Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Svetový deň investičných fondov pomáha v popularizácii kolektívneho investovania

Svetový deň investičných fondov pomáha v popularizácii kolektívneho investovania

Investovanie do podielových fondov už ani na Slovensku nie je ničím výnimočným. Objavuje ho stále viac ľudí. Pri príležitosti Svetového dňa investičných fondov je príležitosť pozrieť sa trochu do štatistík.

Hodnota aktív, ktoré majú Slováci uložené v podielových fondoch, v súčasnosti dosahuje 7,57 miliárd eur. Spravuje ich presne 569 podielových fondoch. Vlani vzrástla hodnota tohto majetku o 4,9 percenta.

Dobiehame Európu

„Slovensko sa už v oblasti podielových fondov radí medzi štandardné rozvinuté krajiny, hlavne pokiaľ ide o základné rozdelenie typu investícii na konzervatívne a dynamické. Slováci si totiž uvedomujú výhody, ktoré im investovanie  ponúka,” hovorí výkonný riaditeľ Slovenskej asociácie správcovských spoločností Ivan Znášik. Rozloženie investícií medzi konzervatívne a rizikové fondy už takmer zhodne kopíruje európsky priemer.

Rozdiely však stále pretrvávajú pri konkrétnom type fondu. Kým v Európe majú akciové fondy podiel na celkom objeme majetku vo fondoch vo výške 36 percent, na Slovensku je to len 14 percent. Naopak pri dlhopisových fondoch je to v Európe 28 percent, na Slovensku 41 percent. Možno tu teda badať stále prílišnú orientáciu Slovákov na bezpečnosť investície a čo najnižšie riziko.

Tendencia je však priaznivá. Podobne je tomu i pri domicile zvolenej správcovskej spoločnosti. Klesá podiel majetku, ktorý spravujú domáci správcovia. Pred tromi rokmi bolo v ich fondoch 86 percent majetku. Vlani to bolo už len 81 percent. Je to z pohľadu výnosov pozitívna zmena, pretože priamoúmerne tomu rastú investície v evidencii zahraničných správcovských spoločností, ktoré dosahujú vyššie výnosy ako domáce.

Viac ako 250 rokov podielových fondov

Slovenská asociácia správcovských spoločností už štvrtý rok pripomína verejnosti Svetový deň investičných fondov. Cieľom je edukovať verejnosť a vzbudiť záujem  u tých, ktorí o investičných fondoch stále nemajú dostatočné vedomosti.

Tento deň každoročne pripadá na 19. apríla. Dôvodom je to, že v tento deň sa v roku 1743 narodil Abraham van Ketwich, holandský obchodník považovaný za otca investičných fondov.

V roku 1774 založil prvý investičný fond s názvom „Eendragt maakt Magt“ („V jednote je sila“) určený pre občanov, ktorí disponovali skromnejšími finančnými prostriedkami. Uzavretý podielový fond investoval do dlhopisov vlád, bánk a úverov plantážam v Západnej Indii (USA), čo investorom prinieslo slušné zisky.

Hoci sa od Ketwichových čias kolektívne investovanie a jeho podoby podstatne zmenili,  rovnaké zostalo, že aj dnes sú vhodné najmä pre ľudí, ktorí si nemôžu dovoliť investovať vysoké peňažné čiastky. Práve naopak, v mnohých prípadoch môžu ľudia investovať aj drobné sumy. Pri pravidelnom investovaní, hoci aj nízkych vkladov, to môže priniesť zaujímavý výnos. Rozumné je investovať v strednodobom a dlhodobom časovom horizonte.

Akciové fondy

Možností investovania do podielových  fondov je niekoľko. Fondy sa podľa investičnej stratégie delia na dlhopisové, akciové, zmiešané, realitné, či fondy alternatívnych investícií, alebo fondy peňažného trhu. Z dlhodobého hľadiska prinášajú najväčší výnos akciové fondy. Pri pravidelnom mesačnom investovaní v ročnej hodnote tisíc eur by zhodnotenie od roku 2009 do dnes dosiahlo až 75 percent. Na rozdiel od toho, u dlhopisových fondoch by to bolo za rovnakých podmienok len zhruba 25 percent.

Akciám sa darí najmä v dobrých časoch. No ak človek investuje na dostatočne dlhú dobu a pravidelne, dobré časy vždy prekonajú negatívne výkyvy, takže akciové fondy prekonávajú ostatné druhy fondov.

„Na to, aby ste zistili, ktorý typ investície je pre vás najvhodnejší, je dôležité uvedomiť si, na aké obdobie chcete investovať, a aká je vaša odolnosť voči riziku dočasného poklesu investície“ radí I. Znášik.

Svetový deň investičných fondov prinesie Slovákom možnosť vstúpiť do sveta fondov za zvýhodnených podmienok. Niektorí členovia Slovenskej asociácie správcovských spoločností totiž podporia počas apríla a mája iniciatívu rôznymi marketingovými kampaňami.

zhodnotenie-od-2009

Svetový deň investičných fondov pomáha v popularizácii kolektívneho investovania

Svetový deň investičných fondov pomáha v popularizácii kolektívneho investovania >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

Peter Apolen | 25.07.2017 00:00 Hľadanie výnosu: podielové fondy alebo ETF?

ETF fondy (exchange-traded funds) zaznamenali v uplynulých rokoch exponenciálny rast. Kým v roku 1998 ich existovalo len 29, koncom minulého roka si investori mohli vyberať z ponuky 1700 fondov investujúcich do akcií, dlhopisov, či iných finančných inštrumentov. ETF lákajú najmä nižšími poplatkami, no zdá, že podielové fondy by v budúcnosti opäť mohli získať stratené pozície.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 20.07.2017 00:00 Finančné trhy v 3. kvartáli - návrat vysokej volatility

Hlavný rizikom pre menové trhy v prebiehajúcom letnom období bude narastajúca volatilita. V tejto chvíli prevláda na trhoch kombinácia spomaľujúcej sa inflácie a slabšieho dolára. Avšak najväčším rizikom pre globálny ekonomický rast bude v najbližšej budúcnosti sprísňovanie čínskej monetárnej politiky. Jediným ostrovom pozitívneho sentimentu by mohla byť v treťom kvartáli Európa. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 17.07.2017 00:00 Vysokofrekvenčné obchodovanie zvyšuje riziko vzniku novej krízy

Po celú dekádu bolo považované vysokofrekvenčné obchodovanie (high frequency trading – HFT) za žeravý biznis, ktorý prinášal ohromné ​​zisky. V prostredí nízkej volatility, ktoré panovalo do nedávna, však narazilo na problém so ziskovosťou. Začalo sa preto koncentrovať a dnes pár spoločností dnes ovláda značnú časť trhu. Pri ďalšom prudkom výkyve trhu môžu spôsobiť nový pád trhu. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

PR článok | 10.07.2017 12:00 Rýchlokurz ako sa stať investorom do podielových fondov

Skúsení investori už podielové fondy iste dobre poznajú. Kto sa ale na finančný trh ešte len chystá vyraziť, neoľutuje, keď sa s nimi zoznámi – podielové fondy sú totiž tým najjednoduchším spôsobom, ako sa z ničoho stať investorom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 06.07.2017 00:00 Čo sa dialo na finančných trhoch v júni

Po väčšinu júna akciové trhy na oboch brehoch Atlantického oceána len stagnovali, v prípade európskych akcií v blízkosti dvojročných maxím a v prípade amerických akcií na historických maximách. Chýbal výraznejší impulz tak pre pohyb nadol, ako aj nahor. Až koncom mesiaca prišlo v reakcii na jastrabo vnímaný slovník šéfa ECB Maria Draghiho, na jastrabie vyjadrenia predstaviteľov ďalších centrálnych bánk, k veľkej korekcii búrz. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

26.07.2017 11:14 Ranný prehľad trhov 26. 7. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

26.07.2017 09:37 Akciové fondy: Svítání Brazílie a úpadek realit

V červenci 2017 se akciovým podílovým fondům příliš nedařilo a navázaly na letošní sérii mírných sestupů. Nejvíce propadaly fondy zaměřené na reality. Naopak se dařilo volatilním brazilským akciím. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.07.2017 13:53 Prehľad zhodnotenia fondov v 2. a 3. pilieri

Prinášame prehľad zhodnotenia v dôchodkových fondoch za predchádzajúci týždeň. Väčšina fondov vykázala citeľnú stranu. Niektoré i cez dve percentá. Najviac sa však i naďalej darí indexovým a akciovým fondom. Indexový fond od NN DSS vzrástol za posledných 12 mesiacov o viac ako 19 percent.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.07.2017 12:40 NBS upozorňuje na spoločnosť Atlantic Global Asset Management

Národná banka Slovenska upozorňuje na činnosť spoločnosti. Spoločnosť ATLANTIC GLOBAL ASSET MANAGEMENT ponúka investičné produkty bez splnenia legislatívnych povinností Slovenskej republiky a nedisponuje žiadnym povolením na činnosť. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.07.2017 10:11 Ranný prehľad trhov 25. 7. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Redakcia | 20.07.2017 00:00 Finančné trhy v 3. kvartáli - návrat vysokej volatility

Hlavný rizikom pre menové trhy v prebiehajúcom letnom období bude narastajúca volatilita. V tejto chvíli prevláda na trhoch kombinácia spomaľujúcej sa inflácie a slabšieho dolára. Avšak najväčším rizikom pre globálny ekonomický rast bude v najbližšej budúcnosti sprísňovanie čínskej monetárnej politiky. Jediným ostrovom pozitívneho sentimentu by mohla byť v treťom kvartáli Európa. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 17.07.2017 00:00 Vysokofrekvenčné obchodovanie zvyšuje riziko vzniku novej krízy

Po celú dekádu bolo považované vysokofrekvenčné obchodovanie (high frequency trading – HFT) za žeravý biznis, ktorý prinášal ohromné ​​zisky. V prostredí nízkej volatility, ktoré panovalo do nedávna, však narazilo na problém so ziskovosťou. Začalo sa preto koncentrovať a dnes pár spoločností dnes ovláda značnú časť trhu. Pri ďalšom prudkom výkyve trhu môžu spôsobiť nový pád trhu. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

PR článok | 10.07.2017 12:00 Rýchlokurz ako sa stať investorom do podielových fondov

Skúsení investori už podielové fondy iste dobre poznajú. Kto sa ale na finančný trh ešte len chystá vyraziť, neoľutuje, keď sa s nimi zoznámi – podielové fondy sú totiž tým najjednoduchším spôsobom, ako sa z ničoho stať investorom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »