Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Umenie: Hobby, ktoré dokáže zhodnocovať peniaze!

Umenie: Hobby, ktoré dokáže zhodnocovať peniaze!

Hlad investorov po zhodnocovaní majetku sa už dlhodobo obzerá po lukratívnych príležitostiach. Tými sa dnes čoraz častejšie stávajú hmatateľné „obeživá“, ku ktorým patrí aj umenie. Prináša možnosť zhodnotenia voľných finančných prostriedkov a ich skĺbenie s estetickým zážitkom. Ten však už dávno nie je prioritou.

Príležitosť pre bonitných

Hoci veľká väčšina svetových umelcov dožila život v chudobe, v umení sa dnes točia obrovské peniaze. Podľa spoločnosti Artprice, ktorá je svetovým lídrom v informáciách o trhu s umením, dosiahol obrat na umeleckých aukciách minulý rok až 12,45 miliárd dolárov. Na prvej priečke v objeme transakcií s umeleckými dielami bola Čína, na druhej USA, tretia skončila Veľká Británia. Slovensko sa na relevantných priečkach zatiaľ neumiestňuje, no začína sa prebúdzať.

„V priebehu rokov ceny diel, s ktorými obchodujeme niekoľkonásobne vzrástli. To znamená, že ten kto si chce dnes kúpiť kvalitného veľkoformátového Benku, musí investovať niekoľko desiatok tisíc eur. Je prirodzené, že ľudia k obrazom začali pristupovať inak. Už to nie je len ozdoba ich príbytku, ale čoraz viac forma uloženia peňazí,“ hovorí Nina Gažovičová z aukčnej spoločnosti SOGA.

Nákup umenia ako investície však nie je pre každého. Aj preto, že sumy sa na rozdiel od investícií, napríklad do dlhopisov či akcií, pohybujú v úplne iných cifrách. Jozef Beständig, TOP finančný sprostredkovateľ Fincentra hovorí: „S požiadavkou investovania do umenia sa napriek tomu, že v sprostredkovaní pôsobím od roku 2005, stretávam výnimočne. Je to oblasť, ktorá samozrejme medzi investície patrí a majetnejší človek nemusí mať všetky investície iba v cenných papieroch, avšak na to, aby ste kupovali i umelecké predmety, musíte mat kapitál radovo v stovkách tisíc eur.“

O sumách, ktoré hýbu svetom umenia hovoria aj rekordné obraty za minulý rok. Najvyšší obchod dosiahol 81,5 milióna dolárov, ktoré kupec vyplatil za obraz La Meule od Clauda Moneta. Najpredávanejším autorom minulého roka bol čínsky autor Zhang Dian, ktorého diela sa súhrnne predali za 355 miliónov dolárov.

Investori majú niekoľko možností

Existuje niekoľko možností, ako do umenia investovať priamo. Najjednoduchšou cestou je účasť na aukcii umeleckých diel. Je možné zúčastniť sa živej aukcie, alebo dražiť online. Internet je do veľkej miery budúcnosťou trhu, nakoľko podľa Artprice má 6 300 „kamenných“ aukčných siení už 97 percent svoje ponuky aj online. V roku 2005 to boli len slabé tri percentá. Cez online sa dá samozrejme nakupovať aj cezhranične.  

Hlavnou zásadou investora by malo byť vyvarovať sa falzifikátom, no rovnako zbytočnému preceňovaniu vlastného vkusu. Spoľahlivým partnerom by preto mala byť renomovaná aukčná sieť. „Tá garantuje pravosť diel, teda sa vie k prípadnému problému zodpovedne postaviť aj s odstupom času. Diela sú u nás preverované  z hľadiska pravosti, ale aj v rámci nastavenia ich ceny,“ vysvetľuje N. Gažovičová.

Ďalšou možnosťou je investovať do umeleckých fondov. Ide o súkromné fondy, ktoré fungujú podobne ako realitné, no namiesto budov združujú umenie. Medzi tie známejšie patrí The Fine Art Invest Fund špecializujúci sa na umeleckú fotografiu, či Scheryn Art Collectors’ Fund zameraný na africké umenie, alebo Tiroche DeLeon, kolekcia, ktorí sa stala fondom a zozbierala 290 prác od umelcov z viac ako tridsiatich krajín. Minimálna investícia do tohto fondu je však vo výške pol milióna dolárov. Preto tieto umelecké fondy nesprostredkujú bankári za prepážkou, ale privátni poradcovia.

Strážiť treba likviditu aj potenciál

„V našom prostredí patri medzi investičné istoty slovenská moderna: Fulla, Galanada, Benka a vybraní zástupcovia hornouhorského umenia, ako Ladislav Mednyánszsky, či  Dominik Skutetzský. Samozrejme, vstupné náklady sú oveľa vyššie ako pri iných autoroch, ich likvidita je však veľmi vysoká. Odporúčala by som zamerať sa aj na našich kľúčových predstaviteľov 60. rokov ako Koller, Sikora, Filko, Želibská, Bartoš, ktorí, a to je mimoriadne dôležité, získavajú pozornosť zo zahraničia,“ hovorí o investičných príležitostiach N. Gažovičová. Divokou kartou sú podľa nej vždy mladí umelci. Hoci je možné kúpiť ich veľmi lacno, ich budúcnosť je neistá. Nie je jednoduché odhadnúť, kto má šancu na úspech a navyše aj likvidita býva horšia.

Ako sa chránia poklady?

Umenie sa stáva biznisom a mnoho ráz sa kupuje výsostne ako investícia a nie pre potešenie očí. Nasvedčujú tomu aj preplnené freeporty – sklady v bezcolných zónach pri letiskách, kde najdrahšie kúsky umenia končia zatvorené v sejfoch. Najznámejší je Geneva Freeport, ale ďalšie vznikli v bezcolných zónach v Hong Kongu, Singapure, Deleware a ďalších mestách. Tu končia miliardy investované v obrazoch a cenných zbierkach. Pri predaji ani kúpe sa tak neplatí daň a umenie sa vo svojej podstate predáva z ruky do ruky. Anonymne, bez daní aj ciel.

Dielo vtedy doplatí na svoju vysokú hodnotu a namiesto múzea skončí v pancierovom trezore. V našich končinách je našťastie stále v kurze spájať investovanie s potešením, no aj to je potrebné ochrániť. Poistenie umenia je dnes bežné. „V rámci poistenia domácnosti si klienti môžu pripoistiť umelecké diela. Klient pri poisťovaní predloží zoznam umeleckých diel a ich hodnotu, prípadne aj fotodokumentáciu. Výšku poistnej sumy si klient stanovuje sám a to maximálne do výšky 45 tisíc eur, no po individuálnom posúdení je možné túto poistnú sumu navýšiť. V prípade vzniku poistnej udalosti poisťovňa kryje náklady na znovunadobudnutie alebo opravu diela, no nekryje historickú hodnotu diel,“ vysvetľuje Helena Kanderková z Allianz – Slovenskej poisťovne.

Napriek tomu, že mnohé najcennejšie diela končia vo freeportoch ukryté pred úradmi a aj očami ľudí,  je N. Gazovičová stále optimistkou: „Naši klienti rozmýšľajú o umení čoraz viac v investičných intenciách, no to neznamená, že ich neraz nemotivuje radosť či vášeň. Zredukovať umelecké diela len na tabuľky a čísla by bolo veľmi krátkozraké.“

Na fotografii dražba obrazu Meule od Clauda Moneta, ktorý akčná sieň Christie´s vlani predala za 81 mil. dolárov.
Umenie: Hobby, ktoré dokáže zhodnocovať peniaze!

Umenie: Hobby, ktoré dokáže zhodnocovať peniaze! >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

Peter Apolen | 25.07.2017 00:00 Hľadanie výnosu: podielové fondy alebo ETF?

ETF fondy (exchange-traded funds) zaznamenali v uplynulých rokoch exponenciálny rast. Kým v roku 1998 ich existovalo len 29, koncom minulého roka si investori mohli vyberať z ponuky 1700 fondov investujúcich do akcií, dlhopisov, či iných finančných inštrumentov. ETF lákajú najmä nižšími poplatkami, no zdá, že podielové fondy by v budúcnosti opäť mohli získať stratené pozície.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 20.07.2017 00:00 Finančné trhy v 3. kvartáli - návrat vysokej volatility

Hlavný rizikom pre menové trhy v prebiehajúcom letnom období bude narastajúca volatilita. V tejto chvíli prevláda na trhoch kombinácia spomaľujúcej sa inflácie a slabšieho dolára. Avšak najväčším rizikom pre globálny ekonomický rast bude v najbližšej budúcnosti sprísňovanie čínskej monetárnej politiky. Jediným ostrovom pozitívneho sentimentu by mohla byť v treťom kvartáli Európa. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 17.07.2017 00:00 Vysokofrekvenčné obchodovanie zvyšuje riziko vzniku novej krízy

Po celú dekádu bolo považované vysokofrekvenčné obchodovanie (high frequency trading – HFT) za žeravý biznis, ktorý prinášal ohromné ​​zisky. V prostredí nízkej volatility, ktoré panovalo do nedávna, však narazilo na problém so ziskovosťou. Začalo sa preto koncentrovať a dnes pár spoločností dnes ovláda značnú časť trhu. Pri ďalšom prudkom výkyve trhu môžu spôsobiť nový pád trhu. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

PR článok | 10.07.2017 12:00 Rýchlokurz ako sa stať investorom do podielových fondov

Skúsení investori už podielové fondy iste dobre poznajú. Kto sa ale na finančný trh ešte len chystá vyraziť, neoľutuje, keď sa s nimi zoznámi – podielové fondy sú totiž tým najjednoduchším spôsobom, ako sa z ničoho stať investorom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 06.07.2017 00:00 Čo sa dialo na finančných trhoch v júni

Po väčšinu júna akciové trhy na oboch brehoch Atlantického oceána len stagnovali, v prípade európskych akcií v blízkosti dvojročných maxím a v prípade amerických akcií na historických maximách. Chýbal výraznejší impulz tak pre pohyb nadol, ako aj nahor. Až koncom mesiaca prišlo v reakcii na jastrabo vnímaný slovník šéfa ECB Maria Draghiho, na jastrabie vyjadrenia predstaviteľov ďalších centrálnych bánk, k veľkej korekcii búrz. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

26.07.2017 11:14 Ranný prehľad trhov 26. 7. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

26.07.2017 09:37 Akciové fondy: Svítání Brazílie a úpadek realit

V červenci 2017 se akciovým podílovým fondům příliš nedařilo a navázaly na letošní sérii mírných sestupů. Nejvíce propadaly fondy zaměřené na reality. Naopak se dařilo volatilním brazilským akciím. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.07.2017 13:53 Prehľad zhodnotenia fondov v 2. a 3. pilieri

Prinášame prehľad zhodnotenia v dôchodkových fondoch za predchádzajúci týždeň. Väčšina fondov vykázala citeľnú stranu. Niektoré i cez dve percentá. Najviac sa však i naďalej darí indexovým a akciovým fondom. Indexový fond od NN DSS vzrástol za posledných 12 mesiacov o viac ako 19 percent.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.07.2017 12:40 NBS upozorňuje na spoločnosť Atlantic Global Asset Management

Národná banka Slovenska upozorňuje na činnosť spoločnosti. Spoločnosť ATLANTIC GLOBAL ASSET MANAGEMENT ponúka investičné produkty bez splnenia legislatívnych povinností Slovenskej republiky a nedisponuje žiadnym povolením na činnosť. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.07.2017 10:11 Ranný prehľad trhov 25. 7. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Redakcia | 20.07.2017 00:00 Finančné trhy v 3. kvartáli - návrat vysokej volatility

Hlavný rizikom pre menové trhy v prebiehajúcom letnom období bude narastajúca volatilita. V tejto chvíli prevláda na trhoch kombinácia spomaľujúcej sa inflácie a slabšieho dolára. Avšak najväčším rizikom pre globálny ekonomický rast bude v najbližšej budúcnosti sprísňovanie čínskej monetárnej politiky. Jediným ostrovom pozitívneho sentimentu by mohla byť v treťom kvartáli Európa. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 17.07.2017 00:00 Vysokofrekvenčné obchodovanie zvyšuje riziko vzniku novej krízy

Po celú dekádu bolo považované vysokofrekvenčné obchodovanie (high frequency trading – HFT) za žeravý biznis, ktorý prinášal ohromné ​​zisky. V prostredí nízkej volatility, ktoré panovalo do nedávna, však narazilo na problém so ziskovosťou. Začalo sa preto koncentrovať a dnes pár spoločností dnes ovláda značnú časť trhu. Pri ďalšom prudkom výkyve trhu môžu spôsobiť nový pád trhu. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

PR článok | 10.07.2017 12:00 Rýchlokurz ako sa stať investorom do podielových fondov

Skúsení investori už podielové fondy iste dobre poznajú. Kto sa ale na finančný trh ešte len chystá vyraziť, neoľutuje, keď sa s nimi zoznámi – podielové fondy sú totiž tým najjednoduchším spôsobom, ako sa z ničoho stať investorom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »