Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Rekordný nezáujem voličov zvyšuje šance M. Le Penovej

19.04.2017 16:31 | Kategórie: Makroekonomika | 0 komentárov
Tagy: francúzske voľby prezident

Ako sa dalo očakávať, prvé kolo „pretekov“ bude veľmi tesné: Emmanuel Macron (22%), Marie Le Penová (22%), Jean-Luc Mélenchon (20%) a Francois Fillon (19%). Táto situácia veľmi pripomína francúzske prezidentské voľby z roku 2002.

 • Rekordný nezáujem voličov môže zvýšiť šance Marine Le Penovej
 • Pred blížiacim sa prvým kolom prezidentských volieb je nestabilita voličov „neobvykle vysoká“
 • Trhy podceňujú J.L. Mélenchona a bagatelizujú F. Fillona

Ako sa dalo očakávať, prvé kolo „pretekov“ bude veľmi tesné: Emmanuel Macron (22%), Marie Le Penová (22%), Jean-Luc Mélenchon (20%) a Francois Fillon (19%). Táto situácia mi veľmi pripomína francúzske prezidentské voľby z roku 2002, kedy preferencie J. Le Pen, J. Chirac a L. Jospin boli rovnako tesné.

Súčasné voľby však majú dva hlavné rozdiely:

 • Nezáujem voličov dosahuje rekordné hodnoty (až zhruba 30%, doteraz najvyššia hodnota je 20%), čo by mohlo zvýšiť šance M. Le Penovej. Rovnako ako vo väčšine nedávnych volieb v rozvinutých krajinách, aj francúzski voliči obviňujú z rastúcej nerovnosti v dôsledku krízy z roku 2007 tradičných politikov, a preto sa chcú zbaviť súčasného establišmentu.

 • Nezvyčajne vysoká je aj nestabilita voličov, a to len pár dní pred začiatkom prvého kola. Aktuálne čísla sú pre E. Macrona veľmi znepokojujúce. Posledných niekoľko mesiacov bol totiž prezentovaný ako najpravdepodobnejší víťaz volieb. Jeho konkurent J. Mélenchon však dosiahol v prieskumoch v posledných týždňoch veľmi pôsobivé čísla. V skutočnosti vyhlásilo až 32 percent voličov E. Macrona, že sú ešte stále pripravení zmeniť svoj názor (oproti 34 percentám voličov, ktorí budú voliť J.L. Mélenchona). Naopak takúto nerozhodnosť vyjadrilo len 20 percent voličov F. Fillona a len 15 percent voličov M. Le Penovej.

Táto situácia ma vedie k niekoľkým záverom:

 1. Pravdepodobnosť, že J.L. Mélenchon sa kvalifikuje do druhého kola volieb je podľa mňa značne nadhodnotená.

Jeho nedávny vzostup je spojený s tromi hlavnými faktormi:

 • Taktické hlasovanie – J. Mélenchon je považovaný za väčšieho ľavičiara a dôveryhodnejšieho kandidáta, ako ďalší ľavičiar Benoit Hamon.

 • J.L. Mélechón je považovaný za zástancu boja proti establišmentu. V sociálnych otázkach a imigrácii je však oveľa liberálnejší ako M. Le Penová).

 • Triezvejšia politická komunikácia – v porovnaní s voľbami v roku 2012 prezentuje J. L. Mélenchon sám seba ako kandidáta všetkých Francúzov a nielen ako lídra extrémneho lavicového krídla.

 1. Hlavnou slabinou tohto kandidáta je veľmi heterogénna politická základňa. Ide o ľudí nezdieľajúcich rovnaké hodnoty. Kým niektorí príslušníci jeho strany sa len chcú dostať k moci, iní chcú len vyjadriť svoju nespokojnosť so systémom. Navyše J.L. Mélenchon vyzýva na zriadenie „šiestej republiky“, čo je pre ľavicu veľmi citlivá téma, a mohlo by to oslabiť jeho volebnú základňu. Je preto veľmi pravdepodobné, že jeho vzostup spľasne v deň volieb ako soufflé.

 1. Voličské základne R. Fillona a M. Le Penovej sú naopak oveľa silnejšie a homogénnejšie ako podpora E. Macrona. To predstavuje pre oboch kandidátov kľúčovú výhodu. Obávam sa, že E. Macron je v predvolebných prieskumoch preceňovaný, naopak F. Fillon zase podceňovaný.

Na 24.apríla, teda deň konania prvého kola prezidentských volieb, zjavne neexistuje ideálny výsledok. Môj základný scenár pre druhé kolo volieb, ktoré sa bude konať 7.mája, však zostáva rovnaký. E. Macron sa postaví voči M. Le Penovej, ktorú poľahky porazí. Už tak jednoznačne však nevidím to, že E. Macron získa v nasledujúcich parlamentných voľbách, ktoré sa budú konať v júni, postačujúcu väčšinu. Výsledkom týchto pnutí by mohlo byť neovládateľné Francúzsko.

Druhý scenár, ktorý tiež nie je tak celkom vylúčený, je druhé kolo medzi F. Fillonom a M. Le Penovou. Výsledok by bol v takom prípade oveľa viac neistý. Lavicoví voliči si totiž nebudú chcieť vyberať medzi „morom a cholerou“ a ich predpokladaná neúčasť na voľbách by bola v takom prípade dosť vysoká. V tomto prípade nevidím žiadne podobnosti medzi súčasnými voľbami a tými z roku 2002. Jacques Chirac bol totiž pre ľavičiarov oveľa väčšou osobnosťou ako F. Fillon. V prípade jeho víťazstva by však tento kandidát s najväčšou pravdepodobnosťou nemal problém získať v parlamente väčšinu.

Christopher Dembik, ekonóm Saxo Bank

Rekordný nezáujem voličov zvyšuje šance M. Le Penovej

Rekordný nezáujem voličov zvyšuje šance M. Le Penovej >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Makroekonomika

Redakcia | 20.07.2017 00:00 Finančné trhy v 3. kvartáli - návrat vysokej volatility

Hlavný rizikom pre menové trhy v prebiehajúcom letnom období bude narastajúca volatilita. V tejto chvíli prevláda na trhoch kombinácia spomaľujúcej sa inflácie a slabšieho dolára. Avšak najväčším rizikom pre globálny ekonomický rast bude v najbližšej budúcnosti sprísňovanie čínskej monetárnej politiky. Jediným ostrovom pozitívneho sentimentu by mohla byť v treťom kvartáli Európa. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Michael Boye | 11.07.2017 00:00 Taliansko zachránilo banky. Opäť z daní od občanov

Na záver minulého mesiaca boli nútene hodiť ručník do ringu ďalšie dve banky – Banco Popolare di Vicenza a Veneto Banca. Talianska vláda povolila druhej najväčšej a údajne nazdravšej talianskej banke – Intesa Sanpaulo, kúpiť aktíva týchto dvoch regionálnych a potápajúcich sa inštitúcií. „Zlé“ dlhy sa presunú do štátnej banky, teda na placia štátu. Záchranu talianskeho bankového sektore tak opäť zaplatia bežní občania. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Furmaník st. | 03.07.2017 00:00 Rozhodnú o budúcnosti eurozóny frustrovaní vojaci a bude mať každá slovenská firma vlastné pohrebníctvo?

Oslovila ma susedka z vedľajšieho paneláku, žena krátko po štyridsiatke, či by som nemohol pomôcť jej synovi s notebookom: „Voľajako mu nefunguje, náhle sa prestal nabíjať, syn hovorí, že je tam vo vnútri asi nejaký zlý kontakt alebo čo…“  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 21.06.2017 00:00 Bitcoin láme rekordy. Ťaží najmä z podpory v Ázii

Hodnota virtuálnej meny bitcoin pred nedávnom atakovala hranicu tri tisíc amerických dolárov. Ešte koncom minulého roka pritom stál tisíc dolárov. Je to teda nárast na viac ako trojnásobok. Jednou z hlavných príčin tejto rely je podpora z Ázie. Najprv Japonsko uznalo menu ako legálny platobný prostriedok a pred nedávnom Čína zrušila limit na obchodovanie s touto menou. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 20.06.2017 00:00 Rok po referende - ako sa zmenila britská ekonomika

Takmer na deň presne sa začali rok po britskom hlasovaní o brexite aj reálne rokovania o vystúpení krajiny z únie. Počas tohto času sa vymenila britská vláda a sformovala sa pozícia Britov vo vyjednávaní. Reagovala však aj ekonomika. Napríklad poklesom zahraničných investícií, či citeľným poklesom britskej libry. Na to, ako sa vplyvom brexitu vyvíja britská ekonomika, sa pozrieme v nasledujúcom článku.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Makroekonomika

25.07.2017 11:27 Grécko emituje dlhopisy

Grécko sa rozhodlo vrátiť na kapitálové trhy. Emituje päťročné dlhopisy. Úspešné prijatie emisie investormi by znamenalo opätovný návrat Grécka medzi dôveryhodné krajiny. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

24.07.2017 16:25 Šéfka Fedu vie zamávať trhmi, aj keď veľa nepovie

Ostro sledovanou udalosťou uplynulého týždňa bolo vystúpenie šéfky Fedu Janet Yellenovej v americkom Kongrese. Podľa jej slov Fed plánuje pokračovať vo zvyšovaní úrokových sadzieb a taktiež chce začať redukovať portfólio dlhopisov.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

21.07.2017 12:24 Miera nezamestnanosti je po prvý krát pod 7 %

Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku dosiahla v júni tohto roka historicky najnižšiu úroveň 6,9 percenta. Oproti predchádzajúcemu roku je to zlepšenie o 2,55 percentuálneho bodu.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

21.07.2017 10:23 Social Watch: Západní země nedoženeme?

Médii proběhla vcelku masivně (takže v podstatě všude) zpráva sociální sítě Social Watch o vývoji v České republice. Vyspělé země podle ní nedoženeme. Přes vznosný cizojazyčný název organizace jde ale o domácí a ryze české hodnocení domácích a ryze českých problémů. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

21.07.2017 09:34 Grécko by sa rado vrátilo na dlhopisové trhy

Sága gréckej dlhovej krízy sa vracia do pozornosti finančných trhov od momentu, kedy boli odhalené dlhové problémy tejto krajiny, a prebehol prvý bailout v roku 2010, zas a znova opakovane. Pri rôznych príležitostiach predstavuje táto téma, ktorá takmer spôsobila rozpad eurozóny, permanentnú hrozbu pre stabilitu Európy. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Makroekonomika za posledných 14 dní

Redakcia | 20.07.2017 00:00 Finančné trhy v 3. kvartáli - návrat vysokej volatility

Hlavný rizikom pre menové trhy v prebiehajúcom letnom období bude narastajúca volatilita. V tejto chvíli prevláda na trhoch kombinácia spomaľujúcej sa inflácie a slabšieho dolára. Avšak najväčším rizikom pre globálny ekonomický rast bude v najbližšej budúcnosti sprísňovanie čínskej monetárnej politiky. Jediným ostrovom pozitívneho sentimentu by mohla byť v treťom kvartáli Európa. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Michael Boye | 11.07.2017 00:00 Taliansko zachránilo banky. Opäť z daní od občanov

Na záver minulého mesiaca boli nútene hodiť ručník do ringu ďalšie dve banky – Banco Popolare di Vicenza a Veneto Banca. Talianska vláda povolila druhej najväčšej a údajne nazdravšej talianskej banke – Intesa Sanpaulo, kúpiť aktíva týchto dvoch regionálnych a potápajúcich sa inštitúcií. „Zlé“ dlhy sa presunú do štátnej banky, teda na placia štátu. Záchranu talianskeho bankového sektore tak opäť zaplatia bežní občania. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »