Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Veľká časť Slovákov stále považuje za investíciu vkladnú knižku

Veľká časť Slovákov stále považuje za investíciu vkladnú knižku

Investovanie je na Slovensku stále opradené príbehmi a domnienkami. Napokon, ešte donedávna veľká časť Slovákov považovala za investíciu aj životné poistenie. Na úplne opačnej strane sú alternatívne aktíva ako umenie, autá, či víno, ktoré sú často skôr hedonizmom ako premysleným investičným rozhodnutím. Poslednou skupinou, ktorá sa teší pozornosti neprávom je 26 miliárd eur uložených na vkladných knižkách, termínovaných vkladoch a bežných účtoch.

Prístup k investovaniu sa zásadne líši podľa investičného horizontu. Pri dlhých stratégiách sú najväčším favoritom akcie veľkých spoločností, tzv. blue chips, ktoré v horizonte dlhšom ako 20 rokov výkonnosťou porážajú všetky ostatné nástroje – štátne aj korporátne dlhopisy, reality, zlato a tiež akcie firiem s malou kapitalizáciou.

Krátkodobé a dlhodobé príležitosti

Pri pohľade na index S&P500 v rozmedzí rokov 1975 až 2015 nenájdeme stratové ani jedno 20 a viacročné obdobie. S týmto vedomím by sa mali vzdať snahy hľadať si novú cestu aj tí najväčší vizionári, presvedčení o spoľahlivosti vlastných scenárov vývoja budúcnosti.

Sporadicky bývam oslovený zo strany rôznych online-tradingových platforiem, ktoré mi ponúkajú možnosť priameho nákupu akcií. Moja guráž obchodovať by bola podporená online kurzom a následne pri soundtracku Wolf of Wall Street môžem denne robiť operácie z pláže cez smartfón.

Kladiem si otázku, či mám záujem podieľať sa na tvorbe svojho portfólia až takto aktívne. Pre absolútnu väčšinu investorov je lepšou voľbou indexový fond, resp. fond, ktorý svojou výkonnosťou index predbehne. Zabezpečuje to diverzifikáciu portfólia a výkonnosť akciového fondu bude zrejme vyššia ako priamy nákup akcií „hobby investorom“.

Osobne sa pri hľadaní fondov zásadne orientujem na nadnárodné správcovské spoločnosti, pretože tie domáce za nimi výkonnosťou spravidla zaostávajú. Zaujímavosťou je, že jedna z veľkých slovenských bánk verí svojim portfólio manažérom tak málo, že akciové fondy svojej skupiny úplne prestala distribuovať prostredníctvom vlastnej pobočkovej siete.

V poslednej dobe sa do popredia dostáva koncepcia sociálne zodpovedného investovania. Jeho podstata tkvie v sústredení sa na nástroje investujúce napríklad do environmentálnych spoločností, či do spracovania a distribúcie potravín a vody.

Paradoxom je, že investícia do nehnuteľnosti je často považovaná za konzervatívnu. Priemerná cena za meter štvorcový bytu v Bratislave sa pritom podľa údajov publikovaných Národnou bankou Slovenska ani v roku 2016 nedostala na úroveň z roku 2008. Ceny bytov v Košiciach dokonca zaznamenali v roku 2016 oproti predchádzajúcemu roku pokles.

Dôležitou vlastnosťou investora je schopnosť udržať si rácio

Nie vždy je jednoduché oddeliť emócie od racionality. Vnútorné presvedčenie, že investícia do rozšírenia fungujúceho nákupného centra musí byť vždy úspešná, je často silnejšie, ako snaha pátrať po pozadí takejto investície. Racionálny investor by sa však mal vždy zamýšľať nad obchodovateľnosťou svojho cenného papiera, jeho ratingom a nad pomerom výnosu a znášaného rizika. Nemalá skupina investorov do dlhopisov developerských spoločností totiž znáša významné riziko bez toho, aby za to od emitenta požadovala adekvátnu odplatu.

Z krátkodobého hľadiska možno na trhu pozorovať vznik rôznych anomálií, ktoré spravidla vytvárajú krátkodobé príležitosti. V uplynulých dvoch rokoch sa vďaka sankciám uvaleným na Ruskú federáciu otvorila napríklad možnosť kúpy lacných akcií tamojších spoločností. V distribúcii na Slovensku bol dokonca termínovaný účet s dvojciferným ročným úrokom denominovaný v rubľoch – pri vtedajšom kurze takmer 1:85.

Alebo v januári tohto roku boli publikované informácie o potenciálne zaujímavých výnosoch štátnych dlhopisov rozvíjajúcich sa krajín v lokálnych menách. Tieto dlhopisy by sa zrejme mohli stať čiernym koňom tohto roku.

Pred realizovaním akéhokoľvek investičného rozhodnutia by si mal každý investor mať v prvom rade zodpovedať otázku, čo od svojej investície očakáva a do akej miery sa jej v skutočnosti chce venovať. Väčšina mojich klientov neočakáva aktívne obchodovanie denne sa meniaceho portfólia.

Prioritami investorov sú:

– zhodnotenie porážajúce infláciu a zároveň očakávanie od konzervatívnej zložky portfólia, že v prípade dočasných strát zo zložky dynamickej dokáže tieto straty sanovať,

– mať na druhej strane odborníka – poradcu, ktorého aktívny záujem bude presahovať rámec splnenej mesačnej kvóty predaja a na ktorého sa dá spoľahnúť do takej miery, že nie je potrebné začínať každé ráno spolu burzovými správami z agentúry Bloomberg.

Autor je oblastným riaditeľom Fincentra.

Veľká časť Slovákov stále považuje za investíciu vkladnú knižku

Veľká časť Slovákov stále považuje za investíciu vkladnú knižku >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

Peter Apolen | 25.07.2017 00:00 Hľadanie výnosu: podielové fondy alebo ETF?

ETF fondy (exchange-traded funds) zaznamenali v uplynulých rokoch exponenciálny rast. Kým v roku 1998 ich existovalo len 29, koncom minulého roka si investori mohli vyberať z ponuky 1700 fondov investujúcich do akcií, dlhopisov, či iných finančných inštrumentov. ETF lákajú najmä nižšími poplatkami, no zdá, že podielové fondy by v budúcnosti opäť mohli získať stratené pozície.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 20.07.2017 00:00 Finančné trhy v 3. kvartáli - návrat vysokej volatility

Hlavný rizikom pre menové trhy v prebiehajúcom letnom období bude narastajúca volatilita. V tejto chvíli prevláda na trhoch kombinácia spomaľujúcej sa inflácie a slabšieho dolára. Avšak najväčším rizikom pre globálny ekonomický rast bude v najbližšej budúcnosti sprísňovanie čínskej monetárnej politiky. Jediným ostrovom pozitívneho sentimentu by mohla byť v treťom kvartáli Európa. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 17.07.2017 00:00 Vysokofrekvenčné obchodovanie zvyšuje riziko vzniku novej krízy

Po celú dekádu bolo považované vysokofrekvenčné obchodovanie (high frequency trading – HFT) za žeravý biznis, ktorý prinášal ohromné ​​zisky. V prostredí nízkej volatility, ktoré panovalo do nedávna, však narazilo na problém so ziskovosťou. Začalo sa preto koncentrovať a dnes pár spoločností dnes ovláda značnú časť trhu. Pri ďalšom prudkom výkyve trhu môžu spôsobiť nový pád trhu. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

PR článok | 10.07.2017 12:00 Rýchlokurz ako sa stať investorom do podielových fondov

Skúsení investori už podielové fondy iste dobre poznajú. Kto sa ale na finančný trh ešte len chystá vyraziť, neoľutuje, keď sa s nimi zoznámi – podielové fondy sú totiž tým najjednoduchším spôsobom, ako sa z ničoho stať investorom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 06.07.2017 00:00 Čo sa dialo na finančných trhoch v júni

Po väčšinu júna akciové trhy na oboch brehoch Atlantického oceána len stagnovali, v prípade európskych akcií v blízkosti dvojročných maxím a v prípade amerických akcií na historických maximách. Chýbal výraznejší impulz tak pre pohyb nadol, ako aj nahor. Až koncom mesiaca prišlo v reakcii na jastrabo vnímaný slovník šéfa ECB Maria Draghiho, na jastrabie vyjadrenia predstaviteľov ďalších centrálnych bánk, k veľkej korekcii búrz. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

27.07.2017 10:05 Ranný prehľad trhov 27. 7. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

26.07.2017 11:14 Ranný prehľad trhov 26. 7. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

26.07.2017 09:37 Akciové fondy: Svítání Brazílie a úpadek realit

V červenci 2017 se akciovým podílovým fondům příliš nedařilo a navázaly na letošní sérii mírných sestupů. Nejvíce propadaly fondy zaměřené na reality. Naopak se dařilo volatilním brazilským akciím. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.07.2017 13:53 Prehľad zhodnotenia fondov v 2. a 3. pilieri

Prinášame prehľad zhodnotenia v dôchodkových fondoch za predchádzajúci týždeň. Väčšina fondov vykázala citeľnú stranu. Niektoré i cez dve percentá. Najviac sa však i naďalej darí indexovým a akciovým fondom. Indexový fond od NN DSS vzrástol za posledných 12 mesiacov o viac ako 19 percent.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

25.07.2017 12:40 NBS upozorňuje na spoločnosť Atlantic Global Asset Management

Národná banka Slovenska upozorňuje na činnosť spoločnosti. Spoločnosť ATLANTIC GLOBAL ASSET MANAGEMENT ponúka investičné produkty bez splnenia legislatívnych povinností Slovenskej republiky a nedisponuje žiadnym povolením na činnosť. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Redakcia | 20.07.2017 00:00 Finančné trhy v 3. kvartáli - návrat vysokej volatility

Hlavný rizikom pre menové trhy v prebiehajúcom letnom období bude narastajúca volatilita. V tejto chvíli prevláda na trhoch kombinácia spomaľujúcej sa inflácie a slabšieho dolára. Avšak najväčším rizikom pre globálny ekonomický rast bude v najbližšej budúcnosti sprísňovanie čínskej monetárnej politiky. Jediným ostrovom pozitívneho sentimentu by mohla byť v treťom kvartáli Európa. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 17.07.2017 00:00 Vysokofrekvenčné obchodovanie zvyšuje riziko vzniku novej krízy

Po celú dekádu bolo považované vysokofrekvenčné obchodovanie (high frequency trading – HFT) za žeravý biznis, ktorý prinášal ohromné ​​zisky. V prostredí nízkej volatility, ktoré panovalo do nedávna, však narazilo na problém so ziskovosťou. Začalo sa preto koncentrovať a dnes pár spoločností dnes ovláda značnú časť trhu. Pri ďalšom prudkom výkyve trhu môžu spôsobiť nový pád trhu. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

PR článok | 10.07.2017 12:00 Rýchlokurz ako sa stať investorom do podielových fondov

Skúsení investori už podielové fondy iste dobre poznajú. Kto sa ale na finančný trh ešte len chystá vyraziť, neoľutuje, keď sa s nimi zoznámi – podielové fondy sú totiž tým najjednoduchším spôsobom, ako sa z ničoho stať investorom. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »