Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme našim partnerom:                                                                                                                                                                   

fincentrum-logo

hviezdne-byvanie


facebook-logo_1

Šesť dôvodov hovoriacich v prospech európskych akcií

Šesť dôvodov hovoriacich v prospech európskych akcií

O investičnej príležitosti európskych akcií sa vedú živé spory. Ich zhodnotenie sa čakalo už vlani, no analytici presunuli svoje očakávania na tento rok. Jednými z dôvodom sú, že akcie európskych podnikov sú v súčasnosti podhodnotené a že kvantitatívne uvoľňovanie by mohlo akcie vytiahnuť do podobných výšok, ako to urobilo tlačenie peňazí v Spojených štátoch. Svoj optimizmus pre európske akcie vysvetľujú analytici spoločnosti Fidelity.

„Investori sú v súčasnej dobe voči európskym akciám veľmi zdržanliví, ale ja som toho názoru, že akciový trh má veľký potenciál tento rok prekvapiť,“ hovorí Adam Lessing, regionálny riaditeľ Fidelity Worldwide Investment pre Rakúsko a východnú Európu. Svoj optimizmus odôvodňuje nasledujúcimi piatimi dôvodov:

1. Slabé euro: Európska mena spadla voči americkému doláru na dvanásťročné minimum, čo podporuje exportne orientovanú ekonomiku eurozóny. Oproti tomu v krajinách mimo eurozóny sa podiel exportu na HDP pohybuje len okolo 20 %.

2. Nízka cena ropy: Pre spotrebiteľov má zníženie cien ropy rovnaký význam ako zníženie daní, pre podniky potom predstavuje nižšie náklady. Skúsenosti z ropných šokov v rokoch 1986 a 1990 ukázali, že pokles ceny ropy o desať percent znamená zvýšenie ziskov európskych spoločností o dve percentá.

3. Priaznivé ocenenie akcií a vysoké dividendové výnosy: Pomer kurzu k výnosu na americkom akciovom trhu presahuje hodnotu 19, zatiaľ čo svetový priemer je niečo málo cez 18. Oproti tomu v Európe dosahuje len 16,8. K tomu je nutné pripočítať vysoké dividendové výnosy, ktoré sú s hodnotou 3,3 % vyššie než vo zvyšku sveta.

4. Kvantitatívne uvoľňovanie Európskej centrálnej banky: Odkup dlhopisov vo výške 60 miliárd eur mesačne počínajúc týmto týždňom vytvára tlak na úroky z dlhopisov a súčasne zvyšuje dopyt po akciách. Zároveň sa bude zvyšovať dopyt po úveroch zo strany podnikov i domácností, čo bude stimulovať ekonomiku.

5. Zanedbaná trieda aktív: Európske akcie sú nedostatočne zastúpené v portfóliách investorov. V súčasnej dobe tvoria len 9 percent globálnych aktív spravovaných akciovými fondmi. V historickom porovnaní je to málo, ešte v apríli 2014 bol ich podiel okolo 11 percent. Pokiaľ sa trend opäť obráti a alokácia európskych akcií sa opäť zvýši, kurzy akcií to vyženie nahor.

6. Fundamentálne dáta podnikov: Európske podniky si počínajú oveľa lepšie než ich materské krajiny. Zisky európskych firiem sú trvalo nad celosvetovým priemerom – a to navzdory tomu, že hospodársky rast v Európe zaostáva za ostatnými regiónmi. Okrem toho súvahy európskych firiem sú silné. Avšak nie všetky akcie sú atraktívne. Navzdory súčasným priaznivým podmienkam je rozhodujúci výber jednotlivých akciových titulov. V súčasnej dobe sú atraktívnejšie ohodnotené kvalitné akcie než slabšie tituly.

"Európske podniky generujú okolo pätinu svojich ziskov v USA. Preto majú zo silnejúceho doláru veľký prospech. Pozitívny vplyv má rovnako rastúca likvidita v Európe, čo vedie k lepšej dostupnosti bankových úverov a klesajúcim nákladom na nich obsluhu. I keď kvantitatívne opatrenia Európskej centrálnej banky mnoho štrukturálnych problémov nevyriešia, prinajmenšom vylepšia konjunkturálny výhľad Európy pre rok 2015,“ dodáva manažér fondu Fidelity European Growth Fund, Matthew Siddle.

Šesť dôvodov hovoriacich v prospech európskych akcií

Šesť dôvodov hovoriacich v prospech európskych akcií >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
Reklama

 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investovanie

Peter Apolen | 17.06.2015 00:00 Poslanci opätovne schválili krátenie minimálne penzie pre druhopilierových dôchodcov

Dôchodcovia z druhého piliera budú mať nárok na nižší minimálny dôchodok ako tí čisto prvopilieroví. Parlament včera potvrdil svoje predchádzajúce rozhodnutie. Opozícia sa chystá posunúť schválený zákon na Ústavný súd. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 16.06.2015 00:00 Ktorých 5 svetových ekonomík poskytuje priestor pre dlhodobý rast

Napriek podpore hospodárstva zo strany centrálnych bánk, nemôžeme ešte vo väčšine sveta hovoriť o badateľnom oživení. Ekonomiky sa potýkajú s nízkym rastom a defláciou a i keď sa čísla začnú zlepšovať, príklad USA, čaká hospodárstvo tvrdá rana v podobne zvyšovania sadzieb na normálnu úroveň, čo rast opäť zrazí nadol. Pozreli sme sa preto na rozvinuté svetové ekonomiky z pohľadu ich štrukturálne silných stránok. Z hodnotenia vyšlo päť najsilnejších krajín. Zaujímavé je, že štyri z nich sú v Európe. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 06.05.2015 00:00 Ak by bolo referendum dnes, väčšina Britov by sa vyjadrila proti zotrvaniu v únii

Voľby vo Veľkej Británii sa uskutočnia už tento štvrtok. Ich výsledok bude mať zásadný vplyv na budúce referendum o zotrvaní krajiny v EÚ. Horúcou témou volebného súboja je i obrovská enkláva imigrantov, do ktorej sa rátajú i Slováci.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 21.04.2015 00:00 Česká ekonomika ťaží z dobrých vyhliadok pre automobilový priemysel

Česká republika sa zotavuje z dopadov dlhovej krízy v eurozóne. Ekonomika sa naštartovala a dosahuje solídny rast. Za rok 2014 to boli dve percentá HDP a tento rok by to mohlo byť 2,5 percenta. Hlavným ťahúňom bude vývoz osobných automobilov, ako aj rastúca domáca spotreba. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 20.03.2015 00:00 Investori do podielových fondov riziku stále nepričuchli

V podielových fondoch mali Slováci ku koncu vlaňajška uložený majetok v hodnote 6,2 miliardy eur. Je to najviac v doterajšej histórii Slovenska. Medziročný nárast predstavoval 18,8 percenta. „Čísla sú výsledkom pokračujúcej dôvery podielnikov v trh kolektívneho investovania a finančné trhy všeobecne,“ uvádza Slovenská asociácia správcovských spoločností, od ktorej štatistiky pochádzajú. Celá správa »

Komentárov: 1 / 1 Posledný komentár: 20.03.2015 08:30Ďalšie články »

Krátké správy z Investovanie

22.04.2016 10:10 Čo dnes ovplyvňuje cenu ropy

Po tom ako ropa, po nevydarenom mítingu v Doha, klesla na úroveň 40 dolárov za barel, sa cena severomorskej zmesi Brent posilnila späť na 45 dolárov. Štrajk ropných pracovníkov v Kuvajte, ktorý skončil v utorok, totiž pomohol uchovať zahanbeným ropným ministrom stratenú česť. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

30.03.2016 09:13 Akciové fondy: Brazília vytiahla Latinskú Ameriku k výšinám

Brazilské akcie mávají podílovými fondy víc než vítr čínskou vlajkou na Pražském hradě. V lednu stály v čele rekordního propadu a jen o dva měsíce později stojí v čele pelotonu rekordního růstu. Index ICZ si v březnu 2016 připsal 8,23 % a vzrostl na 984,6 bodu.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

16.03.2016 12:02 Vstúpia Číňania aj do Penty?

Čínska spoločnosť CEFC, ktorá by mala podľa nedávnych informácií získať polovičný podiel v J&T, už rokuje o kapitálovom vstupe údajne i s Pentou. Informácie priniesol český Rádiožurnál.   Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

07.03.2016 22:39 Čakanie na Draghiho

Začal sa veľmi dôležitý týždeň s vyjadreniami viacerých vrcholových predstaviteľov centrálnych bánk. Najočakávanejším je určite štvrtkové rozhodnutie o depozitnej sadzbe ECB a následný prejav jej prezidenta Maria Draghiho. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

04.03.2016 09:57 Česká ekonomika vlani vzrástla o 4,3 %

Spresnený odhad dnes potvrdil vlaňajší rast českej ekonomiky o 4,3 percenta, ktorý bol uvedený už v predbežnom odhade z februára. Rast za 4. štvrťrok roku 2015 ale nový odhad zvýšil z 3,9 na 4,0 percenta. Vyplýva to z údajov zverejnených Štatistickým úradom SR. Zlepšil sa aj odhad medzikvartálneho vývoja. Vo februári úrad uvádzal, že ekonomika na konci roka medzikvartálne o 0,1 percenta klesla, podľa spresnených údajov sa však HDP nezmenil. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »