Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Ranný prehľad trhov 9. marca 2017

09.03.2017 11:09 | Kategórie: Investície | 0 komentárov
Tagy: trhy akcie

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Už aj najväčší skeptici na trhoch očakávajú, že Fed budúci týždeň zvýši sadzby.
  • Zlato kleslo na jednomesačné minimá.
  • Ropa na najnižších úrovniach v tomto roku pre ďalší rast jej amerických zásob.

AKCIOVÉ TRHY

Akciové trhy na oboch stranách Atlantiku pokračovali včera v konsolidácii, keď sú už bohato nacenené pri očakávaní toho, že globálny ekonomický rast ostane solídny, v USA bude doručené znižovanie daní, centrálne banky nebudú prudko uťahovať menovú politiku a nebudú sa materializovať ani politické riziká v eurozóne.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy na dlhopisových trhoch rástli po tom, ako februárový ADP report tvorby pracovných miest v súkromnom sektore USA výrazne prekonal konsenzy a zbavil investorov aj posledných pochýb o tom, či Fed budúci týždeň zvýši sadzby.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato kleslo na mesačné dná a atakuje 1200 – dolárovú hranicu, keď silný februárový ADP report z pracovného trhu USA naznačil, že aj piatkový nonfarm payrolls report sa ukáže v podobnom svetle. To by malo znamenať, že Fed budúci týždeň sprísni menové podmienky. Ropa padala ako kameň o päť percent a WTI sa dostala na hranicu 50 dolárov, keď pravidelné týždenné štatistiky ukázali na ďalší výrazný nárast jej amerických zásob na historické rekordy. Zároveň zo Saudskej Arábie znie nespokojnosť z toho, že OPEC dodržal dohodu o znížení produkcie len vďaka tomu, že Rijád plnil záväzok vysoko nad 100 percent, čím stráca trhový podiel.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár sa posilnil voči košu hlavných svetových mien na dvojmesačné maximá. Po silnom februárovom ADP reporte z pracovného trhu USA už aj najväčší skeptici prestali pochybovať o tom, že Fed zvýši o týždeň úrokové sadzby.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Zverejnené januárové štatistiky priemyselnej produkcie Nemecka ukázali rýchlejší ako očakávaný medzimesačný aj medziročný rast. Medzimesačne vzrástla priemyselná produkcia o 2,8 percenta, čím vymazala stratu predchádzajúceho mesiaca a navrch pridala štyri desatiny percenta. Medziročne ostal priemysel v januári nezmenený, pri očakávaní prehlbujúceho sa poklesu. Priemyselný sektor pri tom zodpovedá približne tretine nemeckej ekonomiky, čo indikuje dobré správy pre najväčšiu ekonomiku eurozóny na začiatku roku.
  • Súkromný sektor USA pridal vo februári 298 tisíc pracovných miest, čo je rast z predchádzajúceho mesiaca o 52 tisíc, pričom konsenzus očakával zníženie pod hranicu 200 tisíc. Zverejnenie tak dosahuje najvyššiu úroveň od apríla 2014. Dáta pritom prichádzajú len dva dni pre jedným z najdôležitejších zverejnení z trhu práce nonfarm payrolls, ktoré poskytne Fedu najnovšie výsledky o jeho stave. Trh pritom už teraz takmer stopercentne predpokladá zvýšenie úrokovej sadzby americkou centrálnou bankou v tomto mesiaci.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • V skorých ranných hodinách boli zverejnené inflačné dáta z Číny za február. Spotrebiteľské ceny prekvapujúco spomalili dynamiku medziročného rastu na 0,8 percenta z 2,5 percenta v januári. Ceny výrobcov ďalej akcelerovali svoju dynamiku rastu na 7,8 percenta z januárových 6,9 percenta.
  • Dnes zasadá ECB, pričom očakávame, že nezmení úrokové sadzby ani žiadne podstatnejšie parametre programu nákupu aktív (kvantitatívneho uvoľňovania). Na tlačovej konferencii po zasadnutí banky bude mať jej prezident Mario Draghi pravdepodobne veľmi podobný slovník ako na ostatnom januárovom zasadnutí.  A to napriek tomu, že ekonomika eurozóny na jej pomery pomerne dynamicky rastie a inflácia sa odrazila mierne nad konsenzus. V prípade rastu spotrebiteľských cien však ide najmä o posilnenie sa nejadrových faktorov ako cien energií a potravín. Jadrová inflácia ostáva stále relatívne utlmená okolo jedného percenta. Štyri hlavné podmienky normalizácie menovej politiky v podobe jej pretrvávania zo strednodobého hľadiska, samoudržateľnosti bez podpory menovej politiky, netranzitívnosti a prítomnosti v celej menovej zóne ešte nenastali.
  • V USA zverejnenia pravidelné týždenné nové a pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti.

ZAUJALO NÁS

Osem najväčších ropných spoločností znečisťuje planétu ako celé USA

Saudi Aramco, Exxon Mobil, OAO Gazprom, National Iranian Oil, BP, Royal Dutch Shell, China National Petroleum a Petroleos Mexicanos sú podľa neziskovej organizácie CDP zodpovedné za viac ako tretinu svetových emisií z ropy a plynu. Tieto spoločnosti podľa štúdie vypustili mimo poľnohospodárskeho a lesného priemyslu pätinu všetkých skleníkových plynov od roku 1988. Toto zistenie podľa nich poukazuje na to, že vlády by sa mali zamerať na reguláciu veľkých spoločností, namiesto environmentálnych zákonov jednotlivých štátov.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Ranný prehľad trhov 9. marca 2017

Ranný prehľad trhov 9. marca 2017 >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

Peter Apolen | 25.07.2017 00:00 Hľadanie výnosu: podielové fondy alebo ETF?

ETF fondy (exchange-traded funds) zaznamenali v uplynulých rokoch exponenciálny rast. Kým v roku 1998 ich existovalo len 29, koncom minulého roka si investori mohli vyberať z ponuky 1700 fondov investujúcich do akcií, dlhopisov, či iných finančných inštrumentov. ETF lákajú najmä nižšími poplatkami, no zdá, že podielové fondy by v budúcnosti opäť mohli získať stratené pozície.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 20.07.2017 00:00 Finančné trhy v 3. kvartáli - návrat vysokej volatility

Hlavný rizikom pre menové trhy v prebiehajúcom letnom období bude narastajúca volatilita. V tejto chvíli prevláda na trhoch kombinácia spomaľujúcej sa inflácie a slabšieho dolára. Avšak najväčším rizikom pre globálny ekonomický rast bude v najbližšej budúcnosti sprísňovanie čínskej monetárnej politiky. Jediným ostrovom pozitívneho sentimentu by mohla byť v treťom kvartáli Európa. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 17.07.2017 00:00 Vysokofrekvenčné obchodovanie zvyšuje riziko vzniku novej krízy

Po celú dekádu bolo považované vysokofrekvenčné obchodovanie (high frequency trading – HFT) za žeravý biznis, ktorý prinášal ohromné ​​zisky. V prostredí nízkej volatility, ktoré panovalo do nedávna, však narazilo na problém so ziskovosťou. Začalo sa preto koncentrovať a dnes pár spoločností dnes ovláda značnú časť trhu. Pri ďalšom prudkom výkyve trhu môžu spôsobiť nový pád trhu. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

PR článok | 10.07.2017 12:00 Rýchlokurz ako sa stať investorom do podielových fondov

Skúsení investori už podielové fondy iste dobre poznajú. Kto sa ale na finančný trh ešte len chystá vyraziť, neoľutuje, keď sa s nimi zoznámi – podielové fondy sú totiž tým najjednoduchším spôsobom, ako sa z ničoho stať investorom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 06.07.2017 00:00 Čo sa dialo na finančných trhoch v júni

Po väčšinu júna akciové trhy na oboch brehoch Atlantického oceána len stagnovali, v prípade európskych akcií v blízkosti dvojročných maxím a v prípade amerických akcií na historických maximách. Chýbal výraznejší impulz tak pre pohyb nadol, ako aj nahor. Až koncom mesiaca prišlo v reakcii na jastrabo vnímaný slovník šéfa ECB Maria Draghiho, na jastrabie vyjadrenia predstaviteľov ďalších centrálnych bánk, k veľkej korekcii búrz. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

26.07.2017 11:14 Ranný prehľad trhov 26. 7. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

26.07.2017 09:37 Akciové fondy: Svítání Brazílie a úpadek realit

V červenci 2017 se akciovým podílovým fondům příliš nedařilo a navázaly na letošní sérii mírných sestupů. Nejvíce propadaly fondy zaměřené na reality. Naopak se dařilo volatilním brazilským akciím. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.07.2017 13:53 Prehľad zhodnotenia fondov v 2. a 3. pilieri

Prinášame prehľad zhodnotenia v dôchodkových fondoch za predchádzajúci týždeň. Väčšina fondov vykázala citeľnú stranu. Niektoré i cez dve percentá. Najviac sa však i naďalej darí indexovým a akciovým fondom. Indexový fond od NN DSS vzrástol za posledných 12 mesiacov o viac ako 19 percent.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.07.2017 12:40 NBS upozorňuje na spoločnosť Atlantic Global Asset Management

Národná banka Slovenska upozorňuje na činnosť spoločnosti. Spoločnosť ATLANTIC GLOBAL ASSET MANAGEMENT ponúka investičné produkty bez splnenia legislatívnych povinností Slovenskej republiky a nedisponuje žiadnym povolením na činnosť. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.07.2017 10:11 Ranný prehľad trhov 25. 7. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Redakcia | 20.07.2017 00:00 Finančné trhy v 3. kvartáli - návrat vysokej volatility

Hlavný rizikom pre menové trhy v prebiehajúcom letnom období bude narastajúca volatilita. V tejto chvíli prevláda na trhoch kombinácia spomaľujúcej sa inflácie a slabšieho dolára. Avšak najväčším rizikom pre globálny ekonomický rast bude v najbližšej budúcnosti sprísňovanie čínskej monetárnej politiky. Jediným ostrovom pozitívneho sentimentu by mohla byť v treťom kvartáli Európa. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 17.07.2017 00:00 Vysokofrekvenčné obchodovanie zvyšuje riziko vzniku novej krízy

Po celú dekádu bolo považované vysokofrekvenčné obchodovanie (high frequency trading – HFT) za žeravý biznis, ktorý prinášal ohromné ​​zisky. V prostredí nízkej volatility, ktoré panovalo do nedávna, však narazilo na problém so ziskovosťou. Začalo sa preto koncentrovať a dnes pár spoločností dnes ovláda značnú časť trhu. Pri ďalšom prudkom výkyve trhu môžu spôsobiť nový pád trhu. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

PR článok | 10.07.2017 12:00 Rýchlokurz ako sa stať investorom do podielových fondov

Skúsení investori už podielové fondy iste dobre poznajú. Kto sa ale na finančný trh ešte len chystá vyraziť, neoľutuje, keď sa s nimi zoznámi – podielové fondy sú totiž tým najjednoduchším spôsobom, ako sa z ničoho stať investorom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »