Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme našim partnerom:                                                                                                                                                                   

fincentrum-logo

hviezdne-byvanie


facebook-logo_1

Sporiteľňa kraľuje financovaniu bývania, v novembri zvýšila trhový podiel na 37%

Autor: Ľuboslav Kačalka | 20.01.2012 01:30 | Kategórie: Banky | 0 komentárov
Sporiteľňa kraľuje financovaniu bývania, v novembri zvýšila trhový podiel na 37%

Slovenská sporiteľňa rastie pri hypotékach a ostatných úveroch na bývanie rýchlejšie ako bankový sektor a za rok zdvojnásobila svoj podiel na trhu nových úverov. Kým hypotéky za všetky banky zaznamenali objemový vrchol v máji a júni a ďalej už klesali, sporiteľňa mala top mesiac november.

Kým v novembri 2010 bol trhový podiel Slovenskej sporiteľne nevýrazných 17,8%, o rok neskôr už 37,1%. Tieto čísla hovoria o aj o tom, že najväčšej banke sa v roku 2010 až tak nedarilo, ale že svoju stratu dokázala koncom minulého roka dohnať naozaj úctyhodným spôsobom. Podľa prepočtov spoločnosti Fincentrum rástol trh s úvermi na bývanie bez stavebných sporiteľní v novembri medziročne len o 1,7%, objem úverov Slovenskej sporiteľne o neuveriteľných 113%.

“Je viacero dôvodov, prečo si ľudia pri financovaní svojho bývania vyberajú práve Slovenskú sporiteľňu. Na konci minulého roka sme ako jediní na trhu ponúkli úver na bývanie s garanciou úrokovej sadzby a nemennej splátky počas celej lehoty splatnosti úveru. Naši klienti oceňujú tiež jednoduchý proces vybavovania. Pri úvere do 70 % hodnoty zabezpečenej nehnuteľnosti nemusia dokladovať účel použitia,“ vysvetľuje dôvody záujmu klientov vedúci oddelenia retailových úverov Slovenskej sporiteľne Ján Ondráš. „Rovnako vítajú aj možnosť znižovať či zvyšovať si splátku počas celej doby splácania. Úver na bývanie je dlhodobá investícia a preto každý ocenít, ak si mesačnú splátku môže prispôsobiť aktuálnej situácii.“

Ján Lemeš zo sprostredkovateľskej spoločnosti Salve Finance vidí dôvody rastu sporiteľne niekde inde: „Jednoznačne si myslím, že za úspechom, ktorý dosiahli, je na prvom mieste reklamná kampaň. Ďalšie nezanedbateľné faktory sú dlhoročná história a zvyk slovenského občana.“

Graf: Vývoj podielu Slovenskej sporiteľne na nových úveroch za všetky banky (hypotéky a ostatné úvery na bývanie bez stavebných sporiteľní)

Pozn: Samotná Slovenská sporiteľňa počíta svoj trhový podiel za všetky úvery na bývanie vrátane stavebných úverov a medziúverov od stavebných sporiteľní. Investujeme.sk zaujímal v tomto prípade trhový podiel len v segmente úverov klasických bánk. Trhový podiel z iných prameňov preto môže byť rozdielny, pokiaľ bude počítaný iným spôsobom.

Koncom roka na seba sporiteľňa upozornila zaujímavou, časovo obmedzenou, akciou na úvery s fixovaním úrokovej sadzby až do splatnosti. Podľa hovorcu Štefana Frimmera tvoril tento typ na objeme nových úverov zhruba desatinu.

Tretina od sprostredkovateľov

Vysoký objem nových úverov by mohol naznačovať, že produkty sporiteľne majú pri financovaní bývania kvalitatívne navrch. Ján Lemeš zo Salve však pripomína, že hypotéky sa nedajú porovnávať paušálne a vhodnosť konkrétnej banky závisí od potrieb klienta: „Podstatné je pre mňa to, aby mal klient čo najvýhodnejší produkt v oblasti, ktorú rieši. Či je hypotekárny úver výhodnejší alebo nevýhodnejší pre klienta, rozhodujú informácie, ktoré je povinný poskytnúť pre vypracovanie návrhu jeho riešenia. Ide o povolanie, vek, výšku preukázateľných finančných prostriedkov a tak ďalej.“

Práve externí sprostredkovatelia sa počas minulého roka podieľali predaji úverov na bývanie v sporiteľni približne tretinou. Ako sprostredkovateľ vyberá banku vysvetľuje J. Lemeš: „Musím byť presvedčený o tom, že výhody ktoré tento produkt má, sú pre klienta to najlepšie, čo mu trh ponúka. Zároveň posudzujem aj to, ako je produkt postavený v následných podmienkach (prípadné refinancovanie, zmeny v splátkovom systéme a podobne). Sú to v mnohých prípadoch veci, o ktoré sa klient vôbec nezaujíma pri podpise.“

Refinancovanie či nové úvery?

Na otázku, koľko novoposkytnutých úverov použili klienti na výhodnejšie refinancovanie staršej hypotéky, sporiteľňa neodpovedala. Dá sa však tušiť, že to nebude zanedbateľný pomer. Potvrdzujú to aj slová Jána Lemeša: „Na trhu s úverovou problematikou sa veľmi dostáva do popredia refinancovanie úverov. Klienti na túto problematiku radi počúvajú a reagujú. No, už som zažil aj to, že boli riešené v ich neprospech.“ J. Lemeš dodáva, že výhodnosť refinancovania závisí od konkrétnej situácie klienta.

Sporiteľňa vedie aj v objeme existujúcich úverov

Vynikajúci trhový podiel 37% i slabších 17,8% sa týka nových úverov poskytnutých v danom mesiaci. V prípade celkového stavu nesplatených úverov sa sporiteľňa drží dlhodobo na vrchole a jej podiel sa pohybuje nad 30%. Paradoxne bol vyšší práve v novembri 2010, keď bol podiel pri nových úveroch nižší.

Pohľad na tabuľku naznačuje, že všetky tri najväčšie banky si medziročne v objeme existujúcich, ešte nesplatených, úverov zhoršili trhové postavenie. V prípade novembrových dát klesla Slovenská sporiteľňa z 32,2% na 31%, VÚB z 28% na 26,9% a Tatra banka z 18,22% na 16,49%. Mierne si polepšila ČSOB z 10,6% na 11%.

Tabuľka: Trhový podiel na existujúcich úveroch (hypotéky a ostatné úvery na bývanie bez stavebných sporiteľní)

Sporiteľňa kraľuje financovaniu bývania, v novembri zvýšila trhový podiel na 37%

Sporiteľňa kraľuje financovaniu bývania, v novembri zvýšila trhový podiel na 37% >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Banky

Jaroslav Ilek | 24.02.2017 00:00 Bitka o hypotekárnych klientov sa opäť rozbieha

Slovenská sporiteľňa začala nový rok zvyšovaním úrokov. Vyzeralo to preto tak, že banky otáčajú kormidlo k vyšším sadzbám. Dlho to však netrvalo a začiatkom roka prišla s úrokom 1,39 najväčšia hypotekárna banka na trhu VÚB. O zhruba desať dní ju nasledovala aj trhová dvojka Slovenská sporiteľňa. Preberať klientov ostatných bankám chce novou ponukou i Tatra banka. Vyzerá to teda, že cenová vojna pokračuje.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Marek Mittaš | 20.02.2017 00:00 Bankám sa oplatia aj pôžičky s nulovým úrokom

Požičiavanie peňazí je stále lacnejšie. Rastie tak aj počet ľudí, ktorí sa zadlžujú. Dnes je už  dokonca možné požičať si skutočne zadarmo a pre finančné domy plné likvidity je to stále výhodné, hoci zdanlivo nezarobia. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Marek Mittaš | 16.02.2017 00:00 Úspory Slovákov sú v (ne)bezpečí!!!

Slováci sa začínajú odvracať od termínovaných vkladov. Paradoxne tak však nerobia v čase najnižšieho reálneho výnosu, ale v čase opticky najnižšieho percentuálneho úroku. Slabá investičná gramotnosť a averzia k riziku je však najmä záležitosťou doterajších generácií. S novými investičnými možnosťami a otvorenou hlavou sa nová generácia budúcich investorov pravdepodobne podstatne zmení. Vzrastie tak aj jej odolnosť voči riziku. Celá správa »

Komentárov: 1 / 1 Posledný komentár: 21.02.2017 20:06

Peter Apolen | 15.02.2017 00:00 Čo sa zmení v hypotékach pre mladých?

Ministerstvo financií chystá zmeny v hypotekárnych pravidlách. Cieľom je spružniť a zefektívniť hypotekárny trh a vylepšiť štátnu podporu bývania mladých.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Andrej Zeman | 26.01.2017 00:00 Dlhy Slovákov po prvýkrát prevýšili úspory

Bilancia slovenských domácností sa minulý rok prvý krát prehupla do mínusu. Kým doteraz boli úspory Slovákov vždy vyššie, ako ich dlhy, dnes to už neplatí. Priemerný dlh občana Slovenska predstavoval 5570 eur, úspory len 5300 eur. Za obratom v bilancii je najmä rekordný hypotekárny boom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Banky

23.02.2017 16:48 Podľa čoho si Slováci požičiavajú? Rozhoduje rýchlosť poskytnutia pôžičky

Úrokové sadzby na pôžičkách sú čoraz nižšie a s nimi sa zrýchľuje aj tempo, akým sa ľudia zadlžujú. Ak ešte pred niekoľkými rokmi bola najdôležitejším kritériom výška úročenia, dnes je to rýchlosť, akou je možné pôžičku získať. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

23.02.2017 09:02 Bankovní sektorová daň: Pravý populismus

Slovo populista či populistický se stalo frekventovanou a vcelku módní replikou na znevážení téměř jakéhokoliv návrhu či názoru politického oponenta či strany. Když dojdou argumenty či je dotyčný ani nechce hledat, označením populista celou věc jednoduše shodí ze stolu.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

16.02.2017 09:06 Bankovní daň… zaplatí klient!

Sociální demokracie (ČSSD) postupně rozkrývá svůj volební daňový program. Jedním z již zveřejněných bodů je bankovní daň. A kdo ji zaplatí? Pochopitelně klient. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

11.02.2017 18:28 Predpovede o zvyšovaní hypotekárnych sadzieb zatial nevychádzajú

Kým pred koncom roka sa začalo hovoriť o zvyšovaní hypotekárnych sadzieb a teda zmene takmer tri roky trvajúceho trendu, dnes je situácia iná. Na ponuku VÚB, ktorá pred nedávnom znížila sadzby pri najkratších fixáciách, teraz reaguje aj druhý najsilnejšia banka na trhu. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

09.02.2017 10:29 Európska investičná banka poskytla VÚB úverovú linku na 50 mil. eur

Zvýhodnené úvery sú určené na  regionálny rozvoj, financovanie malého a stredného podnikania, podporu životného prostredia a vedomostnej ekonomiky. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Banky za posledných 14 dní

Jaroslav Ilek | 24.02.2017 00:00 Bitka o hypotekárnych klientov sa opäť rozbieha

Slovenská sporiteľňa začala nový rok zvyšovaním úrokov. Vyzeralo to preto tak, že banky otáčajú kormidlo k vyšším sadzbám. Dlho to však netrvalo a začiatkom roka prišla s úrokom 1,39 najväčšia hypotekárna banka na trhu VÚB. O zhruba desať dní ju nasledovala aj trhová dvojka Slovenská sporiteľňa. Preberať klientov ostatných bankám chce novou ponukou i Tatra banka. Vyzerá to teda, že cenová vojna pokračuje.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Marek Mittaš | 20.02.2017 00:00 Bankám sa oplatia aj pôžičky s nulovým úrokom

Požičiavanie peňazí je stále lacnejšie. Rastie tak aj počet ľudí, ktorí sa zadlžujú. Dnes je už  dokonca možné požičať si skutočne zadarmo a pre finančné domy plné likvidity je to stále výhodné, hoci zdanlivo nezarobia. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Marek Mittaš | 16.02.2017 00:00 Úspory Slovákov sú v (ne)bezpečí!!!

Slováci sa začínajú odvracať od termínovaných vkladov. Paradoxne tak však nerobia v čase najnižšieho reálneho výnosu, ale v čase opticky najnižšieho percentuálneho úroku. Slabá investičná gramotnosť a averzia k riziku je však najmä záležitosťou doterajších generácií. S novými investičnými možnosťami a otvorenou hlavou sa nová generácia budúcich investorov pravdepodobne podstatne zmení. Vzrastie tak aj jej odolnosť voči riziku. Celá správa »

Komentárov: 1 / 1 Posledný komentár: 01.01.1970 01:00

Peter Apolen | 15.02.2017 00:00 Čo sa zmení v hypotékach pre mladých?

Ministerstvo financií chystá zmeny v hypotekárnych pravidlách. Cieľom je spružniť a zefektívniť hypotekárny trh a vylepšiť štátnu podporu bývania mladých.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »