Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Rozdiely v kurze eura dokážu dovolenkový rozpočet riadne nafúknuť

Rozdiely v kurze eura dokážu dovolenkový rozpočet riadne nafúknuť

Slováci ani tento rok neplánujú vynechať zo svojich cestovateľských plánov Chorvátsko a Česko, ktoré sa radia medzi TOP dovolenkové destinácie. Spoločná európska mena však voči obidvom lokálnym menám  oslabila. To v praxi znamená, že Slováci získajú za jedno euro v krajine menej ako vlani.

  • Na to, koľko Slováci na dovolenke v konečnom dôsledku minú, vplýva aj vývoj kurzu eura voči ostatným menám. Ak sa totiž euru v porovnaní s tamojšou menou darí, môžu si dovoliť viac. Naopak, pri jeho oslabovaní si môžu za rovnakú sumu dovoliť menej,
  • Pozreli sme sa bližšie na to, ako sa vyvíjali menové kurzy v úvode tohtoročnej dovolenkovej sezóny v porovnaní s tou minuloročnou. Z porovnania júnových dát NBS vyplýva, že vývoj praje najmä dovolenkárom v Turecku a vo Veľkej Británii,
  • Naopak, viac zaplatia turisti v Chorvátsku, v krajinách V4 alebo aj v Rusku.

 

 

Mena

jún 16

jún 17

rozdiel

česká koruna

27,061

26,264

–2,95%

chorvátska kuna

7,52

7,41

–1,46%

maďarský forint

313,984

308,285

–2%

turecká líra

3,274

3,955

20,80%

bulharský lev

1,956

1,956

bez zmeny

poľský zlotý

4,4

4,211

–4,30%

britská libra

0,79

0,877

11,01%

rumunský lei

4,523

4,572

1,08%

švédska koruna

9,334

9,754

4,50%

nórska koruna

9,328

9,499

1,80%

americký dolár

1,123

1,123

bez zmeny

ruský rubeľ

73,147

65,114

–11%

thajský baht

39,624

38,181

–3,64%

„Česká koruna sa dlho držala v úzkom pásme voči jednotnej európskej mene. Po uvoľnení intervenčného režimu sa kurz posilnil, keďže ekonomické fundamenty tlačia korunu na silnejšie úrovne. Posilnenie kuny nie je zatiaľ mimoriadne. Každý rok má určitý sezónny charakter. Teraz je to však podčiarknuté vyhliadkami na zámer vstupu do čakárne na euro,“ hovorí hlavný ekonóm ČSOB Marek Gábriš.

Kým vlani v júni dostal Slovák za jedno euro 27,06 českých korún, tento rok to bolo o necelé tri percentá menej (26,26 CZK).

Voči chorvátskej kune oslabilo euro o necelých 1,5 percent. Spomedzi sledovaných mien zaznamenalo euro najvýraznejšie oslabenie voči ruskému rubľu. Ten v júni 2017 posilnil až o viac ako 11 percent.  Kým vlani v júni získal turista za jedno euro 71,5 rubľa, teraz to bolo 65,1 rubľa.

„Rubeľ je v porovnaní s júnom 2016 silnejší, ale stále je volatilný. V tomto roku si už napríklad zaknihoval aj silnejšie hodnoty a od apríla postupne oslabuje. Dôvodom medziročného zhodnotenia je najmä pomalý návrat na silnejšie úrovne. Rubeľ bol katapultovaný po vypuknutí konfliktu na Ukrajine a následnom uvalení sankcií,“ približuje M. Gábriš.

Naopak, viac ako vlani získajú za jedno zamenené euro dovolenkári cestujúci do Turecka. Euro voči líre významne posilnilo, a to o necelých 21%. To v praxi znamená, že za každé zamenené euro získa turista o pätinu viac ako pred rokom. Rovnako tak praje kurzový vývoj turistom vo Veľkej Británii. Euro posilnilo voči britskej libre o 11%.

„Turecká líra doplatila na nestabilné politické prostredie. Blízkosť konfliktu v Sýrii a najmä pokus o prevrat spôsobil únik časti investorov z Turecka s následným oslabením líry. Britská libra je medziročne slabšia kvôli štartu odchodu z EÚ. Brexit a neistota spojená s budúcimi obchodnými dohodami je hlavným dôvodom momentálne slabej libry,“ dodáva Gábriš.

V obľúbenom Bulharsku sa situácia nezmenila a priemerný kurz bulharského leva bol rovnaký ako v júni minulého roka. Slováci sa čoraz častejšie vyberajú aj do exotickejších destinácii, akými je napríklad Thajsko. Euro za rok voči tamojšej mene oslabilo o necelé štyri percentá.

Naopak, na pohybe mien môžu ušetriť tí, ktorí sa vyberú v lete na sever. Euro totiž voči švédskej aj nórskej korune posilnilo (o 4,5 %, resp. 1,8 %), zatiaľ čo kurz dánskej koruny sa nezmenil. Rovnako tak sa v porovnaní s júnom minulého roka nemenil kurz eura voči americkému doláru.

Na kurzové rozdiely by si mali dovolenkári dávať pozor aj pri používaní platobných kariet**. Ak sa dovolenkár nachádza v krajine, v ktorej sa neplatí eurom, obchodník alebo bankomat mu môžu ponúknuť na výber, či chce realizovať transakciu v lokálnej mene alebo si zvoliť tzv. dynamický prepočet na eurá. “Odporúčame, aby si klienti nevolili tento prepočet. Suma sa totiž v tomto prípade prepočítava kurzom tamojšej banky prevádzkujúcej terminál, resp. bankomat, a ten býva pre klienta spravidla menej výhodný,“ upozorňuje hovorkyňa ČSOB Anna Jamborová.
Rozdiely v kurze eura dokážu dovolenkový rozpočet riadne nafúknuť

Rozdiely v kurze eura dokážu dovolenkový rozpočet riadne nafúknuť >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Ostatné správy

Peter Apolen | 04.07.2017 00:00 Kvalitné vzdelanie, práca v odbore, istý čas v zahraničí - typický životopis slovenského milionára

Kvalitné vzdelanie, tvrdá práca v oblasti ktorú človek vyštudoval a ďalšie vzdelávanie, to sú najčastejšie spoločné faktory, ktoré priviedli väčšinu slovenských a českých milionárov k ich bohatstvu. Od štátu očakávajú najmä stabilitu. Svoje peniaze investujú najmä do nehnuteľností, akcií firiem, alebo alternatívnych investícií. Celá správa »

Komentárov: 1 / 1 Posledný komentár: 13.07.2017 13:33

Mark Kuchta | 30.06.2017 00:00 Ako deti naučiť narábať s peniazmi

V škole boli najúspešnejší tí z nás, ktorí nerobili chyby. V živote sú úspešnejší tí, ktorí chyby síce robia, no učia sa z nich. Dovoľme teda deťom robiť užitočné chyby už teraz, minieš si = nemáš, neodložíš si = bude ti chýbať. Schopnosť finančne dospieť je u každého iná. V každom prípade, ale platí, že rodičia by mali pri získavaní tejto dispozície deťom aktívne asistovať.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 21.06.2017 00:00 Bitcoin láme rekordy. Ťaží najmä z podpory v Ázii

Hodnota virtuálnej meny bitcoin pred nedávnom atakovala hranicu tri tisíc amerických dolárov. Ešte koncom minulého roka pritom stál tisíc dolárov. Je to teda nárast na viac ako trojnásobok. Jednou z hlavných príčin tejto rely je podpora z Ázie. Najprv Japonsko uznalo menu ako legálny platobný prostriedok a pred nedávnom Čína zrušila limit na obchodovanie s touto menou. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 20.06.2017 00:00 Rok po referende - ako sa zmenila britská ekonomika

Takmer na deň presne sa začali rok po britskom hlasovaní o brexite aj reálne rokovania o vystúpení krajiny z únie. Počas tohto času sa vymenila britská vláda a sformovala sa pozícia Britov vo vyjednávaní. Reagovala však aj ekonomika. Napríklad poklesom zahraničných investícií, či citeľným poklesom britskej libry. Na to, ako sa vplyvom brexitu vyvíja britská ekonomika, sa pozrieme v nasledujúcom článku.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 12.06.2017 00:00 Čo rozhodujúce sa odohralo na finančných trhov v máji

Americké akciové trhy v priebehu mája pokračovali v prepisovaní historických maxím, no aj napriek pozitívnej nálade výnosy štátnych dlhopisov zostali dole. Zlato najprv, po zvolení Emmanuela Macrona, klesalo, no v ďalšej časti roka vďaka politickej nervozite v USA, vyvolanej ako inak Donaldom Trumpom, svoje straty zmazalo. Aké ďalšie dôležité udalosti sa odohrali na finančných trhoch v máji, sa dočítate v pravidelnom mesačnom prehľade.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Ostatné správy

21.07.2017 09:34 Grécko by sa rado vrátilo na dlhopisové trhy

Sága gréckej dlhovej krízy sa vracia do pozornosti finančných trhov od momentu, kedy boli odhalené dlhové problémy tejto krajiny, a prebehol prvý bailout v roku 2010, zas a znova opakovane. Pri rôznych príležitostiach predstavuje táto téma, ktorá takmer spôsobila rozpad eurozóny, permanentnú hrozbu pre stabilitu Európy. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

19.07.2017 11:52 Mileniáli si nepotrpia na fyzické pobočky bánk

Millennials odkladajú manželstvo, využívajú zdieľanú ekonomiku a spravujú svoje financie cez smartfón. Aj v 30-tke bývajú stále s rodičmi. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

17.07.2017 16:50 Tento rok plánuje do modernizácie bývania investovať zhruba každý tretí Slovák

Najčastejším dôvodom, pre ktorý si ľudia berú spotrebný úver, je rekonštrukcia bývania, nasleduje vybavenie a zariadenie domácnosti a tretím najčastejším dôvodom je kúpa osobného auta. Tento rok si chce svoje bývanie, podľa prieskumu, vylepšiť každý tretí Slovák. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

11.07.2017 11:09 Ako sa Slováci vysporiadali so zatvorenými obchodmi na sv. Cyrila a Metoda

Minulotýždňový deň voľna a sviatok sv. Cyrila a Metoda priniesol pre slovenských spotrebiteľov novinku. Obchody zostali v súlade s novelou Zákonníka práce po prvý krát po celý deň zatvorené. Z porovnania údajov ČSOB o platbách kartou v kamenných obchodoch vyplýva, že Slováci sa na tento sviatok pripravili a vopred sa predzásobili. No vo väčšej miere tento sviatok využili aj na nákupy v zahraničí. Nechali tam totiž viac peňazí ako v obchodoch doma na Slovensku. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

07.07.2017 09:02 Nejsou lidi? Tak je třeba investovat

Nedostatek pracovních sil je v danou chvíli klíčovým problémem české ekonomiky. Nedostává se skoro „nikoho“ – nejen tak často zmiňovaných kvalifikovaných pracovníků. Oni nejsou k dispozici ani ti nekvalifikovaní. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Ostatné správy za posledných 14 dní

Redakcia | 10.07.2017 00:00 Rozdiely v kurze eura dokážu dovolenkový rozpočet riadne nafúknuť

Slováci ani tento rok neplánujú vynechať zo svojich cestovateľských plánov Chorvátsko a Česko, ktoré sa radia medzi TOP dovolenkové destinácie. Spoločná európska mena však voči obidvom lokálnym menám  oslabila. To v praxi znamená, že Slováci získajú za jedno euro v krajine menej ako vlani. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 04.07.2017 00:00 Kvalitné vzdelanie, práca v odbore, istý čas v zahraničí - typický životopis slovenského milionára

Kvalitné vzdelanie, tvrdá práca v oblasti ktorú človek vyštudoval a ďalšie vzdelávanie, to sú najčastejšie spoločné faktory, ktoré priviedli väčšinu slovenských a českých milionárov k ich bohatstvu. Od štátu očakávajú najmä stabilitu. Svoje peniaze investujú najmä do nehnuteľností, akcií firiem, alebo alternatívnych investícií. Celá správa »

Komentárov: 1 / 1 Posledný komentár: 01.01.1970 01:00Ďalšie články »