Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme našim partnerom:                                                                                                                                                                   

fincentrum-logo

hviezdne-byvanie


facebook-logo_1

Umenie: Hobby, ktoré dokáže zhodnocovať peniaze!

Umenie: Hobby, ktoré dokáže zhodnocovať peniaze!

Hlad investorov po zhodnocovaní majetku sa už dlhodobo obzerá po lukratívnych príležitostiach. Tými sa dnes čoraz častejšie stávajú hmatateľné „obeživá“, ku ktorým patrí aj umenie. Prináša možnosť zhodnotenia voľných finančných prostriedkov a ich skĺbenie s estetickým zážitkom. Ten však už dávno nie je prioritou.

Príležitosť pre bonitných

Hoci veľká väčšina svetových umelcov dožila život v chudobe, v umení sa dnes točia obrovské peniaze. Podľa spoločnosti Artprice, ktorá je svetovým lídrom v informáciách o trhu s umením, dosiahol obrat na umeleckých aukciách minulý rok až 12,45 miliárd dolárov. Na prvej priečke v objeme transakcií s umeleckými dielami bola Čína, na druhej USA, tretia skončila Veľká Británia. Slovensko sa na relevantných priečkach zatiaľ neumiestňuje, no začína sa prebúdzať.

„V priebehu rokov ceny diel, s ktorými obchodujeme niekoľkonásobne vzrástli. To znamená, že ten kto si chce dnes kúpiť kvalitného veľkoformátového Benku, musí investovať niekoľko desiatok tisíc eur. Je prirodzené, že ľudia k obrazom začali pristupovať inak. Už to nie je len ozdoba ich príbytku, ale čoraz viac forma uloženia peňazí,“ hovorí Nina Gažovičová z aukčnej spoločnosti SOGA.

Nákup umenia ako investície však nie je pre každého. Aj preto, že sumy sa na rozdiel od investícií, napríklad do dlhopisov či akcií, pohybujú v úplne iných cifrách. Jozef Beständig, TOP finančný sprostredkovateľ Fincentra hovorí: „S požiadavkou investovania do umenia sa napriek tomu, že v sprostredkovaní pôsobím od roku 2005, stretávam výnimočne. Je to oblasť, ktorá samozrejme medzi investície patrí a majetnejší človek nemusí mať všetky investície iba v cenných papieroch, avšak na to, aby ste kupovali i umelecké predmety, musíte mat kapitál radovo v stovkách tisíc eur.“

O sumách, ktoré hýbu svetom umenia hovoria aj rekordné obraty za minulý rok. Najvyšší obchod dosiahol 81,5 milióna dolárov, ktoré kupec vyplatil za obraz La Meule od Clauda Moneta. Najpredávanejším autorom minulého roka bol čínsky autor Zhang Dian, ktorého diela sa súhrnne predali za 355 miliónov dolárov.

Investori majú niekoľko možností

Existuje niekoľko možností, ako do umenia investovať priamo. Najjednoduchšou cestou je účasť na aukcii umeleckých diel. Je možné zúčastniť sa živej aukcie, alebo dražiť online. Internet je do veľkej miery budúcnosťou trhu, nakoľko podľa Artprice má 6 300 „kamenných“ aukčných siení už 97 percent svoje ponuky aj online. V roku 2005 to boli len slabé tri percentá. Cez online sa dá samozrejme nakupovať aj cezhranične.  

Hlavnou zásadou investora by malo byť vyvarovať sa falzifikátom, no rovnako zbytočnému preceňovaniu vlastného vkusu. Spoľahlivým partnerom by preto mala byť renomovaná aukčná sieť. „Tá garantuje pravosť diel, teda sa vie k prípadnému problému zodpovedne postaviť aj s odstupom času. Diela sú u nás preverované  z hľadiska pravosti, ale aj v rámci nastavenia ich ceny,“ vysvetľuje N. Gažovičová.

Ďalšou možnosťou je investovať do umeleckých fondov. Ide o súkromné fondy, ktoré fungujú podobne ako realitné, no namiesto budov združujú umenie. Medzi tie známejšie patrí The Fine Art Invest Fund špecializujúci sa na umeleckú fotografiu, či Scheryn Art Collectors’ Fund zameraný na africké umenie, alebo Tiroche DeLeon, kolekcia, ktorí sa stala fondom a zozbierala 290 prác od umelcov z viac ako tridsiatich krajín. Minimálna investícia do tohto fondu je však vo výške pol milióna dolárov. Preto tieto umelecké fondy nesprostredkujú bankári za prepážkou, ale privátni poradcovia.

Strážiť treba likviditu aj potenciál

„V našom prostredí patri medzi investičné istoty slovenská moderna: Fulla, Galanada, Benka a vybraní zástupcovia hornouhorského umenia, ako Ladislav Mednyánszsky, či  Dominik Skutetzský. Samozrejme, vstupné náklady sú oveľa vyššie ako pri iných autoroch, ich likvidita je však veľmi vysoká. Odporúčala by som zamerať sa aj na našich kľúčových predstaviteľov 60. rokov ako Koller, Sikora, Filko, Želibská, Bartoš, ktorí, a to je mimoriadne dôležité, získavajú pozornosť zo zahraničia,“ hovorí o investičných príležitostiach N. Gažovičová. Divokou kartou sú podľa nej vždy mladí umelci. Hoci je možné kúpiť ich veľmi lacno, ich budúcnosť je neistá. Nie je jednoduché odhadnúť, kto má šancu na úspech a navyše aj likvidita býva horšia.

Ako sa chránia poklady?

Umenie sa stáva biznisom a mnoho ráz sa kupuje výsostne ako investícia a nie pre potešenie očí. Nasvedčujú tomu aj preplnené freeporty – sklady v bezcolných zónach pri letiskách, kde najdrahšie kúsky umenia končia zatvorené v sejfoch. Najznámejší je Geneva Freeport, ale ďalšie vznikli v bezcolných zónach v Hong Kongu, Singapure, Deleware a ďalších mestách. Tu končia miliardy investované v obrazoch a cenných zbierkach. Pri predaji ani kúpe sa tak neplatí daň a umenie sa vo svojej podstate predáva z ruky do ruky. Anonymne, bez daní aj ciel.

Dielo vtedy doplatí na svoju vysokú hodnotu a namiesto múzea skončí v pancierovom trezore. V našich končinách je našťastie stále v kurze spájať investovanie s potešením, no aj to je potrebné ochrániť. Poistenie umenia je dnes bežné. „V rámci poistenia domácnosti si klienti môžu pripoistiť umelecké diela. Klient pri poisťovaní predloží zoznam umeleckých diel a ich hodnotu, prípadne aj fotodokumentáciu. Výšku poistnej sumy si klient stanovuje sám a to maximálne do výšky 45 tisíc eur, no po individuálnom posúdení je možné túto poistnú sumu navýšiť. V prípade vzniku poistnej udalosti poisťovňa kryje náklady na znovunadobudnutie alebo opravu diela, no nekryje historickú hodnotu diel,“ vysvetľuje Helena Kanderková z Allianz – Slovenskej poisťovne.

Napriek tomu, že mnohé najcennejšie diela končia vo freeportoch ukryté pred úradmi a aj očami ľudí,  je N. Gazovičová stále optimistkou: „Naši klienti rozmýšľajú o umení čoraz viac v investičných intenciách, no to neznamená, že ich neraz nemotivuje radosť či vášeň. Zredukovať umelecké diela len na tabuľky a čísla by bolo veľmi krátkozraké.“

Na fotografii dražba obrazu Meule od Clauda Moneta, ktorý akčná sieň Christie´s vlani predala za 81 mil. dolárov.
Umenie: Hobby, ktoré dokáže zhodnocovať peniaze!

Umenie: Hobby, ktoré dokáže zhodnocovať peniaze! >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

Peter Apolen | 23.05.2017 00:00 Podielové fondy objavuje stále viac drobných investorov

Slováci majú už v podielových fondoch uložené vklady v hodnote 7,57 miliardy eur. Túto formu investovania tak objavuje stále viac bežných ľudí nachádzajúcich v nich výhodnejšiu alternatívu k nič nezarábajúcim bankovým účtom. Napriek tomu je ešte stále veľa takých, pre ktoré sú fondy opradené tajomstvom. Informácie pre nich sa pokúsime poskytnúť v nasledovnom rozhovore s Ivanom Znášikom, výkonným riaditeľom Slovenskej asociácie správcovských spoločností. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Pieružek | 22.05.2017 00:00 Investície do nehnuteľností? Hľadajte radšej mimo Bratislavy

Už je to pár týždňov odkedy som napísal svoj posledný článok. Dôvod je jednoduchý – mal som plné ruky práce s novými investíciami. V tomto článku sa pozrieme na jednu konkrétnu, ktorú som práve v týchto dňoch dokončil. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 19.05.2017 00:00 Cez avokádo a karfiol k investičnému portfóliu

Investičný svet je pri svojich vážnych témach niekedy príliš vzdialený bežným ľuďom. Ponúkame preto ľahšiu tému, ktorá sa týka väčšiny z nás a pritom môže mať na investície podobne zaujímavý dopad. Ide o zdravú stravu, ktorá ženie nahor ceny trendy komodít a vytvára priestor aj pre investorov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 15.05.2017 00:00 Antverpami - vlani "pretiekli" diamanty za 44 mld. eur

Belgickým mestom podľa údajov zverejnených Antverpským diamantovým centrom prešlo minulý rok až 202 miliónov karátov týchto drahých kameňov v hodnote 48 miliárd dolárov, čo je päť percent viac ako pred rokom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 12.05.2017 00:00 Čo znamená víťazstvo Macrona pre trhy a investorov

Odborníci z investičnej spoločnosti Fidelity analyzujú, čo bude víťazstvo Emmanuela Macrona vo Francúzsku znamenať pre trhy a investorov a kde by sa mohli vyskytnúť potenciálne investičné príležitosti. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

25.05.2017 10:23 Ranný prehľad trhov 25. 5. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.05.2017 09:21 Transformované fondy poráží i inflace. Světlejší zítřky nečekejte

Pouze třem z osmi penzijních společností se v rámci transformovaných fondů podařilo překonat inflaci. Reálné zhodnocení ostatních fondů bylo záporné. Vyhlídky na letošní rok přitom také nejsou příliš příznivé. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

24.05.2017 10:54 Ranný prehľad trhov 24. 5. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

23.05.2017 14:39 Apple sa dohodol s Nokiou na urovnaní patentových sporov

Doterajší rivali, ktorí sa proti sebe viedli niekoľko súdnych sporov o patentovú ochranu pri výrobe mobilov, sa dohodli na vyrovnaní. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

23.05.2017 10:58 Blížiace sa zasadnutie OPEC je kľúčovým faktorom súčasných komoditných trhov

Politická neistota okolo amerického prezidenta Donalda Trumpa a okolo jeho schopnosti presadiť plánované stimuly, ovplyvňuje finančné trhy. Ďalším zo škandálov, ktoré poznačili aktuálny prezidentský úrad, je prepustenie šéfa FBI a následné vymenovanie zvláštnej komisie, ktorej úlohou je vyšetriť prípadné prepojenie medzi prezidentskou kampaňou D. Trumpa a Ruskom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Redakcia | 12.05.2017 00:00 Čo znamená víťazstvo Macrona pre trhy a investorov

Odborníci z investičnej spoločnosti Fidelity analyzujú, čo bude víťazstvo Emmanuela Macrona vo Francúzsku znamenať pre trhy a investorov a kde by sa mohli vyskytnúť potenciálne investičné príležitosti. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 15.05.2017 00:00 Antverpami - vlani "pretiekli" diamanty za 44 mld. eur

Belgickým mestom podľa údajov zverejnených Antverpským diamantovým centrom prešlo minulý rok až 202 miliónov karátov týchto drahých kameňov v hodnote 48 miliárd dolárov, čo je päť percent viac ako pred rokom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Stanislav Pánis | 09.05.2017 00:00 Čo ovplyvňovalo finančné trhy v apríli

Finančné trhy v apríli ovplyvňovala politika. Kým v Európe to bolo očakávanie z výsledku prvého kola francúzskych prezidentských volieb, v USA boli trhy sústredené na to, či a aké, opatrenia sa novému americkému prezidentovi Donaldovi Trumovi podarí pretaviť do praxe počas prvých sto dní v úrade. V svetovom meradle emócie vyvolával hroziaci konflikt v Sýrii. Zhodnotenie vývoja finančných trhov v apríli prinášame v nasledujúcej analýze.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 19.05.2017 00:00 Cez avokádo a karfiol k investičnému portfóliu

Investičný svet je pri svojich vážnych témach niekedy príliš vzdialený bežným ľuďom. Ponúkame preto ľahšiu tému, ktorá sa týka väčšiny z nás a pritom môže mať na investície podobne zaujímavý dopad. Ide o zdravú stravu, ktorá ženie nahor ceny trendy komodít a vytvára priestor aj pre investorov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »