Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Ranný prehľad trhov 6. 6. 2017

06.06.2017 10:10 | Kategórie: Investície | 0 komentárov
Tagy: prenájom trhy akcie

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Akcia Alphabetu včera pokorila 1000-dolárovú métu, od uvedenia na burzu rástla o 2 260 percent.
  • Katarská akciová burza klesla o vyše sedem percent po tom, ako Saudská Arábia prerušila styky z krajinou.

AKCIOVÉ TRHY

Akciové trhy na oboch brehoch Atlantiku len stagnovali a končili v červenej nule, keď nimi nedokázali pohnúť ani zverejnené makrodáta v podobe májových predstihových ukazovateľov aktivity v službách ukazujúce na robustnú expanziu. Investori už do cien započítali toto rozprávkové prostredie dokonalosti- teda dynamického rastu ekonomiky, firemných ziskov, pomalých inflačných tlakov, pozvoľného sprísňovania menovej politiky a takmer bezoblačna čo sa týka politických rizík. Zaujímavou udalosťou bol fakt, že aj akcia Aplhabetu (materskej spoločnosti Google) pokorila po Amazone métu 1000 dolárov. Od uvedenia na burzu rástla o 2260 percent.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy na dlhopisových trhoch takisto len stagnovali na nízkych úrovniach, keď trh očakáva len holubičie zvyšovanie sadzieb Fedom budúci týždeň a neverí, že ECB by mohla tento týždeň výraznejšie zmeniť (ak vôbec) forward guidance – teda slovník z vyhlásenia po zasadnutí ohľadne ďalšieho možného smerovania menovej politiky.

KOMODITNÉ TRHY

Pri stagnácii cien dlhopisov aj zlato len prešľapovalo na mieste v okolí šesťtýždňových maxím, keď obchodníci nateraz neočakávajú agresívne zvyšovanie sadzieb hlavnými svetovými centrálnymi bankami. Ropa sa dostala pod tlak po tom, ako Saudská Arábia, Egypt, Bahrajn a Spojené Arabské Emiráty prerušili styky s Katarom pre jeho údajnú podporu terorizmu, čo vyvoláva obavy ako sa bude dodržiavať dohoda OPECu o znížení produkcie.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár sa odrazil zo sedemmesačných miním voči euru, keď pred štvrtkovým zasadnutím ECB prichádza k vytriezveniu obchodníkov z možnosti, že ECB by mohla výrazne zmeniť svoj slovník na zasadnutí.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Nezávislý prieskum Caixinu sentimentu v nevýrobnom sektore Číny odhalil odrazenie od takmer dvanásťmesačného dna indexu nákupných manažérov, keď v májovej finalizácii vzrástol o 1,3 bodu na 52,8 bodov. Kompozitný index si pripísal tri desatiny na 51,5 bodov. Prieskum sa zameriava najmä na menšie súkromné podniky, na rozdiel od vládneho prieskumu, ktorý sa venuje veľkým štátnym podnikom. Nevýrobný sektor tak dorovnal pokles minulotýždňových horších čísel z výrobného sektora, ktorý sa dostal do teritória recesie pod 50 bodovou hranicou.
  • Index nákupných manažérov (PMI) v nevýrobnom sektore Nemecka vzrástol vo finalizácii o dve desatiny na 55,4 bodov. Kompozitný index si pripísal jednu desatinu na 57,4 bodov, vedúc sentiment na šesťročné predkrízové úrovne v eurozóne. Za eurozónu sa PMI  nevýrobného sektora pošmyklo o jednu desatinu na 56,3 bodov, zatiaľ čo kompozitný index zotrval na odhadovanej hodnote. Nadol eurozónu mierne ťahali zverejnenia Francúzska aj Talianska, ktoré poklesli pod očakávania trhu. Stále sa však nachádzajú viac ako päť bodov na 50 bodovou, hranicou deliacou expanziu od recesie, indikujúc obnovenie rastu ekonomiky monetárnej únie.
  • Sledovanejšie americké makrodáta odštartovali májové finalizácie indexov nákupných manažérov v nevýrobnom sektore ako aj kompozitný index zahŕňajúci aj výrobný sektor. Nevýrobný sektor poklesol o štyri desatiny bodu, zatiaľ čo kompozitný index poklesol o tri desatiny bodu. Zaujímavejší prieskum sentimentu, ktorý robí inštitút ISM taktiež zaznamenal pokles na hodnotu 56,9, čo je o šesť desatín menej ako v predchádzajúcom mesiaci. Rovnako ako eurozóna či Čína aj americké čísla sú však stále vysoko v expanznom teritóriu.
  • Podnikové objednávky v USA v apríli poklesli o dve desatiny percenta, pričom zmena predchádzajúceho mesiaca bola revidovaná na hor na jedno percentný rast. Dobrou správou pre ekonomiku je rast objednávok okrem transportného sektora o jednu desatinu, ktorý je často zaťažený výkyvmi veľkých objednávok. Objednávky tovarov dlhodobej spotreby poklesli o osem desatín percenta, no podobne ako podnikové objednávky, po vyňatí transportu klesali objednávky pomalším pol percentným tempom. V oboch prípadoch však poklesli o niekoľko desatín percenta viac ako očakával konsenzus.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • V Európe budú zverejnené dáta májovej investorskej dôvery Sentix. V USA len JOLTS report tvorby pracovných miest za apríl.

ZAUJALO NÁS

Prenájom bytov v Londýne klesá

Cena prenájmu bytov či domov v Londýne klesala v máji najrýchlejším tempom za posledných osem rokov. Dôvodom je prebytok ponuky na trhu ale aj nižšia kúpyschopnosť na strane dopytu. V regióne hlavného mesta Veľkej Británie poklesli ceny podľa agentúry HomeLet medziročne o tri percentá. Prenajímatelia totiž čelia ťažkému hľadaniu stretu s dopytom, ktorý ťaží pomalý rast miezd, pričom si zároveň musia zaistiť pokrytie vlastných nákladov.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Ranný prehľad trhov 6. 6. 2017

Ranný prehľad trhov 6. 6. 2017 >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

Marek Mittaš | 17.08.2017 00:00 Ako správne investovať do podielových fondov

Slováci stále držia veľkú časť úspor na termínovaných vkladoch, či bežných účtoch. Podľa štatistiky OECD to je až 62 percent celkového finančného majetku našincov – takmer najviac spomedzi porovnávaných krajín. V podielových fondoch máme alokovaných len 8,4 percenta z finančného majetku. Dôvodom je aj nízke povedomie o fondoch a absencia základov investičnej gramotnosti. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

PR článok | 15.08.2017 10:30 Päť vecí, ktoré musí vedieť každý, kto chce zhodnotiť úspory

Nemusíte byť žiaden expert na financie, aby ste mohli začať s investovaním. Stačí sa zorientovať v tom, čo je naozaj dôležité, na čo sa nesmie zabudnúť, a na čo si musíte dať pozor. Kým nezískate vlastné skúsenosti, môžete sa na investičný trh vydať s radami od nás. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 14.08.2017 00:00 Na ktorých trhoch sa nafukujú bubliny

O bublinách na finančných trhoch sa hovorí už niekoľko rokov, a napriek tomu sa ceny väčšiny investičných aktív stále držia na relatívne vysokých úrovniach. V ostatnej dobe začínajú okrem skeptikov o bublinách verejne debatovať aj investiční stratégovia a analytici významných investičných spoločností.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 07.08.2017 00:00 Trhy s napätím sledujú každé slovo na perách centrálnych bankárov

Americké akciové trhy sa v júli posunuli na nové historické maximá, k čomu prispel silný začiatok podnikovej výsledkovej sezóny za druhý kvartál. Európske burzy len stagnovali, keď ich napriek rastu ziskovosti firiem ťažilo silné euro. Darilo sa aj emerging trhom pre robustný ekonomický rast lokálnych ekonomík ako aj pre vädnúci dolár. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Furmaník st. | 01.08.2017 00:00 Pásová výroba? Na každom kroku policajt s obuškom! Zrkadlo mesiaca očami politikov, investorov i bežných občanov

Briti tešiaci sa na Brexit budú chudnúť a Trumpove väzby na Rusko nateraz finančnými trhmi neotriasli. Otázka ale znie, či pracovné agentúry môžu ohroziť dôveryhodnosť Slovenska v investičných kruhoch a či robot nahradí autora komentárov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

17.08.2017 10:24 Ranný prehľad trhov 17. 8. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

16.08.2017 10:04 Ranný prehľad trhov 16. 8. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

15.08.2017 15:22 Napätie medzi USA a Severnou Kóreou ochablo, a s ním aj cena zlata

Cena zlata zaznamenala za minulý týždeň takmer dvojcifernú zmenu v cene. Dôvodom bolo politické napätie medzi USA a Severnou Kóreou. Aktuálne sa obom stranám podarilo vznikajúci konflikt utlmiť, najmä keď vedenie KĽDR v túto noc ustúpilo od konfrontačnej rétoriky a odvolalo plán napadnúť ostrov Guam. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

15.08.2017 10:00 Ranný prehľad trhov 15. 8. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

14.08.2017 10:32 Bitcoin vystrelil nad 4000 dolárov

Hodnota digitálnej meny doslova raketovo rastie. Ešte začiatkom mesiaca prekročila 3000 dolárov, dnes to bolo už o tisíc dolárov viac. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Peter Apolen | 31.07.2017 00:00 Samoriadiace vozidlá prídu na trh onedlho. Ako sa zviezť na tomto trende?

Analytici predpokladajú, že samoriadiace osobné vozidlá sa objavia na našich cestách už do piatich rokov. Okrem toho, že tento trend zmení naše spotrebiteľské správanie, vytvorí i zaujímavé investičné príležitosti. Autonómne autá budú napríklad potrebovať množstvo nových senzorov, mapujúcich situáciu okolo nich. Navyše budú jazdiť podľa HD máp s potrebou presnosti niekoľkých centimetrov. Na to, ako sa zviezť na tomto trende z pohľadu investícií, sa pozrieme v nasledujúcom článku. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Furmaník st. | 01.08.2017 00:00 Pásová výroba? Na každom kroku policajt s obuškom! Zrkadlo mesiaca očami politikov, investorov i bežných občanov

Briti tešiaci sa na Brexit budú chudnúť a Trumpove väzby na Rusko nateraz finančnými trhmi neotriasli. Otázka ale znie, či pracovné agentúry môžu ohroziť dôveryhodnosť Slovenska v investičných kruhoch a či robot nahradí autora komentárov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 07.08.2017 00:00 Trhy s napätím sledujú každé slovo na perách centrálnych bankárov

Americké akciové trhy sa v júli posunuli na nové historické maximá, k čomu prispel silný začiatok podnikovej výsledkovej sezóny za druhý kvartál. Európske burzy len stagnovali, keď ich napriek rastu ziskovosti firiem ťažilo silné euro. Darilo sa aj emerging trhom pre robustný ekonomický rast lokálnych ekonomík ako aj pre vädnúci dolár. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »