Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme našim partnerom:                                                                                                                                                                   

fincentrum-logo

hviezdne-byvanie


facebook-logo_1

Svetový deň investičných fondov pomáha v popularizácii kolektívneho investovania

Svetový deň investičných fondov pomáha v popularizácii kolektívneho investovania

Investovanie do podielových fondov už ani na Slovensku nie je ničím výnimočným. Objavuje ho stále viac ľudí. Pri príležitosti Svetového dňa investičných fondov je príležitosť pozrieť sa trochu do štatistík.

Hodnota aktív, ktoré majú Slováci uložené v podielových fondoch, v súčasnosti dosahuje 7,57 miliárd eur. Spravuje ich presne 569 podielových fondoch. Vlani vzrástla hodnota tohto majetku o 4,9 percenta.

Dobiehame Európu

„Slovensko sa už v oblasti podielových fondov radí medzi štandardné rozvinuté krajiny, hlavne pokiaľ ide o základné rozdelenie typu investícii na konzervatívne a dynamické. Slováci si totiž uvedomujú výhody, ktoré im investovanie  ponúka,” hovorí výkonný riaditeľ Slovenskej asociácie správcovských spoločností Ivan Znášik. Rozloženie investícií medzi konzervatívne a rizikové fondy už takmer zhodne kopíruje európsky priemer.

Rozdiely však stále pretrvávajú pri konkrétnom type fondu. Kým v Európe majú akciové fondy podiel na celkom objeme majetku vo fondoch vo výške 36 percent, na Slovensku je to len 14 percent. Naopak pri dlhopisových fondoch je to v Európe 28 percent, na Slovensku 41 percent. Možno tu teda badať stále prílišnú orientáciu Slovákov na bezpečnosť investície a čo najnižšie riziko.

Tendencia je však priaznivá. Podobne je tomu i pri domicile zvolenej správcovskej spoločnosti. Klesá podiel majetku, ktorý spravujú domáci správcovia. Pred tromi rokmi bolo v ich fondoch 86 percent majetku. Vlani to bolo už len 81 percent. Je to z pohľadu výnosov pozitívna zmena, pretože priamoúmerne tomu rastú investície v evidencii zahraničných správcovských spoločností, ktoré dosahujú vyššie výnosy ako domáce.

Viac ako 250 rokov podielových fondov

Slovenská asociácia správcovských spoločností už štvrtý rok pripomína verejnosti Svetový deň investičných fondov. Cieľom je edukovať verejnosť a vzbudiť záujem  u tých, ktorí o investičných fondoch stále nemajú dostatočné vedomosti.

Tento deň každoročne pripadá na 19. apríla. Dôvodom je to, že v tento deň sa v roku 1743 narodil Abraham van Ketwich, holandský obchodník považovaný za otca investičných fondov.

V roku 1774 založil prvý investičný fond s názvom „Eendragt maakt Magt“ („V jednote je sila“) určený pre občanov, ktorí disponovali skromnejšími finančnými prostriedkami. Uzavretý podielový fond investoval do dlhopisov vlád, bánk a úverov plantážam v Západnej Indii (USA), čo investorom prinieslo slušné zisky.

Hoci sa od Ketwichových čias kolektívne investovanie a jeho podoby podstatne zmenili,  rovnaké zostalo, že aj dnes sú vhodné najmä pre ľudí, ktorí si nemôžu dovoliť investovať vysoké peňažné čiastky. Práve naopak, v mnohých prípadoch môžu ľudia investovať aj drobné sumy. Pri pravidelnom investovaní, hoci aj nízkych vkladov, to môže priniesť zaujímavý výnos. Rozumné je investovať v strednodobom a dlhodobom časovom horizonte.

Akciové fondy

Možností investovania do podielových  fondov je niekoľko. Fondy sa podľa investičnej stratégie delia na dlhopisové, akciové, zmiešané, realitné, či fondy alternatívnych investícií, alebo fondy peňažného trhu. Z dlhodobého hľadiska prinášajú najväčší výnos akciové fondy. Pri pravidelnom mesačnom investovaní v ročnej hodnote tisíc eur by zhodnotenie od roku 2009 do dnes dosiahlo až 75 percent. Na rozdiel od toho, u dlhopisových fondoch by to bolo za rovnakých podmienok len zhruba 25 percent.

Akciám sa darí najmä v dobrých časoch. No ak človek investuje na dostatočne dlhú dobu a pravidelne, dobré časy vždy prekonajú negatívne výkyvy, takže akciové fondy prekonávajú ostatné druhy fondov.

„Na to, aby ste zistili, ktorý typ investície je pre vás najvhodnejší, je dôležité uvedomiť si, na aké obdobie chcete investovať, a aká je vaša odolnosť voči riziku dočasného poklesu investície“ radí I. Znášik.

Svetový deň investičných fondov prinesie Slovákom možnosť vstúpiť do sveta fondov za zvýhodnených podmienok. Niektorí členovia Slovenskej asociácie správcovských spoločností totiž podporia počas apríla a mája iniciatívu rôznymi marketingovými kampaňami.

zhodnotenie-od-2009

Svetový deň investičných fondov pomáha v popularizácii kolektívneho investovania

Svetový deň investičných fondov pomáha v popularizácii kolektívneho investovania >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

Peter Apolen | 23.05.2017 00:00 Podielové fondy objavuje stále viac drobných investorov

Slováci majú už v podielových fondoch uložené vklady v hodnote 7,57 miliardy eur. Túto formu investovania tak objavuje stále viac bežných ľudí nachádzajúcich v nich výhodnejšiu alternatívu k nič nezarábajúcim bankovým účtom. Napriek tomu je ešte stále veľa takých, pre ktoré sú fondy opradené tajomstvom. Informácie pre nich sa pokúsime poskytnúť v nasledovnom rozhovore s Ivanom Znášikom, výkonným riaditeľom Slovenskej asociácie správcovských spoločností. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Pieružek | 22.05.2017 00:00 Investície do nehnuteľností? Hľadajte radšej mimo Bratislavy

Už je to pár týždňov odkedy som napísal svoj posledný článok. Dôvod je jednoduchý – mal som plné ruky práce s novými investíciami. V tomto článku sa pozrieme na jednu konkrétnu, ktorú som práve v týchto dňoch dokončil. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 19.05.2017 00:00 Cez avokádo a karfiol k investičnému portfóliu

Investičný svet je pri svojich vážnych témach niekedy príliš vzdialený bežným ľuďom. Ponúkame preto ľahšiu tému, ktorá sa týka väčšiny z nás a pritom môže mať na investície podobne zaujímavý dopad. Ide o zdravú stravu, ktorá ženie nahor ceny trendy komodít a vytvára priestor aj pre investorov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 15.05.2017 00:00 Antverpami - vlani "pretiekli" diamanty za 44 mld. eur

Belgickým mestom podľa údajov zverejnených Antverpským diamantovým centrom prešlo minulý rok až 202 miliónov karátov týchto drahých kameňov v hodnote 48 miliárd dolárov, čo je päť percent viac ako pred rokom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Stanislav Pánis | 09.05.2017 00:00 Čo ovplyvňovalo finančné trhy v apríli

Finančné trhy v apríli ovplyvňovala politika. Kým v Európe to bolo očakávanie z výsledku prvého kola francúzskych prezidentských volieb, v USA boli trhy sústredené na to, či a aké, opatrenia sa novému americkému prezidentovi Donaldovi Trumovi podarí pretaviť do praxe počas prvých sto dní v úrade. V svetovom meradle emócie vyvolával hroziaci konflikt v Sýrii. Zhodnotenie vývoja finančných trhov v apríli prinášame v nasledujúcej analýze.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

25.05.2017 10:23 Ranný prehľad trhov 25. 5. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.05.2017 09:21 Transformované fondy poráží i inflace. Světlejší zítřky nečekejte

Pouze třem z osmi penzijních společností se v rámci transformovaných fondů podařilo překonat inflaci. Reálné zhodnocení ostatních fondů bylo záporné. Vyhlídky na letošní rok přitom také nejsou příliš příznivé. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

24.05.2017 10:54 Ranný prehľad trhov 24. 5. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

23.05.2017 14:39 Apple sa dohodol s Nokiou na urovnaní patentových sporov

Doterajší rivali, ktorí sa proti sebe viedli niekoľko súdnych sporov o patentovú ochranu pri výrobe mobilov, sa dohodli na vyrovnaní. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

23.05.2017 10:58 Blížiace sa zasadnutie OPEC je kľúčovým faktorom súčasných komoditných trhov

Politická neistota okolo amerického prezidenta Donalda Trumpa a okolo jeho schopnosti presadiť plánované stimuly, ovplyvňuje finančné trhy. Ďalším zo škandálov, ktoré poznačili aktuálny prezidentský úrad, je prepustenie šéfa FBI a následné vymenovanie zvláštnej komisie, ktorej úlohou je vyšetriť prípadné prepojenie medzi prezidentskou kampaňou D. Trumpa a Ruskom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Redakcia | 12.05.2017 00:00 Čo znamená víťazstvo Macrona pre trhy a investorov

Odborníci z investičnej spoločnosti Fidelity analyzujú, čo bude víťazstvo Emmanuela Macrona vo Francúzsku znamenať pre trhy a investorov a kde by sa mohli vyskytnúť potenciálne investičné príležitosti. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 15.05.2017 00:00 Antverpami - vlani "pretiekli" diamanty za 44 mld. eur

Belgickým mestom podľa údajov zverejnených Antverpským diamantovým centrom prešlo minulý rok až 202 miliónov karátov týchto drahých kameňov v hodnote 48 miliárd dolárov, čo je päť percent viac ako pred rokom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Stanislav Pánis | 09.05.2017 00:00 Čo ovplyvňovalo finančné trhy v apríli

Finančné trhy v apríli ovplyvňovala politika. Kým v Európe to bolo očakávanie z výsledku prvého kola francúzskych prezidentských volieb, v USA boli trhy sústredené na to, či a aké, opatrenia sa novému americkému prezidentovi Donaldovi Trumovi podarí pretaviť do praxe počas prvých sto dní v úrade. V svetovom meradle emócie vyvolával hroziaci konflikt v Sýrii. Zhodnotenie vývoja finančných trhov v apríli prinášame v nasledujúcej analýze.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 19.05.2017 00:00 Cez avokádo a karfiol k investičnému portfóliu

Investičný svet je pri svojich vážnych témach niekedy príliš vzdialený bežným ľuďom. Ponúkame preto ľahšiu tému, ktorá sa týka väčšiny z nás a pritom môže mať na investície podobne zaujímavý dopad. Ide o zdravú stravu, ktorá ženie nahor ceny trendy komodít a vytvára priestor aj pre investorov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »