Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Ranný prehľad trhov 3. 7. 2017

03.07.2017 09:37 | Kategórie: Investície | 0 komentárov
Tagy: trhy Čína dlhopisy

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Wall Street s najlepším prvým polrokom od roku 2009.
  • Ropa s najväčšími stratami za prvý polrok za ostatných 19 rokov.
  • Euro sa za prvý polrok zhodnotilo najviac za ostatných sedem rokov.

AKCIOVÉ TRHY

Európske akciové trhy končili v závere týždňa v stratách, keď na ne negatívne pôsobilo posilňovanie sa eura. Wall Street však rástla, čiastočne pre slabší dolár ako aj pre odraz cien ropy. Navyše americké akcie ďalej profitovali z toho, že lokálne banky prešli záťažovými testami Fedu a dostali zelenú pre väčšie vyplácanie dividend. Celkovo zaznamenala Wall Street najlepší prvý polrok od roku 2009.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosové krivky dlhopisových trhov Spojených štátov či eurozóny ostali na vyvýšených úrovniach, keď v minulom týždni prišlo akoby k tektonickému zlomu sentimentu na trhoch a investori začali hrať redukciu menovej akomodácie ECB, či možné zvyšovanie sadzieb Bank of Canada či Bank of England. A nakoniec išla nahor aj americká výnosová krivka, hoci trh je stále značne skeptický voči tomu, že Fed by mohol doručiť v nasledujúcich 18 mesiacoch päť zvýšení sadzieb po 25 bázických bodov.

KOMODITNÉ TRHY

Vyššie výnosy na dlhopisových trhoch pri očakávaní koncov extrémne uvoľnenej menovej politiky po celom svete tlačili zlato nadol. V júni tak zaznamenalo prvý mesačný pokles v tomto roku. Ropa rástla v piatok už siedmy obchodný deň v rade, keď sa predošlý pokles na javil ako prepálený. Za prvý polrok však zaznamenala najhoršie straty za ostatných 19 rokov. Celkovo medzi obchodníkmi naďalej panuje skepsa, že predĺženie dohody OPECu o znížení produkcie dokáže znížiť vysoký stav jej svetových zásob.

DEVÍZOVÉ TRHY

Euro sa udržala nad hranicou 114 dolárových centov, keď naďalej profituje z očakávaní, že ECB čoskoro zredukuje stimuly a naopak obchodníci neveria, že Fed bude pokračovať v zvyšovaní sadzieb napriek jastrabiemu slovníku jeho predstaviteľov. Euru vďaka júnovému rastu zaznamenalo najlepší prvý polrok za ostatných sedem rokov.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Prezident nemeckej Bundesbanky Jens Weidmann povedal, že v tomto momente vidí ekonomickú situáciu ako viac pozitívnu a ak sa to prejaví aj na inflácia, potom menová politika musí byť prísnejšia. Sprísňovanie však nebude o stúpnutí na brzdu, ale o daní nohy dole z plynu. Jeho kolega z ECB Yves Mersch povedal, že súčasná politika ECB bola úspešná, ale zlepšenie nie je ešte samoudržateľné a tak banka musí byť trpezlivá. Na druhej strane vyhlásil, že ECB nemusí čakať, kým inflácia dosiahne dvojpercentnú úroveň, aby bola menová politika upravená.
  • Maloobchodné tržby v Nemecku v máji medzimesačne vzrástli o pol percenta, čo prekonalo konsenzus. Medziročne vzrástli o dve percentá viac ako čakal konsenzus, keď si pripísali 4,8 percenta. Revidovaná nahor bola aj strata v minulom mesiaci na záporných 0,4 percenta. V krajine bola zverejnená aj miera nezamestnanosti, ktorá podľa očakávaní zotrvala na úrovni 5,7 percenta.
  • Za eurozónu bol zverejnený odhad indexu spotrebiteľských cien za jún. Medziročne vzrástla cenová hladina v menovej únii o 1,3 percenta, čo síce značí spomalenie tempa rastu oproti predchádzajúcemu mesiacu, avšak nižší ako očakával konsenzus. Jadrový index medziročne zrýchlil tempo rastu o dve desatiny percenta nad očakávania na 1,2 percenta.
  • Jadrové výdavky osobnej spotreby ako jeden zo spôsobov merania rastu cenovej hladiny v USA medzimesačne v máji vzrástli podľa očakávaní o jednu desatinu percenta, pričom rast predchádzajúceho mesiaca bol revidovaný nadol na jednu desatinu. Medziročne spomalilo tempo rastu podľa očakávaní na 1,4 percenta z aprílových 1,5 percenta.
  • Spotrebiteľská dôvera v USA podľa prieskumu University of Michigan za jún vzrástla menej ako ukazoval rýchly odhad. Konečné meranie tak dosiahlo úroveň 95,1 bodov, čo je o šesť desatín viac ako ukazoval posledný odhad prieskumu. Indikátor sa však stále nachádza na najnižšej úrovni od novembrových prezidentských volieb. V priemere je dôvera spotrebiteľov stále pomerne v dobrej kondícií, pričom s priemerom za prvý polrok tohto roku 96,8 bodov je to najlepšia polročná hodnota od druhej polovice roku 2000.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Už v skorých ranných hodinách boli zverejnené čísla súkromného prieskumu nálady Caixin vo výrobnom sektore Číny (PMI) za jún, ktoré ukázali, že sa vrátila nad 50 bodovú hranicu oddeľujúcu kontrakciu od expanzie.
  • Okrem toho budú dnes v priebehu dňa publikované finalizované indexy nákupných manažérov (PMI) v spracovateľskom priemysle naprieč Európou ako aj v USA za jún, kde bude zverejnený aj konkurenčný prieskum ISM vo výrobnom sektore.

ZAUJALO NÁS

Čína otvorila svoj dlhopisový trh Hongkongu

Čína sa dohodla s Hongkongom na otvorení obchodovania s čínskymi dlhopismi, čo investorom ponúka tretí najväčší dlhopisový trh na svete. Investori sa tak dostanú k trhu v objeme 9 biliónov amerických dolárov štátnych dlhopisov, ale aj korporátnych dlhopisov, na ktoré po prvý krát nepotrebujú mať účet priamo v Číne. Dohoda prichádza na 20. výročie odovzdania Hongkongu Číne, ktorý bol do roku 1997 pod Veľkou Britániou.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Ranný prehľad trhov 3. 7. 2017

Ranný prehľad trhov 3. 7. 2017 >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

Redakcia | 20.07.2017 00:00 Finančné trhy v 3. kvartáli - návrat vysokej volatility

Hlavný rizikom pre menové trhy v prebiehajúcom letnom období bude narastajúca volatilita. V tejto chvíli prevláda na trhoch kombinácia spomaľujúcej sa inflácie a slabšieho dolára. Avšak najväčším rizikom pre globálny ekonomický rast bude v najbližšej budúcnosti sprísňovanie čínskej monetárnej politiky. Jediným ostrovom pozitívneho sentimentu by mohla byť v treťom kvartáli Európa. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 17.07.2017 00:00 Vysokofrekvenčné obchodovanie zvyšuje riziko vzniku novej krízy

Po celú dekádu bolo považované vysokofrekvenčné obchodovanie (high frequency trading – HFT) za žeravý biznis, ktorý prinášal ohromné ​​zisky. V prostredí nízkej volatility, ktoré panovalo do nedávna, však narazilo na problém so ziskovosťou. Začalo sa preto koncentrovať a dnes pár spoločností dnes ovláda značnú časť trhu. Pri ďalšom prudkom výkyve trhu môžu spôsobiť nový pád trhu. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

PR článok | 10.07.2017 12:00 Rýchlokurz ako sa stať investorom do podielových fondov

Skúsení investori už podielové fondy iste dobre poznajú. Kto sa ale na finančný trh ešte len chystá vyraziť, neoľutuje, keď sa s nimi zoznámi – podielové fondy sú totiž tým najjednoduchším spôsobom, ako sa z ničoho stať investorom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 06.07.2017 00:00 Čo sa dialo na finančných trhoch v júni

Po väčšinu júna akciové trhy na oboch brehoch Atlantického oceána len stagnovali, v prípade európskych akcií v blízkosti dvojročných maxím a v prípade amerických akcií na historických maximách. Chýbal výraznejší impulz tak pre pohyb nadol, ako aj nahor. Až koncom mesiaca prišlo v reakcii na jastrabo vnímaný slovník šéfa ECB Maria Draghiho, na jastrabie vyjadrenia predstaviteľov ďalších centrálnych bánk, k veľkej korekcii búrz. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 04.07.2017 00:00 Kvalitné vzdelanie, práca v odbore, istý čas v zahraničí - typický životopis slovenského milionára

Kvalitné vzdelanie, tvrdá práca v oblasti ktorú človek vyštudoval a ďalšie vzdelávanie, to sú najčastejšie spoločné faktory, ktoré priviedli väčšinu slovenských a českých milionárov k ich bohatstvu. Od štátu očakávajú najmä stabilitu. Svoje peniaze investujú najmä do nehnuteľností, akcií firiem, alebo alternatívnych investícií. Celá správa »

Komentárov: 1 / 1 Posledný komentár: 13.07.2017 13:33Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

21.07.2017 08:50 Ranný prehľad trhov 21. 7. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

20.07.2017 13:12 V indexových fondov si sporí len 7 % budúcich dôchodcov

Slovenské indexové dôchodkové fondy dosiahli v 2. pilieri za ostatný rok (jún 2016 – jún 2017) v priemere až 15,79-% rast. Napriek tomu si v nich šetrí len 7 % Slovákov zapojených do 2. piliera. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

20.07.2017 10:15 Ranný prehľad trhov 20. 7. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

19.07.2017 09:29 Vypisování opcí aneb Tahání za kratší konec provazu

Opci můžete buď koupit, nebo ji vypsat a prodat. V druhém případě jste na kratší straně provazu – podstupujete neomezené riziko a máte předem daný maximální zisk. Kdy a proč opce vypisovat? Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

18.07.2017 10:04 Ranný prehľad trhov 18. 7. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Tomáš Rajtar | 06.07.2017 00:00 Čo sa dialo na finančných trhoch v júni

Po väčšinu júna akciové trhy na oboch brehoch Atlantického oceána len stagnovali, v prípade európskych akcií v blízkosti dvojročných maxím a v prípade amerických akcií na historických maximách. Chýbal výraznejší impulz tak pre pohyb nadol, ako aj nahor. Až koncom mesiaca prišlo v reakcii na jastrabo vnímaný slovník šéfa ECB Maria Draghiho, na jastrabie vyjadrenia predstaviteľov ďalších centrálnych bánk, k veľkej korekcii búrz. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

PR článok | 10.07.2017 12:00 Rýchlokurz ako sa stať investorom do podielových fondov

Skúsení investori už podielové fondy iste dobre poznajú. Kto sa ale na finančný trh ešte len chystá vyraziť, neoľutuje, keď sa s nimi zoznámi – podielové fondy sú totiž tým najjednoduchším spôsobom, ako sa z ničoho stať investorom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 04.07.2017 00:00 Kvalitné vzdelanie, práca v odbore, istý čas v zahraničí - typický životopis slovenského milionára

Kvalitné vzdelanie, tvrdá práca v oblasti ktorú človek vyštudoval a ďalšie vzdelávanie, to sú najčastejšie spoločné faktory, ktoré priviedli väčšinu slovenských a českých milionárov k ich bohatstvu. Od štátu očakávajú najmä stabilitu. Svoje peniaze investujú najmä do nehnuteľností, akcií firiem, alebo alternatívnych investícií. Celá správa »

Komentárov: 1 / 1 Posledný komentár: 01.01.1970 01:00

Peter Furmaník st. | 03.07.2017 00:00 Rozhodnú o budúcnosti eurozóny frustrovaní vojaci a bude mať každá slovenská firma vlastné pohrebníctvo?

Oslovila ma susedka z vedľajšieho paneláku, žena krátko po štyridsiatke, či by som nemohol pomôcť jej synovi s notebookom: „Voľajako mu nefunguje, náhle sa prestal nabíjať, syn hovorí, že je tam vo vnútri asi nejaký zlý kontakt alebo čo…“  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »