Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme našim partnerom:                                                                                                                                                                   

fincentrum-logo

hviezdne-byvanie


facebook-logo_1

Strát sa bojíme až natoľko, že ich podvedome rozmnožujeme

Strát sa bojíme až natoľko, že ich podvedome rozmnožujeme

Deň na dostihoch sa blíži ku koncu. Veľa stávkujúcich je v strate. Ale posledný pretek je ešte otvorený. Čo podniknúť? Jasná vec- ešte raz zariskovať väčšiu sumu peňazí  na outsidera.  V prípade,  že vyhrá vyvážili by sa jednou ranou všetky straty.

Riskovali by ste na tohto outsidera aj v prípade že by ste boli dovtedy v pluse? Prečo by sme mali ohroziť celodennú výhru s tak riskantnou stávkou? Zistenie behaviorálnej ekonomiky je pozoruhodné. Výsledok z predchádzajúcich stávok – denná strata alebo zisk, má vplyv na správanie pri ďalších stávkach. V prípade väčších predošlých strát riskujeme viac, naopak keď dosiahneme zisky, naše ďalšie stávky sú veľmi opatrné.

Dôležité je neprehrať

Empiricky je potvrdené, že na dostihoch sa stávky na takzvané long shots, teda žrebcov s malou šancou uspieť, uzatvárajú predovšetkým na konci dňa. Nadpriemerne veľa peňazí sa teda vsádza na kone, ktorých šanca na víťazstvo je v pomere ku stávke veľmi malá.

Vysvetlenie tohto javu je nasledovné – ľudia sa neboja riskovať, aby sa vyhli stratám, ale na druhej strane sú veľmi opatrní, keď môžu ohroziť dovtedajšie zisky. Bolesť zo straty sto eur je pre nás väčšia ako radosť z výhry rovnakej sumy peňazí. Viac teda nenávidíme straty ako milujeme zisky.

Bojíme sa strát

Túto ideu ilustruje ďalší príklad. V prípade že hádžete mincou a padne hlava, vyhráte sto eur, keď padne číslo rovnakú sumu prehráte. Z hľadiska teórie pravdepodobnosti je táto stávka „férová“. Keby sme ju hrali donekonečna, v priemere by sme ani nevyhrali ani neprehrali.

Väčšina ľudí ale takúto stávku neakceptuje. Je to náznak toho, že väčšiu váhu majú pre nich potenciálne straty z tejto hry ako možné zisky. Zisky ktoré sa vyskytujú s rovnakou pravdepodobnosťou ako straty, nestačia na to, aby vykompenzovali hroziace straty. Zvýšenie stávky na dve sto eur možnej výhry oproti sto eurám možnej straty výrazne zlepší prijatie takejto stávky. Približne to zodpovedá aj výsledkom experimentov: ľudia dávajú stratám asi dvakrát väčšiu váhu ako ziskom. A táto tendencia môže byť veľmi drahá.

Rez do výnosu

Čo vyplýva z týchto psychologických zistení pre správanie investorov na kapitálových trhoch? Najdôležitejším záverom je takzvaný dispozičný efekt. Rôzne štúdie ukazujú že investori inklinujú k tomu, že držia v portfóliu akcie, ktoré strácajú príliš dlho a akcie ktoré zarábajú, predávajú príliš skoro. Otestujte sa sami. Máte v portfóliu dve akcie, jednu sto eur v pluse, druhú rovnakou sumou v mínuse, obidve majú pritom momentálne trhovú hodnotu tisíc eur.

Potrebujete aktuálne tisíc eur v hotovosti. Ktorú akciu predáte: víťaza alebo porazeného? Štúdie ukazujú že mnohí investori radšej predajú „víťaznú akciu“- a tým pádom ukrajujú z vlastného výnosu. Presne toto je dispozičný efekt.

Príčinou tohto javu je náš strach zo straty: pokiaľ je už naše akciové portfólio v mínuse, máme tendenciu viac riskovať, aby sme zabránili tejto strate. „Táto akcia sa vráti do plusu“ hovoríme si. Pohľad na doterajšie straty je ale veľmi nesprávny radca.  Správne by sme sa mali pýtať sami seba, či by sme danú akciu ešte k aktuálnemu kurzu kúpili, nezávisle od toho či nám v portfóliu doteraz zarobila alebo prerobila.

Ale dispozičný efekt nie je obmedzený len na akciový trh. I pri predaji domu alebo bytu nájdete známky toho, že predávajúci sú obeťami svojej averzie voči stratám. Majitelia nehnuteľností chcú zabrániť nominálnej strate z predaja svojej nehnuteľnosti a preto žiadajú príliš vysokú cenu. Majú potom dlhodobo problém svoju nehnuteľnosť predať.

Výnosy nechať bežať, straty ohraničiť

Ten kto robí investičné rozhodnutia na báze predchádzajúcich rozhodnutí a má tendenciu odstrihnúť sa od budúcich výnosov a zaťažovať sa stratami, by sa mal sám seba spýtať, či nie je obeťou dispozičného efektu.

Ako sa môžeme brániť? Prvým krokom by malo byť dôkladné preskúmanie svojej vlastnej averzie voči stratám – akú percentuálnu stratu sme reálne ochotní podstúpiť. Toto číslo by malo slúžiť ako barometer pri ďalšej korekcii na akciovom trhu.

Najlepšie samozrejme je, keď zabudnete na svoje „vstupné ceny“- potom nemôžete odôvodňovať vaše predajné rozhodnutie irelevantnými údajmi z minulosti.  Pritom pomôže, keď nebudete svoj účet kontrolovať každý týždeň znova a znova.  Pre mnohých investorov úplne postačuje jedna prípadne dve kontroly svojho investičného účtu ročne. To znižuje riziko hektickej realokácie, poskytuje viac pokoja a chráni pred dispozičným efektom.

Autor je Director of Sales pre Česko a Slovensko správcovskej spoločnosti C-QUADRAT Kapitalanlage AG. 

Strát sa bojíme až natoľko, že ich podvedome rozmnožujeme

Strát sa bojíme až natoľko, že ich podvedome rozmnožujeme >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
Reklama

 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investovanie

Peter Apolen | 17.06.2015 00:00 Poslanci opätovne schválili krátenie minimálne penzie pre druhopilierových dôchodcov

Dôchodcovia z druhého piliera budú mať nárok na nižší minimálny dôchodok ako tí čisto prvopilieroví. Parlament včera potvrdil svoje predchádzajúce rozhodnutie. Opozícia sa chystá posunúť schválený zákon na Ústavný súd. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 16.06.2015 00:00 Ktorých 5 svetových ekonomík poskytuje priestor pre dlhodobý rast

Napriek podpore hospodárstva zo strany centrálnych bánk, nemôžeme ešte vo väčšine sveta hovoriť o badateľnom oživení. Ekonomiky sa potýkajú s nízkym rastom a defláciou a i keď sa čísla začnú zlepšovať, príklad USA, čaká hospodárstvo tvrdá rana v podobne zvyšovania sadzieb na normálnu úroveň, čo rast opäť zrazí nadol. Pozreli sme sa preto na rozvinuté svetové ekonomiky z pohľadu ich štrukturálne silných stránok. Z hodnotenia vyšlo päť najsilnejších krajín. Zaujímavé je, že štyri z nich sú v Európe. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 06.05.2015 00:00 Ak by bolo referendum dnes, väčšina Britov by sa vyjadrila proti zotrvaniu v únii

Voľby vo Veľkej Británii sa uskutočnia už tento štvrtok. Ich výsledok bude mať zásadný vplyv na budúce referendum o zotrvaní krajiny v EÚ. Horúcou témou volebného súboja je i obrovská enkláva imigrantov, do ktorej sa rátajú i Slováci.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 21.04.2015 00:00 Česká ekonomika ťaží z dobrých vyhliadok pre automobilový priemysel

Česká republika sa zotavuje z dopadov dlhovej krízy v eurozóne. Ekonomika sa naštartovala a dosahuje solídny rast. Za rok 2014 to boli dve percentá HDP a tento rok by to mohlo byť 2,5 percenta. Hlavným ťahúňom bude vývoz osobných automobilov, ako aj rastúca domáca spotreba. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 20.03.2015 00:00 Investori do podielových fondov riziku stále nepričuchli

V podielových fondoch mali Slováci ku koncu vlaňajška uložený majetok v hodnote 6,2 miliardy eur. Je to najviac v doterajšej histórii Slovenska. Medziročný nárast predstavoval 18,8 percenta. „Čísla sú výsledkom pokračujúcej dôvery podielnikov v trh kolektívneho investovania a finančné trhy všeobecne,“ uvádza Slovenská asociácia správcovských spoločností, od ktorej štatistiky pochádzajú. Celá správa »

Komentárov: 1 / 1 Posledný komentár: 20.03.2015 08:30Ďalšie články »

Krátké správy z Investovanie

22.04.2016 10:10 Čo dnes ovplyvňuje cenu ropy

Po tom ako ropa, po nevydarenom mítingu v Doha, klesla na úroveň 40 dolárov za barel, sa cena severomorskej zmesi Brent posilnila späť na 45 dolárov. Štrajk ropných pracovníkov v Kuvajte, ktorý skončil v utorok, totiž pomohol uchovať zahanbeným ropným ministrom stratenú česť. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

30.03.2016 09:13 Akciové fondy: Brazília vytiahla Latinskú Ameriku k výšinám

Brazilské akcie mávají podílovými fondy víc než vítr čínskou vlajkou na Pražském hradě. V lednu stály v čele rekordního propadu a jen o dva měsíce později stojí v čele pelotonu rekordního růstu. Index ICZ si v březnu 2016 připsal 8,23 % a vzrostl na 984,6 bodu.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

16.03.2016 12:02 Vstúpia Číňania aj do Penty?

Čínska spoločnosť CEFC, ktorá by mala podľa nedávnych informácií získať polovičný podiel v J&T, už rokuje o kapitálovom vstupe údajne i s Pentou. Informácie priniesol český Rádiožurnál.   Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

07.03.2016 22:39 Čakanie na Draghiho

Začal sa veľmi dôležitý týždeň s vyjadreniami viacerých vrcholových predstaviteľov centrálnych bánk. Najočakávanejším je určite štvrtkové rozhodnutie o depozitnej sadzbe ECB a následný prejav jej prezidenta Maria Draghiho. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

04.03.2016 09:57 Česká ekonomika vlani vzrástla o 4,3 %

Spresnený odhad dnes potvrdil vlaňajší rast českej ekonomiky o 4,3 percenta, ktorý bol uvedený už v predbežnom odhade z februára. Rast za 4. štvrťrok roku 2015 ale nový odhad zvýšil z 3,9 na 4,0 percenta. Vyplýva to z údajov zverejnených Štatistickým úradom SR. Zlepšil sa aj odhad medzikvartálneho vývoja. Vo februári úrad uvádzal, že ekonomika na konci roka medzikvartálne o 0,1 percenta klesla, podľa spresnených údajov sa však HDP nezmenil. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »