Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme našim partnerom:                                                                                                                                                                   

fincentrum-logo

hviezdne-byvanie


facebook-logo_1

Ranný prehľad trhov 6. 4. 2017

06.04.2017 09:19 | Kategórie: Investície | 0 komentárov
Tagy: trhy akcie

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

 • Zápisnica Fedu ukázala obavy z vysokých valuácii rizikových aktív ako aj ochotu znižovať súvahu centrálnej banky.
 • Predseda snemovne reprezentantov amerického Kongresu Paul Ryan naznačoval dlhý proces prijímania daňových reforiem.
 • Šéf Bundesbanky Jens Weidmann vidí možnosť blížiaceho sa konca stimulov ECB.
 • Ekonomický sentiment v eurozóne podľa PMI najsilnejší od roku 2011.

AKCIOVÉ TRHY

Európske akciové trhy včera len stagnovali napriek zverejneniu ďalšieho zlepšenia aktivity v sektore služieb za marec podľa PMI. Wall Street mierne strácala, keď silný výrazne lepší ako očakávaný marcový ADP report z pracovného trhu USA bol zatienený zverejnením zápisnice z ostatného zasadnutia Výboru pre operácie na voľnom trhu (FOMC) Fedu v ktorom jasne naznačil, že chce začať znižovať svoju nafúknutú bilanciu. Súčasne boli centrálni bankári Fedu o niečo skeptickejší ohľadne skorého zavedenia fiškálnych stimulov. Mínusom pre akciové trhy boli aj špecifické poznámky zo zápisnice ohľadne vysokých valuácii viacerých aktív. A napokon predseda snemovne reprezentanov Paul Ryan  naznačil, že zavedenie daňovej reformy by mohlo trvať dlhšie ako (neúspešný) proces zrušenia Obamacare.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy na európskych dlhopisoch ostali takmer nezmenené a nereagovali na solídne makrodáta. Americké výnosy dokonca klesali hoci Fed vo zverejnenej zápisnici naznačil znižovania svojej bilancie. tento faktor zatienili poznámky predsedu snemovne reprezentantov amerického Kongresu Paula Ryana, ktorý upozornil, že bude trvať dlho kým daňová reforma prejde celým Kongresom.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato kleslo z jednomesačného maxima po zverejnení silného marcového ADP reportu z pracovného trhu Spojených štátov. Jeho väčším stratám zabránila nervozita na trhoch po špecifických poznámkach v zápisnici z ostatného zasadnutia Fedu o pomerne vysokých valuáciách akciových trhoch ako aj skutočnosti, že investori odsúvajú očakávania ohľadne prijatia daňovej reformy v USA až na rok 2018. Ropa klesla v dôsledku pravidelného týždenného reportu, ktorý ukázal rast jej zásob v USA.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár sa mierne posilnil voči jenu či euro v reakcii na zverejnenie silného ADP reportu z pracovného trhu Spojených štátov, pomohla mu aj zápisnica Fedu, kde centrálni bankári vyjadrili ochotu začať znižovať bilanciu centrálne banky.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

 • Včera bola zverejnená zápisnica z marcového zasadnutia Výboru pre operácie na voľnom trhu (FOMC) americkej centrálnej banky. Ukázala, že ak sa ekonomika bude vyvíjať podľa očakávaní, väčšina centrálnych bankárov predpokladá postupné zvyšovanie sadzieb pričom neskôr v priebehu roka by mali prísť aj k zmene politiky reinvestovania zdrojov z maturujúcich cenných papierov na bilancii Fedu, teda, že by bolo primerané ju postupne znižovať. Zaujímavé je, že viacerí centrálni bankári mali poznámky o vysokých valuáciách na akciovcýh trhoch ako aj vysokých cenách iných rizikových aktív. Diskusia okolo fiškálne politiky ukázala, že očakávania fiškálnych stimulov boli posunuté niektorými centrálnymi bankármi až na rok 2018. Mnohí preto chceli zdôrazniť neistotu okolo konkrétnych opatrení, ich načasovania ako aj efektu na ekonomickú aktivitu. približne polovica centrálnych bankárov preto nezahrnula fiškálne opatrenia do ich projekcií vývoja.
 • Druhou dôležitou správou z USA včera bolo vyjadrenia predsedu snemove reprezentanovo Paula Ryana, ktorý upozornil, že proces prijímania daňovej reformy bude dlhý. Zároveň upozornil, že dohoda o reforme zdravotníctva nebude dosiahnuta pred začiatkom dvojtýždňovej prestávky v zasadnutí Kongresu.
 • Guvernér nemeckej Bundesbanky Jens Weidmann povedal v rozhovore pre časopis Die Zeit, že sa približuje čas, kedy by ECB „nemala tlačiť nohou na plynový pedál, ale ľahko ho zdvihnúť“.
 • Včera bola zverejnená aj séria makrodát z oboch brehov Atlantiku. Kompozitný index nákupných manažérov (PMI) eurozóny poklesol v marcovej finalizácii z flashového odhadu o tri desatiny na 56,4 bodov. Eurozóna tak aj naďalej zaznamenáva expanziu vo výrobnom ako aj nevýrobnom sektore na najlepších úrovniach od úverovej krízy v roku 2011. Sentiment v nevýrobnom sektore eurozóny sa nakoniec v marci zhoršil o päť desatín bodu na 56 bodov. Pod poklesom sa podpísali najmä ekonomiky Talianska a Francúzska. Hodnoty PMI Nemecka a Francúzska sa pri tom nachádzajú blízko takmer šesťročných maxím. V Nemecku ostali čísla za nevýrobný sektor nezmenené na 55,6 bodov a kompozitný index vzrástol o jednu desatinu na 57,1 bodov. Ekonomika Veľkej Británie opäť prekvapila trhy, keď PMI v nevýrobnom sektore vzrástlo na 55 bodov. Sektor služieb tak na rozdiel od spotrebiteľov vykazuje výrazne lepšie ako očakávané výsledky. Solídne zverejnenie sa prejavilo aj na kompozitnom indexe, ktoré poskočilo o jeden bod na 54,7 bodov.
 • Súkromný sektor USA pridal podľa reportu ADP v marci 263 tisíc pracovných miest, pričom konsenzus očakával tvorbu len vo výške 185 tisíc. Mierne sklamanie však priniesla revidácia predchádzajúceho mesiaca nadol z 298 nad 245 tisíc. Sentiment v nevýrobnom sektore USA ochladol v marci podľa Institute for supply management (ISM) z 57,6 na 55,2 bodov, čo je najnižšia úroveň od októbra. Konsenzus pri tom očakával len mierne pošmyknutie na 57 bodov. Zverejnenie síce stále indikuje relatívne robustnú expanziu, keď sa nachádza vysoko nad hranicou 50 bodov, deliacich krajinu od recesie, no marcový pokles taktiež signalizuje mierne vytriezvenie z doterajšieho prudkého rastu. Miernejší pokles o jednu desatinu bodu na 52,8 bodov zaznamenal menej sledovaný konkurenčný prieskum Markitu indexu nákupných manažérov (PMI).

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

 • Už v skorých ranných hodinách boli zverejnené súkromné prieskumy PMI v sektore služieb Číny za marec ako aj kompozitný PMI (služby a výrob spolu), ktoré ukázali na mierne spomalenie aktivity na 52,1 bodu (služby) a 52,2 bodu (kompozit) z 52,6 v prípade oboch pred mesiacom. Stále však ide o silné čísla naznačujúce expanziu.
 • Dnes ráno boli zverejnené aj nemecké podnikové objednávky, ktoré vo februári na medziročne báze rástli o 4,6 percenta, čo je viac ako konsenzus, po stagnácii v januári. Takisto aj tieto dáta ukazujú robustný stav nemeckej ekonomiky.
 • Hlavnou politickou udalosťou dnes bude začiatok dvojdenného stretnutia amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho čínskeho partnera Xi Jingpinga.
 • Dnes budú okrem toho zverejnené ešte pravidelné týždňové nové a pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti v USA.
 • Okrem toho bude štvrtok patriť vystúpeniam centrálnych bankárov Fedu aj ECB.

ZAUJALO NÁS

Rekordný predaj diamantu v Hong Kong

Na aukcii v Hong Kongu v aukčnom dome Sotheby’s bol vydražený ružový diamant s až 59,6 karátmi, ktorý he nazývaný Ružová hviezda. Podľa prvotných odhadov sa mala konečná cena pohybovať okolo 60 miliónov dolárov, avšak aukcia výrazne prekonala očakávania a diamant zmenil majiteľa za 71,2 milióna amerických dolárov, čo je svetový rekord za akýkoľvek drahokam či diamant. Ružová hviezda je najväčší bezchybný diamant, ktorý bol hodnotený gemologickým inštitútom v USA.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Ranný prehľad trhov 6. 4. 2017

Ranný prehľad trhov 6. 4. 2017 >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

Peter Apolen | 23.05.2017 00:00 Podielové fondy objavuje stále viac drobných investorov

Slováci majú už v podielových fondoch uložené vklady v hodnote 7,57 miliardy eur. Túto formu investovania tak objavuje stále viac bežných ľudí nachádzajúcich v nich výhodnejšiu alternatívu k nič nezarábajúcim bankovým účtom. Napriek tomu je ešte stále veľa takých, pre ktoré sú fondy opradené tajomstvom. Informácie pre nich sa pokúsime poskytnúť v nasledovnom rozhovore s Ivanom Znášikom, výkonným riaditeľom Slovenskej asociácie správcovských spoločností. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Pieružek | 22.05.2017 00:00 Investície do nehnuteľností? Hľadajte radšej mimo Bratislavy

Už je to pár týždňov odkedy som napísal svoj posledný článok. Dôvod je jednoduchý – mal som plné ruky práce s novými investíciami. V tomto článku sa pozrieme na jednu konkrétnu, ktorú som práve v týchto dňoch dokončil. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 19.05.2017 00:00 Cez avokádo a karfiol k investičnému portfóliu

Investičný svet je pri svojich vážnych témach niekedy príliš vzdialený bežným ľuďom. Ponúkame preto ľahšiu tému, ktorá sa týka väčšiny z nás a pritom môže mať na investície podobne zaujímavý dopad. Ide o zdravú stravu, ktorá ženie nahor ceny trendy komodít a vytvára priestor aj pre investorov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 15.05.2017 00:00 Antverpami - vlani "pretiekli" diamanty za 44 mld. eur

Belgickým mestom podľa údajov zverejnených Antverpským diamantovým centrom prešlo minulý rok až 202 miliónov karátov týchto drahých kameňov v hodnote 48 miliárd dolárov, čo je päť percent viac ako pred rokom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 12.05.2017 00:00 Čo znamená víťazstvo Macrona pre trhy a investorov

Odborníci z investičnej spoločnosti Fidelity analyzujú, čo bude víťazstvo Emmanuela Macrona vo Francúzsku znamenať pre trhy a investorov a kde by sa mohli vyskytnúť potenciálne investičné príležitosti. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

25.05.2017 10:23 Ranný prehľad trhov 25. 5. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.05.2017 09:21 Transformované fondy poráží i inflace. Světlejší zítřky nečekejte

Pouze třem z osmi penzijních společností se v rámci transformovaných fondů podařilo překonat inflaci. Reálné zhodnocení ostatních fondů bylo záporné. Vyhlídky na letošní rok přitom také nejsou příliš příznivé. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

24.05.2017 10:54 Ranný prehľad trhov 24. 5. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

23.05.2017 14:39 Apple sa dohodol s Nokiou na urovnaní patentových sporov

Doterajší rivali, ktorí sa proti sebe viedli niekoľko súdnych sporov o patentovú ochranu pri výrobe mobilov, sa dohodli na vyrovnaní. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

23.05.2017 10:58 Blížiace sa zasadnutie OPEC je kľúčovým faktorom súčasných komoditných trhov

Politická neistota okolo amerického prezidenta Donalda Trumpa a okolo jeho schopnosti presadiť plánované stimuly, ovplyvňuje finančné trhy. Ďalším zo škandálov, ktoré poznačili aktuálny prezidentský úrad, je prepustenie šéfa FBI a následné vymenovanie zvláštnej komisie, ktorej úlohou je vyšetriť prípadné prepojenie medzi prezidentskou kampaňou D. Trumpa a Ruskom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Redakcia | 12.05.2017 00:00 Čo znamená víťazstvo Macrona pre trhy a investorov

Odborníci z investičnej spoločnosti Fidelity analyzujú, čo bude víťazstvo Emmanuela Macrona vo Francúzsku znamenať pre trhy a investorov a kde by sa mohli vyskytnúť potenciálne investičné príležitosti. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 15.05.2017 00:00 Antverpami - vlani "pretiekli" diamanty za 44 mld. eur

Belgickým mestom podľa údajov zverejnených Antverpským diamantovým centrom prešlo minulý rok až 202 miliónov karátov týchto drahých kameňov v hodnote 48 miliárd dolárov, čo je päť percent viac ako pred rokom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Stanislav Pánis | 09.05.2017 00:00 Čo ovplyvňovalo finančné trhy v apríli

Finančné trhy v apríli ovplyvňovala politika. Kým v Európe to bolo očakávanie z výsledku prvého kola francúzskych prezidentských volieb, v USA boli trhy sústredené na to, či a aké, opatrenia sa novému americkému prezidentovi Donaldovi Trumovi podarí pretaviť do praxe počas prvých sto dní v úrade. V svetovom meradle emócie vyvolával hroziaci konflikt v Sýrii. Zhodnotenie vývoja finančných trhov v apríli prinášame v nasledujúcej analýze.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 19.05.2017 00:00 Cez avokádo a karfiol k investičnému portfóliu

Investičný svet je pri svojich vážnych témach niekedy príliš vzdialený bežným ľuďom. Ponúkame preto ľahšiu tému, ktorá sa týka väčšiny z nás a pritom môže mať na investície podobne zaujímavý dopad. Ide o zdravú stravu, ktorá ženie nahor ceny trendy komodít a vytvára priestor aj pre investorov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »