Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Ranný prehľad trhov 5. 6. 2017

05.06.2017 09:21 | Kategórie: Investície | 0 komentárov
Tagy: diamanty trhy akcie

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Tvorba pracovných miest v USA za máj výrazne pod konsenzom.
  • Miera nezamestnanosti v USA na najnižšej úrovni od roku 2001.
  • Saudská Arábia a ďalšie krajiny Perzského zálivu oznámili prerušenie stykov s Katarom pre jeho podporu terorizmu.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akciové trhy ako aj nemecký index DAX 30 prepisovali historické maximá, keď otriasli zo zverejnenia výrazne horšieho ako očakávaného májového nonfarm payrolls reportu z amerického trhu práce. Jedno horšie číslo totiž ešte neznamená, že americká ekonomika by mohla chladnúť. Navyše možno sa na to pozerať aj alternatívne, že ak sa ekonomika nachádza v plnej zamestnanosti je pre firmy čoraz ťažšie obsadzovať pracovné miesta.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy na dlhopisových trhoch v závere týždňa klesli, keď reagovali na menší ako očakávaný prírastok pracovných miest v máji v Spojených štátoch podľa nonfarm payrolls reportu. Klesla totiž pravdepodobnosť zvýšenia sadzieb Fedom v júni, a to napriek určitej trhovej schyzofrénii, keď väčšina investorov tvrdí, že rozhodnutie Fedu nestojí a nepadá na jednom horšom čísle. Koniec koncov prírastom pracovných miest v USA pokračoval už 80 mesiac v rade, čo je najdlhšia séria od 30 rokov minulého storočia.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato vystrelilo na šesťtýždňové maximá v reakcii na publikáciu slabého májového prírastku pracovných miest v Spojených štátoch. Ropa klesla po tom, ako americký prezident Donald Trump oznámil vystúpenie z parížskeho klimatického dohovoru, čo vyvolalo obavy, že tento krok by mohol viesť k rastu ťažby v krajine a ešte viac by zhoršil previs ponuky a zásob komodity vo svete.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár klesol voči euro tesne pod 113 dolárových centov, keď reagoval na slabý májový nonfarm payrolls report z domáceho trhu práce, hoci nezamestnanosť klesla na 16-ročné minimá.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Prírastok pracovných miest v USA za máj podľa nonfarmpayrolls reportu dosiahol 138 tisíc, čo výrazne, o 50 tisíc, zaostalo za konsenzom. Navyše revidované nado boli aj čísla za predošlé dva mesiace. Za posledného pol roka tak americká ekonomika vytvorila v priemer 161 tisíc pracovných miest, pričom minuloročný priemer bol vo výške 193 tisíc. Za ostatné tri mesiace sa miesta tvoria tempom 123 tisíc mesačne. Ďalšie štatistiky hovoria, že americká ekonomika tvorila miesta už 80 mesiac v rade, čo je najdlhšia séria od 30 rokov minulého storočia. Nezamestnanosť klesla na 4,3 percenta, čo predstavuje najnižšiu úroveň od roku 2001. Priemerná hodinová mzda rástla medzimesačne o 0,2 percenta a medziročne o 2,5 percenta, čo je relatívne nízke číslo pri tak silnom trhu práce.
  • Patrick Harker z Fedu povedal, že  očakáva dve ďalšie zvýšenia sadzieb centrálnou bankou v tomto roku po 25 bázických bodov pričom obavy z pomalého rastu inflácie vníma ako neopodstatnené. Navyše povedal ,že tvorba pracovných miest v USA tempom okolo 100– tisíc mesačne je dostatočná pre normálnu ekonomiku.
  • Saudská Arábia, Spojené arabské emiráty, Bahrajn a Egypt oznámili dnes ráno prerušenie diplomatických stykov s Katarom a cestovanie do tejto krajiny. Ide o dôsledok údajnej katarskej podpory iránskej teroristickej aktivity v regióne.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • V skorých ranných hodinách boli publikované dáta PMI z Číny podľa súkromnej organizácie Caixin, ktoré ukázali na ďalšie zlepšenie sa sentimentu vo výrobe aj službách.
  • Dopoludnia budú naprieč Európu zverejnené finálne čísla indexov nákupných manažérov (PMI) v službách za máj.
  • PMI služieb za máj spolu s konkurenčným ISM  nevýrobného sektora za rovnaký mesiac bude publikované aj v USA. Okrem toho budú zverejnené aj finálne čísla aprílových objednávok tovarov dlhodobej spotreby a podnikových objednávok.

ZAUJALO NÁS

Američania kupujú najviac diamantov

Dopyt po diamantoch v USA predstavuje viac ako polovicu svetovej spotreby, keď v minulom roku vzrástla o 4,4 percenta na 41 miliárd amerických dolárov, tvrdí jeden z najväčších producentov De Beers. Vysoký dopyt prichádza v čase expandujúcej ekonomiky a rastu pracovného trhu, čo pomáha nahradiť pokles dopytu na zvyčajne silných trhoch ako je India či Čína. Svetový dopyt vzrástol len o tri desatiny percenta na 80 miliárd amerických dolárov. Drahým kameňom sa nedarilo ani na Strednom východe, vzhľadom na nižšie ceny ropy.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Ranný prehľad trhov 5. 6. 2017

Ranný prehľad trhov 5. 6. 2017 >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

Marek Mittaš | 17.08.2017 00:00 Ako správne investovať do podielových fondov

Slováci stále držia veľkú časť úspor na termínovaných vkladoch, či bežných účtoch. Podľa štatistiky OECD to je až 62 percent celkového finančného majetku našincov – takmer najviac spomedzi porovnávaných krajín. V podielových fondoch máme alokovaných len 8,4 percenta z finančného majetku. Dôvodom je aj nízke povedomie o fondoch a absencia základov investičnej gramotnosti. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

PR článok | 15.08.2017 10:30 Päť vecí, ktoré musí vedieť každý, kto chce zhodnotiť úspory

Nemusíte byť žiaden expert na financie, aby ste mohli začať s investovaním. Stačí sa zorientovať v tom, čo je naozaj dôležité, na čo sa nesmie zabudnúť, a na čo si musíte dať pozor. Kým nezískate vlastné skúsenosti, môžete sa na investičný trh vydať s radami od nás. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 14.08.2017 00:00 Na ktorých trhoch sa nafukujú bubliny

O bublinách na finančných trhoch sa hovorí už niekoľko rokov, a napriek tomu sa ceny väčšiny investičných aktív stále držia na relatívne vysokých úrovniach. V ostatnej dobe začínajú okrem skeptikov o bublinách verejne debatovať aj investiční stratégovia a analytici významných investičných spoločností.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 07.08.2017 00:00 Trhy s napätím sledujú každé slovo na perách centrálnych bankárov

Americké akciové trhy sa v júli posunuli na nové historické maximá, k čomu prispel silný začiatok podnikovej výsledkovej sezóny za druhý kvartál. Európske burzy len stagnovali, keď ich napriek rastu ziskovosti firiem ťažilo silné euro. Darilo sa aj emerging trhom pre robustný ekonomický rast lokálnych ekonomík ako aj pre vädnúci dolár. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Furmaník st. | 01.08.2017 00:00 Pásová výroba? Na každom kroku policajt s obuškom! Zrkadlo mesiaca očami politikov, investorov i bežných občanov

Briti tešiaci sa na Brexit budú chudnúť a Trumpove väzby na Rusko nateraz finančnými trhmi neotriasli. Otázka ale znie, či pracovné agentúry môžu ohroziť dôveryhodnosť Slovenska v investičných kruhoch a či robot nahradí autora komentárov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

17.08.2017 10:24 Ranný prehľad trhov 17. 8. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

16.08.2017 10:04 Ranný prehľad trhov 16. 8. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

15.08.2017 15:22 Napätie medzi USA a Severnou Kóreou ochablo, a s ním aj cena zlata

Cena zlata zaznamenala za minulý týždeň takmer dvojcifernú zmenu v cene. Dôvodom bolo politické napätie medzi USA a Severnou Kóreou. Aktuálne sa obom stranám podarilo vznikajúci konflikt utlmiť, najmä keď vedenie KĽDR v túto noc ustúpilo od konfrontačnej rétoriky a odvolalo plán napadnúť ostrov Guam. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

15.08.2017 10:00 Ranný prehľad trhov 15. 8. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

14.08.2017 10:32 Bitcoin vystrelil nad 4000 dolárov

Hodnota digitálnej meny doslova raketovo rastie. Ešte začiatkom mesiaca prekročila 3000 dolárov, dnes to bolo už o tisíc dolárov viac. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Peter Apolen | 31.07.2017 00:00 Samoriadiace vozidlá prídu na trh onedlho. Ako sa zviezť na tomto trende?

Analytici predpokladajú, že samoriadiace osobné vozidlá sa objavia na našich cestách už do piatich rokov. Okrem toho, že tento trend zmení naše spotrebiteľské správanie, vytvorí i zaujímavé investičné príležitosti. Autonómne autá budú napríklad potrebovať množstvo nových senzorov, mapujúcich situáciu okolo nich. Navyše budú jazdiť podľa HD máp s potrebou presnosti niekoľkých centimetrov. Na to, ako sa zviezť na tomto trende z pohľadu investícií, sa pozrieme v nasledujúcom článku. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Furmaník st. | 01.08.2017 00:00 Pásová výroba? Na každom kroku policajt s obuškom! Zrkadlo mesiaca očami politikov, investorov i bežných občanov

Briti tešiaci sa na Brexit budú chudnúť a Trumpove väzby na Rusko nateraz finančnými trhmi neotriasli. Otázka ale znie, či pracovné agentúry môžu ohroziť dôveryhodnosť Slovenska v investičných kruhoch a či robot nahradí autora komentárov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 07.08.2017 00:00 Trhy s napätím sledujú každé slovo na perách centrálnych bankárov

Americké akciové trhy sa v júli posunuli na nové historické maximá, k čomu prispel silný začiatok podnikovej výsledkovej sezóny za druhý kvartál. Európske burzy len stagnovali, keď ich napriek rastu ziskovosti firiem ťažilo silné euro. Darilo sa aj emerging trhom pre robustný ekonomický rast lokálnych ekonomík ako aj pre vädnúci dolár. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »