Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Rok po referende - ako sa zmenila britská ekonomika

Rok po referende - ako sa zmenila britská ekonomika

Takmer na deň presne sa začali rok po britskom hlasovaní o brexite aj reálne rokovania o vystúpení krajiny z únie. Počas tohto času sa vymenila britská vláda a sformovala sa pozícia Britov vo vyjednávaní. Reagovala však aj ekonomika. Napríklad poklesom zahraničných investícií, či citeľným poklesom britskej libry. Na to, ako sa vplyvom brexitu vyvíja britská ekonomika, sa pozrieme v nasledujúcom článku. 

 

 

Doterajšie najvýznamnejšie dôsledky brexitu:

  • Klesá objem investícií, čo sa neskôr prejaví slabším výskumom a vývojom
  • Spomaľuje sa ekonomický rast (v roku 2017 na 1,4 % a v roku 2018 na 1,2 %)
  • Nárastu počtu bankrotov firiem o osem percent
  • Nedostatok personálu v niektorých odvetviach, napríklad vo výrobe, obchode a doprave

Rok pre referende môžeme pozorovať prvé dopady tohto rozhodnutia na ostrovnú ekonomiku. Väčšinou ide o zhoršenie, no nie všetky zmeny sú negatívne. Rástla napríklad spotreba domácností – za celý minulý rok o 2,6 percenta. Dôvodom sú priaznivé úverové podmienky a celosvetové oživenie. Opticky sa darí aj firmám. Ich zisky dosiahli vlani 105 mld. eur. Dôvodom je aj slabšia libra, ktorá zvýhodnila britské firmy na zahraničných trhoch. Tu však výpočet priaznivých dopadov končí.

Nižšie zisky a viac bankrotov

Prvou veľkou obeťou sú firemné investície. Aj napriek priaznivým makroekonomickým podmienkam a vysokým ziskom firiem spôsobuje neistota výsledku z rokovaní medzi Spojeným kráľovstvom a EÚ pokles investícií a to až o 8,8 percenta HDP vlani, čo je najnižšia úroveň od hospodárskej krízy. Očakáva sa, že pokles sa do apríla 2019 ešte viac prehĺbi. „Najpostihnutejšie budú odvetvia, kde sú investície najdrahšie, ako napríklad kovoobrábací, automobilový a stavebný priemysel,“ uvádza vo svojej analýze spoločnosť Coface, ktorá sa zaoberá manažmentom firemných pohľadávok. Fáza rokovaní tak otestuje aktuálnu silu britských firiem.

Ďalšou postihnutou oblasťou je maloobchodný obrat. Hoci spotreba domácností minulý rok rástla, tento rok je tendencia opačná. „Spotreba domácností od začiatku tohto roka klesá, čo je dôsledkom rastúcich inflačných tlakov. Začína to mať negatívny vplyv aj na maloobchodný sektor," uvádzajú analytici spoločnosti Coface. Zvýšili preto riziko pre toto odvetvie zo „stredného“ na „vysoké“. A tlak podľa nich zosilnie aj pri automobilovom priemysle, "no vďaka zahraničnému dopytu v menšom rozsahu,“ vysvetľujú.

Aj pri ziskoch firiem pravdepodobne dôjde k obratu. Coface predpokladá, že začnú klesať. Dôvodom je nárast nákladov spôsobený znehodnotením výmenného kurzu. Ekonomický rast Británie by pre brexit mal spomaliť na 1,4 percenta tento rok a na budúci rok na len 1,2 percenta. Aj vzhľadom na tieto súvislosti sa odhaduje, že počet úpadkov firiem v Británii tento rok vzrastie o 8,7 percenta a v roku 2018 o osem percent.

Firmy v Británii sa tak v dôsledku klesajúcej atraktivity krajiny a prísnejších obchodných a migračných pravidiel budú musieť prispôsobiť novým podmienkam. Keď Spojené kráľovstvo opustí na jar roku 2019 Európsku úniu, šok z protekcionizmu bude mať negatívny vplyv na celú krajinu.

Stane sa tak najmä v prípade „tvrdého Brexitu“, teda pri  návrate k pravidlám WTO, a to kvôli zvýšeniu colných a ďalších prekážok. Podľa OECD by strata na HDP mohla do roku 2030 predstavovať 7,5 percenta, kým pri „mäkkom Brexite“ by to malo byť päť percent.

Klesajúce zahraničné investície

Ďalší šok v podnikaní by mal vzhľadom na obmedzenie prisťahovaleckej politiky priniesť nedostatok pracovných síl v niektorých odvetviach. V prípade „mäkkého Brexitu“ by pokles migrácie z EÚ o tretinu v roku 2019 viedol k potenciálnej strate v raste o 0,3 percentuálneho bodu HDP. „Táto strata by sa mohla v extrémnom scenári  - pri poklese prílivu migrácie o dve tretiny – zvýšiť na 0,6 bodu. Najviac to zasiahne odvetvia, ktoré zamestnávajú veľké množstvo kvalifikovaných prisťahovalcov z Európskej únie. Teda výrobu, veľkoobchod a maloobchod, dopravu, komunikačné a finančné služby,“ spresňujú analytici.

Bez ohľadu na „mäkkosť“ či „tvrdosť“ Brexitu však treba počítať s dopadom na atraktivitu krajiny pre investorov, kde sa odhaduje, že priame zahraničné investície (PZI) klesnú až o 22 percent. Spojené kráľovstvo je pritom v súčasnosti najdôležitejšou európskou destináciou pre priame zahraničné investície. Smerujú predovšetkým do finančného, ​​informačného a komunikačného sektora, nasleduje doprava a logistika. „Brexit tak predstavuje negatívny vplyv na firemné investície, základné imanie a následné zníženie investícií do inovácií a výskumu a vývoja,“ upozorňujú autori štúdie.

Britské firmy, ktoré majú na prípravu opustenia spoločného trhu dva roky, budú musieť zmeniť svoju stratégiu. „Niektoré krehké a malé firmy môžu dokonca zaniknúť, prípadne budú musieť zmeniť svoj obchodný model, aby sa tak stali odolnejšie. Iné budú musieť prispôsobiť odvetvovú a geografickú stratégiu, napríklad aj tým, že sa presťahujú do Nemecka, Francúzska, Írska alebo do Holandska,“ konštatuje Coface.

Napriek tomu však brexit celkom nezruší príťažlivosť Spojeného kráľovstva, ktoré si vnútorne zachová niektoré zo svojich výhod. Patrí medzi ne napríklad transparentnosť prostredia, dobrá správa vecí verejných, ekosystém vhodný pre podnikanie a diverzifikovaný a flexibilný trh práce. Pravdepodobne nedôjde ani k znegovaniu atraktivity daňového systémy. Sadzba dane by sa naopak v roku 2020 mala znížiť z terajších 20 na 17 percent.

Rok po referende - ako sa zmenila britská ekonomika

Rok po referende - ako sa zmenila britská ekonomika >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z EURO

Redakcia | 14.08.2017 00:00 Na ktorých trhoch sa nafukujú bubliny

O bublinách na finančných trhoch sa hovorí už niekoľko rokov, a napriek tomu sa ceny väčšiny investičných aktív stále držia na relatívne vysokých úrovniach. V ostatnej dobe začínajú okrem skeptikov o bublinách verejne debatovať aj investiční stratégovia a analytici významných investičných spoločností.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Marek Mittaš | 09.08.2017 00:00 Na život na dlh si zvykol štát i občania, no kam až ďaleko sa dá zájsť?

Svetový dlh vzrástol minulý rok na vyše 325 percent globálneho HDP a dosiahol viac ako 200 biliónov eur. Verejný dlh štátov Európskej únie dosahuje podľa Eurostatu 89 percent HDP so sumou cez deväť biliónov eur a dlh Slovenska v prvom kvartáli predstavoval približne 44 miliárd eur. Podľa NBS má aspoň nejakú formu úveru takmer 37 percent slovenských domácností. Dlh je súčasťou každodenného života, no ako ďaleko sa až dá zájsť? Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 07.08.2017 00:00 Trhy s napätím sledujú každé slovo na perách centrálnych bankárov

Americké akciové trhy sa v júli posunuli na nové historické maximá, k čomu prispel silný začiatok podnikovej výsledkovej sezóny za druhý kvartál. Európske burzy len stagnovali, keď ich napriek rastu ziskovosti firiem ťažilo silné euro. Darilo sa aj emerging trhom pre robustný ekonomický rast lokálnych ekonomík ako aj pre vädnúci dolár. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 04.08.2017 00:00 ČNB včera zvýšila sadzby ako prvá centrálna banka v Európe

Česká národná banka zvýšila včera oficiálnu úrokovú sadzbu o 20 bázických bodov na hodnotu 0,25 percenta. Česko je tak len treťou krajinou z ekonomicky vyspelých krajín sveta, ktoré aktuálne začali zo zvyšovaním sadzieb. Doteraz tak, po kríze z roku 2008, urobilo len USA a Kanada. V Európe ešte žiadna krajina. Dôvodom je najmä prehrievanie českej ekonomiky a realitný boom. Celá správa »

Komentárov: 2 / 2 Posledný komentár: 11.08.2017 15:13

Ľubomír Koršňák | 02.08.2017 00:00 Platy rastú. Dokáže Slovensko prilákať nových investorov?

Nedostatok pracovníkov pociťujú už takmer všetky odvetvia. Firmy sa preto snažia prilákať ľudí zvyšovaním miezd. Konkurenčná výhoda Slovenska sa pomaly vytráca. Čím by malo Slovensko po novom lákať firmy a investorov? Sú to inovácie, a kvalita podnikateľského prostredia, no zatiaľ k tomu nedochádza.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z EURO

22.08.2017 12:25 Najviac slovenských firiem so zahraničnými vlastníkmi patrí Čechom a Maďarom

Česi, Maďari a Rakúšania patria medzi najčastejších zahraničných vlastníkov slovenských firiem. Na absolútnu špičku sa zaraďujú práve naši západní susedia, ktorí u nás podľa najnovších dát vlastnia 9 857 spoločností. Je to o približne 300 podnikov viac ako na konci minulého roka. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

21.08.2017 12:48 Celoslovenskú nezamestnanosť ťahajú nahor len 4 okresy

Evidovaná nezamestnanosť na Slovensku klesla v júli na 6,7 percenta, čo je o dve desatiny bodu menej ako v júni. Hoci ide o rekordne najnižší výsledok, stále je to vysoké číslo. Priemernú nezamestnanosť zvyšujú  najmä štyri okresy južného a východného Slovenska.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

18.08.2017 09:03 Zapomínat je lidské

„Hele, Hanko, já ti musím něco říct. Já sem myslel, že teď spolu budeme chodit, ale kluci z kapely mi řekli, že už jako…, že už jako jednu holku mám.“ Památná slova Jiří Macháčka z filmu Samotáři jako by ožila při pohledu na dění na Wall Street. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

16.08.2017 14:05 Maloobchodné tržby rastú o vysokého 7,5 %

Podľa predbežného odhadu dosiahol  rast slovenskej ekonomiky v druhom štvrťroku medziročné tempo 3,3 percenta. Oproti predchádzajúcemu kvartálu (3,1 %) to predstavuje zrýchlenie. Prekvapením boli najmä maloobchodné tržby, ktorých rast zrýchlil až na 7,5 percenta medziročne.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

14.08.2017 12:33 Inflácia sa v júli zrýchlila

Titulková – teda medziročná miera inflácie stúpla v júli na 1,4 percenta oproti jednému percentu v júni, čo je najvyššia hodnota od leta 2013. Nahor ťahá infláciu predovšetkým zložka potravín (4,3 % medziročne), zatiaľ čo protiinflačné tlaky regulovaných cien oslabli (-1,5 % vs. –2,4 % medziročne). Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z EURO za posledných 14 dní

Marek Mittaš | 09.08.2017 00:00 Na život na dlh si zvykol štát i občania, no kam až ďaleko sa dá zájsť?

Svetový dlh vzrástol minulý rok na vyše 325 percent globálneho HDP a dosiahol viac ako 200 biliónov eur. Verejný dlh štátov Európskej únie dosahuje podľa Eurostatu 89 percent HDP so sumou cez deväť biliónov eur a dlh Slovenska v prvom kvartáli predstavoval približne 44 miliárd eur. Podľa NBS má aspoň nejakú formu úveru takmer 37 percent slovenských domácností. Dlh je súčasťou každodenného života, no ako ďaleko sa až dá zájsť? Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 14.08.2017 00:00 Na ktorých trhoch sa nafukujú bubliny

O bublinách na finančných trhoch sa hovorí už niekoľko rokov, a napriek tomu sa ceny väčšiny investičných aktív stále držia na relatívne vysokých úrovniach. V ostatnej dobe začínajú okrem skeptikov o bublinách verejne debatovať aj investiční stratégovia a analytici významných investičných spoločností.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 07.08.2017 00:00 Trhy s napätím sledujú každé slovo na perách centrálnych bankárov

Americké akciové trhy sa v júli posunuli na nové historické maximá, k čomu prispel silný začiatok podnikovej výsledkovej sezóny za druhý kvartál. Európske burzy len stagnovali, keď ich napriek rastu ziskovosti firiem ťažilo silné euro. Darilo sa aj emerging trhom pre robustný ekonomický rast lokálnych ekonomík ako aj pre vädnúci dolár. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »