Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Trhy s napätím sledujú každé slovo na perách centrálnych bankárov

Trhy s napätím sledujú každé slovo na perách centrálnych bankárov

Americké akciové trhy sa v júli posunuli na nové historické maximá, k čomu prispel silný začiatok podnikovej výsledkovej sezóny za druhý kvartál. Európske burzy len stagnovali, keď ich napriek rastu ziskovosti firiem ťažilo silné euro. Darilo sa aj emerging trhom pre robustný ekonomický rast lokálnych ekonomík ako aj pre vädnúci dolár.

  • Výnosy na dlhopisových trhoch v úvode mesiaca rástli pre jastrabo vnímaný slovník viacerých centrálnych bankárov na čele prezidentom ECB Mariom Draghim. V ďalších týždňoch však pozvoľna klesali, keď šéfka Fedu Janet Yellenová deklarovala, že banka nebude musieť zvyšovať sadzby tak vysoko, ako v minulosti, aby bola menová politika neutrálna vzhľadom na súčasnú nízku úroveň dlhodobej neutrálnej úrokovej sadzby. Navyše inflácia v USA v júni klesla už štvrtý mesiac v rade a vo Washingtone rástli otázniky nad budúcim politickým vývojom.
  • Zlato sa odrazilo z päťmesačných miním v úvode mesiaca v reakcii na slabnúci dolár. Silu získavalo aj pre vädnutie nádeje, že Biely dom dokáže rýchlo doručiť probiznisové reformy, keď sú vládnuci republikáni rozpoltení a zaoberajú sa viacerými politickými kauzami okolo prezidenta Donalda Trumpa.
  • Ropa zaznamenala v júli takmer dvojciferný zisk, keď konečne začali ráznejšie klesať jej americké zásoby a Saudská Arábia sľúbila znížiť v auguste export. Navyše globálny dopyt je robustný a obchodníci dúfajú, že OPEC a ďalší veľkí hráči by sa mohli dohodnúť na ešte väčšom obmedzení ťažby.
  • Dolár sa oslaboval a voči košu hlavných svetových mien klesol na najnižšiu hodnotu od mája 2016, keď trhy neveria, že Fed by mohol udržať terajšie tempo zvyšovania sadzieb pri nízkych inflačných tlakoch, a navyše neveria, že Kongres rýchlo schváli daňovú reformu a ďalšie opatrenia, ktoré by prispeli k rýchlejšiemu ekonomickému rastu. 

Akciové trhy

Hlavné svetové akciové trhy sa dokázali rýchlo spamätať z prudkého rastu dlhopisových výnosov pre očakávanie redukcie menových stimulov centrálnymi bankármi z prelomu mesiacov. Prispela k tomu publikácia solídnych makrodát hovoriacich o mierne nadtrendovom raste globálnej ekonomiky.

Navyše šéfka Fedu Janet Yellenová povedala, že sadzby sa nebudú prudko zvyšovať na to, aby sa menová politika stala neutrálnou pre nízku úroveň dlhodobej neutrálnej úrokovej sadzby. Rozhodujúcim faktorom, ktorý posunul akcie nahor, bol však silný začiatok korporátnej výsledkovej sezóny v Spojených štátoch za druhý kvartál, keď takmer tri štvrtiny firiem prekonali konsenzy na úrovni zisku aj tržieb.

Výsledkom bolo prepisovanie historických maxím pri všetkých troch hlavných amerických indexoch – Dow Jonesu, S&P 500, ako aj pri Nasdaqu Composite. Politická neistota pre pokračovanie vyšetrovanie ruského zasahovania do prezidentských volieb v Spojených štátoch, ako aj pre rozpoltenosť vládnucich republikánov, čo znižuje prospekty rýchleho prijatia probiznisových opatrení, akciám prekážala len limitovane.

Európska podniková výsledková sezóna bola rovnako solídna, silné euro však zatiahlo ručnú brzdu rastu európskych akcií. Naďalej sa darilo rozvíjajúcim sa trhom pre robustný ekonomický rast, ako aj pre oslabovanie dolára.

Dlhopisové trhy

Začiatkom júla sa zastavil rast výnosov na dlhopisových trhoch, ktorého spúšťačom boli slová šéfa ECB Maria Draghiho o možnosti úpravy menových stimulov z konca júna. Stálo za tým viacero faktorov.

Prvým bol prejav predsedníčky Rady guvernérov amerického Fedu Janet Yellenovej o tom, že banka nebude musieť zvyšovať sadzby tak vysoko ako v minulosti, aby bola menová politika neutrálna vzhľadom na súčasnú nízku úroveň dlhodobej neutrálnej úrokovej sadzby. Navyše inflácia v Spojených štátoch a v Európe spomaľovala v ostatných mesiacoch dynamiku svojho rastu, čo znižuje urgenciu sprísňovania menovej politiky.

A politická kríza vo Washingtone pre rôzne škandály a ďalšie vyšetrovanie ruského zasahovania do amerických prezidentských volieb znižujú šancu na skoré prijatie daňovej reformy či fiškálnych stimulov, ktoré by mohli zrýchliť ekonomický rast a tým aj infláciu, čo by vytváralo tlak na ďalšie zvyšovanie sadzieb.

Šéf ECB Mario Draghi sa na tlačovej konferencii po zasadnutí banky snažil nevzbudiť prílišné očakávania ohľadne redukcie kvantitatívneho uvoľňovania, hoci väčšine trhov bolo jasné, že tento krok čoskoro oznámi. Celkovo preto na konci júla boli výnosy amerických či nemeckých dlhopisov podobné ako na jeho začiatku. 10-ročný americký výnos končil mesiac na úrovni 2,30 percenta a nemecký s rovnakou splatnosťou na úrovni 0,53 percenta.

Ceny rizikovejších podnikových dlhopisov či dlhopisov rozvíjajúcich sa štátov rástli pre všeobecnú ochotu podstupovať riziko a preto, lebo trhy neveria, že Fed by mohol rýchlo sprísňovať menovú politiku pre spomínanú politickú situáciu v Republikánskej strane a pre slabý inflačný tlak.

Komoditné trhy

Zlato zaznamenalo v júli vyše dvojpercentný rast a končilo na úrovni necelých 1 270 dolárov. Za jeho odrazom z najnižších úrovní od marca stála frustrácia investorov z politického vývoja v Spojených štátoch. Prezident Donald Trump prechádza plynulo od jedného škandálu k druhému, navyše stále pokračuje vyšetrovanie okolo ruského zasahovania do prezidentských volieb. A vládnuci republikáni, ktorí majú väčšinu aj v Senáte, aj v Snemovni reprezentantov Kongresu, sú nejednotní.

Šance na prijatie daňovej reformy sa dostávajú čoraz viac do teoretickej roviny v tomto roku podobne ako ďalšie opatrenia, ktoré by vytvorili priestor na rýchlejší ekonomický rast a potenciálne aj vyššiu infláciu, ktorú by centrálna banka musela dynamickejšie krotiť. Ropa pokračovala v priebehu celého júla v odraze z 10– mesačných miním, ktoré dosiahla v júni. Oba benchmarky WTI aj Brent zaznamenali vyše deväťpercentný rast a končili mesiac nad 50-dolárovou hranicou na dvojmesačných maximách. Stál za tým výrazný pokles amerických ropných zásob, dynamický rast globálneho dopytu, ako aj nádej, že OPEC a ďalší veľkí hráči by mohli zvýšiť mieru compliance dohody o znížení ťažby.

Obchodníci dokonca špekulovali, že táto dohoda by mohla byť ešte upravená smerom k väčšiemu zníženiu ťažby, pričom Nigéria ani Líbya by nemuseli dostať výnimku, ktorú doteraz mali. Navyše Saudská Arábia jasne deklarovala, že v auguste chce znížiť export. Priemyselné kovy predĺžili v júli svoj rast z júna, za čím stoja silné a lepšie než očakávané makrodáta z Číny, ktorá napriek obavám nevykazuje žiadne spomalenie tempa ekonomického rastu.

Devízové trhy

Dolár klesol voči košu hlavných svetových mien na najnižšie úrovne od mája 2016. Obchodníci neveria, že Fed by mohol udržať terajšie tempo zvyšovania sadzieb pri nízkom inflačnom tlaku, a navyše neveria, že Kongres rýchlo schváli daňovú reformu a ďalšie opatrenia, ktoré by prispeli k rýchlejšiemu ekonomickému rastu, pre nejednotnosť vládnucej republikánskej strany.

Euro sa voči doláru dostalo na konci mesiaca k úrovni 118,5 dolárového centa, na najvyššiu úroveň od januára 2016, keď investori očakávajú, že ECB na jeseň oznámi zníženie objemu mesačných nákupov aktív pre robustný rast ekonomiky eurozóny. Euro sa preto posilňovalo voči väčšine najobchodovanejších mien sveta. Výnimkou bol kanadský dolár, kde centrálna banka zvýšila úrokové sadzby prvý raz po siedmich rokoch.

Navyše voči euru rástla aj nórska koruna na pozadí odrazu cien ropy a švédska koruna, kde trhy špekulujú, že centrálna banky by mohla zvýšiť sadzby. Česká koruna takisto pokračovala v posilňovaní voči euru, keď Česká národná banka naznačila možnosť zvýšenia sadzieb už počas leta.

trhy-v-juli

Autori sú analytici J&T banky.

Trhy s napätím sledujú každé slovo na perách centrálnych bankárov

Trhy s napätím sledujú každé slovo na perách centrálnych bankárov >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

PR článok | 15.08.2017 10:30 Päť vecí, ktoré musí vedieť každý, kto chce zhodnotiť úspory

Nemusíte byť žiaden expert na financie, aby ste mohli začať s investovaním. Stačí sa zorientovať v tom, čo je naozaj dôležité, na čo sa nesmie zabudnúť, a na čo si musíte dať pozor. Kým nezískate vlastné skúsenosti, môžete sa na investičný trh vydať s radami od nás. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 14.08.2017 00:00 Na ktorých trhoch sa nafukujú bubliny

O bublinách na finančných trhoch sa hovorí už niekoľko rokov, a napriek tomu sa ceny väčšiny investičných aktív stále držia na relatívne vysokých úrovniach. V ostatnej dobe začínajú okrem skeptikov o bublinách verejne debatovať aj investiční stratégovia a analytici významných investičných spoločností.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Marek Mittaš | 09.08.2017 00:00 Na život na dlh si zvykol štát i občania, no kam až ďaleko sa dá zájsť?

Svetový dlh vzrástol minulý rok na vyše 325 percent globálneho HDP a dosiahol viac ako 200 biliónov eur. Verejný dlh štátov Európskej únie dosahuje podľa Eurostatu 89 percent HDP so sumou cez deväť biliónov eur a dlh Slovenska v prvom kvartáli predstavoval približne 44 miliárd eur. Podľa NBS má aspoň nejakú formu úveru takmer 37 percent slovenských domácností. Dlh je súčasťou každodenného života, no ako ďaleko sa až dá zájsť? Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 04.08.2017 00:00 ČNB včera zvýšila sadzby ako prvá centrálna banka v Európe

Česká národná banka zvýšila včera oficiálnu úrokovú sadzbu o 20 bázických bodov na hodnotu 0,25 percenta. Česko je tak len treťou krajinou z ekonomicky vyspelých krajín sveta, ktoré aktuálne začali zo zvyšovaním sadzieb. Doteraz tak, po kríze z roku 2008, urobilo len USA a Kanada. V Európe ešte žiadna krajina. Dôvodom je najmä prehrievanie českej ekonomiky a realitný boom. Celá správa »

Komentárov: 2 / 2 Posledný komentár: 11.08.2017 15:13

Ľubomír Koršňák | 02.08.2017 00:00 Platy rastú. Dokáže Slovensko prilákať nových investorov?

Nedostatok pracovníkov pociťujú už takmer všetky odvetvia. Firmy sa preto snažia prilákať ľudí zvyšovaním miezd. Konkurenčná výhoda Slovenska sa pomaly vytráca. Čím by malo Slovensko po novom lákať firmy a investorov? Sú to inovácie, a kvalita podnikateľského prostredia, no zatiaľ k tomu nedochádza.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

16.08.2017 14:05 Maloobchodné tržby rastú o vysokého 7,5 %

Podľa predbežného odhadu dosiahol  rast slovenskej ekonomiky v druhom štvrťroku medziročné tempo 3,3 percenta. Oproti predchádzajúcemu kvartálu (3,1 %) to predstavuje zrýchlenie. Prekvapením boli najmä maloobchodné tržby, ktorých rast zrýchlil až na 7,5 percenta medziročne.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

16.08.2017 10:04 Ranný prehľad trhov 16. 8. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

15.08.2017 15:22 Napätie medzi USA a Severnou Kóreou ochablo, a s ním aj cena zlata

Cena zlata zaznamenala za minulý týždeň takmer dvojcifernú zmenu v cene. Dôvodom bolo politické napätie medzi USA a Severnou Kóreou. Aktuálne sa obom stranám podarilo vznikajúci konflikt utlmiť, najmä keď vedenie KĽDR v túto noc ustúpilo od konfrontačnej rétoriky a odvolalo plán napadnúť ostrov Guam. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

15.08.2017 10:00 Ranný prehľad trhov 15. 8. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

14.08.2017 12:33 Inflácia sa v júli zrýchlila

Titulková – teda medziročná miera inflácie stúpla v júli na 1,4 percenta oproti jednému percentu v júni, čo je najvyššia hodnota od leta 2013. Nahor ťahá infláciu predovšetkým zložka potravín (4,3 % medziročne), zatiaľ čo protiinflačné tlaky regulovaných cien oslabli (-1,5 % vs. –2,4 % medziročne). Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Peter Apolen | 31.07.2017 00:00 Samoriadiace vozidlá prídu na trh onedlho. Ako sa zviezť na tomto trende?

Analytici predpokladajú, že samoriadiace osobné vozidlá sa objavia na našich cestách už do piatich rokov. Okrem toho, že tento trend zmení naše spotrebiteľské správanie, vytvorí i zaujímavé investičné príležitosti. Autonómne autá budú napríklad potrebovať množstvo nových senzorov, mapujúcich situáciu okolo nich. Navyše budú jazdiť podľa HD máp s potrebou presnosti niekoľkých centimetrov. Na to, ako sa zviezť na tomto trende z pohľadu investícií, sa pozrieme v nasledujúcom článku. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Ľubomír Koršňák | 02.08.2017 00:00 Platy rastú. Dokáže Slovensko prilákať nových investorov?

Nedostatok pracovníkov pociťujú už takmer všetky odvetvia. Firmy sa preto snažia prilákať ľudí zvyšovaním miezd. Konkurenčná výhoda Slovenska sa pomaly vytráca. Čím by malo Slovensko po novom lákať firmy a investorov? Sú to inovácie, a kvalita podnikateľského prostredia, no zatiaľ k tomu nedochádza.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Marek Mittaš | 09.08.2017 00:00 Na život na dlh si zvykol štát i občania, no kam až ďaleko sa dá zájsť?

Svetový dlh vzrástol minulý rok na vyše 325 percent globálneho HDP a dosiahol viac ako 200 biliónov eur. Verejný dlh štátov Európskej únie dosahuje podľa Eurostatu 89 percent HDP so sumou cez deväť biliónov eur a dlh Slovenska v prvom kvartáli predstavoval približne 44 miliárd eur. Podľa NBS má aspoň nejakú formu úveru takmer 37 percent slovenských domácností. Dlh je súčasťou každodenného života, no ako ďaleko sa až dá zájsť? Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Furmaník st. | 01.08.2017 00:00 Pásová výroba? Na každom kroku policajt s obuškom! Zrkadlo mesiaca očami politikov, investorov i bežných občanov

Briti tešiaci sa na Brexit budú chudnúť a Trumpove väzby na Rusko nateraz finančnými trhmi neotriasli. Otázka ale znie, či pracovné agentúry môžu ohroziť dôveryhodnosť Slovenska v investičných kruhoch a či robot nahradí autora komentárov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 07.08.2017 00:00 Trhy s napätím sledujú každé slovo na perách centrálnych bankárov

Americké akciové trhy sa v júli posunuli na nové historické maximá, k čomu prispel silný začiatok podnikovej výsledkovej sezóny za druhý kvartál. Európske burzy len stagnovali, keď ich napriek rastu ziskovosti firiem ťažilo silné euro. Darilo sa aj emerging trhom pre robustný ekonomický rast lokálnych ekonomík ako aj pre vädnúci dolár. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »