Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Ranný prehľad trhov 28. 6. 2017

28.06.2017 09:58 | Kategórie: Investície | 0 komentárov
Tagy: trhy meď akcie

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Prezident ECB Mario Draghi s mimoriadne pozitívnym výhľadom na ekonomiku eurozóny, pričom pripustil aj úpravu stimulov.
  • Aj hlava Fedu Janet Yellenová mala optimistický výhľad na ekonomiku Spojených štátov a očakáva postupné zvyšovanie sadzieb.
  • Bank of England opätovne zvýšila anticyklický kapitálový vankúš pre britské banky.
  • Meď lepšia ochrana voči inflácii ako zlato.

AKCIOVÉ TRHY

Akciové trhy na oboch brehoch Atlantiku klesali, k čomu prispela pokuta EÚ pre americký Google za údajné zneužívania dominantného postavenia na trhu ako aj odloženie hlasovania o zrušení zdravotníckej reformy Obamacare v Senáte amerického Kongresu až po Dni nezávislosti, ktorý je 4. júla.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy na dlhopisových trhoch napriek určitej nervozite na trhoch sa posunuli výraznejšie nahor po slovách šéfa ECB Maria Draghiho o tom, že stimuly banky by mohli byť zredukované, ak sa ekonomika eurozóny bude zlepšovať. Navyše šéfka Fedu Janet Yellenová opäť ponúkla pozitívny výhľad na ekonomiku USA.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato sa odrazilo zo šesťtýždňových miním, kam sa v dostalo v pondelok po údajnom neštandardnom veľkom predajnom príkaze a ignorovalo tak pokles cien dlhopisov. Pomohla mu aj skutočnosť, že sa nedokázalo dostať pod kľúčové technické podporné úrovne 200-dňového kĺzavého priemeru. Ropa sa odrazila, keď obchodníci očakávajú, že nadchádzajúci týždenný report o stave zásob v USA ukáže ich výraznejší pokles.

DEVÍZOVÉ TRHY

Euro sa skokovito posilnilo voči doláru po tom, ako prezident ECB Mario Draghi vyhlásil, že by mohol zredukovať masívnu monetárnu podporu vzhľadom na solídne zdravie ekonomiky eurozóny. A to napriek tomu, že naznačil, že uvoľnená menová politika je nateraz stále potrebná. Obchodníkom totiž stačila len obyčajné zmienka o tom, že ECB by mohla zvážiť redukciu stimulov. Trhy pritom úplne zabudli na pozitívny výhľad na ekonomiku USA od šéfky Fedu Janet Yellenovej a naďalej neveria, že Fed by mohol dynamicky zvyšovať sadzby. Je to tak trochu paradox, keď trhoví hráči až príliš započítavajú koniec či redukciu stimulov u ECB a naopak neveria Fedu.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Bank of England sprísnila anticyklický kapitálový vankúš britského bankového sektora, ktorý narastie na 0,5 percenta rizikovo vážených aktív od júna 2018 a je možné, že by v novembri mohol byť oznámené jeho ďalšie zvýšenie na 1,0 percenta, ak sa ekonomika bude vyvíjať ako očakáva centrálna banka. Tento krok zároveň znamená začiatok postupného odstraňovania opatrení po referendovom brexitovom šoku. Guvernér Bank of England Mark Carney vo svojom včerajšom prejave pomerne pozitívne zhodnotil finančnú stabilitu Veľkej Británie. Carney však upozornil, že centrálna banka sa pripravuje na najhorší scenár, ktorým je brexit bez vyjednania obchodných podmienok s EÚ ako aj jeho dopad na hospodárstvo Veľkej Británie. Britské spoločnosti by odhadom prišli o 40 miliárd ročných tržieb od klientov z Európskej únie.
  • Šéfka Fedu Janet Yellenová poznamenala, že banky sú vo vynikajúcej zdraví a banková kríza by sa nemala vrátiť počas nášho života. Okrem toho mala v prejave v Londýne pozitívny výhľad na americkú ekonomiku napriek ostatnej sérii skôr zmiešaných makrozverejnení a chce pokračovať v postupnom odstraňovaní menovej akomodácie. Vyjadrovala sa aj k cenám aktív, keď podotkla, že podľa klasických valuačných metrík sú „trocha bohaté“, čo možno čiastočne prispelo včera ku korekcii akciových trhov. Inak jej prejav, čo sa často nestáva, bol zatienený vystúpením šéfa ECB Mario Draghiho na konferencii v portugalskej Sintre, kde bude mať prejav ešte aj dnes. Draghi mal výraznejšie pozitívny pohľad na ekonomiku eurozóny v porovnaní s tlačovou konferenciou po ostatnom zasadnutí ECB. Okrem toho jasne povedal, že deflačné tlaky boli vystriedané reflačnými a politický protivietor sa stáva zrazu vetrom do chrbta. Prezident pripustil v takomto zlepšujúcom sa prostredí postupnú redukciu stimulov, na čo trhy včera relatívne divoko reagovali posilnením sa eura a výnosovej krivky nahor.
  • Dôvera amerických spotrebiteľov vzrástla podľa júnového prieskumu po dvoch mesačných poklesoch o 1,3 bodu na 118,9 bodov. Zverejnenie tak prekonalo konsenzus, ktorý očakával pokles na 116 bodov. Respondenti podľa prieskumu očakávajú pokračovanie rastu, avšak neočakávajú jeho akceleráciu.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dnes bude opäť deň, kedy sa budú vyjadrovať najmä centrálni bankári, z ECB opäť Mario Draghi a z Fedu Neel Kashkari a John Williams.

ZAUJALO NÁS

Meď ako ochrana proti inflácii

Zlato je často vnímané ako ekvivalent zabezpečenia proti inflácii či rizík finančných trhov. Za posledných desať rokov prijali fondy, ktorých podkladové aktívum je práve žltý kov, najväčší objem peňazí. Podobne sú na tom aj centrálne banky, ktoré sa zásobujú zlatom. Avšak voči inflácii sa za posledných 25 rokov ukázala meď ako omnoho účinnejší hedžing. Za každé percento inflácie od roku 1992 vzrástla cena medi o takmer 18 percent, viac ako trojnásobok 5,2 percent, ktoré dosiahlo zlato. Lepšie ako červenému kovu sa už darilo len širokému indexu energetických komodít.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Ranný prehľad trhov 28. 6. 2017

Ranný prehľad trhov 28. 6. 2017 >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

Redakcia | 20.07.2017 00:00 Finančné trhy v 3. kvartáli - návrat vysokej volatility

Hlavný rizikom pre menové trhy v prebiehajúcom letnom období bude narastajúca volatilita. V tejto chvíli prevláda na trhoch kombinácia spomaľujúcej sa inflácie a slabšieho dolára. Avšak najväčším rizikom pre globálny ekonomický rast bude v najbližšej budúcnosti sprísňovanie čínskej monetárnej politiky. Jediným ostrovom pozitívneho sentimentu by mohla byť v treťom kvartáli Európa. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 17.07.2017 00:00 Vysokofrekvenčné obchodovanie zvyšuje riziko vzniku novej krízy

Po celú dekádu bolo považované vysokofrekvenčné obchodovanie (high frequency trading – HFT) za žeravý biznis, ktorý prinášal ohromné ​​zisky. V prostredí nízkej volatility, ktoré panovalo do nedávna, však narazilo na problém so ziskovosťou. Začalo sa preto koncentrovať a dnes pár spoločností dnes ovláda značnú časť trhu. Pri ďalšom prudkom výkyve trhu môžu spôsobiť nový pád trhu. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

PR článok | 10.07.2017 12:00 Rýchlokurz ako sa stať investorom do podielových fondov

Skúsení investori už podielové fondy iste dobre poznajú. Kto sa ale na finančný trh ešte len chystá vyraziť, neoľutuje, keď sa s nimi zoznámi – podielové fondy sú totiž tým najjednoduchším spôsobom, ako sa z ničoho stať investorom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 06.07.2017 00:00 Čo sa dialo na finančných trhoch v júni

Po väčšinu júna akciové trhy na oboch brehoch Atlantického oceána len stagnovali, v prípade európskych akcií v blízkosti dvojročných maxím a v prípade amerických akcií na historických maximách. Chýbal výraznejší impulz tak pre pohyb nadol, ako aj nahor. Až koncom mesiaca prišlo v reakcii na jastrabo vnímaný slovník šéfa ECB Maria Draghiho, na jastrabie vyjadrenia predstaviteľov ďalších centrálnych bánk, k veľkej korekcii búrz. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 04.07.2017 00:00 Kvalitné vzdelanie, práca v odbore, istý čas v zahraničí - typický životopis slovenského milionára

Kvalitné vzdelanie, tvrdá práca v oblasti ktorú človek vyštudoval a ďalšie vzdelávanie, to sú najčastejšie spoločné faktory, ktoré priviedli väčšinu slovenských a českých milionárov k ich bohatstvu. Od štátu očakávajú najmä stabilitu. Svoje peniaze investujú najmä do nehnuteľností, akcií firiem, alebo alternatívnych investícií. Celá správa »

Komentárov: 1 / 1 Posledný komentár: 13.07.2017 13:33Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

21.07.2017 08:50 Ranný prehľad trhov 21. 7. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

20.07.2017 13:12 V indexových fondov si sporí len 7 % budúcich dôchodcov

Slovenské indexové dôchodkové fondy dosiahli v 2. pilieri za ostatný rok (jún 2016 – jún 2017) v priemere až 15,79-% rast. Napriek tomu si v nich šetrí len 7 % Slovákov zapojených do 2. piliera. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

20.07.2017 10:15 Ranný prehľad trhov 20. 7. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

19.07.2017 09:29 Vypisování opcí aneb Tahání za kratší konec provazu

Opci můžete buď koupit, nebo ji vypsat a prodat. V druhém případě jste na kratší straně provazu – podstupujete neomezené riziko a máte předem daný maximální zisk. Kdy a proč opce vypisovat? Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

18.07.2017 10:04 Ranný prehľad trhov 18. 7. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Tomáš Rajtar | 06.07.2017 00:00 Čo sa dialo na finančných trhoch v júni

Po väčšinu júna akciové trhy na oboch brehoch Atlantického oceána len stagnovali, v prípade európskych akcií v blízkosti dvojročných maxím a v prípade amerických akcií na historických maximách. Chýbal výraznejší impulz tak pre pohyb nadol, ako aj nahor. Až koncom mesiaca prišlo v reakcii na jastrabo vnímaný slovník šéfa ECB Maria Draghiho, na jastrabie vyjadrenia predstaviteľov ďalších centrálnych bánk, k veľkej korekcii búrz. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

PR článok | 10.07.2017 12:00 Rýchlokurz ako sa stať investorom do podielových fondov

Skúsení investori už podielové fondy iste dobre poznajú. Kto sa ale na finančný trh ešte len chystá vyraziť, neoľutuje, keď sa s nimi zoznámi – podielové fondy sú totiž tým najjednoduchším spôsobom, ako sa z ničoho stať investorom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 04.07.2017 00:00 Kvalitné vzdelanie, práca v odbore, istý čas v zahraničí - typický životopis slovenského milionára

Kvalitné vzdelanie, tvrdá práca v oblasti ktorú človek vyštudoval a ďalšie vzdelávanie, to sú najčastejšie spoločné faktory, ktoré priviedli väčšinu slovenských a českých milionárov k ich bohatstvu. Od štátu očakávajú najmä stabilitu. Svoje peniaze investujú najmä do nehnuteľností, akcií firiem, alebo alternatívnych investícií. Celá správa »

Komentárov: 1 / 1 Posledný komentár: 01.01.1970 01:00

Peter Furmaník st. | 03.07.2017 00:00 Rozhodnú o budúcnosti eurozóny frustrovaní vojaci a bude mať každá slovenská firma vlastné pohrebníctvo?

Oslovila ma susedka z vedľajšieho paneláku, žena krátko po štyridsiatke, či by som nemohol pomôcť jej synovi s notebookom: „Voľajako mu nefunguje, náhle sa prestal nabíjať, syn hovorí, že je tam vo vnútri asi nejaký zlý kontakt alebo čo…“  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »