Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme našim partnerom:                                                                                                                                                                   

fincentrum-logo

hviezdne-byvanie


facebook-logo_1

Svalnatý švihák na motorke a istoty aj bez búrz a investovania? (Týždeň vo financiách očami komentátora)

Svalnatý švihák na motorke a istoty aj bez búrz a investovania? (Týždeň vo financiách očami komentátora)

Nemám rád nasilu poslovenčené anglické slová. Ale tentoraz urobím výnimku a použijem slovo imidžmejkri. Priliehavejšie sa totiž hodí k tomu, ako najnovšie označujú pracovníkov útvaru propagandy moskovského Kremľa, ktorí majú za úlohu vytvárať dobrý obraz prezidenta Putina doma i vo svete.

A takýchto imidžmejkrov spomínam aj v pomyselnom rozhovore s ich šéfom (novinárska fikcia!) vo chvíli, keď mu naprávali koženú motocyklistickú bundu a štartoval rýchlu motorku. “Tie rukávy by ste si mali ešte tak trochu vyhrnúť, pôsobí to frajerskejšie. Opäť vám stúpnu preferencie.”

“Akože stúpnu?” nedal sa Putin. “Veď mňa miluje celých sto percent obyvateľstva, mne už preferencie nemajú kam stúpať!”

“Svätá pravda!” pokúsili sa zmierniť situáciu kremeľskí imidžmejkri. Potom jeden z nich pozrel na druhého, druhý na tretieho atď. až napokon jeden nabral odvahu: “Pán prezident, celý národ vás miluje viac ako Boha. Plávate v ľadovom oceáne, zdvíhate činky, jazdíte na koňoch a rýchlych motorkách a to z vás robí hrdinu akého Rusko nikdy nemalo a nikdy viac nebude mať! Ale ekonomika… no, ako by sme povedali… hapruje.”

“Akože hapruje? Niektorá továreň nevyrába? Nemajú prúd? Je niekde preseknutý kábel a vy mňa prezidenta s tým otravujete?! Kábel treba rýchlo opraviť, je to rozkaz číslo jeden!”

“Nejde o nejaký kábel, pán prezident, ale rubeľ padá…” Po týchto slovách Putin pozrel niekoľkokrát smerom do oblohy i na zem a potom pokojne povedal: “Padá? Ja tu nič nevidím padať.”

“To len tak obrazne sa hovorí. V skutočnosti ide o to, že ruský rubeľ prudko klesá v pomere US doláru.”

“Tak zrušíme US dolár,” zdôraznil Putin. “Nemôžeme, to nie je naša mena,” trvali na svojom imidžmejkri. “A čia?” opýtal sa náhle prezident. “Americká,” dostalo sa mu jasnej odpovede. Prezident pozrel na prítomných prísnym pohľadom a dodal: “Americká? Oukej, tak zrušíme Ameriku.”

Dosť bolo novinárskej fikcie a literárnej nadsázky a radšej dám slovo faktom. Putinova popularita je ozaj vysoká, v súčasnosti, ako na to upozornila agentúra Bloomberg, sa pohybuje na úrovni 85 percentPravdou je aj to, že Putin neustále odkazuje svetu, že Rusko nik nemôže poraziť a vyhrá každú vojnu. Horšou správou pre Rusov je fakt, že rubeľ prudko klesá a neustále intervencie národnej banky mu už veľmi nepomáhajú. Krajina smeruje do ťažkej recesie, čo minulý pondelok už oficiálne pripustila aj tamojšia národná banka, keď opätovne zasiahla proti oslabovaniu rubľa a predala 700 miliónov US dolárov. Už v stredu ale musela opäť zasiahnuť – rubeľ podporila nákupom v hodnote 1,9 miliardy US dolárov. Aj keď intervencia nakrátko zastavila pád ruskej meny, tendencia jej kurzu je naďalej klesajúca

Popularita prezidenta, ktorá nie je celkom dobrovoľná, ale je z veľkej časti udržiavaná štátnomocenskými orgánmi, Rusko nezachráni. Vie to dobre aj sám Putin a tak prichádza s netradičnými opatreniami. Jedným z najnovších je možná amnestia, ktorú ponúkol ruským podnikateľom, ak svoje finančné prostriedky prevedú z daňových rajov do domácich bánk. Zároveň dal o sebe vedieť, že je veľkým optimistom a že v najbližších troch – štyroch rokoch Rusko vraj opäť dosiahne ekonomický rast prevyšujúci svetový priemer. Napomôcť má tomu Fond národného bohatstva, ktorý vyčlení značné finančné prostriedky na pomoc domácim bankám.

Je celkom možné, že pokles meny a zvyšovanie cien nakoniec položia aj samotného Putina. Za zlou ekonomickou situáciou v krajine sú, ako je známe, dva rozhodujúce faktory. Jedným z nich je pôsobenie západných sankcií, a to aj napriek značnej nejednotnosti európskych politikov. Za všetkých spomeniem slovenského premiéra Fica, ktorý donekonečna opakuje: “Sankcie sú nezmyselné.” Druhým faktorom sú klesajúce ceny ropy, ktoré sa koncom týždňa už dostali na viac ako 5-ročné minimá, čo ešte viac kruto poškodzuje už aj tak upadajúcu ruskú ekonomiku. Tá je totiž je z rozhodujúcej časti postavená len na vývoze surovín a energie.

Taký tlak na trhy, že ani Amerika ho nevedela eliminovať!

Počas uplynulého týždňa sme opäť boli svedkami klesajúcich cien ropy. Kým v predchádzajúcm týždni sa o ne staralo rozhodnutie krajín OPEC neznížiť ťažbu a ponechať ju na aktuálnej úrovni 30 miliónov barelov denne, minulotýždňovým faktorom bolo oznámenie saudskoarabskej spoločnosti Saudi Arabian Oil, že znížila cenu ropy pre ázijských odberateľov na rekordne nízke hodnoty

Bol to taký tlak na svetové trhy, že ani perfektné údaje z amerického trhu práce ich nevedeli eliminovať. Pritom nešlo banálne zlepšenia, keďže podľa oznámenia amerického ministerstva práce tamojšia ekonomika vytvorila v novembri 321 tisíc nových pracovných miest, čo je najviac za takmer tri roky a očakávania boli len na úrovni 230 tisíc miest  a nezamestnanosť zostala na 6-ročnom minime na úrovni 5,8 percenta, čo bolo v súlade s očakávaním trhu. Tieto pozitívne dáta síce zapôsobili na minulotýždňové svetové trhy, ale len ako krátky letný vánok. Viac nimi otriasli ceny ropy a údaje o tom, že jej zásoby vo svete sú veľmi vysoké.

Cena americkej ľahkej ropy WTI v piatok klesla až na úroveň 65,84 USD za barel, čo je najmenej od 29. júla 2009. Cena severomorskej ropnej zmesi Brent uzatvorila obchodovanie v Londýne na úrovni 69,07 USD za barel, čo je najnižšia cena od 7. októbra 2009. Ak by sme to zhrnuli, tak ceny ropy od začiatku roka klesli cca o tretinu – u americkej ľahkej ropy WTI o 33 percent, u severomorskej Brent dokonca o 38 percent!

Z Putina prognostik nebude…

K cenám ropy ešte tri poznámky. Tá prvá je o tom, že práve prezident Putin, ktorým som začal tento Týždeň vo financiách očami komentátora, sa prejavil ako zlý prognostik. Pripomeniem, že na stretnutí európskych a ázijských lídrov, ktoré sa v polovici októbra v konalo v talianskom Miláne, vyhlásil, že nízke ceny ropy nie sú tragédiou pre ruský rozpočet a dodal, že na trhu s ropou zakrátko dôjde ku korekcii cien smerom nahor. Mýlil sa v jednom aj druhom. Od polovice októbra ceny išli viackrát nadol a sú pre Rusko tragédiou. Ale on jazdiac pred TV kamerami na rýchlej motorke a plávajúc v ľadových vodách oceánu to zrejme nechápe.

Druhá poznámka: Znižovanie cien ropy na svetových trhoch sa odráža aj čerpacích staniciach. Priemerná cena najpredávanejšieho 95-oktánového benzínu sa v 48. týždni pohybovala na úrovni 1,396 eura za liter, pričom podľa Štatistického úradu SR to pred rokom bolo 1,447 eura. Ceny benzínu i nafty sa minulý týždeň dostali v Česku pod 35 korún za liter a ďalej klesali.  

A do tretice, ešte názor analytika Capital Markets Lukáša Lóciho, ktorý upozornil, že ceny ropy ovplyvňujú celý kapitálový trh – ich prepad až na úroveň roku 2009 výrazne ohrozuje odhady inflácie zo strany Európskej centrálnej banky (ECB). K samotnému znižovaniu cien Lóci dodáva, že zo strany krajín kartelu OPEC ide o snahu odstrániť konkurenciu, ktorú predstavujú spoločnosti ťažiace ropu z bridlíc: “Ich priemerné náklady na ťažbu jedného barelu sú v rozmedzí 40–80 USD, Saudská Arábia to dokáže za menej ako 10 USD. Je teda jasné prečo kartel neznížil denný output.”

Neisté časy: Lákavé možnosti investovania

Ťažobná vojna o čierne zlato je v plnom prúde. Prevaha ponuky ropy nad dopytom po nej, spomaľujúca sa svetová ekonomika a neistý výhľad do budúcnosti strhli ceny ropy na minimum. Exportéri môžu prísť o svoje tržby, no krajiny závislé na dovoze ropy, vrátane Slovenska môžu z prepadu cien naopak profitovať.  À propos, sú dnešné neisté časy vôbec vhodné na investovanie?

Ak áno, kam investovať? Do akcií? Americké akciové trhy sa totiž ženú za ďalšími rekordmi:

”Na akciových trhoch vládne optimizmus. Nárast počtu nových pracovných miest v USA vzrástol výrazne nad odhady trhu a miera nezamestnanosti sa v novembri udržala na nízkej úrovni 5,8 percenta. Zdá sa, že americká ekonomika je naozaj v dobrej kondícii," komentoval v piatok podvečer aktuálnu situáciu Tomáš Plundra z Fio banky a dodal, že investori "ťahajú akciové indexy k novým rekordom. Po silných dátach z trhu práce výrazne posilnil americký dolár, ktorý sa v páre s eurom dostal tesne pod hranicu 1,23”. Tému zhrnul šéfredaktor nášho sesterského portálu Investujeme.cz Petr Zámečník otázkou: Ako dlho ale môžu americké trhy rásť? Čaká ich pád? 

Zaujímavé investičné príležitosti ponúka aj Mexiko, ktoré se profiluje ako krajina s potenciálom stať sa „továrňou sveta“ a ktoré získava konkurenčnú výhodu vďaka dovozom bridlicového plynu z USA. Do Mexika sa už hlásia veľkí investori, keďže tam – na rozdiel napríklad od Číny – náklady na pracovnú silu a energie nestúpajú, upozornil korešpondent Cambridge Church Institute Václav Prokůpek.

Pre lepšiu orientáciu by azda pomohla aj podrobnejšia analýza fondu Equity Fund Buyback America od belgickej spoločnosti KBC, ktorej dcérinou spoločnosťou je aj banka ČSOB. Ide o fond zameriavajúci sa najmä na akcie amerických spoločností, ktoré nakupujú vlastné akcie, inak bežne obchodovateľné na trhu. V hre je tzv. spätný odkup akcií, ktorý prináša mnoho výhod i nevýhod. Otázku ale možno formulovať aj inak: Dá sa na burze dlhodobo dobre zarábať? A čo je výhodnejšie – aktívne obchodovanie alebo pasívna investícia do akciového indexu?

Namiesto pointy: Istoty aj bez búrz a investícií?

A ako je to na tzv. konzervatívnom Slovensku, kde je téma investícií ešte vždy takpovediac postavená na hlavu? Investovanie a burzy sa totiž v povedomí väčšiny ešte vždy považujú za niečo zlé, pravicové, cudzie, západné, za atribút prehnitého kapitalizmu a jeho vlčej morálky, slovom, za niečo, čo škodí záujmom slovenského ľudu, o blahobyt a šťastie ktorého sa aj bez búrz postará dobrotivá vláda. Na čo vôbec hovoriť o rizikách pri investovaní, keď základom je istota, ktorú všetkým zaručuje ľavicový kabinet? Môžu slovenskí analytici a ďalší intelektuáli búchať hlavou o stenu koľko chcú, realita je taká, aká je.

Podľa môjho názoru sú za nechuťou, ba priam odporom väčšiny obyvateľov Slovenska k rizikovému investovaniu štyri faktory:

  • 40 rokov systematického vymývania mozgov, rozumej: komunistickej propagandy o tom, že kapitalizmus je zlý a človek je v ňom človeku vlkom Big grin
  • rezíduá socializmu a spomienka na tzv. zlaté časy („každý mal istotu a robotu, nemusel sa o nič starať a mlieko stálo dve koruny“) Smutny
  • neblahé dôsledky kupónovej privatizácie (to, že väčšina ľudí na tom nezbohatla, to Slovač pochopí; ale to že ešte viac ako 20 rokov po nej má s kupónkou problémy, nekonečné administratívne vybavovačky, čakanie v dlhých radoch a neraz aj rôzne poplatky, to ružovej téme investícií nepridáva) 
  • a napokon na predchádzajúcich štyroch faktoroch nesúci sa populizmus sľubujúci ľuďom nekonečné istoty a sociálne balíčky.

Ale slovenskí investori sa konečne začínajú poohliadať aj po rizikovejších investíciách, avšak – ako upozornil kolega Peter Apolen – tento trend je zatiaľ len veľmi mierny a slovami manažéra predaja Miroslava Tamáša zo spoločnosti AXA zdôraznil, že klient prechádza od dlhopisových k akciovým fondom a berie na seba vyššie riziko, ak hľadá reálne zhodnotenie svojej investície. Perspektívnymi by azda i pre slovenských investorov mohli byť investície do moderných technológií súvisiacich s mobilným internetom a tzv. internetom vecí, ktorý aj pred spotrebnú elektroniku kladie úplne nové, dnes ešte netušené možnosti.

Aj Jules Verne (1828 – 1905) by dnes mal čo robiť!

Autor PhDr. Peter Furmaník je publicistom – reportérom a komentátorom. Ilustračné foto v záhlaví článku: www.sxc.hu

Sv. Peter pred bránami nebeskými: Živnostníkov nevpustím! (Týždeň vo financiách očami komentátora)

Svalnatý švihák na motorke a istoty aj bez búrz a investovania? (Týždeň vo financiách očami komentátora)

Svalnatý švihák na motorke a istoty aj bez búrz a investovania? (Týždeň vo financiách očami komentátora) >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

Andrej Zeman | 17.01.2017 00:00 Akcie, ktoré sa minulý rok tešili najväčšej popularite...

Aké akcie boli najobchodovanejšie v minulom roku? Nie je prekvapením, že išlo najmä o veľké tituly. Investori sa nezameriavali na inovátorov. Rozhodujúca bola značka. V štatistike najobchodovanejších akcií, ktorú zostavila Saxo Bank, sa umiestnili tak kupované, tak i predávané akcie. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Marek Mittaš | 16.01.2017 00:00 K dobrému dôchodku je potrebná zodpovednosť a iniciatíva

Slováci ešte nie sú od mladosti zvyknutí sporiť na dôchodok, no zároveň sa radíme ku krajinám, ktoré výrazne rýchlo starnú. Kombinácia týchto dvoch parametrov neveští príliš ružovú budúcnosť. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Pieruzek | 13.01.2017 00:00 Koľko sa dá skutočne zarobiť na nehnuteľnostiach

Často sa stretávam s názorom, či už od realitných maklérov alebo od finančných poradcov) že investovanie do nehnuteľností na Slovensku sa neoplatí. Typický je najmä komentár: „V nehnuteľnostiach viete zarobiť tak tri, štyri percentá ročne, a pri tých všetkých starostiach s nájomníkmi to nestojí za to.” Je to ale naozaj tak? Celá správa »

Komentárov: 5 / 5 Posledný komentár: 17.01.2017 21:09

Redakcia | 12.01.2017 00:00 Perspektívne investičné príležitosti na rok 2017

Máme za sebou pomerne turbulentný rok 2016 a pred každým investorom teraz stojí logická otázka, ako byť ziskový aj v tom novom roku. Aj keď na to nemá nikto zaručenú odpoveď, pokúsili sme ale nájsť niekoľko investičných tipov, ktoré sú hodné pozornosti.   Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Katarína Muchová | 09.01.2017 00:00 Vyhliadky slovenskej ekonomiky pre tento rok sú naďalej priaznivé

Minulý rok sa slovenskej ekonomike darilo celkom dobre, aj keď rast oproti predchádzajúcemu roku spomalil. V predchádzajúcom roku rástla ekonomika o 3,8 percenta, a to najmä pre výraznú podporu EÚ fondov. Očakáva sa, že priemer za minulý rok by mohol byť 3,3 percenta.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

17.01.2017 16:37 Británia by v procese brexitu mohla získať podporu zo strany krajín nášho regiónu

Počas rokovaní s EÚ bude Veľká Británia určite čeliť neústupnosti mnohých krajín, najmä Francúzska. Na prvý pohľad je rozloženie síl priaznivejšie pre EÚ ako pre Spojené kráľovstvo. Európsky export do Británie totiž predstavuje iba tri percentá HDP EÚ, zatiaľ čo britský export do EÚ predstavuje až okolo 13 percent výkonu ekonomiky Spojeného kráľovstva.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

17.01.2017 11:03 Ranný prehľad trhov 17. januára

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

16.01.2017 14:31 Slovenský hedžový fondy získal medzinárodné ocenenie

Hedžový fond Infinity Enhanced Equity Class A bol nominovaný na ocenenie najlepší nový fond – akciové stratégie na podujatí- Eurohedge Awards 2016, ktoré sa uskutoční 19. januára v Londýne.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

16.01.2017 10:02 Ranný prehľad trhov 16. januára

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

16.01.2017 08:23 Líp ještě nebylo

Daří se nám nejlépe v historii. Nezaměstnanost je zanedbatelná, mzdy stoupají, inflace se zdá být pod kontrolou, státní rozpočet je v rekordním přebytku a hrubý domácí produkt roste. Proč se obáváme budoucnosti? Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Katarína Muchová | 09.01.2017 00:00 Vyhliadky slovenskej ekonomiky pre tento rok sú naďalej priaznivé

Minulý rok sa slovenskej ekonomike darilo celkom dobre, aj keď rast oproti predchádzajúcemu roku spomalil. V predchádzajúcom roku rástla ekonomika o 3,8 percenta, a to najmä pre výraznú podporu EÚ fondov. Očakáva sa, že priemer za minulý rok by mohol byť 3,3 percenta.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 12.01.2017 00:00 Perspektívne investičné príležitosti na rok 2017

Máme za sebou pomerne turbulentný rok 2016 a pred každým investorom teraz stojí logická otázka, ako byť ziskový aj v tom novom roku. Aj keď na to nemá nikto zaručenú odpoveď, pokúsili sme ale nájsť niekoľko investičných tipov, ktoré sú hodné pozornosti.   Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Furmaník st. | 02.01.2017 00:00 Bude finančnými trhmi kývať klamárka slečna Lisa? (Prelom rokov vo financiách očami komentátora)

Prefarbia Francúzsko a Nemecko mapu Európy? Rok 2017 sa bude niesť aj v znamení krutého omylu: členovia kartelu OPEC a ďalší producenti v dohodách o znížení ťažby s cieľom zvýšiť ceny totiž vo veľkej horlivosti zabudli na starú mamu. Nič to zato, mladé krásavice uprednostňujú diamant pred manželstvom a sexom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Christopher Dembik | 03.01.2017 00:00 Vyhliadky pre svetovú ekonomiku v roku 2017: jedna dobrá a dve zlé správy

„V živote existujú dva druhy problémov. Politické, ktoré sú neriešiteľné a ekonomické, ktoré sú nepochopiteľné,“ vyhlásil Sir Alec Douglas-Home, ktorý v 60. rokoch minulého storočia krátko zastával funkciu britského premiéra. Nepovedal to zle.  Celá správa »

Komentárov: 1 / 1 Posledný komentár: 01.01.1970 01:00

Tomáš Pieruzek | 13.01.2017 00:00 Koľko sa dá skutočne zarobiť na nehnuteľnostiach

Často sa stretávam s názorom, či už od realitných maklérov alebo od finančných poradcov) že investovanie do nehnuteľností na Slovensku sa neoplatí. Typický je najmä komentár: „V nehnuteľnostiach viete zarobiť tak tri, štyri percentá ročne, a pri tých všetkých starostiach s nájomníkmi to nestojí za to.” Je to ale naozaj tak? Celá správa »

Komentárov: 5 / 5 Posledný komentár: 01.01.1970 01:00Ďalšie články »