Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme našim partnerom:                                                                                                                                                                   

fincentrum-logo

hviezdne-byvanie


facebook-logo_1

Týždeň vo financiách: Príbeh o čarovnej minci - ako prišiel, tak aj odišiel

Týždeň vo financiách: Príbeh o čarovnej minci - ako prišiel, tak aj odišiel

Zo super-bezpečného švajčiarskeho franku investori utekajú. Krachujúci Cyprus pri žiadosti o finančnú pomoc argumentuje tým, že neprepiera špinavé peniaze a ruským oligarchom sa vraj na Cypre dobre darí iba preto, že krajina im ponúka právnu istotu. Pribudnú nám nové bankovky a Biely dom už upustil od vydania biliónovej záchrannej mince.

K pocitu bezpečia prispela minulý týždeň sada amerických makro-čísel. Jasný pozitívny trend potvrdzuje americký realitný trh čiže pôvodné epicentrum globálnej finančnej krízy v rokoch 2008/2009. Začaté stavby nových domov vystrelili nahor o 12 % a podľa slov hlavného ekonóma Era Poštovní spořitelny Jan Bureša nenechávajú nikoho na pochybách, že realitný biznis bude v nadchádzajúcich kvartáloch pozitívne ovplyvňovat americké HDP i trh práce – žiadosti o dávky v nezamestnanosti napokon klesli už v predchádzajúcom týždni na najnižšie úrovne za posledných päť rokov. 

„Amerika teda vyzerá pozitívne bez ohľadu na teplejšie počasie a stavebné práce spojené s upratovaním po hurikáne Sandy, které mohli trošku nadhodnotiť decembrové čísla,“ dôvodí Bureš.

A názory ďalších analytikov na vývoj americkej ekonomiky? „Myslím si, že miera nezamestnanosti začne rapídne klesať skôr ako očakávajú trhy a dokonca si myslím, že to bude story druhej polovice tohto roka,“ poznamenal pre Investujeme.sk Nic Beecroft zo Saxo Bank. Jeho kolega z banky Peter Garnry to napísal takto: 

„V médiách neustále počúvame reči o tom, ako americký dlh exploduje a dosahuje už 16,4 bilióna dolárov. Poukazuje sa na tzv. americké Dlhové hodiny. Výška dlhu ale nie je zas tak zásadná, ak ju nedáme do správneho kontextu. Nominálny štátny dlh USA bude rásť vždy. Nikto nešpiní General Electric kvôli 60-percentnému pomeru dlhu k aktívam. Každý pritom čaká, že jeho nominálny dlh bude rásť, ak porastú zisky a aktíva. Aby ste mohli robiť kvalifikované súdy o finančnom zdraví USA, musíte vziať do úvahy všetky tri faktory – rozpočet, veľkosť dlhu aj rast nominálneho HDP.“

K povedanému ešte tri  údaje: Čistý príliv dlhodobých investícií v USA dosiahol v novembri 52,3 mld. USD, analytici očakávali len 25,0 mld. USD. Pozitívne makrodáta poslali akcie do zelených čísel a americké akciové indexy dosahujú predkrízové hodnoty. Vo štvrtok sa americký Dow Jones dostal na najvyššie hodnoty od júna 2007 a v piatok svoj rekord ešte prekonal

A ešte jeden zaujímavý citát. „Každý, kto si minulý rok kúpil vo Švajčiarsku kávu, vie, že frank je príšerne nadhodnotený. To sú slová jedného londýnského manažéra hedgeového fondu. Nie je evidentne sám, kto si to myslí. Investori zo super-bezpečného franku naďalej utekajú," uviedol Bureš (Era Poštovní spořitelna). Ako dodal, švajčiarsky frank voči euru oslabil na najslabšie úrovne za posledných 20 mesiacov. „V defenzíve zostávajú bezpečné prístavy ako je frank.“

Zastavia fiškálnu úniu tragické sociálne nepokoje?

Krízou postihnutú Európu analytik Nic Beecroft (Saxo Bank ) vidí takto:

„Stretnutie Eurogroup bude 21. janurára. Nasledovať bude Ecofin, kde sa bude preberať pomoc Cypru a mesačná tranža pomoci pre Grécko. Potom sa 22. januára stretáva Merkelová s Hollandom. Nemožno po tomto stretnutí očakávať žiadnu oslavu. Merkelová a Holland majú už pevný pracovný vzťah a pretvarujúca sa a čas naťahujúca eurozóna rýchlo kladie koľaje stále viac smerom k fiškálnej a politickej únii. Jediná vec, ktorá to môže zastaviť sú masívne a bezpodmienečne tragické sociálne nepokoje na uliciach južnej Európy toto leto."

Hlavný ekonóm Európskej centrálnej banky (ECB) Peter Praet pre médiá povedal, že európska ekonomika naďalej klesá, členské krajiny eurozóny musia preto pokračovať v reformách. Nesmú sa spoliehať len na ECB. Ak by vlády a ďalší ekonomickí hráči nič nerobili, iba sa spoliehali na ECB, bola by to tragická chyba. Podrobnejšie informácie o dianí v eurozóne v sekcii kontinuálne vydávaných správ Investičné spravodajstvo

Vassos Shiarly: U nás sa peniaze neperú!

Ďalšou krajinou eurozóny, ktorá zrejme dostane finančnú injekciu je Cyprus. Množia sa totiž obavy, že bankrot tohto malého štátu, ktorý zažívá najhoršiu krízu za posledných štyridsať rokov, by vážne podkopal stabilitu eurozóny. Miliardy by Cypru mali poslať Európska komisia (EC), Medzinárodný menový fond (IMF) a Európska centrálna banka (ECB). Pomoc ale nebude zadarmo, Nemcom už dochádza trpezlivosť. Okrem toho sa v súvislosti s krízou na Cypre objavil dosiaľ nevídaný návrh – siahnuť na vklady klientov bánk! O peniaze by tak prišli aj bohatí klienti z Ruska.

Medzitým z európskych štruktúr zazneli správy, že konzultácie o výške záchranného úveru pre Cyprus a o niektorých technických detailoch pokračujú. Predbežne sa odhaduje, že krajina by mohla potrebovať pomoc vo výške cca 17 a pol miliardy eur a nemenované zdroje potvrdili, že návrh dohody o balíku finančnej pomoci by mohol byť definitívne hotový už v druhej polovici marca. 

Cyperský minister financií Vassos Shiarly poskytol nemeckému magazínu Der Spiegel rozhovor v súvislosti so žiadosťou jeho krajiny o poskytnutie finančnej pomoci. Pripomeňme, že Cyprus o pôžičku požiadal už v minulom roku, no jej schváleniu stoja v ceste mnohé obvinenia Cypru z prania špinavých peňazí a zo získavania investícií prostredníctvom daňového dumpingu.

Minister na otázku, či je pravda to, na čo upozornila nemecká zahraničná spravodajská služba Bundesnachrichtendienst, že Cyprus je strediskom prania špinavých peňazí, a to prevažne v prospech ruských oligarchov, uviedol:

„Stretávame sa s týmito obvineniami  znova a znova, ale ich opakovanie neznamená, že sú pravdivé. Keď sme v roku 2004 vstúpili do Európskej únie, implementovali sme všetky požadované predpisy o boji proti praniu špinavých peňazí. Cyprus získal dobré známky vo všetkých hodnoteniach rôznych medzinárodných organizáciách v posledných rokoch.“

Prečo teda tie obvinenia?

„Zatiaľ nik nebol schopný preukázať, že porušujeme pravidlá alebo dokonca priamo podporujeme pranie špinavých peňazí. To platí aj pre výmenu informácií so zahraničnými daňovými orgánmi a orgánmi činnými v trestnom konaní. Sme oboznámení s kritickým vnímaním Cypru v zahraničí, ale chcem e sa tej nelichotivej nálepky zbaviť. Musíme ukázať, že s bojom proti praniu špinavých peňazí to myslíme vážne a budúcnosť Cypru si predstavujeme ako dôveryhodné finančné centrum.“

Na otázku magazínu Der Spiegel, že ak pranie špinavých peňazí na Cypre neexistuje, prečo je potom v krajine toľko ruských investorov a každý známy oligarcha v Rusku má tam svoje spoločnosti, minister Shiarly odvetil: „Je to veľmi jednoduché. Už tradične máme veľmi dobré a úzke vzťahy s Ruskom. Máme tiež jednoduchý a atraktívny daňový systém a ponúkame investorom právnu istotu. V dôsledku toho Rusi u nád radi investujú.“

Minister vzápätí dodal, že Rusi vraj nie sú jediní, ktorí objavili Cyprus ako finančné centrum. Ale netreba to vraj hneď spájať s nelegálnou činnosťou. Potom ešte doplnil, že celá EÚ má vraj výhody z toho, keď Rusi alebo Číňania zakladajú spoločnosti na Cypre.

Nezamestnanosť v Európe láme rekordy

Rastúca nezamestnanosť sa stáva čoraz väčším problémom v mnohých krajinách Európy. Nepostačujúci ekonomický rast, respektíve v mnohých prípadoch dokonca recesia, v kombinácii s opatreniami vlád na zníženie deficitov verejných financií (či už priamo prepúšťaním verejných zamestnancov alebo nepriamo cez vyššie dane a nižšiu ekonomickú aktivitu) vytiahli priemernú mieru nezamestnanosti v Európe na rekordné úrovne.

Na strane druhej, práve vysoká miera nezamestnanosti je jedným z významných faktorov, ktoré bránia oživeniu domáceho dopytu v mnohých krajinách. Hrozivo vyzerá miera nezamestnanosti najmä v Grécku a Španielsku, kde už presiahla úroveň 25%. Tieto krajiny spolu s pobaltskými krajinami zaznamenali aj najvýraznejší nárast nezamestnanosti od vypuknutia krízy, napísal pre Investujeme sk. hlavný analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák. 

Nereálne požiadavky [nielen ohľadom platu]

A ozaj, vieme ako je to s nezamestnanosťou mladých do 25 rokov? Slovensko má v rámci EÚ piatu najvyššiu nezamestnanosť mladých, vyššiu už majú len krachujúce krajiny – Grécko, Španielsko, Portugalsko a o niečo vyššiu nezamestnanosť má aj Taliansko. Podľa aktuálnych údajov Eurostatu bolo v novembri 2012 na Slovensku bez práce 35,8 percenta mladých, čo znamená, že nezamestnaný je viac ako každý tretí mladý človek!

Len pre porovnanie: Miera nezamestnanosti mladých do 25 rokov je v Grécku na úrovni 57,6 %, v Španielsku – 56,5 %, v Portugalsku – 38,7 %, zatiaľ čo napríklad v Nemecku predstavuje len 8,1 %! (Všetky údaje sú z novembra 2012).

Podľa analytičky Poštovej banky Evy Sadovskej majú mladí obyvatelia Slovenska problém s uplatnením sa na trhu práce. „Kríza urobila svoje a na horší ekonomický vývoj doplatili aj uchádzači vo veku do 25 rokov."

V prípade Slovenska ale nemožno zabúdať ani na pretrvávajúce slabé prepojenie medzi vzdelávacím systémom a trhom práce. "Vysoký podiel z nezamestnaných mladých tvoria absolventi či už stredných alebo vysokých škôl s nedostatkom praxe a s chýbajúcimi pracovnými návykmi.“

Firmy pri pohovoroch s mladými podľa Sadovskej narážajú v nemalej miere aj na ich nereálne požiadavky [nielen ohľadom platu] či slabé jazykové znalosti. Práve absolventov škôl zaraďuje aj Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVAR) vo svojich štatistikách do skupín znevýhodnených nezamestnaných uchádzajúcich sa o prácu…

Európske banky čaká prepúšťanie 

Znižovanie nákladov, a to najmä obmedzenie počtu zamestnancov, bude v nasledujúcich šiestich mesiacoch prioritou retailových aj investičných bánk, pretože očakávajú ďalšie prehlbovanie problémov spôsobených dlhovou krízou eurozóny a celkovým stavom európskej ekonomiky. Vyplýva to z prieskumu, ktorý uskutočnila spoločnosť Ernst & Young medzi 270 európskymi bankami.

Snahu znížiť náklady a prepúšťať uvádzali zástupcovia oslovených bánk medzi prioritami. S obmedzovaním počtu zamestnancov v priebehu prvého polroka 2013 počíta 45 % európskych bánk, najviac tento trend pravdepodobne zasiahne banky v Holandsku (70 %) a vo Veľkej Británii (64 %). Škandinávske banky sú síce optimistickejšie, ale aj v tomto regióne predpokladá prepúšťanie až 22 % bánk.

„Medzi prioritami bankových inštitúcií na najbližší polrok figuruje nielen znižovanie nákladov, ale aj zefektívnenie procesov a minimalizácia výdajov, ktoré nie sú nevyhnutné," zdôraznil Dalimil Draganovský, partner oddelenia poradenstva pre finančné inštitúcie spoločnosti Ernst & Young v Slovenskej republike. Ako ďalej dodal, s obmedzovaním počtu pracovných miest v európskych bankách sa už začalo. "Ako potvrdzuje náš prieskum, rozhodne nejde o ojedinelé prípady -prepúšťanie zvažuje takmer polovica bánk v celej Európe, čo súvisí najmä so snahou o kontrolu výdajov v prostredí nízkeho rastu.“

Pribudne nová bankovka, bude bezpečnejšia

Nová eurobankovka v nominálnej hodnote 5 eur príde do obehu už 2. mája 2013, pred pár dňami to spresnila Národná banka Slovenska (NBS). Bankovka bola oficiálne predstavená na výstave Nová tvár eura, ktorá prebieha v Archeologickom múzeu vo Frankfurte nad Mohanom od 11. januára do 10. marca 2013.

Od zavedenia prvej série eurových bankoviek už ubehlo viac než desať rokov a nová bankovka 5 eur tak môže ťažiť z pokroku dosiahnutého v technológii výroby bankoviek. Obsahuje niekoľko nových a zdokonalených ochranných prvkov. Vo vodoznaku a holograme je zobrazený portrét Európy a postavy z gréckej mytológie. Nápadné „smaragdové číslo" mení farbu zo smaragdovozelenej na tmavomodrú a vytvára svetelný efekt, ktorý sa pohybuje nahor a nadol.  

nova-5-eurovka

Krátke vystupujúce čiarky umiestnené na ľavom a pravom okraji bankovky uľahčujú jej identifikáciu, najmä zrakovo postihnutým. „Tieto ochranné prvky sa dajú ľahko overiť hmatom, pohľadom a naklonením,“ zdôrazňuje NBS. Bližšie informácie na stránke Naša mena.

Šírenie poplašnej správy

Poštová banka prostredníctvom oficiálnych kanálov upozornila verejnosť, že na internete sa šíria poplašné správy, ktoré spochybňujú finančné zdravie a stabilitu banky, významným spôsobom poškodzujú jej dobré meno a môžu tak u klientov banky, ale aj u verejnosti vyvolať neodôvodnené obavy a paniku. Preto sa vedenie banky rozhodlo vyplatiť odmenu 10 000 eur tomu, kto jej poskytne informácie vedúce k odhaleniu neznámeho páchateľa a potrestaniu konkrétnej osoby poškodzujúcej dobré meno Poštovej banky.

Banka k tomu vydala Verejný prísľub,  v ktorom sa zaviazala vyplatiť 10 tisíc eur za podmienky, že informácie poskytnuté oznamovateľom sa v trestnom konaní ukážu ako pravdivé a k odhaleniu páchateľa a potrestaniu konkrétnej osoby dôjde na základe informácií, ktoré boli Poštovej banke poskytnuté.

Téme sme sa podrobnejšie venovali pod titulkom Poštovka v kríze? Neznesiteľná ľahkosť bankovej paniky

Stoja Slováci radi v rade?

Taká je naša povaha, keď vidíme rad, postavíme sa doň, – týmito slovami reagovala predsedníčka predstavenstva a generálna riaditeľka RM- S Market Elena Osuská na otázku portálu Investujeme.sk, prečo niektorí Slováci previedli na štát aj hodnotné akcie. Zbrklé a nepremyslené konanie ich pritom stálo stovky až tisíce eur. Na ich príklade by sa mohli poučiť aj ďalší. Možnosť zbaviť sa bezcenných akcií uplynie s rokom 2013.

Osuská upozornila, že nie všetky akcie sú bezcenné. Neprofesionálni klienti však často ani netušia, že doma nemajú len bezcenné papiere, ale aj hodnotné aktíva

Paradox úspor verzus Kríza nikdy neskončí!

Keď sa každý bude snažiť ušetriť stále väčšiu časť svojho príjmu, znížia sa celkové príjmy, produkcia a paradoxne sa nakoniec znížia aj skutočne vytvorené úspory. Pokiaľ všetci budú šetriť, vyprodukuje sa menej, a bude aj väčšia nezamestnanosť. Spásou používanou v modernej dobe má byť dlhové financovanie verejných výdajov a monetizácia vládneho dlhu v podobe jeho úhrady novovytlačenými peniazmi. 

„Zvýšenie úspor, ktoré všeobecne je počas zlých ekonomických časov dobrou radou pre jednotlivca, nie je dobrou radou z makroekonomického pohľadu,“ zamyslel sa Radovan Novotný z Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií (FEKT) VUT v Brne v článku nazvanom Paradox úspor: Zapomeňte na úspory, jinak krize neskončí!

Kapitalizmus alebo radšej sociálna rovnosť?

O príčinách krízy už bolo napísané mnoho, najmä však o tom, kto krízu spôsobil. Jedným z veľmi dôležitých faktorov boli nadmerné bankové pôžičky. Po prepuknutí ekonomickej krízy však nastal v správaní sa bánk obrat a namiesto nadmerného požičiavania banky výrazne utiahli kohútiky. To je zas jeden z dôvodov, prečo zotavenie z krízy trvá tak dlho a ešte nejaký čas potrvá.

„Naviac sa k tomu pridávajú hlasy, že nie je možné pokračovať v systéme, ktorý umožňuje, aby sa veľká časť príjmov, ktorá plynie z rastu ekonomiky, hromadila u malého počtu rúk. Tieto hlasy sú tu od nepamäti. Mnoho ľudí by si prialo spravodlivejšie rozdelenie bohatstva,“ konštatoval Šimon Finemon v článku nazvanom Kapitalismus neznamená rovnost. V ďalšom článku Vzdělání je lék Finemon upozornil, že zatiaľ čo všetci bojujú s ekonomickou krízou, potajme nám bujnie kríza iná, dlhodobá, a to kríza vo vzdelaní. Nie je však novinkou, že zlým vzdelaním trpí celá ekonomika.

Vyhnúť sa nechutnej bitke…

O príbehu čarovnej mince, ktorá mala zachrániť svet, sme podrobne písali v prehľade Prelom rokov vo financiách pod medzititulkom Zachráni svet jedna jediná minca? A tak teraz len stručne zhrňme, že Spojené štáty sa na prelome rokov doslova v poslednej chvíli vyhli tzv. fiškálnemu útesu. Za dverami však hneď číhala ďalšia katastrofa. Ak Spojené štáty dosiahnu zákonom stanovený dlhový strop, vláda sa dostane do platobnej neschopnosti – s následkami pre globálnu ekonomiku.

Platobnú neschopnosť vlády by však mohla odvrátiť jedna jediná minca.

Vec sa má tak, že americká vláda nesmie emitovať peniaze tlačením bankoviek a razbou mincí – toto prislúcha jedine centrálnej banke Federal Reserve System (Fed). Vláda však môže výnimočne pri nejakých príležitostiach dať vyraziť pamätné platinové mince a určiť ich hodnotu. A túto možnosť chcela využiť tým, že by dala vyraziť jednu jedinú mincu v hodnote jeden bilión dolárov a uložila by ju na účet vlády vo Fede. Tým by sa všetko vyriešilo – vláda by si nemusela robiť nové dlhy a demokrati s prezidentom Barackom Obamom by nemuseli uzatvárať nové dohody s republikánmi s cieľom získať ich podporu pre zvýšenie dlhového stropu.

V Amerike sa však rozprúdila horúca diskusia. Odporcovia tohto kroku obvinili prezidenta Obamu zo zneužitia zákona a argumentovali nemorálnosťou, keďže pamätná minca by mala byť vydaná len pri nejakej významnej udalosti, pri významnom výročí a podobne.  

Príbeh o čarovnej minci odišiel tak rýchlo ako prišiel… Biely dom oznámil, že zavrhol myšlienku vydať biliónovú platinovú mincu, ktorou chcel získať prostriedky na vládne výdavky. Podľa amerických médií sa prezident Barack Obama rozhodol vyhnúť nechutnej bitke s republikánmi v Kongrese. Na ťahu je však ministerstvo financií, ktoré musí predložiť návrh na urýchlené riešenie vládneho dlhu.

Ilustračné foto v záhlaví článku: www.sxc.hu

Týždeň vo financiách: Príbeh o čarovnej minci - ako prišiel, tak aj odišiel

Týždeň vo financiách: Príbeh o čarovnej minci - ako prišiel, tak aj odišiel >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Editorial

Peter Furmaník st. | 03.04.2017 00:00 Je lepšie schytiť jednu po papuli ľavou alebo pravou rukou? (Zrkadlo uplynulého mesiaca očami politikov, investorov i bežných občanov)

Ako hovorieva jedna z mojich dcér, politikom občas v hlave fajne hrabe. Mnohí za to dostávajú dobre zaplatené a tak sa netreba čudovať, ak robia zo seba ešte väčších idiotov než sú. Týka sa to aj slovenských poslancov i amerického prezidenta. A chlapi, ktorí v nedeľu chodia do bordelu, nech tento komentár radšej nečítajú! Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Furmaník st. | 01.03.2017 00:00 Chudobný človek na všetko doplatí! (Zrkadlo uplynulého mesiaca očami politikov, investorov i bežných občanov)

Nečitateľnosť politikov až príliš často ťahá svetové finančné trhy za chvost a nik nechce byť hlavným námorníkom? Staré príslovie hovorí, že svíň je dosť, len válovov je málo a pokiaľ ide o blízku budúcnosť ľudstva, katolícki svätuškári fakt príjemne prekvapili. A nemyslím to ironicky. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Furmaník st. | 01.02.2017 00:00 Klobása má dva konce, hlúposť len jeden (Zrkadlo uplynulého mesiaca očami politikov, investorov i bežných občanov)

Trump sa toho zrejme veľa nenaučil, investori sa boja Mariny a veľká slovenská dojnica by mohla zabezpečiť veľa teplých miestečiek pre ľudí z tej správnej strany. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Furmaník st. | 02.01.2017 00:00 Bude finančnými trhmi kývať klamárka slečna Lisa? (Prelom rokov vo financiách očami komentátora)

Prefarbia Francúzsko a Nemecko mapu Európy? Rok 2017 sa bude niesť aj v znamení krutého omylu: členovia kartelu OPEC a ďalší producenti v dohodách o znížení ťažby s cieľom zvýšiť ceny totiž vo veľkej horlivosti zabudli na starú mamu. Nič to zato, mladé krásavice uprednostňujú diamant pred manželstvom a sexom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Furmaník st. | 12.12.2016 00:00 Priatelia, utrácajte, žite na vysokej nohe! (Svet vo financiách očami komentátora)

Vieme, čo má spoločné manželská nevera s dohodami krajín OPEC a ďalších producentov? Bude ich kontrolovať Pánboh s ďalekohľadom? Obete mučenia na Slovensku si nepolepšia a komentátora, ktorý blížiace sa zvyšovanie US sadzieb vidí inak než ostatní, môžu považovať za blázna. Otázka ale znie: Stratí americká centrálna banka dôveryhodnosť? Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Editorial

02.01.2017 11:16 Minimálna mzda stúpla od Nového roka na 435 eur

Minimálna mzda vzrástla od Nového roka na 435 eur. Týka sa to zhruba troch percent pracujúcich.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

10.02.2012 15:52 Petr Zámečník pre idnes.cz: Nevedel som, že protesty nemôžem fotiť

Indonézske úrady vyhostili Čecha Petra Zámečníka, ktorý v provincii Západná Papua fotografoval demonštráciu za nezávislosť regiónu. On sám v rozhovore pre idnes.cz tvrdí, že išlo o nedorozumenie. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

08.02.2012 15:34 Prehlásenie k zadržaniu šéfredaktora Fincentrum Media

Skupina Fincentrum prijala so znepokojením správu o zadržaní šéfredaktora divízie Fincentrum Media Petra Zámečníka indonézskou políciou. Petr Zámečník je šéfredaktorom Fincentrum Media od roku 2007, pod jeho vedenie spadajú v Českej republike odborné portály Hypoindex.cz, Investujeme.cz alebo ČeskéReformy.cz. Celá správa »

Komentárov: 2 / 2 Posledný komentár: 09.02.2012 09:02

18.12.2011 21:12 Rozlúčenie s Václavom Havlom

Dovoľte nám, aby sme sa menom Fincentra rozlúčili so zosnulým prezidentom Václavom Havlom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

06.11.2008 16:44 Pripravujeme spustenie odborného servera investujeme.sk

Na týchto stránkach nájdete odborné informácie z oblasti investovania, finančného poradenstva, penzijného sporenia, poisťovníctva a bankovníctva. Server www.investujeme.sk skúšobne spustíme začiatkom decembra a v plnej prevádzke bude od januára 2009. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »