Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Týždeň vo financiách: Všetkých zaujíma už len jedna jediná informácia...

Týždeň vo financiách: Všetkých zaujíma už len jedna jediná informácia...

Správa o možnom obmedzení kvantitatívneho uvoľňovania (QE) vyvolala značnú nervozitu a volatilitu. Finančné trhy sa stali otrokmi centrálnych bankárov, dvojrýchlostná Európa je realitou a do drahých kovov investujú aj nevyspytateľní matadori. Prázdninové vreckové pre deti má byť úmerné k výdavkom.

Tento týždeň bola dôležitá a kľúčová iba jedna téma – téma, ktorá priam desila trhy. Už začiatok týždňa na finančných trhoch poznačila výrazná nervozita: „Netrpezlivosť pred blížiacim sa zasadaním Fed-u vrcholí.“ V utorok to v komentári Ben Bernanke se chystá tlumit emoce konštatoval hlavný ekonóm Era Poštovní spořitelny Jan Bureš. Na rozbúrené vlny a obavy z utesňovania menovej politiky pred kľúčovým zasadaním americkej centrálnej banky poukázali aj analytici spoločnosti Across Wealth Management.

David Buckle zo spoločnosti Fidelity Worldwide Investment pre Investujeme.sk napísal: „Známky blížiaceho sa obratu peňažnej politiky amerického Federálneho rezervného systému u mnohých investorov vyvolávajú obavy z nekontrolovaného rastu úrokových sadzieb a následného konca rastu akcií. K tomu však nemusí dôjsť. V skutočnosti celý rad argumentov hovorí v prospech riadenej normalizácie americkej peňažnej politiky bez otrasov na kapitálových trhoch.“

Ako však Buckle ďalej zdôraznil, ukončenie kvantitatívneho uvoľňovania zo strany Fedu nemusí byť dráma.

Spoločnosť Cyrrus nervóznu situáciu pred zasadaním Fed-u stroho okomentovala slovami: Čakanie na Bernankeho. Zvýraznila, že dvojdenné zasadanie Menového výboru Fed-u je veľmi očakávanou a investormi ostro sledovanou udalosťou, ktorá bude mať vplyv nielen na US trh a je takmer isté, že bude oznámené pokračovanie kvantitatívneho uvoľňovania (QE) v závislosti od vývoja makrodát.

Medzitým sa v médiách objavili správy o tom, že Ben S. Bernanke zrejme už na budúci rok skončí v čele Fed-u, keďže americký prezident Barack Obama naznačil, že bude hľadať nového šéfa americkej centrálnej banky.

A tak nadišiel dlhoočakávaný a kľúčový Deň D. Po vyjadreniach šéfa Fed-u akcie po celom svete strácali o 2 – 3 percentá a desaťročný americký dlhopis oslabil najviac za takmer dva roky, ak by ale podobné výpredaje mali pokračovať, je to na zamyslenie, zdôraznil Jan Bureš: „Taká silná reakcia na správu o tom, že Fed „iba“ spomalí pumpovanie peňazí do ekonomiky, je znepokojujúca. Čo asi trhy povedia na to, až sa Fed rozhodne peniaze z trhu sťahovať? Navzdory silnej reakcii trhov zatiaľ verím, že Fed nenaštartuje nový Armagedon.“

Nemá k tomu dôvod a podľa Bureša nie je k tomu ničím tlačený: „Bernanke na tlačovej konferencii zdôraznil, že akékoľvek uťahovanie menovej politiky bude vždy závisieť od čísel z reálnej ekonomiky. Ak by reštriktívne kroky Fed-u viedli k prudkému rastu výnosov a tie by ohrozovali dynamiku americkej ekonomiky, otočí Fed kormidlo zase späť. Môže si to dovoliť, pretože ho v tejto chvíli nepáli inflácia.“

Keď ani kura nehrabe bez peňazí

Tému podrobnejšie rozpitval publicista Daniel Kuchta v článku s názvom Tiskárny na dolary se zpomalí. Možná, v ktorom konštatoval, že svet si zvykol na nový štandard, keď bez novo vytlačených peňazí už ani kura nehrabe. Už len púha správa o možnom obmedzení QE vyvoláva na trhoch nervozitu a volatilitu! Investori dnes nepozerajú na to, ako sa darí jednotlivým firmám, kam vedú jednotlivé ekonomiky alebo koľko drahých kovov sa vo svete vyprodukuje a predá. Všetkých dnes zaujíma len jedna informácia, a tou je množstvo peňazí, ktoré sú centrálne banky ochotné naliať do systému.

Skutočnosť je totiž taká, že finančné trhy sa stali otrokmi centrálnych bankárov. Ako konštatoval Daily Telegraph, slobodný trh už neexistuje. Ceny svetových finančných aktív sa stali hračkou centrálnych bánk a suverénnych fondov nových rozvíjajúcich sa síl. Centrálne banky USA, Veľkej Británie, EU a Číny držia v dlhopisoch 20 biliónov dolárov, čo je cca 25 percent globálneho HDP. Centrálne banky sú trhom!

Prečo sa v nás hromadí všeobecná nespokojnosť?

Svetu sa až doteraz darilo zotrvávať v akejsi umelej rovnováhe. Tú podporilo práve kvantitatívne uvoľňovanie a fiškálne opatrenia, a súčasne aj nekonečné zaplavovanie likviditou smerom k 20 percentám ekonomiky, ktorú z veľkej miery tvoria veľké a ziskové spoločnosti a banky v dobrej kondícii a s dobrým politickým prístupom. Pritom až 80 percent ekonomiky sa skladá skôr z menších až stredných podnikov, ktoré sú produktívne, inovatívne, vytvárajú pracovné miesta a sú menej kapitálovo náročné. Tie však boli ponechané napospas a musia sa brániť samé.

Proti „horným“ 20 percentám chýba tomuto segmentu úverovanie. Nakoniec všetko vedie k tomu, že je ekonomika malátna a bez inovácií, zato s vysokou nezamestnanosťou. Aj napriek strádaniu ekonomiky musíme zostať ticho, zatiaľ čo sa v nás hromadí všeobecná nespokojnosť. A čo by mohlo súčasnú rovnováhu narušiť? – kladie si otázku hlavný ekonóm Saxo Bank Steen Jakobsen a sám si na ňu odpovedá takto: Rýchlou a intuitívnou odpoveďou by mohla byť ďalšia vlna kvantitatívneho uvoľňovania…

Euro prehráva menové vojny

Časy, kedy silná mena byla znakom silného a prosperujúceho státu, síce neskončili, dnes ale prebiehajú závody v oslabovaní mien a eurozóna je ich najslabším účastníkom. Od začiatku roka europosilnilo k ostatným hlavným svetovým menám. Najviac sily ukázalo v páre s juhoafrickým random, austrálskym dolárom a japonským jenom, keď k týmto menám pridalo viac než desatinu. Naopak k americkému dolaru posilnila spoločná európska mena len o 1,5 percenta.

"Silné euro je dôsledkom reštriktívnej menovej politiky. Európska centrálna banka od začiatku roka znížila svoju bilanciu z 3 biliónov eur na súčasných 2,54 bilióna. Zaháľanie tlačiarenských strojov v eurozóne zvyšuje cenu meny a môže v prostredí menových vojen pôsobiť ako brzda európskych exportérov,“ zdôraznil analytik XTB Jiří Tyleček. Z dlhodobého pohľadu si socialistická a preregulovaná eurozóna nemôže posilňujúcu menu dovoliť, ak má zostať v celku. Hlavným determinantom ďalšieho vývoja však podľa Tylečka bude postoj ostatných veľkých centrálnych bánk k oslabovaniu svojich domácich mien. Európsku centrálnu banku drží v rozlete vplyv nemeckej Bundesbanky s dlhodobo negatívnym názorom na tlač peňazí.

Manažéri: Dvojrýchlostná Európa sa stáva realitou

Komentáre k pokračujúcej kríze európskych ekonomík obvykle ostro stavajú proti sebe európský Sever a Juh. Zdalo by sa teda, že aj v názoroch predstaviteľov a manažérov firiem na budúcu integráciu Európy by naprieč kontinentom mala viesť jasná hranica. V skutočnosti to tak nie je a názorový zlom vedie mezi eurozónou a zvyškom EÚ. Ukázala to správa poradenskej spoločnosti Grant Thornton vychádzajúca z údajov pravidelného výskumu International Business Report (IBR). Zúčastnilo sa na ňom 3.100 riaditeľov, výkonných riaditeľov, predsedov predstavenstiev a ďalších vysokých manažérov z firiem podnikajúcich vo všetkých odboroch. Ich názory ukazujú, že pre európske firmy je už dvojrýchlostna Európa realitou.

V minulých mesiacoch sme boli svedkami volania po užšej integrácii Európy predovšetkým z úst nemeckej kancelárky Angely Merkel, ktorá argumentuje tým, že EÚ a eurozóna potrebujú okrem ekonomickej a monetárnej spolupráce taktiež úzku politickú spoluprácu. Názory vysokých manažérov v krajinách mimo eurozóny sú však k ďalším integračným tendenciám dosť zdržanlivé. Proti ďalším integračným snahám v rámci Európy sa vyslovilo 29 percent z nich.

Najväčšia skepsa prevláda vo Veľkej Británii a Švédsku – v obidvoch týchto krajinách zhodne odmieta ekonomickú integráciu po 55 percent manažérov a biznismenov. Pripomeňme, že euroskeptické nálady bohato a nahlas živí najmä Británia, kde sa ministerský predseda David Cameron zaviazal, ak jeho strana vyhrá najbližšie voľby, vypísať referendum o tom, či Británia má zostať v Európskej únii alebo z nej čím skôr vystúpiť.

Ministri financií: Aby sa predišlo panike!

Prehľad správ z EÚ a eurozóny v telegrafickej skratke: Ministri financií udelili Lotyšsku definitívny súhlas na vstup do menovej únie s tým, že táto pobaltská krajina začne euro používať od 1. januára 2014 ● Španielska ekonomika by podľa odhadov centrálnej banky mohla už v 3. kvartáli prekonať recesiu a začať rásť ● Chorvátsko už 1. júla 2013 vstúpi do EÚ a tamojší podnikatelia v oblasti cestovného ruchu dúfajú, že vstup do Únie im zabezpečí ďalších návštevníkov a pomôže zvýšiť príjmy. Tento rok plánuje stráviť svoju hlavnú dovolenku v Chorvátsku pätina obyvateľov Slovenska ● Predaje áut v EÚ v máji klesli na dvadsaťročné minimá. Rastúca nezamestnanosť prispela k výrazne oslabenému dopytu najmä po autách od automobiliek k PSA Peugeot Citroen, Renault a General Motors ● Ministri financií na piatkovom zasadaní v Luxemburgu oznámili, že pripravujú pravidlá pre riešenie bankových kríz, ktoré majú zaistiť, aby banky v prípade krachu boli uzavreté „organizovane“ podľa schválených kritérií, čím by sa predišlo panike ● Ministri sa tiež dohodli na balíku opatrení na boj proti podvodom na DPH – jedno z opatrení sa týka voliteľného prenesenia povinnosti zaplatiť daň na kupujúceho, tzv. Reverse charge ● Nepríjemným prekvapením je Holandsko – podľa ministra financií Jeroena Dijsselbloema krajina ani v budúcom roku nesplní Európskou úniou požadovanú úroveň rozpočtového deficitu pod 3 percentá HDP. Nehovoriac už o tom, že v Holandsku opäť vzrástla nezamestnanosť, v máji dosiahla úroveň 8,3 percenta ● Miera nezamestnanosti na Slovensku sa v máji vyšplhala na 14,47 percenta! Ako upozornil hlavný ekonóm UniCredit Bank Ľubomír Koršňák, najvyššia nezamestnanosť je tradične v Prešovskom (20,3%), Banskobystrickom (19,62%) a Košickom kraji (18,95%).

Podrobnejšie informácie o aktuálnom dianí v EÚ a eurozóne prinášame v sekcii kontinuálne vydávaných správ Investičné spravodajstvo v slovenskej i českej verzii Investujeme.sk/Investujeme.cz.  

Elév, konzervatívec a nevyspytateľný matador

Cenové turbulencie investičných kovov v období hospodárskej krízy mobilizovali mnoho investorov. Niektorí sa investičného zlata zbavovali, ďalší začali aktívne nakupovať a iní s investíciami do drahých kovov len začali. Cenový prepad posledných mesiacov opäť oživuje záujem o takéto investície a vedie k prílivu nových investorov. Ako vyplýva z komentára Au Portálu, motiváciu investorov však neovplyvňuje len cena, ale tiež iné, často záhadné a intuitívne faktory.

Investorov do drahých kovov môžeme rozdeliť do troch základných skupín – elév, ktorý s investovaním do drahých kovov začal koketovať v období hospodárskej krízy, konzervatívec, ktorý do zlata investuje pravidelne a systematicky už viac rokov a investičný matador, ktorý sa ale správa nevyspytateľne. Jeho výsostne analytický prístup sa doplňuje investorskou intuíciou, vďaka ktorej sú niektoré jeho kroky pre vonkajšieho pozorovateľa neuchopiteľné.

Ľavica kuje pikle, pravica špekuluje, ale…

Po niekoľkých dňoch nerovného boja to český premiér Nečas vzdal a vyhlásil, že podá demisiu. Médiá sa zaradovali, že uhorková sezóna ešte nezačala, ľavica kuje pikle, pravice špekuluje ako sa zachrániť a finančné trhy na to kašlú. Hlavný investičný stratég ČP INVEST Michal Valentík o tom hovorí takto: „Vlády prichádzajú a odchádzajú. Dlhy, menové páry a niektoré akcie zostávajú.“ Vládna kríza v ČR nebude mať na finančné trhy prakticky žiaden vplyv. Navzdory jej prekvapivému začiatku, ktorý odštartovali policajné razie u niektorých politikov a lobbistov, sa trhy nenechali vyrušit zo svojej letargie a stále sú viac ovplyvňované dianím vonku než doma.

To, že ani vo svete nemusí v menších krajinách v prípade vládnej krízy ísť o niečo vážne, pripomenul Valentík slovami: „Len čo si spomínam, tak Belgicko bolo viac ako rok bez vlády a k žiadnemu katastrofálnemu výpredaju na belgickom kapitálovom trhu nedošlo. Proto nie je žiaden dôvod na znepokojenie." Trhy demisia vlády nezaujíma, rozvinul ďalej myšlienku Daniel Kuchta v článku s veľavravným titulkom Vlády se mění, dluhy zůstávají.

Fincentrum neuznáva intrigánske metódy

Spoločnosť Fincentrum v apríli získala cenu AFISP-u pre najvýkonnejšieho agenta v sektore hypoték a 28. mája ju z tejto profesnej asociácie vylúčili. Predseda predstavenstva Fincentra Milan Repka hovorí, že žiadne predchádzajúce upozornenie nedostali a vylúčenie vnímajú ako nástroj konkurenčného boja, ktorý pripomína praktiky, ktoré môžeme sledovať na východ od našich hraníc.

S obvineniami AFISP-u sa pán Repka nestotožňuje a za pravdu mu dáva fakt, že v minulosti získalo Fincentrum viacero ocenení za kvalitu. „Za všetkým musí stáť nulový princíp tolerancie k nekvalite. Ten zdôrazňujeme na všetkých fórach. Spolupracujeme so všetkými bankami a so všetkými relevantnými poisťovňami na trhu. Pre každú sme seriózny obchodný partner a to je pre nás to najlepšie vysvedčenie.“

Na otázku, či sú vzťahy medzi ostatnými členmi AFISPu štandardné, odpovedal slovami: „My nie sme tí, ktorí sa potajomky s niekým stretávajú a intrigánskymi metódami skúšajú získať pre seba na trhu nejakú výhodu. Kam sa dostal AFISP je pre nás smutné, pretože si myslíme, že naša brandža si zaslúži pri kľúčových otázkach seriózneho oponenta voči vláde a regulátorovi.“ Aj preto podľa Repku spoločnosť Fincentrum vstúpila do FECIFu, ktorý má priamy prístup k negociáciám na európskej úrovni. A koho hlbšie zaujíma, kam smeruje táto spoločnosť, sa viac dozvie z rozhovoru s Luborom Žalmanom Quo vadis, Fincentrum? aneb Fincentrum chystá rozvoj.

Povodne: Nižšie škody, ako sa čakalo

Aj keď povodne, ktoré začiatkom júna sužovali celú strednú Európu, vyzerali hrozivo aj na Slovensku, nakoniec to nedopadlo najhoršie. Investície do protipovodňových opatrení a včasné prípravné práce pomohli významne znížiť finančné straty. Povodne budú mať zanedbateľný krátkodobý dopad na HDP v dôsledku výpadku produkcie – v strednej a východnej Európe nebol povodňami zasiahnutý žiadny významný výrobný podnik, vyplýva to z tlačovej správy Erste Bank/Slovenská sporiteľňa.

"Napriek tomu, že región strednej a východnej Európy postihli v predchádzajúcich týždňoch ťažké povodne, hospodárske škody, ktoré spôsobili, sú len zlomkom škôd spôsobených povodňami v roku 2002, ktoré v Rakúsku, v Českej republike a na Slovensku dosiahli spolu 6 mld. eur,“ objasnil Juraj Kotian, hlavný analytik Erste Group pre strednú a východnú Európu. Je to preto, že krajiny strednej a východnej Európy za posledných desať rokov investovali približne 3,3 mld. eur do systémov ochrany pred povodňami a do lepšej regulácie vodných tokov (Slovensko 0,6 mld. eur, Rakúsko 1,8 mld. eur, Česká republika 0,5 mld. eur, a Maďarsko 0,3 mld. eur), a práve to im pomohlo výrazne znížiť škody.

Bývame vo vlastnom, no tlačíme sa

Prednedávnom obletela Slovensko správa, že po Rumunsku a Litve máme tretí najvyšší podiel súkromného bývania v rámci EÚ. Vo vlastnej nehnuteľnosti bez úveru žije až 82 percent našincov, s úverom ďalších 8,2 percenta. Dôvodov je niekoľko – od lacného odkupovania nájomných a družstevných bytov v minulosti až po dnes neexistujúci trh s nájomným bývaním. A hoci bývame vo vlastnom, tlačíme sa. Podľa údajov EUROSTAT-u sa „doma tlačia" štyria z desiatich obyvateľov Slovenska. Vyšší podiel obyvateľov žijúcich v preľudnených domácnostiach má už iba 5 krajín EÚ, upozornila analytička Poštovej banky Eva Sadovská.

Zaujímavý postreh zo susedného Česka, kde tí, ktorí už nepotrebujú napríklad kvôli práci bývať v centre diania, sa sťahujú na samotu na vidieku alebo dokonca priamo v lese, priniesla Monika Hrušová zo sesterského portálu Hypoindex.cz. Je tam pokoj a rapídne nižšie náklady na bývanie. Ľudia ale musia počítať s tým, že takéto bývanie bude menej komfortné ako v meste. Záleží však na individuálnych prioritách, hoci trend využívania chát a chalúp na trvalé bývanie je výrazný.

Kde investujú milionári?

Slovenskí aj českí dolároví milionári považujú za najzaujímavejšiu investíciu nákup firiem a poľnohospodársku pôdu. Zhoda však nevládne pri stavebných pozemkoch – kým milionári spoza rieky Morava ju považujú za zaujímavú investíciu, našinci radšej vidia svoje peniaze v umeleckých dielach či na FOREX-ovom trhu. Vyplýva to z prieskumu, ktorý medzi slovenskými a českými dolárovými milionármi realizovala J&T Banka. Podrobnejšie o tom písal publicista Ľuboslav Kačalka v článku TOP a OUT investície z pohľadu slovenských a českých milionárov.

Vreckové má byť úmerné k výdavkom

Hoci letné prázdniny spôsobujú mnohým rodičom vrásky na čele z toho, kam umiestniť deti, kým oni pracujú, je to aj dobrý spôsob ako naučiť deti samostatnosti. A to aj tej finančnej. Kým počas školského roka je dieťa vyťažené v škole a v krúžkoch, v lete má viac voľného času, ktorý môže aj niečo stáť. „Vreckové by rodičia mali stanoviť úmerne k výdavkom," povedala výkonná riaditeľka spoločnosti Capital & Financial Protection Stanislava Struhárová, ktorá považuje vreckové za dobrý spôsob, ako viesť dieťa k zodpovednosti a k plánovaniu.

V dnešnej dobe rodičov tiež zaujíma, či je lepšie dať deťom vreckové na „ruku", alebo im radšej zveriť kartu od účtu. Hoci dnes majú platobné karty aj deti na základnej škole, pani Struhárová odporúča zriadiť účet až na strednej škole. Dieťa vie totiž lepšie hospodáriť s peniazmi, ktoré má fyzicky k dispozícii.

Týždeň vo financiách: Všetkých zaujíma už len jedna jediná informácia...

Týždeň vo financiách: Všetkých zaujíma už len jedna jediná informácia... >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

Redakcia | 20.07.2017 00:00 Finančné trhy v 3. kvartáli - návrat vysokej volatility

Hlavný rizikom pre menové trhy v prebiehajúcom letnom období bude narastajúca volatilita. V tejto chvíli prevláda na trhoch kombinácia spomaľujúcej sa inflácie a slabšieho dolára. Avšak najväčším rizikom pre globálny ekonomický rast bude v najbližšej budúcnosti sprísňovanie čínskej monetárnej politiky. Jediným ostrovom pozitívneho sentimentu by mohla byť v treťom kvartáli Európa. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 17.07.2017 00:00 Vysokofrekvenčné obchodovanie zvyšuje riziko vzniku novej krízy

Po celú dekádu bolo považované vysokofrekvenčné obchodovanie (high frequency trading – HFT) za žeravý biznis, ktorý prinášal ohromné ​​zisky. V prostredí nízkej volatility, ktoré panovalo do nedávna, však narazilo na problém so ziskovosťou. Začalo sa preto koncentrovať a dnes pár spoločností dnes ovláda značnú časť trhu. Pri ďalšom prudkom výkyve trhu môžu spôsobiť nový pád trhu. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Michael Boye | 11.07.2017 00:00 Taliansko zachránilo banky. Opäť z daní od občanov

Na záver minulého mesiaca boli nútene hodiť ručník do ringu ďalšie dve banky – Banco Popolare di Vicenza a Veneto Banca. Talianska vláda povolila druhej najväčšej a údajne nazdravšej talianskej banke – Intesa Sanpaulo, kúpiť aktíva týchto dvoch regionálnych a potápajúcich sa inštitúcií. „Zlé“ dlhy sa presunú do štátnej banky, teda na placia štátu. Záchranu talianskeho bankového sektore tak opäť zaplatia bežní občania. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

PR článok | 10.07.2017 12:00 Rýchlokurz ako sa stať investorom do podielových fondov

Skúsení investori už podielové fondy iste dobre poznajú. Kto sa ale na finančný trh ešte len chystá vyraziť, neoľutuje, keď sa s nimi zoznámi – podielové fondy sú totiž tým najjednoduchším spôsobom, ako sa z ničoho stať investorom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 06.07.2017 00:00 Čo sa dialo na finančných trhoch v júni

Po väčšinu júna akciové trhy na oboch brehoch Atlantického oceána len stagnovali, v prípade európskych akcií v blízkosti dvojročných maxím a v prípade amerických akcií na historických maximách. Chýbal výraznejší impulz tak pre pohyb nadol, ako aj nahor. Až koncom mesiaca prišlo v reakcii na jastrabo vnímaný slovník šéfa ECB Maria Draghiho, na jastrabie vyjadrenia predstaviteľov ďalších centrálnych bánk, k veľkej korekcii búrz. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

21.07.2017 12:24 Miera nezamestnanosti je po prvý krát pod 7 %

Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku dosiahla v júni tohto roka historicky najnižšiu úroveň 6,9 percenta. Oproti predchádzajúcemu roku je to zlepšenie o 2,55 percentuálneho bodu.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

21.07.2017 10:23 Social Watch: Západní země nedoženeme?

Médii proběhla vcelku masivně (takže v podstatě všude) zpráva sociální sítě Social Watch o vývoji v České republice. Vyspělé země podle ní nedoženeme. Přes vznosný cizojazyčný název organizace jde ale o domácí a ryze české hodnocení domácích a ryze českých problémů. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

21.07.2017 09:34 Grécko by sa rado vrátilo na dlhopisové trhy

Sága gréckej dlhovej krízy sa vracia do pozornosti finančných trhov od momentu, kedy boli odhalené dlhové problémy tejto krajiny, a prebehol prvý bailout v roku 2010, zas a znova opakovane. Pri rôznych príležitostiach predstavuje táto téma, ktorá takmer spôsobila rozpad eurozóny, permanentnú hrozbu pre stabilitu Európy. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

21.07.2017 08:50 Ranný prehľad trhov 21. 7. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

20.07.2017 13:12 V indexových fondov si sporí len 7 % budúcich dôchodcov

Slovenské indexové dôchodkové fondy dosiahli v 2. pilieri za ostatný rok (jún 2016 – jún 2017) v priemere až 15,79-% rast. Napriek tomu si v nich šetrí len 7 % Slovákov zapojených do 2. piliera. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Redakcia | 20.07.2017 00:00 Finančné trhy v 3. kvartáli - návrat vysokej volatility

Hlavný rizikom pre menové trhy v prebiehajúcom letnom období bude narastajúca volatilita. V tejto chvíli prevláda na trhoch kombinácia spomaľujúcej sa inflácie a slabšieho dolára. Avšak najväčším rizikom pre globálny ekonomický rast bude v najbližšej budúcnosti sprísňovanie čínskej monetárnej politiky. Jediným ostrovom pozitívneho sentimentu by mohla byť v treťom kvartáli Európa. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 17.07.2017 00:00 Vysokofrekvenčné obchodovanie zvyšuje riziko vzniku novej krízy

Po celú dekádu bolo považované vysokofrekvenčné obchodovanie (high frequency trading – HFT) za žeravý biznis, ktorý prinášal ohromné ​​zisky. V prostredí nízkej volatility, ktoré panovalo do nedávna, však narazilo na problém so ziskovosťou. Začalo sa preto koncentrovať a dnes pár spoločností dnes ovláda značnú časť trhu. Pri ďalšom prudkom výkyve trhu môžu spôsobiť nový pád trhu. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Michael Boye | 11.07.2017 00:00 Taliansko zachránilo banky. Opäť z daní od občanov

Na záver minulého mesiaca boli nútene hodiť ručník do ringu ďalšie dve banky – Banco Popolare di Vicenza a Veneto Banca. Talianska vláda povolila druhej najväčšej a údajne nazdravšej talianskej banke – Intesa Sanpaulo, kúpiť aktíva týchto dvoch regionálnych a potápajúcich sa inštitúcií. „Zlé“ dlhy sa presunú do štátnej banky, teda na placia štátu. Záchranu talianskeho bankového sektore tak opäť zaplatia bežní občania. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

PR článok | 10.07.2017 12:00 Rýchlokurz ako sa stať investorom do podielových fondov

Skúsení investori už podielové fondy iste dobre poznajú. Kto sa ale na finančný trh ešte len chystá vyraziť, neoľutuje, keď sa s nimi zoznámi – podielové fondy sú totiž tým najjednoduchším spôsobom, ako sa z ničoho stať investorom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »