Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

V ČR pracuje štvrtina Slovákov pracujúcich v zahraničí

Štatistický úrad SR (ŠÚ) uvádza, že v prvom štvrťroku tohto roka pracovalo v zahraničí viac ako 155 tisíc Slovákov. Do rebríčka top najatraktívnejších destinácií, s najväčším odchodom Slovákov za prácou, patria Rakúsko, Česká republika a Nemecko. Pre zaujímavosť, v absolútnych číslach v Rakúsku pracuje 52 400 Slovákov, v Českej republike 39 100 a v Nemecku našlo uplatnenie až 24 500 Slovákov.

„Pracovný trh v Českej republike je očami Slovákov, z historického, kultúrneho i vzdelanostného aspektu, vnímaný ako bezbariérový. Odchodu Slovákov je naklonená aj samotná česká legislatíva, ktorá Slovákovi ukladá povinnosť preukázať sa pri uchádzaní sa o prácu len občianskym preukazom. Medzi ďalšie faktory, ktoré ovplyvňujú odchod Slovákov sú pestrá paleta pracovných príležitostí, neexistujúca jazyková bariéra, stabilnejšie ekonomické prostredie či možnosť vyšších zárobkov. 

Prieskum taktiež potvrdil narastajúci počet Slovákov, ktorí majú záujem o vysokoškolské štúdia v Čechách. Je to skupina ľudí, ktorá v krajine zotrváva a je aktívna i v následnom pracovnom procese,“ uviedol Miroslav Garaj, Country Manager Grafton Slovakia.

V prvom štvrťroku tohto roka pracovalo podľa ŠÚ SR v zahraničí, do jedného roka, 46 600 Slovákov v stavebníctve, v zdravotníctve a sociálnej pomoci to bolo 37.900 ľudí a napríklad v priemysle 29.000 osôb. 

Rozloženie pracujúcich Slovákov v Českej republike je nerovnomerné

  • Hlavné mesto Praha láka najviac Slovákov pracovať v oblasti zdravotníctva. Záujem je predovšetkým o promovaných doktorov. Čo sa týka pracovných príležitostí s dočasným pridelením, najviac Slovákov pracuje vo výrobnej sfére, a obsadzuje robotnícke pozície. Záujemcov o prácu dočasného pridelenia klesá. Na tento fakt vplýva ekonomická situácia a taktiež stúpajúce nároky uchádzačov o prácu.

  • Pracujúci Slováci v Juhomoravskom kraji obsadzujú pozície v rôznych odvetviach. Prieskum Grafton preukázal, že pracujúci Slováci sa chcú po dvoch až troch rokoch vrátiť z tohto kraja späť na Slovensko.

  • Liberecký kraj je jeden z mála regiónov v ČR, ktorý neeviduje výrazný nárast uchádzačov o prácu zo Slovenska. Z počtu 20 pracovných pozícií s dočasným pridelením obsadí Slovák jednu pozíciu. Najčastejšie pracujú Slováci vo výrobe v sektore automotive, ďalej v službách, napr. Telefónny operátor, administrátori, recepčné či recruiteri v personálnych agentúrach. Zriedka sú obsadzované IT pozície a manažér kvality.

  • Moravsko-sliezsky kraj najviac zamestnáva Slovákov v oblasti zdravotníctva, sú to predovšetkým pozície zdravotná sestra a lekár, a v oblasti Centier zdieľaných služieb či operátor výroby. Vzhľadom na geografickú polohu kraja a blízkosť k Slovensku, taktiež faktu, že slovenská ekonomika rastie, záujem o prácu Slovákov tu klesá, resp. stagnuje.

  • Olomoucký kraj – sektory, ktoré sú najviac obsadzované sú zdravotníctvo, služby, výroba a doprava. Záujem Slovákov pracovať v tomto kraji klesá.

  • Zlínsky kraj vytvára dobré pracovné príležitosti v oblastiach ako je stavebníctvo, zdravotníctvo a ponúka mnohé robotnícke práce. Záujem pracovať ako operátor vo výrobe klesá. Naopak, záujem rastie o slovenských kandidátov s českým vysokoškolským titulom.

Všeobecne platí, že čím bližšie k hraniciam so Slovenskom, tým záujem Slovákov pracovať v Českej republike rastie. Napríklad Ústecký, Plzenský, Karlovarský a Juhočeský kraj sú pre Slovákov málo atraktívne.

Profil Slováka pracujúceho v Českej republike

Pri pohľade do minulosti nemožno jednoznačne potvrdiť, že Slováci majú oproti českým uchádzačom o prácu jednoznačné výhody.

„Z prieskumu Grafton vyplýva, že Slovák pracujúci v Českej republike je lepšie jazykovo zdatný v porovnaní s inými cudzincami, ich jazyková vybavenosť angličtiny je vyššia ako u českého kandidáta, navyše odborná znalosť, ochota cestovať do zahraničia na študijné programy im dáva lepšie šance a možnosť zamestnať sa. Optika osobnostných kvalít je taktiež rozhodujúca. Úspešní sú proaktívni, ambiciózni a samostatní kandidáti. Na druhej strane výrazným hendikepom Slovákov je neznalosť českého jazyka v písomnej podobe, alebo neochota hovoriť po česky,“ dodal na záver Miroslav Garaj, Country Manager Grafton Slovakia.

V ČR pracuje štvrtina Slovákov pracujúcich v zahraničí

V ČR pracuje štvrtina Slovákov pracujúcich v zahraničí >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Ostatné správy

Redakcia | 10.07.2017 00:00 Rozdiely v kurze eura dokážu dovolenkový rozpočet riadne nafúknuť

Slováci ani tento rok neplánujú vynechať zo svojich cestovateľských plánov Chorvátsko a Česko, ktoré sa radia medzi TOP dovolenkové destinácie. Spoločná európska mena však voči obidvom lokálnym menám  oslabila. To v praxi znamená, že Slováci získajú za jedno euro v krajine menej ako vlani. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 04.07.2017 00:00 Kvalitné vzdelanie, práca v odbore, istý čas v zahraničí - typický životopis slovenského milionára

Kvalitné vzdelanie, tvrdá práca v oblasti ktorú človek vyštudoval a ďalšie vzdelávanie, to sú najčastejšie spoločné faktory, ktoré priviedli väčšinu slovenských a českých milionárov k ich bohatstvu. Od štátu očakávajú najmä stabilitu. Svoje peniaze investujú najmä do nehnuteľností, akcií firiem, alebo alternatívnych investícií. Celá správa »

Komentárov: 1 / 1 Posledný komentár: 13.07.2017 13:33

Mark Kuchta | 30.06.2017 00:00 Ako deti naučiť narábať s peniazmi

V škole boli najúspešnejší tí z nás, ktorí nerobili chyby. V živote sú úspešnejší tí, ktorí chyby síce robia, no učia sa z nich. Dovoľme teda deťom robiť užitočné chyby už teraz, minieš si = nemáš, neodložíš si = bude ti chýbať. Schopnosť finančne dospieť je u každého iná. V každom prípade, ale platí, že rodičia by mali pri získavaní tejto dispozície deťom aktívne asistovať.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 21.06.2017 00:00 Bitcoin láme rekordy. Ťaží najmä z podpory v Ázii

Hodnota virtuálnej meny bitcoin pred nedávnom atakovala hranicu tri tisíc amerických dolárov. Ešte koncom minulého roka pritom stál tisíc dolárov. Je to teda nárast na viac ako trojnásobok. Jednou z hlavných príčin tejto rely je podpora z Ázie. Najprv Japonsko uznalo menu ako legálny platobný prostriedok a pred nedávnom Čína zrušila limit na obchodovanie s touto menou. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

| 18.04.2017 00:00 Veľkonočné zvyky sa evidentne vytrácajú, tradície si udržiavame len v jedle

Veľká noc je v našich zemepisných šírkach druhým najvýznamnejším sviatkom v roku. Dôležitejšie sú pre nás len Vianoce. Postupne však Veľká noc prichádza o svoju duchovnú podstatu. Bez ohľadu na to, či je naše vnímanie týchto sviatkov kresťanské alebo skôr pohanské, považujeme ich aj za sviatky rodiny. Celá správa »

Komentárov: 1 / 1 Posledný komentár: 19.04.2017 13:37Ďalšie články »

Krátké správy z Ostatné správy

19.07.2017 11:52 Mileniáli si nepotrpia na fyzické pobočky bánk

Millennials odkladajú manželstvo, využívajú zdieľanú ekonomiku a spravujú svoje financie cez smartfón. Aj v 30-tke bývajú stále s rodičmi. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

17.07.2017 16:50 Tento rok plánuje do modernizácie bývania investovať zhruba každý tretí Slovák

Najčastejším dôvodom, pre ktorý si ľudia berú spotrebný úver, je rekonštrukcia bývania, nasleduje vybavenie a zariadenie domácnosti a tretím najčastejším dôvodom je kúpa osobného auta. Tento rok si chce svoje bývanie, podľa prieskumu, vylepšiť každý tretí Slovák. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

11.07.2017 11:09 Ako sa Slováci vysporiadali so zatvorenými obchodmi na sv. Cyrila a Metoda

Minulotýždňový deň voľna a sviatok sv. Cyrila a Metoda priniesol pre slovenských spotrebiteľov novinku. Obchody zostali v súlade s novelou Zákonníka práce po prvý krát po celý deň zatvorené. Z porovnania údajov ČSOB o platbách kartou v kamenných obchodoch vyplýva, že Slováci sa na tento sviatok pripravili a vopred sa predzásobili. No vo väčšej miere tento sviatok využili aj na nákupy v zahraničí. Nechali tam totiž viac peňazí ako v obchodoch doma na Slovensku. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

07.07.2017 09:02 Nejsou lidi? Tak je třeba investovat

Nedostatek pracovních sil je v danou chvíli klíčovým problémem české ekonomiky. Nedostává se skoro „nikoho“ – nejen tak často zmiňovaných kvalifikovaných pracovníků. Oni nejsou k dispozici ani ti nekvalifikovaní. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

30.06.2017 09:03 Posaďme se na zem a važme si toho, co máme

Samozřejmě vím, že největší oblibu mají katastrofická vyjádření. Kdo napíše, že svět se hroutí, vyhrává. Přinejmenším v žebříčcích popularity nebo čtenosti. Je to zvláštní, že jen málokdo chce slyšet, že věci vlastně vcelku fungují. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Ostatné správy za posledných 14 dní

Redakcia | 10.07.2017 00:00 Rozdiely v kurze eura dokážu dovolenkový rozpočet riadne nafúknuť

Slováci ani tento rok neplánujú vynechať zo svojich cestovateľských plánov Chorvátsko a Česko, ktoré sa radia medzi TOP dovolenkové destinácie. Spoločná európska mena však voči obidvom lokálnym menám  oslabila. To v praxi znamená, že Slováci získajú za jedno euro v krajine menej ako vlani. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 04.07.2017 00:00 Kvalitné vzdelanie, práca v odbore, istý čas v zahraničí - typický životopis slovenského milionára

Kvalitné vzdelanie, tvrdá práca v oblasti ktorú človek vyštudoval a ďalšie vzdelávanie, to sú najčastejšie spoločné faktory, ktoré priviedli väčšinu slovenských a českých milionárov k ich bohatstvu. Od štátu očakávajú najmä stabilitu. Svoje peniaze investujú najmä do nehnuteľností, akcií firiem, alebo alternatívnych investícií. Celá správa »

Komentárov: 1 / 1 Posledný komentár: 01.01.1970 01:00Ďalšie články »