Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme našim partnerom:                                                                                                                                                                   

fincentrum-logo

hviezdne-byvanie


facebook-logo_1

Spotrebitelia míňajú, maloobchodné tržby rastú najrýchlejšie od roku 2008

Lepšia spotrebiteľská dôvera odzrkadľujúca silný trh práce (rastúcu zamestnanosť aj mzdy) v kombinácií s dlhodobo rekordne nízkymi úrokovými sadzbami sa na prelome rokov konečne začali citeľnejšie prejavovať aj na tržbách slovenských obchodníkov. A potvrdili to aj marcové čísla. 

Maloobchodné tržby si uchovali rastúci trend, keď sa v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom zvýšili o 0,7% (sezónne očistené, prepočet UniCredit Bank na základe údajov Štatistického úradu SR). Dynamika ich medziročného rastu sa pritom zrýchlila z 5,6% až na 7,5%. Medziročný rast tržieb v maloobchode tak nepatrne prekonal aj silný január (7,4%) a bol tak najrýchlejší od septembra 2008.

Dynamika medziročného rastu tržieb sa v marci ďalej zrýchľovala najmä vďaka nepotravinovému segmentu, t.j. segmentu citlivejšiemu na spotrebiteľskú náladu a kúpyschopný dopyt. Naopak, posun veľkonočných tržieb z marca na apríl sa negatívne podpísal na tržbách v potravinovom segmente, najmä v nešpecializovaných predajniach s prevahou potravín, (t.j. predovšetkým predajniach veľkých obchodných sietí), kde tržby medziročne poklesli o –0,7%. V porovnaní s predchádzajúcimi mesiacmi mierne pomalší medziročný rast tržieb (o 3,3%) vykázali aj čoraz populárnejšie menšie špecializované predajne potravín.

Silná spotrebiteľská dôvera a rastúci trh práce sa prejavujú najmä na číslach tržieb obchodníkov v nepotravinovom segmente. V marci zaznamenali medzimesačné zvýšenie tržieb (po zohľadnení sezóny, prepočet UniCredit Bank) všetky kategórie nepotravinového segmentu s výnimkou predaja na trhoviskách. Silný medziročný rast tržieb naďalej vykazujú najmä predajcovia IKT (41,3%), internetové a zásielkové obchody (35,6%), či benzínové pumpy (27,6%, pravdepodobne nielen v dôsledku rastu tržieb z predaja pohonných hmôt, ale aj doplnkového tovaru). Naopak, aj napriek medzimesačnému rastu, tržby stále mierne zaostávajú za úrovňou z marca minulého roka (-2,9%) u obchodníkov s tovarom pre kultúru a rekreáciu (knihy, hračky, športové potreby a podobne).

Po slabšom februári ovplyvnenom menším počtom dní, sa v marci zotavili aj tržby z predaja a údržby áut (dynamika ich medziročného rastu sa zrýchlila z 1,7% na 8,2%), za rekordnými dvojcifernými dynamikami rastu z posledných dvoch rokov však rast tržieb v tomto segmente predsa len zaostáva (v súlade s očakávaniami, keď sa krízovú medzeru v predaji áut už podarilo úplne uzatvoriť). Zrýchlenie medziročného rastu tržieb si pripísali v marci aj hotely (z 3,4% na 7,3%) a reštaurácie (z 5,0% na 9,1%) a naďalej potvrdzovali silnú zimnú turistickú sezónu na Slovensku.

Zdroj: UniCredit Bank

V úhrne sa tržby z maloobchodu, predaja a údržby áut a hotelov a reštaurácií v marci zvýšili o 1,2% (sezónne očistené, prepočet UniCredit Bank), pričom dynamika ich medziročného rastu sa zrýchlila z 4,5% na 7,7%. V priemere v prvom štvrťroku si tržby v úhrne udržali nezmenenú dynamiku medzikvartálneho rastu (o 1,8% – sezónne očistené, prepočet UniCredit Bank), pričom dynamika ich medziročného rastu sa ďalej zrýchľovala z 6,3% na 7,9%. Tržby tak naznačujú, že spotreba domácnosti (v súlade s očakávaniami) ostala aj v prvom štvrťroku silná a naďalej výraznou mierou prispievala k rastu slovenskej ekonomiky.

Výhľad

Spotrebiteľská nálada ostáva nad dlhodobým priemerom, keď slovenská ekonomika pokračuje v relatívne dynamickom raste, čo sa pozitívne prejavuje aj na trhu práce (rastúca zamestnanosť aj mzdy). Spotrebu domácnosti by navyše mali ďalej podporovať aj nízke úrokové sadzby. Z tohto dôvodu očakávame, že rastúci trend by si mali maloobchodné tržby udržať aj v nasledujúcich mesiacoch. Tržby v potravinovom segmente by v apríli mohli opäť nafúknuť silné veľkonočné nákupy, naopak nižší počet pracovných dní (kvôli Veľkej noci) by mohol dočasne spomaliť rast tržieb v nepotravinovom segmente.

Spotrebitelia míňajú, maloobchodné tržby rastú najrýchlejšie od roku 2008

Spotrebitelia míňajú, maloobchodné tržby rastú najrýchlejšie od roku 2008 >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Makroekonomika

Steen Jakobsen | 12.05.2017 00:00 Najväčším rizikom pre budúcnosť Európy je teraz Taliansko

Slávny Erasmov výrok znie: „Lepšie je chorobám predchádzať, ako ich liečiť.“ Po pondelkovom oznámení výrazného víťazstva proeurópskeho kandidáta E. Macrona vo francúzskych prezidentských voľbách môžeme súhlasiť, že E. Macron zabránil populistickému nacionalizmu Marine Le Penovej, aby prevzal opraty v Paríži. Ale ak ide o vyliečenie francúzskych problémov, zatiaľ o tom nie sme presvedčení. Júnové voľby vo Francúzsku sú totiž pre E. Macrona len začiatkom „skutočnej“ práce. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Ľubomír Koršňák | 03.05.2017 00:00 Slovensko sa zaradilo medzi rozpočtovo menej zodpovedné krajiny únie

Slovensko vlani vykázalo historicky najnižší schodok verejných financií – 1,68 percenta. Je to lepšie ako plánovaná úroveň, no krajina už nepatrí medzi rozpočtovo zodpovednejšie. Až 12 európskych vlád totiž hospodárilo s prebytkovým, alebo vyrovnaným rozpočtom. Tvoria si tak rezervy na horšie časy, kým SR zatiaľ stále zvyšuje dlh.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Furmaník st. | 02.05.2017 00:00 Budeme sa mať ako hovadá! Alebo ako prasatá v žite? (Zrkadlo uplynulého mesiaca očami politikov, investorov i bežných občanov)

Korupcia, ktorá prekáža rastu ekonomiky, na Slovensku akoby už skapínala. Požiadajú Putin, Orbán a Fico, aby boli zdaňovaní vyššou sadzbou než ostatní ľudia? Jazýčkom na váhach sú Francúzi a internet ako fenomén súčasnosti. Ale otázka znie inak: Pôjde sa šéf slovenského parlamentu poriadne ožrať? Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 21.04.2017 17:37 Le Penová predstavuje v skutočnosti menšiu hrozbu, ako sa zdá

Prieskumy naznačujú, že Marine Le Penová si zabezpečí miesto v druhom kole prezidentských volieb vo Francúzsku, ale v tomto kole ju pravdepodobne porazí buď François Fillon alebo Emmanuel Macron. Globálna ekonómka, Anna Stupnytska, upozorňuje, že pravdepodobnosť nečakaných výsledkov francúzskych volieb je nižšia ako v prípade amerických volieb či referenda o Brexite. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 30.03.2017 00:00 Na zvrátenie demografickej krízy by Slovenky museli začať rodiť 10 ročné deti

Tento bonmot odznel na konferencii Fincentrum & Forbes Investícia roka, kde sa diskutovalo aj o udržateľnosti dôchodkového systému na Slovensku. Zúčastnení sa zhodli, že SR čakajú z pohľadu demografie veľmi ťažké časy a negatívne zmeny sú už neodvratné. Celá správa »

Komentárov: 1 / 1 Posledný komentár: 30.03.2017 15:23Ďalšie články »

Krátké správy z Makroekonomika

26.05.2017 11:05 Podarí sa Francúzsku znížiť dlh a deficit aj pri súčasnom nízkom raste?

Nový francúzsky minister hospodárstva, Bruno Le Maire, tento týždeň uviedol, že Francúzsko si váži svoje európske záväzky a chce tak znížiť svoj deficit. Avšak pri súčasnej prognóze relatívne mierneho hospodárskeho rastu sa táto úloha zdá byť až príliš ambiciózna. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

26.05.2017 09:35 Kim sem, Kim tam, všude kam se podívám

Donald Trump a spolu s ním celý civilizovaný svět má problém. Tím problémem je s obezitou neúspěšně bojující vyznavač západního luxusu a neomezený vládce KLDR v jedné osobě Kim Čong-un, pro potřeby tohoto blogu Kim III. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

24.05.2017 15:43 Inflácia sa v apríli spomalila na 0,8 %

Inflácia na Slovensku v apríli spomalila. Po tom, čo vo februári a marci spotrebiteľské ceny medziročne vzrástli o 1,1 % resp. 1,0 %, v marci sa ich rast zmiernil na 0,8 % podľa národného CPI indexu aj harmonizovaného HICP indexu. Aprílové medziročné spomalenie inflácie bolo spôsobené hlavne pomalším rastom cien v doprave a zastabilizovaním cien potravín. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

19.05.2017 14:25 Nezamestnanosť sa blíži historickému rekordu z roku 2008

Nezamestnanosť klesla v apríli na 7,74 percenta. Blíži sa tak k rekordne najnižšej hodnote z augusta 2008, keď predstavovala 7,36 percenta. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

18.05.2017 08:58 Petr Zajíc: Pro trhy je lepší známý ďábel než neznámý anděl

Francouzské volby vyhrál Emmanuel Macron. Na budoucí vývoj Evropy a finančních trhů  se podíval Petr Zajíc, Senior Portfolio Manager investiční společnosti Pioneer Investments v Rakousku.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »