Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme našim partnerom:                                                                                                                                                                   

fincentrum-logo

hviezdne-byvanie


facebook-logo_1

Stavebné sporenie je na slovenskom trhu už 25 rokov

Stavebné sporenie je na slovenskom trhu už 25 rokov

Stavebné sporenie je na slovenskom trhu už 25 rokov. Prešlo za ten čas viacerými zmenami a jeho vlastnosti sú každou generáciou vnímané inak. Napríklad štátna prémia už dnes nie je tým najvýznamnejším motivátorov pre uzatvorenie zmluvy.

Stavebné sporenie prišlo prvý krát na slovensky trh pred 25-timi rokmi. Tento nový, štátom podporovaný nástroj financovania bývania priniesla ako prvá Prvá stavebná sporiteľňa. Od toho obdobia sa spolu so stavebným sporením menili a vyvíjali aj generácie spotrebiteľov.

Generácie a ich zmenené nároky

Medzi prvých klientov PSS, a. s.,  patrili zástupcovia generácie Baby boomers (1941 – 1960), ktorí v tom čase už mali vyriešené svoje bývanie a generácie X (1961 – 1980) – v tom čase mladí ľudia, tzv. Husákove deti, ktorí riešili svoje prvé bývanie. Práve demograficky silná generácia X tvorila dlhé roky jadro stavebných sporiteľov. Prostriedky zo stavebného sporenia a stavebného úveru využívali najčastejšie na dofinancovanie kúpy nehnuteľnosti alebo na renováciu bývania. Dnes títo ľudia odovzdávajú štafetu svojim deťom – generácií Y (1981 – 2000) a Z (2001 – 2020), či už prostredníctvom odporúčaní alebo priamo uzatvorením zmluvy o stavebnom sporení pre svoje deti.

K výraznejšej generačnej výmene začalo dochádzať okolo roku 2000. K slovu sa dostala nová generácia, ktorá sa riešením bytovej otázky zaoberá najčastejšie. Väčšina z jej členov chce nehnuteľnosť vlastniť, niektorí z nich však hľadajú aj prenájom. Práve z Generácie Y je v súčasnosti najviac stavebných sporiteľov, ktorí začali čerpať úver bez predošlého sporenia. Najmladšia Generácia Z zatiaľ bývanie nerieši, no napriek tomu niektorí z nich sú už vďaka svojim rodičom stavebnými sporiteľmi.

„Pokiaľ ide o účel použitia prostriedkov zo stavebného sporenia a úverov, v minulosti  polovica z nich  smerovalo do kúpy nehnuteľností a druhá polovica bola využitá na rekonštrukcie. Dnes až 85 percent prostriedkov ide na modernizáciu a obnovu bývania,“  približuje situáciu Erich Feix, člen predstavenstva PSS, a. s.

Vo všeobecnosti možno povedať, že väčšina klientov najväčšej stavebnej sporiteľne na trhu si sporí. Dôvody uzatvorenia zmluvy o stavebnom sporení sa čase menili. Štátna prémia už nie je jediným motivátorom uzatvorenia si zmluvy. Dnes sú nimi najmä cena produktu, keďže úročenie vkladov dosahuje až 1,75 percenta ročne.

Štátna prémia postupne klesá. Kým v roku 2010 štát na prémie vynaložil 32,43 mil. eur, za minulý rok to bolo 16,90 mil. eur. Vyšší vymeriavací základ na získanie štátnej prémie však jeho atraktivitu neovplyvňuje. Vklady sporiteľov rok čo rok rastú. Kým v roku 2010 vložili na svoje účty 583 mil. eur, vlani to bolo až 678 mil. eur.

Pri uzatvorení stavebného sporenia sa čoraz viac posilňuje úloha rodičov a word-of-mouth. Alfou a omegou komunikácie novej generácie sporiteľov s bankou je internet. „Už dnes majú naši klienti možnosť uzatvoriť  sporenie online a taktiež majú online prístup k svojim zmluvám.  Samozrejmosťou je elektronická komunikácia s klientmi, pričom internet a sociálne siete využívame aj na oslovovanie potenciálnych klientov,“ hovorí E. Feix. “Do budúcnosti plánujeme komplexnú elektronizáciu úverového procesu. A rozhodne  využijeme aj všetky najnovšie online nástroje a kanály pre efektívnejší  marketing," dodáva.

Stavebné sporenie verzus hypotéky

V ostatných rokoch čelilo stavebné sporenie silnej konkurencii bánk. Tie totiž bodujú historicky najnižšími úrokmi. Stavebnému sporeniu však aktuálne nahrali nové opatrenia NBS, ktoré obmedzili výšku LTV na hypotékach. Viacerí totiž stavebné úvery využívajú práve na dofinancovanie chýbajúcej čiastky k bankovému úveru.

Výhodou stavebného úveru je fixná úroková sadzba počas celej doby splácania. Sporiteľne poskytujú úvery bez založenia nehnuteľnosti až do výšky 50 000 eur. Najväčšia stavebná sporiteľňa a trhu aktuálne sadzby od 2,89 percenta.

Stavebné sporenie je na slovenskom trhu už 25 rokov

Stavebné sporenie je na slovenskom trhu už 25 rokov >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Banky

Marek Mittaš | 26.05.2017 00:00 Schopnosť domácností splácať úvery sa zhoršuje

Dlh prestal predstavovať záťaž a úvery sa považujú za stabilnú súčasť fungujúcej ekonomiky. Ešte v roku 2016 sa však slovenské domácnosti zadlžovali najrýchlejšie v rádiuse strednej a východnej Európy. Na dlh fungujú domácnosti, podniky, aj samotné banky a verejná správa. Dlží prakticky každý každému a tento „dokonalý“ svet požičiavania pomaly začína vyplavovať prvé úskalia v podobe zlyhávania úverov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 25.05.2017 00:00 Ako mať bankový účet zadarmo

Banky svojimi poplatkami skúšajú, čo si môžu voči klientom dovoliť. Vychádzajú z toho, že dopyt Slovákov po bežných účtoch je neelastický, čiže zvýšenie, či zníženie poplatkov nevyvolávajú migráciu klientov v takej miere, v akej došlo k pohybu cien. Ak je odozva klientov minimálna, banky nemajú dôvod poplatky znižovať. No ak sa ľudia aktivizujú, finančné ústavy sa začnú pretekať vo vytváraní lepších podmienok. Prinášame preto prehľad bankových účtov, ktoré možno mať za istých podmienok zadarmo. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 10.05.2017 00:00 Čo Slovákov hnevá na bankách najviac...

Klienti slovenských bánk sa prvýkrát v meraní spokojnosti cez systém Staffino vyjadrili ku kvalite služieb poskytovaných bankami. Prezradili, s čím sú najviac nespokojní. Najväčší problém je podľa nich zastaralý a nepružný internet banking. Nasleduje neochota a neprofesionalita personálu a nevýhodnosť bankových produktov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Pavel Škriniar | 04.05.2017 00:00 Hypotéka od Poštovej banky - jej výhody a slabé stránky

Poštová banka prišla nedávno s novým typom produktu. Svoj vstup na trh s úvermi na bývanie ohlásila s doteraz jedinečnou sadzbou 0,725 percenta, no aj ďalšou novinkou. Je ňou neviazaný vklad na účte v banke, čo umožňuje klientovi dopracovať sa práve k historicky najnižšiemu hypotekárnemu úroku. Keďže ponuka je unikátna a ťažko porovnateľná s inými, pozrieme sa teraz bližšie na jej výhodnosť. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

| 28.04.2017 00:00 Pozeráme sa už pri hypotekárnych úrokoch na samé dno?

Banky zas a znova prerábajú svoje reklamy a dôvodom nie je nič iné ako ďalšie zmeny hypotekárnych sadzieb. Úrokové sadzby pod jedným už nie sú žiadnym prvoaprílovým žartom, ale reálne dosiahnutou métou v histórii hypoték.  Áno, je pravdou, že pri reálnom hodnotení výhodnosti hypoték treba brať do úvahy aj ďalšie, naviazané produkty, faktom ale zostáva, že úroky pravdepodobne už dosiahli svoje dno.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Banky

24.05.2017 14:54 Kartami platíme v zahraničí najmä v potravinách a supermarketoch

Pätina Slovákov platí kreditnými kartami aj v zahraničí  Najčastejšie je to v susednej Českej republike, nasledujú Veľká Británia, Rakúsko, Maďarsko, a prvú päťku uzatvára Nemecko. Drvivú väčšinu tvoria elektronické platby za tovar alebo službu, zvyšok sú výbery hotovosti. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

18.05.2017 13:24 Tatra banka rozdelí dividendy v hodnote 125 mil. eur

Akcionári Tatra banky na valnom zhromaždení, ktoré sa konalo v stredu (17.5.), schválili rozdelenie zisku a výplatu dividend, ako aj riadnu individuálnu a konsolidovanú účtovnú uzávierku a výročnú správu za rok 2016. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

15.05.2017 10:14 Šetríme čoraz menej a utrácame čoraz viac. Štatistiky zbúrali mýty o našej sporivosti

O Slovákoch sa dlhé roky hovorilo, že si nevedia užiť a len šetria „do vankúša“. Rovnako tak kolovali mýty o tom, že si neradi požičiavame a radšej si nič nedoprajeme. Najnovšie čísla však ukazujú opak. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

11.05.2017 14:23 VÚB ocenila mladých ekonómov za prácu o volatilite zlata a striebra

Nadácia VÚB ocenila mladých ekonómov v súťaži Economicus. Hlavnú cenu v hodnote 10 tisíc eur získala práca autorov Štefan Lyócsa a Peter Molnár na tému „Predpovedanie volatility strategicky prepojených obchodovateľných komoditných fondov: Prípad zlata a striebra“. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

11.05.2017 12:41 Nový podvodný e-mail možno aj vo vašej pošte

Tentoraz sa podvodníci zamerali na klientov UniCredit Bank. Podvodný e-mail sa tvári, že zabraňuje podvodu. V skutočnosti si pýta údaje z platobnej karty. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Banky za posledných 14 dní

Peter Apolen | 10.05.2017 00:00 Čo Slovákov hnevá na bankách najviac...

Klienti slovenských bánk sa prvýkrát v meraní spokojnosti cez systém Staffino vyjadrili ku kvalite služieb poskytovaných bankami. Prezradili, s čím sú najviac nespokojní. Najväčší problém je podľa nich zastaralý a nepružný internet banking. Nasleduje neochota a neprofesionalita personálu a nevýhodnosť bankových produktov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »