Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Ranný prehľad trhov 9. 6. 2017

09.06.2017 09:50 | Kategórie: Investície | 0 komentárov
Tagy: konnkurencieschopnosť trhy akcie

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • ECB včera nezmenila menovú politiku, zlepšila výhľad rastu, no znížila inflačné projekcie, odstránila možnosť zníženia sadzieb, zrejme neskončí kvantitatívne uvoľňovanie ani na konci tohto roka.
  • Výpoveď exšéfa FBI Jamesa Comeyho pred Kongresom nepriniesla nič, čo by mohlo poškodiť amerického prezidenta Donalda Trumpa.
  • Libra prudko oslabila, keď exit polly po britských parlamentných voľbách naznačovali stratu väčšiny vládnucej Konzervatívnej strany.

AKCIOVÉ TRHY

Akciové trhy na oboch brehoch Atlantiku len stagnovali, keď ich zásadne neovplyvnilo ani zasadnutie ECB ani vystúpenie bývalého šéfa FBI Jamesa Comeyho pred Kongresom ohľadne incidentov s prezidentom Donaldom Trumpom. ECB totiž nijakým spôsobom neprekvapila trhy a ostala veľmi opatrná pri signalizácii možného sprísňovania menovej politiky. Comey pred americkými zákonodarcami nepovedal nič také, čo by trhy či verejnosť už nevedela, či aspoň netušila, a čo by mohlo zásadnejšie ohroziť pozíciu prezidenta Trumpa.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy vládnych dlhopisov USA sa mierne odrazili nahor, keď nastala na trhoch úľava, že vystúpenie exšéfa FBI Jamesa Comeyho v Kongrese neodhalilo žiadne „bomby“, ktoré by mohli uškodiť šéfovi Bieleho domu Donaldovi Trumpovi. V eurozóne však výnosy klesali, keď ECB znížila inflačné projekcie (hoci zvýšila rastové), no zásadne nezmenila výrazne slovník a ani nediskutovala na zasadnutí o redukcii kvantitatívneho uvoľňovania a celkovo bolo vystúpenie jej prezidenta Maria Draghiho ešte viac holubičie ako čakal trh.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato sa oslabilo, keď nastala na trhoch úľava, že vystúpenie kontroverzne odvolaného šéfa FBI Jamesa Comeyho pred Kongresom neprinieslo žiadne nové skutočnosti, ktoré by mohli skomplikovať život prezidentovi Donaldovi Trumpovi. Mínusom pre zlato bolo aj posilnenie sa dolára v reakcii na holubičí slovník ECB po jej zasadnutí. Straty kovu však boli limitované, keď trhy stále čakali na výsledok parlamentných volieb vo Veľkej Británii. Ropa ostala v blízkosti mesačného dna, keď ju tam udržal nečakane vysoký rast jej amerických komerčných zásob za ostatný týždeň spolu s rastom Nigérijskej produkcie.

DEVÍZOVÉ TRHY

Libra výrazne strácala po tom, ako exit polly po parlamentných voľbách signalizovali, že Konzervatívna strana premiérky Theresy Mayovej stratí väčšinu v parlamente a na vládnu väčšinu bude potrebné sformovať koalíciu. Euro sa dostalo pod výpredajný tlak voči doláru, keď ECB znížila inflačné projekcie mierne nad očakávania trhov, inak v zásade ničím neprekvalila. Investori očakávali, že bude pomerne holubičia, bude len opatrne šíriť optimizmus ohľadne ekonomického rastu, no o redukcii kvantitatívneho uvoľňovania ani nediskutovala, aj keď odstránila z vyhlásenia možnosť, že sadzby by mohli byť ešte nižšie.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Včera trhom dominovali tri veľké udalosti. Prvou bolo zasadnutie ECB. Centrálna banka nezmenila menovú politiku. Odstránila z forward guidance možnosť toho, že sadzby by mohli byť ešte nižšie, čo však nebolo prekvapenie. Zlepšila o desatinu percenta projekcie rastu eurozóny na tento a budúce dva roky, čo trhy očakávali. Na druhej strane šéf ECB Mario Draghio sa snažil tlmiť optimizmus, aby zbytočne nevyvolal nežiadúce očakávania ohľadne sprísňovania menovej politiky, keď povedal, že napriek zlepšenej aktivite a široko vybalancovaných rizikách je potrebné stále udržať menovú politiku uvoľnenú. A to aj preto, že inflačné ukazovatele ostávajú utlmené, hoci deflačné riziká sa stratili. V skutku, inflačné projekcie boli v aktualizovanej prognóze znížené na tento a budúce roky viac ako čakali trhy. V tomto roku na 1,5 percenta z predošlých 1,7 percenta, v budúcom roku na  1,3 percenta z 1,6 percenta a v roku 2019 tiež o jednu desatinu percenta na 1,6 percenta. Navyše Draghi povedal, že ECB ani nediskutovala o znížení mesačných nákupov v rámci kvantitatívneho uvoľňovania – teda o taperingu. Celkovo bol slovník ECB a jej šéfa Draghiho ešte viac holubičí ako sa predpokladalo a myslíme si, že je veľká pravdepodobnosť toho, že kvantitatívne uvoľňovanie nebude vypnuté ani na konci roka a predĺžené o ďalších šesť mesiacov.
  • Druhou dôležitou udalosťou včera boli predčasné parlamentné voľby vo Veľkej Británii. Hoci prvé prieskumy hneď po vypísaní volieb naznačovali jasné vedenie Konzervatívcov, s blížiacim sa termínom čoraz viac strácali svoj obrovský náskok pred ľavicovou Stranou práce. V skutku exit polls naznačili, že síce Konzervatívci vyhrajú voľby, no stratia väčšinu v parlamente a na vládnutie budú musieť sformovať koalíciu, ktorá môže byť tak či onak krehká vzhľadom na ťažkú situáciu, do ktorej sa dostala líderka konzervatívcov Theresa Mayová, na ktorú by mohli rásť tlaky na odstúpenie. Koniec koncov ona bola tá, ktorá iniciovala voľby s cieľom posilnenia postavenia a získania jasného mandátu ohľadne brexitových rokovaní. Časť politických komentátorov naznačuje, že v hre môžu byť aj opakované voľby. No najväčšia otvorená a nezodpovedaná otázka je, aký vplyv bude mať politický vývoj v Spojenom kráľovstve na rokovania o brexite, kde je času už teraz viac než málo. Celkovo to vyzerá na veľký chaos na britských ostrovoch v dohľadnom čase. Niet divu, že libra je pod tlakom.
  • Treťou udalosťou včera bolo vystúpenie kontroverzne odvolaného šéfa FBI Jamesa Comeyho v Kongrese ohľadne jeho práce a zasahovania prezidenta Donalda Trumpa do vyšetrovania. Neprinesilo nič nového, nečakaného či prekvapivého, čo by mohlo šokovať Washington a spôsobiť problémy prezidentovi Donaldovi Trumpovi. To, že sa obaja kohúti obviňovali z lží trhmi nepohlo, na to boli pripravené.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Trhy budú netrpezlivo čakať na vývoj po definitívnych výsledkoch parlamentných volieb vo Veľkej Británii.

ZAUJALO NÁS

Doťahovanie sa na Nemcov

Väčšine politikov v Európe veľmi neochotne zavádza štrukturálne reformy, ktoré vytvoria priestor na rýchlejší ekonomický rast, čo pravidelne kritizuje aj šéf ECB Mario Draghi a nebolo to iné ani na včerajšej tlačovej konferencii po zasadnutí banky. Ide totiž o nepopulárne opatrenia osekávajúce dekády silného sociálneho štátu, ktorým rozmaznávali svojich voličov s cieľom si udržať moc. Namiesto toho je preferované ako riešenie problémov na celoúnijnej úrovni väčšia integrácia a snaha o centralizáciu s cieľom väčšieho prerozdeľovania zdrojov, čo vytvára riziko dlhodobého úpadku. Zároveň možno pozorovať snahy o vyrovnávanie rozdielov medzi jednotlivými krajinami tak, že tie najúspešnejšie by sa mali oslabiť a nie opačne.

Ako inak možno pochopiť výzvy zo všetkých strán EÚ adresované Berlínu, aby znížil svoju konkurencieschopnosť cez zrýchlený rast platov, namiesto toho, aby sa ostatní snažili dotiahnuť na Nemcov? Rozdiely vnútri únie by sa síce takto vyrovnali, ale navonok voči USA  či rýchlo sa rozvíjajúcim ázijským ekonomikám by ešte viac začala strácať.

Jednoduchšie a polopatisticky vysvetlené, je nefér žiadať, aby FC Barcelona začala hrať bez Lionela Messiho a Real Madrid bez Cristiana Ronalda, na to, aby narástli šance na zisk titulu u ostatných tímov španielskej ligy. Oslabená Barcelona a Real totiž nebudú potom konkurecieschopní na medzinárodnej úrovni v Lige majstrov proti Bayernu Mníchov alebo Juventusu Turín.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Ranný prehľad trhov 9. 6. 2017

Ranný prehľad trhov 9. 6. 2017 >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

PR článok | 20.06.2017 14:55 K investovaniu do podielových fondov stačí len pár klikov

Ak si myslíte, že nakupovanie podielových fondov je záľubou bohatých ľudí a vyzerá ako kopa veľkých čísel a grafov, ktoré sú také zložité, až sa v nich väčšina z nás nevyzná, radi vás vyvedieme z omylu a všetko vás naučíme. Stačí vám internetové bankovníctvo od mBank a základné znalosti, o ktoré sa s vami chceme podeliť v novom seriáli o investovaní. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Petr Hechtberger | 16.06.2017 00:00 A do ktorej skupiny dôchodcov budete patriť vy?

Na dôchodok sa časť z náš teší, ako na obdobie zaslúženého odpočinku, no druhá časť sa ho obáva ako obdobia finančnej núdze a uskromňovania sa. Aby ste nepatrili do tej druhej skupiny, mali by ste začať čo najskôr finančne plánovať. Na dôchodku nás s najväčšou pravdepodobnosťou stretne z finančného pohľadu jeden zo štyroch základných scenárov: Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Marek Mittaš | 15.06.2017 00:00 Aké možnosti majú dnes konzervatívni investori

Väčšina Slovákov patrí do skupiny konzervatívnych investorov. Ich vzťah k riziku je veľmi striedmy, takže ich obľúbenou voľbou sú termínované vklady. Tie však dosahujú výnosy blízke nule. Pozreli sme sa preto na alternatívy, ako nenechať úspory napospas prebúdzajúcej sa inflácii a súčasne nepodstupovať zbytočné riziko. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 14.06.2017 00:00 Prečo Slováci nevedia dobre investovať? Chýba gramotnosť, všeobecná...

Podľa nedávno zverejnenej štúdie OECD PISA 2015, Slovensko v oblasti finančnej gramotnosti zaostáva za ostatnými krajinami Európy. V tomako zaobchádzať s financiami a ako sa zabezpečiť do budúcnosti sú na tom lepšie aj všetky štáty V4. O príčinách nedostatočnej investičnej gramotnosti sa rozprávame s Martinom Wiedermannom, generálnym riaditeľom Centrálneho depozitára cenných papierov a Róbertom Kopálom, riaditeľom Asociácie obchodníkov s cenných papierov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 12.06.2017 00:00 Čo rozhodujúce sa odohralo na finančných trhov v máji

Americké akciové trhy v priebehu mája pokračovali v prepisovaní historických maxím, no aj napriek pozitívnej nálade výnosy štátnych dlhopisov zostali dole. Zlato najprv, po zvolení Emmanuela Macrona, klesalo, no v ďalšej časti roka vďaka politickej nervozite v USA, vyvolanej ako inak Donaldom Trumpom, svoje straty zmazalo. Aké ďalšie dôležité udalosti sa odohrali na finančných trhoch v máji, sa dočítate v pravidelnom mesačnom prehľade.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

23.06.2017 10:02 Ranný prehľad trhov 23. 6. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

23.06.2017 09:09 Na trhy se vrací nejistota, jedinou jistotou zůstává Její Veličenstvo

Tento týden jsem měl tu čest navštívit oslavu na počest Jejího Veličenstva královny Alžběty II. Tato dáma je inspirativní a v dnešní době obzvlášť. 65 let trvající vláda jen dokazuje její přednosti a pro ty, kteří by to snad nevěděli, je to nejdéle vládnoucí monarcha v historii.   Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

22.06.2017 16:09 Bitcoin naplnil šokujúce predpovede zo začiatku roka

Bitcoin vykazuje tento rok silný rast. Pred nedávnom atakoval hranicu tri tisíc dolárov, čo je viac ako strojnásobenie hodnoty z konca minulého roka. Saxo Bank tento vývoj predpovedala vo svojich Šokujúcich predpovediach na rok 2017. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

22.06.2017 10:37 Riziká sa nepotvrdili. Trhy prepadli optimizmu

Je tomu po prvý krát za posledné tri roky, čo si dovolím byť pri výhľade na globálnu ekonomiku a najmä eurozónu, optimistický. Politické riziko bolo hlavným ťahúňom trhov počas minulého roka. Išlo napríklad o referendum o brexite, alebo o neočakávané víťazstvom Donalda Trumpa. No ako ukazujú nedávne voľby vo Francúzsku, investori sa pri hodnotení politického rizika pre Európu v tomto roku mýlili. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

22.06.2017 09:53 Ranný prehľad trhov 22. 6. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Marek Mittaš | 15.06.2017 00:00 Aké možnosti majú dnes konzervatívni investori

Väčšina Slovákov patrí do skupiny konzervatívnych investorov. Ich vzťah k riziku je veľmi striedmy, takže ich obľúbenou voľbou sú termínované vklady. Tie však dosahujú výnosy blízke nule. Pozreli sme sa preto na alternatívy, ako nenechať úspory napospas prebúdzajúcej sa inflácii a súčasne nepodstupovať zbytočné riziko. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Petr Hechtberger | 16.06.2017 00:00 A do ktorej skupiny dôchodcov budete patriť vy?

Na dôchodok sa časť z náš teší, ako na obdobie zaslúženého odpočinku, no druhá časť sa ho obáva ako obdobia finančnej núdze a uskromňovania sa. Aby ste nepatrili do tej druhej skupiny, mali by ste začať čo najskôr finančne plánovať. Na dôchodku nás s najväčšou pravdepodobnosťou stretne z finančného pohľadu jeden zo štyroch základných scenárov: Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 12.06.2017 00:00 Čo rozhodujúce sa odohralo na finančných trhov v máji

Americké akciové trhy v priebehu mája pokračovali v prepisovaní historických maxím, no aj napriek pozitívnej nálade výnosy štátnych dlhopisov zostali dole. Zlato najprv, po zvolení Emmanuela Macrona, klesalo, no v ďalšej časti roka vďaka politickej nervozite v USA, vyvolanej ako inak Donaldom Trumpom, svoje straty zmazalo. Aké ďalšie dôležité udalosti sa odohrali na finančných trhoch v máji, sa dočítate v pravidelnom mesačnom prehľade.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Pavel Škriniar | 05.06.2017 00:00 Detské finančné produkty predstavujú zaujímavú príležitosť

Deti predstavujú pre finančné inštitúcie zaujímavú cieľovú skupinu. Jednak predstavujú pre ne potenciál ako si vychovať budúcich klientov, no cez deti sa vedia dostať i k peňaženkám ich rodičov. Ako to robia? Cez vyššie úročenie vkladov a cez doplnkové služby. Škoda by preto bola tieto výhody nevyužiť. Celá správa »

Komentárov: 1 / 1 Posledný komentár: 01.01.1970 01:00

Peter Apolen | 14.06.2017 00:00 Prečo Slováci nevedia dobre investovať? Chýba gramotnosť, všeobecná...

Podľa nedávno zverejnenej štúdie OECD PISA 2015, Slovensko v oblasti finančnej gramotnosti zaostáva za ostatnými krajinami Európy. V tomako zaobchádzať s financiami a ako sa zabezpečiť do budúcnosti sú na tom lepšie aj všetky štáty V4. O príčinách nedostatočnej investičnej gramotnosti sa rozprávame s Martinom Wiedermannom, generálnym riaditeľom Centrálneho depozitára cenných papierov a Róbertom Kopálom, riaditeľom Asociácie obchodníkov s cenných papierov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »