Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Ranný prehľad trhov 7. 7. 2017

07.07.2017 10:11 | Kategórie: Investície | 0 komentárov
Tagy: trhy akcie

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Výpredaje na dlhopisových trhoch pokračujú.
  • Zápisnica z ostatného zasadnutia ECB pomerne kompaktibilná s Draghiho slovníkom zo Sintry.
  • Júnový ADP report z amerického trhu práce zaostal za konsenzami.

AKCIOVÉ TRHY

Akciové trhy na oboch brehoch Atlantiku klesali, za čím stál posun dlhopisových kriviek nahor pri očakávaní prvých krokov normalizácie menovej politiky ECB ako aj očakávaní zvyšovania sadzieb Bank of England či Bank of Canada. To znamenalo, že zrazu začali trhy viac veriť aj v to, že Fedu bude zvyšovať sadzby tak ako načrtol v dot-plot grafe.

DLHOPISOVÉ TRHY

Nemecký 10-ročný výnos sa posunul nad 0,5 percenta prvý krát od januára 2016, keď na trhy naďalej doliehajú jastrabo vnímané slová prezidenta ECB Maria Draghiho o možnosti úpravy menových stimulov. Prispelo k tomu aj zverejnenie nie až tak holubičej zápisnice z ostatného zasadnutia ECB. Krátky koniec americkej výnosovej krivky sa posunul na najvyššie úrovne od júna 2009, keď dvojročný výnos dosiahol 1,44 percenta, čo je potvrdením tektonického zlomu trhov, ktoré očakávajú postupné sprísňovanie menových politík všade vo svete.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato ostalo pod tlakom pri raste výnosov na dlhopisových trhoch. Jeho straty však boli limitované zverejnením slabého júnového ADP reportu tvorby pracovných miest súkromným sektorom v Spojených štátoch. Ropa sa mierne odrazila po zverejnení poklesu zásob ropných produktov v Spojených štátoch, no neskôr počas štvrtka sa vrátila medzi obchodníkov skepsa pre vysoké exporty OPECu.

DEVÍZOVÉ TRHY

Vzájomný výmenný kurz eura voči doláru sa vrátil nad 114 dolárových centov po zverejnení zápisnice z ostatného zasadnutia ECB ako aj po publikovaní slabého júnového reportu ADP tvorby pracovných miest v Spojených štátoch.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Včera bola zverejnená zápisnica z ostatného zasadnutia ECB, ktorá sa javí ako viac kompaktibilná s jastrabo vnímaných slovníkom prezidenta banky Maria Draghiho počas konferencie v portugalskej Sintre. Napríklad ECB diskutovala odstránenie uvoľňovacej bázy okolo kvantitatívneho uvoľňovania (ktorá aj bola odstránená), no obávala sa, že by to mohlo spustiť neželané sprísnenie finančných podmienok (čo priniesla de facto až Draghiho reč v Sintre). Okrem zápisnice ECB mali vystúpenie aj šéfekonóm banky Peter Praet, ktorý zopakoval svoj názor ohľadne trpezlivosti čo sa týka sprísňovania menových podmienok. Prezident Bundesbanky Jens Weidmann však naznačil, že pokračujúca obnova ekonomiky eurozóny otvára dvere pre normalizáciu menovej politiky.
  • Z makrodát v Nemecku boli včera v skorých ranných hodinách zverejnené podnikové objednávky za mesiac máj. Medzimesačne vzrástol ich objem o jedno percento, avšak trh očakával rast o 1,9 percenta, ktoré by takmer vymazali stratu v predošlom mesiaci. Medziročne objednávky vzrástli o 3,7 percenta, pričom boli o osem desatín percenta nižšie ako konsenzus.
  • V poobedných hodinách prišli údaje z trhu práce v USA. Zmena zamestnanosti podľa reportu ADP za mesiac jún zaostala za očakávaniami trhu, keď pribudlo len 158-tisíc pracovných miest. Hodnota predchádzajúceho mesiaca bola navyše revidovaná nadol na 230 tisíc. Pokračovali pravidelné štvrtkové reporty žiadostí o podporu v nezamestnanosti. Nové žiadosti za týždeň končiaci 1. júlom vzrástli o štyri tisíc, čím mierne predbehli aj očakávania trhu. Pokračujúce žiadosti za týždeň končiaci 14. júnom vzrástli o 11-tisíc, taktiež nad očakávania trhu. Nie príliš lichotivé dáta tak predchádzajú  zajtrajšiemu ostro sledovanému Non-farm payrolls, reportu tvorby pracovných miest mimo poľnohospodárskeho sektora.
  • Po dátach z trhu práce boli v USA zverejnené aj indexy nákupných manažérov (PMI) v nevýrobnom sektore, ako aj kompozitný index zahŕňajúci aj výrobný sektor. V nevýrobnom sektore sa sentiment zlepšil o 1,2 bodu na 54,2 bodov. Kompozitný index zotrval na úrovni 53 bodov, vzhľadom na mierny pokles nálady vo výrobnom sektore, ktorá bola zverejnená ešte v utorok. Trhy však mohlo zaujať sledovanejšie zverejnenie sentimentu v nevýrobnom sektore podľa ISM za jún, ktoré vzrástlo o pol boda na 57,4 bodov, napriek očakávanému poklesu.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Už ráno boli zverejnené čísla nemeckej priemyselnej produkcie za máj, ktoré rástli výrazne nad konsenzus trhu.
  • Hlavné pozornosť trhu sa však bude sústreďovať na júnový nonfarm payrolls report z amerického trhu práce, ktorý bude publikovaný tradične o 14:30 nášho času.

ZAUJALO NÁS

Technologické akcie v Ázii ťahajú indexy nahor

Skupina technologických akcií v Ázii, ktoré dostali skratku SATT – Samsung, Alibaba, Tencent a Taiwan Semiconductor pripomínajú svojim vplyvom americký FAANG – Facebook, Apple, Amazon, Netflix a spoločnosť vlastniaca Google – Alphabet. Ázijská skupina sa na raste MSCI Emerging Markets Index v tomto roku podieľala až 32 percentami. Index pri tom obsahuje niekoľko stoviek akcií. FAANG sa naproti tomu podieľal na raste technologického bluechipsového indexu Nasdaq 100 až 50 percentami. Investori tak začínajú zvyšovať pozornosť, vzhľadom na pomerne vysoký vplyv niekoľkých titulov na vnímanie akciového trhu.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Ranný prehľad trhov 7. 7. 2017

Ranný prehľad trhov 7. 7. 2017 >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

Redakcia | 20.07.2017 00:00 Finančné trhy v 3. kvartáli - návrat vysokej volatility

Hlavný rizikom pre menové trhy v prebiehajúcom letnom období bude narastajúca volatilita. V tejto chvíli prevláda na trhoch kombinácia spomaľujúcej sa inflácie a slabšieho dolára. Avšak najväčším rizikom pre globálny ekonomický rast bude v najbližšej budúcnosti sprísňovanie čínskej monetárnej politiky. Jediným ostrovom pozitívneho sentimentu by mohla byť v treťom kvartáli Európa. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 17.07.2017 00:00 Vysokofrekvenčné obchodovanie zvyšuje riziko vzniku novej krízy

Po celú dekádu bolo považované vysokofrekvenčné obchodovanie (high frequency trading – HFT) za žeravý biznis, ktorý prinášal ohromné ​​zisky. V prostredí nízkej volatility, ktoré panovalo do nedávna, však narazilo na problém so ziskovosťou. Začalo sa preto koncentrovať a dnes pár spoločností dnes ovláda značnú časť trhu. Pri ďalšom prudkom výkyve trhu môžu spôsobiť nový pád trhu. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

PR článok | 10.07.2017 12:00 Rýchlokurz ako sa stať investorom do podielových fondov

Skúsení investori už podielové fondy iste dobre poznajú. Kto sa ale na finančný trh ešte len chystá vyraziť, neoľutuje, keď sa s nimi zoznámi – podielové fondy sú totiž tým najjednoduchším spôsobom, ako sa z ničoho stať investorom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 06.07.2017 00:00 Čo sa dialo na finančných trhoch v júni

Po väčšinu júna akciové trhy na oboch brehoch Atlantického oceána len stagnovali, v prípade európskych akcií v blízkosti dvojročných maxím a v prípade amerických akcií na historických maximách. Chýbal výraznejší impulz tak pre pohyb nadol, ako aj nahor. Až koncom mesiaca prišlo v reakcii na jastrabo vnímaný slovník šéfa ECB Maria Draghiho, na jastrabie vyjadrenia predstaviteľov ďalších centrálnych bánk, k veľkej korekcii búrz. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 04.07.2017 00:00 Kvalitné vzdelanie, práca v odbore, istý čas v zahraničí - typický životopis slovenského milionára

Kvalitné vzdelanie, tvrdá práca v oblasti ktorú človek vyštudoval a ďalšie vzdelávanie, to sú najčastejšie spoločné faktory, ktoré priviedli väčšinu slovenských a českých milionárov k ich bohatstvu. Od štátu očakávajú najmä stabilitu. Svoje peniaze investujú najmä do nehnuteľností, akcií firiem, alebo alternatívnych investícií. Celá správa »

Komentárov: 1 / 1 Posledný komentár: 13.07.2017 13:33Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

21.07.2017 08:50 Ranný prehľad trhov 21. 7. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

20.07.2017 13:12 V indexových fondov si sporí len 7 % budúcich dôchodcov

Slovenské indexové dôchodkové fondy dosiahli v 2. pilieri za ostatný rok (jún 2016 – jún 2017) v priemere až 15,79-% rast. Napriek tomu si v nich šetrí len 7 % Slovákov zapojených do 2. piliera. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

20.07.2017 10:15 Ranný prehľad trhov 20. 7. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

19.07.2017 09:29 Vypisování opcí aneb Tahání za kratší konec provazu

Opci můžete buď koupit, nebo ji vypsat a prodat. V druhém případě jste na kratší straně provazu – podstupujete neomezené riziko a máte předem daný maximální zisk. Kdy a proč opce vypisovat? Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

18.07.2017 10:04 Ranný prehľad trhov 18. 7. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Tomáš Rajtar | 06.07.2017 00:00 Čo sa dialo na finančných trhoch v júni

Po väčšinu júna akciové trhy na oboch brehoch Atlantického oceána len stagnovali, v prípade európskych akcií v blízkosti dvojročných maxím a v prípade amerických akcií na historických maximách. Chýbal výraznejší impulz tak pre pohyb nadol, ako aj nahor. Až koncom mesiaca prišlo v reakcii na jastrabo vnímaný slovník šéfa ECB Maria Draghiho, na jastrabie vyjadrenia predstaviteľov ďalších centrálnych bánk, k veľkej korekcii búrz. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

PR článok | 10.07.2017 12:00 Rýchlokurz ako sa stať investorom do podielových fondov

Skúsení investori už podielové fondy iste dobre poznajú. Kto sa ale na finančný trh ešte len chystá vyraziť, neoľutuje, keď sa s nimi zoznámi – podielové fondy sú totiž tým najjednoduchším spôsobom, ako sa z ničoho stať investorom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 04.07.2017 00:00 Kvalitné vzdelanie, práca v odbore, istý čas v zahraničí - typický životopis slovenského milionára

Kvalitné vzdelanie, tvrdá práca v oblasti ktorú človek vyštudoval a ďalšie vzdelávanie, to sú najčastejšie spoločné faktory, ktoré priviedli väčšinu slovenských a českých milionárov k ich bohatstvu. Od štátu očakávajú najmä stabilitu. Svoje peniaze investujú najmä do nehnuteľností, akcií firiem, alebo alternatívnych investícií. Celá správa »

Komentárov: 1 / 1 Posledný komentár: 01.01.1970 01:00

Peter Furmaník st. | 03.07.2017 00:00 Rozhodnú o budúcnosti eurozóny frustrovaní vojaci a bude mať každá slovenská firma vlastné pohrebníctvo?

Oslovila ma susedka z vedľajšieho paneláku, žena krátko po štyridsiatke, či by som nemohol pomôcť jej synovi s notebookom: „Voľajako mu nefunguje, náhle sa prestal nabíjať, syn hovorí, že je tam vo vnútri asi nejaký zlý kontakt alebo čo…“  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »