Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Strát sa bojíme až natoľko, že ich podvedome rozmnožujeme

Strát sa bojíme až natoľko, že ich podvedome rozmnožujeme

Deň na dostihoch sa blíži ku koncu. Veľa stávkujúcich je v strate. Ale posledný pretek je ešte otvorený. Čo podniknúť? Jasná vec- ešte raz zariskovať väčšiu sumu peňazí  na outsidera.  V prípade,  že vyhrá vyvážili by sa jednou ranou všetky straty.

Riskovali by ste na tohto outsidera aj v prípade že by ste boli dovtedy v pluse? Prečo by sme mali ohroziť celodennú výhru s tak riskantnou stávkou? Zistenie behaviorálnej ekonomiky je pozoruhodné. Výsledok z predchádzajúcich stávok – denná strata alebo zisk, má vplyv na správanie pri ďalších stávkach. V prípade väčších predošlých strát riskujeme viac, naopak keď dosiahneme zisky, naše ďalšie stávky sú veľmi opatrné.

Dôležité je neprehrať

Empiricky je potvrdené, že na dostihoch sa stávky na takzvané long shots, teda žrebcov s malou šancou uspieť, uzatvárajú predovšetkým na konci dňa. Nadpriemerne veľa peňazí sa teda vsádza na kone, ktorých šanca na víťazstvo je v pomere ku stávke veľmi malá.

Vysvetlenie tohto javu je nasledovné – ľudia sa neboja riskovať, aby sa vyhli stratám, ale na druhej strane sú veľmi opatrní, keď môžu ohroziť dovtedajšie zisky. Bolesť zo straty sto eur je pre nás väčšia ako radosť z výhry rovnakej sumy peňazí. Viac teda nenávidíme straty ako milujeme zisky.

Bojíme sa strát

Túto ideu ilustruje ďalší príklad. V prípade že hádžete mincou a padne hlava, vyhráte sto eur, keď padne číslo rovnakú sumu prehráte. Z hľadiska teórie pravdepodobnosti je táto stávka „férová“. Keby sme ju hrali donekonečna, v priemere by sme ani nevyhrali ani neprehrali.

Väčšina ľudí ale takúto stávku neakceptuje. Je to náznak toho, že väčšiu váhu majú pre nich potenciálne straty z tejto hry ako možné zisky. Zisky ktoré sa vyskytujú s rovnakou pravdepodobnosťou ako straty, nestačia na to, aby vykompenzovali hroziace straty. Zvýšenie stávky na dve sto eur možnej výhry oproti sto eurám možnej straty výrazne zlepší prijatie takejto stávky. Približne to zodpovedá aj výsledkom experimentov: ľudia dávajú stratám asi dvakrát väčšiu váhu ako ziskom. A táto tendencia môže byť veľmi drahá.

Rez do výnosu

Čo vyplýva z týchto psychologických zistení pre správanie investorov na kapitálových trhoch? Najdôležitejším záverom je takzvaný dispozičný efekt. Rôzne štúdie ukazujú že investori inklinujú k tomu, že držia v portfóliu akcie, ktoré strácajú príliš dlho a akcie ktoré zarábajú, predávajú príliš skoro. Otestujte sa sami. Máte v portfóliu dve akcie, jednu sto eur v pluse, druhú rovnakou sumou v mínuse, obidve majú pritom momentálne trhovú hodnotu tisíc eur.

Potrebujete aktuálne tisíc eur v hotovosti. Ktorú akciu predáte: víťaza alebo porazeného? Štúdie ukazujú že mnohí investori radšej predajú „víťaznú akciu“- a tým pádom ukrajujú z vlastného výnosu. Presne toto je dispozičný efekt.

Príčinou tohto javu je náš strach zo straty: pokiaľ je už naše akciové portfólio v mínuse, máme tendenciu viac riskovať, aby sme zabránili tejto strate. „Táto akcia sa vráti do plusu“ hovoríme si. Pohľad na doterajšie straty je ale veľmi nesprávny radca.  Správne by sme sa mali pýtať sami seba, či by sme danú akciu ešte k aktuálnemu kurzu kúpili, nezávisle od toho či nám v portfóliu doteraz zarobila alebo prerobila.

Ale dispozičný efekt nie je obmedzený len na akciový trh. I pri predaji domu alebo bytu nájdete známky toho, že predávajúci sú obeťami svojej averzie voči stratám. Majitelia nehnuteľností chcú zabrániť nominálnej strate z predaja svojej nehnuteľnosti a preto žiadajú príliš vysokú cenu. Majú potom dlhodobo problém svoju nehnuteľnosť predať.

Výnosy nechať bežať, straty ohraničiť

Ten kto robí investičné rozhodnutia na báze predchádzajúcich rozhodnutí a má tendenciu odstrihnúť sa od budúcich výnosov a zaťažovať sa stratami, by sa mal sám seba spýtať, či nie je obeťou dispozičného efektu.

Ako sa môžeme brániť? Prvým krokom by malo byť dôkladné preskúmanie svojej vlastnej averzie voči stratám – akú percentuálnu stratu sme reálne ochotní podstúpiť. Toto číslo by malo slúžiť ako barometer pri ďalšej korekcii na akciovom trhu.

Najlepšie samozrejme je, keď zabudnete na svoje „vstupné ceny“- potom nemôžete odôvodňovať vaše predajné rozhodnutie irelevantnými údajmi z minulosti.  Pritom pomôže, keď nebudete svoj účet kontrolovať každý týždeň znova a znova.  Pre mnohých investorov úplne postačuje jedna prípadne dve kontroly svojho investičného účtu ročne. To znižuje riziko hektickej realokácie, poskytuje viac pokoja a chráni pred dispozičným efektom.

Autor je Director of Sales pre Česko a Slovensko správcovskej spoločnosti C-QUADRAT Kapitalanlage AG. 

Strát sa bojíme až natoľko, že ich podvedome rozmnožujeme

Strát sa bojíme až natoľko, že ich podvedome rozmnožujeme >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investovanie

John Hardy | 17.08.2016 00:00 Trhová bublina sa nafukuje a investičný svet je hore nohami

Počas tohtoročného leta globálne trhy vďaka náklonnosti centrálnych bánk významne vzrástli. Odštartovala to Bank of England, ktorá začala s novým kolom kvantitatívneho uvoľňovania s cieľom utlmiť šok po referende o Brexite. Výsledok hlasovania tak nedokázal vykoľajiť dôveru investorov v štátne dlhopisy Veľkej Británie a v britské akcie z miery a globálne trhy si s úľavou vydýchli. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 17.06.2015 00:00 Poslanci opätovne schválili krátenie minimálne penzie pre druhopilierových dôchodcov

Dôchodcovia z druhého piliera budú mať nárok na nižší minimálny dôchodok ako tí čisto prvopilieroví. Parlament včera potvrdil svoje predchádzajúce rozhodnutie. Opozícia sa chystá posunúť schválený zákon na Ústavný súd. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 16.06.2015 00:00 Ktorých 5 svetových ekonomík poskytuje priestor pre dlhodobý rast

Napriek podpore hospodárstva zo strany centrálnych bánk, nemôžeme ešte vo väčšine sveta hovoriť o badateľnom oživení. Ekonomiky sa potýkajú s nízkym rastom a defláciou a i keď sa čísla začnú zlepšovať, príklad USA, čaká hospodárstvo tvrdá rana v podobne zvyšovania sadzieb na normálnu úroveň, čo rast opäť zrazí nadol. Pozreli sme sa preto na rozvinuté svetové ekonomiky z pohľadu ich štrukturálne silných stránok. Z hodnotenia vyšlo päť najsilnejších krajín. Zaujímavé je, že štyri z nich sú v Európe. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 06.05.2015 00:00 Ak by bolo referendum dnes, väčšina Britov by sa vyjadrila proti zotrvaniu v únii

Voľby vo Veľkej Británii sa uskutočnia už tento štvrtok. Ich výsledok bude mať zásadný vplyv na budúce referendum o zotrvaní krajiny v EÚ. Horúcou témou volebného súboja je i obrovská enkláva imigrantov, do ktorej sa rátajú i Slováci.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 21.04.2015 00:00 Česká ekonomika ťaží z dobrých vyhliadok pre automobilový priemysel

Česká republika sa zotavuje z dopadov dlhovej krízy v eurozóne. Ekonomika sa naštartovala a dosahuje solídny rast. Za rok 2014 to boli dve percentá HDP a tento rok by to mohlo byť 2,5 percenta. Hlavným ťahúňom bude vývoz osobných automobilov, ako aj rastúca domáca spotreba. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investovanie

25.07.2017 09:08 Investovat už od 18 let? Za mě ano!

Když si někdo vybaví slovo investice, tak si myslí, že k tomu potřebuje vysoký kapitál. Ale opak je pravdou, v dnešní době stačí 500 Kč měsíčně a už můžete investovat s výnosem 8 % p.a. A to bez větší námahy. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

27.06.2017 09:06 Kupujete opce? Vydělat můžete na růstu i poklesu ceny

Opce představuje právo, právo vybrat si jednu z nabízených možností, mít tedy možnost určité volby. Z hlediska investora můžeme tohoto práva velice jednoduše a přehledně využít v náš prospěch. Jak? Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

27.02.2017 12:16 Českí exportéri sa hedžujú proti oslabeniu koruny

Česko onedlho čaká uvoľnenie tri roky zafixovanej koruny a tým aj jej predpokladané oslabenie. Exportéri, ktorí v tom čase benefitovali z výhodného kurzu, sa budú musieť vyrovnať s novými podmienkami. Snažia sa preto poistiť proti prudkému posilneniu kurzu.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

16.02.2017 22:08 Prvá korekcia po nových maximách

Štvrtok bola v Austrálii zverejnená miera nezamestnanosti. Tá pozitívne prekvapila a namiesto očakávaných 5,8% skončila na 5,7%. To je o 0,1% lepšie nielen oproti očakávaniam, ale aj oproti poslednej hodnote 5,8%. V tejto ekonomike pribudlo za posledný mesiac 13,5 tis. pracovných miest. Očakávania boli na úrovni 9,7 tis., čo je teda pozitívne prekvapenie, no posledná zmena bola vyššia, konkrétne 16,3 tis.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

15.02.2017 10:45 Ranný prehľad trhov 15. februára 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »