Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme našim partnerom:                                                                                                                                                                   

fincentrum-logo

hviezdne-byvanie


facebook-logo_1

Ranný prehľad trhov 3. 3. 2017

03.03.2017 10:18 | Kategórie: Investície | 0 komentárov
Tagy: automatizácia banky investície

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Jastrabí slovník predstaviteľov Fedu pokračuje.
  • Dolár na sedemtýždňových maximách.
  • Rusko vo februári nedodržalo dohodu o znížení ťažby ropy.

AKCIOVÉ TRHY

Akciové trhy na oboch stranách Atlantiku končili štvrtkové obchodovanie v stratách, keď investori pristúpili k výberu ziskov po predošlej rally amerických akcií na nové historické maximá. Prišlo totiž precitnutie investorov z toho, že šéf Bieleho domu Donald Trump dokáže rýchlo doručiť zníženie daní či veľké infraštruktúrne investície.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy štátnych dlhopisov USA ďalej rástli, keď ďalší americkí centrálni bankári – Jerome Powell a Laela Brainardová naznačili, že dozrel čas na opätovné zvýšenie sadzieb Fedom. To pomohlo pri raste šancí na víťazstvo Emmanuela Macrona vo francúzskych prezidentských voľbách aj k odrazu výnosov dlhopisov eurozóny.

KOMODITNÉ TRHY

Rast pravdepodobnosti zvýšenie sadzieb Fedom na vyše 80 percent po sérii jastrabích komentárov viacerých predstaviteľov Fedu pri dynamickom raste americkej ekonomiky, ktorá dosahuje úroveň plnej zamestnanosti tlačili nadol ceny zlata. Ceny ropy klesli o vyše dve percentá po tom, ako dáta ukázali, že Rusko vôbec vo februári neznížili svoju ťažbu a v podstate nedodržalo dohodu OPECu, ku ktorej pristúpilo. Mínusom pre ceny ropy bol aj silnejší dolár.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár sa posunul na sedemtýždňové maximá voči košu hlavných svetových mien, keď trhy vidia vysokú, približne 80-percentnú, pravdepodobnosť zvýšenia sadzieb Fedom o necelé dva týždne. Inflácia v USA totiž už dosiahla cieľ centrálnej banky podobne ako trh práce a predstavitelia Fedu pokračujú v jastrabích vyhláseniach.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Z makrodát boli včera zverejnené indexy cien výrobcov (PPI) v eurozóne za január, ktoré medziročne vzrástli o 3,5 percenta, čo je viac ako dvojnásobok hodnoty z predchádzajúceho mesiaca. Rastúce ceny výrobcov často indikujú budúce inflačné tlaky pre spotrebiteľov, ktorých index (CPI) vo februári taktiež zvýšil tempo rastu. Index spotrebiteľských cien (CPI) za február akceleroval medziročne na dvojpercentné tempo rastu v súlade s očakávaniami konsenzu. Jadrový CPI, ktorý je očistený o volatilné ceny potravín a energií, však ani naďalej nedosahuje ani polovicu dvojpercentného cieľového tempa ECB, keď zverejnená hodnota dosiahla 0,9 percenta podľa očakávaní. Miera nezamestnanosti v eurozóne v januári zostala nezmenená na úrovni 9,6 percenta. Vo štvrtok zverejnené nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti v USA, za týždeň končiaci sa 25. februárom, poklesli o 19 tisíc na 223 tisíc, čím sa dostali na takmer 44-ročné minimá. Zverejnenie poprelo očakávania konsenzu rastu na 245 tisíc žiadateľov a vykresľuje solídny obraz amerického trhu práce. Pokračujúce žiadosti za týždeň končiaci sa 18. februárom len mierne vzrástli o tri tisíc na 2066 tisíc. Silný trh práce tak aj naďalej poskytuje argumenty jastrabím predstaviteľom centrálnej banky pre zvyšovanie úrokovej sadzby a uťahovania tak monetárnej politiky.
  • Včera mali vystúpenia aj dvaja centrálni bankári Fedu. Zvyčajne holubičia Laela Brainardová naznačila, že by bolo primerané zvýšiť sadzby „čoskoro“, keďže ekonomika pracuje na úrovni plnej zamestnanosti, inflácia sa postupne posúva smerok k cieľu Fedu, pričom aj zahraničný rast je solídny. Veľmi podobný slovník použil aj Jerome Powell, keď takisto povedal, že ekonomika je blízko duálnych cieľov Fedu (plná zamestnanosť a dvojpercentná inflácia), čo je dôvod prečo by mohli byť už na marcovom zasadnutí zvyšované sadzby.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Už v skorých ranných hodinách boli zverejnený prieskum nálady v sektore služieb Číny za február podľa indexov nákupných manažérov (PMI), ktorý oproti januáru nepatrne poklesol na 52,6 bodu z 53,1 bodu. Kompozitný PMI sa však zlepšil na 52,6 bodu z 52,2 bodu.
  • Dnes budú naprieč Európou vrátane USA zverejnené finálne čísla PMI služieb za február. V USA bude zverejnený zároveň aj konkurenčný a pozornejšie sledovaný prieskum ISM nevýrobného sektora za rovnaký mesiac.
  • Dnes vystúpi opäť niekoľko centrálnych bankárov Fedu na čele s jeho šéfkou Janet Yellenovou.

ZAUJALO NÁS

Automatizácia klope na dvere bánk

JPMorgan Chase vyvinula softvér, ktorý by mal analyzovať finančné obchody, ktorým sa právne tímy venovali tisícky hodín. Program s názvom Contract Intelligence skrátene COIN, tak nahradí procesy, ktoré do júna, kedy bol spustený, vyžadovali približne 360-tisíc hodín práce právnikov a administratívnych pracovníkov. Softvér totiž dokáže zanalyzovať dokumenty v sekundách, je menej náchylný na chyby a na rozdiel od ľudí, nepotrebuje prestávku. Banky sa spôsobom automatizácie, vzhľadom na lacnú výpočtovú silu snažia udržať si zákazníkov a konkurencieschopnosť, vzhľadom na rastúci počet rôznych startupov.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Ranný prehľad trhov 3. 3. 2017

Ranný prehľad trhov 3. 3. 2017 >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

Peter Apolen | 23.05.2017 00:00 Podielové fondy objavuje stále viac drobných investorov

Slováci majú už v podielových fondoch uložené vklady v hodnote 7,57 miliardy eur. Túto formu investovania tak objavuje stále viac bežných ľudí nachádzajúcich v nich výhodnejšiu alternatívu k nič nezarábajúcim bankovým účtom. Napriek tomu je ešte stále veľa takých, pre ktoré sú fondy opradené tajomstvom. Informácie pre nich sa pokúsime poskytnúť v nasledovnom rozhovore s Ivanom Znášikom, výkonným riaditeľom Slovenskej asociácie správcovských spoločností. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Pieružek | 22.05.2017 00:00 Investície do nehnuteľností? Hľadajte radšej mimo Bratislavy

Už je to pár týždňov odkedy som napísal svoj posledný článok. Dôvod je jednoduchý – mal som plné ruky práce s novými investíciami. V tomto článku sa pozrieme na jednu konkrétnu, ktorú som práve v týchto dňoch dokončil. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 19.05.2017 00:00 Cez avokádo a karfiol k investičnému portfóliu

Investičný svet je pri svojich vážnych témach niekedy príliš vzdialený bežným ľuďom. Ponúkame preto ľahšiu tému, ktorá sa týka väčšiny z nás a pritom môže mať na investície podobne zaujímavý dopad. Ide o zdravú stravu, ktorá ženie nahor ceny trendy komodít a vytvára priestor aj pre investorov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 15.05.2017 00:00 Antverpami - vlani "pretiekli" diamanty za 44 mld. eur

Belgickým mestom podľa údajov zverejnených Antverpským diamantovým centrom prešlo minulý rok až 202 miliónov karátov týchto drahých kameňov v hodnote 48 miliárd dolárov, čo je päť percent viac ako pred rokom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 12.05.2017 00:00 Čo znamená víťazstvo Macrona pre trhy a investorov

Odborníci z investičnej spoločnosti Fidelity analyzujú, čo bude víťazstvo Emmanuela Macrona vo Francúzsku znamenať pre trhy a investorov a kde by sa mohli vyskytnúť potenciálne investičné príležitosti. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

25.05.2017 10:23 Ranný prehľad trhov 25. 5. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.05.2017 09:21 Transformované fondy poráží i inflace. Světlejší zítřky nečekejte

Pouze třem z osmi penzijních společností se v rámci transformovaných fondů podařilo překonat inflaci. Reálné zhodnocení ostatních fondů bylo záporné. Vyhlídky na letošní rok přitom také nejsou příliš příznivé. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

24.05.2017 10:54 Ranný prehľad trhov 24. 5. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

23.05.2017 14:39 Apple sa dohodol s Nokiou na urovnaní patentových sporov

Doterajší rivali, ktorí sa proti sebe viedli niekoľko súdnych sporov o patentovú ochranu pri výrobe mobilov, sa dohodli na vyrovnaní. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

23.05.2017 10:58 Blížiace sa zasadnutie OPEC je kľúčovým faktorom súčasných komoditných trhov

Politická neistota okolo amerického prezidenta Donalda Trumpa a okolo jeho schopnosti presadiť plánované stimuly, ovplyvňuje finančné trhy. Ďalším zo škandálov, ktoré poznačili aktuálny prezidentský úrad, je prepustenie šéfa FBI a následné vymenovanie zvláštnej komisie, ktorej úlohou je vyšetriť prípadné prepojenie medzi prezidentskou kampaňou D. Trumpa a Ruskom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Redakcia | 12.05.2017 00:00 Čo znamená víťazstvo Macrona pre trhy a investorov

Odborníci z investičnej spoločnosti Fidelity analyzujú, čo bude víťazstvo Emmanuela Macrona vo Francúzsku znamenať pre trhy a investorov a kde by sa mohli vyskytnúť potenciálne investičné príležitosti. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 15.05.2017 00:00 Antverpami - vlani "pretiekli" diamanty za 44 mld. eur

Belgickým mestom podľa údajov zverejnených Antverpským diamantovým centrom prešlo minulý rok až 202 miliónov karátov týchto drahých kameňov v hodnote 48 miliárd dolárov, čo je päť percent viac ako pred rokom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Stanislav Pánis | 09.05.2017 00:00 Čo ovplyvňovalo finančné trhy v apríli

Finančné trhy v apríli ovplyvňovala politika. Kým v Európe to bolo očakávanie z výsledku prvého kola francúzskych prezidentských volieb, v USA boli trhy sústredené na to, či a aké, opatrenia sa novému americkému prezidentovi Donaldovi Trumovi podarí pretaviť do praxe počas prvých sto dní v úrade. V svetovom meradle emócie vyvolával hroziaci konflikt v Sýrii. Zhodnotenie vývoja finančných trhov v apríli prinášame v nasledujúcej analýze.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 19.05.2017 00:00 Cez avokádo a karfiol k investičnému portfóliu

Investičný svet je pri svojich vážnych témach niekedy príliš vzdialený bežným ľuďom. Ponúkame preto ľahšiu tému, ktorá sa týka väčšiny z nás a pritom môže mať na investície podobne zaujímavý dopad. Ide o zdravú stravu, ktorá ženie nahor ceny trendy komodít a vytvára priestor aj pre investorov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »