Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme našim partnerom:                                                                                                                                                                   

fincentrum-logo

hviezdne-byvanie


facebook-logo_1

Týždeň vo financiách: Slovensko má už len jedno A, Francúzi prišli o tri Á-čka

Autor: Ľuboslav Kačalka | 16.01.2012 00:00 | Kategórie: Editorial | 0 komentárov
Týždeň vo financiách: Slovensko má už len jedno A, Francúzi prišli o tri Á-čka

Agentúra S&P oceňovala koncom minulého týždňa európske vlády za (ne) schopnosť zvládnuť európsku dlhovú krízu. Po piatku si pohoršilo 9 európskych krajín. O jeden negatívny stupeň sa posunulo aj Slovensko. Paradoxne si však napríklad v porovnaní PIIGSovým Španielskom polepšilo.

Kým v piatok ráno ešte malo Slovensko rating u S&P A+ a Španielsko lepších AA-,  aktuálne majú obe krajiny už iba čisté A, keďže monarchia z Pyrenejského polostrova padla až o dva stupne. So stabilným výhľadom je na tom po novom Slovenskom dokonca mierne lepšie ako Španielsko s negatívnym výhľadom.

Podľa očakávania z trojáčkového klubu vypadlo Francúzsko, naopak Nemecko si nielenže udržalo  AAA, ale agentúra zmenila jeho výhľad z negatívneho na stabilný.  Až ďalšie aukcie štátnych dlhopisov ukážu do akej miery na zhoršenie ratingu zareagujú investori.      

Ako S&P menila rating?

 

Aká je ratingová škála S&P?

 

Prečítajte si o ratingu

Talianska aukcia naplnila najvyšší očakávaný objem

Ešte pred krokom S&P sa na trhoch prejavil optimizmus investorov. V pozorne sledovanej aukcii dlhopisov talianska vláda získala na trhu celkovo 4,75 miliardy eur, čo je maximum vopred stanoveného objemu. Výnos kľúčového 3-ročného dlhu sa v aukcii dostal pod 5 percent a zároveň najnižšie od vlaňajšieho septembra. Aukcia bola prvá tohtoročná ponuka talianskych štátnych dlhopisov s dlhšou splatnosťou a nasledovala deň po tom, čo Španielsko na primárnom trhu umiestnilo dvojnásobok stanoveného objemu.

EK Budapešti: Nerobíte dosť, maskujete rozpočet

Európska komisia sa minulý týždeň zaoberala situáciou v Maďarsku, Belgicku, na Cypre, Malte a v Poľsku. Zatiaľ čo štyri posledne menované krajiny podľa EK zaviedli účinné opatrenia na zníženie rozpočtových deficitov, Maďarsku sa dostalo tvrdej kritiky za nedodržiavanie pravidiel a varovanie pred zavedením sankcií.

Rozpočtový deficit v Maďarsku podľa EK dlhodobo prekračoval "povolené" tri percentá hrubého domáceho produktu. Podľa predstaviteľov EÚ by Maďarsko v dôsledku uloženia prípadnej sankcie - zmrazenia peňazí z kohéznych fondov - mohlo prísť až o 1,7 percenta ročného hrubého domáceho produktu. "Fiškálna disciplína je kľúčová na posilnenie dôvery v naše verejné financie," zdôraznil eurokomisár pre menové záležitosti Olli Rehn.

Buiter: Recesia v eurozóne sa bude zhoršovať, môže odísť Grécko aj Nemecko

Hlavný ekonóm Citi Willem Buiter sa domnieva, že ECB nakoniec zachráni eurozónu pred ďalším prehlbovaním krízy. Budú k tomu však potrebné jedna či dve neúspešné aukcie talianskych alebo španielskych dlhopisov.

Základným scenárom pre rok 2012 tak podľa ekonóma nie je rozpad menovej únie, pretože ECB poskytne pomoc Taliansku, Španielsku, Belgicku, Francúzsku a Rakúsku - či už fungovaním ako veriteľ poslednej inštancie, či pôžičkou Medzinárodnému menovému fondu. Vlády potom pravdepodobne zrekapitalizujú banky, a to buď priamo, alebo cez EÚ, EFSF / ESM alebo Európsku investičnú banku.

Buiter síce nepočíta s rozpadom eurozóny ako so základným scenárom, poukazuje ale na existujúce riziká. Je podľa neho možné, že aj keď ECB bude chcieť rokovať, Nemecko sa rozhodne, že pomoc poskytovaná ECB predstavuje príliš vysokú cenu za zotrvanie v eurozóne. Nemecko by sa potom spolu s ďalšími krajinami jadra mohlo rozhodnúť pre odchod z menovej únie. Ekonóm poukazuje na to, že takéto rozhodnutie by sebou nieslo vysoké náklady a tomuto vývoju pripisuje 5% pravdepodobnosť.

ECB drží sadzby na historickom minime

ECB ponechala sadzby na historickom minime. Prezident Mario Draghi vidí neisté znaky stabilizácie, ale zároveň vníma významné riziká ekonomického poklesu. Ako informuje analytik ČSOB Marek Gábriš, Európska centrálna banka na svojom prvom zasadnutí v roku 2012 ponechala úrokové sadzby podľa očakávania bez zmeny a to na úrovni 1,00%. Sadzby zotrvávajú na historickom minime, kam ich banka poslala na svojom decembrovom zasadnutí. Takéto rozhodnutie sa všeobecne očakávalo, keď 47 z 53 ekonómov predpokladalo, že na tomto januárovom zasadnutí sa Governing Council neodhodlá k rovnakému kroku ako pred mesiacom. S poklesom sadzieb však ráta trh derivátov a to v horizonte niekoľkých mesiacov.

Podčiarknuté a spočítané, hovorí Gábiš: ECB bude čakať na ďalšie ekonomické signály a s ďalšími krokmi si počká na kroky politikov a vývoj reálnej ekonomiky.

Euro čaká v roku 2012 pokles

Euro by malo podľa autorov najpresnejších odhadov vývoja na menových trhoch zaznamenať v tomto roku tretí ročný pokles voči americkému doláru v rade. Podľa Nicka Brennenbroeka, vedúceho menových stratégií u Wells Fargo & Co., by euro malo v nadchádzajúcich šiestich mesiacoch klesnúť až na 1.24 USD z 1.2961 na konci decembra 2011.

Nick Brennenbroek je najúspešnejším prognostikom vývoja eura s troma najpresnejšími predpoveďami za päť kvartálov.  Druhý najlepší prognostik vývoja Westpac Banking Corp. predpovedá pokles až na 1.20 USD za euro. Najpesimistickejšia predpoveď pre euro uvádza kurz na úrovni 1.17 USD a najoptimistickejšia 1.45 USD do polovice roka 2012. Medián 40 predpovedí zozbieraných agentúrou Bloomberg je na úrovni 1.30 USD do roku 2013. Voči doláru pokleslo euro v roku 2010 o 6.5 % a o 3.2 % v roku 2011, čím sa stalo menou s najslabším výkonom z pomedzi deviatich mien hospodársky vyspelých krajín.

FED: Stav americkej ekonomiky sa ďalej zlepšuje, nezamestnanosť zatiaľ brzdí rast platov

Stav americkej ekonomiky sa na konci minulého roka ďalej zlepšoval a bol najlepší od jarných mesiacov toho istého roku. Ukázala to pravidelná situačná správa s názvom Béžová kniha, ktorú vydáva tamojšia centrálna banka FED. Spotrebitelia viac míňali, podniky viac vyrábali, automobilkám sa darilo najlepšie z celého roka a na vzostupe je aj cestovný ruch. "Rast americkej ekonomiky sa od novembra do konca decembra zlepšil v prípade vyšších maloobchodných tržbieb, dopyte po službách a ťažbe ropy a plynu," uvádza Béžová kniha. Podľa FEDu väčšina sektorov ekonomiky z pohľadu trhu práce prechádza "umierneným zamestnávaním" pracovníkov, trh nehnuteľností zostáva utlmený. FED uviedol, že z 12 menových dištriktov nahlásilo zlepšenie 11. Správa pokrýva obdobie od druhej polovice novembra do konca decembra.

USA: Rozpočtový deficit sa v decembri prehĺbil o 10%

Rozpočtový deficit americkej federálnej vlády sa v decembri prehĺbil na 85,97 miliardy dolárov zo 78,13 miliardy v rovnakom mesiaci predchádzajúceho roka. K prehĺbeniu deficitu prispela skutočnosť, že niektoré platby, ktoré sa obvykle uskutočňujú až v januári, boli presunuté na december. Oznámilo to ministerstvo financií USA. Deficit v tomto fiškálnom roku do septembra 2012 by mal prvýkrát po troch rokoch klesnúť pod hranicu biliónov dolárov.

Výdavky rozpočtu stúpli medziročne o 3,5 percenta na 325,93 miliardy USD. Medzi platbami, ktoré boli presunuté na december, pretože 1. január pripadol na nedeľu, boli dôchodky pre vojakov v objeme štyri miliardy USD. Príjmy rozpočtu, ktoré tvoria hlavne dane, mierne vzrástli o 1,3 percenta na 239,96 miliardy USD.

Recenzia: Je ČSOB Trio Depozit marketingová bublina

Chcete nové auto za 1000 eur? Dostanete ho, ak si od nás kúpite bicykel za 15 tisíc. S podobnou logikou spúšťa ČSOB vkladový trojprodukt Trio Depozit. Atraktívny úrok 4% na ročnom vklade kombinuje s bežným zhodnotením na dvoj a trojročnom vklade. Na prvý pohľad lákavé, na druhý už menej. A na tretí? Podľa analýzy Investujeme.sk je produkt Trio Depozit zaujímavý, ale kombinácia troch termínovaných vkladov neponúka dostatočne výraznú pridanú hodnotu. Klient nezíska viac, ako keby si vybral tri samostatné termínované vklady v inej banke. Navyše, keby si zvolil samostatné vklady, minimalizoval by problémy v prípade nutnosti náhle ukončiť jeden z vkladov. Sporiace prasiatko z reklamy na Trio Depozit určite nezomrie od hladu z úročenia, ktoré mu ponúkne ČSOB. Ale, výstavného šampióna z neho takouto stravou nevychováme. Ako sme si ukázali, pre jeho plné bruško môžu klienti urobiť aj viac.

Ako na dane v roku 2012?

Hitom prelomu rokov mala byť pôvodne rozsiahla daňovo-odvodová reforma. Zo známych dôvodov sa tak nestalo. Potešili sa živnostníci, ktorí neprišli o 40%-né paušálne výdavky i firemní ekonómovia, ktorí sa vyhli naštudovaniu novelizácie takmer stovky platných zákonov. Novoročné zmeny sú preto kozmetickejšie, no o nič menej dôležité. Spolu sme priniesli aj základné čísla pre rok 2012.

BRIC: Totálne smiešny investičný koncept?

Ak sa pozrieme na výkonnosť mien a akciových trhov v roku 2011 tak zistíme, že najväčšie straty zaznamenali rozvíjajúce sa krajiny. Okrem revolučného Egyptu to boli východoeurópske krajiny, ktoré utrpeli najviac, no príliš sa nemôžu chváliť ani krajiny BRIC. Ako ukazuje tabuľka v článku Ronalda Ižipa, tie stratili v roku 2011 v priemere až 24%. V súvislosti s investovaním v krajinách BRICu pripomenul satirickú definíciu  Bloody rediculous investment concept = Totálne smiešny investičný koncept. Prečo, dozviete sa v článku z minulého týždňa.

Slovenské makro: Spomalenie inflácie aj priemyslu

Spotrebiteľská inflácia podľa údajov Štatistického úradu SR v decembri vzrástla o 0,1% medzimesačne. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka sa dynamika jej rastu spomalila (z 4,6% v novembri na 4,4% v decembri). Medziročná inflácia tak v súlade s očakávaniami UniCredit Bank kulminovala v novembri. Ako informoval analytik Ľubomír Koršňák: „Medziročný rast cien ťahali aj v decembri nahor najmä regulované ceny. Dynamika ich medziročného rastu sa však mierne spomalila – z 9,6% na 9,5%. V decembri sa ďalej spomaľovala aj dynamika medziročného rastu jadrovej inflácie (z 2,5% na 2,3%), a to najmä vďaka pokračujúcemu zmierneniu rastu cien potravín (z 5,2% na 4,3%). Naopak, „dopytová inflácia“ (meraná indexom rastu cien trhových služieb a obchodovateľných tovarov – prepočet UniCredit Bank) v decembri prekvapivo zrýchlila – z 1,5% na 1,7% (v dôsledku zrýchlenia rastu cien obchodovateľných tovarov, dynamika rastu trhových služieb sa nezmenila).“

Priemerná reálna mesačná mzda, teda mzda po zohľadnení inflácie, v novembri 2011 medziročne vzrástla len v informačných a komunikačných činnostiach o 3,8% a v stavebníctve o 0,3%. Znížila sa vo vybraných trhových službách o 7,6%, vo veľkoobchode, v doprave a skladovaní zhodne o 4,8%, predaji a oprave motorových vozidiel o 4,7%, činnostiach reštaurácií a pohostinstiev o 4,4%, ubytovaní o 4%, maloobchode o 2,6% a v priemysle o 1,5%.

Priemyselná produkcia po slušnom októbrovom raste v novembri výrazne spomalila. Medziročné tempo rastu celkového priemyslu kleslo z októbrových 7,7% na 0,4%. Po očistení o sezónne vplyvy totižto priemyselná produkcia v novembri medzimesačne poklesla o 2,4%, čím vymazala 0,9%-ný rast z predchádzajúceho mesiaca. Ako informuje analytik VÚB Andrej Arady, ťažobný priemysel a produkcia v sieťových odvetviach ostali pod úrovňou z predchádzajúceho roka, zatiaľ čo medziročný rast priemyselnej výroby klesol z novembrových 8,7% na 0,8%. Spomalenie pritom badať takmer vo všetkých segmentoch vo výrobe. Kľúčový segment  - automobilový priemysel – rástol výrazne pomalšie ako v predchádzajúcich mesiacoch roka, 0,8% r/r vs priemerný rast 18% r/r v prvých jedenástich mesiacoch roka.

Stavebná produkcia spadla v novembri opäť o čosi hlbšie do červených čísel. Po očistení o sezónne vplyvy v novembri klesla oproti predchádzajúcemu mesiacu o 0,7%. Medziročný pokles sa tak v novembri prehĺbil z októbrového 1% na 1,5%. Dominantná – domáca produkcia takisto klesala výraznejšie ako v predchádzajúcom mesiaci (-4,3% r/r v novembri vs -0,8% v októbri), zatiaľ čo  produkcia v zahraničí zmierňovala celkový pokles stavebnej produkcie.

Zahraničný obchod zaznamenal v novembri 2011 tretí najvyšší prebytok za uplynulý rok. Za celý rok pôjde o najvyššie aktívne saldo obchodu v histórii Slovenska. Ako vysvetľuje analytik ČSOB Marek Gábriš. „Zahranično-obchodná tovarová bilancia Slovenska bola aj v novembri prebytková. Prebytok je tretí najväčší v roku 2011 a v predposlednom mesiaci minulého roka dosiahol 327,5 mil. EUR. Za 11 mesiacov je kumulatívny prebytok 2526,8 mil. EUR, čo je viac ako 2,5-násobok hodnoty z roka 2010. V roku 2011 tak celkom určite pokorí rekord a Slovensko si zaknihuje rekordne najvyšší prebytok vo svojej histórii. V roku 2010 bol prebytok 778,5 mil. EUR a rok predtým to bolo 946,1 mil. EUR. V roku 2011 zrejme dosiahol 2400 mil. EUR.“

Týždeň vo financiách: Slovensko má už len jedno A, Francúzi prišli o tri Á-čka

Týždeň vo financiách: Slovensko má už len jedno A, Francúzi prišli o tri Á-čka >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
Reklama

 

Odkazujúce články

Niečo na depozitoch v ECB nesedí Ľuboslav Kačalka | 21.02.2012 01:00

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Editorial

Peter Furmaník st. | 23.05.2016 00:00 Iba jediná banka ide osamelo proti prúdu (Týždeň vo financiách očami komentátora)

Dve mohutné tučné ženské nohy to nepotiahnu! Ratingová agentúra Fitch upozornila, že Brexit by nepoškodil len Britániu, ale aj všetky ostatné ekonomiky EÚ a vedenie Microsoftu sa nechalo počuť, že zastaví investície. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Furmaník st. | 16.05.2016 00:00 Americkí kapitalisti nám nariadili euro a odvtedy sa máme zle (Týždeň vo financiách očami komentátora)

„Zeman je veľký človek, ten sa nedá dirigovať Američanmi a preto Česi nemajú euro, majú sa dobre a nemusia počúvať cudzie mocnosti,“ hovorila moja susedka z vedľajšieho bloku, inak vášnivá psičkárka. Okrem iných dobrých vlastností má aj tú, že rada sleduje TV správy a nahlas ich komentuje pri stretnutiach s ďalšími majiteľmi psíkov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Furmaník st. | 09.05.2016 00:00 Americká centrálna si počká na Brexit, Madonna zabojuje s eurosvätuškármi (Týždeň vo financiách očami komentátora)

Mal raz jeden chlapík poschodový dom. Furt na ňom dačo vylepšoval, skrášľoval, do okien na poschodí nainštaloval žalúzie so senzormi, ktoré sa prispôsobujú intenzite slnečného svitu, do jedného okna si namontoval veľký ďalekohľad, aby sa mohol kochať pohľadom na krajinu. Nevšimol si však, že so základmi stavby nie je čosi v poriadku a vyčačkaný dom nakoniec spadol. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Furmaník st. | 02.05.2016 00:00 Tečúca prvomájová krv sa pýta: Pôjde Draghi na nemecký koberec? (Týždeň vo financiách očami komentátora)

Vo vchode do bytovky sa pri výťahu rozprávali traja chlapci vo veku cca 15 rokov. „Škoda, že prvý máj vychádza teraz na nedeľu, lebo keby na iný deň, máme v škole voľno!“ Škoda, prikývol druhý a opýtal sa: „Na čo je vlastne prvý máj?“ Ale ani ďalší to nevedel a spýtavo sa pozrel na mňa, či ja neviem. „Neviem,“ povedal som pre istotu, lebo som sa bál, že mi jednu trafí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Furmaník st. | 25.04.2016 00:00 Je za nízku infláciu v eurozóne zodpovedná Mohamedova smrť v roku 632? (Týždeň vo financiách očami komentátora)

Nemeckí dôchodcovia zúrivo pľujú na taliansku čižmu a volajú po návrate k milovanej marke. Odzneli názory, že centrálna banka musí pracovať nezávisle od politikov, no i tak sa jej nedarí priblížiť k inflačnému cieľu. Za všetkým sú nízke ceny ropy a za nimi aj náboženské rozbroje a otázka, či proroka má nasledovať obyčajný človek s grimasami.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Editorial

10.02.2012 15:52 Petr Zámečník pre idnes.cz: Nevedel som, že protesty nemôžem fotiť

Indonézske úrady vyhostili Čecha Petra Zámečníka, ktorý v provincii Západná Papua fotografoval demonštráciu za nezávislosť regiónu. On sám v rozhovore pre idnes.cz tvrdí, že išlo o nedorozumenie. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

08.02.2012 15:34 Prehlásenie k zadržaniu šéfredaktora Fincentrum Media

Skupina Fincentrum prijala so znepokojením správu o zadržaní šéfredaktora divízie Fincentrum Media Petra Zámečníka indonézskou políciou. Petr Zámečník je šéfredaktorom Fincentrum Media od roku 2007, pod jeho vedenie spadajú v Českej republike odborné portály Hypoindex.cz, Investujeme.cz alebo ČeskéReformy.cz. Celá správa »

Komentárov: 2 / 2 Posledný komentár: 09.02.2012 09:02

18.12.2011 21:12 Rozlúčenie s Václavom Havlom

Dovoľte nám, aby sme sa menom Fincentra rozlúčili so zosnulým prezidentom Václavom Havlom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

06.11.2008 16:44 Pripravujeme spustenie odborného servera investujeme.sk

Na týchto stránkach nájdete odborné informácie z oblasti investovania, finančného poradenstva, penzijného sporenia, poisťovníctva a bankovníctva. Server www.investujeme.sk skúšobne spustíme začiatkom decembra a v plnej prevádzke bude od januára 2009. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Editorial za posledných 14 dní

Peter Furmaník st. | 16.05.2016 00:00 Americkí kapitalisti nám nariadili euro a odvtedy sa máme zle (Týždeň vo financiách očami komentátora)

„Zeman je veľký človek, ten sa nedá dirigovať Američanmi a preto Česi nemajú euro, majú sa dobre a nemusia počúvať cudzie mocnosti,“ hovorila moja susedka z vedľajšieho bloku, inak vášnivá psičkárka. Okrem iných dobrých vlastností má aj tú, že rada sleduje TV správy a nahlas ich komentuje pri stretnutiach s ďalšími majiteľmi psíkov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Furmaník st. | 09.05.2016 00:00 Americká centrálna si počká na Brexit, Madonna zabojuje s eurosvätuškármi (Týždeň vo financiách očami komentátora)

Mal raz jeden chlapík poschodový dom. Furt na ňom dačo vylepšoval, skrášľoval, do okien na poschodí nainštaloval žalúzie so senzormi, ktoré sa prispôsobujú intenzite slnečného svitu, do jedného okna si namontoval veľký ďalekohľad, aby sa mohol kochať pohľadom na krajinu. Nevšimol si však, že so základmi stavby nie je čosi v poriadku a vyčačkaný dom nakoniec spadol. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »