Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Ranný prehľad trhov 5. 6. 2017

05.06.2017 09:21 | Kategórie: Investície | 0 komentárov
Tagy: diamanty trhy akcie

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Tvorba pracovných miest v USA za máj výrazne pod konsenzom.
  • Miera nezamestnanosti v USA na najnižšej úrovni od roku 2001.
  • Saudská Arábia a ďalšie krajiny Perzského zálivu oznámili prerušenie stykov s Katarom pre jeho podporu terorizmu.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akciové trhy ako aj nemecký index DAX 30 prepisovali historické maximá, keď otriasli zo zverejnenia výrazne horšieho ako očakávaného májového nonfarm payrolls reportu z amerického trhu práce. Jedno horšie číslo totiž ešte neznamená, že americká ekonomika by mohla chladnúť. Navyše možno sa na to pozerať aj alternatívne, že ak sa ekonomika nachádza v plnej zamestnanosti je pre firmy čoraz ťažšie obsadzovať pracovné miesta.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy na dlhopisových trhoch v závere týždňa klesli, keď reagovali na menší ako očakávaný prírastok pracovných miest v máji v Spojených štátoch podľa nonfarm payrolls reportu. Klesla totiž pravdepodobnosť zvýšenia sadzieb Fedom v júni, a to napriek určitej trhovej schyzofrénii, keď väčšina investorov tvrdí, že rozhodnutie Fedu nestojí a nepadá na jednom horšom čísle. Koniec koncov prírastom pracovných miest v USA pokračoval už 80 mesiac v rade, čo je najdlhšia séria od 30 rokov minulého storočia.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato vystrelilo na šesťtýždňové maximá v reakcii na publikáciu slabého májového prírastku pracovných miest v Spojených štátoch. Ropa klesla po tom, ako americký prezident Donald Trump oznámil vystúpenie z parížskeho klimatického dohovoru, čo vyvolalo obavy, že tento krok by mohol viesť k rastu ťažby v krajine a ešte viac by zhoršil previs ponuky a zásob komodity vo svete.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár klesol voči euro tesne pod 113 dolárových centov, keď reagoval na slabý májový nonfarm payrolls report z domáceho trhu práce, hoci nezamestnanosť klesla na 16-ročné minimá.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Prírastok pracovných miest v USA za máj podľa nonfarmpayrolls reportu dosiahol 138 tisíc, čo výrazne, o 50 tisíc, zaostalo za konsenzom. Navyše revidované nado boli aj čísla za predošlé dva mesiace. Za posledného pol roka tak americká ekonomika vytvorila v priemer 161 tisíc pracovných miest, pričom minuloročný priemer bol vo výške 193 tisíc. Za ostatné tri mesiace sa miesta tvoria tempom 123 tisíc mesačne. Ďalšie štatistiky hovoria, že americká ekonomika tvorila miesta už 80 mesiac v rade, čo je najdlhšia séria od 30 rokov minulého storočia. Nezamestnanosť klesla na 4,3 percenta, čo predstavuje najnižšiu úroveň od roku 2001. Priemerná hodinová mzda rástla medzimesačne o 0,2 percenta a medziročne o 2,5 percenta, čo je relatívne nízke číslo pri tak silnom trhu práce.
  • Patrick Harker z Fedu povedal, že  očakáva dve ďalšie zvýšenia sadzieb centrálnou bankou v tomto roku po 25 bázických bodov pričom obavy z pomalého rastu inflácie vníma ako neopodstatnené. Navyše povedal ,že tvorba pracovných miest v USA tempom okolo 100– tisíc mesačne je dostatočná pre normálnu ekonomiku.
  • Saudská Arábia, Spojené arabské emiráty, Bahrajn a Egypt oznámili dnes ráno prerušenie diplomatických stykov s Katarom a cestovanie do tejto krajiny. Ide o dôsledok údajnej katarskej podpory iránskej teroristickej aktivity v regióne.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • V skorých ranných hodinách boli publikované dáta PMI z Číny podľa súkromnej organizácie Caixin, ktoré ukázali na ďalšie zlepšenie sa sentimentu vo výrobe aj službách.
  • Dopoludnia budú naprieč Európu zverejnené finálne čísla indexov nákupných manažérov (PMI) v službách za máj.
  • PMI služieb za máj spolu s konkurenčným ISM  nevýrobného sektora za rovnaký mesiac bude publikované aj v USA. Okrem toho budú zverejnené aj finálne čísla aprílových objednávok tovarov dlhodobej spotreby a podnikových objednávok.

ZAUJALO NÁS

Američania kupujú najviac diamantov

Dopyt po diamantoch v USA predstavuje viac ako polovicu svetovej spotreby, keď v minulom roku vzrástla o 4,4 percenta na 41 miliárd amerických dolárov, tvrdí jeden z najväčších producentov De Beers. Vysoký dopyt prichádza v čase expandujúcej ekonomiky a rastu pracovného trhu, čo pomáha nahradiť pokles dopytu na zvyčajne silných trhoch ako je India či Čína. Svetový dopyt vzrástol len o tri desatiny percenta na 80 miliárd amerických dolárov. Drahým kameňom sa nedarilo ani na Strednom východe, vzhľadom na nižšie ceny ropy.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Ranný prehľad trhov 5. 6. 2017

Ranný prehľad trhov 5. 6. 2017 >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

PR článok | 20.06.2017 14:55 K investovaniu do podielových fondov stačí len pár klikov

Ak si myslíte, že nakupovanie podielových fondov je záľubou bohatých ľudí a vyzerá ako kopa veľkých čísel a grafov, ktoré sú také zložité, až sa v nich väčšina z nás nevyzná, radi vás vyvedieme z omylu a všetko vás naučíme. Stačí vám internetové bankovníctvo od mBank a základné znalosti, o ktoré sa s vami chceme podeliť v novom seriáli o investovaní. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Petr Hechtberger | 16.06.2017 00:00 A do ktorej skupiny dôchodcov budete patriť vy?

Na dôchodok sa časť z náš teší, ako na obdobie zaslúženého odpočinku, no druhá časť sa ho obáva ako obdobia finančnej núdze a uskromňovania sa. Aby ste nepatrili do tej druhej skupiny, mali by ste začať čo najskôr finančne plánovať. Na dôchodku nás s najväčšou pravdepodobnosťou stretne z finančného pohľadu jeden zo štyroch základných scenárov: Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Marek Mittaš | 15.06.2017 00:00 Aké možnosti majú dnes konzervatívni investori

Väčšina Slovákov patrí do skupiny konzervatívnych investorov. Ich vzťah k riziku je veľmi striedmy, takže ich obľúbenou voľbou sú termínované vklady. Tie však dosahujú výnosy blízke nule. Pozreli sme sa preto na alternatívy, ako nenechať úspory napospas prebúdzajúcej sa inflácii a súčasne nepodstupovať zbytočné riziko. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 14.06.2017 00:00 Prečo Slováci nevedia dobre investovať? Chýba gramotnosť, všeobecná...

Podľa nedávno zverejnenej štúdie OECD PISA 2015, Slovensko v oblasti finančnej gramotnosti zaostáva za ostatnými krajinami Európy. V tomako zaobchádzať s financiami a ako sa zabezpečiť do budúcnosti sú na tom lepšie aj všetky štáty V4. O príčinách nedostatočnej investičnej gramotnosti sa rozprávame s Martinom Wiedermannom, generálnym riaditeľom Centrálneho depozitára cenných papierov a Róbertom Kopálom, riaditeľom Asociácie obchodníkov s cenných papierov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 12.06.2017 00:00 Čo rozhodujúce sa odohralo na finančných trhov v máji

Americké akciové trhy v priebehu mája pokračovali v prepisovaní historických maxím, no aj napriek pozitívnej nálade výnosy štátnych dlhopisov zostali dole. Zlato najprv, po zvolení Emmanuela Macrona, klesalo, no v ďalšej časti roka vďaka politickej nervozite v USA, vyvolanej ako inak Donaldom Trumpom, svoje straty zmazalo. Aké ďalšie dôležité udalosti sa odohrali na finančných trhoch v máji, sa dočítate v pravidelnom mesačnom prehľade.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

23.06.2017 10:02 Ranný prehľad trhov 23. 6. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

23.06.2017 09:09 Na trhy se vrací nejistota, jedinou jistotou zůstává Její Veličenstvo

Tento týden jsem měl tu čest navštívit oslavu na počest Jejího Veličenstva královny Alžběty II. Tato dáma je inspirativní a v dnešní době obzvlášť. 65 let trvající vláda jen dokazuje její přednosti a pro ty, kteří by to snad nevěděli, je to nejdéle vládnoucí monarcha v historii.   Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

22.06.2017 16:09 Bitcoin naplnil šokujúce predpovede zo začiatku roka

Bitcoin vykazuje tento rok silný rast. Pred nedávnom atakoval hranicu tri tisíc dolárov, čo je viac ako strojnásobenie hodnoty z konca minulého roka. Saxo Bank tento vývoj predpovedala vo svojich Šokujúcich predpovediach na rok 2017. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

22.06.2017 10:37 Riziká sa nepotvrdili. Trhy prepadli optimizmu

Je tomu po prvý krát za posledné tri roky, čo si dovolím byť pri výhľade na globálnu ekonomiku a najmä eurozónu, optimistický. Politické riziko bolo hlavným ťahúňom trhov počas minulého roka. Išlo napríklad o referendum o brexite, alebo o neočakávané víťazstvom Donalda Trumpa. No ako ukazujú nedávne voľby vo Francúzsku, investori sa pri hodnotení politického rizika pre Európu v tomto roku mýlili. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

22.06.2017 09:53 Ranný prehľad trhov 22. 6. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Marek Mittaš | 15.06.2017 00:00 Aké možnosti majú dnes konzervatívni investori

Väčšina Slovákov patrí do skupiny konzervatívnych investorov. Ich vzťah k riziku je veľmi striedmy, takže ich obľúbenou voľbou sú termínované vklady. Tie však dosahujú výnosy blízke nule. Pozreli sme sa preto na alternatívy, ako nenechať úspory napospas prebúdzajúcej sa inflácii a súčasne nepodstupovať zbytočné riziko. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Petr Hechtberger | 16.06.2017 00:00 A do ktorej skupiny dôchodcov budete patriť vy?

Na dôchodok sa časť z náš teší, ako na obdobie zaslúženého odpočinku, no druhá časť sa ho obáva ako obdobia finančnej núdze a uskromňovania sa. Aby ste nepatrili do tej druhej skupiny, mali by ste začať čo najskôr finančne plánovať. Na dôchodku nás s najväčšou pravdepodobnosťou stretne z finančného pohľadu jeden zo štyroch základných scenárov: Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 12.06.2017 00:00 Čo rozhodujúce sa odohralo na finančných trhov v máji

Americké akciové trhy v priebehu mája pokračovali v prepisovaní historických maxím, no aj napriek pozitívnej nálade výnosy štátnych dlhopisov zostali dole. Zlato najprv, po zvolení Emmanuela Macrona, klesalo, no v ďalšej časti roka vďaka politickej nervozite v USA, vyvolanej ako inak Donaldom Trumpom, svoje straty zmazalo. Aké ďalšie dôležité udalosti sa odohrali na finančných trhoch v máji, sa dočítate v pravidelnom mesačnom prehľade.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Pavel Škriniar | 05.06.2017 00:00 Detské finančné produkty predstavujú zaujímavú príležitosť

Deti predstavujú pre finančné inštitúcie zaujímavú cieľovú skupinu. Jednak predstavujú pre ne potenciál ako si vychovať budúcich klientov, no cez deti sa vedia dostať i k peňaženkám ich rodičov. Ako to robia? Cez vyššie úročenie vkladov a cez doplnkové služby. Škoda by preto bola tieto výhody nevyužiť. Celá správa »

Komentárov: 1 / 1 Posledný komentár: 01.01.1970 01:00

Peter Apolen | 14.06.2017 00:00 Prečo Slováci nevedia dobre investovať? Chýba gramotnosť, všeobecná...

Podľa nedávno zverejnenej štúdie OECD PISA 2015, Slovensko v oblasti finančnej gramotnosti zaostáva za ostatnými krajinami Európy. V tomako zaobchádzať s financiami a ako sa zabezpečiť do budúcnosti sú na tom lepšie aj všetky štáty V4. O príčinách nedostatočnej investičnej gramotnosti sa rozprávame s Martinom Wiedermannom, generálnym riaditeľom Centrálneho depozitára cenných papierov a Róbertom Kopálom, riaditeľom Asociácie obchodníkov s cenných papierov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »