Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme našim partnerom:                                                                                                                                                                   

fincentrum-logo

hviezdne-byvanie


facebook-logo_1

Trhy znepokojila neschopnosť D. Trumpa presadiť reformy

Trhy znepokojila neschopnosť D. Trumpa presadiť reformy

Finančné trhy nepriaznivo ohodnotili prvé politické kroky nového amerického prezidenta, najmä jeho neschopnosť zrušiť Obamacare. To vzbudilo obavy, či sa mu podarí presadiť ďalšie body jeho volebného programu. Na druhej strane investorov potešili výsledky holandského referenda ako aj predvolebné prieskumy z Francúzska. Vyzerá to tak, že na starom kontinente sa nenaplnia čierne obavy a vlna populizmu sa zastaví, alebo aspoň spomalí.

Akciové trhy prepisovali rekordy

Americké akciové trhy v úvode mesiaca pochodovali nahor a prepisovali historické maximá pri viac-menej nezlomenom presvedčení investorov, že sľúbené prorastové reformy prezidenta Donalda Trumpa budú skôr či neskôr, ale pomerne hladko a bez väčšieho oneskorenia prijaté. Navyše makrodáta hovorili o nadpriemernom raste globálnej ekonomiky, čo by malo prospievať aj ďalšiemu rastu firemných ziskov, a zvýšenie sadzieb Fedom bolo široko očakávané. Okrem toho nebol sprievodný slovník centrálnej banky po zasadnutí až taký jastrabí.

Ku korekcii prišlo až v druhej polovici mesiaca, keď sa ukázala nejednotnosť Republikánskej strany v americkom Kongrese, vo chvíli keď ním neprešla reforma zdravotníctva. Vytvorilo to obavy z toho, či komplexnú daňovú reformu a fiškálne stimuly dokáže nový prezident rýchlo schváliť a implementovať.

Európske akcie v priebehu celého marca solídne rástli. Dôvodom bol pokles rizík politického vývoja v Európe. Holandské parlamentné voľby znamenali jasnú porážku populistu Geerta Wildersa a navyše ostatné predvolebné prieskumy pred francúzskymi prezidentskými voľbami naznačujú, že by ich mal pomerne presvedčivo vyhrať bývalý ľavičiar Emmanuel Macron. A k tomu všetkému sa pridávajú veľmi dobré predstihové indikátory, ktoré hovoria o pokračovaní robustného rastu ekonomiky EÚ a eurozóny.

Veľmi dobre sa darilo aj akciovým trhom na rýchlo sa rozvíjajúcich trhoch, ktoré od začiatku roka svojím rastom prekonali rozvinuté trhy. Vďačia za to pomerne stabilnému rastu čínskej ekonomiky, ktorá nateraz medzi trhovými hráčm nevyvoláva žiadnu nervozitu, ako aj faktu, že dolár sa neposilňoval a výnosy amerických dlhopisov sú stále relatívne nízke, pričom trhy nateraz kalkulujú len s veľmi pozvoľným sprísňovaním menovej politiky v Spojených štátoch. 

Dlhopisové trhy  

Krátky koniec americkej výnosovej krivky v prvej polovici mesiaca rástol a atakoval pri dvojročnej splatnosti 1,4-percentnú hladinu, čo je najvyššiu úroveň od leta 2009. Stáli za tým rastúci inflačný tlak, zverejňovanie solídnych makrodát a tiež jastrabí slovník predstaviteľov Fedu, dokonca aj tých, ktorí zvykli byť tradične opatrní ohľadne sprísňovania menovej politiky, čo viedlo trhy k takmer 100-percentnému presvedčeniu o zvýšení sadzieb na marcovom zasadnutí. Posúvalo to zároveň dlhý koniec výnosovej krivky nahor nad 2,6-percenta pri 10-ročnej splatnosti. Hoci Fed zvýšil sadzby, vyhlásenie z jeho zasadnutia nebolo tak presvedčivo jastrabie.

Súčasne sa v druhej polovici mesiaca na trhoch opäť začali objavovať pochybnosti o tom, či vláda Donalda Trumpa dokáže rýchlo presadiť probiznisové opatrenia potom, čo v Kongrese neprešlo zrušenie Obamacare a jeho nahradenie novou zdravotnou legislatívou. Výsledkom bol odraz cien amerických dlhopisov nahor. Veľmi podobný vývoj nastal aj v prípade dlhopisov eurozóny. Výnosy v prvej polovici mesiaca rástli pri odraze inflácie a silných makrodátach, ako aj pre špekulácie, že by to mohlo viesť ECB k zvýšeniu sadzieb ešte v tomto roku – a teda ešte pred koncom kvantitatívneho uvoľňovania.

Navyše medzi obchodníkov sa dostavila úľava z výsledku holandských parlamentných volieb, kde jasne vyhrali proeurópske strany, a predovšetkým hlavným favoritom vo francúzskych prezidentských voľbách sa stal ľavicový centrista Emannuel Macron. On by mal podľa prieskumov jasne zdolať populistku Marine Le Penovú. Nemecký dvojročný výnos sa dostal z historických miním – 0,95 percenta nahor o približne 20 bázických bodov a dlhý koniec z 0,2 percenta na takmer 0,5 percenta pri 10-ročnej splatnosti. V druhej časti mesiaca však prišlo vytriezvenie a pokles eurovej výnosovej krivky, keď sa zdá, že zvýšenie sadzieb ECB v tomto roku nepríde a banka dodrží svoj záväzok udržať ich na súčasných úrovniach určitý čas po ukončení programu nákupu aktív.

Komoditné trhy  

Zlato sa pohybovalo voči výnosom dlhopisov inverzne. To znamená, že v prvej polovici mesiaca klesalo k hranici 1 200 dolárov, keď trhy počítali s perfektným zlatovlasým prostredím. Teda s robustným, zrýchľujúcim sa rastom svetovej ekonomiky pri nie príliš vysokom inflačnom tlaku. Zároveň existovala viera, že Biely dom dokáže bez problémov presadiť daňovú reformu, a fiškálne stimuly a riziká politického vývoja v eurozóne ustupovali. V druhej polovici mesiaca dostal tento scenár trhliny a zlato sa tak vrátilo o 50 dolárov vyššie, aby mesiac napokon ukončil bezo zmeny.

Ropa sa po troch mesiacoch vymanila z úzkeho obchodného pásma. WTI a miestami aj Brent klesli pod 50-dolárovú hranicu. Zásoby čierneho zlata totiž v USA rástli a dosahovali historické rekordy vysoko nad sezónny priemer, pričom rástla ťažba z bridlíc. Trhy začali spochybňovať účinnosť zníženia ťažby krajinami OPEC a ďalšími veľkými producentmi, pričom aj zo Saudskej Arábie sa ozývali hlasy, že pri nedostatočnej spolupráci ostatných strán nebude znižovať ťažbu. V závere mesiaca sa ropa vrátila nad 50-dolárovú hranicu, keď trhy predpokladajú, že OPEC predĺži dohodu o znížení ťažby o ďalších šesť mesiacov.

Devízové trhy

Euro sa v marci posilňovalo voči väčšine hlavných svetových mien. Pomohol mu výrazný pokles nervozity okolo politického vývoja v Európe. Ostatné predvolebné prieskumy pred francúzskymi prezidentskými voľbami ukazujú, že protieurópsky orientovaná Marine Le Penová má len malé šance na víťazstvo, hoci v prvom kole volieb by mohla získať najviac hlasov. V druhom kole by ju však mal s veľkou rezervou poraziť nezávislý ľavicový kandidát Emannuel Macron. Plusom pre sentiment voči euro bola aj presvedčivá porážka populistu Geerta Wildersa v holandských parlamentných voľbách.

Navyše inflácia v eurozóne ďalej rástla a makrodáta ukazujú na dobrú kondíciu ekonomiky eurozóny. To začalo vyvolávať špekulácie, že ECB by mohla zvýšiť sadzby ešte pred koncom roka, a teda pred ukončením kvantitatívneho uvoľňovania, čo trhy začali okamžite aj započítavať. Viacerí jej predstavitelia takúto možnosť naznačili. Až v závere mesiaca euro podstatnú časť svojich ziskov zmazalo, keď sa na trhoch objavili správy zo zdrojov ECB, ktoré hovoria o tom, že banka rozhodne nebude zvyšovať sadzby v tomto roku, čo potvrdil aj jej šéf ekonóm Peter Praet.

Dolár bol, naopak, v hlbokej defenzíve, keďže trhy stále nepripúšťajú možnosť dynamického zvyšovania sadzieb Fedom. Marcové zvýšenie bolo obklopené len opatrným slovníkom. Navyše obchodníci majú pochybnosti, že americká vláda dokáže rýchlo presadiť opatrenia na podporu rastu ekonomiky. Mínusom pre dolár bol aj fakt, že sa darí nielen americkej, ale aj svetovej ekonomike. Teda, že aj ostatné meny sa môžu oprieť o silné lokálne makrodáta, a nie je to len dolár.

Autori sú analytikmi J&T banky.

Trhy znepokojila neschopnosť D. Trumpa presadiť reformy

Trhy znepokojila neschopnosť D. Trumpa presadiť reformy >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

Peter Apolen | 23.05.2017 00:00 Podielové fondy objavuje stále viac drobných investorov

Slováci majú už v podielových fondoch uložené vklady v hodnote 7,57 miliardy eur. Túto formu investovania tak objavuje stále viac bežných ľudí nachádzajúcich v nich výhodnejšiu alternatívu k nič nezarábajúcim bankovým účtom. Napriek tomu je ešte stále veľa takých, pre ktoré sú fondy opradené tajomstvom. Informácie pre nich sa pokúsime poskytnúť v nasledovnom rozhovore s Ivanom Znášikom, výkonným riaditeľom Slovenskej asociácie správcovských spoločností. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Pieružek | 22.05.2017 00:00 Investície do nehnuteľností? Hľadajte radšej mimo Bratislavy

Už je to pár týždňov odkedy som napísal svoj posledný článok. Dôvod je jednoduchý – mal som plné ruky práce s novými investíciami. V tomto článku sa pozrieme na jednu konkrétnu, ktorú som práve v týchto dňoch dokončil. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 19.05.2017 00:00 Cez avokádo a karfiol k investičnému portfóliu

Investičný svet je pri svojich vážnych témach niekedy príliš vzdialený bežným ľuďom. Ponúkame preto ľahšiu tému, ktorá sa týka väčšiny z nás a pritom môže mať na investície podobne zaujímavý dopad. Ide o zdravú stravu, ktorá ženie nahor ceny trendy komodít a vytvára priestor aj pre investorov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 15.05.2017 00:00 Antverpami - vlani "pretiekli" diamanty za 44 mld. eur

Belgickým mestom podľa údajov zverejnených Antverpským diamantovým centrom prešlo minulý rok až 202 miliónov karátov týchto drahých kameňov v hodnote 48 miliárd dolárov, čo je päť percent viac ako pred rokom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 12.05.2017 00:00 Čo znamená víťazstvo Macrona pre trhy a investorov

Odborníci z investičnej spoločnosti Fidelity analyzujú, čo bude víťazstvo Emmanuela Macrona vo Francúzsku znamenať pre trhy a investorov a kde by sa mohli vyskytnúť potenciálne investičné príležitosti. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

26.05.2017 10:03 Ranný prehľad trhov 26. 5. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.05.2017 10:23 Ranný prehľad trhov 25. 5. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.05.2017 09:21 Transformované fondy poráží i inflace. Světlejší zítřky nečekejte

Pouze třem z osmi penzijních společností se v rámci transformovaných fondů podařilo překonat inflaci. Reálné zhodnocení ostatních fondů bylo záporné. Vyhlídky na letošní rok přitom také nejsou příliš příznivé. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

24.05.2017 10:54 Ranný prehľad trhov 24. 5. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

23.05.2017 14:39 Apple sa dohodol s Nokiou na urovnaní patentových sporov

Doterajší rivali, ktorí sa proti sebe viedli niekoľko súdnych sporov o patentovú ochranu pri výrobe mobilov, sa dohodli na vyrovnaní. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Redakcia | 12.05.2017 00:00 Čo znamená víťazstvo Macrona pre trhy a investorov

Odborníci z investičnej spoločnosti Fidelity analyzujú, čo bude víťazstvo Emmanuela Macrona vo Francúzsku znamenať pre trhy a investorov a kde by sa mohli vyskytnúť potenciálne investičné príležitosti. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Stanislav Pánis | 09.05.2017 00:00 Čo ovplyvňovalo finančné trhy v apríli

Finančné trhy v apríli ovplyvňovala politika. Kým v Európe to bolo očakávanie z výsledku prvého kola francúzskych prezidentských volieb, v USA boli trhy sústredené na to, či a aké, opatrenia sa novému americkému prezidentovi Donaldovi Trumovi podarí pretaviť do praxe počas prvých sto dní v úrade. V svetovom meradle emócie vyvolával hroziaci konflikt v Sýrii. Zhodnotenie vývoja finančných trhov v apríli prinášame v nasledujúcej analýze.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 15.05.2017 00:00 Antverpami - vlani "pretiekli" diamanty za 44 mld. eur

Belgickým mestom podľa údajov zverejnených Antverpským diamantovým centrom prešlo minulý rok až 202 miliónov karátov týchto drahých kameňov v hodnote 48 miliárd dolárov, čo je päť percent viac ako pred rokom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 19.05.2017 00:00 Cez avokádo a karfiol k investičnému portfóliu

Investičný svet je pri svojich vážnych témach niekedy príliš vzdialený bežným ľuďom. Ponúkame preto ľahšiu tému, ktorá sa týka väčšiny z nás a pritom môže mať na investície podobne zaujímavý dopad. Ide o zdravú stravu, ktorá ženie nahor ceny trendy komodít a vytvára priestor aj pre investorov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »