Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme našim partnerom:                                                                                                                                                                   

fincentrum-logo

hviezdne-byvanie


facebook-logo_1

Ranný prehľad trhov 31. 3. 2017

31.03.2017 10:33 | Kategórie: Investície | 0 komentárov
Tagy: ford trhy

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Makroprekvapenia na šesťročných maximách a zníženie politickej neistoty pomáhajú obnove ochoty podstupovať riziko.
  • Nálada v čínskom výrobnom sektore najvyššie od apríla 2012 a v nevýrobnom od mája 2014.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akciové trhy vzrástli a smerujú k ukončeniu prvého kvartálu tohto roku s viac ako päť percentným ziskom. Akciové trhy na opačnom brehu Atlantiku si taktiež pripisovali zisky, keď predstavitelia ECB zmietli zo stola špekulácie o predčasnom uťahovaní monetárnej politiky.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy amerických štátnych dlhopisov vzrástli, keď sa z radov amerických centrálnych bankárov ozývajú hlasy po rýchlejšom, ako trhom očakávanom, zvyšovaní úrokových sadzieb. Výnosy nemeckých štátnych dlhopisov mierne poklesli, vzhľadom na neočakávané spomalenie rastu cenovej hladiny v krajine, ktoré pravdepodobne uvoľní tlak na uťahovanie monetárnej politiky ECB.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato pokleslo pod hranicu 1 250 amerických dolárov za troyskú uncu, keď sa investori sústredili na rizikovejšie aktíva a očakávajú ďalšie kroky americkej administratívy. Ropa pokračovala v rapídnom raste vzhľadom na správy, že OPEC rokuje so všetkými členmi o ďalšom znižovaní produkcie.

DEVÍZOVÉ TRHY

Americký dolár mierne posilnil voči košu hlavných zahraničných mien, keď niektorí centrálni bankári volajú po rýchlejšom uťahovaní monetárnej politiky Fedu. Voči euru sa dolár obchodoval tesne pod hranicou 107 dolárových centov, po ubezpečeniach ECB, že nezačne predčasne znižovať rozsah ekonomických stimulov.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Index spotrebiteľských cien v marci v Nemecku podľa odhadov neočakávane v marci poklesol. Medzimesačne kleslo tempo rastu cenovej hladiny na dve desatiny percenta. Medziročne index spomalil na 1,5 percentné tempo rastu. Konsenzus pri tom síce očakával spomalenie rastu avšak o polovicu menšie. Nižšie tempo rastu by mohlo uvoľniť tlak zo strany jastrabích nemeckých predstaviteľov, ktorí volajú po uťahovaní monetárnej politiky ECB.
  • Ekonomika USA rástla podľa výšky hrubého domáceho produktu v štvrtom kvartáli minulého roku mierne rýchlejším tempom ako doteraz trhy predpokladali. Revidovaný prieskum odhalil anualizovaný rast 2,1 percenta v poslednom štvrťroku. Stále však tempo rastu v poslednom kvartáli spomalilo voči svojmu predošlému z 3,5 percenta. Rast v USA zaznamenali v štvrtom kvartáli aj výdavky osobnej spotreby na 3,5 percenta medzikvartálne. Jadrové výdavky zrýchlili len o jednu desatinu percenta na 1,3 percentné tempo rastu.
  • Nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti za týždeň končiaci 25. marcom len nepatrne poklesli na 258 tisíc, pričom trh očakával výraznejší pokles na 245 tisíc. Výrazný rast zaznamenali pokračujúce žiadosti za týždeň končiaci 18. marcom, ktoré vzrástli až na 2052 tisíc, čo je nad očakávaniami 2031 tisíc. Predchádzajúca hodnota pokračujúcich žiadostí bol revidovaný nadol na 1987 tisíc. Hodnoty pod 300 tisíc už po 108 po sebe idúci týždeň indikujú pomerne dobré podmienky na trhu práce.
  • Šéf newyorského Fedu Bill Dudley včera povedal, že riziká rastu ekonomiky a inflácie sa posúvajú smerom nahor a pripomenul, že dvojpercentná inflácia nie je pre Fed stropom. Ohľadne zmenšovania bilancie Fedu naznačil, že preferuje postupné znižovania reinvestovania, ako náhle zastavenie. Šéf dallaského Fedu Robert Kaplan povedal, že dobrým základným scenárom sú ďalšie dve zvýšenia sadzieb v USA v tomto roku. No nevylúčil aj viac v závislosti od vývoja ekonomiky.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Už v skorých ranných hodinách boli zverejnené oficiálne čínske čísla aktivity vo výrobnom sektore a v službách merané indexmi nákupných manažérov (PMI) za marec. PMI výroby narástol o 0,2 bodu na 51,8 bodu, čo bolo v súlade s očakávaniami. Ide o najvyššiu hodnotu od apríla 2012. PMI v nevýrobnom sektore narástlo na 55,1 bodu z 54,2 a je najvyššie od mája 2014.
  • Dnes ráno boli už zverejnené aj februárové čísla maloobchodných tržieb z Nemecka.
  • Okrem toho budú ráno zverejnené ešte čísla z nemeckého trhu práce za február, aktualizácia britského HDP za štvrtý kvartál 2016 a pozorne budú sledované inflačné čísla z eurozóny za marec po tom, ako včera rast spotrebiteľských cien v Nemecku výrazne zaostal za konsenzom.
  • Popoludní budú publikované čísla osobných príjmov a spotreby z USA za február ako aj PCE inflácie za rovnaký mesiac. Navyše sa k tomu pridá výrobná aktivita v regióne Chicaga (Chicago PMI) za marec a finalizácia spotrebiteľskej dôvery podľa Michiganskej univerzity za marec.

ZAUJALO NÁS

Ford si najíma zamestnancov z BlackBerry

Automobilka Ford Motor si najíma 400 inžinierov z kanadskej spoločnosti BlackBerry zameraných na mobilné riešenia so zámerom vyvinúť na internet pripojené vozidlá. Ford sa tak snaží získať výhodu vo vývoji automobilového softvéru a udržať si konkurencieschopnosť voči svojim tradičným rivalom ako aj novým technologickým spoločnostiam. Tím Fordu zaoberajúci sa mobilnou konektivitou áut by sa tak mal zdvojnásobiť. Automobilka chce navyše investovať v kanadskom Ontáriu približne 375 amerických dolárov pre založenie výskumného centra.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Ranný prehľad trhov 31. 3. 2017

Ranný prehľad trhov 31. 3. 2017 >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

Peter Apolen | 23.05.2017 00:00 Podielové fondy objavuje stále viac drobných investorov

Slováci majú už v podielových fondoch uložené vklady v hodnote 7,57 miliardy eur. Túto formu investovania tak objavuje stále viac bežných ľudí nachádzajúcich v nich výhodnejšiu alternatívu k nič nezarábajúcim bankovým účtom. Napriek tomu je ešte stále veľa takých, pre ktoré sú fondy opradené tajomstvom. Informácie pre nich sa pokúsime poskytnúť v nasledovnom rozhovore s Ivanom Znášikom, výkonným riaditeľom Slovenskej asociácie správcovských spoločností. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Pieružek | 22.05.2017 00:00 Investície do nehnuteľností? Hľadajte radšej mimo Bratislavy

Už je to pár týždňov odkedy som napísal svoj posledný článok. Dôvod je jednoduchý – mal som plné ruky práce s novými investíciami. V tomto článku sa pozrieme na jednu konkrétnu, ktorú som práve v týchto dňoch dokončil. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 19.05.2017 00:00 Cez avokádo a karfiol k investičnému portfóliu

Investičný svet je pri svojich vážnych témach niekedy príliš vzdialený bežným ľuďom. Ponúkame preto ľahšiu tému, ktorá sa týka väčšiny z nás a pritom môže mať na investície podobne zaujímavý dopad. Ide o zdravú stravu, ktorá ženie nahor ceny trendy komodít a vytvára priestor aj pre investorov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 15.05.2017 00:00 Antverpami - vlani "pretiekli" diamanty za 44 mld. eur

Belgickým mestom podľa údajov zverejnených Antverpským diamantovým centrom prešlo minulý rok až 202 miliónov karátov týchto drahých kameňov v hodnote 48 miliárd dolárov, čo je päť percent viac ako pred rokom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 12.05.2017 00:00 Čo znamená víťazstvo Macrona pre trhy a investorov

Odborníci z investičnej spoločnosti Fidelity analyzujú, čo bude víťazstvo Emmanuela Macrona vo Francúzsku znamenať pre trhy a investorov a kde by sa mohli vyskytnúť potenciálne investičné príležitosti. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

26.05.2017 10:03 Ranný prehľad trhov 26. 5. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.05.2017 10:23 Ranný prehľad trhov 25. 5. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.05.2017 09:21 Transformované fondy poráží i inflace. Světlejší zítřky nečekejte

Pouze třem z osmi penzijních společností se v rámci transformovaných fondů podařilo překonat inflaci. Reálné zhodnocení ostatních fondů bylo záporné. Vyhlídky na letošní rok přitom také nejsou příliš příznivé. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

24.05.2017 10:54 Ranný prehľad trhov 24. 5. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

23.05.2017 14:39 Apple sa dohodol s Nokiou na urovnaní patentových sporov

Doterajší rivali, ktorí sa proti sebe viedli niekoľko súdnych sporov o patentovú ochranu pri výrobe mobilov, sa dohodli na vyrovnaní. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Redakcia | 12.05.2017 00:00 Čo znamená víťazstvo Macrona pre trhy a investorov

Odborníci z investičnej spoločnosti Fidelity analyzujú, čo bude víťazstvo Emmanuela Macrona vo Francúzsku znamenať pre trhy a investorov a kde by sa mohli vyskytnúť potenciálne investičné príležitosti. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Stanislav Pánis | 09.05.2017 00:00 Čo ovplyvňovalo finančné trhy v apríli

Finančné trhy v apríli ovplyvňovala politika. Kým v Európe to bolo očakávanie z výsledku prvého kola francúzskych prezidentských volieb, v USA boli trhy sústredené na to, či a aké, opatrenia sa novému americkému prezidentovi Donaldovi Trumovi podarí pretaviť do praxe počas prvých sto dní v úrade. V svetovom meradle emócie vyvolával hroziaci konflikt v Sýrii. Zhodnotenie vývoja finančných trhov v apríli prinášame v nasledujúcej analýze.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 15.05.2017 00:00 Antverpami - vlani "pretiekli" diamanty za 44 mld. eur

Belgickým mestom podľa údajov zverejnených Antverpským diamantovým centrom prešlo minulý rok až 202 miliónov karátov týchto drahých kameňov v hodnote 48 miliárd dolárov, čo je päť percent viac ako pred rokom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 19.05.2017 00:00 Cez avokádo a karfiol k investičnému portfóliu

Investičný svet je pri svojich vážnych témach niekedy príliš vzdialený bežným ľuďom. Ponúkame preto ľahšiu tému, ktorá sa týka väčšiny z nás a pritom môže mať na investície podobne zaujímavý dopad. Ide o zdravú stravu, ktorá ženie nahor ceny trendy komodít a vytvára priestor aj pre investorov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »