Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Stavebné sporenie je na slovenskom trhu už 25 rokov

Stavebné sporenie je na slovenskom trhu už 25 rokov

Stavebné sporenie je na slovenskom trhu už 25 rokov. Prešlo za ten čas viacerými zmenami a jeho vlastnosti sú každou generáciou vnímané inak. Napríklad štátna prémia už dnes nie je tým najvýznamnejším motivátorov pre uzatvorenie zmluvy.

Stavebné sporenie prišlo prvý krát na slovensky trh pred 25-timi rokmi. Tento nový, štátom podporovaný nástroj financovania bývania priniesla ako prvá Prvá stavebná sporiteľňa. Od toho obdobia sa spolu so stavebným sporením menili a vyvíjali aj generácie spotrebiteľov.

Generácie a ich zmenené nároky

Medzi prvých klientov PSS, a. s.,  patrili zástupcovia generácie Baby boomers (1941 – 1960), ktorí v tom čase už mali vyriešené svoje bývanie a generácie X (1961 – 1980) – v tom čase mladí ľudia, tzv. Husákove deti, ktorí riešili svoje prvé bývanie. Práve demograficky silná generácia X tvorila dlhé roky jadro stavebných sporiteľov. Prostriedky zo stavebného sporenia a stavebného úveru využívali najčastejšie na dofinancovanie kúpy nehnuteľnosti alebo na renováciu bývania. Dnes títo ľudia odovzdávajú štafetu svojim deťom – generácií Y (1981 – 2000) a Z (2001 – 2020), či už prostredníctvom odporúčaní alebo priamo uzatvorením zmluvy o stavebnom sporení pre svoje deti.

K výraznejšej generačnej výmene začalo dochádzať okolo roku 2000. K slovu sa dostala nová generácia, ktorá sa riešením bytovej otázky zaoberá najčastejšie. Väčšina z jej členov chce nehnuteľnosť vlastniť, niektorí z nich však hľadajú aj prenájom. Práve z Generácie Y je v súčasnosti najviac stavebných sporiteľov, ktorí začali čerpať úver bez predošlého sporenia. Najmladšia Generácia Z zatiaľ bývanie nerieši, no napriek tomu niektorí z nich sú už vďaka svojim rodičom stavebnými sporiteľmi.

„Pokiaľ ide o účel použitia prostriedkov zo stavebného sporenia a úverov, v minulosti  polovica z nich  smerovalo do kúpy nehnuteľností a druhá polovica bola využitá na rekonštrukcie. Dnes až 85 percent prostriedkov ide na modernizáciu a obnovu bývania,“  približuje situáciu Erich Feix, člen predstavenstva PSS, a. s.

Vo všeobecnosti možno povedať, že väčšina klientov najväčšej stavebnej sporiteľne na trhu si sporí. Dôvody uzatvorenia zmluvy o stavebnom sporení sa čase menili. Štátna prémia už nie je jediným motivátorom uzatvorenia si zmluvy. Dnes sú nimi najmä cena produktu, keďže úročenie vkladov dosahuje až 1,75 percenta ročne.

Štátna prémia postupne klesá. Kým v roku 2010 štát na prémie vynaložil 32,43 mil. eur, za minulý rok to bolo 16,90 mil. eur. Vyšší vymeriavací základ na získanie štátnej prémie však jeho atraktivitu neovplyvňuje. Vklady sporiteľov rok čo rok rastú. Kým v roku 2010 vložili na svoje účty 583 mil. eur, vlani to bolo až 678 mil. eur.

Pri uzatvorení stavebného sporenia sa čoraz viac posilňuje úloha rodičov a word-of-mouth. Alfou a omegou komunikácie novej generácie sporiteľov s bankou je internet. „Už dnes majú naši klienti možnosť uzatvoriť  sporenie online a taktiež majú online prístup k svojim zmluvám.  Samozrejmosťou je elektronická komunikácia s klientmi, pričom internet a sociálne siete využívame aj na oslovovanie potenciálnych klientov,“ hovorí E. Feix. “Do budúcnosti plánujeme komplexnú elektronizáciu úverového procesu. A rozhodne  využijeme aj všetky najnovšie online nástroje a kanály pre efektívnejší  marketing," dodáva.

Stavebné sporenie verzus hypotéky

V ostatných rokoch čelilo stavebné sporenie silnej konkurencii bánk. Tie totiž bodujú historicky najnižšími úrokmi. Stavebnému sporeniu však aktuálne nahrali nové opatrenia NBS, ktoré obmedzili výšku LTV na hypotékach. Viacerí totiž stavebné úvery využívajú práve na dofinancovanie chýbajúcej čiastky k bankovému úveru.

Výhodou stavebného úveru je fixná úroková sadzba počas celej doby splácania. Sporiteľne poskytujú úvery bez založenia nehnuteľnosti až do výšky 50 000 eur. Najväčšia stavebná sporiteľňa a trhu aktuálne sadzby od 2,89 percenta.

Stavebné sporenie je na slovenskom trhu už 25 rokov

Stavebné sporenie je na slovenskom trhu už 25 rokov >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Banky

Peter Apolen | 24.07.2017 00:00 Bratislavčania si na dovolenke užívajú. Vidno to aj na ich platbách kartou

Nie je asi prekvapením, že výška výdavkov na dovolenke sa líši podľa danej krajiny. Najdrahšie z krajín preferovaných Slovákmi vychádza Taliansko s priemernou výškou platby kartou 277 eur. Naopak najlacnejšia je dovolenka v Bulharsku – platby kartou za len zhruba sto eur. Na výšku výdavkov na dovolenke však vplýva i kraj, z ktorého dovolenkár pochádza. Priemerný Bratislavčan tak napríklad zaplatí na dovolenke kartou viac ako dvojnásobok toho, čo šetrní obyvatelia Žilinského kraja. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Marek Mittaš | 21.07.2017 00:00 Cena nehnuteľností rýchlo rastie, NBS však zatiaľ o bubline nehovorí

Nízke ceny úverov urobili bývanie dostupné takmer pre každého. Ceny v treťom bratislavskom obvode stúpli napríklad v druhom štvrťroku o šesť percent. Nami oslovený realitný maklér hovorí: “Mnoho nehnuteľností kúpených dnes, za ceny vyhnané do extrémnych výšok, bude o pár rokov problém predať bez straty”. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Marek Mittaš | 14.07.2017 00:00 Exekúcia neznamená automatický stop na ceste k hypotéke

Počet aktívnych exekúcií na Slovensku sa pohybuje okolo hrozivého čísla troch miliónov. Hoci Slovenská komora exekútorov uviedla, že počet nových exekúcií klesá, aj v minulom roku pribudlo takmer 454 tisíc nových prípadov. Ide o odvrátenú stránku života na dlh, v ktorom Slováci nestrácajú dych. Ani napriek exekučnému konaniu pritom nie sú dlžníci navždy vyradení z hry na získanie nového úveru. Cesta k nemu však je komplikovanejšia. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Michael Boye | 11.07.2017 00:00 Taliansko zachránilo banky. Opäť z daní od občanov

Na záver minulého mesiaca boli nútene hodiť ručník do ringu ďalšie dve banky – Banco Popolare di Vicenza a Veneto Banca. Talianska vláda povolila druhej najväčšej a údajne nazdravšej talianskej banke – Intesa Sanpaulo, kúpiť aktíva týchto dvoch regionálnych a potápajúcich sa inštitúcií. „Zlé“ dlhy sa presunú do štátnej banky, teda na placia štátu. Záchranu talianskeho bankového sektore tak opäť zaplatia bežní občania. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Marek Mittaš | 07.07.2017 00:00 Prenos účtu - užitočná služba, o ktorej málokto tuší

Preniesť si bankový účet za lepšími službami, či nižšími poplatkami môže byť lákavé, mnohých však odrádza množstvo formalít spojených s rušením starého a nastavovaním nového účtu. Málokto pritom vie, že banky už umožňujú zbytočnú administratívu obísť. Stačí podať jednu žiadosť a nová banka vybaví všetka za klienta. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Banky

26.07.2017 12:05 Zmeny cenníkov bánk od 1.8.2017

Od augusta upravuje svoje sadzobníky poplatkov až sedem bánk. Porovnávač finančných produktov, FinančnáHitparáda.sk, pripravil ich prehľad. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

20.07.2017 11:36 Ceny nehnuteľností rástli aj v 2. štvrťroku, no už pomalšie

Ceny bytov na Slovensku pokračovali vo vysokom raste aj v 2. štvrťroku, no oproti prvým trom mesiacom roka sa tempo spomalilo.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

18.07.2017 14:53 mBank na Slovensku má nového šéfa

Digitálna banka mBank mení svoje vedenie. Na pozíciu generálneho riaditeľa a vedúceho organizačnej zložky nastupuje dlhoročný obchodný riaditeľ, Robert Chrištof. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

17.07.2017 16:50 Tento rok plánuje do modernizácie bývania investovať zhruba každý tretí Slovák

Najčastejším dôvodom, pre ktorý si ľudia berú spotrebný úver, je rekonštrukcia bývania, nasleduje vybavenie a zariadenie domácnosti a tretím najčastejším dôvodom je kúpa osobného auta. Tento rok si chce svoje bývanie, podľa prieskumu, vylepšiť každý tretí Slovák. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

14.07.2017 09:28 Opatrenia NBS úverovanie nespomalili - naopak

Objem úverov slovenských domácností rastie medziročne o 15 percent. Ku koncu mája dosiahol podľa štatistík NBS 23,1 miliardy eur, čo je medziročne viac o takmer tri miliardy eur. Došlo i k medzimesačnému nárastu – o 269,4 milióna eur. Snaha centrálnej banky spomaliť nárast zadlženia domácností tak má opačný účinok.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Banky za posledných 14 dní

Michael Boye | 11.07.2017 00:00 Taliansko zachránilo banky. Opäť z daní od občanov

Na záver minulého mesiaca boli nútene hodiť ručník do ringu ďalšie dve banky – Banco Popolare di Vicenza a Veneto Banca. Talianska vláda povolila druhej najväčšej a údajne nazdravšej talianskej banke – Intesa Sanpaulo, kúpiť aktíva týchto dvoch regionálnych a potápajúcich sa inštitúcií. „Zlé“ dlhy sa presunú do štátnej banky, teda na placia štátu. Záchranu talianskeho bankového sektore tak opäť zaplatia bežní občania. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Marek Mittaš | 21.07.2017 00:00 Cena nehnuteľností rýchlo rastie, NBS však zatiaľ o bubline nehovorí

Nízke ceny úverov urobili bývanie dostupné takmer pre každého. Ceny v treťom bratislavskom obvode stúpli napríklad v druhom štvrťroku o šesť percent. Nami oslovený realitný maklér hovorí: “Mnoho nehnuteľností kúpených dnes, za ceny vyhnané do extrémnych výšok, bude o pár rokov problém predať bez straty”. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Marek Mittaš | 14.07.2017 00:00 Exekúcia neznamená automatický stop na ceste k hypotéke

Počet aktívnych exekúcií na Slovensku sa pohybuje okolo hrozivého čísla troch miliónov. Hoci Slovenská komora exekútorov uviedla, že počet nových exekúcií klesá, aj v minulom roku pribudlo takmer 454 tisíc nových prípadov. Ide o odvrátenú stránku života na dlh, v ktorom Slováci nestrácajú dych. Ani napriek exekučnému konaniu pritom nie sú dlžníci navždy vyradení z hry na získanie nového úveru. Cesta k nemu však je komplikovanejšia. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »