Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme našim partnerom:                                                                                                                                                                   

fincentrum-logo

hviezdne-byvanie


facebook-logo_1

Ranný prehľad trhov 28. februára

28.02.2017 09:01 | Kategórie: EURO Investície | 0 komentárov
Tagy: trhy investície

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Dow Jones už po dvanásty raz v rade prepisoval historické maximá.
  • Čoraz jasnejšie kontúry víťazstva Emmanuela Macrona vo francúzskych prezidentských voľbách.
  • Robert Kaplan z Fedu preferuje zvyšovanie sadzieb skôr ako neskôr.

AKCIOVÉ TRHY

Akciové trhy na oboch brehoch Atlantiku len stagnovali, i keď americký bluechipsový index Dow Jones prepísal historické maximá už dvanásty raz po sebe. Trhom chýbal výraznejší impulz pre pohyb a čakajú dnešné na vystúpenie amerického prezidenta Donalda Trumpa pred Kongresom.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy amerických dlhopisov rástli k čomu prispeli slová Roberta Kaplana, predstaviteľa Fedu, o tom, že úrokové sadzby by mali byť zvyšované skôr ako neskôr. Rástli aj výnosy bezpečne vnímaných dlhopisov Nemecka a prišlo k poklesu rizikových prirážok periférií eurozóny, keď mierne opadlo politické riziko v nej, po tom, ako ostatné prieskumy pred prezidentskými voľbami vo Francúzsku ukazujú, že s relatívne pohodlným náskokom by mal v druhom kole ľavicový nezávislý kandidát Emannuele Macron zdolať Marine Le Penová. Macron získaval na popularite po tom, ako ho podporili centristický kandidát Francois Bayrou ako aj príslušník socialistickej strany Christophere Caresche.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato sa udržalo v okolí tri a pol mesačných maxím, keď investori čakajú na vystúpenie prezidenta USA Donalda Trumpa pred Kongresom, ktoré bude dnes. Ak poskytne detaily ohľadne prorastových reforiem ako aj predpokladaného harmogramu ich zavádzania, mohlo by to zlepšiť dôveru trhov v Trumpa a vice versa. Ropa v pondelok len stagnovala, keď sú už dlhší čas v rovnováha faktor znižovania ťažby OPECom a faktor jej rastu v USA spolu s rastom komerčných zásob.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár sa oslabil voči euro, ktoré profitovalo z toho, že sa črtajú jasnejšie kontúry víťazstva Emmanuela Macrona vo francúzkych prezidentských voľbách. Straty dolára však boli limitované po jastrabích slovách Roberta Kaplana z Fedu o zvyšovaní sadzieb skôr ako neskôr.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Ekonomická dôvera v eurozóne vo februári vzrástla len o jednu desatinu bodu na 108 bodov čo je najvyššia úroveň od začiatku roku 2011. Príčinou boli vysoké hodnoty vo Francúzsku a Španielsku spomedzi väčších členských štátov, zatiaľ čo Nemecký sentiment poklesol o osem desatín na štvormesačné minimum. Finalizovaná spotrebiteľská dôvera menovej únie zotrvala podľa odhadov na úrovni záporných 6,2 bodov.
  • ECB včera zverejnila vývoj menových agregátov za január. Rast M3 dosiahol 4,9 percenta medziročne. Po očistení o predaje a sekuritizáciu dosiahol rast úverov domácnostiam 2,2 percentnú dynamiku, čo predstavuje zrýchlenie z 2,0 percentného tempa. Rast úverov pre podniky sa udržal na 2,3– percentnom tempe.
  • Objednávky tovarov dlhodobej spotreby v USA vzrástli v januári o 1,8 percenta, prekonávajúc očakávania o dve desatiny percenta. Vyradenie volatilného transportného sektora, ktorého objemné obchody často skresľujú čísla, však ukazuje pokles dvoch desatín percenta. Zmiešané zverejnenie tak môže indikovať prehnane optimistický výhľad pre ekonomiku USA, pomedzi očakávanými opatreniami Donalda Trumpa, aj vďaka ktorým sú akciové indexy na historických maximách.
  • Robert Kaplan z Fedu preferuje skoršie ako neskoršie zvyšovanie sadzieb s cieľom zabrániť situácii, aby bol Fed „behind the curve“, teda aby nastavením menovej politiky nezaostával za vývojom ekonomiky a inflácie.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Hlavná pozornosť trhu sa dnes bude sústrediť na vystúpenie amerického prezidenta Donalda Trumpa pred Kongresom.
  • Dnes bude USA zverejnená druhá revízia rastu HDP za štvrtý kvartál 2016. Okrem toho budú zverejnené aj prieskumy Chicago PMI za február spolu so spotrebiteľskou dôverou za rovnaký mesiac.

ZAUJALO NÁS

Odvážna stávka investičných fondov na kobalt

Dodávatelia Tesly a iných výrobcov elektrických vozidiel sa snažia zabezpečiť si dostatočné dodávky kľúčového materiálu pri výrobe baterií – kobaltu po tom, ako skupina hedžových fondov skúpila obrovské množstvá ako špekuláciu na budúci rast jeho ceny. Do odvážnej stávky sa zapojilo šesť fondov, vrátane švajčiarskych a čínskych, odhadovaným nákupom 6000 ton tohto zriedkavo sa vyskytujúceho sa kovu v hodnote približne 280 miliónov amerických dolárov. Množstvo pritom zodpovedá približne 17 percentám minuloročnej produkcie. Cena kobaltu by sa totiž pri rozšírení výroby a využívania elektrických motorov mohla vyšplhať omnoho vyššie, pričom už teraz sa predpokladá, že dopyt preváži ponuku v tomto roku o približne 900 ton.

Stanislav Pánis, Rudolf Vrábel – analytici J&T banky.

Ranný prehľad trhov 28. februára

Ranný prehľad trhov 28. februára >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

Peter Apolen | 23.05.2017 00:00 Podielové fondy objavuje stále viac drobných investorov

Slováci majú už v podielových fondoch uložené vklady v hodnote 7,57 miliardy eur. Túto formu investovania tak objavuje stále viac bežných ľudí nachádzajúcich v nich výhodnejšiu alternatívu k nič nezarábajúcim bankovým účtom. Napriek tomu je ešte stále veľa takých, pre ktoré sú fondy opradené tajomstvom. Informácie pre nich sa pokúsime poskytnúť v nasledovnom rozhovore s Ivanom Znášikom, výkonným riaditeľom Slovenskej asociácie správcovských spoločností. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Pieružek | 22.05.2017 00:00 Investície do nehnuteľností? Hľadajte radšej mimo Bratislavy

Už je to pár týždňov odkedy som napísal svoj posledný článok. Dôvod je jednoduchý – mal som plné ruky práce s novými investíciami. V tomto článku sa pozrieme na jednu konkrétnu, ktorú som práve v týchto dňoch dokončil. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 19.05.2017 00:00 Cez avokádo a karfiol k investičnému portfóliu

Investičný svet je pri svojich vážnych témach niekedy príliš vzdialený bežným ľuďom. Ponúkame preto ľahšiu tému, ktorá sa týka väčšiny z nás a pritom môže mať na investície podobne zaujímavý dopad. Ide o zdravú stravu, ktorá ženie nahor ceny trendy komodít a vytvára priestor aj pre investorov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 15.05.2017 00:00 Antverpami - vlani "pretiekli" diamanty za 44 mld. eur

Belgickým mestom podľa údajov zverejnených Antverpským diamantovým centrom prešlo minulý rok až 202 miliónov karátov týchto drahých kameňov v hodnote 48 miliárd dolárov, čo je päť percent viac ako pred rokom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Steen Jakobsen | 12.05.2017 00:00 Najväčším rizikom pre budúcnosť Európy je teraz Taliansko

Slávny Erasmov výrok znie: „Lepšie je chorobám predchádzať, ako ich liečiť.“ Po pondelkovom oznámení výrazného víťazstva proeurópskeho kandidáta E. Macrona vo francúzskych prezidentských voľbách môžeme súhlasiť, že E. Macron zabránil populistickému nacionalizmu Marine Le Penovej, aby prevzal opraty v Paríži. Ale ak ide o vyliečenie francúzskych problémov, zatiaľ o tom nie sme presvedčení. Júnové voľby vo Francúzsku sú totiž pre E. Macrona len začiatkom „skutočnej“ práce. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

26.05.2017 11:05 Podarí sa Francúzsku znížiť dlh a deficit aj pri súčasnom nízkom raste?

Nový francúzsky minister hospodárstva, Bruno Le Maire, tento týždeň uviedol, že Francúzsko si váži svoje európske záväzky a chce tak znížiť svoj deficit. Avšak pri súčasnej prognóze relatívne mierneho hospodárskeho rastu sa táto úloha zdá byť až príliš ambiciózna. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

26.05.2017 10:03 Ranný prehľad trhov 26. 5. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.05.2017 10:23 Ranný prehľad trhov 25. 5. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.05.2017 09:21 Transformované fondy poráží i inflace. Světlejší zítřky nečekejte

Pouze třem z osmi penzijních společností se v rámci transformovaných fondů podařilo překonat inflaci. Reálné zhodnocení ostatních fondů bylo záporné. Vyhlídky na letošní rok přitom také nejsou příliš příznivé. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

24.05.2017 13:54 Eurozóna a MMF sa sporia o odpustenie dlhov Grécku

Kým MMF presadzuje myšlienku, aby Grécku bola odpustená časť dlhov, eurozóna sa tejto idee bráni. Ministri financií eurobloku súhlasia len s prípadným znížením úrokov, či predĺžením doby splatnosti. Medzinárodný menový fond však namieta, že Grécko je pri súčasných dlhoch odrezané od ekonomického rastu a možnosti zotaviť sa.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Redakcia | 12.05.2017 00:00 Čo znamená víťazstvo Macrona pre trhy a investorov

Odborníci z investičnej spoločnosti Fidelity analyzujú, čo bude víťazstvo Emmanuela Macrona vo Francúzsku znamenať pre trhy a investorov a kde by sa mohli vyskytnúť potenciálne investičné príležitosti. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Stanislav Pánis | 09.05.2017 00:00 Čo ovplyvňovalo finančné trhy v apríli

Finančné trhy v apríli ovplyvňovala politika. Kým v Európe to bolo očakávanie z výsledku prvého kola francúzskych prezidentských volieb, v USA boli trhy sústredené na to, či a aké, opatrenia sa novému americkému prezidentovi Donaldovi Trumovi podarí pretaviť do praxe počas prvých sto dní v úrade. V svetovom meradle emócie vyvolával hroziaci konflikt v Sýrii. Zhodnotenie vývoja finančných trhov v apríli prinášame v nasledujúcej analýze.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 15.05.2017 00:00 Antverpami - vlani "pretiekli" diamanty za 44 mld. eur

Belgickým mestom podľa údajov zverejnených Antverpským diamantovým centrom prešlo minulý rok až 202 miliónov karátov týchto drahých kameňov v hodnote 48 miliárd dolárov, čo je päť percent viac ako pred rokom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Steen Jakobsen | 12.05.2017 00:00 Najväčším rizikom pre budúcnosť Európy je teraz Taliansko

Slávny Erasmov výrok znie: „Lepšie je chorobám predchádzať, ako ich liečiť.“ Po pondelkovom oznámení výrazného víťazstva proeurópskeho kandidáta E. Macrona vo francúzskych prezidentských voľbách môžeme súhlasiť, že E. Macron zabránil populistickému nacionalizmu Marine Le Penovej, aby prevzal opraty v Paríži. Ale ak ide o vyliečenie francúzskych problémov, zatiaľ o tom nie sme presvedčení. Júnové voľby vo Francúzsku sú totiž pre E. Macrona len začiatkom „skutočnej“ práce. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 19.05.2017 00:00 Cez avokádo a karfiol k investičnému portfóliu

Investičný svet je pri svojich vážnych témach niekedy príliš vzdialený bežným ľuďom. Ponúkame preto ľahšiu tému, ktorá sa týka väčšiny z nás a pritom môže mať na investície podobne zaujímavý dopad. Ide o zdravú stravu, ktorá ženie nahor ceny trendy komodít a vytvára priestor aj pre investorov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »