Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Ranný prehľad trhov 29. 6. 2017

29.06.2017 09:42 | Kategórie: Investície | 0 komentárov
Tagy: dlh dlhopisy akcie

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Rast úverov v eurozóne neindikuje výraznejšiu akceleráciu rastu jej HDP.
  • Prezident ECB Mario Draghi sa snažil tlmiť očakávania skorej redukcie menových stimulov.
  • Euro pokračuje v raste na 12-mesačné maximá.

AKCIOVÉ TRHY

Európske akciové trhy len stagnovali, po tom, ako sa šéf ECB Mario Draghi snažil vyslať signál, že ho trhy v utorok zle pochopili ohľadne zmeny nastavenia menových stimulov. Draghi chcel signalizovať toleranciu pre periódu nižšej inflácie a nie okamžité odstraňovanie menovej akomodácie. Wall Street sa odrazila nahor, k čomu prispel jednak mierne slabší dolár ako aj odraz akcií technologických firiem. Plusom bol aj odraz akcií bankového sektora, ktorý profituje z rastu úrokových sadzieb, očakávanej deregulácie a zvýšenia dividend pre očakávania, že banky by mali prejsť záťažovými testami Fedu.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosová krivka Spojených štátov aj eurozóny ostala na utorkových vyvýšených úrovniach napriek tomu, že sa začali šíriť správy, že vyjadrenia prezidenta ECB Maria Draghiho o zmene nastavenia stimulov nemali znamenať, že sa tak stane okamžite respektíve vo veľmi blízkej budúcnosti. A to napriek Draghiho pozitívnemu výhľadu na ekonomiku eurozóny či konštatovanie, že deflačné tlaky vystriedali reflačné.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosová krivka Spojených štátov aj eurozóny ostala na utorkových vyvýšených úrovniach napriek tomu, že sa začali šíriť správy, že vyjadrenia prezidenta ECB Maria Draghiho o zmene nastavenia stimulov nemali znamenať, že sa tak stane okamžite respektíve vo veľmi blízkej budúcnosti. A to napriek Draghiho pozitívnemu výhľadu na ekonomiku eurozóny či konštatovanie, že deflačné tlaky vystriedali reflačné.

DEVÍZOVÉ TRHY

Euro pokračovalo v posilňovaní sa voči doláru, napriek tomu, že na trhy prenikli správy o tom, že jastrabo pochopené slová šéfa ECB Maria Draghiho o zvažovaní redukcie menových stimulov obchodníci nesprávne pochopili. Je jasné, že raz k tomu príde ak sa ekonomike bude naďalej dariť takto dobre, ale Draghi celkovo vyjadril ochotu ponechať stále uvoľnené menové prostredie. Doláru podrážali nohy zrejme aj pokračujúce dozvuky odkladu hlasovania o zrušení Obamacare v Senáte amerického Kongresu.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • ECB zverejnila rast menového agregátu M3 za máj, ktorý dosiahol 5,0-percentné medziročné tempo. Tempo rastu úverov pre domácnosti dosiahli 2,6 percenta, čo predstavuje nové cyklické maximá. Tempo rastu úverov pre firemný sektor bol 2,2 percenta. V rozpore s ostatnými indikátormi úverový impulz stále neindikuje výraznejšiu akceleráciu rastu ekonomiky eurozóny nad dvojpercentné tempo.
  • V USA bola zverejnená zmena v počte nedokončených predajov domov za mesiac máj. Tie medzimesačne poklesli o osem desatín percenta, napriek očakávaniam jednopercentného rastu, prehlbujúc tak stratu z predchádzajúceho mesiaca. Medziročne rástli očakávaným polpercentným tempom, čo je však len slabá náplasť na 5,8 percentný pokles v predchádzajúcom mesiaci. Pokles zaznamenal najmä severovýchod, juh a západ krajiny, zatiaľ čo stredozápad ostal nezmenený. Dopyt pri tom ostáva stále solídny, no stretáva sa s nestíhajúcou ponukou, ktorá sa prejavuje malým výberom a rapídnym rastom cien.
  • Neel Kashari z Fedu, ktorý je známy svojím holubičím slovníkom sa nezaprel ani včera, keď povedal, že ekonomika USA vydáva zmiešané signálny a nie je potrebné ju preto chladiť menovým sprísňovaním. Naopak jeho kolega John Williams, ktorý je jastrabom sa nechal počuť, že vidí znaky zrýchľovania rastu miezd pri zlepšovaní sa trhu práce.
  • Viceprezident ECB Vitor Constancio povedal, že ekonomika eurozóny je stále ochabnuté (a existuje priestor pre zlepšenie) viac ako naznačujú bežné odhady.
  • Guvernér Bank od England Mark Carney pripustil, že v budúcnosti bude musieť prísť k odstráneniu menových stimulov, keď sa rozdiel v názoroch jednotlivých centrálnych bankárov zmenší. No súčasne dodal, že je primerané nemeniť menovú politiku. Výnosy dlhopisov Spojeného kráľovstva ako aj libra reagovali na jeho slová rastom.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • V eurozóne bude zverejnená júnová finalizácia spotrebiteľskej dôvery ako aj ekonomický sentiment za jún. V USA bude zverejnená posledná finalizácia HDP za 1. kvartál.

ZAUJALO NÁS

Svetové zadĺženie výrazne prekonalo 300 percent HDP

Celkový globálny dlh vzrástol v prvom kvartáli tohto roka na 217 biliónov amerických dolárov, čo je 327 percent svetového hrubého domáceho produktu ako ukazujú údaje Institute of International Finance. Dlh pri tom nie je rozdelený rovnomerne. Najviac sa zadlžujú rozvíjajúce sa krajiny, ale rozdiely možno sledovať aj v rôznych sektoroch. Enormný dlh má napríklad Čína, ktorá podľa inštitútu dosiahla v máji 304 percent HDP. Pokles zadĺženosti zaznamenali domácnosti v eurozóne, keď oproti prvému kvartálu minulého roku poklesla o takmer 6 biliónov na 97,7 biliónov amerických dolárov.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky. 

Ranný prehľad trhov 29. 6. 2017

Ranný prehľad trhov 29. 6. 2017 >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

Redakcia | 20.07.2017 00:00 Finančné trhy v 3. kvartáli - návrat vysokej volatility

Hlavný rizikom pre menové trhy v prebiehajúcom letnom období bude narastajúca volatilita. V tejto chvíli prevláda na trhoch kombinácia spomaľujúcej sa inflácie a slabšieho dolára. Avšak najväčším rizikom pre globálny ekonomický rast bude v najbližšej budúcnosti sprísňovanie čínskej monetárnej politiky. Jediným ostrovom pozitívneho sentimentu by mohla byť v treťom kvartáli Európa. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 17.07.2017 00:00 Vysokofrekvenčné obchodovanie zvyšuje riziko vzniku novej krízy

Po celú dekádu bolo považované vysokofrekvenčné obchodovanie (high frequency trading – HFT) za žeravý biznis, ktorý prinášal ohromné ​​zisky. V prostredí nízkej volatility, ktoré panovalo do nedávna, však narazilo na problém so ziskovosťou. Začalo sa preto koncentrovať a dnes pár spoločností dnes ovláda značnú časť trhu. Pri ďalšom prudkom výkyve trhu môžu spôsobiť nový pád trhu. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

PR článok | 10.07.2017 12:00 Rýchlokurz ako sa stať investorom do podielových fondov

Skúsení investori už podielové fondy iste dobre poznajú. Kto sa ale na finančný trh ešte len chystá vyraziť, neoľutuje, keď sa s nimi zoznámi – podielové fondy sú totiž tým najjednoduchším spôsobom, ako sa z ničoho stať investorom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 06.07.2017 00:00 Čo sa dialo na finančných trhoch v júni

Po väčšinu júna akciové trhy na oboch brehoch Atlantického oceána len stagnovali, v prípade európskych akcií v blízkosti dvojročných maxím a v prípade amerických akcií na historických maximách. Chýbal výraznejší impulz tak pre pohyb nadol, ako aj nahor. Až koncom mesiaca prišlo v reakcii na jastrabo vnímaný slovník šéfa ECB Maria Draghiho, na jastrabie vyjadrenia predstaviteľov ďalších centrálnych bánk, k veľkej korekcii búrz. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 04.07.2017 00:00 Kvalitné vzdelanie, práca v odbore, istý čas v zahraničí - typický životopis slovenského milionára

Kvalitné vzdelanie, tvrdá práca v oblasti ktorú človek vyštudoval a ďalšie vzdelávanie, to sú najčastejšie spoločné faktory, ktoré priviedli väčšinu slovenských a českých milionárov k ich bohatstvu. Od štátu očakávajú najmä stabilitu. Svoje peniaze investujú najmä do nehnuteľností, akcií firiem, alebo alternatívnych investícií. Celá správa »

Komentárov: 1 / 1 Posledný komentár: 13.07.2017 13:33Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

21.07.2017 08:50 Ranný prehľad trhov 21. 7. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

20.07.2017 13:12 V indexových fondov si sporí len 7 % budúcich dôchodcov

Slovenské indexové dôchodkové fondy dosiahli v 2. pilieri za ostatný rok (jún 2016 – jún 2017) v priemere až 15,79-% rast. Napriek tomu si v nich šetrí len 7 % Slovákov zapojených do 2. piliera. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

20.07.2017 10:15 Ranný prehľad trhov 20. 7. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

19.07.2017 09:29 Vypisování opcí aneb Tahání za kratší konec provazu

Opci můžete buď koupit, nebo ji vypsat a prodat. V druhém případě jste na kratší straně provazu – podstupujete neomezené riziko a máte předem daný maximální zisk. Kdy a proč opce vypisovat? Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

18.07.2017 10:04 Ranný prehľad trhov 18. 7. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Tomáš Rajtar | 06.07.2017 00:00 Čo sa dialo na finančných trhoch v júni

Po väčšinu júna akciové trhy na oboch brehoch Atlantického oceána len stagnovali, v prípade európskych akcií v blízkosti dvojročných maxím a v prípade amerických akcií na historických maximách. Chýbal výraznejší impulz tak pre pohyb nadol, ako aj nahor. Až koncom mesiaca prišlo v reakcii na jastrabo vnímaný slovník šéfa ECB Maria Draghiho, na jastrabie vyjadrenia predstaviteľov ďalších centrálnych bánk, k veľkej korekcii búrz. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

PR článok | 10.07.2017 12:00 Rýchlokurz ako sa stať investorom do podielových fondov

Skúsení investori už podielové fondy iste dobre poznajú. Kto sa ale na finančný trh ešte len chystá vyraziť, neoľutuje, keď sa s nimi zoznámi – podielové fondy sú totiž tým najjednoduchším spôsobom, ako sa z ničoho stať investorom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 04.07.2017 00:00 Kvalitné vzdelanie, práca v odbore, istý čas v zahraničí - typický životopis slovenského milionára

Kvalitné vzdelanie, tvrdá práca v oblasti ktorú človek vyštudoval a ďalšie vzdelávanie, to sú najčastejšie spoločné faktory, ktoré priviedli väčšinu slovenských a českých milionárov k ich bohatstvu. Od štátu očakávajú najmä stabilitu. Svoje peniaze investujú najmä do nehnuteľností, akcií firiem, alebo alternatívnych investícií. Celá správa »

Komentárov: 1 / 1 Posledný komentár: 01.01.1970 01:00

Peter Furmaník st. | 03.07.2017 00:00 Rozhodnú o budúcnosti eurozóny frustrovaní vojaci a bude mať každá slovenská firma vlastné pohrebníctvo?

Oslovila ma susedka z vedľajšieho paneláku, žena krátko po štyridsiatke, či by som nemohol pomôcť jej synovi s notebookom: „Voľajako mu nefunguje, náhle sa prestal nabíjať, syn hovorí, že je tam vo vnútri asi nejaký zlý kontakt alebo čo…“  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »