Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Štvrtkový termín britských volieb viac praje konzervatívcom

Pred blížiacimi sa britskými voľbami, ktoré sa budú konať už vo štvrtok 8.júna, sa nepredpokladal tak tesný predvolebný súboj. Podľa jedného z prieskumov sa totiž Labouristi už doťahujú na Konzervatívcov. Napriek tomu však panuje väčšinový názor, že pri moci naďalej zostane Konzervatívna strana, ktorá sa tak bude musieť popasovať so škodlivými ekonomickými dôsledkami prichádzajúceho brexitu.

Parlamentné voľby v Spojenom kráľovstve stanovené na 8.júna sú pre konzervatívcov perfektne načasované. Negatívne ekonomické dôsledky brexitu totiž ešte nie sú veľmi poznateľné, takže im neznižujú preferencie a skorším konaním volieb, ktoré sa pôvodne mali konať v roku 2020, zabije premiérka Theresa Mayová dve muchy jednou ranou. Získa nimi demokratické oprávnenie rokovať v mene Spojeného kráľovstva s EÚ a dostane k dobru ďalších päť rokov, kedy sa jej bude pri riešení hospodárskej búrky, ktorá v dôsledku odchodu z EÚ určite príde, lepšie dýchať.

Keď T. Mayová zvolala voľby, predvolebné prieskumy dávali jej strane jasný náskok. V politike sa však veci môžu pomerne rýchlo zmeniť. Najnovšie prieskumy verejnej mienky potvrdzujú, že labouristická strana konzervatívcov rýchlo dobieha. Prieskum YouGov dokonca naznačil, že tí by mohli stratiť väčšinu, ktorú získali v roku 2015. Táto správa okamžite ochromila britskú libru, investori sa totiž začali obávať parlamentu neschopného konať.

Z nášho pohľadu však tento prieskum prilákal až príliš veľa pozornosti. Jeho metodológia je veľmi kontroverzná. Dokonca aj riaditeľ YouGov je, pokiaľ ide o výsledky, veľmi opatrný, hovoriac, že „je možná vysoká chybovosť“. V skratke povedané, tento prieskum má faktor spoľahlivosti blížiaci sa nule. V súčasnej dobe prisudzuje napriek tomu prevažná väčšina predvolebných prieskumov konzervatívcom jasné vedenie.

V prípade potreby by navyše strana mohla podpísať koaličnú zmluvu s liberálnymi demokratmi, tak ako to urobila v roku 2010. Musela by však vtedy súhlasiť s otázkou prisťahovalectva. Liberálni demokrati totiž chcú povoliť „vysokokvalifikovanú imigráciu“, zatiaľ čo konzervatívci sa zameriavajú na zníženie čistej migrácie na úroveň desiatok tisíc ročne.

Hoci je predvolebný boj v Británii tesnejší ako sa očakávalo, je stále pravdepodobné, že konzervatívci i naďalej zostanú pri moci. Skutočným pozitívnym prínosom týchto volieb je fakt, že strana UKIP, ktorá tvrdo bojovala za brexit, podstatne stráca preferencie. Podľa väčšiny prieskumov sa už pohybuje niekde na úrovni troch percent.

Najdôležitejšie strany, ktoré hneď zo začiatku brexit nepodporovali, tak budú mať zodpovednosť za jeho implementáciu, čo je celkom paradoxné.

Dôsledky pre ekonomiku sú jednoznačné

Z ekonomického hľadiska najťažšie obdobie ešte len príde. Okamžitým a najviditeľnejším dôsledkom brexitu je devalvácia libry. Pri zohľadnení parity kúpnej sily je britská libra voči americkému doláru podhodnotená o približne 15 percent.

Za posledných 90 rokov bola devalvácia základným nástrojom ekonomiky Spojeného kráľovstva. No tento nástroj nikdy nebol schopný vyriešiť problémy z dlhodobého hľadiska. Nie je to riešenie. Cenová elasticita dopytu po vývoze je totiž veľmi nízka. Výsledkom je, že pokles relatívnej ceny tovaru o jedno percento spôsobuje zvýšenie exportu po deviatich štvrťrokoch len o 0,41 percenta. Na porovnanie, v prípade podobného poklesu vo Francúzsku sa vývoz zvýšil o približne 0,8 percenta.

Okrem toho devalvácia meny vedie k zvýšeniu dovoznej inflácie. Inflácia (index CPI) vzrástla z úrovne 0,3 percenta pred referendom na úroveň 2,6 percent. Až do začiatku tohto roka bol tento nárast vo veľkej miere kompenzovaný zvýšením miezd, no podľa prieskumov medzi podnikateľmi tomu však už v nasledujúcich mesiacoch tak nebude. Vzhľadom na rastúcu neistotu súvisiacu s budúcimi rokovaniami medzi Londýnom a Bruselom sa začne obdobie mzdového pesimizmu.

V posledných štvrťrokoch bola spotreba domácností jedným z hlavných faktorov ťahajúcich rast HDP v Británii. V prvom a treťom štvrťroku minulého roku dokonca dokázala eliminovať nepriaznivý vplyv záporného príspevku tvorby hrubého fixného kapitálu. V čase vyššej inflácie a nízkeho alebo nulového rastu miezd kúpna sila, a teda aj spotreba domácností, poklesne.

Britská ekonomika zaznamenala v prvom štvrťroku tohto roka najslabší rast v rámci krajín G7. Rast bol dokonca nižší ako v Taliansku. Očakáva sa, že v najbližšom období bude krajina naďalej spomaľovať. Po spustení procesu brexitu musia preto britskí lídri očakávať, že v krátkodobom a strednodobom horizonte sa ekonomika len ťažko vráti do dobrej kondície.

Christopher Dembik, makro stratég Saxo Bank

Štvrtkový termín britských volieb viac praje konzervatívcom

Štvrtkový termín britských volieb viac praje konzervatívcom >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

Redakcia | 21.06.2017 00:00 Bitcoin láme rekordy. Ťaží najmä z podpory v Ázii

Hodnota virtuálnej meny bitcoin pred nedávnom atakovala hranicu tri tisíc amerických dolárov. Ešte koncom minulého roka pritom stál tisíc dolárov. Je to teda nárast na viac ako trojnásobok. Jednou z hlavných príčin tejto rely je podpora z Ázie. Najprv Japonsko uznalo menu ako legálny platobný prostriedok a pred nedávnom Čína zrušila limit na obchodovanie s touto menou. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

PR článok | 20.06.2017 14:55 K investovaniu do podielových fondov stačí len pár klikov

Ak si myslíte, že nakupovanie podielových fondov je záľubou bohatých ľudí a vyzerá ako kopa veľkých čísel a grafov, ktoré sú také zložité, až sa v nich väčšina z nás nevyzná, radi vás vyvedieme z omylu a všetko vás naučíme. Stačí vám internetové bankovníctvo od mBank a základné znalosti, o ktoré sa s vami chceme podeliť v novom seriáli o investovaní. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 20.06.2017 00:00 Rok po referende - ako sa zmenila britská ekonomika

Takmer na deň presne sa začali rok po britskom hlasovaní o brexite aj reálne rokovania o vystúpení krajiny z únie. Počas tohto času sa vymenila britská vláda a sformovala sa pozícia Britov vo vyjednávaní. Reagovala však aj ekonomika. Napríklad poklesom zahraničných investícií, či citeľným poklesom britskej libry. Na to, ako sa vplyvom brexitu vyvíja britská ekonomika, sa pozrieme v nasledujúcom článku.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Petr Hechtberger | 16.06.2017 00:00 A do ktorej skupiny dôchodcov budete patriť vy?

Na dôchodok sa časť z náš teší, ako na obdobie zaslúženého odpočinku, no druhá časť sa ho obáva ako obdobia finančnej núdze a uskromňovania sa. Aby ste nepatrili do tej druhej skupiny, mali by ste začať čo najskôr finančne plánovať. Na dôchodku nás s najväčšou pravdepodobnosťou stretne z finančného pohľadu jeden zo štyroch základných scenárov: Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Marek Mittaš | 15.06.2017 00:00 Aké možnosti majú dnes konzervatívni investori

Väčšina Slovákov patrí do skupiny konzervatívnych investorov. Ich vzťah k riziku je veľmi striedmy, takže ich obľúbenou voľbou sú termínované vklady. Tie však dosahujú výnosy blízke nule. Pozreli sme sa preto na alternatívy, ako nenechať úspory napospas prebúdzajúcej sa inflácii a súčasne nepodstupovať zbytočné riziko. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

22.06.2017 16:09 Bitcoin naplnil šokujúce predpovede zo začiatku roka

Bitcoin vykazuje tento rok silný rast. Pred nedávnom atakoval hranicu tri tisíc dolárov, čo je viac ako strojnásobenie hodnoty z konca minulého roka. Saxo Bank tento vývoj predpovedala vo svojich Šokujúcich predpovediach na rok 2017. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

22.06.2017 10:37 Riziká sa nepotvrdili. Trhy prepadli optimizmu

Je tomu po prvý krát za posledné tri roky, čo si dovolím byť pri výhľade na globálnu ekonomiku a najmä eurozónu, optimistický. Politické riziko bolo hlavným ťahúňom trhov počas minulého roka. Išlo napríklad o referendum o brexite, alebo o neočakávané víťazstvom Donalda Trumpa. No ako ukazujú nedávne voľby vo Francúzsku, investori sa pri hodnotení politického rizika pre Európu v tomto roku mýlili. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

22.06.2017 09:53 Ranný prehľad trhov 22. 6. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

21.06.2017 11:33 Reálne mzdy by tento rok mali rásť o 3,2 %

NBS zvýšila odhad rastu reálnych miezd pre tento rok o 0,2 bodu na 3,2 percenta. Pre budúci rok by to malo byť o desatinu bodu viac. Mzdy by po očistení o infláciu mali vzrásť o 2,8 percenta. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

21.06.2017 10:51 Vydražili smaragdový prsteň Rockefellerovcov

Svet šperkov a drahých kameňov zažil nový svetový rekord. Prsteň s výnimočným 18-karátovým smaragdom, známym ako Rockefellerov smaragd, prepísal historicky najvyššiu vydraženú cenu za jeden karát na 305 000 USD. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Marek Mittaš | 15.06.2017 00:00 Aké možnosti majú dnes konzervatívni investori

Väčšina Slovákov patrí do skupiny konzervatívnych investorov. Ich vzťah k riziku je veľmi striedmy, takže ich obľúbenou voľbou sú termínované vklady. Tie však dosahujú výnosy blízke nule. Pozreli sme sa preto na alternatívy, ako nenechať úspory napospas prebúdzajúcej sa inflácii a súčasne nepodstupovať zbytočné riziko. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Petr Hechtberger | 16.06.2017 00:00 A do ktorej skupiny dôchodcov budete patriť vy?

Na dôchodok sa časť z náš teší, ako na obdobie zaslúženého odpočinku, no druhá časť sa ho obáva ako obdobia finančnej núdze a uskromňovania sa. Aby ste nepatrili do tej druhej skupiny, mali by ste začať čo najskôr finančne plánovať. Na dôchodku nás s najväčšou pravdepodobnosťou stretne z finančného pohľadu jeden zo štyroch základných scenárov: Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 12.06.2017 00:00 Čo rozhodujúce sa odohralo na finančných trhov v máji

Americké akciové trhy v priebehu mája pokračovali v prepisovaní historických maxím, no aj napriek pozitívnej nálade výnosy štátnych dlhopisov zostali dole. Zlato najprv, po zvolení Emmanuela Macrona, klesalo, no v ďalšej časti roka vďaka politickej nervozite v USA, vyvolanej ako inak Donaldom Trumpom, svoje straty zmazalo. Aké ďalšie dôležité udalosti sa odohrali na finančných trhoch v máji, sa dočítate v pravidelnom mesačnom prehľade.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Pavel Škriniar | 05.06.2017 00:00 Detské finančné produkty predstavujú zaujímavú príležitosť

Deti predstavujú pre finančné inštitúcie zaujímavú cieľovú skupinu. Jednak predstavujú pre ne potenciál ako si vychovať budúcich klientov, no cez deti sa vedia dostať i k peňaženkám ich rodičov. Ako to robia? Cez vyššie úročenie vkladov a cez doplnkové služby. Škoda by preto bola tieto výhody nevyužiť. Celá správa »

Komentárov: 1 / 1 Posledný komentár: 01.01.1970 01:00

Peter Apolen | 14.06.2017 00:00 Prečo Slováci nevedia dobre investovať? Chýba gramotnosť, všeobecná...

Podľa nedávno zverejnenej štúdie OECD PISA 2015, Slovensko v oblasti finančnej gramotnosti zaostáva za ostatnými krajinami Európy. V tomako zaobchádzať s financiami a ako sa zabezpečiť do budúcnosti sú na tom lepšie aj všetky štáty V4. O príčinách nedostatočnej investičnej gramotnosti sa rozprávame s Martinom Wiedermannom, generálnym riaditeľom Centrálneho depozitára cenných papierov a Róbertom Kopálom, riaditeľom Asociácie obchodníkov s cenných papierov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »