Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Šesť dôvodov hovoriacich v prospech európskych akcií

Šesť dôvodov hovoriacich v prospech európskych akcií

O investičnej príležitosti európskych akcií sa vedú živé spory. Ich zhodnotenie sa čakalo už vlani, no analytici presunuli svoje očakávania na tento rok. Jednými z dôvodom sú, že akcie európskych podnikov sú v súčasnosti podhodnotené a že kvantitatívne uvoľňovanie by mohlo akcie vytiahnuť do podobných výšok, ako to urobilo tlačenie peňazí v Spojených štátoch. Svoj optimizmus pre európske akcie vysvetľujú analytici spoločnosti Fidelity.

„Investori sú v súčasnej dobe voči európskym akciám veľmi zdržanliví, ale ja som toho názoru, že akciový trh má veľký potenciál tento rok prekvapiť,“ hovorí Adam Lessing, regionálny riaditeľ Fidelity Worldwide Investment pre Rakúsko a východnú Európu. Svoj optimizmus odôvodňuje nasledujúcimi piatimi dôvodov:

1. Slabé euro: Európska mena spadla voči americkému doláru na dvanásťročné minimum, čo podporuje exportne orientovanú ekonomiku eurozóny. Oproti tomu v krajinách mimo eurozóny sa podiel exportu na HDP pohybuje len okolo 20 %.

2. Nízka cena ropy: Pre spotrebiteľov má zníženie cien ropy rovnaký význam ako zníženie daní, pre podniky potom predstavuje nižšie náklady. Skúsenosti z ropných šokov v rokoch 1986 a 1990 ukázali, že pokles ceny ropy o desať percent znamená zvýšenie ziskov európskych spoločností o dve percentá.

3. Priaznivé ocenenie akcií a vysoké dividendové výnosy: Pomer kurzu k výnosu na americkom akciovom trhu presahuje hodnotu 19, zatiaľ čo svetový priemer je niečo málo cez 18. Oproti tomu v Európe dosahuje len 16,8. K tomu je nutné pripočítať vysoké dividendové výnosy, ktoré sú s hodnotou 3,3 % vyššie než vo zvyšku sveta.

4. Kvantitatívne uvoľňovanie Európskej centrálnej banky: Odkup dlhopisov vo výške 60 miliárd eur mesačne počínajúc týmto týždňom vytvára tlak na úroky z dlhopisov a súčasne zvyšuje dopyt po akciách. Zároveň sa bude zvyšovať dopyt po úveroch zo strany podnikov i domácností, čo bude stimulovať ekonomiku.

5. Zanedbaná trieda aktív: Európske akcie sú nedostatočne zastúpené v portfóliách investorov. V súčasnej dobe tvoria len 9 percent globálnych aktív spravovaných akciovými fondmi. V historickom porovnaní je to málo, ešte v apríli 2014 bol ich podiel okolo 11 percent. Pokiaľ sa trend opäť obráti a alokácia európskych akcií sa opäť zvýši, kurzy akcií to vyženie nahor.

6. Fundamentálne dáta podnikov: Európske podniky si počínajú oveľa lepšie než ich materské krajiny. Zisky európskych firiem sú trvalo nad celosvetovým priemerom – a to navzdory tomu, že hospodársky rast v Európe zaostáva za ostatnými regiónmi. Okrem toho súvahy európskych firiem sú silné. Avšak nie všetky akcie sú atraktívne. Navzdory súčasným priaznivým podmienkam je rozhodujúci výber jednotlivých akciových titulov. V súčasnej dobe sú atraktívnejšie ohodnotené kvalitné akcie než slabšie tituly.

"Európske podniky generujú okolo pätinu svojich ziskov v USA. Preto majú zo silnejúceho doláru veľký prospech. Pozitívny vplyv má rovnako rastúca likvidita v Európe, čo vedie k lepšej dostupnosti bankových úverov a klesajúcim nákladom na nich obsluhu. I keď kvantitatívne opatrenia Európskej centrálnej banky mnoho štrukturálnych problémov nevyriešia, prinajmenšom vylepšia konjunkturálny výhľad Európy pre rok 2015,“ dodáva manažér fondu Fidelity European Growth Fund, Matthew Siddle.

Šesť dôvodov hovoriacich v prospech európskych akcií

Šesť dôvodov hovoriacich v prospech európskych akcií >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investovanie

John Hardy | 17.08.2016 00:00 Trhová bublina sa nafukuje a investičný svet je hore nohami

Počas tohtoročného leta globálne trhy vďaka náklonnosti centrálnych bánk významne vzrástli. Odštartovala to Bank of England, ktorá začala s novým kolom kvantitatívneho uvoľňovania s cieľom utlmiť šok po referende o Brexite. Výsledok hlasovania tak nedokázal vykoľajiť dôveru investorov v štátne dlhopisy Veľkej Británie a v britské akcie z miery a globálne trhy si s úľavou vydýchli. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 17.06.2015 00:00 Poslanci opätovne schválili krátenie minimálne penzie pre druhopilierových dôchodcov

Dôchodcovia z druhého piliera budú mať nárok na nižší minimálny dôchodok ako tí čisto prvopilieroví. Parlament včera potvrdil svoje predchádzajúce rozhodnutie. Opozícia sa chystá posunúť schválený zákon na Ústavný súd. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 16.06.2015 00:00 Ktorých 5 svetových ekonomík poskytuje priestor pre dlhodobý rast

Napriek podpore hospodárstva zo strany centrálnych bánk, nemôžeme ešte vo väčšine sveta hovoriť o badateľnom oživení. Ekonomiky sa potýkajú s nízkym rastom a defláciou a i keď sa čísla začnú zlepšovať, príklad USA, čaká hospodárstvo tvrdá rana v podobne zvyšovania sadzieb na normálnu úroveň, čo rast opäť zrazí nadol. Pozreli sme sa preto na rozvinuté svetové ekonomiky z pohľadu ich štrukturálne silných stránok. Z hodnotenia vyšlo päť najsilnejších krajín. Zaujímavé je, že štyri z nich sú v Európe. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 06.05.2015 00:00 Ak by bolo referendum dnes, väčšina Britov by sa vyjadrila proti zotrvaniu v únii

Voľby vo Veľkej Británii sa uskutočnia už tento štvrtok. Ich výsledok bude mať zásadný vplyv na budúce referendum o zotrvaní krajiny v EÚ. Horúcou témou volebného súboja je i obrovská enkláva imigrantov, do ktorej sa rátajú i Slováci.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 21.04.2015 00:00 Česká ekonomika ťaží z dobrých vyhliadok pre automobilový priemysel

Česká republika sa zotavuje z dopadov dlhovej krízy v eurozóne. Ekonomika sa naštartovala a dosahuje solídny rast. Za rok 2014 to boli dve percentá HDP a tento rok by to mohlo byť 2,5 percenta. Hlavným ťahúňom bude vývoz osobných automobilov, ako aj rastúca domáca spotreba. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investovanie

25.07.2017 09:08 Investovat už od 18 let? Za mě ano!

Když si někdo vybaví slovo investice, tak si myslí, že k tomu potřebuje vysoký kapitál. Ale opak je pravdou, v dnešní době stačí 500 Kč měsíčně a už můžete investovat s výnosem 8 % p.a. A to bez větší námahy. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

27.06.2017 09:06 Kupujete opce? Vydělat můžete na růstu i poklesu ceny

Opce představuje právo, právo vybrat si jednu z nabízených možností, mít tedy možnost určité volby. Z hlediska investora můžeme tohoto práva velice jednoduše a přehledně využít v náš prospěch. Jak? Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

27.02.2017 12:16 Českí exportéri sa hedžujú proti oslabeniu koruny

Česko onedlho čaká uvoľnenie tri roky zafixovanej koruny a tým aj jej predpokladané oslabenie. Exportéri, ktorí v tom čase benefitovali z výhodného kurzu, sa budú musieť vyrovnať s novými podmienkami. Snažia sa preto poistiť proti prudkému posilneniu kurzu.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

16.02.2017 22:08 Prvá korekcia po nových maximách

Štvrtok bola v Austrálii zverejnená miera nezamestnanosti. Tá pozitívne prekvapila a namiesto očakávaných 5,8% skončila na 5,7%. To je o 0,1% lepšie nielen oproti očakávaniam, ale aj oproti poslednej hodnote 5,8%. V tejto ekonomike pribudlo za posledný mesiac 13,5 tis. pracovných miest. Očakávania boli na úrovni 9,7 tis., čo je teda pozitívne prekvapenie, no posledná zmena bola vyššia, konkrétne 16,3 tis.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

15.02.2017 10:45 Ranný prehľad trhov 15. februára 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »