Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Štvrtkový termín britských volieb viac praje konzervatívcom

Pred blížiacimi sa britskými voľbami, ktoré sa budú konať už vo štvrtok 8.júna, sa nepredpokladal tak tesný predvolebný súboj. Podľa jedného z prieskumov sa totiž Labouristi už doťahujú na Konzervatívcov. Napriek tomu však panuje väčšinový názor, že pri moci naďalej zostane Konzervatívna strana, ktorá sa tak bude musieť popasovať so škodlivými ekonomickými dôsledkami prichádzajúceho brexitu.

Parlamentné voľby v Spojenom kráľovstve stanovené na 8.júna sú pre konzervatívcov perfektne načasované. Negatívne ekonomické dôsledky brexitu totiž ešte nie sú veľmi poznateľné, takže im neznižujú preferencie a skorším konaním volieb, ktoré sa pôvodne mali konať v roku 2020, zabije premiérka Theresa Mayová dve muchy jednou ranou. Získa nimi demokratické oprávnenie rokovať v mene Spojeného kráľovstva s EÚ a dostane k dobru ďalších päť rokov, kedy sa jej bude pri riešení hospodárskej búrky, ktorá v dôsledku odchodu z EÚ určite príde, lepšie dýchať.

Keď T. Mayová zvolala voľby, predvolebné prieskumy dávali jej strane jasný náskok. V politike sa však veci môžu pomerne rýchlo zmeniť. Najnovšie prieskumy verejnej mienky potvrdzujú, že labouristická strana konzervatívcov rýchlo dobieha. Prieskum YouGov dokonca naznačil, že tí by mohli stratiť väčšinu, ktorú získali v roku 2015. Táto správa okamžite ochromila britskú libru, investori sa totiž začali obávať parlamentu neschopného konať.

Z nášho pohľadu však tento prieskum prilákal až príliš veľa pozornosti. Jeho metodológia je veľmi kontroverzná. Dokonca aj riaditeľ YouGov je, pokiaľ ide o výsledky, veľmi opatrný, hovoriac, že „je možná vysoká chybovosť“. V skratke povedané, tento prieskum má faktor spoľahlivosti blížiaci sa nule. V súčasnej dobe prisudzuje napriek tomu prevažná väčšina predvolebných prieskumov konzervatívcom jasné vedenie.

V prípade potreby by navyše strana mohla podpísať koaličnú zmluvu s liberálnymi demokratmi, tak ako to urobila v roku 2010. Musela by však vtedy súhlasiť s otázkou prisťahovalectva. Liberálni demokrati totiž chcú povoliť „vysokokvalifikovanú imigráciu“, zatiaľ čo konzervatívci sa zameriavajú na zníženie čistej migrácie na úroveň desiatok tisíc ročne.

Hoci je predvolebný boj v Británii tesnejší ako sa očakávalo, je stále pravdepodobné, že konzervatívci i naďalej zostanú pri moci. Skutočným pozitívnym prínosom týchto volieb je fakt, že strana UKIP, ktorá tvrdo bojovala za brexit, podstatne stráca preferencie. Podľa väčšiny prieskumov sa už pohybuje niekde na úrovni troch percent.

Najdôležitejšie strany, ktoré hneď zo začiatku brexit nepodporovali, tak budú mať zodpovednosť za jeho implementáciu, čo je celkom paradoxné.

Dôsledky pre ekonomiku sú jednoznačné

Z ekonomického hľadiska najťažšie obdobie ešte len príde. Okamžitým a najviditeľnejším dôsledkom brexitu je devalvácia libry. Pri zohľadnení parity kúpnej sily je britská libra voči americkému doláru podhodnotená o približne 15 percent.

Za posledných 90 rokov bola devalvácia základným nástrojom ekonomiky Spojeného kráľovstva. No tento nástroj nikdy nebol schopný vyriešiť problémy z dlhodobého hľadiska. Nie je to riešenie. Cenová elasticita dopytu po vývoze je totiž veľmi nízka. Výsledkom je, že pokles relatívnej ceny tovaru o jedno percento spôsobuje zvýšenie exportu po deviatich štvrťrokoch len o 0,41 percenta. Na porovnanie, v prípade podobného poklesu vo Francúzsku sa vývoz zvýšil o približne 0,8 percenta.

Okrem toho devalvácia meny vedie k zvýšeniu dovoznej inflácie. Inflácia (index CPI) vzrástla z úrovne 0,3 percenta pred referendom na úroveň 2,6 percent. Až do začiatku tohto roka bol tento nárast vo veľkej miere kompenzovaný zvýšením miezd, no podľa prieskumov medzi podnikateľmi tomu však už v nasledujúcich mesiacoch tak nebude. Vzhľadom na rastúcu neistotu súvisiacu s budúcimi rokovaniami medzi Londýnom a Bruselom sa začne obdobie mzdového pesimizmu.

V posledných štvrťrokoch bola spotreba domácností jedným z hlavných faktorov ťahajúcich rast HDP v Británii. V prvom a treťom štvrťroku minulého roku dokonca dokázala eliminovať nepriaznivý vplyv záporného príspevku tvorby hrubého fixného kapitálu. V čase vyššej inflácie a nízkeho alebo nulového rastu miezd kúpna sila, a teda aj spotreba domácností, poklesne.

Britská ekonomika zaznamenala v prvom štvrťroku tohto roka najslabší rast v rámci krajín G7. Rast bol dokonca nižší ako v Taliansku. Očakáva sa, že v najbližšom období bude krajina naďalej spomaľovať. Po spustení procesu brexitu musia preto britskí lídri očakávať, že v krátkodobom a strednodobom horizonte sa ekonomika len ťažko vráti do dobrej kondície.

Christopher Dembik, makro stratég Saxo Bank

Štvrtkový termín britských volieb viac praje konzervatívcom

Štvrtkový termín britských volieb viac praje konzervatívcom >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

Marek Mittaš | 17.08.2017 00:00 Ako správne investovať do podielových fondov

Slováci stále držia veľkú časť úspor na termínovaných vkladoch, či bežných účtoch. Podľa štatistiky OECD to je až 62 percent celkového finančného majetku našincov – takmer najviac spomedzi porovnávaných krajín. V podielových fondoch máme alokovaných len 8,4 percenta z finančného majetku. Dôvodom je aj nízke povedomie o fondoch a absencia základov investičnej gramotnosti. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

PR článok | 15.08.2017 10:30 Päť vecí, ktoré musí vedieť každý, kto chce zhodnotiť úspory

Nemusíte byť žiaden expert na financie, aby ste mohli začať s investovaním. Stačí sa zorientovať v tom, čo je naozaj dôležité, na čo sa nesmie zabudnúť, a na čo si musíte dať pozor. Kým nezískate vlastné skúsenosti, môžete sa na investičný trh vydať s radami od nás. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 14.08.2017 00:00 Na ktorých trhoch sa nafukujú bubliny

O bublinách na finančných trhoch sa hovorí už niekoľko rokov, a napriek tomu sa ceny väčšiny investičných aktív stále držia na relatívne vysokých úrovniach. V ostatnej dobe začínajú okrem skeptikov o bublinách verejne debatovať aj investiční stratégovia a analytici významných investičných spoločností.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Marek Mittaš | 09.08.2017 00:00 Na život na dlh si zvykol štát i občania, no kam až ďaleko sa dá zájsť?

Svetový dlh vzrástol minulý rok na vyše 325 percent globálneho HDP a dosiahol viac ako 200 biliónov eur. Verejný dlh štátov Európskej únie dosahuje podľa Eurostatu 89 percent HDP so sumou cez deväť biliónov eur a dlh Slovenska v prvom kvartáli predstavoval približne 44 miliárd eur. Podľa NBS má aspoň nejakú formu úveru takmer 37 percent slovenských domácností. Dlh je súčasťou každodenného života, no ako ďaleko sa až dá zájsť? Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 07.08.2017 00:00 Trhy s napätím sledujú každé slovo na perách centrálnych bankárov

Americké akciové trhy sa v júli posunuli na nové historické maximá, k čomu prispel silný začiatok podnikovej výsledkovej sezóny za druhý kvartál. Európske burzy len stagnovali, keď ich napriek rastu ziskovosti firiem ťažilo silné euro. Darilo sa aj emerging trhom pre robustný ekonomický rast lokálnych ekonomík ako aj pre vädnúci dolár. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

21.08.2017 12:48 Celoslovenskú nezamestnanosť ťahajú nahor len 4 okresy

Evidovaná nezamestnanosť na Slovensku klesla v júli na 6,7 percenta, čo je o dve desatiny bodu menej ako v júni. Hoci ide o rekordne najnižší výsledok, stále je to vysoké číslo. Priemernú nezamestnanosť zvyšujú  najmä štyri okresy južného a východného Slovenska.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

21.08.2017 09:58 Ranný prehľad trhov 21. 8. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

18.08.2017 11:09 Nepredvídateľný Donald Trump potápa tradičné bezpečné prístavy

Po vzájomných provokáciách amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokórejského lídra Kom Jong-una prišlo tento týždeň upokojenie na oboch stranách, čo sa prelialo aj na finančné trhy. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

18.08.2017 10:08 Ranný prehľad trhov 18. 8. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

18.08.2017 09:03 Zapomínat je lidské

„Hele, Hanko, já ti musím něco říct. Já sem myslel, že teď spolu budeme chodit, ale kluci z kapely mi řekli, že už jako…, že už jako jednu holku mám.“ Památná slova Jiří Macháčka z filmu Samotáři jako by ožila při pohledu na dění na Wall Street. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

PR článok | 15.08.2017 10:30 Päť vecí, ktoré musí vedieť každý, kto chce zhodnotiť úspory

Nemusíte byť žiaden expert na financie, aby ste mohli začať s investovaním. Stačí sa zorientovať v tom, čo je naozaj dôležité, na čo sa nesmie zabudnúť, a na čo si musíte dať pozor. Kým nezískate vlastné skúsenosti, môžete sa na investičný trh vydať s radami od nás. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Marek Mittaš | 09.08.2017 00:00 Na život na dlh si zvykol štát i občania, no kam až ďaleko sa dá zájsť?

Svetový dlh vzrástol minulý rok na vyše 325 percent globálneho HDP a dosiahol viac ako 200 biliónov eur. Verejný dlh štátov Európskej únie dosahuje podľa Eurostatu 89 percent HDP so sumou cez deväť biliónov eur a dlh Slovenska v prvom kvartáli predstavoval približne 44 miliárd eur. Podľa NBS má aspoň nejakú formu úveru takmer 37 percent slovenských domácností. Dlh je súčasťou každodenného života, no ako ďaleko sa až dá zájsť? Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 14.08.2017 00:00 Na ktorých trhoch sa nafukujú bubliny

O bublinách na finančných trhoch sa hovorí už niekoľko rokov, a napriek tomu sa ceny väčšiny investičných aktív stále držia na relatívne vysokých úrovniach. V ostatnej dobe začínajú okrem skeptikov o bublinách verejne debatovať aj investiční stratégovia a analytici významných investičných spoločností.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 07.08.2017 00:00 Trhy s napätím sledujú každé slovo na perách centrálnych bankárov

Americké akciové trhy sa v júli posunuli na nové historické maximá, k čomu prispel silný začiatok podnikovej výsledkovej sezóny za druhý kvartál. Európske burzy len stagnovali, keď ich napriek rastu ziskovosti firiem ťažilo silné euro. Darilo sa aj emerging trhom pre robustný ekonomický rast lokálnych ekonomík ako aj pre vädnúci dolár. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Marek Mittaš | 17.08.2017 00:00 Ako správne investovať do podielových fondov

Slováci stále držia veľkú časť úspor na termínovaných vkladoch, či bežných účtoch. Podľa štatistiky OECD to je až 62 percent celkového finančného majetku našincov – takmer najviac spomedzi porovnávaných krajín. V podielových fondoch máme alokovaných len 8,4 percenta z finančného majetku. Dôvodom je aj nízke povedomie o fondoch a absencia základov investičnej gramotnosti. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »