Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Ranný prehľad trhov 6. 4. 2017

06.04.2017 09:19 | Kategórie: Investície | 0 komentárov
Tagy: trhy akcie

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

 • Zápisnica Fedu ukázala obavy z vysokých valuácii rizikových aktív ako aj ochotu znižovať súvahu centrálnej banky.
 • Predseda snemovne reprezentantov amerického Kongresu Paul Ryan naznačoval dlhý proces prijímania daňových reforiem.
 • Šéf Bundesbanky Jens Weidmann vidí možnosť blížiaceho sa konca stimulov ECB.
 • Ekonomický sentiment v eurozóne podľa PMI najsilnejší od roku 2011.

AKCIOVÉ TRHY

Európske akciové trhy včera len stagnovali napriek zverejneniu ďalšieho zlepšenia aktivity v sektore služieb za marec podľa PMI. Wall Street mierne strácala, keď silný výrazne lepší ako očakávaný marcový ADP report z pracovného trhu USA bol zatienený zverejnením zápisnice z ostatného zasadnutia Výboru pre operácie na voľnom trhu (FOMC) Fedu v ktorom jasne naznačil, že chce začať znižovať svoju nafúknutú bilanciu. Súčasne boli centrálni bankári Fedu o niečo skeptickejší ohľadne skorého zavedenia fiškálnych stimulov. Mínusom pre akciové trhy boli aj špecifické poznámky zo zápisnice ohľadne vysokých valuácii viacerých aktív. A napokon predseda snemovne reprezentanov Paul Ryan  naznačil, že zavedenie daňovej reformy by mohlo trvať dlhšie ako (neúspešný) proces zrušenia Obamacare.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy na európskych dlhopisoch ostali takmer nezmenené a nereagovali na solídne makrodáta. Americké výnosy dokonca klesali hoci Fed vo zverejnenej zápisnici naznačil znižovania svojej bilancie. tento faktor zatienili poznámky predsedu snemovne reprezentantov amerického Kongresu Paula Ryana, ktorý upozornil, že bude trvať dlho kým daňová reforma prejde celým Kongresom.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato kleslo z jednomesačného maxima po zverejnení silného marcového ADP reportu z pracovného trhu Spojených štátov. Jeho väčším stratám zabránila nervozita na trhoch po špecifických poznámkach v zápisnici z ostatného zasadnutia Fedu o pomerne vysokých valuáciách akciových trhoch ako aj skutočnosti, že investori odsúvajú očakávania ohľadne prijatia daňovej reformy v USA až na rok 2018. Ropa klesla v dôsledku pravidelného týždenného reportu, ktorý ukázal rast jej zásob v USA.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár sa mierne posilnil voči jenu či euro v reakcii na zverejnenie silného ADP reportu z pracovného trhu Spojených štátov, pomohla mu aj zápisnica Fedu, kde centrálni bankári vyjadrili ochotu začať znižovať bilanciu centrálne banky.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

 • Včera bola zverejnená zápisnica z marcového zasadnutia Výboru pre operácie na voľnom trhu (FOMC) americkej centrálnej banky. Ukázala, že ak sa ekonomika bude vyvíjať podľa očakávaní, väčšina centrálnych bankárov predpokladá postupné zvyšovanie sadzieb pričom neskôr v priebehu roka by mali prísť aj k zmene politiky reinvestovania zdrojov z maturujúcich cenných papierov na bilancii Fedu, teda, že by bolo primerané ju postupne znižovať. Zaujímavé je, že viacerí centrálni bankári mali poznámky o vysokých valuáciách na akciovcýh trhoch ako aj vysokých cenách iných rizikových aktív. Diskusia okolo fiškálne politiky ukázala, že očakávania fiškálnych stimulov boli posunuté niektorými centrálnymi bankármi až na rok 2018. Mnohí preto chceli zdôrazniť neistotu okolo konkrétnych opatrení, ich načasovania ako aj efektu na ekonomickú aktivitu. približne polovica centrálnych bankárov preto nezahrnula fiškálne opatrenia do ich projekcií vývoja.
 • Druhou dôležitou správou z USA včera bolo vyjadrenia predsedu snemove reprezentanovo Paula Ryana, ktorý upozornil, že proces prijímania daňovej reformy bude dlhý. Zároveň upozornil, že dohoda o reforme zdravotníctva nebude dosiahnuta pred začiatkom dvojtýždňovej prestávky v zasadnutí Kongresu.
 • Guvernér nemeckej Bundesbanky Jens Weidmann povedal v rozhovore pre časopis Die Zeit, že sa približuje čas, kedy by ECB „nemala tlačiť nohou na plynový pedál, ale ľahko ho zdvihnúť“.
 • Včera bola zverejnená aj séria makrodát z oboch brehov Atlantiku. Kompozitný index nákupných manažérov (PMI) eurozóny poklesol v marcovej finalizácii z flashového odhadu o tri desatiny na 56,4 bodov. Eurozóna tak aj naďalej zaznamenáva expanziu vo výrobnom ako aj nevýrobnom sektore na najlepších úrovniach od úverovej krízy v roku 2011. Sentiment v nevýrobnom sektore eurozóny sa nakoniec v marci zhoršil o päť desatín bodu na 56 bodov. Pod poklesom sa podpísali najmä ekonomiky Talianska a Francúzska. Hodnoty PMI Nemecka a Francúzska sa pri tom nachádzajú blízko takmer šesťročných maxím. V Nemecku ostali čísla za nevýrobný sektor nezmenené na 55,6 bodov a kompozitný index vzrástol o jednu desatinu na 57,1 bodov. Ekonomika Veľkej Británie opäť prekvapila trhy, keď PMI v nevýrobnom sektore vzrástlo na 55 bodov. Sektor služieb tak na rozdiel od spotrebiteľov vykazuje výrazne lepšie ako očakávané výsledky. Solídne zverejnenie sa prejavilo aj na kompozitnom indexe, ktoré poskočilo o jeden bod na 54,7 bodov.
 • Súkromný sektor USA pridal podľa reportu ADP v marci 263 tisíc pracovných miest, pričom konsenzus očakával tvorbu len vo výške 185 tisíc. Mierne sklamanie však priniesla revidácia predchádzajúceho mesiaca nadol z 298 nad 245 tisíc. Sentiment v nevýrobnom sektore USA ochladol v marci podľa Institute for supply management (ISM) z 57,6 na 55,2 bodov, čo je najnižšia úroveň od októbra. Konsenzus pri tom očakával len mierne pošmyknutie na 57 bodov. Zverejnenie síce stále indikuje relatívne robustnú expanziu, keď sa nachádza vysoko nad hranicou 50 bodov, deliacich krajinu od recesie, no marcový pokles taktiež signalizuje mierne vytriezvenie z doterajšieho prudkého rastu. Miernejší pokles o jednu desatinu bodu na 52,8 bodov zaznamenal menej sledovaný konkurenčný prieskum Markitu indexu nákupných manažérov (PMI).

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

 • Už v skorých ranných hodinách boli zverejnené súkromné prieskumy PMI v sektore služieb Číny za marec ako aj kompozitný PMI (služby a výrob spolu), ktoré ukázali na mierne spomalenie aktivity na 52,1 bodu (služby) a 52,2 bodu (kompozit) z 52,6 v prípade oboch pred mesiacom. Stále však ide o silné čísla naznačujúce expanziu.
 • Dnes ráno boli zverejnené aj nemecké podnikové objednávky, ktoré vo februári na medziročne báze rástli o 4,6 percenta, čo je viac ako konsenzus, po stagnácii v januári. Takisto aj tieto dáta ukazujú robustný stav nemeckej ekonomiky.
 • Hlavnou politickou udalosťou dnes bude začiatok dvojdenného stretnutia amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho čínskeho partnera Xi Jingpinga.
 • Dnes budú okrem toho zverejnené ešte pravidelné týždňové nové a pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti v USA.
 • Okrem toho bude štvrtok patriť vystúpeniam centrálnych bankárov Fedu aj ECB.

ZAUJALO NÁS

Rekordný predaj diamantu v Hong Kong

Na aukcii v Hong Kongu v aukčnom dome Sotheby’s bol vydražený ružový diamant s až 59,6 karátmi, ktorý he nazývaný Ružová hviezda. Podľa prvotných odhadov sa mala konečná cena pohybovať okolo 60 miliónov dolárov, avšak aukcia výrazne prekonala očakávania a diamant zmenil majiteľa za 71,2 milióna amerických dolárov, čo je svetový rekord za akýkoľvek drahokam či diamant. Ružová hviezda je najväčší bezchybný diamant, ktorý bol hodnotený gemologickým inštitútom v USA.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Ranný prehľad trhov 6. 4. 2017

Ranný prehľad trhov 6. 4. 2017 >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

Peter Apolen | 25.07.2017 00:00 Hľadanie výnosu: podielové fondy alebo ETF?

ETF fondy (exchange-traded funds) zaznamenali v uplynulých rokoch exponenciálny rast. Kým v roku 1998 ich existovalo len 29, koncom minulého roka si investori mohli vyberať z ponuky 1700 fondov investujúcich do akcií, dlhopisov, či iných finančných inštrumentov. ETF lákajú najmä nižšími poplatkami, no zdá, že podielové fondy by v budúcnosti opäť mohli získať stratené pozície.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 20.07.2017 00:00 Finančné trhy v 3. kvartáli - návrat vysokej volatility

Hlavný rizikom pre menové trhy v prebiehajúcom letnom období bude narastajúca volatilita. V tejto chvíli prevláda na trhoch kombinácia spomaľujúcej sa inflácie a slabšieho dolára. Avšak najväčším rizikom pre globálny ekonomický rast bude v najbližšej budúcnosti sprísňovanie čínskej monetárnej politiky. Jediným ostrovom pozitívneho sentimentu by mohla byť v treťom kvartáli Európa. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 17.07.2017 00:00 Vysokofrekvenčné obchodovanie zvyšuje riziko vzniku novej krízy

Po celú dekádu bolo považované vysokofrekvenčné obchodovanie (high frequency trading – HFT) za žeravý biznis, ktorý prinášal ohromné ​​zisky. V prostredí nízkej volatility, ktoré panovalo do nedávna, však narazilo na problém so ziskovosťou. Začalo sa preto koncentrovať a dnes pár spoločností dnes ovláda značnú časť trhu. Pri ďalšom prudkom výkyve trhu môžu spôsobiť nový pád trhu. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

PR článok | 10.07.2017 12:00 Rýchlokurz ako sa stať investorom do podielových fondov

Skúsení investori už podielové fondy iste dobre poznajú. Kto sa ale na finančný trh ešte len chystá vyraziť, neoľutuje, keď sa s nimi zoznámi – podielové fondy sú totiž tým najjednoduchším spôsobom, ako sa z ničoho stať investorom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 06.07.2017 00:00 Čo sa dialo na finančných trhoch v júni

Po väčšinu júna akciové trhy na oboch brehoch Atlantického oceána len stagnovali, v prípade európskych akcií v blízkosti dvojročných maxím a v prípade amerických akcií na historických maximách. Chýbal výraznejší impulz tak pre pohyb nadol, ako aj nahor. Až koncom mesiaca prišlo v reakcii na jastrabo vnímaný slovník šéfa ECB Maria Draghiho, na jastrabie vyjadrenia predstaviteľov ďalších centrálnych bánk, k veľkej korekcii búrz. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

26.07.2017 11:14 Ranný prehľad trhov 26. 7. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

26.07.2017 09:37 Akciové fondy: Svítání Brazílie a úpadek realit

V červenci 2017 se akciovým podílovým fondům příliš nedařilo a navázaly na letošní sérii mírných sestupů. Nejvíce propadaly fondy zaměřené na reality. Naopak se dařilo volatilním brazilským akciím. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.07.2017 13:53 Prehľad zhodnotenia fondov v 2. a 3. pilieri

Prinášame prehľad zhodnotenia v dôchodkových fondoch za predchádzajúci týždeň. Väčšina fondov vykázala citeľnú stranu. Niektoré i cez dve percentá. Najviac sa však i naďalej darí indexovým a akciovým fondom. Indexový fond od NN DSS vzrástol za posledných 12 mesiacov o viac ako 19 percent.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.07.2017 12:40 NBS upozorňuje na spoločnosť Atlantic Global Asset Management

Národná banka Slovenska upozorňuje na činnosť spoločnosti. Spoločnosť ATLANTIC GLOBAL ASSET MANAGEMENT ponúka investičné produkty bez splnenia legislatívnych povinností Slovenskej republiky a nedisponuje žiadnym povolením na činnosť. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.07.2017 10:11 Ranný prehľad trhov 25. 7. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Redakcia | 20.07.2017 00:00 Finančné trhy v 3. kvartáli - návrat vysokej volatility

Hlavný rizikom pre menové trhy v prebiehajúcom letnom období bude narastajúca volatilita. V tejto chvíli prevláda na trhoch kombinácia spomaľujúcej sa inflácie a slabšieho dolára. Avšak najväčším rizikom pre globálny ekonomický rast bude v najbližšej budúcnosti sprísňovanie čínskej monetárnej politiky. Jediným ostrovom pozitívneho sentimentu by mohla byť v treťom kvartáli Európa. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 17.07.2017 00:00 Vysokofrekvenčné obchodovanie zvyšuje riziko vzniku novej krízy

Po celú dekádu bolo považované vysokofrekvenčné obchodovanie (high frequency trading – HFT) za žeravý biznis, ktorý prinášal ohromné ​​zisky. V prostredí nízkej volatility, ktoré panovalo do nedávna, však narazilo na problém so ziskovosťou. Začalo sa preto koncentrovať a dnes pár spoločností dnes ovláda značnú časť trhu. Pri ďalšom prudkom výkyve trhu môžu spôsobiť nový pád trhu. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

PR článok | 10.07.2017 12:00 Rýchlokurz ako sa stať investorom do podielových fondov

Skúsení investori už podielové fondy iste dobre poznajú. Kto sa ale na finančný trh ešte len chystá vyraziť, neoľutuje, keď sa s nimi zoznámi – podielové fondy sú totiž tým najjednoduchším spôsobom, ako sa z ničoho stať investorom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »