Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Ranný prehľad trhov 6. marca

06.03.2017 09:59 | Kategórie: Investície | 0 komentárov
Tagy: trhy dlhopisy akcie

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Pravdepodobnosť zvýšenia sadzieb Fedom v marci už prekročila 90 percent.
  • Zlato ďalej klesá, keď krátky koniec americkej výnosovej krivky dosahuje najvyššie úrovne od roku 2009.
  • Podľa niektorých prieskumov by sa francúzska prezidentská kandidátka Marine Le Penová nedostala ani do druhého kola volieb.

AKCIOVÉ TRHY

Akciové trhy na oboch stranách Atlantiku v závere týždňa len prešľapovali na mieste, keď im chýbal výraznejší impulz pre pohyb. V trhoch je totiž už plne započítané vysokopravdepodobné zvýšenie sadzieb Fedu budúci týždeň ako aj solídne tempo rastu svetovej ekonomiky a rastu podnikových ziskov. Investori pritom nie sú úplne skeptickí ohľadne možného rýchleho doručenia znižovania daní, deregulácie a rastu vládnych výdajov v USA.

DLHOPISOVÉ TRHY

Americká výnosová krivka ostala takmer nezmenená a krátky koniec ostal na najvyšších úrovniach od roku 2009, keď trhy plne započítali zvýšenie sadzieb Fedom na najbližšom zasadnutí. Výnosy bezpečne vnímaných nemeckých dlhopisov rástli, keď šanca na víťazstvo extrémistky Marine Le Penovej vo francúzskych prezidentských voľbách klesá. Podľa niektorých prieskumov by nevyhrala dokonca ani ich prvé kolo.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato pokračovalo v klesaní, keď trhy vidia jasné kontúry marcového sprísnenia menovej politiky Fedom, čo naznačila aj jeho šéfka Janet Yellenová. Ropa mierne rástla v dôsledku slabšieho dolára, no v zásade sa už tretí mesiac pohybuje v úzkom pásme, kde ju drží na jeden strane zníženie produkcie OPECom  a na druhej strane rast bridlicovej ťažby a zásob v USA.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár sa mierne oslabil voči euru napriek tomu, že trhy sú si na vyše 90 percent isté, že Fed o necelé dva týždne zvýši sadzby. Euru pomohli najmä najnovšie prieskumy verejnej mienky pred francúzskymi prezidentskými voľbami, ktoré ukazujú, že šanca krajne pravicovej Marine Le Penovej na víťazstvo výrazne poklesli.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Šéfka Fedu Janet Yellenová v piatok podobne ako mnohí jej kolegovia naznačila, že zvýšenie sadzieb na tohtomesačnom zasadnutí by bolo „pravdepodobne primerané“ ak sa ekonomika bude vyvíjať podľa očakávaní. Podľa jej názoru Fed v nastavení menovej politiky nezaostáva za vývojom (teda not behind the curve) a poznamenala, že v nasledujúcom období bude odstraňovanie menového uvoľňovania rýchlejšie ako v rokoch 2015 a 2016.
  • Cez víkend čínsky premiér Li Keqiang načrtol ekonomické ciele krajiny. Rast HDP by mal dosiahnuť „6,5 percenta alebo vyššie tempo ak to bude možné“. Pre porovnanie minuloročný cieľ bol 6,5–7,0 percenta. Vláda cieli infláciu okolo 3,0 percent a fiškálny deficit takisto na úrovni 3,0 percenta výstupu ekonomiky. Ohľadne výmenného kurzu juanu pracovný report čínskych predstaviteľov hovorí, že kurz by mal byť ďalej liberalizovaný a bude udržiavaná stabilná pozícia meny v globálnom systéme. Takisto bolo oznámená snaha ďalej zredukovať nadkapacitu vo viacerých odvetviach na čele s výrobou ocele.
  • Cez víkend nastal opäť pohyb na francúzskej politickej scéne pred prezidentskými voľbami. Niektoré média špekulovali, že po sérii škandálov by pravica mohla nahradiť svojho kandidáta Francoisa Fillona Alainom Juppem. Iné média tvrdia, že Juppe odmietne kandidatúru aj keby Fillon odstúpil. Najnovšie prieskumy verejnej mienky ukázali (Kantar Sofres), že extrémistická kandidátka Marine Le Penová by vyhrala prvé kolo volieb (26 percent) len s jednopercentným náskokom pred nezávislým ľavicovým kandidátom Emmanuelom Macronom a Fillon by skončil tretí.  Hypotetické nahradenie Fillona Juppem ukázalo, že Le Penová by zobrala 27 percenta, Juppe 24,5 percenta a Macron len 20 percent. Prieskum Odoxa dokonca ukázal, že Juppe by vyhral prvé kolo s 26,5 percentami na druhom mieste by skončil Macron s 25 percentami a Le Penova až na treťom s 24 percentami, čo znamená, že by sa nedostala ani do druhého kola!
  • Z makrodát boli v závere minulého týždňa publikované maloobchodné tržby Nemecka za január, ktoré medzimesačne poklesli o osem desatín percenta, pričom trh očakával aspoň mierny rast o tri desatiny percenta. Voči januáru minulého roku sú však tržby maloobchodníkov vyššie o 2,3 percenta, čo je viac ako trojnásobok konsenzu. Za Nemecko boli zverejnené aj finalizované indexy nákupných manažérov za február v nevýrobnom sektore ako aj kompozitný index zahŕňajúci aj PMI výrobného sektora, ktorý bol zverejnený ešte v stredu. Finalizované hodnoty však podľa očakávaní ostali nezmenené v nevýrobnom sektore s 54,4 bodmi a kompozitný index s 56 bodmi. Finalizovaný index nákupných manažérov (PMI) bol za február ďalej zverejnený aj za eurozónu ako celok. Zmena nastala len v PMI nevýrobného sektora, ktorého hodnota poklesla o jednu desatinu bodu, pod ktoré sa mohlo podpísať slabšie ako očakávané zverejnenie Francúzska. Zverejnenie za eurozónu tak značí najvyššiu hodnotu od dlhovej krízy v roku 2011. Čísla za eurozónu boli zverejnené aj za maloobchodné tržby za január, ktoré medzimesačne len mierne poklesli o jednu desatinu percenta, spomaľujúc z polpercentného poklesu v predchádzajúcom mesiaci, pričom trh očakával rast. Medziročne ostalo tempo rastu nezmenené na 1,2 percentách, keď zverejnenie opäť nedosiahlo vyšší konsenzus.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dnes bude z eurozóny zverejnená investorská dôvera za marec.
  • V USA budú pulbikované januárové podnikové objednávky a finálne čísla objednávok tovarov dlhodobej spotreby za rovnaký mesiac.

ZAUJALO NÁS

Škola zarobila na akciách spoločnosti Snap viac ako 24 miliónov dolárov

Kalifornská škola zarobila na primárnom úpise spoločnosti, ktorá stojí za aplikáciou SnapChat 24 miliónov amerických dolárov. Škola totiž v roku 2012 investovala v podobe štartovacieho kapitálu 15-tisíc dolárov, keď spoločnosť len začínala. Ideu škole vnukol jeden z rodičov, ktorý bol investorom do rizikového kapitálu. Na nedávnom primárnom úpise sa akcie na burzu dostali v hodnote 17 dolárov za jednu, pričom ich cena ďalej vzrástla o 44 percent. Škola odpredala dve tretiny svojej investície, čo predstavuje spomínanú čiastku.

Stanislav Pánis, Rudolf Vrábel – analytici J&T banky.

Ranný prehľad trhov 6. marca

Ranný prehľad trhov 6. marca >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

Peter Apolen | 25.07.2017 00:00 Hľadanie výnosu: podielové fondy alebo ETF?

ETF fondy (exchange-traded funds) zaznamenali v uplynulých rokoch exponenciálny rast. Kým v roku 1998 ich existovalo len 29, koncom minulého roka si investori mohli vyberať z ponuky 1700 fondov investujúcich do akcií, dlhopisov, či iných finančných inštrumentov. ETF lákajú najmä nižšími poplatkami, no zdá, že podielové fondy by v budúcnosti opäť mohli získať stratené pozície.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 20.07.2017 00:00 Finančné trhy v 3. kvartáli - návrat vysokej volatility

Hlavný rizikom pre menové trhy v prebiehajúcom letnom období bude narastajúca volatilita. V tejto chvíli prevláda na trhoch kombinácia spomaľujúcej sa inflácie a slabšieho dolára. Avšak najväčším rizikom pre globálny ekonomický rast bude v najbližšej budúcnosti sprísňovanie čínskej monetárnej politiky. Jediným ostrovom pozitívneho sentimentu by mohla byť v treťom kvartáli Európa. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 17.07.2017 00:00 Vysokofrekvenčné obchodovanie zvyšuje riziko vzniku novej krízy

Po celú dekádu bolo považované vysokofrekvenčné obchodovanie (high frequency trading – HFT) za žeravý biznis, ktorý prinášal ohromné ​​zisky. V prostredí nízkej volatility, ktoré panovalo do nedávna, však narazilo na problém so ziskovosťou. Začalo sa preto koncentrovať a dnes pár spoločností dnes ovláda značnú časť trhu. Pri ďalšom prudkom výkyve trhu môžu spôsobiť nový pád trhu. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

PR článok | 10.07.2017 12:00 Rýchlokurz ako sa stať investorom do podielových fondov

Skúsení investori už podielové fondy iste dobre poznajú. Kto sa ale na finančný trh ešte len chystá vyraziť, neoľutuje, keď sa s nimi zoznámi – podielové fondy sú totiž tým najjednoduchším spôsobom, ako sa z ničoho stať investorom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 06.07.2017 00:00 Čo sa dialo na finančných trhoch v júni

Po väčšinu júna akciové trhy na oboch brehoch Atlantického oceána len stagnovali, v prípade európskych akcií v blízkosti dvojročných maxím a v prípade amerických akcií na historických maximách. Chýbal výraznejší impulz tak pre pohyb nadol, ako aj nahor. Až koncom mesiaca prišlo v reakcii na jastrabo vnímaný slovník šéfa ECB Maria Draghiho, na jastrabie vyjadrenia predstaviteľov ďalších centrálnych bánk, k veľkej korekcii búrz. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

25.07.2017 13:53 Prehľad zhodnotenia fondov v 2. a 3. pilieri

Prinášame prehľad zhodnotenia v dôchodkových fondoch za predchádzajúci týždeň. Väčšina fondov vykázala citeľnú stranu. Niektoré i cez dve percentá. Najviac sa však i naďalej darí indexovým a akciovým fondom. Indexový fond od NN DSS vzrástol za posledných 12 mesiacov o viac ako 19 percent.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.07.2017 12:40 NBS upozorňuje na spoločnosť Atlantic Global Asset Management

Národná banka Slovenska upozorňuje na činnosť spoločnosti. Spoločnosť ATLANTIC GLOBAL ASSET MANAGEMENT ponúka investičné produkty bez splnenia legislatívnych povinností Slovenskej republiky a nedisponuje žiadnym povolením na činnosť. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.07.2017 10:11 Ranný prehľad trhov 25. 7. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

24.07.2017 10:39 Ranný prehľad trhov 24. 7. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

24.07.2017 10:09 Je dostatek způsobů jak chytře investovat

„Mnohdy přesvědčení „nebudu využívat znalosti nezávislého poradce a ušetřím, jsem dostatečně chytrý“ může stát spoustu peněz,“ říká Milan Matějíček, zemský ředitel finančně poradenské společnosti Fincentrum. Jak se liší ostravský klient finančního poradce od jiných regionů? Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Redakcia | 20.07.2017 00:00 Finančné trhy v 3. kvartáli - návrat vysokej volatility

Hlavný rizikom pre menové trhy v prebiehajúcom letnom období bude narastajúca volatilita. V tejto chvíli prevláda na trhoch kombinácia spomaľujúcej sa inflácie a slabšieho dolára. Avšak najväčším rizikom pre globálny ekonomický rast bude v najbližšej budúcnosti sprísňovanie čínskej monetárnej politiky. Jediným ostrovom pozitívneho sentimentu by mohla byť v treťom kvartáli Európa. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 17.07.2017 00:00 Vysokofrekvenčné obchodovanie zvyšuje riziko vzniku novej krízy

Po celú dekádu bolo považované vysokofrekvenčné obchodovanie (high frequency trading – HFT) za žeravý biznis, ktorý prinášal ohromné ​​zisky. V prostredí nízkej volatility, ktoré panovalo do nedávna, však narazilo na problém so ziskovosťou. Začalo sa preto koncentrovať a dnes pár spoločností dnes ovláda značnú časť trhu. Pri ďalšom prudkom výkyve trhu môžu spôsobiť nový pád trhu. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

PR článok | 10.07.2017 12:00 Rýchlokurz ako sa stať investorom do podielových fondov

Skúsení investori už podielové fondy iste dobre poznajú. Kto sa ale na finančný trh ešte len chystá vyraziť, neoľutuje, keď sa s nimi zoznámi – podielové fondy sú totiž tým najjednoduchším spôsobom, ako sa z ničoho stať investorom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »