Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Ranný prehľad trhov 6. 6. 2017

06.06.2017 10:10 | Kategórie: Investície | 0 komentárov
Tagy: prenájom trhy akcie

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Akcia Alphabetu včera pokorila 1000-dolárovú métu, od uvedenia na burzu rástla o 2 260 percent.
  • Katarská akciová burza klesla o vyše sedem percent po tom, ako Saudská Arábia prerušila styky z krajinou.

AKCIOVÉ TRHY

Akciové trhy na oboch brehoch Atlantiku len stagnovali a končili v červenej nule, keď nimi nedokázali pohnúť ani zverejnené makrodáta v podobe májových predstihových ukazovateľov aktivity v službách ukazujúce na robustnú expanziu. Investori už do cien započítali toto rozprávkové prostredie dokonalosti- teda dynamického rastu ekonomiky, firemných ziskov, pomalých inflačných tlakov, pozvoľného sprísňovania menovej politiky a takmer bezoblačna čo sa týka politických rizík. Zaujímavou udalosťou bol fakt, že aj akcia Aplhabetu (materskej spoločnosti Google) pokorila po Amazone métu 1000 dolárov. Od uvedenia na burzu rástla o 2260 percent.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy na dlhopisových trhoch takisto len stagnovali na nízkych úrovniach, keď trh očakáva len holubičie zvyšovanie sadzieb Fedom budúci týždeň a neverí, že ECB by mohla tento týždeň výraznejšie zmeniť (ak vôbec) forward guidance – teda slovník z vyhlásenia po zasadnutí ohľadne ďalšieho možného smerovania menovej politiky.

KOMODITNÉ TRHY

Pri stagnácii cien dlhopisov aj zlato len prešľapovalo na mieste v okolí šesťtýždňových maxím, keď obchodníci nateraz neočakávajú agresívne zvyšovanie sadzieb hlavnými svetovými centrálnymi bankami. Ropa sa dostala pod tlak po tom, ako Saudská Arábia, Egypt, Bahrajn a Spojené Arabské Emiráty prerušili styky s Katarom pre jeho údajnú podporu terorizmu, čo vyvoláva obavy ako sa bude dodržiavať dohoda OPECu o znížení produkcie.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár sa odrazil zo sedemmesačných miním voči euru, keď pred štvrtkovým zasadnutím ECB prichádza k vytriezveniu obchodníkov z možnosti, že ECB by mohla výrazne zmeniť svoj slovník na zasadnutí.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Nezávislý prieskum Caixinu sentimentu v nevýrobnom sektore Číny odhalil odrazenie od takmer dvanásťmesačného dna indexu nákupných manažérov, keď v májovej finalizácii vzrástol o 1,3 bodu na 52,8 bodov. Kompozitný index si pripísal tri desatiny na 51,5 bodov. Prieskum sa zameriava najmä na menšie súkromné podniky, na rozdiel od vládneho prieskumu, ktorý sa venuje veľkým štátnym podnikom. Nevýrobný sektor tak dorovnal pokles minulotýždňových horších čísel z výrobného sektora, ktorý sa dostal do teritória recesie pod 50 bodovou hranicou.
  • Index nákupných manažérov (PMI) v nevýrobnom sektore Nemecka vzrástol vo finalizácii o dve desatiny na 55,4 bodov. Kompozitný index si pripísal jednu desatinu na 57,4 bodov, vedúc sentiment na šesťročné predkrízové úrovne v eurozóne. Za eurozónu sa PMI  nevýrobného sektora pošmyklo o jednu desatinu na 56,3 bodov, zatiaľ čo kompozitný index zotrval na odhadovanej hodnote. Nadol eurozónu mierne ťahali zverejnenia Francúzska aj Talianska, ktoré poklesli pod očakávania trhu. Stále sa však nachádzajú viac ako päť bodov na 50 bodovou, hranicou deliacou expanziu od recesie, indikujúc obnovenie rastu ekonomiky monetárnej únie.
  • Sledovanejšie americké makrodáta odštartovali májové finalizácie indexov nákupných manažérov v nevýrobnom sektore ako aj kompozitný index zahŕňajúci aj výrobný sektor. Nevýrobný sektor poklesol o štyri desatiny bodu, zatiaľ čo kompozitný index poklesol o tri desatiny bodu. Zaujímavejší prieskum sentimentu, ktorý robí inštitút ISM taktiež zaznamenal pokles na hodnotu 56,9, čo je o šesť desatín menej ako v predchádzajúcom mesiaci. Rovnako ako eurozóna či Čína aj americké čísla sú však stále vysoko v expanznom teritóriu.
  • Podnikové objednávky v USA v apríli poklesli o dve desatiny percenta, pričom zmena predchádzajúceho mesiaca bola revidovaná na hor na jedno percentný rast. Dobrou správou pre ekonomiku je rast objednávok okrem transportného sektora o jednu desatinu, ktorý je často zaťažený výkyvmi veľkých objednávok. Objednávky tovarov dlhodobej spotreby poklesli o osem desatín percenta, no podobne ako podnikové objednávky, po vyňatí transportu klesali objednávky pomalším pol percentným tempom. V oboch prípadoch však poklesli o niekoľko desatín percenta viac ako očakával konsenzus.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • V Európe budú zverejnené dáta májovej investorskej dôvery Sentix. V USA len JOLTS report tvorby pracovných miest za apríl.

ZAUJALO NÁS

Prenájom bytov v Londýne klesá

Cena prenájmu bytov či domov v Londýne klesala v máji najrýchlejším tempom za posledných osem rokov. Dôvodom je prebytok ponuky na trhu ale aj nižšia kúpyschopnosť na strane dopytu. V regióne hlavného mesta Veľkej Británie poklesli ceny podľa agentúry HomeLet medziročne o tri percentá. Prenajímatelia totiž čelia ťažkému hľadaniu stretu s dopytom, ktorý ťaží pomalý rast miezd, pričom si zároveň musia zaistiť pokrytie vlastných nákladov.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Ranný prehľad trhov 6. 6. 2017

Ranný prehľad trhov 6. 6. 2017 >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

PR článok | 20.06.2017 14:55 K investovaniu do podielových fondov stačí len pár klikov

Ak si myslíte, že nakupovanie podielových fondov je záľubou bohatých ľudí a vyzerá ako kopa veľkých čísel a grafov, ktoré sú také zložité, až sa v nich väčšina z nás nevyzná, radi vás vyvedieme z omylu a všetko vás naučíme. Stačí vám internetové bankovníctvo od mBank a základné znalosti, o ktoré sa s vami chceme podeliť v novom seriáli o investovaní. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Petr Hechtberger | 16.06.2017 00:00 A do ktorej skupiny dôchodcov budete patriť vy?

Na dôchodok sa časť z náš teší, ako na obdobie zaslúženého odpočinku, no druhá časť sa ho obáva ako obdobia finančnej núdze a uskromňovania sa. Aby ste nepatrili do tej druhej skupiny, mali by ste začať čo najskôr finančne plánovať. Na dôchodku nás s najväčšou pravdepodobnosťou stretne z finančného pohľadu jeden zo štyroch základných scenárov: Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Marek Mittaš | 15.06.2017 00:00 Aké možnosti majú dnes konzervatívni investori

Väčšina Slovákov patrí do skupiny konzervatívnych investorov. Ich vzťah k riziku je veľmi striedmy, takže ich obľúbenou voľbou sú termínované vklady. Tie však dosahujú výnosy blízke nule. Pozreli sme sa preto na alternatívy, ako nenechať úspory napospas prebúdzajúcej sa inflácii a súčasne nepodstupovať zbytočné riziko. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 14.06.2017 00:00 Prečo Slováci nevedia dobre investovať? Chýba gramotnosť, všeobecná...

Podľa nedávno zverejnenej štúdie OECD PISA 2015, Slovensko v oblasti finančnej gramotnosti zaostáva za ostatnými krajinami Európy. V tomako zaobchádzať s financiami a ako sa zabezpečiť do budúcnosti sú na tom lepšie aj všetky štáty V4. O príčinách nedostatočnej investičnej gramotnosti sa rozprávame s Martinom Wiedermannom, generálnym riaditeľom Centrálneho depozitára cenných papierov a Róbertom Kopálom, riaditeľom Asociácie obchodníkov s cenných papierov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 12.06.2017 00:00 Čo rozhodujúce sa odohralo na finančných trhov v máji

Americké akciové trhy v priebehu mája pokračovali v prepisovaní historických maxím, no aj napriek pozitívnej nálade výnosy štátnych dlhopisov zostali dole. Zlato najprv, po zvolení Emmanuela Macrona, klesalo, no v ďalšej časti roka vďaka politickej nervozite v USA, vyvolanej ako inak Donaldom Trumpom, svoje straty zmazalo. Aké ďalšie dôležité udalosti sa odohrali na finančných trhoch v máji, sa dočítate v pravidelnom mesačnom prehľade.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

23.06.2017 10:02 Ranný prehľad trhov 23. 6. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

23.06.2017 09:09 Na trhy se vrací nejistota, jedinou jistotou zůstává Její Veličenstvo

Tento týden jsem měl tu čest navštívit oslavu na počest Jejího Veličenstva královny Alžběty II. Tato dáma je inspirativní a v dnešní době obzvlášť. 65 let trvající vláda jen dokazuje její přednosti a pro ty, kteří by to snad nevěděli, je to nejdéle vládnoucí monarcha v historii.   Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

22.06.2017 16:09 Bitcoin naplnil šokujúce predpovede zo začiatku roka

Bitcoin vykazuje tento rok silný rast. Pred nedávnom atakoval hranicu tri tisíc dolárov, čo je viac ako strojnásobenie hodnoty z konca minulého roka. Saxo Bank tento vývoj predpovedala vo svojich Šokujúcich predpovediach na rok 2017. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

22.06.2017 10:37 Riziká sa nepotvrdili. Trhy prepadli optimizmu

Je tomu po prvý krát za posledné tri roky, čo si dovolím byť pri výhľade na globálnu ekonomiku a najmä eurozónu, optimistický. Politické riziko bolo hlavným ťahúňom trhov počas minulého roka. Išlo napríklad o referendum o brexite, alebo o neočakávané víťazstvom Donalda Trumpa. No ako ukazujú nedávne voľby vo Francúzsku, investori sa pri hodnotení politického rizika pre Európu v tomto roku mýlili. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

22.06.2017 09:53 Ranný prehľad trhov 22. 6. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Marek Mittaš | 15.06.2017 00:00 Aké možnosti majú dnes konzervatívni investori

Väčšina Slovákov patrí do skupiny konzervatívnych investorov. Ich vzťah k riziku je veľmi striedmy, takže ich obľúbenou voľbou sú termínované vklady. Tie však dosahujú výnosy blízke nule. Pozreli sme sa preto na alternatívy, ako nenechať úspory napospas prebúdzajúcej sa inflácii a súčasne nepodstupovať zbytočné riziko. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Petr Hechtberger | 16.06.2017 00:00 A do ktorej skupiny dôchodcov budete patriť vy?

Na dôchodok sa časť z náš teší, ako na obdobie zaslúženého odpočinku, no druhá časť sa ho obáva ako obdobia finančnej núdze a uskromňovania sa. Aby ste nepatrili do tej druhej skupiny, mali by ste začať čo najskôr finančne plánovať. Na dôchodku nás s najväčšou pravdepodobnosťou stretne z finančného pohľadu jeden zo štyroch základných scenárov: Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 12.06.2017 00:00 Čo rozhodujúce sa odohralo na finančných trhov v máji

Americké akciové trhy v priebehu mája pokračovali v prepisovaní historických maxím, no aj napriek pozitívnej nálade výnosy štátnych dlhopisov zostali dole. Zlato najprv, po zvolení Emmanuela Macrona, klesalo, no v ďalšej časti roka vďaka politickej nervozite v USA, vyvolanej ako inak Donaldom Trumpom, svoje straty zmazalo. Aké ďalšie dôležité udalosti sa odohrali na finančných trhoch v máji, sa dočítate v pravidelnom mesačnom prehľade.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Pavel Škriniar | 05.06.2017 00:00 Detské finančné produkty predstavujú zaujímavú príležitosť

Deti predstavujú pre finančné inštitúcie zaujímavú cieľovú skupinu. Jednak predstavujú pre ne potenciál ako si vychovať budúcich klientov, no cez deti sa vedia dostať i k peňaženkám ich rodičov. Ako to robia? Cez vyššie úročenie vkladov a cez doplnkové služby. Škoda by preto bola tieto výhody nevyužiť. Celá správa »

Komentárov: 1 / 1 Posledný komentár: 01.01.1970 01:00

Peter Apolen | 14.06.2017 00:00 Prečo Slováci nevedia dobre investovať? Chýba gramotnosť, všeobecná...

Podľa nedávno zverejnenej štúdie OECD PISA 2015, Slovensko v oblasti finančnej gramotnosti zaostáva za ostatnými krajinami Európy. V tomako zaobchádzať s financiami a ako sa zabezpečiť do budúcnosti sú na tom lepšie aj všetky štáty V4. O príčinách nedostatočnej investičnej gramotnosti sa rozprávame s Martinom Wiedermannom, generálnym riaditeľom Centrálneho depozitára cenných papierov a Róbertom Kopálom, riaditeľom Asociácie obchodníkov s cenných papierov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »