Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme našim partnerom:                                                                                                                                                                   

fincentrum-logo

hviezdne-byvanie


facebook-logo_1

Ranný prehľad trhov 6. marca

06.03.2017 09:59 | Kategórie: Investície | 0 komentárov
Tagy: trhy dlhopisy akcie

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Pravdepodobnosť zvýšenia sadzieb Fedom v marci už prekročila 90 percent.
  • Zlato ďalej klesá, keď krátky koniec americkej výnosovej krivky dosahuje najvyššie úrovne od roku 2009.
  • Podľa niektorých prieskumov by sa francúzska prezidentská kandidátka Marine Le Penová nedostala ani do druhého kola volieb.

AKCIOVÉ TRHY

Akciové trhy na oboch stranách Atlantiku v závere týždňa len prešľapovali na mieste, keď im chýbal výraznejší impulz pre pohyb. V trhoch je totiž už plne započítané vysokopravdepodobné zvýšenie sadzieb Fedu budúci týždeň ako aj solídne tempo rastu svetovej ekonomiky a rastu podnikových ziskov. Investori pritom nie sú úplne skeptickí ohľadne možného rýchleho doručenia znižovania daní, deregulácie a rastu vládnych výdajov v USA.

DLHOPISOVÉ TRHY

Americká výnosová krivka ostala takmer nezmenená a krátky koniec ostal na najvyšších úrovniach od roku 2009, keď trhy plne započítali zvýšenie sadzieb Fedom na najbližšom zasadnutí. Výnosy bezpečne vnímaných nemeckých dlhopisov rástli, keď šanca na víťazstvo extrémistky Marine Le Penovej vo francúzskych prezidentských voľbách klesá. Podľa niektorých prieskumov by nevyhrala dokonca ani ich prvé kolo.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato pokračovalo v klesaní, keď trhy vidia jasné kontúry marcového sprísnenia menovej politiky Fedom, čo naznačila aj jeho šéfka Janet Yellenová. Ropa mierne rástla v dôsledku slabšieho dolára, no v zásade sa už tretí mesiac pohybuje v úzkom pásme, kde ju drží na jeden strane zníženie produkcie OPECom  a na druhej strane rast bridlicovej ťažby a zásob v USA.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár sa mierne oslabil voči euru napriek tomu, že trhy sú si na vyše 90 percent isté, že Fed o necelé dva týždne zvýši sadzby. Euru pomohli najmä najnovšie prieskumy verejnej mienky pred francúzskymi prezidentskými voľbami, ktoré ukazujú, že šanca krajne pravicovej Marine Le Penovej na víťazstvo výrazne poklesli.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Šéfka Fedu Janet Yellenová v piatok podobne ako mnohí jej kolegovia naznačila, že zvýšenie sadzieb na tohtomesačnom zasadnutí by bolo „pravdepodobne primerané“ ak sa ekonomika bude vyvíjať podľa očakávaní. Podľa jej názoru Fed v nastavení menovej politiky nezaostáva za vývojom (teda not behind the curve) a poznamenala, že v nasledujúcom období bude odstraňovanie menového uvoľňovania rýchlejšie ako v rokoch 2015 a 2016.
  • Cez víkend čínsky premiér Li Keqiang načrtol ekonomické ciele krajiny. Rast HDP by mal dosiahnuť „6,5 percenta alebo vyššie tempo ak to bude možné“. Pre porovnanie minuloročný cieľ bol 6,5–7,0 percenta. Vláda cieli infláciu okolo 3,0 percent a fiškálny deficit takisto na úrovni 3,0 percenta výstupu ekonomiky. Ohľadne výmenného kurzu juanu pracovný report čínskych predstaviteľov hovorí, že kurz by mal byť ďalej liberalizovaný a bude udržiavaná stabilná pozícia meny v globálnom systéme. Takisto bolo oznámená snaha ďalej zredukovať nadkapacitu vo viacerých odvetviach na čele s výrobou ocele.
  • Cez víkend nastal opäť pohyb na francúzskej politickej scéne pred prezidentskými voľbami. Niektoré média špekulovali, že po sérii škandálov by pravica mohla nahradiť svojho kandidáta Francoisa Fillona Alainom Juppem. Iné média tvrdia, že Juppe odmietne kandidatúru aj keby Fillon odstúpil. Najnovšie prieskumy verejnej mienky ukázali (Kantar Sofres), že extrémistická kandidátka Marine Le Penová by vyhrala prvé kolo volieb (26 percent) len s jednopercentným náskokom pred nezávislým ľavicovým kandidátom Emmanuelom Macronom a Fillon by skončil tretí.  Hypotetické nahradenie Fillona Juppem ukázalo, že Le Penová by zobrala 27 percenta, Juppe 24,5 percenta a Macron len 20 percent. Prieskum Odoxa dokonca ukázal, že Juppe by vyhral prvé kolo s 26,5 percentami na druhom mieste by skončil Macron s 25 percentami a Le Penova až na treťom s 24 percentami, čo znamená, že by sa nedostala ani do druhého kola!
  • Z makrodát boli v závere minulého týždňa publikované maloobchodné tržby Nemecka za január, ktoré medzimesačne poklesli o osem desatín percenta, pričom trh očakával aspoň mierny rast o tri desatiny percenta. Voči januáru minulého roku sú však tržby maloobchodníkov vyššie o 2,3 percenta, čo je viac ako trojnásobok konsenzu. Za Nemecko boli zverejnené aj finalizované indexy nákupných manažérov za február v nevýrobnom sektore ako aj kompozitný index zahŕňajúci aj PMI výrobného sektora, ktorý bol zverejnený ešte v stredu. Finalizované hodnoty však podľa očakávaní ostali nezmenené v nevýrobnom sektore s 54,4 bodmi a kompozitný index s 56 bodmi. Finalizovaný index nákupných manažérov (PMI) bol za február ďalej zverejnený aj za eurozónu ako celok. Zmena nastala len v PMI nevýrobného sektora, ktorého hodnota poklesla o jednu desatinu bodu, pod ktoré sa mohlo podpísať slabšie ako očakávané zverejnenie Francúzska. Zverejnenie za eurozónu tak značí najvyššiu hodnotu od dlhovej krízy v roku 2011. Čísla za eurozónu boli zverejnené aj za maloobchodné tržby za január, ktoré medzimesačne len mierne poklesli o jednu desatinu percenta, spomaľujúc z polpercentného poklesu v predchádzajúcom mesiaci, pričom trh očakával rast. Medziročne ostalo tempo rastu nezmenené na 1,2 percentách, keď zverejnenie opäť nedosiahlo vyšší konsenzus.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dnes bude z eurozóny zverejnená investorská dôvera za marec.
  • V USA budú pulbikované januárové podnikové objednávky a finálne čísla objednávok tovarov dlhodobej spotreby za rovnaký mesiac.

ZAUJALO NÁS

Škola zarobila na akciách spoločnosti Snap viac ako 24 miliónov dolárov

Kalifornská škola zarobila na primárnom úpise spoločnosti, ktorá stojí za aplikáciou SnapChat 24 miliónov amerických dolárov. Škola totiž v roku 2012 investovala v podobe štartovacieho kapitálu 15-tisíc dolárov, keď spoločnosť len začínala. Ideu škole vnukol jeden z rodičov, ktorý bol investorom do rizikového kapitálu. Na nedávnom primárnom úpise sa akcie na burzu dostali v hodnote 17 dolárov za jednu, pričom ich cena ďalej vzrástla o 44 percent. Škola odpredala dve tretiny svojej investície, čo predstavuje spomínanú čiastku.

Stanislav Pánis, Rudolf Vrábel – analytici J&T banky.

Ranný prehľad trhov 6. marca

Ranný prehľad trhov 6. marca >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

Peter Apolen | 23.05.2017 00:00 Podielové fondy objavuje stále viac drobných investorov

Slováci majú už v podielových fondoch uložené vklady v hodnote 7,57 miliardy eur. Túto formu investovania tak objavuje stále viac bežných ľudí nachádzajúcich v nich výhodnejšiu alternatívu k nič nezarábajúcim bankovým účtom. Napriek tomu je ešte stále veľa takých, pre ktoré sú fondy opradené tajomstvom. Informácie pre nich sa pokúsime poskytnúť v nasledovnom rozhovore s Ivanom Znášikom, výkonným riaditeľom Slovenskej asociácie správcovských spoločností. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Pieružek | 22.05.2017 00:00 Investície do nehnuteľností? Hľadajte radšej mimo Bratislavy

Už je to pár týždňov odkedy som napísal svoj posledný článok. Dôvod je jednoduchý – mal som plné ruky práce s novými investíciami. V tomto článku sa pozrieme na jednu konkrétnu, ktorú som práve v týchto dňoch dokončil. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 19.05.2017 00:00 Cez avokádo a karfiol k investičnému portfóliu

Investičný svet je pri svojich vážnych témach niekedy príliš vzdialený bežným ľuďom. Ponúkame preto ľahšiu tému, ktorá sa týka väčšiny z nás a pritom môže mať na investície podobne zaujímavý dopad. Ide o zdravú stravu, ktorá ženie nahor ceny trendy komodít a vytvára priestor aj pre investorov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 15.05.2017 00:00 Antverpami - vlani "pretiekli" diamanty za 44 mld. eur

Belgickým mestom podľa údajov zverejnených Antverpským diamantovým centrom prešlo minulý rok až 202 miliónov karátov týchto drahých kameňov v hodnote 48 miliárd dolárov, čo je päť percent viac ako pred rokom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 12.05.2017 00:00 Čo znamená víťazstvo Macrona pre trhy a investorov

Odborníci z investičnej spoločnosti Fidelity analyzujú, čo bude víťazstvo Emmanuela Macrona vo Francúzsku znamenať pre trhy a investorov a kde by sa mohli vyskytnúť potenciálne investičné príležitosti. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

26.05.2017 10:03 Ranný prehľad trhov 26. 5. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.05.2017 10:23 Ranný prehľad trhov 25. 5. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.05.2017 09:21 Transformované fondy poráží i inflace. Světlejší zítřky nečekejte

Pouze třem z osmi penzijních společností se v rámci transformovaných fondů podařilo překonat inflaci. Reálné zhodnocení ostatních fondů bylo záporné. Vyhlídky na letošní rok přitom také nejsou příliš příznivé. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

24.05.2017 10:54 Ranný prehľad trhov 24. 5. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

23.05.2017 14:39 Apple sa dohodol s Nokiou na urovnaní patentových sporov

Doterajší rivali, ktorí sa proti sebe viedli niekoľko súdnych sporov o patentovú ochranu pri výrobe mobilov, sa dohodli na vyrovnaní. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Redakcia | 15.05.2017 00:00 Antverpami - vlani "pretiekli" diamanty za 44 mld. eur

Belgickým mestom podľa údajov zverejnených Antverpským diamantovým centrom prešlo minulý rok až 202 miliónov karátov týchto drahých kameňov v hodnote 48 miliárd dolárov, čo je päť percent viac ako pred rokom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 19.05.2017 00:00 Cez avokádo a karfiol k investičnému portfóliu

Investičný svet je pri svojich vážnych témach niekedy príliš vzdialený bežným ľuďom. Ponúkame preto ľahšiu tému, ktorá sa týka väčšiny z nás a pritom môže mať na investície podobne zaujímavý dopad. Ide o zdravú stravu, ktorá ženie nahor ceny trendy komodít a vytvára priestor aj pre investorov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 23.05.2017 00:00 Podielové fondy objavuje stále viac drobných investorov

Slováci majú už v podielových fondoch uložené vklady v hodnote 7,57 miliardy eur. Túto formu investovania tak objavuje stále viac bežných ľudí nachádzajúcich v nich výhodnejšiu alternatívu k nič nezarábajúcim bankovým účtom. Napriek tomu je ešte stále veľa takých, pre ktoré sú fondy opradené tajomstvom. Informácie pre nich sa pokúsime poskytnúť v nasledovnom rozhovore s Ivanom Znášikom, výkonným riaditeľom Slovenskej asociácie správcovských spoločností. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Pieružek | 22.05.2017 00:00 Investície do nehnuteľností? Hľadajte radšej mimo Bratislavy

Už je to pár týždňov odkedy som napísal svoj posledný článok. Dôvod je jednoduchý – mal som plné ruky práce s novými investíciami. V tomto článku sa pozrieme na jednu konkrétnu, ktorú som práve v týchto dňoch dokončil. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »