Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Rok po referende - ako sa zmenila britská ekonomika

Rok po referende - ako sa zmenila britská ekonomika

Takmer na deň presne sa začali rok po britskom hlasovaní o brexite aj reálne rokovania o vystúpení krajiny z únie. Počas tohto času sa vymenila britská vláda a sformovala sa pozícia Britov vo vyjednávaní. Reagovala však aj ekonomika. Napríklad poklesom zahraničných investícií, či citeľným poklesom britskej libry. Na to, ako sa vplyvom brexitu vyvíja britská ekonomika, sa pozrieme v nasledujúcom článku. 

 

 

Doterajšie najvýznamnejšie dôsledky brexitu:

  • Klesá objem investícií, čo sa neskôr prejaví slabším výskumom a vývojom
  • Spomaľuje sa ekonomický rast (v roku 2017 na 1,4 % a v roku 2018 na 1,2 %)
  • Nárastu počtu bankrotov firiem o osem percent
  • Nedostatok personálu v niektorých odvetviach, napríklad vo výrobe, obchode a doprave

Rok pre referende môžeme pozorovať prvé dopady tohto rozhodnutia na ostrovnú ekonomiku. Väčšinou ide o zhoršenie, no nie všetky zmeny sú negatívne. Rástla napríklad spotreba domácností – za celý minulý rok o 2,6 percenta. Dôvodom sú priaznivé úverové podmienky a celosvetové oživenie. Opticky sa darí aj firmám. Ich zisky dosiahli vlani 105 mld. eur. Dôvodom je aj slabšia libra, ktorá zvýhodnila britské firmy na zahraničných trhoch. Tu však výpočet priaznivých dopadov končí.

Nižšie zisky a viac bankrotov

Prvou veľkou obeťou sú firemné investície. Aj napriek priaznivým makroekonomickým podmienkam a vysokým ziskom firiem spôsobuje neistota výsledku z rokovaní medzi Spojeným kráľovstvom a EÚ pokles investícií a to až o 8,8 percenta HDP vlani, čo je najnižšia úroveň od hospodárskej krízy. Očakáva sa, že pokles sa do apríla 2019 ešte viac prehĺbi. „Najpostihnutejšie budú odvetvia, kde sú investície najdrahšie, ako napríklad kovoobrábací, automobilový a stavebný priemysel,“ uvádza vo svojej analýze spoločnosť Coface, ktorá sa zaoberá manažmentom firemných pohľadávok. Fáza rokovaní tak otestuje aktuálnu silu britských firiem.

Ďalšou postihnutou oblasťou je maloobchodný obrat. Hoci spotreba domácností minulý rok rástla, tento rok je tendencia opačná. „Spotreba domácností od začiatku tohto roka klesá, čo je dôsledkom rastúcich inflačných tlakov. Začína to mať negatívny vplyv aj na maloobchodný sektor," uvádzajú analytici spoločnosti Coface. Zvýšili preto riziko pre toto odvetvie zo „stredného“ na „vysoké“. A tlak podľa nich zosilnie aj pri automobilovom priemysle, "no vďaka zahraničnému dopytu v menšom rozsahu,“ vysvetľujú.

Aj pri ziskoch firiem pravdepodobne dôjde k obratu. Coface predpokladá, že začnú klesať. Dôvodom je nárast nákladov spôsobený znehodnotením výmenného kurzu. Ekonomický rast Británie by pre brexit mal spomaliť na 1,4 percenta tento rok a na budúci rok na len 1,2 percenta. Aj vzhľadom na tieto súvislosti sa odhaduje, že počet úpadkov firiem v Británii tento rok vzrastie o 8,7 percenta a v roku 2018 o osem percent.

Firmy v Británii sa tak v dôsledku klesajúcej atraktivity krajiny a prísnejších obchodných a migračných pravidiel budú musieť prispôsobiť novým podmienkam. Keď Spojené kráľovstvo opustí na jar roku 2019 Európsku úniu, šok z protekcionizmu bude mať negatívny vplyv na celú krajinu.

Stane sa tak najmä v prípade „tvrdého Brexitu“, teda pri  návrate k pravidlám WTO, a to kvôli zvýšeniu colných a ďalších prekážok. Podľa OECD by strata na HDP mohla do roku 2030 predstavovať 7,5 percenta, kým pri „mäkkom Brexite“ by to malo byť päť percent.

Klesajúce zahraničné investície

Ďalší šok v podnikaní by mal vzhľadom na obmedzenie prisťahovaleckej politiky priniesť nedostatok pracovných síl v niektorých odvetviach. V prípade „mäkkého Brexitu“ by pokles migrácie z EÚ o tretinu v roku 2019 viedol k potenciálnej strate v raste o 0,3 percentuálneho bodu HDP. „Táto strata by sa mohla v extrémnom scenári  - pri poklese prílivu migrácie o dve tretiny – zvýšiť na 0,6 bodu. Najviac to zasiahne odvetvia, ktoré zamestnávajú veľké množstvo kvalifikovaných prisťahovalcov z Európskej únie. Teda výrobu, veľkoobchod a maloobchod, dopravu, komunikačné a finančné služby,“ spresňujú analytici.

Bez ohľadu na „mäkkosť“ či „tvrdosť“ Brexitu však treba počítať s dopadom na atraktivitu krajiny pre investorov, kde sa odhaduje, že priame zahraničné investície (PZI) klesnú až o 22 percent. Spojené kráľovstvo je pritom v súčasnosti najdôležitejšou európskou destináciou pre priame zahraničné investície. Smerujú predovšetkým do finančného, ​​informačného a komunikačného sektora, nasleduje doprava a logistika. „Brexit tak predstavuje negatívny vplyv na firemné investície, základné imanie a následné zníženie investícií do inovácií a výskumu a vývoja,“ upozorňujú autori štúdie.

Britské firmy, ktoré majú na prípravu opustenia spoločného trhu dva roky, budú musieť zmeniť svoju stratégiu. „Niektoré krehké a malé firmy môžu dokonca zaniknúť, prípadne budú musieť zmeniť svoj obchodný model, aby sa tak stali odolnejšie. Iné budú musieť prispôsobiť odvetvovú a geografickú stratégiu, napríklad aj tým, že sa presťahujú do Nemecka, Francúzska, Írska alebo do Holandska,“ konštatuje Coface.

Napriek tomu však brexit celkom nezruší príťažlivosť Spojeného kráľovstva, ktoré si vnútorne zachová niektoré zo svojich výhod. Patrí medzi ne napríklad transparentnosť prostredia, dobrá správa vecí verejných, ekosystém vhodný pre podnikanie a diverzifikovaný a flexibilný trh práce. Pravdepodobne nedôjde ani k znegovaniu atraktivity daňového systémy. Sadzba dane by sa naopak v roku 2020 mala znížiť z terajších 20 na 17 percent.

Rok po referende - ako sa zmenila britská ekonomika

Rok po referende - ako sa zmenila britská ekonomika >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z EURO

Redakcia | 21.06.2017 00:00 Bitcoin láme rekordy. Ťaží najmä z podpory v Ázii

Hodnota virtuálnej meny bitcoin pred nedávnom atakovala hranicu tri tisíc amerických dolárov. Ešte koncom minulého roka pritom stál tisíc dolárov. Je to teda nárast na viac ako trojnásobok. Jednou z hlavných príčin tejto rely je podpora z Ázie. Najprv Japonsko uznalo menu ako legálny platobný prostriedok a pred nedávnom Čína zrušila limit na obchodovanie s touto menou. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 20.06.2017 00:00 Rok po referende - ako sa zmenila britská ekonomika

Takmer na deň presne sa začali rok po britskom hlasovaní o brexite aj reálne rokovania o vystúpení krajiny z únie. Počas tohto času sa vymenila britská vláda a sformovala sa pozícia Britov vo vyjednávaní. Reagovala však aj ekonomika. Napríklad poklesom zahraničných investícií, či citeľným poklesom britskej libry. Na to, ako sa vplyvom brexitu vyvíja britská ekonomika, sa pozrieme v nasledujúcom článku.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 12.06.2017 00:00 Čo rozhodujúce sa odohralo na finančných trhov v máji

Americké akciové trhy v priebehu mája pokračovali v prepisovaní historických maxím, no aj napriek pozitívnej nálade výnosy štátnych dlhopisov zostali dole. Zlato najprv, po zvolení Emmanuela Macrona, klesalo, no v ďalšej časti roka vďaka politickej nervozite v USA, vyvolanej ako inak Donaldom Trumpom, svoje straty zmazalo. Aké ďalšie dôležité udalosti sa odohrali na finančných trhoch v máji, sa dočítate v pravidelnom mesačnom prehľade.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Furmaník st. | 01.06.2017 00:00 Každá bublina raz praskne a Francúzi sa boja o svoje peniažky (Zrkadlo mesiaca očami politikov, investorov i bežných občanov)

Oboch poznám dlhé roky, kedy sa ešte ani nepoznali. Obaja majú tridsať, manželmi sú cca 7 rokov, majú veľký trojizbový byt s dvomi loggiami a dve autá. A nie sú to staré škodovky. Ráno idú do práce každý svojím autom, ale keď nešoférujú, chodia vždy spolu, napríklad aj na nákup bozkávajúc sa ako dve hrdličky. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Steen Jakobsen | 12.05.2017 00:00 Najväčším rizikom pre budúcnosť Európy je teraz Taliansko

Slávny Erasmov výrok znie: „Lepšie je chorobám predchádzať, ako ich liečiť.“ Po pondelkovom oznámení výrazného víťazstva proeurópskeho kandidáta E. Macrona vo francúzskych prezidentských voľbách môžeme súhlasiť, že E. Macron zabránil populistickému nacionalizmu Marine Le Penovej, aby prevzal opraty v Paríži. Ale ak ide o vyliečenie francúzskych problémov, zatiaľ o tom nie sme presvedčení. Júnové voľby vo Francúzsku sú totiž pre E. Macrona len začiatkom „skutočnej“ práce. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z EURO

21.06.2017 11:33 Reálne mzdy by tento rok mali rásť o 3,2 %

NBS zvýšila odhad rastu reálnych miezd pre tento rok o 0,2 bodu na 3,2 percenta. Pre budúci rok by to malo byť o desatinu bodu viac. Mzdy by po očistení o infláciu mali vzrásť o 2,8 percenta. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

20.06.2017 12:43 Firmy vidia najväčšiu prekážku pri podnikaní v prístupe vládnych orgánov

Spoločnosť Intrum Justitia zisťovala, ktoré prvky uľahčujú alebo sťažujú podnikanie v tej ktorej krajine v rámci Európy. Z výsledkov vyplýva, že najhoršie vnímaným prvkom medzi slovenskými podnikateľskými subjektmi sú postoje vládnych orgánov k podnikaniu. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

20.06.2017 11:26 Reformy vo Francúzsku sa môžu začať

Emmanuel Macron má cestu pre zavedenie svojich sľubovaných protrhových a proeurópskych reforiem otvorenú. V parlamente získal pohodlnú väčšinu. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

16.06.2017 11:57 Grécko dostalo pochvalu za reformy a prísľub ďalšej úverovej tranže

Grécko dostane ďalšiu tranžu úveru zo záchranného fondu eurozóny ESM v sume 8,5 miliardy eur. Rozhodli o tom ministri financií krajín eurozóny. Okrem toho tiež deklarovali pripravenosť prijať ďalšie kroky na zmiernenie gréckeho dlhu hneď po skončení terajšieho programu. Svoju pomoc na základe toho obnoví i Medzinárodný menový fond, ktorý oznámil, že poskytne Grécku nový záložný úver. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

15.06.2017 10:38 Fed zvyšoval sadzby

Americká centrálna banka Fed na včerajšom zasadaní zvýšila hlavnú úrokovú sadzbu o 0,25 percenta. Ide už o tretie zvýšenie za uplynulých šesť mesiacov. Okrem toho banka oznámila, že začne s odpredajom nahromadených aktív.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z EURO za posledných 14 dní

Tomáš Rajtar | 12.06.2017 00:00 Čo rozhodujúce sa odohralo na finančných trhov v máji

Americké akciové trhy v priebehu mája pokračovali v prepisovaní historických maxím, no aj napriek pozitívnej nálade výnosy štátnych dlhopisov zostali dole. Zlato najprv, po zvolení Emmanuela Macrona, klesalo, no v ďalšej časti roka vďaka politickej nervozite v USA, vyvolanej ako inak Donaldom Trumpom, svoje straty zmazalo. Aké ďalšie dôležité udalosti sa odohrali na finančných trhoch v máji, sa dočítate v pravidelnom mesačnom prehľade.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »