Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Ranný prehľad trhov 29. 5. 2017

29.05.2017 10:24 | Kategórie: Investície | 0 komentárov
Tagy: pokuta trhy akcie

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Americké akciové trhy v závere minulého týždňa opäť marginálne prepisovali historické rekordy.
  • Americký akciový index S&P 500 neklesol od svojho predošlého vrcholu o viac ako päť percent už 231 obchodných dní, čo je najviac od roku 1996 a šiesta najdlhšia séria v jeho histórii.
  • Stretunutie G7 potvrdilo rozdieľne názory na klimatické zmeny medzi Spojenými štátmi a zvyškom členov.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akciové indexy si pred predĺženým víkendom v USA pripísali len niekoľko desatín percenta, čo však stačilo na zaznamenanie siedmeho rastového dňa v rade. Menej sa darilo akciám v Európe, kde pokles viedol energetický sektor, ktorý v menšej miere nasledovali aj automobilky.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy bezpečne vnímaných štátnych dlhopisov USA poklesli, pred víkendom predĺženým o dnešný Deň pamiatky padlých. O niečo významnejší pokles zaznamenali štátne dlhopisy v Európe, keď prieskumy vo Veľkej Británii naznačujú zníženie náskoku Konzervatívnej strany Theresy Mayovej.

KOMODITNÉ TRHY

Cena zlata vzrástla takmer o jedno percento, keď trhom v posledných týždňoch vládnu neočakávané politické udalosti. Cena ropy skorigovala prestrelenú stratu zo štvrtka, keď OPEC sklamal obchodníkov dodaním len očakávaného predĺženia zníženej produkcie o deväť mesiacov.

DEVÍZOVÉ TRHY

Americký dolár posilnil voči košu hlavných zahraničných mien, vzhľadom na výrazne lepší, ako očakávaný druhý odhad rastu americkej ekonomiky. Britská libra oslabila po prieskume preferencií politických strán v krajine, ktorý naznačil zníženie rozdielu medzi labouristami a konzervatívcami. 

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Ekonomika USA rástla v prvom kvartáli tohto roku 1,2 percentným tempom, čo je nárast o päť desatín voči prvému odhadu a tri desatiny nad očakávaniami trhu. Prvotné zverejnenie by znamenalo najnižší rast amerického HDP za posledné tri roky, indikujúc spomalenie ekonomiky. Pod solídnym rastom ekonomiky sa podpísali aj výdavky osobnej spotreby, ktoré medzikvartálne vzrástli o šesť desatín percenta, značiac podobne výrazné zrýchlenie. Jadrové výdavky stúpli o jednu desatinu na 2,1 percenta medzikvartálne.
  • V USA boli zverejnené aj objednávky tovarov dlhodobej spotreby za mesiac apríl, ktoré zaznamenali pokles o sedem desatín percenta, čo bolo však stále vyššie ako očakávaných 1,5 percenta nadol. Predošlá hodnota bola navyše revidovaná nahor na 2,3 percenta. Po očistení o transportný sektor poklesli objednávky o štyri desatiny percenta, pričom podľa konsenzu mali o rovnakú hodnotu vzrásť.
  • Posledným zverejnením pred víkendom boli výsledky finalizovaného prieskumu spotrebiteľského sentimentu v USA podľa University of Michigan za máj. Ten zaznamenal ochladenie dôvery o šesť desatín na 97,1 bodov, štyri desatiny pod očakávaniami. Hodnota sa však stále nachádza na najvyšších hodnotách od začiatku 2015.
  • Počas víkendu sa skončilo zasadnutie lídrov krajín G7, výsledkom čoho bolo neobyčajne krátke vyhlásenie po ňom, ktoré malo len šesť strán, čo je zhruba tretina dĺžky ostatného vyhlásenia. Ústrednou témou boli klimatické zmeny a hlavne Parížsky dohovor, kde mali Spojené štáty a ich prezident Donald Trump odlišný názor ako zvyšok krajín.  Nemecká kancelárka Angela Merkelová označila rozhovory s ním ako „veľmi neuspokojivé“ a povedala, že „neexistuje signál, že by USA chceli ostať v rámci Parížskeho dovohoru“. Samotný Trump povedal, že Spojené štáty urobia definitívne rozhodnutie o Parížskom dohovore v priebehu tohto týždňa. Nesúlad a absencia spoločných názorov medzi G6 a Spojenými štátmi boli následne ešte prehĺbené po tom, ako Merkelová povedala včera, že „časy, keď sa môžeme plne spoľahnúť na iných sa skončili“ a „Európa si musí zobrať osud do vlastných rúk“.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • V úvode nového pracovného týždňa nebudú zverejnené žiadne dôležitejšie dáta. A aj vývoj na troch by mohol byť pokojný vzhľadom na štátne sviatky v Spojených štátoch aj v Spojenom kráľovstve.
  • V priebehu dňa by mali vystúpiť viacerí centrálni bankári ECB vrátanej je prezidenta Maria Draghiho. Navyše budú mať prejavy aj centrálni bankári Fedu.

ZAUJALO NÁS

Americký súd udelil UPS pokutu vo výške 247 miliónov dolárov

Prepravná spoločnosť UPS totiž prepravovala veľký objem nezdanených cigariet v štáte New York. UPS sa plánuje voči rozsudku odvolať nakoľko ho nepovažuje za adekvátny, vzhľadom na to, že zisk z prepravovaných cigariet by podľa spoločnosti predstavoval približne „len“ jeden milión dolárov. Sudkyňa však argumentovala tým, že nízka pokuta by nemala na korporáciu dostatočný dopad. Štát a mesto New York pri tom žiadali odškodnenie až vo výške 872 miliónov ako kompenzáciu vzniknutých škôd.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.
Ranný prehľad trhov 29. 5. 2017

Ranný prehľad trhov 29. 5. 2017 >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

Marek Mittaš | 17.08.2017 00:00 Ako správne investovať do podielových fondov

Slováci stále držia veľkú časť úspor na termínovaných vkladoch, či bežných účtoch. Podľa štatistiky OECD to je až 62 percent celkového finančného majetku našincov – takmer najviac spomedzi porovnávaných krajín. V podielových fondoch máme alokovaných len 8,4 percenta z finančného majetku. Dôvodom je aj nízke povedomie o fondoch a absencia základov investičnej gramotnosti. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

PR článok | 15.08.2017 10:30 Päť vecí, ktoré musí vedieť každý, kto chce zhodnotiť úspory

Nemusíte byť žiaden expert na financie, aby ste mohli začať s investovaním. Stačí sa zorientovať v tom, čo je naozaj dôležité, na čo sa nesmie zabudnúť, a na čo si musíte dať pozor. Kým nezískate vlastné skúsenosti, môžete sa na investičný trh vydať s radami od nás. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 14.08.2017 00:00 Na ktorých trhoch sa nafukujú bubliny

O bublinách na finančných trhoch sa hovorí už niekoľko rokov, a napriek tomu sa ceny väčšiny investičných aktív stále držia na relatívne vysokých úrovniach. V ostatnej dobe začínajú okrem skeptikov o bublinách verejne debatovať aj investiční stratégovia a analytici významných investičných spoločností.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 07.08.2017 00:00 Trhy s napätím sledujú každé slovo na perách centrálnych bankárov

Americké akciové trhy sa v júli posunuli na nové historické maximá, k čomu prispel silný začiatok podnikovej výsledkovej sezóny za druhý kvartál. Európske burzy len stagnovali, keď ich napriek rastu ziskovosti firiem ťažilo silné euro. Darilo sa aj emerging trhom pre robustný ekonomický rast lokálnych ekonomík ako aj pre vädnúci dolár. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Furmaník st. | 01.08.2017 00:00 Pásová výroba? Na každom kroku policajt s obuškom! Zrkadlo mesiaca očami politikov, investorov i bežných občanov

Briti tešiaci sa na Brexit budú chudnúť a Trumpove väzby na Rusko nateraz finančnými trhmi neotriasli. Otázka ale znie, či pracovné agentúry môžu ohroziť dôveryhodnosť Slovenska v investičných kruhoch a či robot nahradí autora komentárov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

17.08.2017 10:24 Ranný prehľad trhov 17. 8. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

16.08.2017 10:04 Ranný prehľad trhov 16. 8. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

15.08.2017 15:22 Napätie medzi USA a Severnou Kóreou ochablo, a s ním aj cena zlata

Cena zlata zaznamenala za minulý týždeň takmer dvojcifernú zmenu v cene. Dôvodom bolo politické napätie medzi USA a Severnou Kóreou. Aktuálne sa obom stranám podarilo vznikajúci konflikt utlmiť, najmä keď vedenie KĽDR v túto noc ustúpilo od konfrontačnej rétoriky a odvolalo plán napadnúť ostrov Guam. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

15.08.2017 10:00 Ranný prehľad trhov 15. 8. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

14.08.2017 10:32 Bitcoin vystrelil nad 4000 dolárov

Hodnota digitálnej meny doslova raketovo rastie. Ešte začiatkom mesiaca prekročila 3000 dolárov, dnes to bolo už o tisíc dolárov viac. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Peter Apolen | 31.07.2017 00:00 Samoriadiace vozidlá prídu na trh onedlho. Ako sa zviezť na tomto trende?

Analytici predpokladajú, že samoriadiace osobné vozidlá sa objavia na našich cestách už do piatich rokov. Okrem toho, že tento trend zmení naše spotrebiteľské správanie, vytvorí i zaujímavé investičné príležitosti. Autonómne autá budú napríklad potrebovať množstvo nových senzorov, mapujúcich situáciu okolo nich. Navyše budú jazdiť podľa HD máp s potrebou presnosti niekoľkých centimetrov. Na to, ako sa zviezť na tomto trende z pohľadu investícií, sa pozrieme v nasledujúcom článku. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Furmaník st. | 01.08.2017 00:00 Pásová výroba? Na každom kroku policajt s obuškom! Zrkadlo mesiaca očami politikov, investorov i bežných občanov

Briti tešiaci sa na Brexit budú chudnúť a Trumpove väzby na Rusko nateraz finančnými trhmi neotriasli. Otázka ale znie, či pracovné agentúry môžu ohroziť dôveryhodnosť Slovenska v investičných kruhoch a či robot nahradí autora komentárov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 07.08.2017 00:00 Trhy s napätím sledujú každé slovo na perách centrálnych bankárov

Americké akciové trhy sa v júli posunuli na nové historické maximá, k čomu prispel silný začiatok podnikovej výsledkovej sezóny za druhý kvartál. Európske burzy len stagnovali, keď ich napriek rastu ziskovosti firiem ťažilo silné euro. Darilo sa aj emerging trhom pre robustný ekonomický rast lokálnych ekonomík ako aj pre vädnúci dolár. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »