Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme našim partnerom:                                                                                                                                                                   

fincentrum-logo

hviezdne-byvanie


facebook-logo_1

Šetríme čoraz menej a utrácame čoraz viac. Štatistiky zbúrali mýty o našej sporivosti

15.05.2017 10:14 | Kategórie: Banky Komerčný oznam | 0 komentárov
Šetríme čoraz menej a utrácame čoraz viac. Štatistiky zbúrali mýty o našej sporivosti

O Slovákoch sa dlhé roky hovorilo, že si nevedia užiť a len šetria „do vankúša“. Rovnako tak kolovali mýty o tom, že si neradi požičiavame a radšej si nič nedoprajeme. Najnovšie čísla však ukazujú opak.

Na účte máme menej ako Poliaci aj Česi

Koncom minulého roka skupina Allianz zverejnila štúdiu skúmajúcu majetok a dlhy domácností. Global Wealth Report, ako sa tento dokument volá, hodnotil finančné zázemie aj záväzky vo viac ako 50 krajinách.

V prípade stredoeurópskeho regiónu ukázala správa jeden zásadný obrat od trendov v minulosti: sporíme málo a naopak, čoraz viac si požičiavame. Priemerná domácnosť na Slovensku má na účte nasporenú na prvý pohľad nie najmenšiu sumu, zhruba 5.300 €.

V tomto parametre nás však predbehli nielen vyspelé krajiny, ale už aj naši najbližší susedia. Priemerná domácnosť v Poľsku má odložené úspory za 6.540 €, v Českej republike dokonca dvojnásobok, až 12.614 €.

Z hodnotených 50. krajín sme sa tak v sporivosti ocitli až na 43. mieste. Na prvom mieste sú Švajčiari, ktorí držia na úsporách viac ako 170.000 €. Pre zaujímavosť, predbehlo nás už aj Bulharsko, kde má domácnosť odložených priemerne cez 6.500 €.

Dlhujeme viac, ako máme odložené

Nemenej zaujímavým je aj druhý sledovaný parameter a to priemerná výška dlhu na jednu domácnosť. Tu treba však objektívne povedať, že číslo značne zvyšuje aktuálne prebiehajúci boom v oblasti hypotekárnych úverov.

Priemerná slovenská domácnosť má dlh vo výške 5.570 €. Znamená to, že dlhujeme viac, ako máme usporené. Takáto situácia je síce dobrá pre ekonomický rast a zvyšovanie spotreby v hospodárstve, ale nie pre menej bonitnejšie skupiny obyvateľstva.

V prípade úverov platia totiž dve pravidlá. Prvé hovorí o tom, že výška finančných záväzkov by nemala presiahnuť jednu tretinu čistých príjmov. To znamená, že ak má vaša domácnosť príjem vo výške napríklad 900 €, na všetky úvery a pôžičky by ste nemali mesačne dávať viac ako 300 €.

Druhé pravidlo je ešte dôležitejšie a týka sa typov pôžičiek. Požičiavať by ste si mali na také veci, ktorých životnosť je dlhšia, ako je splatnosť dlhu. Z pohľadu tohto pravidla sú tak „zdravé“ najmä hypotéky a väčšie spotrebné pôžičky použité napríklad na rekonštrukciu bývania alebo kúpu auta.

Naopak, pôžičky využité na zážitky, napríklad na dovolenku alebo oslavu, sú najhoršie. Nie úplne ideálne sú aj pôžičky ihneď alebo krátkodobé úvery do 30 dní. Práve tieto typy pôžičiek si vybavujú menej bonitní klienti, ktorí sa tak môžu dostať do dlhovej pasce.

Ak si požičať, tak len od serióznych poskytovateľov

To, že Slováci uprednostňujú čoraz viac spotrebu pred úsporami, neznamená automaticky niečo negatívne. Dôležité je požičiavať si zodpovedne a za čo najlepších okolností. Na prvom mieste by tak malo byť porovnanie pôžičiek s cieľom nájsť tú najvýhodnejšiu.

Tu vám dávame do pozornosti  overených poskytovateľov úverov, čiže najmä banky. Aktuálne úroky sa pri hypotékach pohybujú priemerne okolo hranice 1,5 %, v prípade qqspotrebných úverov je to zhruba okolo 6 % ročne. Vďaka dlhodobo nízkym sadzbám, ktoré majú tiež svoj vplyv na zvýšené čerpanie úverov, sa dá v banke požičať naozaj výhodne.

Pre tých, ktorým banky neschvália úver z dôvodu napríklad nízkej bonity alebo príliš prísnych kritérií, môžu byť alternatívou nebankové spoločnosti. Tu však treba dávať väčší pozor a osloviť len tie, ktoré sú overené a nepýtajú žiadne poplatky vopred.

Novinkou na trhu s úvermi sú P2P pôžičky. Tento spôsob získania úverov je u nás ešte stále v plienkach a vo väčšine prípadov sa dajú požičať len menšie sumy. Najspoľahlivejšou cestou tak zostávajú úvery z banky.

 

Šetríme čoraz menej a utrácame čoraz viac. Štatistiky zbúrali mýty o našej sporivosti

Šetríme čoraz menej a utrácame čoraz viac. Štatistiky zbúrali mýty o našej sporivosti >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Banky

Marek Mittaš | 26.05.2017 00:00 Schopnosť domácností splácať úvery sa zhoršuje

Dlh prestal predstavovať záťaž a úvery sa považujú za stabilnú súčasť fungujúcej ekonomiky. Ešte v roku 2016 sa však slovenské domácnosti zadlžovali najrýchlejšie v rádiuse strednej a východnej Európy. Na dlh fungujú domácnosti, podniky, aj samotné banky a verejná správa. Dlží prakticky každý každému a tento „dokonalý“ svet požičiavania pomaly začína vyplavovať prvé úskalia v podobe zlyhávania úverov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 25.05.2017 00:00 Ako mať bankový účet zadarmo

Banky svojimi poplatkami skúšajú, čo si môžu voči klientom dovoliť. Vychádzajú z toho, že dopyt Slovákov po bežných účtoch je neelastický, čiže zvýšenie, či zníženie poplatkov nevyvolávajú migráciu klientov v takej miere, v akej došlo k pohybu cien. Ak je odozva klientov minimálna, banky nemajú dôvod poplatky znižovať. No ak sa ľudia aktivizujú, finančné ústavy sa začnú pretekať vo vytváraní lepších podmienok. Prinášame preto prehľad bankových účtov, ktoré možno mať za istých podmienok zadarmo. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 10.05.2017 00:00 Čo Slovákov hnevá na bankách najviac...

Klienti slovenských bánk sa prvýkrát v meraní spokojnosti cez systém Staffino vyjadrili ku kvalite služieb poskytovaných bankami. Prezradili, s čím sú najviac nespokojní. Najväčší problém je podľa nich zastaralý a nepružný internet banking. Nasleduje neochota a neprofesionalita personálu a nevýhodnosť bankových produktov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Pavel Škriniar | 04.05.2017 00:00 Hypotéka od Poštovej banky - jej výhody a slabé stránky

Poštová banka prišla nedávno s novým typom produktu. Svoj vstup na trh s úvermi na bývanie ohlásila s doteraz jedinečnou sadzbou 0,725 percenta, no aj ďalšou novinkou. Je ňou neviazaný vklad na účte v banke, čo umožňuje klientovi dopracovať sa práve k historicky najnižšiemu hypotekárnemu úroku. Keďže ponuka je unikátna a ťažko porovnateľná s inými, pozrieme sa teraz bližšie na jej výhodnosť. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

| 28.04.2017 00:00 Pozeráme sa už pri hypotekárnych úrokoch na samé dno?

Banky zas a znova prerábajú svoje reklamy a dôvodom nie je nič iné ako ďalšie zmeny hypotekárnych sadzieb. Úrokové sadzby pod jedným už nie sú žiadnym prvoaprílovým žartom, ale reálne dosiahnutou métou v histórii hypoték.  Áno, je pravdou, že pri reálnom hodnotení výhodnosti hypoték treba brať do úvahy aj ďalšie, naviazané produkty, faktom ale zostáva, že úroky pravdepodobne už dosiahli svoje dno.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Banky

24.05.2017 14:54 Kartami platíme v zahraničí najmä v potravinách a supermarketoch

Pätina Slovákov platí kreditnými kartami aj v zahraničí  Najčastejšie je to v susednej Českej republike, nasledujú Veľká Británia, Rakúsko, Maďarsko, a prvú päťku uzatvára Nemecko. Drvivú väčšinu tvoria elektronické platby za tovar alebo službu, zvyšok sú výbery hotovosti. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

18.05.2017 13:24 Tatra banka rozdelí dividendy v hodnote 125 mil. eur

Akcionári Tatra banky na valnom zhromaždení, ktoré sa konalo v stredu (17.5.), schválili rozdelenie zisku a výplatu dividend, ako aj riadnu individuálnu a konsolidovanú účtovnú uzávierku a výročnú správu za rok 2016. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

15.05.2017 10:14 Šetríme čoraz menej a utrácame čoraz viac. Štatistiky zbúrali mýty o našej sporivosti

O Slovákoch sa dlhé roky hovorilo, že si nevedia užiť a len šetria „do vankúša“. Rovnako tak kolovali mýty o tom, že si neradi požičiavame a radšej si nič nedoprajeme. Najnovšie čísla však ukazujú opak. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

11.05.2017 14:23 VÚB ocenila mladých ekonómov za prácu o volatilite zlata a striebra

Nadácia VÚB ocenila mladých ekonómov v súťaži Economicus. Hlavnú cenu v hodnote 10 tisíc eur získala práca autorov Štefan Lyócsa a Peter Molnár na tému „Predpovedanie volatility strategicky prepojených obchodovateľných komoditných fondov: Prípad zlata a striebra“. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

11.05.2017 12:41 Nový podvodný e-mail možno aj vo vašej pošte

Tentoraz sa podvodníci zamerali na klientov UniCredit Bank. Podvodný e-mail sa tvári, že zabraňuje podvodu. V skutočnosti si pýta údaje z platobnej karty. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Banky za posledných 14 dní

Marek Mittaš | 26.05.2017 00:00 Schopnosť domácností splácať úvery sa zhoršuje

Dlh prestal predstavovať záťaž a úvery sa považujú za stabilnú súčasť fungujúcej ekonomiky. Ešte v roku 2016 sa však slovenské domácnosti zadlžovali najrýchlejšie v rádiuse strednej a východnej Európy. Na dlh fungujú domácnosti, podniky, aj samotné banky a verejná správa. Dlží prakticky každý každému a tento „dokonalý“ svet požičiavania pomaly začína vyplavovať prvé úskalia v podobe zlyhávania úverov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 25.05.2017 00:00 Ako mať bankový účet zadarmo

Banky svojimi poplatkami skúšajú, čo si môžu voči klientom dovoliť. Vychádzajú z toho, že dopyt Slovákov po bežných účtoch je neelastický, čiže zvýšenie, či zníženie poplatkov nevyvolávajú migráciu klientov v takej miere, v akej došlo k pohybu cien. Ak je odozva klientov minimálna, banky nemajú dôvod poplatky znižovať. No ak sa ľudia aktivizujú, finančné ústavy sa začnú pretekať vo vytváraní lepších podmienok. Prinášame preto prehľad bankových účtov, ktoré možno mať za istých podmienok zadarmo. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »