Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Ranný prehľad trhov 31. 5. 2017

31.05.2017 10:26 | Kategórie: Investície | 0 komentárov
Tagy: trhy akcie

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

 • Ekonomický sentiment poklesol v eurozóne po prvý krát v tomto roku.
 • Rast inflácie Nemecka spomaľuje.
 • Dôvera spotrebiteľov USA poklesla už po druhý po sebe idúci mesiac na najnižšiu úroveň od februára.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akciové trhy poklesli po ôsmich rastových dňoch, ukončujúc najdlhšie rally od februára tohto roku. V Európe poklesli akciové trhy už po štvrtý deň v rade, keď sa po prvýkrát znížil ekonomický sentiment v eurozóne.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy bezpečne vnímaných štátnych dlhopisov USA poklesli na takmer šesťtýždňové minimá, keď predstaviteľka Fedu Laela Brainardová svojím holubičejším slovníkom pripomenula, že klesajúce americké inflačné tlaky by mohli zmeniť jej postoj k zvyšovaniu úrokovej sadzby.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato si z ceny odpísalo takmer pol percenta, a to aj napriek horším ekonomickým a spotrebiteľským náladám v eurozóne aj USA. Ropa poklesla po dvoch rastových dňoch, zatiaľ čo obchodníci pravdepodobne hľadajú nové impulzy, ktoré by jej mohli udať ďalšie smerovanie.

DEVÍZOVÉ TRHY

Americký dolár oslabil voči košu hlavných zahraničných mien, po horšom ako očakávanom spotrebiteľskom sentimente v USA. Euro si voči doláru polepšilo o takmer štvrť percenta, a to aj napriek poklesu tempa rastu cenovej hladiny v Nemecku.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

 • Ekonomický sentiment v eurozóne poklesol v máji o päť desatín na 109,2 bodov. Zverejnenie tak sklamalo optimistický konsenzus, ktorý očakával rast na 110 bodov. V predošlom mesiaci pri tom dosiahla dôveryhodnosť najvyššiu hodnotu od septembra 2007. Zároveň sa mierne zlepšila dôveryhodnosť spotrebiteľov v májovej finalizácii na hodnotu záporných 3,3 bodu, oproti predošlým 3,6 bodom v negatívnom teritóriu.
 • V Nemecku bol v poobedných hodinách zverejnený odhad rastu cenovej hladiny za mesiac máj. Medzimesačne index spotrebiteľských cien (CPI) poklesol o dve desatiny, pričom v minulom mesiaci ostal nezmenený. Medziročne CPI rástlo tempom 1,5 percenta v súlade s očakávaniami spomalenia tempa rastu o pol percenta voči predchádzajúcemu mesiacu.
 • Dôvera amerických spotrebiteľov poklesla v máji pod očakávaných 119,5 na 117,9 bodov. Indikátor tak poklesol už dva po sebe idúce mesiace a poklesol na najnižšiu úroveň od februára tohto roku. Pokles v spotrebiteľskom sentimente by navyše mohol signalizovať spomalenie rastu ekonomiky oproti doterajším odhadom.
 • Vo svojom prejave o monetárnej politike včera predstaviteľka Fedu Laela Brainardová povedala, že k zvyšovaniu úrokovej sadzby by malo prísť čoskoro, avšak klesajúca inflácia by mohla zmeniť jej názor. Spomalenie rastu kľúčových indikátorov cenovej hladiny prichádza len dva týždne pred zasadnutím Výboru pre operácie na voľnom trhu (FOMC), od ktorého je očakávané zvýšenie úrokovej sadzby o ďalších 25 bázických bodov. Zmenšovanie bilancie centrálnej banky by podľa nej postupne malo taktiež dostať jasnejšiu víziu, popri rastúcich úrokových sadzbách.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

 • Už v skorých ranných hodinách boli zverejnené Indexy nákupných manažérov v Číne za máj. Nevýrobný sektor vzrástol o 0,5 bodu na 54,5 bodov, zatiaľ čo sentiment vo výrobnom sektore zotrval na hodnote predchádzajúceho mesiaca 51,2 bodov, napriek mierne nižším očakávaniam.
 • Trhy dnes môžu zaujať aprílové maloobchodné tržby Nemecka spolu s dátami z trhu práce krajiny. 
 • Za eurozónu bude zverejnená aprílová miera nezamestnanosti spolu s indexami spotrebiteľských cien za máj.
 • V USA budú zverejnené nedokončené predaje domov za apríl. Centrálna banka vo večerných hodinách zverejní Béžovú knihu.
 • Počas dňa bude mať vystúpenie niekoľko centrálnych bankárov z ECB aj Fedu.

ZAUJALO NÁS

Japonský trh práce prekonal rekord z roku 1990

Japonskí zamestnávatelia bojujú o nových zamestnancov, keď sa pomer otvorených pracovných pozícií a záujemcov dostal v apríli na 1,48, prekonávajúc tak bublinu zaznamenanú v júli roku 1990. Zároveň sa jedná o najvyššiu hodnotu za posledných 43 rokov, keď sa krajina mohla tešiť rapídnemu rastu pred prvým ropným šokom. Spoločnosti tak bojujú o nových zamestnancov, po štyroch rokoch ekonomických stimulov vlády na čele Shinza Abeho. Napriek silnému trhu práce je nízky tlak na rast miezd, čo má za dôsledok pomalý rast inflácie v krajine.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Ranný prehľad trhov 31. 5. 2017

Ranný prehľad trhov 31. 5. 2017 >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

PR článok | 20.06.2017 14:55 K investovaniu do podielových fondov stačí len pár klikov

Ak si myslíte, že nakupovanie podielových fondov je záľubou bohatých ľudí a vyzerá ako kopa veľkých čísel a grafov, ktoré sú také zložité, až sa v nich väčšina z nás nevyzná, radi vás vyvedieme z omylu a všetko vás naučíme. Stačí vám internetové bankovníctvo od mBank a základné znalosti, o ktoré sa s vami chceme podeliť v novom seriáli o investovaní. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Petr Hechtberger | 16.06.2017 00:00 A do ktorej skupiny dôchodcov budete patriť vy?

Na dôchodok sa časť z náš teší, ako na obdobie zaslúženého odpočinku, no druhá časť sa ho obáva ako obdobia finančnej núdze a uskromňovania sa. Aby ste nepatrili do tej druhej skupiny, mali by ste začať čo najskôr finančne plánovať. Na dôchodku nás s najväčšou pravdepodobnosťou stretne z finančného pohľadu jeden zo štyroch základných scenárov: Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Marek Mittaš | 15.06.2017 00:00 Aké možnosti majú dnes konzervatívni investori

Väčšina Slovákov patrí do skupiny konzervatívnych investorov. Ich vzťah k riziku je veľmi striedmy, takže ich obľúbenou voľbou sú termínované vklady. Tie však dosahujú výnosy blízke nule. Pozreli sme sa preto na alternatívy, ako nenechať úspory napospas prebúdzajúcej sa inflácii a súčasne nepodstupovať zbytočné riziko. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 14.06.2017 00:00 Prečo Slováci nevedia dobre investovať? Chýba gramotnosť, všeobecná...

Podľa nedávno zverejnenej štúdie OECD PISA 2015, Slovensko v oblasti finančnej gramotnosti zaostáva za ostatnými krajinami Európy. V tomako zaobchádzať s financiami a ako sa zabezpečiť do budúcnosti sú na tom lepšie aj všetky štáty V4. O príčinách nedostatočnej investičnej gramotnosti sa rozprávame s Martinom Wiedermannom, generálnym riaditeľom Centrálneho depozitára cenných papierov a Róbertom Kopálom, riaditeľom Asociácie obchodníkov s cenných papierov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 12.06.2017 00:00 Čo rozhodujúce sa odohralo na finančných trhov v máji

Americké akciové trhy v priebehu mája pokračovali v prepisovaní historických maxím, no aj napriek pozitívnej nálade výnosy štátnych dlhopisov zostali dole. Zlato najprv, po zvolení Emmanuela Macrona, klesalo, no v ďalšej časti roka vďaka politickej nervozite v USA, vyvolanej ako inak Donaldom Trumpom, svoje straty zmazalo. Aké ďalšie dôležité udalosti sa odohrali na finančných trhoch v máji, sa dočítate v pravidelnom mesačnom prehľade.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

22.06.2017 16:09 Bitcoin naplnil šokujúce predpovede zo začiatku roka

Bitcoin vykazuje tento rok silný rast. Pred nedávnom atakoval hranicu tri tisíc dolárov, čo je viac ako strojnásobenie hodnoty z konca minulého roka. Saxo Bank tento vývoj predpovedala vo svojich Šokujúcich predpovediach na rok 2017. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

22.06.2017 10:37 Riziká sa nepotvrdili. Trhy prepadli optimizmu

Je tomu po prvý krát za posledné tri roky, čo si dovolím byť pri výhľade na globálnu ekonomiku a najmä eurozónu, optimistický. Politické riziko bolo hlavným ťahúňom trhov počas minulého roka. Išlo napríklad o referendum o brexite, alebo o neočakávané víťazstvom Donalda Trumpa. No ako ukazujú nedávne voľby vo Francúzsku, investori sa pri hodnotení politického rizika pre Európu v tomto roku mýlili. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

22.06.2017 09:53 Ranný prehľad trhov 22. 6. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

21.06.2017 10:51 Vydražili smaragdový prsteň Rockefellerovcov

Svet šperkov a drahých kameňov zažil nový svetový rekord. Prsteň s výnimočným 18-karátovým smaragdom, známym ako Rockefellerov smaragd, prepísal historicky najvyššiu vydraženú cenu za jeden karát na 305 000 USD. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

21.06.2017 09:55 Ranný prehľad trhov 21. 6. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Marek Mittaš | 15.06.2017 00:00 Aké možnosti majú dnes konzervatívni investori

Väčšina Slovákov patrí do skupiny konzervatívnych investorov. Ich vzťah k riziku je veľmi striedmy, takže ich obľúbenou voľbou sú termínované vklady. Tie však dosahujú výnosy blízke nule. Pozreli sme sa preto na alternatívy, ako nenechať úspory napospas prebúdzajúcej sa inflácii a súčasne nepodstupovať zbytočné riziko. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Petr Hechtberger | 16.06.2017 00:00 A do ktorej skupiny dôchodcov budete patriť vy?

Na dôchodok sa časť z náš teší, ako na obdobie zaslúženého odpočinku, no druhá časť sa ho obáva ako obdobia finančnej núdze a uskromňovania sa. Aby ste nepatrili do tej druhej skupiny, mali by ste začať čo najskôr finančne plánovať. Na dôchodku nás s najväčšou pravdepodobnosťou stretne z finančného pohľadu jeden zo štyroch základných scenárov: Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 12.06.2017 00:00 Čo rozhodujúce sa odohralo na finančných trhov v máji

Americké akciové trhy v priebehu mája pokračovali v prepisovaní historických maxím, no aj napriek pozitívnej nálade výnosy štátnych dlhopisov zostali dole. Zlato najprv, po zvolení Emmanuela Macrona, klesalo, no v ďalšej časti roka vďaka politickej nervozite v USA, vyvolanej ako inak Donaldom Trumpom, svoje straty zmazalo. Aké ďalšie dôležité udalosti sa odohrali na finančných trhoch v máji, sa dočítate v pravidelnom mesačnom prehľade.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Pavel Škriniar | 05.06.2017 00:00 Detské finančné produkty predstavujú zaujímavú príležitosť

Deti predstavujú pre finančné inštitúcie zaujímavú cieľovú skupinu. Jednak predstavujú pre ne potenciál ako si vychovať budúcich klientov, no cez deti sa vedia dostať i k peňaženkám ich rodičov. Ako to robia? Cez vyššie úročenie vkladov a cez doplnkové služby. Škoda by preto bola tieto výhody nevyužiť. Celá správa »

Komentárov: 1 / 1 Posledný komentár: 01.01.1970 01:00

Peter Apolen | 14.06.2017 00:00 Prečo Slováci nevedia dobre investovať? Chýba gramotnosť, všeobecná...

Podľa nedávno zverejnenej štúdie OECD PISA 2015, Slovensko v oblasti finančnej gramotnosti zaostáva za ostatnými krajinami Európy. V tomako zaobchádzať s financiami a ako sa zabezpečiť do budúcnosti sú na tom lepšie aj všetky štáty V4. O príčinách nedostatočnej investičnej gramotnosti sa rozprávame s Martinom Wiedermannom, generálnym riaditeľom Centrálneho depozitára cenných papierov a Róbertom Kopálom, riaditeľom Asociácie obchodníkov s cenných papierov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »