Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme našim partnerom:                                                                                                                                                                   

fincentrum-logo

hviezdne-byvanie


facebook-logo_1

Týždeň vo financiách: Všetkých zaujíma už len jedna jediná informácia...

Týždeň vo financiách: Všetkých zaujíma už len jedna jediná informácia...

Správa o možnom obmedzení kvantitatívneho uvoľňovania (QE) vyvolala značnú nervozitu a volatilitu. Finančné trhy sa stali otrokmi centrálnych bankárov, dvojrýchlostná Európa je realitou a do drahých kovov investujú aj nevyspytateľní matadori. Prázdninové vreckové pre deti má byť úmerné k výdavkom.

Tento týždeň bola dôležitá a kľúčová iba jedna téma – téma, ktorá priam desila trhy. Už začiatok týždňa na finančných trhoch poznačila výrazná nervozita: „Netrpezlivosť pred blížiacim sa zasadaním Fed-u vrcholí.“ V utorok to v komentári Ben Bernanke se chystá tlumit emoce konštatoval hlavný ekonóm Era Poštovní spořitelny Jan Bureš. Na rozbúrené vlny a obavy z utesňovania menovej politiky pred kľúčovým zasadaním americkej centrálnej banky poukázali aj analytici spoločnosti Across Wealth Management.

David Buckle zo spoločnosti Fidelity Worldwide Investment pre Investujeme.sk napísal: „Známky blížiaceho sa obratu peňažnej politiky amerického Federálneho rezervného systému u mnohých investorov vyvolávajú obavy z nekontrolovaného rastu úrokových sadzieb a následného konca rastu akcií. K tomu však nemusí dôjsť. V skutočnosti celý rad argumentov hovorí v prospech riadenej normalizácie americkej peňažnej politiky bez otrasov na kapitálových trhoch.“

Ako však Buckle ďalej zdôraznil, ukončenie kvantitatívneho uvoľňovania zo strany Fedu nemusí byť dráma.

Spoločnosť Cyrrus nervóznu situáciu pred zasadaním Fed-u stroho okomentovala slovami: Čakanie na Bernankeho. Zvýraznila, že dvojdenné zasadanie Menového výboru Fed-u je veľmi očakávanou a investormi ostro sledovanou udalosťou, ktorá bude mať vplyv nielen na US trh a je takmer isté, že bude oznámené pokračovanie kvantitatívneho uvoľňovania (QE) v závislosti od vývoja makrodát.

Medzitým sa v médiách objavili správy o tom, že Ben S. Bernanke zrejme už na budúci rok skončí v čele Fed-u, keďže americký prezident Barack Obama naznačil, že bude hľadať nového šéfa americkej centrálnej banky.

A tak nadišiel dlhoočakávaný a kľúčový Deň D. Po vyjadreniach šéfa Fed-u akcie po celom svete strácali o 2 – 3 percentá a desaťročný americký dlhopis oslabil najviac za takmer dva roky, ak by ale podobné výpredaje mali pokračovať, je to na zamyslenie, zdôraznil Jan Bureš: „Taká silná reakcia na správu o tom, že Fed „iba“ spomalí pumpovanie peňazí do ekonomiky, je znepokojujúca. Čo asi trhy povedia na to, až sa Fed rozhodne peniaze z trhu sťahovať? Navzdory silnej reakcii trhov zatiaľ verím, že Fed nenaštartuje nový Armagedon.“

Nemá k tomu dôvod a podľa Bureša nie je k tomu ničím tlačený: „Bernanke na tlačovej konferencii zdôraznil, že akékoľvek uťahovanie menovej politiky bude vždy závisieť od čísel z reálnej ekonomiky. Ak by reštriktívne kroky Fed-u viedli k prudkému rastu výnosov a tie by ohrozovali dynamiku americkej ekonomiky, otočí Fed kormidlo zase späť. Môže si to dovoliť, pretože ho v tejto chvíli nepáli inflácia.“

Keď ani kura nehrabe bez peňazí

Tému podrobnejšie rozpitval publicista Daniel Kuchta v článku s názvom Tiskárny na dolary se zpomalí. Možná, v ktorom konštatoval, že svet si zvykol na nový štandard, keď bez novo vytlačených peňazí už ani kura nehrabe. Už len púha správa o možnom obmedzení QE vyvoláva na trhoch nervozitu a volatilitu! Investori dnes nepozerajú na to, ako sa darí jednotlivým firmám, kam vedú jednotlivé ekonomiky alebo koľko drahých kovov sa vo svete vyprodukuje a predá. Všetkých dnes zaujíma len jedna informácia, a tou je množstvo peňazí, ktoré sú centrálne banky ochotné naliať do systému.

Skutočnosť je totiž taká, že finančné trhy sa stali otrokmi centrálnych bankárov. Ako konštatoval Daily Telegraph, slobodný trh už neexistuje. Ceny svetových finančných aktív sa stali hračkou centrálnych bánk a suverénnych fondov nových rozvíjajúcich sa síl. Centrálne banky USA, Veľkej Británie, EU a Číny držia v dlhopisoch 20 biliónov dolárov, čo je cca 25 percent globálneho HDP. Centrálne banky sú trhom!

Prečo sa v nás hromadí všeobecná nespokojnosť?

Svetu sa až doteraz darilo zotrvávať v akejsi umelej rovnováhe. Tú podporilo práve kvantitatívne uvoľňovanie a fiškálne opatrenia, a súčasne aj nekonečné zaplavovanie likviditou smerom k 20 percentám ekonomiky, ktorú z veľkej miery tvoria veľké a ziskové spoločnosti a banky v dobrej kondícii a s dobrým politickým prístupom. Pritom až 80 percent ekonomiky sa skladá skôr z menších až stredných podnikov, ktoré sú produktívne, inovatívne, vytvárajú pracovné miesta a sú menej kapitálovo náročné. Tie však boli ponechané napospas a musia sa brániť samé.

Proti „horným“ 20 percentám chýba tomuto segmentu úverovanie. Nakoniec všetko vedie k tomu, že je ekonomika malátna a bez inovácií, zato s vysokou nezamestnanosťou. Aj napriek strádaniu ekonomiky musíme zostať ticho, zatiaľ čo sa v nás hromadí všeobecná nespokojnosť. A čo by mohlo súčasnú rovnováhu narušiť? – kladie si otázku hlavný ekonóm Saxo Bank Steen Jakobsen a sám si na ňu odpovedá takto: Rýchlou a intuitívnou odpoveďou by mohla byť ďalšia vlna kvantitatívneho uvoľňovania…

Euro prehráva menové vojny

Časy, kedy silná mena byla znakom silného a prosperujúceho státu, síce neskončili, dnes ale prebiehajú závody v oslabovaní mien a eurozóna je ich najslabším účastníkom. Od začiatku roka europosilnilo k ostatným hlavným svetovým menám. Najviac sily ukázalo v páre s juhoafrickým random, austrálskym dolárom a japonským jenom, keď k týmto menám pridalo viac než desatinu. Naopak k americkému dolaru posilnila spoločná európska mena len o 1,5 percenta.

"Silné euro je dôsledkom reštriktívnej menovej politiky. Európska centrálna banka od začiatku roka znížila svoju bilanciu z 3 biliónov eur na súčasných 2,54 bilióna. Zaháľanie tlačiarenských strojov v eurozóne zvyšuje cenu meny a môže v prostredí menových vojen pôsobiť ako brzda európskych exportérov,“ zdôraznil analytik XTB Jiří Tyleček. Z dlhodobého pohľadu si socialistická a preregulovaná eurozóna nemôže posilňujúcu menu dovoliť, ak má zostať v celku. Hlavným determinantom ďalšieho vývoja však podľa Tylečka bude postoj ostatných veľkých centrálnych bánk k oslabovaniu svojich domácich mien. Európsku centrálnu banku drží v rozlete vplyv nemeckej Bundesbanky s dlhodobo negatívnym názorom na tlač peňazí.

Manažéri: Dvojrýchlostná Európa sa stáva realitou

Komentáre k pokračujúcej kríze európskych ekonomík obvykle ostro stavajú proti sebe európský Sever a Juh. Zdalo by sa teda, že aj v názoroch predstaviteľov a manažérov firiem na budúcu integráciu Európy by naprieč kontinentom mala viesť jasná hranica. V skutočnosti to tak nie je a názorový zlom vedie mezi eurozónou a zvyškom EÚ. Ukázala to správa poradenskej spoločnosti Grant Thornton vychádzajúca z údajov pravidelného výskumu International Business Report (IBR). Zúčastnilo sa na ňom 3.100 riaditeľov, výkonných riaditeľov, predsedov predstavenstiev a ďalších vysokých manažérov z firiem podnikajúcich vo všetkých odboroch. Ich názory ukazujú, že pre európske firmy je už dvojrýchlostna Európa realitou.

V minulých mesiacoch sme boli svedkami volania po užšej integrácii Európy predovšetkým z úst nemeckej kancelárky Angely Merkel, ktorá argumentuje tým, že EÚ a eurozóna potrebujú okrem ekonomickej a monetárnej spolupráce taktiež úzku politickú spoluprácu. Názory vysokých manažérov v krajinách mimo eurozóny sú však k ďalším integračným tendenciám dosť zdržanlivé. Proti ďalším integračným snahám v rámci Európy sa vyslovilo 29 percent z nich.

Najväčšia skepsa prevláda vo Veľkej Británii a Švédsku – v obidvoch týchto krajinách zhodne odmieta ekonomickú integráciu po 55 percent manažérov a biznismenov. Pripomeňme, že euroskeptické nálady bohato a nahlas živí najmä Británia, kde sa ministerský predseda David Cameron zaviazal, ak jeho strana vyhrá najbližšie voľby, vypísať referendum o tom, či Británia má zostať v Európskej únii alebo z nej čím skôr vystúpiť.

Ministri financií: Aby sa predišlo panike!

Prehľad správ z EÚ a eurozóny v telegrafickej skratke: Ministri financií udelili Lotyšsku definitívny súhlas na vstup do menovej únie s tým, že táto pobaltská krajina začne euro používať od 1. januára 2014 ● Španielska ekonomika by podľa odhadov centrálnej banky mohla už v 3. kvartáli prekonať recesiu a začať rásť ● Chorvátsko už 1. júla 2013 vstúpi do EÚ a tamojší podnikatelia v oblasti cestovného ruchu dúfajú, že vstup do Únie im zabezpečí ďalších návštevníkov a pomôže zvýšiť príjmy. Tento rok plánuje stráviť svoju hlavnú dovolenku v Chorvátsku pätina obyvateľov Slovenska ● Predaje áut v EÚ v máji klesli na dvadsaťročné minimá. Rastúca nezamestnanosť prispela k výrazne oslabenému dopytu najmä po autách od automobiliek k PSA Peugeot Citroen, Renault a General Motors ● Ministri financií na piatkovom zasadaní v Luxemburgu oznámili, že pripravujú pravidlá pre riešenie bankových kríz, ktoré majú zaistiť, aby banky v prípade krachu boli uzavreté „organizovane“ podľa schválených kritérií, čím by sa predišlo panike ● Ministri sa tiež dohodli na balíku opatrení na boj proti podvodom na DPH – jedno z opatrení sa týka voliteľného prenesenia povinnosti zaplatiť daň na kupujúceho, tzv. Reverse charge ● Nepríjemným prekvapením je Holandsko – podľa ministra financií Jeroena Dijsselbloema krajina ani v budúcom roku nesplní Európskou úniou požadovanú úroveň rozpočtového deficitu pod 3 percentá HDP. Nehovoriac už o tom, že v Holandsku opäť vzrástla nezamestnanosť, v máji dosiahla úroveň 8,3 percenta ● Miera nezamestnanosti na Slovensku sa v máji vyšplhala na 14,47 percenta! Ako upozornil hlavný ekonóm UniCredit Bank Ľubomír Koršňák, najvyššia nezamestnanosť je tradične v Prešovskom (20,3%), Banskobystrickom (19,62%) a Košickom kraji (18,95%).

Podrobnejšie informácie o aktuálnom dianí v EÚ a eurozóne prinášame v sekcii kontinuálne vydávaných správ Investičné spravodajstvo v slovenskej i českej verzii Investujeme.sk/Investujeme.cz.  

Elév, konzervatívec a nevyspytateľný matador

Cenové turbulencie investičných kovov v období hospodárskej krízy mobilizovali mnoho investorov. Niektorí sa investičného zlata zbavovali, ďalší začali aktívne nakupovať a iní s investíciami do drahých kovov len začali. Cenový prepad posledných mesiacov opäť oživuje záujem o takéto investície a vedie k prílivu nových investorov. Ako vyplýva z komentára Au Portálu, motiváciu investorov však neovplyvňuje len cena, ale tiež iné, často záhadné a intuitívne faktory.

Investorov do drahých kovov môžeme rozdeliť do troch základných skupín – elév, ktorý s investovaním do drahých kovov začal koketovať v období hospodárskej krízy, konzervatívec, ktorý do zlata investuje pravidelne a systematicky už viac rokov a investičný matador, ktorý sa ale správa nevyspytateľne. Jeho výsostne analytický prístup sa doplňuje investorskou intuíciou, vďaka ktorej sú niektoré jeho kroky pre vonkajšieho pozorovateľa neuchopiteľné.

Ľavica kuje pikle, pravica špekuluje, ale…

Po niekoľkých dňoch nerovného boja to český premiér Nečas vzdal a vyhlásil, že podá demisiu. Médiá sa zaradovali, že uhorková sezóna ešte nezačala, ľavica kuje pikle, pravice špekuluje ako sa zachrániť a finančné trhy na to kašlú. Hlavný investičný stratég ČP INVEST Michal Valentík o tom hovorí takto: „Vlády prichádzajú a odchádzajú. Dlhy, menové páry a niektoré akcie zostávajú.“ Vládna kríza v ČR nebude mať na finančné trhy prakticky žiaden vplyv. Navzdory jej prekvapivému začiatku, ktorý odštartovali policajné razie u niektorých politikov a lobbistov, sa trhy nenechali vyrušit zo svojej letargie a stále sú viac ovplyvňované dianím vonku než doma.

To, že ani vo svete nemusí v menších krajinách v prípade vládnej krízy ísť o niečo vážne, pripomenul Valentík slovami: „Len čo si spomínam, tak Belgicko bolo viac ako rok bez vlády a k žiadnemu katastrofálnemu výpredaju na belgickom kapitálovom trhu nedošlo. Proto nie je žiaden dôvod na znepokojenie." Trhy demisia vlády nezaujíma, rozvinul ďalej myšlienku Daniel Kuchta v článku s veľavravným titulkom Vlády se mění, dluhy zůstávají.

Fincentrum neuznáva intrigánske metódy

Spoločnosť Fincentrum v apríli získala cenu AFISP-u pre najvýkonnejšieho agenta v sektore hypoték a 28. mája ju z tejto profesnej asociácie vylúčili. Predseda predstavenstva Fincentra Milan Repka hovorí, že žiadne predchádzajúce upozornenie nedostali a vylúčenie vnímajú ako nástroj konkurenčného boja, ktorý pripomína praktiky, ktoré môžeme sledovať na východ od našich hraníc.

S obvineniami AFISP-u sa pán Repka nestotožňuje a za pravdu mu dáva fakt, že v minulosti získalo Fincentrum viacero ocenení za kvalitu. „Za všetkým musí stáť nulový princíp tolerancie k nekvalite. Ten zdôrazňujeme na všetkých fórach. Spolupracujeme so všetkými bankami a so všetkými relevantnými poisťovňami na trhu. Pre každú sme seriózny obchodný partner a to je pre nás to najlepšie vysvedčenie.“

Na otázku, či sú vzťahy medzi ostatnými členmi AFISPu štandardné, odpovedal slovami: „My nie sme tí, ktorí sa potajomky s niekým stretávajú a intrigánskymi metódami skúšajú získať pre seba na trhu nejakú výhodu. Kam sa dostal AFISP je pre nás smutné, pretože si myslíme, že naša brandža si zaslúži pri kľúčových otázkach seriózneho oponenta voči vláde a regulátorovi.“ Aj preto podľa Repku spoločnosť Fincentrum vstúpila do FECIFu, ktorý má priamy prístup k negociáciám na európskej úrovni. A koho hlbšie zaujíma, kam smeruje táto spoločnosť, sa viac dozvie z rozhovoru s Luborom Žalmanom Quo vadis, Fincentrum? aneb Fincentrum chystá rozvoj.

Povodne: Nižšie škody, ako sa čakalo

Aj keď povodne, ktoré začiatkom júna sužovali celú strednú Európu, vyzerali hrozivo aj na Slovensku, nakoniec to nedopadlo najhoršie. Investície do protipovodňových opatrení a včasné prípravné práce pomohli významne znížiť finančné straty. Povodne budú mať zanedbateľný krátkodobý dopad na HDP v dôsledku výpadku produkcie – v strednej a východnej Európe nebol povodňami zasiahnutý žiadny významný výrobný podnik, vyplýva to z tlačovej správy Erste Bank/Slovenská sporiteľňa.

"Napriek tomu, že región strednej a východnej Európy postihli v predchádzajúcich týždňoch ťažké povodne, hospodárske škody, ktoré spôsobili, sú len zlomkom škôd spôsobených povodňami v roku 2002, ktoré v Rakúsku, v Českej republike a na Slovensku dosiahli spolu 6 mld. eur,“ objasnil Juraj Kotian, hlavný analytik Erste Group pre strednú a východnú Európu. Je to preto, že krajiny strednej a východnej Európy za posledných desať rokov investovali približne 3,3 mld. eur do systémov ochrany pred povodňami a do lepšej regulácie vodných tokov (Slovensko 0,6 mld. eur, Rakúsko 1,8 mld. eur, Česká republika 0,5 mld. eur, a Maďarsko 0,3 mld. eur), a práve to im pomohlo výrazne znížiť škody.

Bývame vo vlastnom, no tlačíme sa

Prednedávnom obletela Slovensko správa, že po Rumunsku a Litve máme tretí najvyšší podiel súkromného bývania v rámci EÚ. Vo vlastnej nehnuteľnosti bez úveru žije až 82 percent našincov, s úverom ďalších 8,2 percenta. Dôvodov je niekoľko – od lacného odkupovania nájomných a družstevných bytov v minulosti až po dnes neexistujúci trh s nájomným bývaním. A hoci bývame vo vlastnom, tlačíme sa. Podľa údajov EUROSTAT-u sa „doma tlačia" štyria z desiatich obyvateľov Slovenska. Vyšší podiel obyvateľov žijúcich v preľudnených domácnostiach má už iba 5 krajín EÚ, upozornila analytička Poštovej banky Eva Sadovská.

Zaujímavý postreh zo susedného Česka, kde tí, ktorí už nepotrebujú napríklad kvôli práci bývať v centre diania, sa sťahujú na samotu na vidieku alebo dokonca priamo v lese, priniesla Monika Hrušová zo sesterského portálu Hypoindex.cz. Je tam pokoj a rapídne nižšie náklady na bývanie. Ľudia ale musia počítať s tým, že takéto bývanie bude menej komfortné ako v meste. Záleží však na individuálnych prioritách, hoci trend využívania chát a chalúp na trvalé bývanie je výrazný.

Kde investujú milionári?

Slovenskí aj českí dolároví milionári považujú za najzaujímavejšiu investíciu nákup firiem a poľnohospodársku pôdu. Zhoda však nevládne pri stavebných pozemkoch – kým milionári spoza rieky Morava ju považujú za zaujímavú investíciu, našinci radšej vidia svoje peniaze v umeleckých dielach či na FOREX-ovom trhu. Vyplýva to z prieskumu, ktorý medzi slovenskými a českými dolárovými milionármi realizovala J&T Banka. Podrobnejšie o tom písal publicista Ľuboslav Kačalka v článku TOP a OUT investície z pohľadu slovenských a českých milionárov.

Vreckové má byť úmerné k výdavkom

Hoci letné prázdniny spôsobujú mnohým rodičom vrásky na čele z toho, kam umiestniť deti, kým oni pracujú, je to aj dobrý spôsob ako naučiť deti samostatnosti. A to aj tej finančnej. Kým počas školského roka je dieťa vyťažené v škole a v krúžkoch, v lete má viac voľného času, ktorý môže aj niečo stáť. „Vreckové by rodičia mali stanoviť úmerne k výdavkom," povedala výkonná riaditeľka spoločnosti Capital & Financial Protection Stanislava Struhárová, ktorá považuje vreckové za dobrý spôsob, ako viesť dieťa k zodpovednosti a k plánovaniu.

V dnešnej dobe rodičov tiež zaujíma, či je lepšie dať deťom vreckové na „ruku", alebo im radšej zveriť kartu od účtu. Hoci dnes majú platobné karty aj deti na základnej škole, pani Struhárová odporúča zriadiť účet až na strednej škole. Dieťa vie totiž lepšie hospodáriť s peniazmi, ktoré má fyzicky k dispozícii.

Týždeň vo financiách: Všetkých zaujíma už len jedna jediná informácia...

Týždeň vo financiách: Všetkých zaujíma už len jedna jediná informácia... >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

Peter Apolen | 26.08.2016 00:00 Trhy 2 mesiace po brexite - katastrofa sa nekoná

Kto si odnesie negatívne dôsledky brexitu najviac? Ktoré odvetvia naopak môžu z neho ťažiť? Ako by mali s informáciou narábať bežní investori v podielových fondoch? O otázkach súvisiacich s britským referendom a jeho dopadom na trhu sa rozprávame s portfólio manažérom spoločnosti Fidelity International Eugenom Philalithisom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

John Hardy | 25.08.2016 00:00 Aké správy prídu v piatok z Jackson Hole?

Dlhodobá snaha médií odhadnúť pravdepodobnosť a načasovanie ďalšieho zvýšenia sadzieb zo strany Fedu už nikoho nebaví. Zredukovala sa totiž len na jednu otázku: či Fed v najbližšej dobe zvýši sadzby aspoň raz, alebo či vôbec nie. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Furmaník st. | 22.08.2016 00:00 Ktorá nechce, nech sa zakrýva a ktorá chce, mi svoje vnady rada ukáže! (Svet financií očami komentátora tentoraz na letné témy)

Finančným svetom netočia iba ekonomické fundamenty, ale aj špekulácie. Vývoj v eurozóne i celej EÚ ohrozujú viaceré voľby i ženské plavky nepodliehajúce len móde, ale i politike. Možno niečo o tom vie belgická kapela Vaya Con Dios. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

John Hardy | 17.08.2016 00:00 Trhová bublina sa nafukuje a investičný svet je hore nohami

Počas tohtoročného leta globálne trhy vďaka náklonnosti centrálnych bánk významne vzrástli. Odštartovala to Bank of England, ktorá začala s novým kolom kvantitatívneho uvoľňovania s cieľom utlmiť šok po referende o Brexite. Výsledok hlasovania tak nedokázal vykoľajiť dôveru investorov v štátne dlhopisy Veľkej Británie a v britské akcie z miery a globálne trhy si s úľavou vydýchli. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Furmaník st. | 15.08.2016 00:00 Predznamenáva Bank of England blížiacu sa svetovú krízu? (Svet vo financiách očami komentátora)

"Buď aspoň chvíľu normálny! Nechceš mi povedať, že ak vložím do sporiteľne istú sumu, s ktorou bankári môžu narábať, teda môžu mojimi peniazmi točiť koľko chcú, že mi o rok dajú menej než som vložil?! Veď to je hlúposť! Debilita!“ Celá správa »

Komentárov: 1 / 1 Posledný komentár: 16.08.2016 17:32Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

28.08.2016 10:20 Rate hike znova na stole

Z pohľadu makroekonomických dát šlo o relatívne bohatý deň, keď bolo vo Francúzsku zverejnené dáta HDP, ktoré rástlo podľa očakávaní na ročnej báze o 1.4%, rovnako ako po minulom kvartáli, no za druhý kvartál roka 2016 si Francúzska ekonomika nepolepšila, keď stagnovala.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

26.08.2016 13:36 Cena na Slovensku stále padajú

Inflácia, alebo lepšie povedané v skutočnosti deflácia v júli opäť prekvapila silnejším ako očakávaným poklesom. Spotrebiteľské ceny celkovo klesli v júli medzimesačne o 0,4%, z čoho polovica šla na vrub poklesu regulovaných cien a polovica na vrub jadrovej zložky. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

26.08.2016 12:44 ČNB nevie ako ukončiť devízové intervencie

Centrálna banka bude onedlho stáť pred ťažkou úlohou, ukončiť už tri roky trvajúce devízové intervencie za oslabenie českej koruny. Člen ČNB uviedol, že zatiaľ nie je rozhodnuté, ako to banka urobí, bude sa však snažiť vyhnúť skokovému zdraženiu koruny.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

26.08.2016 10:18 Ranný prehľad trhov 26. augusta

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.08.2016 10:40 Ako sa darilo finančným trhom v júli

Globálne akciové trhy si v júli pripísali zisk. Brazílske akcie boli predolympijským víťazom na poli hlavných tried aktív. Očakávania z ekonomických stimulov podporili japonské akcie. Akciovým trhom sa darilo aj v Európe a v USA. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Peter Apolen | 26.08.2016 00:00 Trhy 2 mesiace po brexite - katastrofa sa nekoná

Kto si odnesie negatívne dôsledky brexitu najviac? Ktoré odvetvia naopak môžu z neho ťažiť? Ako by mali s informáciou narábať bežní investori v podielových fondoch? O otázkach súvisiacich s britským referendom a jeho dopadom na trhu sa rozprávame s portfólio manažérom spoločnosti Fidelity International Eugenom Philalithisom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

John Hardy | 25.08.2016 00:00 Aké správy prídu v piatok z Jackson Hole?

Dlhodobá snaha médií odhadnúť pravdepodobnosť a načasovanie ďalšieho zvýšenia sadzieb zo strany Fedu už nikoho nebaví. Zredukovala sa totiž len na jednu otázku: či Fed v najbližšej dobe zvýši sadzby aspoň raz, alebo či vôbec nie. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Furmaník st. | 22.08.2016 00:00 Ktorá nechce, nech sa zakrýva a ktorá chce, mi svoje vnady rada ukáže! (Svet financií očami komentátora tentoraz na letné témy)

Finančným svetom netočia iba ekonomické fundamenty, ale aj špekulácie. Vývoj v eurozóne i celej EÚ ohrozujú viaceré voľby i ženské plavky nepodliehajúce len móde, ale i politike. Možno niečo o tom vie belgická kapela Vaya Con Dios. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

John Hardy | 17.08.2016 00:00 Trhová bublina sa nafukuje a investičný svet je hore nohami

Počas tohtoročného leta globálne trhy vďaka náklonnosti centrálnych bánk významne vzrástli. Odštartovala to Bank of England, ktorá začala s novým kolom kvantitatívneho uvoľňovania s cieľom utlmiť šok po referende o Brexite. Výsledok hlasovania tak nedokázal vykoľajiť dôveru investorov v štátne dlhopisy Veľkej Británie a v britské akcie z miery a globálne trhy si s úľavou vydýchli. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Furmaník st. | 15.08.2016 00:00 Predznamenáva Bank of England blížiacu sa svetovú krízu? (Svet vo financiách očami komentátora)

"Buď aspoň chvíľu normálny! Nechceš mi povedať, že ak vložím do sporiteľne istú sumu, s ktorou bankári môžu narábať, teda môžu mojimi peniazmi točiť koľko chcú, že mi o rok dajú menej než som vložil?! Veď to je hlúposť! Debilita!“ Celá správa »

Komentárov: 1 / 1 Posledný komentár: 01.01.1970 01:00Ďalšie články »