Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme našim partnerom:                                                                                                                                                                   

fincentrum-logo

hviezdne-byvanie


facebook-logo_1

Ranný prehľad trhov 7. 3. 2017

07.03.2017 09:48 | Kategórie: Investície | 0 komentárov
Tagy: trhy investície

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Finančné trhy vstúpili do nového týždňa rastom averzie voči riziku.
  • Zlato stále v defenzíve, keď zvyšovanie sadzieb Fedom je za rohom.
  • Bývalý francúzsky premiér Alain Juppe odmietol kandidovať za prezidenta.
  • Investorská dôvera v eurozóne na 10-ročných maximách.

AKCIOVÉ TRHY

Európske akciové trhy vstúpili do nového týždňa stratami po tom, ako Deutsche Bank oznámila emisiu nových akcií s cieľom navýšiť kapitálovú primeranosť. Wall Street klesala pre návrat obáv, že americký prezident Donald Trump by nemusel rýchlo doručiť sľubované zníženie daní spolu s určitou nervozitou z toho, že Fed už v marci zvýši sadzby.

DLHOPISOVÉ TRHY

Krátky koniec americkej výnosovej krivky sa udržal na najvyššej úrovni od roku 2009, keď trhy predpokladajú, že Fed budúci týždeň zvýši sadzby. Rizikové prirážky v eurozóne sa opäť mierne rozšírili, keď reagovali na to, že bývalý francúzsky pravicový premiér Alain Juppe odmietol prezidentskú kandidatúru, hoci prieskumy naznačujú, že má vyššiu popularitu ako oficiálny kandidát pravice Francois Fillon. Hladko by porazil krajnú pravičiarku Marine Le Penovú a vysoké šanca by mal aj voči ľavičiarovi Emmanuelovi Macronovi.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato sa udržalo na dvojtýždenných minimách, keď ďalšie zvýšenie sadzieb Fedom je za rohom a globálna ekonomika dynamicky rastie bez výraznejších inflačných tlakov. Ropa opäť stagnovala, keď boli v rovnováhe rast bridlicovej ťažby a zásob v USA a obmedzenie produkcie krajinami OPECu.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár sa mierne posilnil voči euru, keď bývalý francúzsky predseda vlády Alain Juppe vylúčil prezidentskú kandidatúru, čo stále dáva určitú, hoci malú, nádej antisystémovej Marine Le Penovej na víťazstvo vo voľbách.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Podnikové objednávky zverejnené v USA za január vykázali o dve desatiny percenta vyšší ako očakávaný rast na úrovni 1,2 percentnej medzimesačnej zmeny. Voči predchádzajúcemu mesiacu to však značí spomalenie rastu o tri desatiny percenta. Podnikové objednávky tak vzrástli dva po sebe idúce mesiace, čo by mohlo indikovať zlepšujúce sa tempo amerického výrobného sektora. Finálne čísla boli navyše zverejnené aj za objednávky tovarov dlhodobej spotreby, ktoré ešte zvýšili tempo rastu voči predošlému mesiacu na dvojpercentný rast, ktorý je navyše dvojnásobne vyšší ako očakával konsenzus. Objednávky dlhodobej spotreby očistené o transportný sektor, ktorý je často skreslený veľkými zákazkami, však ostal nezmenený, pričom trh očakával aspoň mierny rast.
  • Dôvera investorov v eurozóne je v marci podľa prieskumu Sentix na ceste k zlepšeniu. Indikátor dosiahol 20,7 bodov, čo je viac ako trojbodový nárast oproti predošlému mesiacu, pričom konsenzus očakával len jednobodový nárast. Dôvera investorov sa tak dostala na najvyššiu hodnotu za posledných 10 rokov, ešte pred ťažkosti finančnej krízy, indikujúc tak blížiace sa zotavenie eurozóny. 

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Už v skorých ranných hodinách boli zverejnené podnikové objednávky v Nemecku za január, ktoré zaznamenali najhorší mesiac za posledných 8 rokov, keď poklesli o 7,4 percenta medzimesačne. Konsenzus síce pokles očakával (ale len okolo 2,5 percenta), nasledujúc tak solídny rast 5,2 percenta v decembri. V porovnaní s januárom minulého roku však podnikové objednávky narástli o štyri percentá. Dopoludnia budú ešte publikované detailné čísla rastu HDP za eurozónu a EÚ za štvrtý kvartál 2016. Popoludní bude zverejnená januárová obchodná bilancia USA. Na žiadne z týchto čísel by trhy nemali výraznejšie reagovať.

ZAUJALO NÁS

Vína ako najvýkonnejšie zberateľské aktívum v minulom roku

Alternatívne investície sa v minulom roku zhodnotili o dve percentá, pričom v roku 2015 to bol až sedempercentný rast. Najviac rástli ceny vín – až o 24 percent, čím prvý krát po piatich rokoch zosadili z trónu najviac rastúcich zberateľských aktív automobilové veterány, ktoré si pripísali deväťpercentný rast. Tretie miesto patrí numizmatike s šesťpercentným rastom hodnoty. Vyplýva to z Wealth Reportu 2017 konzultačnej spoločnosti Knight Frank. Index 10 hlavných tried zberateľstva sa za dekádu zhodnotil o 171 percent.

Stanislav Pánis, Rudolf Vrábel – analytici J&T banky.

Ranný prehľad trhov 7. 3. 2017

Ranný prehľad trhov 7. 3. 2017 >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

Peter Apolen | 23.05.2017 00:00 Podielové fondy objavuje stále viac drobných investorov

Slováci majú už v podielových fondoch uložené vklady v hodnote 7,57 miliardy eur. Túto formu investovania tak objavuje stále viac bežných ľudí nachádzajúcich v nich výhodnejšiu alternatívu k nič nezarábajúcim bankovým účtom. Napriek tomu je ešte stále veľa takých, pre ktoré sú fondy opradené tajomstvom. Informácie pre nich sa pokúsime poskytnúť v nasledovnom rozhovore s Ivanom Znášikom, výkonným riaditeľom Slovenskej asociácie správcovských spoločností. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Pieružek | 22.05.2017 00:00 Investície do nehnuteľností? Hľadajte radšej mimo Bratislavy

Už je to pár týždňov odkedy som napísal svoj posledný článok. Dôvod je jednoduchý – mal som plné ruky práce s novými investíciami. V tomto článku sa pozrieme na jednu konkrétnu, ktorú som práve v týchto dňoch dokončil. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 19.05.2017 00:00 Cez avokádo a karfiol k investičnému portfóliu

Investičný svet je pri svojich vážnych témach niekedy príliš vzdialený bežným ľuďom. Ponúkame preto ľahšiu tému, ktorá sa týka väčšiny z nás a pritom môže mať na investície podobne zaujímavý dopad. Ide o zdravú stravu, ktorá ženie nahor ceny trendy komodít a vytvára priestor aj pre investorov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 15.05.2017 00:00 Antverpami - vlani "pretiekli" diamanty za 44 mld. eur

Belgickým mestom podľa údajov zverejnených Antverpským diamantovým centrom prešlo minulý rok až 202 miliónov karátov týchto drahých kameňov v hodnote 48 miliárd dolárov, čo je päť percent viac ako pred rokom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Stanislav Pánis | 09.05.2017 00:00 Čo ovplyvňovalo finančné trhy v apríli

Finančné trhy v apríli ovplyvňovala politika. Kým v Európe to bolo očakávanie z výsledku prvého kola francúzskych prezidentských volieb, v USA boli trhy sústredené na to, či a aké, opatrenia sa novému americkému prezidentovi Donaldovi Trumovi podarí pretaviť do praxe počas prvých sto dní v úrade. V svetovom meradle emócie vyvolával hroziaci konflikt v Sýrii. Zhodnotenie vývoja finančných trhov v apríli prinášame v nasledujúcej analýze.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

25.05.2017 10:23 Ranný prehľad trhov 25. 5. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.05.2017 09:21 Transformované fondy poráží i inflace. Světlejší zítřky nečekejte

Pouze třem z osmi penzijních společností se v rámci transformovaných fondů podařilo překonat inflaci. Reálné zhodnocení ostatních fondů bylo záporné. Vyhlídky na letošní rok přitom také nejsou příliš příznivé. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

24.05.2017 10:54 Ranný prehľad trhov 24. 5. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

23.05.2017 14:39 Apple sa dohodol s Nokiou na urovnaní patentových sporov

Doterajší rivali, ktorí sa proti sebe viedli niekoľko súdnych sporov o patentovú ochranu pri výrobe mobilov, sa dohodli na vyrovnaní. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

23.05.2017 10:58 Blížiace sa zasadnutie OPEC je kľúčovým faktorom súčasných komoditných trhov

Politická neistota okolo amerického prezidenta Donalda Trumpa a okolo jeho schopnosti presadiť plánované stimuly, ovplyvňuje finančné trhy. Ďalším zo škandálov, ktoré poznačili aktuálny prezidentský úrad, je prepustenie šéfa FBI a následné vymenovanie zvláštnej komisie, ktorej úlohou je vyšetriť prípadné prepojenie medzi prezidentskou kampaňou D. Trumpa a Ruskom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Redakcia | 12.05.2017 00:00 Čo znamená víťazstvo Macrona pre trhy a investorov

Odborníci z investičnej spoločnosti Fidelity analyzujú, čo bude víťazstvo Emmanuela Macrona vo Francúzsku znamenať pre trhy a investorov a kde by sa mohli vyskytnúť potenciálne investičné príležitosti. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 15.05.2017 00:00 Antverpami - vlani "pretiekli" diamanty za 44 mld. eur

Belgickým mestom podľa údajov zverejnených Antverpským diamantovým centrom prešlo minulý rok až 202 miliónov karátov týchto drahých kameňov v hodnote 48 miliárd dolárov, čo je päť percent viac ako pred rokom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Stanislav Pánis | 09.05.2017 00:00 Čo ovplyvňovalo finančné trhy v apríli

Finančné trhy v apríli ovplyvňovala politika. Kým v Európe to bolo očakávanie z výsledku prvého kola francúzskych prezidentských volieb, v USA boli trhy sústredené na to, či a aké, opatrenia sa novému americkému prezidentovi Donaldovi Trumovi podarí pretaviť do praxe počas prvých sto dní v úrade. V svetovom meradle emócie vyvolával hroziaci konflikt v Sýrii. Zhodnotenie vývoja finančných trhov v apríli prinášame v nasledujúcej analýze.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 19.05.2017 00:00 Cez avokádo a karfiol k investičnému portfóliu

Investičný svet je pri svojich vážnych témach niekedy príliš vzdialený bežným ľuďom. Ponúkame preto ľahšiu tému, ktorá sa týka väčšiny z nás a pritom môže mať na investície podobne zaujímavý dopad. Ide o zdravú stravu, ktorá ženie nahor ceny trendy komodít a vytvára priestor aj pre investorov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »