Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Riziká sa nepotvrdili. Trhy prepadli optimizmu

22.06.2017 10:37 | Kategórie: Investície | 0 komentárov
Tagy: Macron Trump Merkelová trhy vláda voľby

Je tomu po prvý krát za posledné tri roky, čo si dovolím byť pri výhľade na globálnu ekonomiku a najmä eurozónu, optimistický. Politické riziko bolo hlavným ťahúňom trhov počas minulého roka. Išlo napríklad o referendum o brexite, alebo o neočakávané víťazstvom Donalda Trumpa. No ako ukazujú nedávne voľby vo Francúzsku, investori sa pri hodnotení politického rizika pre Európu v tomto roku mýlili.

 • Vyhliadky pre globálnu ekonomiku a eurozónu sú najlepšie za posledné tri roky
 • Americký dolár je stále „kráľ“. Čínsky juan však môže svoj podiel do dvoch rokov zvýšiť na 10 %
 • Menová vojna nie je na programe dňa
 • Hlavnými rizikami pre trhy sú dnes nízka volatilita, pocit uspokojenia trhu a nerealizovanie Trumpových reforiem

Novou témou pre trhy je teraz pozitívny vývoj ekonomiky v európskej menovej únii. Mimo kontinentu je rizikom spomalenie úverového cyklu v USA a v Číne. Čína pritom cieľavedome bojuje proti tieňovému bankovníctvu sprísňovaním úverových štandardov a USA smerujú ku záveru ekonomického cyklu. To však po rokoch silného rastu nie je ničím neobvyklým. Podľa môjho názoru teda nie je dôvod na obavy.

Čo sa deje na trhu:

 • Americký dolár je s podielom na svetovom devízovom trhu vo výške 88 percent stále kráľom. Euro a jeho menové páry tvoria 31 percent obchodov. Spoločnej mene sa totiž kvôli nedostatočnej ekonomickej integrácii eurozóny stále nedarí presvedčiť investorov a najmä centrálne banky k väčšiemu záujmu o ňu. Kľúčovou zmenou však bude posilnenie úlohy čínskeho juanu CNY, ktorý vytlačí z pozície britskú libru a do roku 2019 by mal tvoriť až desať percent devízových obchodov.

 • Menová vojna však nie je na programe dňa. Hoci na 99 percent s D. Trumpom nesúhlasím, v jednom má pravdu. Americký dolár je nadhodnotený. Na základe parity kúpnej sily sa ukazuje jeho kurz nadnesený o sedem percent voči euru, o 11 percent voči juanu a o ďalších sedem percent voči kanadskému doláru. No nová dohoda, obdobná tej z Plaza, nie je vo výhľade. Nie je totiž na to dostatočná politická vôľa a okrem toho, dolár je sále o 30 percent nižšie ako v roku 1985.

Picture 1

 • Americká inflácia, a mzdy stále rastú nedostatočne. CPI je pod cieľovými dvomi percentami, čo sťažuje situáciu FEDu, ktorý by už rád podstatne zvýšil sadzby. To, čo je však pozoruhodné, je cena aktív s fixným výnosom. Tá začala zohľadňovať riziko zníženia sadzieb v budúcom roku.

 • V eurozóne vidíme pozitívny trend. Indikátor Eurocoin rastie o 0,75 percenta. Investori očakávajú, že duo Merkelová – Macron naštartuje po nemeckých voľbách v septembri ekonomiku Európy. Prevládajúci optimizmus má citeľne pozitívny dopad na kurz eura, ktoré sa po prvý krát za ostatné tri roky nachádza v absolútne rastovom teritóriu.

 • Veľká Británia na druhej strane pocíti „skutočný“ makroekonomický dopad brexitu. Pri výhľade na britskú libru v druhej polovici roka som však pozitívny. Odchod krajiny z únie je už totiž zahrnutý v kurze libry. Na základe parity kúpnej sily je tá navyše podhodnotená voči doláru o 15 percent. Návrat na predchádzajúce úrovne je závislý od politickej situácie a je celkom pravdepodobný.

Hlavné riziká:

 • Trhy dnes charakterizuje nízka volatilita a celková prevládajúca spokojnosť. Prieskum z marca ukázal, že až 99 percent retailových a inštitucionálnych investorov predpokladá v budúcom roku nárast cien akcií. Rastú však signály finančných tlakov. Vidíme napríklad veľký rozdiel medzi indexom volatility VIX a politickou neistotou. Je tu potom aj veľký rozdiel medzi výnosmi päťročných dlhopisov USA a Nemecka. Jeho hodnota sa dokonca vyšplhala na 28 ročný rekord. Veľký rozdiel sa zvyčajne považuje za prvý signál trhovej korekcie.

 • D. Trump zatiaľ nespĺňa očakávania. To je určite tým najväčším rizikom ktoré nie je zahrnuté v trhových cenách. Ak americký prezident nedokáže naplniť svoje plány v oblasti zníženia daní do septembra, trhy budú pravdepodobne reagovať veľmi zle. To môže byť spúšťačom korekcie na amerických, a neskôr, i na svetových trhoch. Na rozdiel od názoru prezidenta, implementácia nižších sadzieb trvá veľmi dlhý čas. Ronaldovi Reaganovi to trvalo takmer päť rokov, kým pripravil a presadil daňovú reformu. No prípadná korekcia nebude pravdepodobne trvať dlho. Je tu totiž priaznivá makroekonomická situácia a ziskovosť firiem.

 • D. Trumpovi hrozí riziko vypočúvania. Je síce len málo pravdepodobné, že prezident bude musieť čeliť nejakému právnemu konaniu, no ako sa nechalo počuť viacero demokratov, cieľom je aspoň ho spomaliť a utlmiť. Toto riziko, s ktorým trhy dnes nepočítajú, by na ne malo určite negatívny dopad.

Christopher Dembik, makro stratég Saxo Bank
 
Riziká sa nepotvrdili. Trhy prepadli optimizmu

Riziká sa nepotvrdili. Trhy prepadli optimizmu >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

Redakcia | 20.07.2017 00:00 Finančné trhy v 3. kvartáli - návrat vysokej volatility

Hlavný rizikom pre menové trhy v prebiehajúcom letnom období bude narastajúca volatilita. V tejto chvíli prevláda na trhoch kombinácia spomaľujúcej sa inflácie a slabšieho dolára. Avšak najväčším rizikom pre globálny ekonomický rast bude v najbližšej budúcnosti sprísňovanie čínskej monetárnej politiky. Jediným ostrovom pozitívneho sentimentu by mohla byť v treťom kvartáli Európa. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 17.07.2017 00:00 Vysokofrekvenčné obchodovanie zvyšuje riziko vzniku novej krízy

Po celú dekádu bolo považované vysokofrekvenčné obchodovanie (high frequency trading – HFT) za žeravý biznis, ktorý prinášal ohromné ​​zisky. V prostredí nízkej volatility, ktoré panovalo do nedávna, však narazilo na problém so ziskovosťou. Začalo sa preto koncentrovať a dnes pár spoločností dnes ovláda značnú časť trhu. Pri ďalšom prudkom výkyve trhu môžu spôsobiť nový pád trhu. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

PR článok | 10.07.2017 12:00 Rýchlokurz ako sa stať investorom do podielových fondov

Skúsení investori už podielové fondy iste dobre poznajú. Kto sa ale na finančný trh ešte len chystá vyraziť, neoľutuje, keď sa s nimi zoznámi – podielové fondy sú totiž tým najjednoduchším spôsobom, ako sa z ničoho stať investorom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 06.07.2017 00:00 Čo sa dialo na finančných trhoch v júni

Po väčšinu júna akciové trhy na oboch brehoch Atlantického oceána len stagnovali, v prípade európskych akcií v blízkosti dvojročných maxím a v prípade amerických akcií na historických maximách. Chýbal výraznejší impulz tak pre pohyb nadol, ako aj nahor. Až koncom mesiaca prišlo v reakcii na jastrabo vnímaný slovník šéfa ECB Maria Draghiho, na jastrabie vyjadrenia predstaviteľov ďalších centrálnych bánk, k veľkej korekcii búrz. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 04.07.2017 00:00 Kvalitné vzdelanie, práca v odbore, istý čas v zahraničí - typický životopis slovenského milionára

Kvalitné vzdelanie, tvrdá práca v oblasti ktorú človek vyštudoval a ďalšie vzdelávanie, to sú najčastejšie spoločné faktory, ktoré priviedli väčšinu slovenských a českých milionárov k ich bohatstvu. Od štátu očakávajú najmä stabilitu. Svoje peniaze investujú najmä do nehnuteľností, akcií firiem, alebo alternatívnych investícií. Celá správa »

Komentárov: 1 / 1 Posledný komentár: 13.07.2017 13:33Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

21.07.2017 08:50 Ranný prehľad trhov 21. 7. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

20.07.2017 13:12 V indexových fondov si sporí len 7 % budúcich dôchodcov

Slovenské indexové dôchodkové fondy dosiahli v 2. pilieri za ostatný rok (jún 2016 – jún 2017) v priemere až 15,79-% rast. Napriek tomu si v nich šetrí len 7 % Slovákov zapojených do 2. piliera. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

20.07.2017 10:15 Ranný prehľad trhov 20. 7. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

19.07.2017 09:29 Vypisování opcí aneb Tahání za kratší konec provazu

Opci můžete buď koupit, nebo ji vypsat a prodat. V druhém případě jste na kratší straně provazu – podstupujete neomezené riziko a máte předem daný maximální zisk. Kdy a proč opce vypisovat? Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

18.07.2017 10:04 Ranný prehľad trhov 18. 7. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Tomáš Rajtar | 06.07.2017 00:00 Čo sa dialo na finančných trhoch v júni

Po väčšinu júna akciové trhy na oboch brehoch Atlantického oceána len stagnovali, v prípade európskych akcií v blízkosti dvojročných maxím a v prípade amerických akcií na historických maximách. Chýbal výraznejší impulz tak pre pohyb nadol, ako aj nahor. Až koncom mesiaca prišlo v reakcii na jastrabo vnímaný slovník šéfa ECB Maria Draghiho, na jastrabie vyjadrenia predstaviteľov ďalších centrálnych bánk, k veľkej korekcii búrz. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

PR článok | 10.07.2017 12:00 Rýchlokurz ako sa stať investorom do podielových fondov

Skúsení investori už podielové fondy iste dobre poznajú. Kto sa ale na finančný trh ešte len chystá vyraziť, neoľutuje, keď sa s nimi zoznámi – podielové fondy sú totiž tým najjednoduchším spôsobom, ako sa z ničoho stať investorom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 04.07.2017 00:00 Kvalitné vzdelanie, práca v odbore, istý čas v zahraničí - typický životopis slovenského milionára

Kvalitné vzdelanie, tvrdá práca v oblasti ktorú človek vyštudoval a ďalšie vzdelávanie, to sú najčastejšie spoločné faktory, ktoré priviedli väčšinu slovenských a českých milionárov k ich bohatstvu. Od štátu očakávajú najmä stabilitu. Svoje peniaze investujú najmä do nehnuteľností, akcií firiem, alebo alternatívnych investícií. Celá správa »

Komentárov: 1 / 1 Posledný komentár: 01.01.1970 01:00

Peter Furmaník st. | 03.07.2017 00:00 Rozhodnú o budúcnosti eurozóny frustrovaní vojaci a bude mať každá slovenská firma vlastné pohrebníctvo?

Oslovila ma susedka z vedľajšieho paneláku, žena krátko po štyridsiatke, či by som nemohol pomôcť jej synovi s notebookom: „Voľajako mu nefunguje, náhle sa prestal nabíjať, syn hovorí, že je tam vo vnútri asi nejaký zlý kontakt alebo čo…“  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »