Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme našim partnerom:                                                                                                                                                                   

fincentrum-logo

hviezdne-byvanie


facebook-logo_1

Veľká časť Slovákov stále považuje za investíciu vkladnú knižku

Veľká časť Slovákov stále považuje za investíciu vkladnú knižku

Investovanie je na Slovensku stále opradené príbehmi a domnienkami. Napokon, ešte donedávna veľká časť Slovákov považovala za investíciu aj životné poistenie. Na úplne opačnej strane sú alternatívne aktíva ako umenie, autá, či víno, ktoré sú často skôr hedonizmom ako premysleným investičným rozhodnutím. Poslednou skupinou, ktorá sa teší pozornosti neprávom je 26 miliárd eur uložených na vkladných knižkách, termínovaných vkladoch a bežných účtoch.

Prístup k investovaniu sa zásadne líši podľa investičného horizontu. Pri dlhých stratégiách sú najväčším favoritom akcie veľkých spoločností, tzv. blue chips, ktoré v horizonte dlhšom ako 20 rokov výkonnosťou porážajú všetky ostatné nástroje – štátne aj korporátne dlhopisy, reality, zlato a tiež akcie firiem s malou kapitalizáciou.

Krátkodobé a dlhodobé príležitosti

Pri pohľade na index S&P500 v rozmedzí rokov 1975 až 2015 nenájdeme stratové ani jedno 20 a viacročné obdobie. S týmto vedomím by sa mali vzdať snahy hľadať si novú cestu aj tí najväčší vizionári, presvedčení o spoľahlivosti vlastných scenárov vývoja budúcnosti.

Sporadicky bývam oslovený zo strany rôznych online-tradingových platforiem, ktoré mi ponúkajú možnosť priameho nákupu akcií. Moja guráž obchodovať by bola podporená online kurzom a následne pri soundtracku Wolf of Wall Street môžem denne robiť operácie z pláže cez smartfón.

Kladiem si otázku, či mám záujem podieľať sa na tvorbe svojho portfólia až takto aktívne. Pre absolútnu väčšinu investorov je lepšou voľbou indexový fond, resp. fond, ktorý svojou výkonnosťou index predbehne. Zabezpečuje to diverzifikáciu portfólia a výkonnosť akciového fondu bude zrejme vyššia ako priamy nákup akcií „hobby investorom“.

Osobne sa pri hľadaní fondov zásadne orientujem na nadnárodné správcovské spoločnosti, pretože tie domáce za nimi výkonnosťou spravidla zaostávajú. Zaujímavosťou je, že jedna z veľkých slovenských bánk verí svojim portfólio manažérom tak málo, že akciové fondy svojej skupiny úplne prestala distribuovať prostredníctvom vlastnej pobočkovej siete.

V poslednej dobe sa do popredia dostáva koncepcia sociálne zodpovedného investovania. Jeho podstata tkvie v sústredení sa na nástroje investujúce napríklad do environmentálnych spoločností, či do spracovania a distribúcie potravín a vody.

Paradoxom je, že investícia do nehnuteľnosti je často považovaná za konzervatívnu. Priemerná cena za meter štvorcový bytu v Bratislave sa pritom podľa údajov publikovaných Národnou bankou Slovenska ani v roku 2016 nedostala na úroveň z roku 2008. Ceny bytov v Košiciach dokonca zaznamenali v roku 2016 oproti predchádzajúcemu roku pokles.

Dôležitou vlastnosťou investora je schopnosť udržať si rácio

Nie vždy je jednoduché oddeliť emócie od racionality. Vnútorné presvedčenie, že investícia do rozšírenia fungujúceho nákupného centra musí byť vždy úspešná, je často silnejšie, ako snaha pátrať po pozadí takejto investície. Racionálny investor by sa však mal vždy zamýšľať nad obchodovateľnosťou svojho cenného papiera, jeho ratingom a nad pomerom výnosu a znášaného rizika. Nemalá skupina investorov do dlhopisov developerských spoločností totiž znáša významné riziko bez toho, aby za to od emitenta požadovala adekvátnu odplatu.

Z krátkodobého hľadiska možno na trhu pozorovať vznik rôznych anomálií, ktoré spravidla vytvárajú krátkodobé príležitosti. V uplynulých dvoch rokoch sa vďaka sankciám uvaleným na Ruskú federáciu otvorila napríklad možnosť kúpy lacných akcií tamojších spoločností. V distribúcii na Slovensku bol dokonca termínovaný účet s dvojciferným ročným úrokom denominovaný v rubľoch – pri vtedajšom kurze takmer 1:85.

Alebo v januári tohto roku boli publikované informácie o potenciálne zaujímavých výnosoch štátnych dlhopisov rozvíjajúcich sa krajín v lokálnych menách. Tieto dlhopisy by sa zrejme mohli stať čiernym koňom tohto roku.

Pred realizovaním akéhokoľvek investičného rozhodnutia by si mal každý investor mať v prvom rade zodpovedať otázku, čo od svojej investície očakáva a do akej miery sa jej v skutočnosti chce venovať. Väčšina mojich klientov neočakáva aktívne obchodovanie denne sa meniaceho portfólia.

Prioritami investorov sú:

– zhodnotenie porážajúce infláciu a zároveň očakávanie od konzervatívnej zložky portfólia, že v prípade dočasných strát zo zložky dynamickej dokáže tieto straty sanovať,

– mať na druhej strane odborníka – poradcu, ktorého aktívny záujem bude presahovať rámec splnenej mesačnej kvóty predaja a na ktorého sa dá spoľahnúť do takej miery, že nie je potrebné začínať každé ráno spolu burzovými správami z agentúry Bloomberg.

Autor je oblastným riaditeľom Fincentra.

Veľká časť Slovákov stále považuje za investíciu vkladnú knižku

Veľká časť Slovákov stále považuje za investíciu vkladnú knižku >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

Miroslav Kriak | 24.05.2017 00:00 Finančné sprostredkovanie nepotrebuje nezmyselnú reguláciu

V uplynulých týždňoch prebehla celým sprostredkovateľským sektorom a mnohými finančnými inštitúciami vlna znepokojenia a obáv z chystaného transponovania Smernice o distribúcii poistenia č. 2016/97 (Insurance distribution directive – IDD), teda z prijatia regulácie finančného sprostredkovania v príliš tvrdej a prísnej podobe. Prijatie týchto zmien by malo na odvetvie doslova likvidačný dopad. Nemožno však povedať, že sprostredkovanie nepotrebuje ďalšie reformy a vyššiu profesionalizáciu. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 23.05.2017 00:00 Podielové fondy objavuje stále viac drobných investorov

Slováci majú už v podielových fondoch uložené vklady v hodnote 7,57 miliardy eur. Túto formu investovania tak objavuje stále viac bežných ľudí nachádzajúcich v nich výhodnejšiu alternatívu k nič nezarábajúcim bankovým účtom. Napriek tomu je ešte stále veľa takých, pre ktoré sú fondy opradené tajomstvom. Informácie pre nich sa pokúsime poskytnúť v nasledovnom rozhovore s Ivanom Znášikom, výkonným riaditeľom Slovenskej asociácie správcovských spoločností. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Pieružek | 22.05.2017 00:00 Investície do nehnuteľností? Hľadajte radšej mimo Bratislavy

Už je to pár týždňov odkedy som napísal svoj posledný článok. Dôvod je jednoduchý – mal som plné ruky práce s novými investíciami. V tomto článku sa pozrieme na jednu konkrétnu, ktorú som práve v týchto dňoch dokončil. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 19.05.2017 00:00 Cez avokádo a karfiol k investičnému portfóliu

Investičný svet je pri svojich vážnych témach niekedy príliš vzdialený bežným ľuďom. Ponúkame preto ľahšiu tému, ktorá sa týka väčšiny z nás a pritom môže mať na investície podobne zaujímavý dopad. Ide o zdravú stravu, ktorá ženie nahor ceny trendy komodít a vytvára priestor aj pre investorov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Paul Stanfield | 18.05.2017 00:00 Náklady finančných rozhodnutí bez poradenstva môžu byť vysoké

V uplynulých rokoch bolo zverejnené množstvo štúdií, ktoré dokazujú hodnotu kvalitného finančného poradenstva a sprostredkovania. Hlavný záver by sa dal zhrnúť nasledovne: klienti, ktorí dostali kvalitné poradenstvo, sú podstatne lepšie zabezpečení na dôchodok, a lepšie finančne chránení počas pracovného života, ako tí, ktorí poradenstvo nedostali. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

26.05.2017 10:03 Ranný prehľad trhov 26. 5. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.05.2017 10:23 Ranný prehľad trhov 25. 5. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.05.2017 09:21 Transformované fondy poráží i inflace. Světlejší zítřky nečekejte

Pouze třem z osmi penzijních společností se v rámci transformovaných fondů podařilo překonat inflaci. Reálné zhodnocení ostatních fondů bylo záporné. Vyhlídky na letošní rok přitom také nejsou příliš příznivé. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

24.05.2017 10:54 Ranný prehľad trhov 24. 5. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

24.05.2017 09:48 Petr Saic: S OVB se chci dohodnout na hladkém odchodu

Petr Saic působí v OVB 12 let a dostal se na pozici zemského ředitele. Nyní chce odejít a nastoupit vlastní cestu finančního poradenství. „Byl jsem historicky jako první zemský ředitel OVB ponížen do pozice regionálního ředitele,“ říká Petr Saic v rozhovoru pro Investujeme.cz. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Redakcia | 12.05.2017 00:00 Čo znamená víťazstvo Macrona pre trhy a investorov

Odborníci z investičnej spoločnosti Fidelity analyzujú, čo bude víťazstvo Emmanuela Macrona vo Francúzsku znamenať pre trhy a investorov a kde by sa mohli vyskytnúť potenciálne investičné príležitosti. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Stanislav Pánis | 09.05.2017 00:00 Čo ovplyvňovalo finančné trhy v apríli

Finančné trhy v apríli ovplyvňovala politika. Kým v Európe to bolo očakávanie z výsledku prvého kola francúzskych prezidentských volieb, v USA boli trhy sústredené na to, či a aké, opatrenia sa novému americkému prezidentovi Donaldovi Trumovi podarí pretaviť do praxe počas prvých sto dní v úrade. V svetovom meradle emócie vyvolával hroziaci konflikt v Sýrii. Zhodnotenie vývoja finančných trhov v apríli prinášame v nasledujúcej analýze.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 15.05.2017 00:00 Antverpami - vlani "pretiekli" diamanty za 44 mld. eur

Belgickým mestom podľa údajov zverejnených Antverpským diamantovým centrom prešlo minulý rok až 202 miliónov karátov týchto drahých kameňov v hodnote 48 miliárd dolárov, čo je päť percent viac ako pred rokom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Paul Stanfield | 18.05.2017 00:00 Náklady finančných rozhodnutí bez poradenstva môžu byť vysoké

V uplynulých rokoch bolo zverejnené množstvo štúdií, ktoré dokazujú hodnotu kvalitného finančného poradenstva a sprostredkovania. Hlavný záver by sa dal zhrnúť nasledovne: klienti, ktorí dostali kvalitné poradenstvo, sú podstatne lepšie zabezpečení na dôchodok, a lepšie finančne chránení počas pracovného života, ako tí, ktorí poradenstvo nedostali. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 19.05.2017 00:00 Cez avokádo a karfiol k investičnému portfóliu

Investičný svet je pri svojich vážnych témach niekedy príliš vzdialený bežným ľuďom. Ponúkame preto ľahšiu tému, ktorá sa týka väčšiny z nás a pritom môže mať na investície podobne zaujímavý dopad. Ide o zdravú stravu, ktorá ženie nahor ceny trendy komodít a vytvára priestor aj pre investorov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »