Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Ranný prehľad trhov 9. 5. 2017

09.05.2017 09:36 | Kategórie: Investície | 0 komentárov
Tagy: trhy dlhopisy akcie

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

 • Trhy na víťazstvo Emmanuela Macrona v druhom kole francúzsykch prezidentských volieb vôbec nereagovali. Široko ho totiž očakávali.
 • Index volatility akcií VIX na najnižšej hodnote od decembra 1993.
 • Saudská Arábia naklonená predĺženiu dohody OPECu o znížení ťažby až do roku 2018.

AKCIOVÉ TRHY

Európske akciové trhy končili v pondelok v miernych stratách, keď víťazstvo Emmanuela Macrona vo francúzskych prezidentských voľbách bolo už plne započítané v cenách a investori v priebehu dňa vyberali zisky zo stávok na tento scenár. Wall Street len stagnovala, hoci technologický index Nasdaq Composite aj široký index S&P 500 prepisovali historické maximá najmä vďaka silnej kvartálnej korporátnej výsledkovej sezóne za prvé tri mesiace roka. Zaujímavosťou je, že index volatility amerických akcií VIX klesol za ostatných 24 hodín na 9,77 bodu, čo je najnižšia zatváracia hodnota od decembra 1993. Na jednocifernej úrovni zatváral naposledy v novembri 2006 a od jeho vzniku v roku 1990 ide o štvrtú najnižšiu zatváraciu hodnotu.

DLHOPISOVÉ TRHY

Ceny dlhopisov Nemecka či Francúzska len stagnovali, keď už v predstihu započítali zvolenie Emmanuela Macrona za francúzskeho prezidenta. Americká výnosová krivka sa posunula nahor po sérii jastrabích slov viacerých predstaviteľov Fedu a očakávaniach, že v júni pristúpi centrálna banka k ďalšiemu zvýšeniu sadzieb pri silnom trhu práce, inflácii na cieľovej úrovni dvoch percent a pri robustnom ekonomickom raste.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato sa stabilizovalo v okolí sedemtýždňových miním, keď politické riziká v eurozóne nateraz pominuli a trhy očakávajú minimálne dve zvýšenia úrokových sadzieb Fedom po 25 bázických bodov. Cena ropy pokračovala v piatkovom odraze, keď reagovala na slová saudskoarabského ministra pre ropný priemysel Khalid al-Faliha o tom, že OPEC a jeho partneri by mohli predĺžiť dohodu o znížení ťažby až do roku 2018.

DEVÍZOVÉ TRHY

Euro sa voči doláru oslabilo, keď nastalo vytriezvenie  z toho, že sa francúzskym prezidentom stal Emmanuel Macron. Jeho predvolebný program obsahoval skôr symbolické reformy a je otázne, koľko z nich bude môcť pretaviť do praxe. Navyše trhy sú skeptické k tomu, že ECB by mohla výraznejšie sprísniť menovú politiku vzhľadom na to, že ju bude musieť prispôsobovať k slabým perifériám eurozóny na rozdiel od Fedu, ktorý by mohol v tomto roku zvýšiť sadzby aj tri krát okrem marcového zvýšenia.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

 • Hlavnou udalosťou víkendu bolo druhé kolo francúzskych prezidentských volieb, kde podľa očakávaní zvíťazil centrista Emannuel Macron, ktorý porazil extrémnu pravičiarku (hoci z ekonomického pohľadu  ľavicovú) Marine Le Penovú s výraznejším náskokom (66 k 34 percentám) ako hovorili prieskumy.  Macron sa tak vo veku 39 rokov stane najmladším francúzskym prezidentom v histórii. Čo sa týka najbližších krokov, Marcon by mal vymenovať predsedu vlády s určitými parlamentnými skúsenosťami, ktorý bude viesť kampaň do dolnej komory parlamentu- Národného zhromaždenia, kde sa voľby konajú 11. a 18 júna. Marcon naznačil, že sa tak stane po inaugurácii, ktorá sa bude musieť uskutočniť do 14. mája, teda čoskoro. Ostatné predvolebné prieskumy hovoria, že Macronovo hnutie Vpred! by malo tieto voľby vyhrať. Dokonca nie je vylúčené, že získa väčšinu z 577 miest, čo by Macronovi umožnilo komfortne vládnuť. Aj keby však nezískalo väčšinu samostatne je pravdepodobné, že by sa to podarilo s umiernenými stredoľavými a stredopravými poslancami, ktorý signalizovali svoju pripravenosť spolupracovať s Macronom. Stojí za zmienku, že populistickí politici v ostatných dôležitých voľbách prehrali a získali dokonca menej hlasov ako predpokladali prieskumy. Okrem prvého a druhého kola prezidentských volieb sa tak stalo aj v prípade holandských parlamentných volieb, opakovaných rakúskych prezidentských volieb či bulharských parlamentných volieb. Zaujímavý trend. Navyše, ostatné predvolebné prieskumy v Taliansku hovoria, že antisystémové hnutie Päť hviezd, stratilo svoj mierny náskok (2 až 7 percent) pred Demokratickou stranou bývalého premiéra Mattea Renziho.
 • Z makrodát ešte v piatok bol zverejnený nonfarm payrolls report z amerického trhu práce za apríl, ktorý ukázal na prírastom 211 tisíc pracovných miest, čo prekonalo konsenzus vo výške 190 tisíc. Revízie za marec a február sa navzájom offsetovali takže boli v zásade nevýznamnými. Miera nezamestnanosti klesla prekvapujúco na 4,4 percenta (z 4,6 percenta), čo predstavuje najnižšiu úroveň za ostatných 10 rokov, a je už pod úrovňou akú Fed očakával na konci roka. Aj širšia nezamestnanosť U6 klesla o tri desatiny na 8,6 percenta. Rast miezd v apríli bol v súlade s očakávaniami na úrovni 0,3 percenta medzimesačne, no medziročne, aj pre bázický efekt, spomalil na 2,5 percenta.
 • Rast čínskeho obchodu medziročne v apríli spomalil takmer na polovicu hodnôt z predchádzajúceho mesiaca. V dolárovom vyjadrení spomalil rast exportu krajiny na 8 percent z 16,4 percentného rastu a import na 11,9 percenta z 20,3 percentného tempa rastu. Trh pri tom spomalenie rastu očakával avšak v oveľa menšom rozsahu. Prebytok obchodnej bilancie aj napriek tomu vzrástol nad očakávania trhu na 38,05 miliárd amerických dolárov, približne tri miliardy nad konsenzom. Hodnota predchádzajúceho mesiaca bola revidovaná nadol na 23,92 miliárd dolárov.
 • Podnikové objednávky v Nemecku v marci spomalili tempo rastu na jedno percento medzimesačne a 2,4 percenta medziročne oproti predchádzajúcemu mesiacu. Trhmi bolo však toto zverejnenie vnímané pozitívne, vzhľadom na pesimistickejšie očakávania. Podnikové objednávky ich prekonali vďaka vyššiemu exportu krajiny, pričom domáce objednávky poklesli o 3,8 percenta a objednávky zo zahraničia vzrástli o 4,8 percenta.
 • Včera bol zverejnený úverový prieskum amerických bánk (Senior Loan Officer Survey), ktorý ukázal, že úverové štandardy ani dopyt po firemných úveroch sa nezmenil. Zaujímavosťou je reportovaný pokles dopytu po úveroch na stavbu komerčných nehnuteľností.
 • Yves Mersch z ECB konštatoval, že obnova ekonomiky eurozóny získava stále väčšiu trakciu. Potvrdenie vyrovnanosti rizík rastu je v dosahu. Tým jasne naznačil, podobne ako pred ním šéfekonóm banky Peter Praet skutočnosť, že na najbližšom zasadnutí by sa mohol zmeniť forward guidance, teda očakávanie budúceho nastavenia menovej politiky. Loretta Mesterová z Fedu naznačila, že centrálna banka si musí dať pozor na to, aby nezaostávala za reálnym vývojom (pozn. behind the curve) a súhlasila by s tým, aby sa začala meniť politika veľkosti bilancie centrálnej banky (smerom k jej znižovaniu).

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

 • V skorých ranných hodinách bola boli zverejnené marcové čísla nemeckej priemyselnej produkcie, ktorá zaostala za očakávaniami. Okrem toho boli zverejnené aj marcové čísla zahraničného obchodu, kde prebytok obchodnej bilancie presiahol 25 miliárd eur, čo bolo výrazne viac ako čakal trh.
 • Dnes sa trh bude sústreďovať najmä na vystúpenia amerických centrálnych bankárov, ktorí by mali pokračovať v jastrabom slovníku.

ZAUJALO NÁS

ChemChina a Sinochem plánujú fúziu

Spojením dvoch čínskych štátnych gigantov by mala vzniknúť najväčšia chemická skupina na svete, s príjmom viac ako 100 miliárd amerických dolárov ročne. Fúzia nasleduje po akvizícií švajčiarskej spoločnosti Syngenta v hodnote 43 miliárd dolárov čínskou ChemChina. ChemChina aj Sinochem majú štátne pozadie a vláda sa aj týmto spôsobom snaží kontrolovať chemické prostriedky používané v poľnohospodárstve a to aj napriek širokej domácej opozícii voči genetickej modifikácii.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.
Ranný prehľad trhov 9. 5. 2017

Ranný prehľad trhov 9. 5. 2017 >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

Peter Apolen | 25.07.2017 00:00 Hľadanie výnosu: podielové fondy alebo ETF?

ETF fondy (exchange-traded funds) zaznamenali v uplynulých rokoch exponenciálny rast. Kým v roku 1998 ich existovalo len 29, koncom minulého roka si investori mohli vyberať z ponuky 1700 fondov investujúcich do akcií, dlhopisov, či iných finančných inštrumentov. ETF lákajú najmä nižšími poplatkami, no zdá, že podielové fondy by v budúcnosti opäť mohli získať stratené pozície.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 20.07.2017 00:00 Finančné trhy v 3. kvartáli - návrat vysokej volatility

Hlavný rizikom pre menové trhy v prebiehajúcom letnom období bude narastajúca volatilita. V tejto chvíli prevláda na trhoch kombinácia spomaľujúcej sa inflácie a slabšieho dolára. Avšak najväčším rizikom pre globálny ekonomický rast bude v najbližšej budúcnosti sprísňovanie čínskej monetárnej politiky. Jediným ostrovom pozitívneho sentimentu by mohla byť v treťom kvartáli Európa. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 17.07.2017 00:00 Vysokofrekvenčné obchodovanie zvyšuje riziko vzniku novej krízy

Po celú dekádu bolo považované vysokofrekvenčné obchodovanie (high frequency trading – HFT) za žeravý biznis, ktorý prinášal ohromné ​​zisky. V prostredí nízkej volatility, ktoré panovalo do nedávna, však narazilo na problém so ziskovosťou. Začalo sa preto koncentrovať a dnes pár spoločností dnes ovláda značnú časť trhu. Pri ďalšom prudkom výkyve trhu môžu spôsobiť nový pád trhu. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

PR článok | 10.07.2017 12:00 Rýchlokurz ako sa stať investorom do podielových fondov

Skúsení investori už podielové fondy iste dobre poznajú. Kto sa ale na finančný trh ešte len chystá vyraziť, neoľutuje, keď sa s nimi zoznámi – podielové fondy sú totiž tým najjednoduchším spôsobom, ako sa z ničoho stať investorom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 06.07.2017 00:00 Čo sa dialo na finančných trhoch v júni

Po väčšinu júna akciové trhy na oboch brehoch Atlantického oceána len stagnovali, v prípade európskych akcií v blízkosti dvojročných maxím a v prípade amerických akcií na historických maximách. Chýbal výraznejší impulz tak pre pohyb nadol, ako aj nahor. Až koncom mesiaca prišlo v reakcii na jastrabo vnímaný slovník šéfa ECB Maria Draghiho, na jastrabie vyjadrenia predstaviteľov ďalších centrálnych bánk, k veľkej korekcii búrz. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

26.07.2017 11:14 Ranný prehľad trhov 26. 7. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

26.07.2017 09:37 Akciové fondy: Svítání Brazílie a úpadek realit

V červenci 2017 se akciovým podílovým fondům příliš nedařilo a navázaly na letošní sérii mírných sestupů. Nejvíce propadaly fondy zaměřené na reality. Naopak se dařilo volatilním brazilským akciím. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.07.2017 13:53 Prehľad zhodnotenia fondov v 2. a 3. pilieri

Prinášame prehľad zhodnotenia v dôchodkových fondoch za predchádzajúci týždeň. Väčšina fondov vykázala citeľnú stranu. Niektoré i cez dve percentá. Najviac sa však i naďalej darí indexovým a akciovým fondom. Indexový fond od NN DSS vzrástol za posledných 12 mesiacov o viac ako 19 percent.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.07.2017 12:40 NBS upozorňuje na spoločnosť Atlantic Global Asset Management

Národná banka Slovenska upozorňuje na činnosť spoločnosti. Spoločnosť ATLANTIC GLOBAL ASSET MANAGEMENT ponúka investičné produkty bez splnenia legislatívnych povinností Slovenskej republiky a nedisponuje žiadnym povolením na činnosť. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.07.2017 10:11 Ranný prehľad trhov 25. 7. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Redakcia | 20.07.2017 00:00 Finančné trhy v 3. kvartáli - návrat vysokej volatility

Hlavný rizikom pre menové trhy v prebiehajúcom letnom období bude narastajúca volatilita. V tejto chvíli prevláda na trhoch kombinácia spomaľujúcej sa inflácie a slabšieho dolára. Avšak najväčším rizikom pre globálny ekonomický rast bude v najbližšej budúcnosti sprísňovanie čínskej monetárnej politiky. Jediným ostrovom pozitívneho sentimentu by mohla byť v treťom kvartáli Európa. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 17.07.2017 00:00 Vysokofrekvenčné obchodovanie zvyšuje riziko vzniku novej krízy

Po celú dekádu bolo považované vysokofrekvenčné obchodovanie (high frequency trading – HFT) za žeravý biznis, ktorý prinášal ohromné ​​zisky. V prostredí nízkej volatility, ktoré panovalo do nedávna, však narazilo na problém so ziskovosťou. Začalo sa preto koncentrovať a dnes pár spoločností dnes ovláda značnú časť trhu. Pri ďalšom prudkom výkyve trhu môžu spôsobiť nový pád trhu. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

PR článok | 10.07.2017 12:00 Rýchlokurz ako sa stať investorom do podielových fondov

Skúsení investori už podielové fondy iste dobre poznajú. Kto sa ale na finančný trh ešte len chystá vyraziť, neoľutuje, keď sa s nimi zoznámi – podielové fondy sú totiž tým najjednoduchším spôsobom, ako sa z ničoho stať investorom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »