríli ovplyvňovala politika. Kým v Európe to bolo očakávanie z výsledku prvého kola francúzskych prezidentských volieb, v USA boli trhy sústredené na to, či a aké, opatrenia sa novému americkému prezidentovi Donaldovi Trumovi podarí pretaviť do praxe počas prvých sto dní v úrade. V svetovom meradle emócie vyvolával hroziaci konflikt v Sýrii. Zhodnotenie vývoja finančných trhov v apríli prinášame v nasledujúcej analýze.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 15.05.2017 00:00 Antverpami - vlani "pretiekli" diamanty za 44 mld. eur

Belgickým mestom podľa údajov zverejnených Antverpským diamantovým centrom prešlo minulý rok až 202 miliónov karátov týchto drahých kameňov v hodnote 48 miliárd dolárov, čo je päť percent viac ako pred rokom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 19.05.2017 00:00 Cez avokádo a karfiol k investičnému portfóliu

Investičný svet je pri svojich vážnych témach niekedy príliš vzdialený bežným ľuďom. Ponúkame preto ľahšiu tému, ktorá sa týka väčšiny z nás a pritom môže mať na investície podobne zaujímavý dopad. Ide o zdravú stravu, ktorá ženie nahor ceny trendy komodít a vytvára priestor aj pre investorov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »