Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Šetríme čoraz menej a utrácame čoraz viac. Štatistiky zbúrali mýty o našej sporivosti

15.05.2017 10:14 | Kategórie: Banky Komerčný oznam | 0 komentárov
Šetríme čoraz menej a utrácame čoraz viac. Štatistiky zbúrali mýty o našej sporivosti

O Slovákoch sa dlhé roky hovorilo, že si nevedia užiť a len šetria „do vankúša“. Rovnako tak kolovali mýty o tom, že si neradi požičiavame a radšej si nič nedoprajeme. Najnovšie čísla však ukazujú opak.

Na účte máme menej ako Poliaci aj Česi

Koncom minulého roka skupina Allianz zverejnila štúdiu skúmajúcu majetok a dlhy domácností. Global Wealth Report, ako sa tento dokument volá, hodnotil finančné zázemie aj záväzky vo viac ako 50 krajinách.

V prípade stredoeurópskeho regiónu ukázala správa jeden zásadný obrat od trendov v minulosti: sporíme málo a naopak, čoraz viac si požičiavame. Priemerná domácnosť na Slovensku má na účte nasporenú na prvý pohľad nie najmenšiu sumu, zhruba 5.300 €.

V tomto parametre nás však predbehli nielen vyspelé krajiny, ale už aj naši najbližší susedia. Priemerná domácnosť v Poľsku má odložené úspory za 6.540 €, v Českej republike dokonca dvojnásobok, až 12.614 €.

Z hodnotených 50. krajín sme sa tak v sporivosti ocitli až na 43. mieste. Na prvom mieste sú Švajčiari, ktorí držia na úsporách viac ako 170.000 €. Pre zaujímavosť, predbehlo nás už aj Bulharsko, kde má domácnosť odložených priemerne cez 6.500 €.

Dlhujeme viac, ako máme odložené

Nemenej zaujímavým je aj druhý sledovaný parameter a to priemerná výška dlhu na jednu domácnosť. Tu treba však objektívne povedať, že číslo značne zvyšuje aktuálne prebiehajúci boom v oblasti hypotekárnych úverov.

Priemerná slovenská domácnosť má dlh vo výške 5.570 €. Znamená to, že dlhujeme viac, ako máme usporené. Takáto situácia je síce dobrá pre ekonomický rast a zvyšovanie spotreby v hospodárstve, ale nie pre menej bonitnejšie skupiny obyvateľstva.

V prípade úverov platia totiž dve pravidlá. Prvé hovorí o tom, že výška finančných záväzkov by nemala presiahnuť jednu tretinu čistých príjmov. To znamená, že ak má vaša domácnosť príjem vo výške napríklad 900 €, na všetky úvery a pôžičky by ste nemali mesačne dávať viac ako 300 €.

Druhé pravidlo je ešte dôležitejšie a týka sa typov pôžičiek. Požičiavať by ste si mali na také veci, ktorých životnosť je dlhšia, ako je splatnosť dlhu. Z pohľadu tohto pravidla sú tak „zdravé“ najmä hypotéky a väčšie spotrebné pôžičky použité napríklad na rekonštrukciu bývania alebo kúpu auta.

Naopak, pôžičky využité na zážitky, napríklad na dovolenku alebo oslavu, sú najhoršie. Nie úplne ideálne sú aj pôžičky ihneď alebo krátkodobé úvery do 30 dní. Práve tieto typy pôžičiek si vybavujú menej bonitní klienti, ktorí sa tak môžu dostať do dlhovej pasce.

Ak si požičať, tak len od serióznych poskytovateľov

To, že Slováci uprednostňujú čoraz viac spotrebu pred úsporami, neznamená automaticky niečo negatívne. Dôležité je požičiavať si zodpovedne a za čo najlepších okolností. Na prvom mieste by tak malo byť porovnanie pôžičiek s cieľom nájsť tú najvýhodnejšiu.

Tu vám dávame do pozornosti  overených poskytovateľov úverov, čiže najmä banky. Aktuálne úroky sa pri hypotékach pohybujú priemerne okolo hranice 1,5 %, v prípade qqspotrebných úverov je to zhruba okolo 6 % ročne. Vďaka dlhodobo nízkym sadzbám, ktoré majú tiež svoj vplyv na zvýšené čerpanie úverov, sa dá v banke požičať naozaj výhodne.

Pre tých, ktorým banky neschvália úver z dôvodu napríklad nízkej bonity alebo príliš prísnych kritérií, môžu byť alternatívou nebankové spoločnosti. Tu však treba dávať väčší pozor a osloviť len tie, ktoré sú overené a nepýtajú žiadne poplatky vopred.

Novinkou na trhu s úvermi sú P2P pôžičky. Tento spôsob získania úverov je u nás ešte stále v plienkach a vo väčšine prípadov sa dajú požičať len menšie sumy. Najspoľahlivejšou cestou tak zostávajú úvery z banky.

 

Šetríme čoraz menej a utrácame čoraz viac. Štatistiky zbúrali mýty o našej sporivosti

Šetríme čoraz menej a utrácame čoraz viac. Štatistiky zbúrali mýty o našej sporivosti >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Banky

Peter Apolen | 24.07.2017 00:00 Bratislavčania si na dovolenke užívajú. Vidno to aj na ich platbách kartou

Nie je asi prekvapením, že výška výdavkov na dovolenke sa líši podľa danej krajiny. Najdrahšie z krajín preferovaných Slovákmi vychádza Taliansko s priemernou výškou platby kartou 277 eur. Naopak najlacnejšia je dovolenka v Bulharsku – platby kartou za len zhruba sto eur. Na výšku výdavkov na dovolenke však vplýva i kraj, z ktorého dovolenkár pochádza. Priemerný Bratislavčan tak napríklad zaplatí na dovolenke kartou viac ako dvojnásobok toho, čo šetrní obyvatelia Žilinského kraja. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Marek Mittaš | 14.07.2017 00:00 Exekúcia neznamená automatický stop na ceste k hypotéke

Počet aktívnych exekúcií na Slovensku sa pohybuje okolo hrozivého čísla troch miliónov. Hoci Slovenská komora exekútorov uviedla, že počet nových exekúcií klesá, aj v minulom roku pribudlo takmer 454 tisíc nových prípadov. Ide o odvrátenú stránku života na dlh, v ktorom Slováci nestrácajú dych. Ani napriek exekučnému konaniu pritom nie sú dlžníci navždy vyradení z hry na získanie nového úveru. Cesta k nemu však je komplikovanejšia. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Michael Boye | 11.07.2017 00:00 Taliansko zachránilo banky. Opäť z daní od občanov

Na záver minulého mesiaca boli nútene hodiť ručník do ringu ďalšie dve banky – Banco Popolare di Vicenza a Veneto Banca. Talianska vláda povolila druhej najväčšej a údajne nazdravšej talianskej banke – Intesa Sanpaulo, kúpiť aktíva týchto dvoch regionálnych a potápajúcich sa inštitúcií. „Zlé“ dlhy sa presunú do štátnej banky, teda na placia štátu. Záchranu talianskeho bankového sektore tak opäť zaplatia bežní občania. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Marek Mittaš | 07.07.2017 00:00 Prenos účtu - užitočná služba, o ktorej málokto tuší

Preniesť si bankový účet za lepšími službami, či nižšími poplatkami môže byť lákavé, mnohých však odrádza množstvo formalít spojených s rušením starého a nastavovaním nového účtu. Málokto pritom vie, že banky už umožňujú zbytočnú administratívu obísť. Stačí podať jednu žiadosť a nová banka vybaví všetka za klienta. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 04.07.2017 00:00 Kvalitné vzdelanie, práca v odbore, istý čas v zahraničí - typický životopis slovenského milionára

Kvalitné vzdelanie, tvrdá práca v oblasti ktorú človek vyštudoval a ďalšie vzdelávanie, to sú najčastejšie spoločné faktory, ktoré priviedli väčšinu slovenských a českých milionárov k ich bohatstvu. Od štátu očakávajú najmä stabilitu. Svoje peniaze investujú najmä do nehnuteľností, akcií firiem, alebo alternatívnych investícií. Celá správa »

Komentárov: 1 / 1 Posledný komentár: 13.07.2017 13:33Ďalšie články »

Krátké správy z Banky

18.07.2017 14:53 mBank na Slovensku má nového šéfa

Digitálna banka mBank mení svoje vedenie. Na pozíciu generálneho riaditeľa a vedúceho organizačnej zložky nastupuje dlhoročný obchodný riaditeľ, Robert Chrištof. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

17.07.2017 16:50 Tento rok plánuje do modernizácie bývania investovať zhruba každý tretí Slovák

Najčastejším dôvodom, pre ktorý si ľudia berú spotrebný úver, je rekonštrukcia bývania, nasleduje vybavenie a zariadenie domácnosti a tretím najčastejším dôvodom je kúpa osobného auta. Tento rok si chce svoje bývanie, podľa prieskumu, vylepšiť každý tretí Slovák. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

12.07.2017 15:59 Na Pohode sa vo veľkom platilo platobnými kartami

Tohtoročná Pohoda opäť priniesla finančný rekord. Po vlaňajšom pol milióne eur vybratých z bankomatov, spravili návštevníci najväčšieho slovenského festivalu rekord v počte platieb kartou. Ich počet presiahol hranicu 12 tisíc, čo je medziročne o 70 percent viac. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

12.07.2017 11:09 Úrokové sazby spořicích účtů zamrzly na dně

Úrokové sazby spořicích účtů zamrzly poblíž nuly a téměř se nehýbou. Lépe úročené účty klient již téměř nenajde. Ani nejmladší retailová banka již nezaujme. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

06.07.2017 10:50 Rezerva, ktorú banky odrátavajú z disponibilného príjmu žiadateľa o úver, sa od júla zvýšila

Rezerva, ktorú musia banky odpočítať z príjmu žiadateľa pri posudzovaní žiadosti o úver na bývanie, sa od 1. júla zvýšila na desať percent. Po prvý krát bolo toto opatrenie do praxe zavedené v marci, od kedy vankúš predstavoval päť percent. Na budúci rok sa povinná rezerva opäť zvýši, a to na 20 percent príjmu.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Banky za posledných 14 dní

Michael Boye | 11.07.2017 00:00 Taliansko zachránilo banky. Opäť z daní od občanov

Na záver minulého mesiaca boli nútene hodiť ručník do ringu ďalšie dve banky – Banco Popolare di Vicenza a Veneto Banca. Talianska vláda povolila druhej najväčšej a údajne nazdravšej talianskej banke – Intesa Sanpaulo, kúpiť aktíva týchto dvoch regionálnych a potápajúcich sa inštitúcií. „Zlé“ dlhy sa presunú do štátnej banky, teda na placia štátu. Záchranu talianskeho bankového sektore tak opäť zaplatia bežní občania. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Marek Mittaš | 14.07.2017 00:00 Exekúcia neznamená automatický stop na ceste k hypotéke

Počet aktívnych exekúcií na Slovensku sa pohybuje okolo hrozivého čísla troch miliónov. Hoci Slovenská komora exekútorov uviedla, že počet nových exekúcií klesá, aj v minulom roku pribudlo takmer 454 tisíc nových prípadov. Ide o odvrátenú stránku života na dlh, v ktorom Slováci nestrácajú dych. Ani napriek exekučnému konaniu pritom nie sú dlžníci navždy vyradení z hry na získanie nového úveru. Cesta k nemu však je komplikovanejšia. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »