Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Ranný prehľad trhov 3. 3. 2017

03.03.2017 10:18 | Kategórie: Investície | 0 komentárov
Tagy: automatizácia banky investície

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Jastrabí slovník predstaviteľov Fedu pokračuje.
  • Dolár na sedemtýždňových maximách.
  • Rusko vo februári nedodržalo dohodu o znížení ťažby ropy.

AKCIOVÉ TRHY

Akciové trhy na oboch stranách Atlantiku končili štvrtkové obchodovanie v stratách, keď investori pristúpili k výberu ziskov po predošlej rally amerických akcií na nové historické maximá. Prišlo totiž precitnutie investorov z toho, že šéf Bieleho domu Donald Trump dokáže rýchlo doručiť zníženie daní či veľké infraštruktúrne investície.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy štátnych dlhopisov USA ďalej rástli, keď ďalší americkí centrálni bankári – Jerome Powell a Laela Brainardová naznačili, že dozrel čas na opätovné zvýšenie sadzieb Fedom. To pomohlo pri raste šancí na víťazstvo Emmanuela Macrona vo francúzskych prezidentských voľbách aj k odrazu výnosov dlhopisov eurozóny.

KOMODITNÉ TRHY

Rast pravdepodobnosti zvýšenie sadzieb Fedom na vyše 80 percent po sérii jastrabích komentárov viacerých predstaviteľov Fedu pri dynamickom raste americkej ekonomiky, ktorá dosahuje úroveň plnej zamestnanosti tlačili nadol ceny zlata. Ceny ropy klesli o vyše dve percentá po tom, ako dáta ukázali, že Rusko vôbec vo februári neznížili svoju ťažbu a v podstate nedodržalo dohodu OPECu, ku ktorej pristúpilo. Mínusom pre ceny ropy bol aj silnejší dolár.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár sa posunul na sedemtýždňové maximá voči košu hlavných svetových mien, keď trhy vidia vysokú, približne 80-percentnú, pravdepodobnosť zvýšenia sadzieb Fedom o necelé dva týždne. Inflácia v USA totiž už dosiahla cieľ centrálnej banky podobne ako trh práce a predstavitelia Fedu pokračujú v jastrabích vyhláseniach.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Z makrodát boli včera zverejnené indexy cien výrobcov (PPI) v eurozóne za január, ktoré medziročne vzrástli o 3,5 percenta, čo je viac ako dvojnásobok hodnoty z predchádzajúceho mesiaca. Rastúce ceny výrobcov často indikujú budúce inflačné tlaky pre spotrebiteľov, ktorých index (CPI) vo februári taktiež zvýšil tempo rastu. Index spotrebiteľských cien (CPI) za február akceleroval medziročne na dvojpercentné tempo rastu v súlade s očakávaniami konsenzu. Jadrový CPI, ktorý je očistený o volatilné ceny potravín a energií, však ani naďalej nedosahuje ani polovicu dvojpercentného cieľového tempa ECB, keď zverejnená hodnota dosiahla 0,9 percenta podľa očakávaní. Miera nezamestnanosti v eurozóne v januári zostala nezmenená na úrovni 9,6 percenta. Vo štvrtok zverejnené nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti v USA, za týždeň končiaci sa 25. februárom, poklesli o 19 tisíc na 223 tisíc, čím sa dostali na takmer 44-ročné minimá. Zverejnenie poprelo očakávania konsenzu rastu na 245 tisíc žiadateľov a vykresľuje solídny obraz amerického trhu práce. Pokračujúce žiadosti za týždeň končiaci sa 18. februárom len mierne vzrástli o tri tisíc na 2066 tisíc. Silný trh práce tak aj naďalej poskytuje argumenty jastrabím predstaviteľom centrálnej banky pre zvyšovanie úrokovej sadzby a uťahovania tak monetárnej politiky.
  • Včera mali vystúpenia aj dvaja centrálni bankári Fedu. Zvyčajne holubičia Laela Brainardová naznačila, že by bolo primerané zvýšiť sadzby „čoskoro“, keďže ekonomika pracuje na úrovni plnej zamestnanosti, inflácia sa postupne posúva smerok k cieľu Fedu, pričom aj zahraničný rast je solídny. Veľmi podobný slovník použil aj Jerome Powell, keď takisto povedal, že ekonomika je blízko duálnych cieľov Fedu (plná zamestnanosť a dvojpercentná inflácia), čo je dôvod prečo by mohli byť už na marcovom zasadnutí zvyšované sadzby.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Už v skorých ranných hodinách boli zverejnený prieskum nálady v sektore služieb Číny za február podľa indexov nákupných manažérov (PMI), ktorý oproti januáru nepatrne poklesol na 52,6 bodu z 53,1 bodu. Kompozitný PMI sa však zlepšil na 52,6 bodu z 52,2 bodu.
  • Dnes budú naprieč Európou vrátane USA zverejnené finálne čísla PMI služieb za február. V USA bude zverejnený zároveň aj konkurenčný a pozornejšie sledovaný prieskum ISM nevýrobného sektora za rovnaký mesiac.
  • Dnes vystúpi opäť niekoľko centrálnych bankárov Fedu na čele s jeho šéfkou Janet Yellenovou.

ZAUJALO NÁS

Automatizácia klope na dvere bánk

JPMorgan Chase vyvinula softvér, ktorý by mal analyzovať finančné obchody, ktorým sa právne tímy venovali tisícky hodín. Program s názvom Contract Intelligence skrátene COIN, tak nahradí procesy, ktoré do júna, kedy bol spustený, vyžadovali približne 360-tisíc hodín práce právnikov a administratívnych pracovníkov. Softvér totiž dokáže zanalyzovať dokumenty v sekundách, je menej náchylný na chyby a na rozdiel od ľudí, nepotrebuje prestávku. Banky sa spôsobom automatizácie, vzhľadom na lacnú výpočtovú silu snažia udržať si zákazníkov a konkurencieschopnosť, vzhľadom na rastúci počet rôznych startupov.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Ranný prehľad trhov 3. 3. 2017

Ranný prehľad trhov 3. 3. 2017 >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

Peter Apolen | 25.07.2017 00:00 Hľadanie výnosu: podielové fondy alebo ETF?

ETF fondy (exchange-traded funds) zaznamenali v uplynulých rokoch exponenciálny rast. Kým v roku 1998 ich existovalo len 29, koncom minulého roka si investori mohli vyberať z ponuky 1700 fondov investujúcich do akcií, dlhopisov, či iných finančných inštrumentov. ETF lákajú najmä nižšími poplatkami, no zdá, že podielové fondy by v budúcnosti opäť mohli získať stratené pozície.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 20.07.2017 00:00 Finančné trhy v 3. kvartáli - návrat vysokej volatility

Hlavný rizikom pre menové trhy v prebiehajúcom letnom období bude narastajúca volatilita. V tejto chvíli prevláda na trhoch kombinácia spomaľujúcej sa inflácie a slabšieho dolára. Avšak najväčším rizikom pre globálny ekonomický rast bude v najbližšej budúcnosti sprísňovanie čínskej monetárnej politiky. Jediným ostrovom pozitívneho sentimentu by mohla byť v treťom kvartáli Európa. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 17.07.2017 00:00 Vysokofrekvenčné obchodovanie zvyšuje riziko vzniku novej krízy

Po celú dekádu bolo považované vysokofrekvenčné obchodovanie (high frequency trading – HFT) za žeravý biznis, ktorý prinášal ohromné ​​zisky. V prostredí nízkej volatility, ktoré panovalo do nedávna, však narazilo na problém so ziskovosťou. Začalo sa preto koncentrovať a dnes pár spoločností dnes ovláda značnú časť trhu. Pri ďalšom prudkom výkyve trhu môžu spôsobiť nový pád trhu. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

PR článok | 10.07.2017 12:00 Rýchlokurz ako sa stať investorom do podielových fondov

Skúsení investori už podielové fondy iste dobre poznajú. Kto sa ale na finančný trh ešte len chystá vyraziť, neoľutuje, keď sa s nimi zoznámi – podielové fondy sú totiž tým najjednoduchším spôsobom, ako sa z ničoho stať investorom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 06.07.2017 00:00 Čo sa dialo na finančných trhoch v júni

Po väčšinu júna akciové trhy na oboch brehoch Atlantického oceána len stagnovali, v prípade európskych akcií v blízkosti dvojročných maxím a v prípade amerických akcií na historických maximách. Chýbal výraznejší impulz tak pre pohyb nadol, ako aj nahor. Až koncom mesiaca prišlo v reakcii na jastrabo vnímaný slovník šéfa ECB Maria Draghiho, na jastrabie vyjadrenia predstaviteľov ďalších centrálnych bánk, k veľkej korekcii búrz. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

26.07.2017 11:14 Ranný prehľad trhov 26. 7. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

26.07.2017 09:37 Akciové fondy: Svítání Brazílie a úpadek realit

V červenci 2017 se akciovým podílovým fondům příliš nedařilo a navázaly na letošní sérii mírných sestupů. Nejvíce propadaly fondy zaměřené na reality. Naopak se dařilo volatilním brazilským akciím. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.07.2017 13:53 Prehľad zhodnotenia fondov v 2. a 3. pilieri

Prinášame prehľad zhodnotenia v dôchodkových fondoch za predchádzajúci týždeň. Väčšina fondov vykázala citeľnú stranu. Niektoré i cez dve percentá. Najviac sa však i naďalej darí indexovým a akciovým fondom. Indexový fond od NN DSS vzrástol za posledných 12 mesiacov o viac ako 19 percent.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.07.2017 12:40 NBS upozorňuje na spoločnosť Atlantic Global Asset Management

Národná banka Slovenska upozorňuje na činnosť spoločnosti. Spoločnosť ATLANTIC GLOBAL ASSET MANAGEMENT ponúka investičné produkty bez splnenia legislatívnych povinností Slovenskej republiky a nedisponuje žiadnym povolením na činnosť. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.07.2017 10:11 Ranný prehľad trhov 25. 7. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Redakcia | 20.07.2017 00:00 Finančné trhy v 3. kvartáli - návrat vysokej volatility

Hlavný rizikom pre menové trhy v prebiehajúcom letnom období bude narastajúca volatilita. V tejto chvíli prevláda na trhoch kombinácia spomaľujúcej sa inflácie a slabšieho dolára. Avšak najväčším rizikom pre globálny ekonomický rast bude v najbližšej budúcnosti sprísňovanie čínskej monetárnej politiky. Jediným ostrovom pozitívneho sentimentu by mohla byť v treťom kvartáli Európa. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 17.07.2017 00:00 Vysokofrekvenčné obchodovanie zvyšuje riziko vzniku novej krízy

Po celú dekádu bolo považované vysokofrekvenčné obchodovanie (high frequency trading – HFT) za žeravý biznis, ktorý prinášal ohromné ​​zisky. V prostredí nízkej volatility, ktoré panovalo do nedávna, však narazilo na problém so ziskovosťou. Začalo sa preto koncentrovať a dnes pár spoločností dnes ovláda značnú časť trhu. Pri ďalšom prudkom výkyve trhu môžu spôsobiť nový pád trhu. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

PR článok | 10.07.2017 12:00 Rýchlokurz ako sa stať investorom do podielových fondov

Skúsení investori už podielové fondy iste dobre poznajú. Kto sa ale na finančný trh ešte len chystá vyraziť, neoľutuje, keď sa s nimi zoznámi – podielové fondy sú totiž tým najjednoduchším spôsobom, ako sa z ničoho stať investorom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »