Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme našim partnerom:                                                                                                                                                                   

fincentrum-logo

hviezdne-byvanie


facebook-logo_1

Sporiteľňa kraľuje financovaniu bývania, v novembri zvýšila trhový podiel na 37%

Autor: Ľuboslav Kačalka | 20.01.2012 01:30 | Kategórie: Banky | 0 komentárov
Sporiteľňa kraľuje financovaniu bývania, v novembri zvýšila trhový podiel na 37%

Slovenská sporiteľňa rastie pri hypotékach a ostatných úveroch na bývanie rýchlejšie ako bankový sektor a za rok zdvojnásobila svoj podiel na trhu nových úverov. Kým hypotéky za všetky banky zaznamenali objemový vrchol v máji a júni a ďalej už klesali, sporiteľňa mala top mesiac november.

Kým v novembri 2010 bol trhový podiel Slovenskej sporiteľne nevýrazných 17,8%, o rok neskôr už 37,1%. Tieto čísla hovoria o aj o tom, že najväčšej banke sa v roku 2010 až tak nedarilo, ale že svoju stratu dokázala koncom minulého roka dohnať naozaj úctyhodným spôsobom. Podľa prepočtov spoločnosti Fincentrum rástol trh s úvermi na bývanie bez stavebných sporiteľní v novembri medziročne len o 1,7%, objem úverov Slovenskej sporiteľne o neuveriteľných 113%.

“Je viacero dôvodov, prečo si ľudia pri financovaní svojho bývania vyberajú práve Slovenskú sporiteľňu. Na konci minulého roka sme ako jediní na trhu ponúkli úver na bývanie s garanciou úrokovej sadzby a nemennej splátky počas celej lehoty splatnosti úveru. Naši klienti oceňujú tiež jednoduchý proces vybavovania. Pri úvere do 70 % hodnoty zabezpečenej nehnuteľnosti nemusia dokladovať účel použitia,“ vysvetľuje dôvody záujmu klientov vedúci oddelenia retailových úverov Slovenskej sporiteľne Ján Ondráš. „Rovnako vítajú aj možnosť znižovať či zvyšovať si splátku počas celej doby splácania. Úver na bývanie je dlhodobá investícia a preto každý ocenít, ak si mesačnú splátku môže prispôsobiť aktuálnej situácii.“

Ján Lemeš zo sprostredkovateľskej spoločnosti Salve Finance vidí dôvody rastu sporiteľne niekde inde: „Jednoznačne si myslím, že za úspechom, ktorý dosiahli, je na prvom mieste reklamná kampaň. Ďalšie nezanedbateľné faktory sú dlhoročná história a zvyk slovenského občana.“

Graf: Vývoj podielu Slovenskej sporiteľne na nových úveroch za všetky banky (hypotéky a ostatné úvery na bývanie bez stavebných sporiteľní)

Pozn: Samotná Slovenská sporiteľňa počíta svoj trhový podiel za všetky úvery na bývanie vrátane stavebných úverov a medziúverov od stavebných sporiteľní. Investujeme.sk zaujímal v tomto prípade trhový podiel len v segmente úverov klasických bánk. Trhový podiel z iných prameňov preto môže byť rozdielny, pokiaľ bude počítaný iným spôsobom.

Koncom roka na seba sporiteľňa upozornila zaujímavou, časovo obmedzenou, akciou na úvery s fixovaním úrokovej sadzby až do splatnosti. Podľa hovorcu Štefana Frimmera tvoril tento typ na objeme nových úverov zhruba desatinu.

Tretina od sprostredkovateľov

Vysoký objem nových úverov by mohol naznačovať, že produkty sporiteľne majú pri financovaní bývania kvalitatívne navrch. Ján Lemeš zo Salve však pripomína, že hypotéky sa nedajú porovnávať paušálne a vhodnosť konkrétnej banky závisí od potrieb klienta: „Podstatné je pre mňa to, aby mal klient čo najvýhodnejší produkt v oblasti, ktorú rieši. Či je hypotekárny úver výhodnejší alebo nevýhodnejší pre klienta, rozhodujú informácie, ktoré je povinný poskytnúť pre vypracovanie návrhu jeho riešenia. Ide o povolanie, vek, výšku preukázateľných finančných prostriedkov a tak ďalej.“

Práve externí sprostredkovatelia sa počas minulého roka podieľali predaji úverov na bývanie v sporiteľni približne tretinou. Ako sprostredkovateľ vyberá banku vysvetľuje J. Lemeš: „Musím byť presvedčený o tom, že výhody ktoré tento produkt má, sú pre klienta to najlepšie, čo mu trh ponúka. Zároveň posudzujem aj to, ako je produkt postavený v následných podmienkach (prípadné refinancovanie, zmeny v splátkovom systéme a podobne). Sú to v mnohých prípadoch veci, o ktoré sa klient vôbec nezaujíma pri podpise.“

Refinancovanie či nové úvery?

Na otázku, koľko novoposkytnutých úverov použili klienti na výhodnejšie refinancovanie staršej hypotéky, sporiteľňa neodpovedala. Dá sa však tušiť, že to nebude zanedbateľný pomer. Potvrdzujú to aj slová Jána Lemeša: „Na trhu s úverovou problematikou sa veľmi dostáva do popredia refinancovanie úverov. Klienti na túto problematiku radi počúvajú a reagujú. No, už som zažil aj to, že boli riešené v ich neprospech.“ J. Lemeš dodáva, že výhodnosť refinancovania závisí od konkrétnej situácie klienta.

Sporiteľňa vedie aj v objeme existujúcich úverov

Vynikajúci trhový podiel 37% i slabších 17,8% sa týka nových úverov poskytnutých v danom mesiaci. V prípade celkového stavu nesplatených úverov sa sporiteľňa drží dlhodobo na vrchole a jej podiel sa pohybuje nad 30%. Paradoxne bol vyšší práve v novembri 2010, keď bol podiel pri nových úveroch nižší.

Pohľad na tabuľku naznačuje, že všetky tri najväčšie banky si medziročne v objeme existujúcich, ešte nesplatených, úverov zhoršili trhové postavenie. V prípade novembrových dát klesla Slovenská sporiteľňa z 32,2% na 31%, VÚB z 28% na 26,9% a Tatra banka z 18,22% na 16,49%. Mierne si polepšila ČSOB z 10,6% na 11%.

Tabuľka: Trhový podiel na existujúcich úveroch (hypotéky a ostatné úvery na bývanie bez stavebných sporiteľní)

Sporiteľňa kraľuje financovaniu bývania, v novembri zvýšila trhový podiel na 37%

Sporiteľňa kraľuje financovaniu bývania, v novembri zvýšila trhový podiel na 37% >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Banky

Peter Apolen | 10.05.2017 00:00 Čo Slovákov hnevá na bankách najviac...

Klienti slovenských bánk sa prvýkrát v meraní spokojnosti cez systém Staffino vyjadrili ku kvalite služieb poskytovaných bankami. Prezradili, s čím sú najviac nespokojní. Najväčší problém je podľa nich zastaralý a nepružný internet banking. Nasleduje neochota a neprofesionalita personálu a nevýhodnosť bankových produktov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Pavel Škriniar | 04.05.2017 00:00 Hypotéka od Poštovej banky - jej výhody a slabé stránky

Poštová banka prišla nedávno s novým typom produktu. Svoj vstup na trh s úvermi na bývanie ohlásila s doteraz jedinečnou sadzbou 0,725 percenta, no aj ďalšou novinkou. Je ňou neviazaný vklad na účte v banke, čo umožňuje klientovi dopracovať sa práve k historicky najnižšiemu hypotekárnemu úroku. Keďže ponuka je unikátna a ťažko porovnateľná s inými, pozrieme sa teraz bližšie na jej výhodnosť. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

| 28.04.2017 00:00 Pozeráme sa už pri hypotekárnych úrokoch na samé dno?

Banky zas a znova prerábajú svoje reklamy a dôvodom nie je nič iné ako ďalšie zmeny hypotekárnych sadzieb. Úrokové sadzby pod jedným už nie sú žiadnym prvoaprílovým žartom, ale reálne dosiahnutou métou v histórii hypoték.  Áno, je pravdou, že pri reálnom hodnotení výhodnosti hypoték treba brať do úvahy aj ďalšie, naviazané produkty, faktom ale zostáva, že úroky pravdepodobne už dosiahli svoje dno.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 27.04.2017 00:00 Stavebné sporenie je na slovenskom trhu už 25 rokov

Stavebné sporenie je na slovenskom trhu už 25 rokov. Prešlo za ten čas viacerými zmenami a jeho vlastnosti sú každou generáciou vnímané inak. Napríklad štátna prémia už dnes nie je tým najvýznamnejším motivátorov pre uzatvorenie zmluvy. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Marek Mittaš | 26.04.2017 00:00 Hypotéky rastú, no banky prerábajú

Národná banka Slovenska na základe stresových testov konštatovala, že slovenské banky sú dnes v dobrej kondícii a relatívne odolné voči negatívnym vplyvom. Zároveň im však do budúcnosti veští pokles ziskovosti. Samotné banky priznávajú, že ani prebiehajúce hypotekárne „dožinky“ im nepriniesli výrazný nárast príjmov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Banky

24.05.2017 14:54 Kartami platíme v zahraničí najmä v potravinách a supermarketoch

Pätina Slovákov platí kreditnými kartami aj v zahraničí  Najčastejšie je to v susednej Českej republike, nasledujú Veľká Británia, Rakúsko, Maďarsko, a prvú päťku uzatvára Nemecko. Drvivú väčšinu tvoria elektronické platby za tovar alebo službu, zvyšok sú výbery hotovosti. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

18.05.2017 13:24 Tatra banka rozdelí dividendy v hodnote 125 mil. eur

Akcionári Tatra banky na valnom zhromaždení, ktoré sa konalo v stredu (17.5.), schválili rozdelenie zisku a výplatu dividend, ako aj riadnu individuálnu a konsolidovanú účtovnú uzávierku a výročnú správu za rok 2016. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

15.05.2017 10:14 Šetríme čoraz menej a utrácame čoraz viac. Štatistiky zbúrali mýty o našej sporivosti

O Slovákoch sa dlhé roky hovorilo, že si nevedia užiť a len šetria „do vankúša“. Rovnako tak kolovali mýty o tom, že si neradi požičiavame a radšej si nič nedoprajeme. Najnovšie čísla však ukazujú opak. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

11.05.2017 14:23 VÚB ocenila mladých ekonómov za prácu o volatilite zlata a striebra

Nadácia VÚB ocenila mladých ekonómov v súťaži Economicus. Hlavnú cenu v hodnote 10 tisíc eur získala práca autorov Štefan Lyócsa a Peter Molnár na tému „Predpovedanie volatility strategicky prepojených obchodovateľných komoditných fondov: Prípad zlata a striebra“. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

11.05.2017 12:41 Nový podvodný e-mail možno aj vo vašej pošte

Tentoraz sa podvodníci zamerali na klientov UniCredit Bank. Podvodný e-mail sa tvári, že zabraňuje podvodu. V skutočnosti si pýta údaje z platobnej karty. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Banky za posledných 14 dní

Peter Apolen | 10.05.2017 00:00 Čo Slovákov hnevá na bankách najviac...

Klienti slovenských bánk sa prvýkrát v meraní spokojnosti cez systém Staffino vyjadrili ku kvalite služieb poskytovaných bankami. Prezradili, s čím sú najviac nespokojní. Najväčší problém je podľa nich zastaralý a nepružný internet banking. Nasleduje neochota a neprofesionalita personálu a nevýhodnosť bankových produktov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »