Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Ranný prehľad trhov 3. 5. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Technologický index Nasdaq Composite opäť prepisoval historické maximá.
  • Aktivita vo výrobnom sektore eurozóny za apríl na šesťročných maximách.
  • Grécko sa dohodlo s veriteľmi na reformách potrebných na uvoľnenie ďalšej tranže pomoci. 

AKCIOVÉ TRHY

Európske akciové trhy v utorok rástli, keď po sviatku doháňali pondelkový rast na Wall Street v reakcii na silnú podnikovú výsledkovú sezónu za prvý štvrťrok. Samotné americké akcie končili v zelenej nule, keď čakajú na dnešný výsledok zasadnutia Fedu ďalšiu sadu firemných zverejnení od veľkých firiem ako aj piatkový nonfarm payrolls report z trhu práce USA za apríl.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy na dlhopisových trhoch stagnovali s tlakom k poklesu po kontroverzných vyjadreniach amerického prezidenta Donalda Trumpa na jeho obľúbenej sociálnej sieti Twitter o tom, že krajine by vlastne pomohlo zatvorenie federálnych úradov v septembri, aby sa vyriešil „neporiadok“.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato takisto stagnovalo v okolí trojtýždňových miním, keď chýbal výraznejší impulz pre jeho pohyb. Žltý kov už plne započítal výsledky prvého kola prezidentských volieb vo Francúzsku, silnú podnikovú výsledkovú sezónu za prvé tri mesiace roka, či opadnutie geopolitického napätia pri zverejňovaní dát hovoriacich o dynamickom raste svetovej ekonomiky ako aj pomalú implementáciu probiznisových opatrení americkou administratívou. Ropa výrazne klesala, keď na ňu vplýval rast americkej ťažby a dvojročné maximá a obnova líbyjskej produkcie na najvyššie úrovne od roku 2014.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár ostal voči euru v defenzíve, keď sú obchodníci skeptickí voči skorému znižovaniu daní v USA a spoločná európska mena stále čerpá energiu z poklesu politických rizík v eurozóne, kde sa očakáva víťazstvo centristu Emmanuela Macrona v druhom kole francúzskych prezidentských volieb.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Naprieč Európou boli včera zverejnené finálne čísla prieskumu aktivity vo výrobnom sektore podľa PMI za apríl. Na úrovni eurozóny ako celku prišlo k mierne revízii flashového čísla nadol o 0,1 bodu na 56,7 bodu, čo predstavuje šesťročné maximá. Nemecké PMI skončilo na 58,2 bodu, čo je najlepšie číslo z Európy. Nálada sa pritom zlepšila aj vo Francúzsku, Španielsku a Taliansku. Zaujímavosťou je, že aj PMI vo Veľkej Británii výrazne narástlo na 57,3 bodu, čo predstavuje trojročné maximá.
  • Ostatné prieskumy pred druhým kolom volieb vo Francúzsku jasne favorizujú centristu Emmanuela Macrona s približne 20 percentným náskokom pred ultrapravičiarkou Marine Le Penovou, ktorá sa v ostatnom čase akoby snažila zmierniť svoju antieurópsku rétoriku, aby bola prijateľná pre viac ľudí. Bude preto zaujímavé sledovať dnešný televíznu duel medzi týmito dvoma kandidátmi.
  • Grécko sa dohodlo so svojimi veriteľmi na reformách potrebných pre uvoľnenie ďalšej tranže záchranného balíka. Okrem iného zahŕňa okrem iného výrazné zníženie dôchodkov, pokles minimálne daňového základu pre daň z príjmov ako aj odstránenie zákazov predajov počas nedele.
  • V USA boli publikované predaje vozidiel za apríl. Celkové predaje dosiahli 16,81 milióna, čo je zlepšenie oproti marcovým 16,53 miliónom, no menej ako konsenzus na úrovni 17,1 milióna. Domáce predaje sa takisto oproti marcu (12,97 milióna) zlepšili na 13,12 milióna, no takisto zaostali za  konsenzom na úrovni 13,30 milióna vozidiel.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dopoludnia bude zverejnený predbežný rýchly odhad HDP za eurozónu ako celok za prvý kvartál. Pozornosť trhu sa bude však sústreďovať najmä na výsledok dvojdňového zasadnutia Fedu a text vyhlásenia z neho. Okrem toho budú zverejnené aj finálne čísla prieskumu PMI nevýrobného sektora ako aj konkurenčný ISM nevýrobného sektora za apríl zo Spojených štátov, ktoré sledujú náladu v sektore služieb.

ZAUJALO NÁS

Čínska HNA Group sa stala najväčším akcionárom Deutsche Bank

Čínsky konglomerát HNA Group, ktorej operácie siahajú od letectva po hotelové služby, zvýšil svoj podiel v najväčšej európskej investičnej banke Deutsche Bank. Čínsky investor sa tak priblížil tesne pod úroveň 10 percent, čím sa dostal pred Blackrock, najväčšieho správcu aktív na svete. Konglomerát pri tom ešte vo februári podľa zverejnení regulátorov vlastnil tri percentá akcií. V predošlom mesiaci predala Deutsche bank akcie v hodnote 8 miliárd eur, aby tak posilnila svoje kapitálové postavenie, po tom ako prehodnotila predaj dcérskej Postbank.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Ranný prehľad trhov 3. 5. 2017

Ranný prehľad trhov 3. 5. 2017 >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

Peter Apolen | 25.07.2017 00:00 Hľadanie výnosu: podielové fondy alebo ETF?

ETF fondy (exchange-traded funds) zaznamenali v uplynulých rokoch exponenciálny rast. Kým v roku 1998 ich existovalo len 29, koncom minulého roka si investori mohli vyberať z ponuky 1700 fondov investujúcich do akcií, dlhopisov, či iných finančných inštrumentov. ETF lákajú najmä nižšími poplatkami, no zdá, že podielové fondy by v budúcnosti opäť mohli získať stratené pozície.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 20.07.2017 00:00 Finančné trhy v 3. kvartáli - návrat vysokej volatility

Hlavný rizikom pre menové trhy v prebiehajúcom letnom období bude narastajúca volatilita. V tejto chvíli prevláda na trhoch kombinácia spomaľujúcej sa inflácie a slabšieho dolára. Avšak najväčším rizikom pre globálny ekonomický rast bude v najbližšej budúcnosti sprísňovanie čínskej monetárnej politiky. Jediným ostrovom pozitívneho sentimentu by mohla byť v treťom kvartáli Európa. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 17.07.2017 00:00 Vysokofrekvenčné obchodovanie zvyšuje riziko vzniku novej krízy

Po celú dekádu bolo považované vysokofrekvenčné obchodovanie (high frequency trading – HFT) za žeravý biznis, ktorý prinášal ohromné ​​zisky. V prostredí nízkej volatility, ktoré panovalo do nedávna, však narazilo na problém so ziskovosťou. Začalo sa preto koncentrovať a dnes pár spoločností dnes ovláda značnú časť trhu. Pri ďalšom prudkom výkyve trhu môžu spôsobiť nový pád trhu. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

PR článok | 10.07.2017 12:00 Rýchlokurz ako sa stať investorom do podielových fondov

Skúsení investori už podielové fondy iste dobre poznajú. Kto sa ale na finančný trh ešte len chystá vyraziť, neoľutuje, keď sa s nimi zoznámi – podielové fondy sú totiž tým najjednoduchším spôsobom, ako sa z ničoho stať investorom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 06.07.2017 00:00 Čo sa dialo na finančných trhoch v júni

Po väčšinu júna akciové trhy na oboch brehoch Atlantického oceána len stagnovali, v prípade európskych akcií v blízkosti dvojročných maxím a v prípade amerických akcií na historických maximách. Chýbal výraznejší impulz tak pre pohyb nadol, ako aj nahor. Až koncom mesiaca prišlo v reakcii na jastrabo vnímaný slovník šéfa ECB Maria Draghiho, na jastrabie vyjadrenia predstaviteľov ďalších centrálnych bánk, k veľkej korekcii búrz. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

25.07.2017 13:53 Prehľad zhodnotenia fondov v 2. a 3. pilieri

Prinášame prehľad zhodnotenia v dôchodkových fondoch za predchádzajúci týždeň. Väčšina fondov vykázala citeľnú stranu. Niektoré i cez dve percentá. Najviac sa však i naďalej darí indexovým a akciovým fondom. Indexový fond od NN DSS vzrástol za posledných 12 mesiacov o viac ako 19 percent.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.07.2017 12:40 NBS upozorňuje na spoločnosť Atlantic Global Asset Management

Národná banka Slovenska upozorňuje na činnosť spoločnosti. Spoločnosť ATLANTIC GLOBAL ASSET MANAGEMENT ponúka investičné produkty bez splnenia legislatívnych povinností Slovenskej republiky a nedisponuje žiadnym povolením na činnosť. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.07.2017 10:11 Ranný prehľad trhov 25. 7. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

24.07.2017 10:39 Ranný prehľad trhov 24. 7. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

24.07.2017 10:09 Je dostatek způsobů jak chytře investovat

„Mnohdy přesvědčení „nebudu využívat znalosti nezávislého poradce a ušetřím, jsem dostatečně chytrý“ může stát spoustu peněz,“ říká Milan Matějíček, zemský ředitel finančně poradenské společnosti Fincentrum. Jak se liší ostravský klient finančního poradce od jiných regionů? Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Redakcia | 20.07.2017 00:00 Finančné trhy v 3. kvartáli - návrat vysokej volatility

Hlavný rizikom pre menové trhy v prebiehajúcom letnom období bude narastajúca volatilita. V tejto chvíli prevláda na trhoch kombinácia spomaľujúcej sa inflácie a slabšieho dolára. Avšak najväčším rizikom pre globálny ekonomický rast bude v najbližšej budúcnosti sprísňovanie čínskej monetárnej politiky. Jediným ostrovom pozitívneho sentimentu by mohla byť v treťom kvartáli Európa. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 17.07.2017 00:00 Vysokofrekvenčné obchodovanie zvyšuje riziko vzniku novej krízy

Po celú dekádu bolo považované vysokofrekvenčné obchodovanie (high frequency trading – HFT) za žeravý biznis, ktorý prinášal ohromné ​​zisky. V prostredí nízkej volatility, ktoré panovalo do nedávna, však narazilo na problém so ziskovosťou. Začalo sa preto koncentrovať a dnes pár spoločností dnes ovláda značnú časť trhu. Pri ďalšom prudkom výkyve trhu môžu spôsobiť nový pád trhu. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

PR článok | 10.07.2017 12:00 Rýchlokurz ako sa stať investorom do podielových fondov

Skúsení investori už podielové fondy iste dobre poznajú. Kto sa ale na finančný trh ešte len chystá vyraziť, neoľutuje, keď sa s nimi zoznámi – podielové fondy sú totiž tým najjednoduchším spôsobom, ako sa z ničoho stať investorom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »