Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme našim partnerom:                                                                                                                                                                   

fincentrum-logo

hviezdne-byvanie


facebook-logo_1

Rekordný nezáujem voličov zvyšuje šance M. Le Penovej

19.04.2017 16:31 | Kategórie: Makroekonomika | 0 komentárov
Tagy: francúzske voľby prezident

Ako sa dalo očakávať, prvé kolo „pretekov“ bude veľmi tesné: Emmanuel Macron (22%), Marie Le Penová (22%), Jean-Luc Mélenchon (20%) a Francois Fillon (19%). Táto situácia veľmi pripomína francúzske prezidentské voľby z roku 2002.

 • Rekordný nezáujem voličov môže zvýšiť šance Marine Le Penovej
 • Pred blížiacim sa prvým kolom prezidentských volieb je nestabilita voličov „neobvykle vysoká“
 • Trhy podceňujú J.L. Mélenchona a bagatelizujú F. Fillona

Ako sa dalo očakávať, prvé kolo „pretekov“ bude veľmi tesné: Emmanuel Macron (22%), Marie Le Penová (22%), Jean-Luc Mélenchon (20%) a Francois Fillon (19%). Táto situácia mi veľmi pripomína francúzske prezidentské voľby z roku 2002, kedy preferencie J. Le Pen, J. Chirac a L. Jospin boli rovnako tesné.

Súčasné voľby však majú dva hlavné rozdiely:

 • Nezáujem voličov dosahuje rekordné hodnoty (až zhruba 30%, doteraz najvyššia hodnota je 20%), čo by mohlo zvýšiť šance M. Le Penovej. Rovnako ako vo väčšine nedávnych volieb v rozvinutých krajinách, aj francúzski voliči obviňujú z rastúcej nerovnosti v dôsledku krízy z roku 2007 tradičných politikov, a preto sa chcú zbaviť súčasného establišmentu.

 • Nezvyčajne vysoká je aj nestabilita voličov, a to len pár dní pred začiatkom prvého kola. Aktuálne čísla sú pre E. Macrona veľmi znepokojujúce. Posledných niekoľko mesiacov bol totiž prezentovaný ako najpravdepodobnejší víťaz volieb. Jeho konkurent J. Mélenchon však dosiahol v prieskumoch v posledných týždňoch veľmi pôsobivé čísla. V skutočnosti vyhlásilo až 32 percent voličov E. Macrona, že sú ešte stále pripravení zmeniť svoj názor (oproti 34 percentám voličov, ktorí budú voliť J.L. Mélenchona). Naopak takúto nerozhodnosť vyjadrilo len 20 percent voličov F. Fillona a len 15 percent voličov M. Le Penovej.

Táto situácia ma vedie k niekoľkým záverom:

 1. Pravdepodobnosť, že J.L. Mélenchon sa kvalifikuje do druhého kola volieb je podľa mňa značne nadhodnotená.

Jeho nedávny vzostup je spojený s tromi hlavnými faktormi:

 • Taktické hlasovanie – J. Mélenchon je považovaný za väčšieho ľavičiara a dôveryhodnejšieho kandidáta, ako ďalší ľavičiar Benoit Hamon.

 • J.L. Mélechón je považovaný za zástancu boja proti establišmentu. V sociálnych otázkach a imigrácii je však oveľa liberálnejší ako M. Le Penová).

 • Triezvejšia politická komunikácia – v porovnaní s voľbami v roku 2012 prezentuje J. L. Mélenchon sám seba ako kandidáta všetkých Francúzov a nielen ako lídra extrémneho lavicového krídla.

 1. Hlavnou slabinou tohto kandidáta je veľmi heterogénna politická základňa. Ide o ľudí nezdieľajúcich rovnaké hodnoty. Kým niektorí príslušníci jeho strany sa len chcú dostať k moci, iní chcú len vyjadriť svoju nespokojnosť so systémom. Navyše J.L. Mélenchon vyzýva na zriadenie „šiestej republiky“, čo je pre ľavicu veľmi citlivá téma, a mohlo by to oslabiť jeho volebnú základňu. Je preto veľmi pravdepodobné, že jeho vzostup spľasne v deň volieb ako soufflé.

 1. Voličské základne R. Fillona a M. Le Penovej sú naopak oveľa silnejšie a homogénnejšie ako podpora E. Macrona. To predstavuje pre oboch kandidátov kľúčovú výhodu. Obávam sa, že E. Macron je v predvolebných prieskumoch preceňovaný, naopak F. Fillon zase podceňovaný.

Na 24.apríla, teda deň konania prvého kola prezidentských volieb, zjavne neexistuje ideálny výsledok. Môj základný scenár pre druhé kolo volieb, ktoré sa bude konať 7.mája, však zostáva rovnaký. E. Macron sa postaví voči M. Le Penovej, ktorú poľahky porazí. Už tak jednoznačne však nevidím to, že E. Macron získa v nasledujúcich parlamentných voľbách, ktoré sa budú konať v júni, postačujúcu väčšinu. Výsledkom týchto pnutí by mohlo byť neovládateľné Francúzsko.

Druhý scenár, ktorý tiež nie je tak celkom vylúčený, je druhé kolo medzi F. Fillonom a M. Le Penovou. Výsledok by bol v takom prípade oveľa viac neistý. Lavicoví voliči si totiž nebudú chcieť vyberať medzi „morom a cholerou“ a ich predpokladaná neúčasť na voľbách by bola v takom prípade dosť vysoká. V tomto prípade nevidím žiadne podobnosti medzi súčasnými voľbami a tými z roku 2002. Jacques Chirac bol totiž pre ľavičiarov oveľa väčšou osobnosťou ako F. Fillon. V prípade jeho víťazstva by však tento kandidát s najväčšou pravdepodobnosťou nemal problém získať v parlamente väčšinu.

Christopher Dembik, ekonóm Saxo Bank

Rekordný nezáujem voličov zvyšuje šance M. Le Penovej

Rekordný nezáujem voličov zvyšuje šance M. Le Penovej >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Makroekonomika

Steen Jakobsen | 12.05.2017 00:00 Najväčším rizikom pre budúcnosť Európy je teraz Taliansko

Slávny Erasmov výrok znie: „Lepšie je chorobám predchádzať, ako ich liečiť.“ Po pondelkovom oznámení výrazného víťazstva proeurópskeho kandidáta E. Macrona vo francúzskych prezidentských voľbách môžeme súhlasiť, že E. Macron zabránil populistickému nacionalizmu Marine Le Penovej, aby prevzal opraty v Paríži. Ale ak ide o vyliečenie francúzskych problémov, zatiaľ o tom nie sme presvedčení. Júnové voľby vo Francúzsku sú totiž pre E. Macrona len začiatkom „skutočnej“ práce. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Ľubomír Koršňák | 03.05.2017 00:00 Slovensko sa zaradilo medzi rozpočtovo menej zodpovedné krajiny únie

Slovensko vlani vykázalo historicky najnižší schodok verejných financií – 1,68 percenta. Je to lepšie ako plánovaná úroveň, no krajina už nepatrí medzi rozpočtovo zodpovednejšie. Až 12 európskych vlád totiž hospodárilo s prebytkovým, alebo vyrovnaným rozpočtom. Tvoria si tak rezervy na horšie časy, kým SR zatiaľ stále zvyšuje dlh.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Furmaník st. | 02.05.2017 00:00 Budeme sa mať ako hovadá! Alebo ako prasatá v žite? (Zrkadlo uplynulého mesiaca očami politikov, investorov i bežných občanov)

Korupcia, ktorá prekáža rastu ekonomiky, na Slovensku akoby už skapínala. Požiadajú Putin, Orbán a Fico, aby boli zdaňovaní vyššou sadzbou než ostatní ľudia? Jazýčkom na váhach sú Francúzi a internet ako fenomén súčasnosti. Ale otázka znie inak: Pôjde sa šéf slovenského parlamentu poriadne ožrať? Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 21.04.2017 17:37 Le Penová predstavuje v skutočnosti menšiu hrozbu, ako sa zdá

Prieskumy naznačujú, že Marine Le Penová si zabezpečí miesto v druhom kole prezidentských volieb vo Francúzsku, ale v tomto kole ju pravdepodobne porazí buď François Fillon alebo Emmanuel Macron. Globálna ekonómka, Anna Stupnytska, upozorňuje, že pravdepodobnosť nečakaných výsledkov francúzskych volieb je nižšia ako v prípade amerických volieb či referenda o Brexite. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 30.03.2017 00:00 Na zvrátenie demografickej krízy by Slovenky museli začať rodiť 10 ročné deti

Tento bonmot odznel na konferencii Fincentrum & Forbes Investícia roka, kde sa diskutovalo aj o udržateľnosti dôchodkového systému na Slovensku. Zúčastnení sa zhodli, že SR čakajú z pohľadu demografie veľmi ťažké časy a negatívne zmeny sú už neodvratné. Celá správa »

Komentárov: 1 / 1 Posledný komentár: 30.03.2017 15:23Ďalšie články »

Krátké správy z Makroekonomika

24.05.2017 15:43 Inflácia sa v apríli spomalila na 0,8 %

Inflácia na Slovensku v apríli spomalila. Po tom, čo vo februári a marci spotrebiteľské ceny medziročne vzrástli o 1,1 % resp. 1,0 %, v marci sa ich rast zmiernil na 0,8 % podľa národného CPI indexu aj harmonizovaného HICP indexu. Aprílové medziročné spomalenie inflácie bolo spôsobené hlavne pomalším rastom cien v doprave a zastabilizovaním cien potravín. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

19.05.2017 14:25 Nezamestnanosť sa blíži historickému rekordu z roku 2008

Nezamestnanosť klesla v apríli na 7,74 percenta. Blíži sa tak k rekordne najnižšej hodnote z augusta 2008, keď predstavovala 7,36 percenta. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

18.05.2017 08:58 Petr Zajíc: Pro trhy je lepší známý ďábel než neznámý anděl

Francouzské volby vyhrál Emmanuel Macron. Na budoucí vývoj Evropy a finančních trhů  se podíval Petr Zajíc, Senior Portfolio Manager investiční společnosti Pioneer Investments v Rakousku.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

16.05.2017 13:58 Slovenská ekonomika vstúpila do nového roka správnou nohou

Podľa rýchleho odhadu Štatistického úradu rástla slovenská ekonomika v prvom kvartáli tohto roka medziročne o 3,1 percenta, čo predstavuje mierne zrýchlenie oproti nadol revidovanému 3,0-percentnému rastu za obdobie október-december 2016. Rast po sezónnom očistení na medzikvartálnej báze si udržal solídnu 0,8-percentnú dynamiku z predchádzajúceho štvrťroka.   Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

15.05.2017 11:30 Ekonomika USA má za sebou najslabší kvartál za ostatné tri roky

Americká ekonomika vzrástla v prvom štvrťroku 2017 iba o 0,7 %  (po sezónnom očistení)  v porovnaní s 2,1 % v 4. štvrťroku 2016. Očakávania rastu sa pritom pohybovali niekde na úrovni medzi 1,0 % až 1,2 %. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Makroekonomika za posledných 14 dní

Steen Jakobsen | 12.05.2017 00:00 Najväčším rizikom pre budúcnosť Európy je teraz Taliansko

Slávny Erasmov výrok znie: „Lepšie je chorobám predchádzať, ako ich liečiť.“ Po pondelkovom oznámení výrazného víťazstva proeurópskeho kandidáta E. Macrona vo francúzskych prezidentských voľbách môžeme súhlasiť, že E. Macron zabránil populistickému nacionalizmu Marine Le Penovej, aby prevzal opraty v Paríži. Ale ak ide o vyliečenie francúzskych problémov, zatiaľ o tom nie sme presvedčení. Júnové voľby vo Francúzsku sú totiž pre E. Macrona len začiatkom „skutočnej“ práce. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »