Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Ranný prehľad trhov 28. februára

28.02.2017 09:01 | Kategórie: EURO Investície | 0 komentárov
Tagy: trhy investície

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Dow Jones už po dvanásty raz v rade prepisoval historické maximá.
  • Čoraz jasnejšie kontúry víťazstva Emmanuela Macrona vo francúzskych prezidentských voľbách.
  • Robert Kaplan z Fedu preferuje zvyšovanie sadzieb skôr ako neskôr.

AKCIOVÉ TRHY

Akciové trhy na oboch brehoch Atlantiku len stagnovali, i keď americký bluechipsový index Dow Jones prepísal historické maximá už dvanásty raz po sebe. Trhom chýbal výraznejší impulz pre pohyb a čakajú dnešné na vystúpenie amerického prezidenta Donalda Trumpa pred Kongresom.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy amerických dlhopisov rástli k čomu prispeli slová Roberta Kaplana, predstaviteľa Fedu, o tom, že úrokové sadzby by mali byť zvyšované skôr ako neskôr. Rástli aj výnosy bezpečne vnímaných dlhopisov Nemecka a prišlo k poklesu rizikových prirážok periférií eurozóny, keď mierne opadlo politické riziko v nej, po tom, ako ostatné prieskumy pred prezidentskými voľbami vo Francúzsku ukazujú, že s relatívne pohodlným náskokom by mal v druhom kole ľavicový nezávislý kandidát Emannuele Macron zdolať Marine Le Penová. Macron získaval na popularite po tom, ako ho podporili centristický kandidát Francois Bayrou ako aj príslušník socialistickej strany Christophere Caresche.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato sa udržalo v okolí tri a pol mesačných maxím, keď investori čakajú na vystúpenie prezidenta USA Donalda Trumpa pred Kongresom, ktoré bude dnes. Ak poskytne detaily ohľadne prorastových reforiem ako aj predpokladaného harmogramu ich zavádzania, mohlo by to zlepšiť dôveru trhov v Trumpa a vice versa. Ropa v pondelok len stagnovala, keď sú už dlhší čas v rovnováha faktor znižovania ťažby OPECom a faktor jej rastu v USA spolu s rastom komerčných zásob.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár sa oslabil voči euro, ktoré profitovalo z toho, že sa črtajú jasnejšie kontúry víťazstva Emmanuela Macrona vo francúzkych prezidentských voľbách. Straty dolára však boli limitované po jastrabích slovách Roberta Kaplana z Fedu o zvyšovaní sadzieb skôr ako neskôr.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Ekonomická dôvera v eurozóne vo februári vzrástla len o jednu desatinu bodu na 108 bodov čo je najvyššia úroveň od začiatku roku 2011. Príčinou boli vysoké hodnoty vo Francúzsku a Španielsku spomedzi väčších členských štátov, zatiaľ čo Nemecký sentiment poklesol o osem desatín na štvormesačné minimum. Finalizovaná spotrebiteľská dôvera menovej únie zotrvala podľa odhadov na úrovni záporných 6,2 bodov.
  • ECB včera zverejnila vývoj menových agregátov za január. Rast M3 dosiahol 4,9 percenta medziročne. Po očistení o predaje a sekuritizáciu dosiahol rast úverov domácnostiam 2,2 percentnú dynamiku, čo predstavuje zrýchlenie z 2,0 percentného tempa. Rast úverov pre podniky sa udržal na 2,3– percentnom tempe.
  • Objednávky tovarov dlhodobej spotreby v USA vzrástli v januári o 1,8 percenta, prekonávajúc očakávania o dve desatiny percenta. Vyradenie volatilného transportného sektora, ktorého objemné obchody často skresľujú čísla, však ukazuje pokles dvoch desatín percenta. Zmiešané zverejnenie tak môže indikovať prehnane optimistický výhľad pre ekonomiku USA, pomedzi očakávanými opatreniami Donalda Trumpa, aj vďaka ktorým sú akciové indexy na historických maximách.
  • Robert Kaplan z Fedu preferuje skoršie ako neskoršie zvyšovanie sadzieb s cieľom zabrániť situácii, aby bol Fed „behind the curve“, teda aby nastavením menovej politiky nezaostával za vývojom ekonomiky a inflácie.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Hlavná pozornosť trhu sa dnes bude sústrediť na vystúpenie amerického prezidenta Donalda Trumpa pred Kongresom.
  • Dnes bude USA zverejnená druhá revízia rastu HDP za štvrtý kvartál 2016. Okrem toho budú zverejnené aj prieskumy Chicago PMI za február spolu so spotrebiteľskou dôverou za rovnaký mesiac.

ZAUJALO NÁS

Odvážna stávka investičných fondov na kobalt

Dodávatelia Tesly a iných výrobcov elektrických vozidiel sa snažia zabezpečiť si dostatočné dodávky kľúčového materiálu pri výrobe baterií – kobaltu po tom, ako skupina hedžových fondov skúpila obrovské množstvá ako špekuláciu na budúci rast jeho ceny. Do odvážnej stávky sa zapojilo šesť fondov, vrátane švajčiarskych a čínskych, odhadovaným nákupom 6000 ton tohto zriedkavo sa vyskytujúceho sa kovu v hodnote približne 280 miliónov amerických dolárov. Množstvo pritom zodpovedá približne 17 percentám minuloročnej produkcie. Cena kobaltu by sa totiž pri rozšírení výroby a využívania elektrických motorov mohla vyšplhať omnoho vyššie, pričom už teraz sa predpokladá, že dopyt preváži ponuku v tomto roku o približne 900 ton.

Stanislav Pánis, Rudolf Vrábel – analytici J&T banky.

Ranný prehľad trhov 28. februára

Ranný prehľad trhov 28. februára >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

Redakcia | 28.07.2017 00:00 Predmetom sporu je vysoký obchodný prebytok Nemecka

Prvé stretnutie Donalda Trumpa a Angely Merkelovej skončila fiaskom. Americký prezident odmietol nemeckej kancelárke podať ruku a tá po návšteve vyhlásila, že Európa sa na USA viac nemôže spoliehať. Predmetom sporu medzi oboma veľmocami je vysoký obchodný prebytok Nemecka. Ten vlani dosiahol 8,3 percenta HDP. Jedným z dôvodov, pre ktorý sa krajine darí, je aj nefunkčná eurozóna a podhodnotený kurz eura. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 25.07.2017 00:00 Hľadanie výnosu: podielové fondy alebo ETF?

ETF fondy (exchange-traded funds) zaznamenali v uplynulých rokoch exponenciálny rast. Kým v roku 1998 ich existovalo len 29, koncom minulého roka si investori mohli vyberať z ponuky 1700 fondov investujúcich do akcií, dlhopisov, či iných finančných inštrumentov. ETF lákajú najmä nižšími poplatkami, no zdá, že podielové fondy by v budúcnosti opäť mohli získať stratené pozície.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 20.07.2017 00:00 Finančné trhy v 3. kvartáli - návrat vysokej volatility

Hlavný rizikom pre menové trhy v prebiehajúcom letnom období bude narastajúca volatilita. V tejto chvíli prevláda na trhoch kombinácia spomaľujúcej sa inflácie a slabšieho dolára. Avšak najväčším rizikom pre globálny ekonomický rast bude v najbližšej budúcnosti sprísňovanie čínskej monetárnej politiky. Jediným ostrovom pozitívneho sentimentu by mohla byť v treťom kvartáli Európa. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 17.07.2017 00:00 Vysokofrekvenčné obchodovanie zvyšuje riziko vzniku novej krízy

Po celú dekádu bolo považované vysokofrekvenčné obchodovanie (high frequency trading – HFT) za žeravý biznis, ktorý prinášal ohromné ​​zisky. V prostredí nízkej volatility, ktoré panovalo do nedávna, však narazilo na problém so ziskovosťou. Začalo sa preto koncentrovať a dnes pár spoločností dnes ovláda značnú časť trhu. Pri ďalšom prudkom výkyve trhu môžu spôsobiť nový pád trhu. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

PR článok | 10.07.2017 12:00 Rýchlokurz ako sa stať investorom do podielových fondov

Skúsení investori už podielové fondy iste dobre poznajú. Kto sa ale na finančný trh ešte len chystá vyraziť, neoľutuje, keď sa s nimi zoznámi – podielové fondy sú totiž tým najjednoduchším spôsobom, ako sa z ničoho stať investorom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

27.07.2017 10:05 Ranný prehľad trhov 27. 7. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

26.07.2017 14:23 Zadlžené Grécko má dnes tri možnosti

Návrat Grécka na finančné trhy je úspešným PR cvičením slúžiacim vláde Syrizy, ktorá si potrebuje upevniť pozíciu predtým, ako na budúci rok plánuje presadiť svoj plán odchodu z medzinárodného záchranného programu. Táto možnosť však napriek tomu vyzerá dnes len málo pravdepodobne. Krajina totiž potrebuje nové finančné zdroje, ktoré do roku 2019 dosiahnu až 19 miliárd eur.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

26.07.2017 11:14 Ranný prehľad trhov 26. 7. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

26.07.2017 09:37 Akciové fondy: Svítání Brazílie a úpadek realit

V červenci 2017 se akciovým podílovým fondům příliš nedařilo a navázaly na letošní sérii mírných sestupů. Nejvíce propadaly fondy zaměřené na reality. Naopak se dařilo volatilním brazilským akciím. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.07.2017 13:53 Prehľad zhodnotenia fondov v 2. a 3. pilieri

Prinášame prehľad zhodnotenia v dôchodkových fondoch za predchádzajúci týždeň. Väčšina fondov vykázala citeľnú stranu. Niektoré i cez dve percentá. Najviac sa však i naďalej darí indexovým a akciovým fondom. Indexový fond od NN DSS vzrástol za posledných 12 mesiacov o viac ako 19 percent.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Redakcia | 10.07.2017 00:00 Rozdiely v kurze eura dokážu dovolenkový rozpočet riadne nafúknuť

Slováci ani tento rok neplánujú vynechať zo svojich cestovateľských plánov Chorvátsko a Česko, ktoré sa radia medzi TOP dovolenkové destinácie. Spoločná európska mena však voči obidvom lokálnym menám  oslabila. To v praxi znamená, že Slováci získajú za jedno euro v krajine menej ako vlani. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 20.07.2017 00:00 Finančné trhy v 3. kvartáli - návrat vysokej volatility

Hlavný rizikom pre menové trhy v prebiehajúcom letnom období bude narastajúca volatilita. V tejto chvíli prevláda na trhoch kombinácia spomaľujúcej sa inflácie a slabšieho dolára. Avšak najväčším rizikom pre globálny ekonomický rast bude v najbližšej budúcnosti sprísňovanie čínskej monetárnej politiky. Jediným ostrovom pozitívneho sentimentu by mohla byť v treťom kvartáli Európa. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 17.07.2017 00:00 Vysokofrekvenčné obchodovanie zvyšuje riziko vzniku novej krízy

Po celú dekádu bolo považované vysokofrekvenčné obchodovanie (high frequency trading – HFT) za žeravý biznis, ktorý prinášal ohromné ​​zisky. V prostredí nízkej volatility, ktoré panovalo do nedávna, však narazilo na problém so ziskovosťou. Začalo sa preto koncentrovať a dnes pár spoločností dnes ovláda značnú časť trhu. Pri ďalšom prudkom výkyve trhu môžu spôsobiť nový pád trhu. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

PR článok | 10.07.2017 12:00 Rýchlokurz ako sa stať investorom do podielových fondov

Skúsení investori už podielové fondy iste dobre poznajú. Kto sa ale na finančný trh ešte len chystá vyraziť, neoľutuje, keď sa s nimi zoznámi – podielové fondy sú totiž tým najjednoduchším spôsobom, ako sa z ničoho stať investorom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »