Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Ranný prehľad trhov 29. 5. 2017

29.05.2017 10:24 | Kategórie: Investície | 0 komentárov
Tagy: pokuta trhy akcie

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Americké akciové trhy v závere minulého týždňa opäť marginálne prepisovali historické rekordy.
  • Americký akciový index S&P 500 neklesol od svojho predošlého vrcholu o viac ako päť percent už 231 obchodných dní, čo je najviac od roku 1996 a šiesta najdlhšia séria v jeho histórii.
  • Stretunutie G7 potvrdilo rozdieľne názory na klimatické zmeny medzi Spojenými štátmi a zvyškom členov.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akciové indexy si pred predĺženým víkendom v USA pripísali len niekoľko desatín percenta, čo však stačilo na zaznamenanie siedmeho rastového dňa v rade. Menej sa darilo akciám v Európe, kde pokles viedol energetický sektor, ktorý v menšej miere nasledovali aj automobilky.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy bezpečne vnímaných štátnych dlhopisov USA poklesli, pred víkendom predĺženým o dnešný Deň pamiatky padlých. O niečo významnejší pokles zaznamenali štátne dlhopisy v Európe, keď prieskumy vo Veľkej Británii naznačujú zníženie náskoku Konzervatívnej strany Theresy Mayovej.

KOMODITNÉ TRHY

Cena zlata vzrástla takmer o jedno percento, keď trhom v posledných týždňoch vládnu neočakávané politické udalosti. Cena ropy skorigovala prestrelenú stratu zo štvrtka, keď OPEC sklamal obchodníkov dodaním len očakávaného predĺženia zníženej produkcie o deväť mesiacov.

DEVÍZOVÉ TRHY

Americký dolár posilnil voči košu hlavných zahraničných mien, vzhľadom na výrazne lepší, ako očakávaný druhý odhad rastu americkej ekonomiky. Britská libra oslabila po prieskume preferencií politických strán v krajine, ktorý naznačil zníženie rozdielu medzi labouristami a konzervatívcami. 

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Ekonomika USA rástla v prvom kvartáli tohto roku 1,2 percentným tempom, čo je nárast o päť desatín voči prvému odhadu a tri desatiny nad očakávaniami trhu. Prvotné zverejnenie by znamenalo najnižší rast amerického HDP za posledné tri roky, indikujúc spomalenie ekonomiky. Pod solídnym rastom ekonomiky sa podpísali aj výdavky osobnej spotreby, ktoré medzikvartálne vzrástli o šesť desatín percenta, značiac podobne výrazné zrýchlenie. Jadrové výdavky stúpli o jednu desatinu na 2,1 percenta medzikvartálne.
  • V USA boli zverejnené aj objednávky tovarov dlhodobej spotreby za mesiac apríl, ktoré zaznamenali pokles o sedem desatín percenta, čo bolo však stále vyššie ako očakávaných 1,5 percenta nadol. Predošlá hodnota bola navyše revidovaná nahor na 2,3 percenta. Po očistení o transportný sektor poklesli objednávky o štyri desatiny percenta, pričom podľa konsenzu mali o rovnakú hodnotu vzrásť.
  • Posledným zverejnením pred víkendom boli výsledky finalizovaného prieskumu spotrebiteľského sentimentu v USA podľa University of Michigan za máj. Ten zaznamenal ochladenie dôvery o šesť desatín na 97,1 bodov, štyri desatiny pod očakávaniami. Hodnota sa však stále nachádza na najvyšších hodnotách od začiatku 2015.
  • Počas víkendu sa skončilo zasadnutie lídrov krajín G7, výsledkom čoho bolo neobyčajne krátke vyhlásenie po ňom, ktoré malo len šesť strán, čo je zhruba tretina dĺžky ostatného vyhlásenia. Ústrednou témou boli klimatické zmeny a hlavne Parížsky dohovor, kde mali Spojené štáty a ich prezident Donald Trump odlišný názor ako zvyšok krajín.  Nemecká kancelárka Angela Merkelová označila rozhovory s ním ako „veľmi neuspokojivé“ a povedala, že „neexistuje signál, že by USA chceli ostať v rámci Parížskeho dovohoru“. Samotný Trump povedal, že Spojené štáty urobia definitívne rozhodnutie o Parížskom dohovore v priebehu tohto týždňa. Nesúlad a absencia spoločných názorov medzi G6 a Spojenými štátmi boli následne ešte prehĺbené po tom, ako Merkelová povedala včera, že „časy, keď sa môžeme plne spoľahnúť na iných sa skončili“ a „Európa si musí zobrať osud do vlastných rúk“.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • V úvode nového pracovného týždňa nebudú zverejnené žiadne dôležitejšie dáta. A aj vývoj na troch by mohol byť pokojný vzhľadom na štátne sviatky v Spojených štátoch aj v Spojenom kráľovstve.
  • V priebehu dňa by mali vystúpiť viacerí centrálni bankári ECB vrátanej je prezidenta Maria Draghiho. Navyše budú mať prejavy aj centrálni bankári Fedu.

ZAUJALO NÁS

Americký súd udelil UPS pokutu vo výške 247 miliónov dolárov

Prepravná spoločnosť UPS totiž prepravovala veľký objem nezdanených cigariet v štáte New York. UPS sa plánuje voči rozsudku odvolať nakoľko ho nepovažuje za adekvátny, vzhľadom na to, že zisk z prepravovaných cigariet by podľa spoločnosti predstavoval približne „len“ jeden milión dolárov. Sudkyňa však argumentovala tým, že nízka pokuta by nemala na korporáciu dostatočný dopad. Štát a mesto New York pri tom žiadali odškodnenie až vo výške 872 miliónov ako kompenzáciu vzniknutých škôd.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.
Ranný prehľad trhov 29. 5. 2017

Ranný prehľad trhov 29. 5. 2017 >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

PR článok | 20.06.2017 14:55 K investovaniu do podielových fondov stačí len pár klikov

Ak si myslíte, že nakupovanie podielových fondov je záľubou bohatých ľudí a vyzerá ako kopa veľkých čísel a grafov, ktoré sú také zložité, až sa v nich väčšina z nás nevyzná, radi vás vyvedieme z omylu a všetko vás naučíme. Stačí vám internetové bankovníctvo od mBank a základné znalosti, o ktoré sa s vami chceme podeliť v novom seriáli o investovaní. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Petr Hechtberger | 16.06.2017 00:00 A do ktorej skupiny dôchodcov budete patriť vy?

Na dôchodok sa časť z náš teší, ako na obdobie zaslúženého odpočinku, no druhá časť sa ho obáva ako obdobia finančnej núdze a uskromňovania sa. Aby ste nepatrili do tej druhej skupiny, mali by ste začať čo najskôr finančne plánovať. Na dôchodku nás s najväčšou pravdepodobnosťou stretne z finančného pohľadu jeden zo štyroch základných scenárov: Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Marek Mittaš | 15.06.2017 00:00 Aké možnosti majú dnes konzervatívni investori

Väčšina Slovákov patrí do skupiny konzervatívnych investorov. Ich vzťah k riziku je veľmi striedmy, takže ich obľúbenou voľbou sú termínované vklady. Tie však dosahujú výnosy blízke nule. Pozreli sme sa preto na alternatívy, ako nenechať úspory napospas prebúdzajúcej sa inflácii a súčasne nepodstupovať zbytočné riziko. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 14.06.2017 00:00 Prečo Slováci nevedia dobre investovať? Chýba gramotnosť, všeobecná...

Podľa nedávno zverejnenej štúdie OECD PISA 2015, Slovensko v oblasti finančnej gramotnosti zaostáva za ostatnými krajinami Európy. V tomako zaobchádzať s financiami a ako sa zabezpečiť do budúcnosti sú na tom lepšie aj všetky štáty V4. O príčinách nedostatočnej investičnej gramotnosti sa rozprávame s Martinom Wiedermannom, generálnym riaditeľom Centrálneho depozitára cenných papierov a Róbertom Kopálom, riaditeľom Asociácie obchodníkov s cenných papierov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 12.06.2017 00:00 Čo rozhodujúce sa odohralo na finančných trhov v máji

Americké akciové trhy v priebehu mája pokračovali v prepisovaní historických maxím, no aj napriek pozitívnej nálade výnosy štátnych dlhopisov zostali dole. Zlato najprv, po zvolení Emmanuela Macrona, klesalo, no v ďalšej časti roka vďaka politickej nervozite v USA, vyvolanej ako inak Donaldom Trumpom, svoje straty zmazalo. Aké ďalšie dôležité udalosti sa odohrali na finančných trhoch v máji, sa dočítate v pravidelnom mesačnom prehľade.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

23.06.2017 10:02 Ranný prehľad trhov 23. 6. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

23.06.2017 09:09 Na trhy se vrací nejistota, jedinou jistotou zůstává Její Veličenstvo

Tento týden jsem měl tu čest navštívit oslavu na počest Jejího Veličenstva královny Alžběty II. Tato dáma je inspirativní a v dnešní době obzvlášť. 65 let trvající vláda jen dokazuje její přednosti a pro ty, kteří by to snad nevěděli, je to nejdéle vládnoucí monarcha v historii.   Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

22.06.2017 16:09 Bitcoin naplnil šokujúce predpovede zo začiatku roka

Bitcoin vykazuje tento rok silný rast. Pred nedávnom atakoval hranicu tri tisíc dolárov, čo je viac ako strojnásobenie hodnoty z konca minulého roka. Saxo Bank tento vývoj predpovedala vo svojich Šokujúcich predpovediach na rok 2017. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

22.06.2017 10:37 Riziká sa nepotvrdili. Trhy prepadli optimizmu

Je tomu po prvý krát za posledné tri roky, čo si dovolím byť pri výhľade na globálnu ekonomiku a najmä eurozónu, optimistický. Politické riziko bolo hlavným ťahúňom trhov počas minulého roka. Išlo napríklad o referendum o brexite, alebo o neočakávané víťazstvom Donalda Trumpa. No ako ukazujú nedávne voľby vo Francúzsku, investori sa pri hodnotení politického rizika pre Európu v tomto roku mýlili. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

22.06.2017 09:53 Ranný prehľad trhov 22. 6. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Marek Mittaš | 15.06.2017 00:00 Aké možnosti majú dnes konzervatívni investori

Väčšina Slovákov patrí do skupiny konzervatívnych investorov. Ich vzťah k riziku je veľmi striedmy, takže ich obľúbenou voľbou sú termínované vklady. Tie však dosahujú výnosy blízke nule. Pozreli sme sa preto na alternatívy, ako nenechať úspory napospas prebúdzajúcej sa inflácii a súčasne nepodstupovať zbytočné riziko. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Petr Hechtberger | 16.06.2017 00:00 A do ktorej skupiny dôchodcov budete patriť vy?

Na dôchodok sa časť z náš teší, ako na obdobie zaslúženého odpočinku, no druhá časť sa ho obáva ako obdobia finančnej núdze a uskromňovania sa. Aby ste nepatrili do tej druhej skupiny, mali by ste začať čo najskôr finančne plánovať. Na dôchodku nás s najväčšou pravdepodobnosťou stretne z finančného pohľadu jeden zo štyroch základných scenárov: Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 12.06.2017 00:00 Čo rozhodujúce sa odohralo na finančných trhov v máji

Americké akciové trhy v priebehu mája pokračovali v prepisovaní historických maxím, no aj napriek pozitívnej nálade výnosy štátnych dlhopisov zostali dole. Zlato najprv, po zvolení Emmanuela Macrona, klesalo, no v ďalšej časti roka vďaka politickej nervozite v USA, vyvolanej ako inak Donaldom Trumpom, svoje straty zmazalo. Aké ďalšie dôležité udalosti sa odohrali na finančných trhoch v máji, sa dočítate v pravidelnom mesačnom prehľade.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Pavel Škriniar | 05.06.2017 00:00 Detské finančné produkty predstavujú zaujímavú príležitosť

Deti predstavujú pre finančné inštitúcie zaujímavú cieľovú skupinu. Jednak predstavujú pre ne potenciál ako si vychovať budúcich klientov, no cez deti sa vedia dostať i k peňaženkám ich rodičov. Ako to robia? Cez vyššie úročenie vkladov a cez doplnkové služby. Škoda by preto bola tieto výhody nevyužiť. Celá správa »

Komentárov: 1 / 1 Posledný komentár: 01.01.1970 01:00

Peter Apolen | 14.06.2017 00:00 Prečo Slováci nevedia dobre investovať? Chýba gramotnosť, všeobecná...

Podľa nedávno zverejnenej štúdie OECD PISA 2015, Slovensko v oblasti finančnej gramotnosti zaostáva za ostatnými krajinami Európy. V tomako zaobchádzať s financiami a ako sa zabezpečiť do budúcnosti sú na tom lepšie aj všetky štáty V4. O príčinách nedostatočnej investičnej gramotnosti sa rozprávame s Martinom Wiedermannom, generálnym riaditeľom Centrálneho depozitára cenných papierov a Róbertom Kopálom, riaditeľom Asociácie obchodníkov s cenných papierov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »