Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Ranný prehľad trhov 7. 3. 2017

07.03.2017 09:48 | Kategórie: Investície | 0 komentárov
Tagy: trhy investície

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Finančné trhy vstúpili do nového týždňa rastom averzie voči riziku.
  • Zlato stále v defenzíve, keď zvyšovanie sadzieb Fedom je za rohom.
  • Bývalý francúzsky premiér Alain Juppe odmietol kandidovať za prezidenta.
  • Investorská dôvera v eurozóne na 10-ročných maximách.

AKCIOVÉ TRHY

Európske akciové trhy vstúpili do nového týždňa stratami po tom, ako Deutsche Bank oznámila emisiu nových akcií s cieľom navýšiť kapitálovú primeranosť. Wall Street klesala pre návrat obáv, že americký prezident Donald Trump by nemusel rýchlo doručiť sľubované zníženie daní spolu s určitou nervozitou z toho, že Fed už v marci zvýši sadzby.

DLHOPISOVÉ TRHY

Krátky koniec americkej výnosovej krivky sa udržal na najvyššej úrovni od roku 2009, keď trhy predpokladajú, že Fed budúci týždeň zvýši sadzby. Rizikové prirážky v eurozóne sa opäť mierne rozšírili, keď reagovali na to, že bývalý francúzsky pravicový premiér Alain Juppe odmietol prezidentskú kandidatúru, hoci prieskumy naznačujú, že má vyššiu popularitu ako oficiálny kandidát pravice Francois Fillon. Hladko by porazil krajnú pravičiarku Marine Le Penovú a vysoké šanca by mal aj voči ľavičiarovi Emmanuelovi Macronovi.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato sa udržalo na dvojtýždenných minimách, keď ďalšie zvýšenie sadzieb Fedom je za rohom a globálna ekonomika dynamicky rastie bez výraznejších inflačných tlakov. Ropa opäť stagnovala, keď boli v rovnováhe rast bridlicovej ťažby a zásob v USA a obmedzenie produkcie krajinami OPECu.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár sa mierne posilnil voči euru, keď bývalý francúzsky predseda vlády Alain Juppe vylúčil prezidentskú kandidatúru, čo stále dáva určitú, hoci malú, nádej antisystémovej Marine Le Penovej na víťazstvo vo voľbách.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Podnikové objednávky zverejnené v USA za január vykázali o dve desatiny percenta vyšší ako očakávaný rast na úrovni 1,2 percentnej medzimesačnej zmeny. Voči predchádzajúcemu mesiacu to však značí spomalenie rastu o tri desatiny percenta. Podnikové objednávky tak vzrástli dva po sebe idúce mesiace, čo by mohlo indikovať zlepšujúce sa tempo amerického výrobného sektora. Finálne čísla boli navyše zverejnené aj za objednávky tovarov dlhodobej spotreby, ktoré ešte zvýšili tempo rastu voči predošlému mesiacu na dvojpercentný rast, ktorý je navyše dvojnásobne vyšší ako očakával konsenzus. Objednávky dlhodobej spotreby očistené o transportný sektor, ktorý je často skreslený veľkými zákazkami, však ostal nezmenený, pričom trh očakával aspoň mierny rast.
  • Dôvera investorov v eurozóne je v marci podľa prieskumu Sentix na ceste k zlepšeniu. Indikátor dosiahol 20,7 bodov, čo je viac ako trojbodový nárast oproti predošlému mesiacu, pričom konsenzus očakával len jednobodový nárast. Dôvera investorov sa tak dostala na najvyššiu hodnotu za posledných 10 rokov, ešte pred ťažkosti finančnej krízy, indikujúc tak blížiace sa zotavenie eurozóny. 

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Už v skorých ranných hodinách boli zverejnené podnikové objednávky v Nemecku za január, ktoré zaznamenali najhorší mesiac za posledných 8 rokov, keď poklesli o 7,4 percenta medzimesačne. Konsenzus síce pokles očakával (ale len okolo 2,5 percenta), nasledujúc tak solídny rast 5,2 percenta v decembri. V porovnaní s januárom minulého roku však podnikové objednávky narástli o štyri percentá. Dopoludnia budú ešte publikované detailné čísla rastu HDP za eurozónu a EÚ za štvrtý kvartál 2016. Popoludní bude zverejnená januárová obchodná bilancia USA. Na žiadne z týchto čísel by trhy nemali výraznejšie reagovať.

ZAUJALO NÁS

Vína ako najvýkonnejšie zberateľské aktívum v minulom roku

Alternatívne investície sa v minulom roku zhodnotili o dve percentá, pričom v roku 2015 to bol až sedempercentný rast. Najviac rástli ceny vín – až o 24 percent, čím prvý krát po piatich rokoch zosadili z trónu najviac rastúcich zberateľských aktív automobilové veterány, ktoré si pripísali deväťpercentný rast. Tretie miesto patrí numizmatike s šesťpercentným rastom hodnoty. Vyplýva to z Wealth Reportu 2017 konzultačnej spoločnosti Knight Frank. Index 10 hlavných tried zberateľstva sa za dekádu zhodnotil o 171 percent.

Stanislav Pánis, Rudolf Vrábel – analytici J&T banky.

Ranný prehľad trhov 7. 3. 2017

Ranný prehľad trhov 7. 3. 2017 >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

Peter Apolen | 25.07.2017 00:00 Hľadanie výnosu: podielové fondy alebo ETF?

ETF fondy (exchange-traded funds) zaznamenali v uplynulých rokoch exponenciálny rast. Kým v roku 1998 ich existovalo len 29, koncom minulého roka si investori mohli vyberať z ponuky 1700 fondov investujúcich do akcií, dlhopisov, či iných finančných inštrumentov. ETF lákajú najmä nižšími poplatkami, no zdá, že podielové fondy by v budúcnosti opäť mohli získať stratené pozície.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 20.07.2017 00:00 Finančné trhy v 3. kvartáli - návrat vysokej volatility

Hlavný rizikom pre menové trhy v prebiehajúcom letnom období bude narastajúca volatilita. V tejto chvíli prevláda na trhoch kombinácia spomaľujúcej sa inflácie a slabšieho dolára. Avšak najväčším rizikom pre globálny ekonomický rast bude v najbližšej budúcnosti sprísňovanie čínskej monetárnej politiky. Jediným ostrovom pozitívneho sentimentu by mohla byť v treťom kvartáli Európa. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 17.07.2017 00:00 Vysokofrekvenčné obchodovanie zvyšuje riziko vzniku novej krízy

Po celú dekádu bolo považované vysokofrekvenčné obchodovanie (high frequency trading – HFT) za žeravý biznis, ktorý prinášal ohromné ​​zisky. V prostredí nízkej volatility, ktoré panovalo do nedávna, však narazilo na problém so ziskovosťou. Začalo sa preto koncentrovať a dnes pár spoločností dnes ovláda značnú časť trhu. Pri ďalšom prudkom výkyve trhu môžu spôsobiť nový pád trhu. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

PR článok | 10.07.2017 12:00 Rýchlokurz ako sa stať investorom do podielových fondov

Skúsení investori už podielové fondy iste dobre poznajú. Kto sa ale na finančný trh ešte len chystá vyraziť, neoľutuje, keď sa s nimi zoznámi – podielové fondy sú totiž tým najjednoduchším spôsobom, ako sa z ničoho stať investorom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 06.07.2017 00:00 Čo sa dialo na finančných trhoch v júni

Po väčšinu júna akciové trhy na oboch brehoch Atlantického oceána len stagnovali, v prípade európskych akcií v blízkosti dvojročných maxím a v prípade amerických akcií na historických maximách. Chýbal výraznejší impulz tak pre pohyb nadol, ako aj nahor. Až koncom mesiaca prišlo v reakcii na jastrabo vnímaný slovník šéfa ECB Maria Draghiho, na jastrabie vyjadrenia predstaviteľov ďalších centrálnych bánk, k veľkej korekcii búrz. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

26.07.2017 11:14 Ranný prehľad trhov 26. 7. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

26.07.2017 09:37 Akciové fondy: Svítání Brazílie a úpadek realit

V červenci 2017 se akciovým podílovým fondům příliš nedařilo a navázaly na letošní sérii mírných sestupů. Nejvíce propadaly fondy zaměřené na reality. Naopak se dařilo volatilním brazilským akciím. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.07.2017 13:53 Prehľad zhodnotenia fondov v 2. a 3. pilieri

Prinášame prehľad zhodnotenia v dôchodkových fondoch za predchádzajúci týždeň. Väčšina fondov vykázala citeľnú stranu. Niektoré i cez dve percentá. Najviac sa však i naďalej darí indexovým a akciovým fondom. Indexový fond od NN DSS vzrástol za posledných 12 mesiacov o viac ako 19 percent.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.07.2017 12:40 NBS upozorňuje na spoločnosť Atlantic Global Asset Management

Národná banka Slovenska upozorňuje na činnosť spoločnosti. Spoločnosť ATLANTIC GLOBAL ASSET MANAGEMENT ponúka investičné produkty bez splnenia legislatívnych povinností Slovenskej republiky a nedisponuje žiadnym povolením na činnosť. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.07.2017 10:11 Ranný prehľad trhov 25. 7. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Redakcia | 20.07.2017 00:00 Finančné trhy v 3. kvartáli - návrat vysokej volatility

Hlavný rizikom pre menové trhy v prebiehajúcom letnom období bude narastajúca volatilita. V tejto chvíli prevláda na trhoch kombinácia spomaľujúcej sa inflácie a slabšieho dolára. Avšak najväčším rizikom pre globálny ekonomický rast bude v najbližšej budúcnosti sprísňovanie čínskej monetárnej politiky. Jediným ostrovom pozitívneho sentimentu by mohla byť v treťom kvartáli Európa. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 17.07.2017 00:00 Vysokofrekvenčné obchodovanie zvyšuje riziko vzniku novej krízy

Po celú dekádu bolo považované vysokofrekvenčné obchodovanie (high frequency trading – HFT) za žeravý biznis, ktorý prinášal ohromné ​​zisky. V prostredí nízkej volatility, ktoré panovalo do nedávna, však narazilo na problém so ziskovosťou. Začalo sa preto koncentrovať a dnes pár spoločností dnes ovláda značnú časť trhu. Pri ďalšom prudkom výkyve trhu môžu spôsobiť nový pád trhu. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

PR článok | 10.07.2017 12:00 Rýchlokurz ako sa stať investorom do podielových fondov

Skúsení investori už podielové fondy iste dobre poznajú. Kto sa ale na finančný trh ešte len chystá vyraziť, neoľutuje, keď sa s nimi zoznámi – podielové fondy sú totiž tým najjednoduchším spôsobom, ako sa z ničoho stať investorom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »