Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Týždeň vo financiách: Liek na europroblémy predstavia najskôr v stredu

Autor: Ľuboslav Kačalka | 24.10.2011 01:00 | Kategórie: Editorial | 0 komentárov
Týždeň vo financiách: Liek na europroblémy predstavia najskôr v stredu

Predstavitelia krajín eurozóny si nechali výsledky víkendového stretnutia v Bruseli pre seba. Verejnosť sa viac dozvie najskôr v stredu, keď sa eurolídri stretnú opäť. Podľa neoficiálnych informácií sa zatiaľ nedohodli na navýšení eurovalu, ani na rekapitalizácii európskych bánk. Spor sa má týkať zapojenia ECB do riešenia eurokrízy.

Premiérka Iveta Radičová uviedla, že eurozóna hľadá menšie zlo, pričom si vyberá medzi infláciou a nezamestnanosťou. Zapojenie prostriedkov ECB zvýši inflačné tlaky, ale zabráni znižovaniu nezamestnanosti. Bez tlačiarne ECB sa síce inflácia udrží nízko, ale ľudí bez práce bude pribúdať rýchlejšie. Odstupujúca šéfka slovenskej vlády považuje za dôležitejšie vysporiadať sa s nezamestnanosťou.

Ratingová agentúra Standard & Poor's medzitým pohrozila, že zníži krajinám eurozóny ratingy, ak eurozóna upadne do recesie. V prípade, že sa problémy v eurozóne ďalej prehĺbia, agentúra zníži ratingy o jeden až dva stupne Francúzsku, Španielsku, Taliansku, Írsku a Portugalsku. Pod ďalším prehĺbením problémov má agentúra na mysli predovšetkým druhé dno krízy v eurozóne, respektíve recesiu s vysokými úrokovými sadzbami.

To, že euroval v súčasnej výške na záchranu eurozóny stačiť nebude, priblížil analytik TRIMBroker Tomáš Plavek v komentári nazvanom Napakovaný euroval nie je bazukou.

Parlament odklepol bankovú daň

Dieru v domácom štátnom rozpočte majú zaplátať banky. Celý sektor odvedie štátu v budúcom roku okrem daní aj viac ako 80 miliónov eur prostredníctvom špeciálneho odvodu. Namiesto pôvodných 0,2% z vybraných pasív ho vláda zvýšila až na 0,4%. Parlament už zmenu odsúhlasil.

Samotné banky hovoria, že odvod je privysoký a negatívne zasiahne do schopnosti bánk tvoriť kapitál potrebný k úverovaniu a tým aj naštartovaniu ekonomiky.  

Zmeny v stavebnom sporení nebudú

Kým banková daň platí, zmeny v stavebnom sporení nie. Niekoľko ex-koaličných poslancov z SaS nepodporilo prezidentom vrátený zákon o stavebnom sporení. Zníženie poplatkov a obmedzenie vyplácania štátnej prémie tak od januára nebudú platiť.

Zmeny v zákone o stavebnom sporení schválili poslanci ešte v polovici septembra. Prezident však zákon nepodpísal a 6. októbra ho vrátil NR SR, pretože nesúhlasí s retroaktivitou. Nepáči sa mu, že nárok na štátnu prémiu by stratili aj sporitelia, ktorí o medziúver požiadali pred platnosťou zákona. Prezident pripomenul, že "k imanentným znakom právneho štátu neodmysliteľne patrí aj požiadavka právnej istoty a ochrany dôvery občanov v právny poriadok, súčasťou čoho je i zákaz spätného pôsobenia právnych predpisov."

Prezident preto navrhol, aby sa obmedzenie vyplácania štátnej prémie netýkalo sporiteľov, ktorým bol poskytnutý stavebný medziúver pred 1. januárom 2012. Ministerstvo financií prezidentovu pripomienku nezapracovalo.

Proti návrhu dnes hlasovali Stanislav Fořt a Juraj Droba z SaS. Erika Jurinová, Peter Kalist a Martin Fecko z klubu SaS sa hlasovania zdržali. Za návrh nehlasoval ani nezávislý poslanec Andrej Ďurkovský.

Neschválenie zmien vyvolalo ostrú reakciu ministerstva financií: "Počas náročných politických rokovaní o budúcej podobe štátnej podpory stavebného sporenia strana SaS opakovane otvárala otázku úplného zrušenia dotovania tohto biznisu. Dnešné hlasovanie v parlamente, keď kvôli niekoľkým poslancom tejto strany nebolo prelomené prezidentské veto, ukazuje, ako to SaS skutočne myslí so svojou principiálnosťou," reagovalo na neschválenie novely zákona ministerstvo financií prostredníctvom hovorcu Martina Jaroša.

Spoločnosť Fincentrum sa z neschválenia zmien teší: „Vítame snahu znížiť klientské poplatky, považujeme však za nesprávne zároveň obmedzovať poberanie štátnej prémie ako významného stimulu pre rozvoj bývania,“ hovorí riaditeľ spoločnosti Fincentrum Milan Repka. „Denno-denne sa stretávam s finančnými požiadavkami našich klientov. Väčšina z nich túži po vlastnom bývaní alebo po zrekonštrukovaní zastaraného bytového fondu, ale pre mnohých z nich je cesta k vlastnému bytu cez hypotekárny úver ťažko priechodná. Polovica Slovákov mala vlani disponibilný príjem nižší ako 510 eur*, mnohí dokonca výrazne nižší. Nízkopríjmové skupiny sa v horšom prípade k hypotekárnemu úveru vôbec nedostanú, v lepšom prípade si za nízku bonitu priplatia vysokou úrokovou sadzbou. Financovanie bývania prostredníctvom stavebného úveru pre nich znamená dosiahnuteľnú a finančne zvládnuteľnú alternatívu.“

Hľadáte najlepší úrok?

V poslednom období sa roztrhlo vrece s ponukami zaujímavých úrokových sadzieb na termínovaných vkladoch. Banky nezaostávajú ani v ponuke rôznych sofistikovaných produktov. Investujeme.sk sa detailnejšie pozrelo na produktovú škálu v oblasti jednoduchých sporiacich schém, ktoré v súčasnosti trh ponúka a nato, aký vývoj predpokladajú v tejto oblasti slovenské banky.

Ďalšie zatvorené banky v USA

Koncom týždňa americké úrady zatvorili ďalšie štyri banky. Ich celkový počet od začiatku roka dosiahol číslo 84. Podľa aktuálnych údajov z Federálneho úradu na ochranu vkladov (FDIC) ide o Community Banks of Colorado, Greenwood, Community Capital Bank, Jonesboro, Decatur First Bank, Decatur a Old Harbor Bank, Clearwater. Všetky štyri patria do skupiny menších a malých bánk.

Nezamestnanosť na maximách z roku 2005

V septembri podľa posledných údajov ÚPSVaR vzrástla nezamestnanosť z augustových 13,12% na 13.37%, čo predstavuje najvyššiu nezamestnanosť od januára 2005.

Ako informuje Dávid Dereník z UniCredit Bank, tak ako každý rok, september je pravidelne spojený s prílevom absolventov stredných škôl, ktorí majú od roku 2009 výraznejšie problémy nájsť si prácu a tak je september spojený s rastom nezamestnanosti. Celkový stav absolventov v evidencii sa však znížil v porovnaní s minulým rokom o 3,6%. Na prvý pohľad sa tak môže zdať, že absolventi si dnes ľahšie nájdu prácu avšak tieto čísla skresľuje demografická krivka, podľa ktorej by malo byť obyvateľov medzi 15-19 rokom dnes o 5% menej ako v minulom roku.

Tento fakt tak nahráva aj menšiemu prílevu absolventov do evidencie ako aj menšiemu stavu absolventov v porovnaní s minulým rokom. Nemyslíme si, že dnes sú pre absolventov podmienky na trhu práce lepšie ako pred rokom, kedy priemysel zažíval rekordný pokrízový rast. Časť absolventov si pravdepodobne prácu nájde, ale výrazná väčšina a to najmä absolventov stredných škôl je odkázaných na úrady práce.

Viac ako 150 tisíc áut nemá PZP

Podľa údajov Slovenskej kancelárie poisťovateľov je približne 157 tisíc nepoistených. Celkovo jazdí po našich cestách viac ako dva milióny áut. Aj nepoistené autá však spôsobujú škody. Kancelária poisťovateľov eviduje ročne nezanedbateľných zhruba 5000 škôd spôsobených práve týmito vozidlami.

Slovensko je v tomto ukazovateli na chvoste v rámci EÚ s podielom 6% nepoistených vozidiel. Pre porovnanie, v západných krajinách, ako je napríklad Rakúsko, je podiel nepoistených vozidiel na úrovni pol percenta, v susednom Česku je to 2,5 percenta a v Maďarsku 3 percentá.

Povinné zmluvné poistenie pritom kryje škody do výšky pol milióna eur na majetku a až 2,5 milióna eur na zdraví a v budúcom roku bude krytie dvojnásobné.

Ľudí bude 7 miliárd

Už iba dni nás delia od momentu, keď na našej planéte bude žiť sedem miliárd ľudí. Iba pred 12 rokmi ľudstvo prekonalo hranicu 6 miliárd a podľa predpovede OSN by sa mal 7-miliardtý človek narodiť už 31. októbra 2011.

Týždeň vo financiách: Liek na europroblémy predstavia najskôr v stredu

Týždeň vo financiách: Liek na europroblémy predstavia najskôr v stredu >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Editorial

Peter Furmaník st. | 01.08.2017 00:00 Pásová výroba? Na každom kroku policajt s obuškom! Zrkadlo mesiaca očami politikov, investorov i bežných občanov

Briti tešiaci sa na Brexit budú chudnúť a Trumpove väzby na Rusko nateraz finančnými trhmi neotriasli. Otázka ale znie, či pracovné agentúry môžu ohroziť dôveryhodnosť Slovenska v investičných kruhoch a či robot nahradí autora komentárov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Furmaník st. | 03.07.2017 00:00 Rozhodnú o budúcnosti eurozóny frustrovaní vojaci a bude mať každá slovenská firma vlastné pohrebníctvo?

Oslovila ma susedka z vedľajšieho paneláku, žena krátko po štyridsiatke, či by som nemohol pomôcť jej synovi s notebookom: „Voľajako mu nefunguje, náhle sa prestal nabíjať, syn hovorí, že je tam vo vnútri asi nejaký zlý kontakt alebo čo…“  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Furmaník st. | 01.06.2017 00:00 Každá bublina raz praskne a Francúzi sa boja o svoje peniažky (Zrkadlo mesiaca očami politikov, investorov i bežných občanov)

Oboch poznám dlhé roky, kedy sa ešte ani nepoznali. Obaja majú tridsať, manželmi sú cca 7 rokov, majú veľký trojizbový byt s dvomi loggiami a dve autá. A nie sú to staré škodovky. Ráno idú do práce každý svojím autom, ale keď nešoférujú, chodia vždy spolu, napríklad aj na nákup bozkávajúc sa ako dve hrdličky. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Furmaník st. | 02.05.2017 00:00 Budeme sa mať ako hovadá! Alebo ako prasatá v žite? (Zrkadlo uplynulého mesiaca očami politikov, investorov i bežných občanov)

Korupcia, ktorá prekáža rastu ekonomiky, na Slovensku akoby už skapínala. Požiadajú Putin, Orbán a Fico, aby boli zdaňovaní vyššou sadzbou než ostatní ľudia? Jazýčkom na váhach sú Francúzi a internet ako fenomén súčasnosti. Ale otázka znie inak: Pôjde sa šéf slovenského parlamentu poriadne ožrať? Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Furmaník st. | 03.04.2017 00:00 Je lepšie schytiť jednu po papuli ľavou alebo pravou rukou? (Zrkadlo uplynulého mesiaca očami politikov, investorov i bežných občanov)

Ako hovorieva jedna z mojich dcér, politikom občas v hlave fajne hrabe. Mnohí za to dostávajú dobre zaplatené a tak sa netreba čudovať, ak robia zo seba ešte väčších idiotov než sú. Týka sa to aj slovenských poslancov i amerického prezidenta. A chlapi, ktorí v nedeľu chodia do bordelu, nech tento komentár radšej nečítajú! Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Editorial

02.01.2017 11:16 Minimálna mzda stúpla od Nového roka na 435 eur

Minimálna mzda vzrástla od Nového roka na 435 eur. Týka sa to zhruba troch percent pracujúcich.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

10.02.2012 15:52 Petr Zámečník pre idnes.cz: Nevedel som, že protesty nemôžem fotiť

Indonézske úrady vyhostili Čecha Petra Zámečníka, ktorý v provincii Západná Papua fotografoval demonštráciu za nezávislosť regiónu. On sám v rozhovore pre idnes.cz tvrdí, že išlo o nedorozumenie. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

08.02.2012 15:34 Prehlásenie k zadržaniu šéfredaktora Fincentrum Media

Skupina Fincentrum prijala so znepokojením správu o zadržaní šéfredaktora divízie Fincentrum Media Petra Zámečníka indonézskou políciou. Petr Zámečník je šéfredaktorom Fincentrum Media od roku 2007, pod jeho vedenie spadajú v Českej republike odborné portály Hypoindex.cz, Investujeme.cz alebo ČeskéReformy.cz. Celá správa »

Komentárov: 2 / 2 Posledný komentár: 09.02.2012 09:02

18.12.2011 21:12 Rozlúčenie s Václavom Havlom

Dovoľte nám, aby sme sa menom Fincentra rozlúčili so zosnulým prezidentom Václavom Havlom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

06.11.2008 16:44 Pripravujeme spustenie odborného servera investujeme.sk

Na týchto stránkach nájdete odborné informácie z oblasti investovania, finančného poradenstva, penzijného sporenia, poisťovníctva a bankovníctva. Server www.investujeme.sk skúšobne spustíme začiatkom decembra a v plnej prevádzke bude od januára 2009. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »