Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme našim partnerom:                                                                                                                                                                   

fincentrum-logo

hviezdne-byvanie


facebook-logo_1

Týždeň vo financiách: Liek na europroblémy predstavia najskôr v stredu

Autor: Ľuboslav Kačalka | 24.10.2011 01:00 | Kategórie: Editorial | 0 komentárov
Týždeň vo financiách: Liek na europroblémy predstavia najskôr v stredu

Predstavitelia krajín eurozóny si nechali výsledky víkendového stretnutia v Bruseli pre seba. Verejnosť sa viac dozvie najskôr v stredu, keď sa eurolídri stretnú opäť. Podľa neoficiálnych informácií sa zatiaľ nedohodli na navýšení eurovalu, ani na rekapitalizácii európskych bánk. Spor sa má týkať zapojenia ECB do riešenia eurokrízy.

Premiérka Iveta Radičová uviedla, že eurozóna hľadá menšie zlo, pričom si vyberá medzi infláciou a nezamestnanosťou. Zapojenie prostriedkov ECB zvýši inflačné tlaky, ale zabráni znižovaniu nezamestnanosti. Bez tlačiarne ECB sa síce inflácia udrží nízko, ale ľudí bez práce bude pribúdať rýchlejšie. Odstupujúca šéfka slovenskej vlády považuje za dôležitejšie vysporiadať sa s nezamestnanosťou.

Ratingová agentúra Standard & Poor's medzitým pohrozila, že zníži krajinám eurozóny ratingy, ak eurozóna upadne do recesie. V prípade, že sa problémy v eurozóne ďalej prehĺbia, agentúra zníži ratingy o jeden až dva stupne Francúzsku, Španielsku, Taliansku, Írsku a Portugalsku. Pod ďalším prehĺbením problémov má agentúra na mysli predovšetkým druhé dno krízy v eurozóne, respektíve recesiu s vysokými úrokovými sadzbami.

To, že euroval v súčasnej výške na záchranu eurozóny stačiť nebude, priblížil analytik TRIMBroker Tomáš Plavek v komentári nazvanom Napakovaný euroval nie je bazukou.

Parlament odklepol bankovú daň

Dieru v domácom štátnom rozpočte majú zaplátať banky. Celý sektor odvedie štátu v budúcom roku okrem daní aj viac ako 80 miliónov eur prostredníctvom špeciálneho odvodu. Namiesto pôvodných 0,2% z vybraných pasív ho vláda zvýšila až na 0,4%. Parlament už zmenu odsúhlasil.

Samotné banky hovoria, že odvod je privysoký a negatívne zasiahne do schopnosti bánk tvoriť kapitál potrebný k úverovaniu a tým aj naštartovaniu ekonomiky.  

Zmeny v stavebnom sporení nebudú

Kým banková daň platí, zmeny v stavebnom sporení nie. Niekoľko ex-koaličných poslancov z SaS nepodporilo prezidentom vrátený zákon o stavebnom sporení. Zníženie poplatkov a obmedzenie vyplácania štátnej prémie tak od januára nebudú platiť.

Zmeny v zákone o stavebnom sporení schválili poslanci ešte v polovici septembra. Prezident však zákon nepodpísal a 6. októbra ho vrátil NR SR, pretože nesúhlasí s retroaktivitou. Nepáči sa mu, že nárok na štátnu prémiu by stratili aj sporitelia, ktorí o medziúver požiadali pred platnosťou zákona. Prezident pripomenul, že "k imanentným znakom právneho štátu neodmysliteľne patrí aj požiadavka právnej istoty a ochrany dôvery občanov v právny poriadok, súčasťou čoho je i zákaz spätného pôsobenia právnych predpisov."

Prezident preto navrhol, aby sa obmedzenie vyplácania štátnej prémie netýkalo sporiteľov, ktorým bol poskytnutý stavebný medziúver pred 1. januárom 2012. Ministerstvo financií prezidentovu pripomienku nezapracovalo.

Proti návrhu dnes hlasovali Stanislav Fořt a Juraj Droba z SaS. Erika Jurinová, Peter Kalist a Martin Fecko z klubu SaS sa hlasovania zdržali. Za návrh nehlasoval ani nezávislý poslanec Andrej Ďurkovský.

Neschválenie zmien vyvolalo ostrú reakciu ministerstva financií: "Počas náročných politických rokovaní o budúcej podobe štátnej podpory stavebného sporenia strana SaS opakovane otvárala otázku úplného zrušenia dotovania tohto biznisu. Dnešné hlasovanie v parlamente, keď kvôli niekoľkým poslancom tejto strany nebolo prelomené prezidentské veto, ukazuje, ako to SaS skutočne myslí so svojou principiálnosťou," reagovalo na neschválenie novely zákona ministerstvo financií prostredníctvom hovorcu Martina Jaroša.

Spoločnosť Fincentrum sa z neschválenia zmien teší: „Vítame snahu znížiť klientské poplatky, považujeme však za nesprávne zároveň obmedzovať poberanie štátnej prémie ako významného stimulu pre rozvoj bývania,“ hovorí riaditeľ spoločnosti Fincentrum Milan Repka. „Denno-denne sa stretávam s finančnými požiadavkami našich klientov. Väčšina z nich túži po vlastnom bývaní alebo po zrekonštrukovaní zastaraného bytového fondu, ale pre mnohých z nich je cesta k vlastnému bytu cez hypotekárny úver ťažko priechodná. Polovica Slovákov mala vlani disponibilný príjem nižší ako 510 eur*, mnohí dokonca výrazne nižší. Nízkopríjmové skupiny sa v horšom prípade k hypotekárnemu úveru vôbec nedostanú, v lepšom prípade si za nízku bonitu priplatia vysokou úrokovou sadzbou. Financovanie bývania prostredníctvom stavebného úveru pre nich znamená dosiahnuteľnú a finančne zvládnuteľnú alternatívu.“

Hľadáte najlepší úrok?

V poslednom období sa roztrhlo vrece s ponukami zaujímavých úrokových sadzieb na termínovaných vkladoch. Banky nezaostávajú ani v ponuke rôznych sofistikovaných produktov. Investujeme.sk sa detailnejšie pozrelo na produktovú škálu v oblasti jednoduchých sporiacich schém, ktoré v súčasnosti trh ponúka a nato, aký vývoj predpokladajú v tejto oblasti slovenské banky.

Ďalšie zatvorené banky v USA

Koncom týždňa americké úrady zatvorili ďalšie štyri banky. Ich celkový počet od začiatku roka dosiahol číslo 84. Podľa aktuálnych údajov z Federálneho úradu na ochranu vkladov (FDIC) ide o Community Banks of Colorado, Greenwood, Community Capital Bank, Jonesboro, Decatur First Bank, Decatur a Old Harbor Bank, Clearwater. Všetky štyri patria do skupiny menších a malých bánk.

Nezamestnanosť na maximách z roku 2005

V septembri podľa posledných údajov ÚPSVaR vzrástla nezamestnanosť z augustových 13,12% na 13.37%, čo predstavuje najvyššiu nezamestnanosť od januára 2005.

Ako informuje Dávid Dereník z UniCredit Bank, tak ako každý rok, september je pravidelne spojený s prílevom absolventov stredných škôl, ktorí majú od roku 2009 výraznejšie problémy nájsť si prácu a tak je september spojený s rastom nezamestnanosti. Celkový stav absolventov v evidencii sa však znížil v porovnaní s minulým rokom o 3,6%. Na prvý pohľad sa tak môže zdať, že absolventi si dnes ľahšie nájdu prácu avšak tieto čísla skresľuje demografická krivka, podľa ktorej by malo byť obyvateľov medzi 15-19 rokom dnes o 5% menej ako v minulom roku.

Tento fakt tak nahráva aj menšiemu prílevu absolventov do evidencie ako aj menšiemu stavu absolventov v porovnaní s minulým rokom. Nemyslíme si, že dnes sú pre absolventov podmienky na trhu práce lepšie ako pred rokom, kedy priemysel zažíval rekordný pokrízový rast. Časť absolventov si pravdepodobne prácu nájde, ale výrazná väčšina a to najmä absolventov stredných škôl je odkázaných na úrady práce.

Viac ako 150 tisíc áut nemá PZP

Podľa údajov Slovenskej kancelárie poisťovateľov je približne 157 tisíc nepoistených. Celkovo jazdí po našich cestách viac ako dva milióny áut. Aj nepoistené autá však spôsobujú škody. Kancelária poisťovateľov eviduje ročne nezanedbateľných zhruba 5000 škôd spôsobených práve týmito vozidlami.

Slovensko je v tomto ukazovateli na chvoste v rámci EÚ s podielom 6% nepoistených vozidiel. Pre porovnanie, v západných krajinách, ako je napríklad Rakúsko, je podiel nepoistených vozidiel na úrovni pol percenta, v susednom Česku je to 2,5 percenta a v Maďarsku 3 percentá.

Povinné zmluvné poistenie pritom kryje škody do výšky pol milióna eur na majetku a až 2,5 milióna eur na zdraví a v budúcom roku bude krytie dvojnásobné.

Ľudí bude 7 miliárd

Už iba dni nás delia od momentu, keď na našej planéte bude žiť sedem miliárd ľudí. Iba pred 12 rokmi ľudstvo prekonalo hranicu 6 miliárd a podľa predpovede OSN by sa mal 7-miliardtý človek narodiť už 31. októbra 2011.

Týždeň vo financiách: Liek na europroblémy predstavia najskôr v stredu

Týždeň vo financiách: Liek na europroblémy predstavia najskôr v stredu >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
Reklama

 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Editorial

Peter Furmaník st. | 23.05.2016 00:00 Iba jediná banka ide osamelo proti prúdu (Týždeň vo financiách očami komentátora)

Dve mohutné tučné ženské nohy to nepotiahnu! Ratingová agentúra Fitch upozornila, že Brexit by nepoškodil len Britániu, ale aj všetky ostatné ekonomiky EÚ a vedenie Microsoftu sa nechalo počuť, že zastaví investície. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Furmaník st. | 16.05.2016 00:00 Americkí kapitalisti nám nariadili euro a odvtedy sa máme zle (Týždeň vo financiách očami komentátora)

„Zeman je veľký človek, ten sa nedá dirigovať Američanmi a preto Česi nemajú euro, majú sa dobre a nemusia počúvať cudzie mocnosti,“ hovorila moja susedka z vedľajšieho bloku, inak vášnivá psičkárka. Okrem iných dobrých vlastností má aj tú, že rada sleduje TV správy a nahlas ich komentuje pri stretnutiach s ďalšími majiteľmi psíkov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Furmaník st. | 09.05.2016 00:00 Americká centrálna si počká na Brexit, Madonna zabojuje s eurosvätuškármi (Týždeň vo financiách očami komentátora)

Mal raz jeden chlapík poschodový dom. Furt na ňom dačo vylepšoval, skrášľoval, do okien na poschodí nainštaloval žalúzie so senzormi, ktoré sa prispôsobujú intenzite slnečného svitu, do jedného okna si namontoval veľký ďalekohľad, aby sa mohol kochať pohľadom na krajinu. Nevšimol si však, že so základmi stavby nie je čosi v poriadku a vyčačkaný dom nakoniec spadol. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Furmaník st. | 02.05.2016 00:00 Tečúca prvomájová krv sa pýta: Pôjde Draghi na nemecký koberec? (Týždeň vo financiách očami komentátora)

Vo vchode do bytovky sa pri výťahu rozprávali traja chlapci vo veku cca 15 rokov. „Škoda, že prvý máj vychádza teraz na nedeľu, lebo keby na iný deň, máme v škole voľno!“ Škoda, prikývol druhý a opýtal sa: „Na čo je vlastne prvý máj?“ Ale ani ďalší to nevedel a spýtavo sa pozrel na mňa, či ja neviem. „Neviem,“ povedal som pre istotu, lebo som sa bál, že mi jednu trafí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Furmaník st. | 25.04.2016 00:00 Je za nízku infláciu v eurozóne zodpovedná Mohamedova smrť v roku 632? (Týždeň vo financiách očami komentátora)

Nemeckí dôchodcovia zúrivo pľujú na taliansku čižmu a volajú po návrate k milovanej marke. Odzneli názory, že centrálna banka musí pracovať nezávisle od politikov, no i tak sa jej nedarí priblížiť k inflačnému cieľu. Za všetkým sú nízke ceny ropy a za nimi aj náboženské rozbroje a otázka, či proroka má nasledovať obyčajný človek s grimasami.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Editorial

10.02.2012 15:52 Petr Zámečník pre idnes.cz: Nevedel som, že protesty nemôžem fotiť

Indonézske úrady vyhostili Čecha Petra Zámečníka, ktorý v provincii Západná Papua fotografoval demonštráciu za nezávislosť regiónu. On sám v rozhovore pre idnes.cz tvrdí, že išlo o nedorozumenie. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

08.02.2012 15:34 Prehlásenie k zadržaniu šéfredaktora Fincentrum Media

Skupina Fincentrum prijala so znepokojením správu o zadržaní šéfredaktora divízie Fincentrum Media Petra Zámečníka indonézskou políciou. Petr Zámečník je šéfredaktorom Fincentrum Media od roku 2007, pod jeho vedenie spadajú v Českej republike odborné portály Hypoindex.cz, Investujeme.cz alebo ČeskéReformy.cz. Celá správa »

Komentárov: 2 / 2 Posledný komentár: 09.02.2012 09:02

18.12.2011 21:12 Rozlúčenie s Václavom Havlom

Dovoľte nám, aby sme sa menom Fincentra rozlúčili so zosnulým prezidentom Václavom Havlom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

06.11.2008 16:44 Pripravujeme spustenie odborného servera investujeme.sk

Na týchto stránkach nájdete odborné informácie z oblasti investovania, finančného poradenstva, penzijného sporenia, poisťovníctva a bankovníctva. Server www.investujeme.sk skúšobne spustíme začiatkom decembra a v plnej prevádzke bude od januára 2009. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Editorial za posledných 14 dní

Peter Furmaník st. | 16.05.2016 00:00 Americkí kapitalisti nám nariadili euro a odvtedy sa máme zle (Týždeň vo financiách očami komentátora)

„Zeman je veľký človek, ten sa nedá dirigovať Američanmi a preto Česi nemajú euro, majú sa dobre a nemusia počúvať cudzie mocnosti,“ hovorila moja susedka z vedľajšieho bloku, inak vášnivá psičkárka. Okrem iných dobrých vlastností má aj tú, že rada sleduje TV správy a nahlas ich komentuje pri stretnutiach s ďalšími majiteľmi psíkov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Furmaník st. | 09.05.2016 00:00 Americká centrálna si počká na Brexit, Madonna zabojuje s eurosvätuškármi (Týždeň vo financiách očami komentátora)

Mal raz jeden chlapík poschodový dom. Furt na ňom dačo vylepšoval, skrášľoval, do okien na poschodí nainštaloval žalúzie so senzormi, ktoré sa prispôsobujú intenzite slnečného svitu, do jedného okna si namontoval veľký ďalekohľad, aby sa mohol kochať pohľadom na krajinu. Nevšimol si však, že so základmi stavby nie je čosi v poriadku a vyčačkaný dom nakoniec spadol. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »