Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme našim partnerom:                                                                                                                                                                   

fincentrum-logo

hviezdne-byvanie


facebook-logo_1

Ranný prehľad trhov 4. 5. 2017

04.05.2017 10:10 | Kategórie: Investície | 0 komentárov
Tagy: zemiaky Japonsko trhy

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

 • Fed naznačil možné zvýšenie sadzieb v júni.
 • Ekonomika eurozóny rástla podľa prebežného rýchleho odhadu 0,5-percentným medzikvartálnym tempom za prvé tri mesiace.
 • Nálada v americkom sektore služieb sa v apríli zlepšila.

AKCIOVÉ TRHY

Európske akciové trhy len stagnovali, keď čakali na výsledok zasadnutia americkej centrálnej banky. Samotné americké akcie takisto prešľapovali na mieste, keď Fed nastavenie menovej politiky nezmenil, no naznačil, že by v júni mohol zvýšiť sadzby. Označiť totiž slabosť americkej ekonomiky v prvom štvrťroku len za dočasnú.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy dlhopisov v eurozóne sa výraznejšie nemenili, keď im chýbal smerodajný impulz. Nebol ním ani solídny rast ekonomiky menovej únie za prvý kvartál. Americké výnosy rástli, keď Fed síce sadzby nezvýšil, no v podstate si vytvoril pôdu pre tento krok na júnovom zasadnutí. Plusom bolo aj zlepšenie sa sentimentu v nevýrobnom sektore USA podľa prieskumu ISM za apríl.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato bolo pod tlakom, keď po zasadnutí Fedu narástli očakávania júnového zvýšenia sadzieb, keďže centrálna banka očakáva ďalšie zlepšenie sa trhu práce, infláciu stabilizovanú na dvojpercentnej úrovni a spomalenie sa ekonomiky vníma ako dočasné. Ropa sa stabilizovala po sérii poklesov z ostatných dní napriek tomu, že týždenné štatistiky z USA ukázali na stále vysoký stav zásob pri raste ťažby v krajine.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár sa posilnil voči väčšine hlavných svetových mien a voči euru spevnil na 109 dolárových centov, keď rastú špekulácie trhov na zvýšenie sadzieb Fedom v júni po jeho dnešnom slovníku, ktorý ukázal pozitívny výhľad na miestnu ekonomiku. Plusom bolo aj zverejnenie lepších ako očakávaných čísel aprílového prieskumu ISM nevýrobného sektora.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

 • Dvojdňové zasadnutie Fedu neprinieslo podľa očakávaní žiadne veľké prekvapenia. Centrálna banka nechala sadzby nezmenené, no vyhlásenie po zasadnutí naznačuje, že by ich mohla zvýšiť už na najbližšom júnovom mítingu. Hovorí v ňom totiž iba o prechodnom spomalení rastu americkej ekonomiky v prvom štvrťroku. Súčasne predpokladá, že s postupným opravovaním nastavenia menových podmienok bude rast pokračovať miernym tempom pri ďalšom zlepšení sa trhu práce a stabilizácie inflácie v okolí dvoch percent zo strednodobého hľadiska. Pravdepodobnosť júnového zvýšenia sadzieb (o 25 bázických bodov) podľa Bloomberg kalkulátora sa tak posunula zo 67 percent pred zasadnutí na 90 percent.
 • Pár hodín po skončení zasadnutia Fedu Snemovňa reprezentantov amerického Kongresu hlasovala o 1,2 biliónovom výdavkovom zákone, ktorým sa odvracia zatvorenie federálnych úradov (teda government shutdown). Bol schválené v pomere 309:118 a dnes sa o ňom bude hlasovať aj v Senáte, kde sa očakáva, že by mal prejsť. Prezident Donald Trump musel ustúpiť, keď zákon niektoré jeho výdavkové priority nezahŕňa pričom rast výdajov na obranu bol menší ako si Biely dom predstavoval.
 • Včera večer prebehla aj televízna debata medzi dvoma kandidátmi na francúzskeho prezidenta – Emmanuelom Macronom a Marine Le Penovou. Podľa očakávaní bola pomerne ohnivá, no nebolo povedané nič špeciálne, čo by dokázalo zmeniť preferencie kandidátov. Zdá sa, že po debate si Macron upevnil svoj náskok, keď bleskový prieskum ukázal jeho víťazstvo v pomere 63 ku 34 percentám.
 • Včerajšie makrodáta ukázali, že ekonomika eurozóny vzrástla podľa odhadu v prvom kvartáli tohto roku o pol percenta, prekonávajúc o jednu desatinu percenta nižšie očakávanie. Medziročne si hrubý domáci produkt menovej únie polepšil o 1,7 percenta. Rast navyše podporujú aj prieskumy podnikateľskej a spotrebiteľskej dôvery, ktoré sa nachádzajú na niekoľkoročných maximách, indikujúc postupné zotavovanie ekonomiky.
 • Americký súkromný sektor vytvoril v apríli 177 tisíc pracovných miest, ako to vyplýva z reportu zmeny zamestnanosti ADP. Konsenzus pri tom očakával len o dve tisíc nižšie číslo. Zverejnenie však značí významný pokles z nadol revidovaných 255 tisíc pracovných miest v predošlom mesiaci. Sentiment v nevýrobnom sektore podľa prieskumu ISM za mesiac apríl vzrástol o viac ako dva body na 57,5 bodov vysoko nad očakávania trhu. Kompozitný index nadol ovplyvnil index zamestnanosti, avšak významnejší rast zaznamenal index nových objednávok, ktorý sa postaral o celkový nárast.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

 • Dnes v ranných hodinách boli publikované čísla súkromného prieskumu nálady v činskom sektore služieb za apríl – Caixin PMI, ktorá je síce stále v expanzívnom teritóriu ( 51,5 bodu) no išlo o zhoršenie oproti marcovým 52,2 bodu. Kompozitný PMI takisto klesol z 52,1 bodu na 51,2 bodu.
 • Naprieč Európou budú publikované finálne čísla prieskumov nálady v službách podľa PMI za apríl. Okrem toho budú trhy pozorne sledovať vystúpenie šéfa ECB Maria Draghiho.
 • V USA budú publikované pravidelné týždenné dáta nových  pokračujúcich žiadostí o podporu v nezamestnanosti spolu s marcovými podnikovými objednávkami a finálnymi číslami marcových objednávok tovarov dlhodobej spotreby.
 • Dnes by mala Snemovňa reprezentantov amerického Kongresu hlasovať aj o zrušení Obamacare, keďže vládnuca republikánska strana sa zjednotila a našla dostatok hlasov pre presadenie zmien.

ZAUJALO NÁS

Japonsko prežíva zemiakovú krízu

Nedostatok zemiakov v Japonsku núti všetkých od supermarketov až po spotrebiteľov kupovať všetky zemiakové čipsy. Dôvodom je extrémne zlá úroda vzhľadom na horšie počasie v lete minulého roka na severe v regióne Hokkaido, ktorý zodpovedá 80 percentám produkcie zemiakov krajiny. Problém pri zemiakových lupienkoch je najmä v karanténnych reguláciách krajiny a ich importovanie je často náročné, vzhľadom na obmedzenie objemu použitého v produkcii.  

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Ranný prehľad trhov 4. 5. 2017

Ranný prehľad trhov 4. 5. 2017 >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

Peter Apolen | 23.05.2017 00:00 Podielové fondy objavuje stále viac drobných investorov

Slováci majú už v podielových fondoch uložené vklady v hodnote 7,57 miliardy eur. Túto formu investovania tak objavuje stále viac bežných ľudí nachádzajúcich v nich výhodnejšiu alternatívu k nič nezarábajúcim bankovým účtom. Napriek tomu je ešte stále veľa takých, pre ktoré sú fondy opradené tajomstvom. Informácie pre nich sa pokúsime poskytnúť v nasledovnom rozhovore s Ivanom Znášikom, výkonným riaditeľom Slovenskej asociácie správcovských spoločností. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Pieružek | 22.05.2017 00:00 Investície do nehnuteľností? Hľadajte radšej mimo Bratislavy

Už je to pár týždňov odkedy som napísal svoj posledný článok. Dôvod je jednoduchý – mal som plné ruky práce s novými investíciami. V tomto článku sa pozrieme na jednu konkrétnu, ktorú som práve v týchto dňoch dokončil. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 19.05.2017 00:00 Cez avokádo a karfiol k investičnému portfóliu

Investičný svet je pri svojich vážnych témach niekedy príliš vzdialený bežným ľuďom. Ponúkame preto ľahšiu tému, ktorá sa týka väčšiny z nás a pritom môže mať na investície podobne zaujímavý dopad. Ide o zdravú stravu, ktorá ženie nahor ceny trendy komodít a vytvára priestor aj pre investorov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 15.05.2017 00:00 Antverpami - vlani "pretiekli" diamanty za 44 mld. eur

Belgickým mestom podľa údajov zverejnených Antverpským diamantovým centrom prešlo minulý rok až 202 miliónov karátov týchto drahých kameňov v hodnote 48 miliárd dolárov, čo je päť percent viac ako pred rokom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 12.05.2017 00:00 Čo znamená víťazstvo Macrona pre trhy a investorov

Odborníci z investičnej spoločnosti Fidelity analyzujú, čo bude víťazstvo Emmanuela Macrona vo Francúzsku znamenať pre trhy a investorov a kde by sa mohli vyskytnúť potenciálne investičné príležitosti. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

25.05.2017 10:23 Ranný prehľad trhov 25. 5. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.05.2017 09:21 Transformované fondy poráží i inflace. Světlejší zítřky nečekejte

Pouze třem z osmi penzijních společností se v rámci transformovaných fondů podařilo překonat inflaci. Reálné zhodnocení ostatních fondů bylo záporné. Vyhlídky na letošní rok přitom také nejsou příliš příznivé. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

24.05.2017 10:54 Ranný prehľad trhov 24. 5. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

23.05.2017 14:39 Apple sa dohodol s Nokiou na urovnaní patentových sporov

Doterajší rivali, ktorí sa proti sebe viedli niekoľko súdnych sporov o patentovú ochranu pri výrobe mobilov, sa dohodli na vyrovnaní. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

23.05.2017 10:58 Blížiace sa zasadnutie OPEC je kľúčovým faktorom súčasných komoditných trhov

Politická neistota okolo amerického prezidenta Donalda Trumpa a okolo jeho schopnosti presadiť plánované stimuly, ovplyvňuje finančné trhy. Ďalším zo škandálov, ktoré poznačili aktuálny prezidentský úrad, je prepustenie šéfa FBI a následné vymenovanie zvláštnej komisie, ktorej úlohou je vyšetriť prípadné prepojenie medzi prezidentskou kampaňou D. Trumpa a Ruskom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Redakcia | 12.05.2017 00:00 Čo znamená víťazstvo Macrona pre trhy a investorov

Odborníci z investičnej spoločnosti Fidelity analyzujú, čo bude víťazstvo Emmanuela Macrona vo Francúzsku znamenať pre trhy a investorov a kde by sa mohli vyskytnúť potenciálne investičné príležitosti. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 15.05.2017 00:00 Antverpami - vlani "pretiekli" diamanty za 44 mld. eur

Belgickým mestom podľa údajov zverejnených Antverpským diamantovým centrom prešlo minulý rok až 202 miliónov karátov týchto drahých kameňov v hodnote 48 miliárd dolárov, čo je päť percent viac ako pred rokom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Stanislav Pánis | 09.05.2017 00:00 Čo ovplyvňovalo finančné trhy v apríli

Finančné trhy v apríli ovplyvňovala politika. Kým v Európe to bolo očakávanie z výsledku prvého kola francúzskych prezidentských volieb, v USA boli trhy sústredené na to, či a aké, opatrenia sa novému americkému prezidentovi Donaldovi Trumovi podarí pretaviť do praxe počas prvých sto dní v úrade. V svetovom meradle emócie vyvolával hroziaci konflikt v Sýrii. Zhodnotenie vývoja finančných trhov v apríli prinášame v nasledujúcej analýze.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 19.05.2017 00:00 Cez avokádo a karfiol k investičnému portfóliu

Investičný svet je pri svojich vážnych témach niekedy príliš vzdialený bežným ľuďom. Ponúkame preto ľahšiu tému, ktorá sa týka väčšiny z nás a pritom môže mať na investície podobne zaujímavý dopad. Ide o zdravú stravu, ktorá ženie nahor ceny trendy komodít a vytvára priestor aj pre investorov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »