Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme našim partnerom:                                                                                                                                                                   

fincentrum-logo

hviezdne-byvanie


facebook-logo_1

Veľkonočné zvyky sa evidentne vytrácajú, tradície si udržiavame len v jedle

Veľkonočné zvyky sa evidentne vytrácajú, tradície si udržiavame len v jedle

Veľká noc je v našich zemepisných šírkach druhým najvýznamnejším sviatkom v roku. Dôležitejšie sú pre nás len Vianoce. Postupne však Veľká noc prichádza o svoju duchovnú podstatu. Bez ohľadu na to, či je naše vnímanie týchto sviatkov kresťanské alebo skôr pohanské, považujeme ich aj za sviatky rodiny.

Slovensko napriek bohatému folkórnemu dedičstvu od tradičných veľkonočných zvykov postupne upúšťa. Proti šibaniu a polievaniu je každý siedmy Slovák. Tradície ešte zachovávame v gastronómii. Prím na veľkonočnom stole hrá mäso.

Takmer polovica Slovákov vníma veľkonočné sviatky ako oslavu jari a vzkriesenia Krista zároveň. Podľa prieskumu, ktorý pre Poštovú banku vypracovala agentúra 2muse, až 27 percent respondentov si Veľkú noc spája len so sviatkami jari. Naopak čisto kresťanský význam jej pripisujú dvaja z desiatich oslovených.

Doma zostáva cez Veľkú noc vždy alebo skoro vždy 80 percent Slovákov, 11 percent odchádza za rodinou. Prežitie sviatkov na chate uprednostňuje každý desiaty mladý Slovák do 35 rokov. Pre 11 % ľudí v strednom veku je to skôr príležitosť na dovolenku.

Tradícia alebo prežitok

Sú veľkonočné zvyky zastarané? Myslí si to tretina Slovákov, dokonca šibanie a polievanie vníma 14 percent našincov ako neprimeraný spôsob správania sa k ženám. Dokonca štvrtina opýtaných označila tento veľkonočný zvyk ako možnosť zarobiť si, či zabaviť deti. No väčšina opýtaných (58 %) ich považuje za špecifikum našej kultúry, ktoré treba udržiavať, za spôsob utužovania priateľských a rodinných vzťahov, ktorému by sme mali zostať verní.

Polovica opýtaných však tvrdí, že veľkonočné zvyky sa pomaly vytrácajú. Až jedna štvrtina ľudí zaznamenala, že oblievanie a šibanie je na ústupe, respektíve, že sa z ich končín úplne vytratilo. Pätnásť percent našincov pociťuje ochladzovanie rodinnej súdržnosti, ľudia sa už aj na sviatky stretávajú menej ako voľakedy.
Veľkonočné sviatky sú pre mnohých Slovákov aj sviatkami hojnosti. Môžeme to vidieť aj na počte nákupov, ktoré Slováci počas tohto obdobia spravia.  „Zo štatistík Poštovej banky vychádza, že počet platieb v predveľkonočnom období stúpa takmer o 12 percent a priemerná suma za nákup sa pohybuje okolo 24 eur,“  uvádza Lýdia Žáčková, hovorkyňa Poštovej banky.

Náboženský rozmer

Približne osem percent Slovákov považuje za najväčšiu zmenu oproti predchádzajúcim rokom ústup duchovného aspektu Veľkej noci a menšiu návštevnosť kostolov. Z prieskumu vyplynulo, že v dodržiavaní zvykov a tradícií vedie Prešovský kraj. Práve tam je najviac aktívnych oblievačov. Veľa sa ich nájde i v Žilinskom kraji, kde sa zároveň aj vo veľkom šibe.

Šibačka je stále živá tradícia hlavne na západnom Slovensku. Oblievačky sú však u nás predsa len o niečo populárnejšie, zúčastňuje sa ich 60 percent ľudí. Najmä v menších mestách do päť tisíc obyvateľov a v Prešovskom kraji sa stále organizujú aj kolektívne obchôdzky kúpačov a šibačov. K hromadnému „útoku“ na ženy sa priznalo až 40 percent opýtaných. Častým zvykom je obmeniť detských šibačov, či oblievačov finančnou hotovosťou.

Tradícia na veľkonočnom stole

Ako tradicionalisti sa Slováci ešte stále prejavujú v gastronómii. Jednoznačne až u 73 percent domácností na veľkonočnom stole nesmie chýbať mäso. Veľkonočné sviatky sa samozrejme nesmú obísť bez vajíčok. Viac ako polovica opýtaných si ich nedokáže bez nich predstaviť. Tretie miesto si drží na veľkonočnom stole zelenina, no Slováci si pod ňou predstavujú najmä zemiakový šalát, chren a cviklu. Rovnako na stole nesmie chýbať napečené (u 3 z 10 Slovákov).  

Medzi veľkonočné nevyhnutnosti u nás patria aj typické regionálne špeciality, baránok, paska, veľkonočná baba, syrová hrudka, chlieb, iné pečivo či drinky. Tento rok si však Slováci pravdepodobne za veľkonočné potraviny mierne priplatia. „Najvýraznejší cenový rast vo februári tohto roka dosiahli viaceré druhy zeleniny a ovocia. Konkrétne paradajky sú medziročne drahšie približne polovicu, uhorky o dve pätiny, cesnak a karfiol o takmer 30 percent. Dvojciferný medziročný rast ceny ale dosiahli aj ďalšie druhy ovocia a zeleniny. Zdraželi ale aj niektoré druhy mäsa – bravčové mäso si medziročne pripísalo viac než desatinu. Cukor je o 16 percent drahší ako pred rokom. Drahšie ako v rovnakom období vlaňajška nás vychádza aj mlieko, maslo a viaceré druhy syrov,“ hovorí Jana Glasová, analytička Poštovej banky.  

Aký teda máme postoj k tradíciám? Považujeme ich za prežitok, alebo za poklad našich predkov, ktorý treba uchovávať a pestovať? Skoro polovica ľudí v prieskume tvrdí, že má k tradíciám blízky až veľmi blízky vzťah a pätina sa o ne aktívne zaujíma.

vnimanie-velkonej-noci

Veľkonočné zvyky sa evidentne vytrácajú, tradície si udržiavame len v jedle

Veľkonočné zvyky sa evidentne vytrácajú, tradície si udržiavame len v jedle >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Ostatné správy

Marek Mittaš | 04.04.2017 00:00 Nový exekučný poriadok: postavenie dlžníkov sa zlepšilo

Od prvého apríla platí novela exekučného poriadku, ktorej cieľom je pomôcť ľuďom vyštverať sa z dlhovej pasce, zefektívniť exekúcie a proces vymáhania dlhu sprehľadniť. Novela zákona je pri neustálom náraste počtu Slovákov v exekúcii potrebná ako soľ, no nemožno jej nevytknúť znaky populizmu. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Jana Glasová | 22.03.2017 00:00 Slováci očakávajú zlepšenie ich finančnej situácie

Slováci sú stále pesimisti. Napriek zlepšujúcej sa ekonomike sú ich budúce očakávania negatívne. K zlepšeniu však dochádza pri finančnom správaní. Zvyšuje sa podiel ľudí, ktorí sú schopní si sporiť, naopak klesá podiel tých, ktorí žijú od výplaty k výplate. A stále rastie aj počet tých, ktorí plánujú kúpu bytu, či domu.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 16.03.2017 00:00 Majetok všetkých miliardárov na svete vzrástol vlani o 16 %

Počet dolárových miliardárov vo svete vlani dosiahol rekordný počet 2257. Ich celkové bohatstvo dosiahlo osem biliónov dolárov, čo je o 16 percent viac ako pred rokom. Čísla vyplávajú z prieskumu Hurun Global Rich List 2017. Autori štúdie pripúšťajú, že svetových miliardárov môže byť v skutočnosti až päťtisíc, no mnohí radšej informácie o svojom bohatstve skrývajú. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 13.03.2017 00:00 Hackeri poľujú najmä na peniaze dôverčivých ľudí

Počet finančných phishingových útokov vzrástol počas minulého roku o takmer 13 percent. Až takmer polovica kyberkriminality predstavovala útok na peniaze obete. V ohrození sú najmä účty, kreditné kary, ci platobné systémy.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Marek Mittaš | 27.02.2017 00:00 Čo prinesie osobný bankrot dlžníkom a čo veriteľom

Od 1. marca vstupuje do platnosti novela zákona o konkurze a reštrukturalizácii. Má sprístupniť inštitút osobného bankrotu širším vrstvám dlžníkov a chrániť ich pred stratou strechy nad hlavou. Veritelia sa však na novinku pozerajú s obavou! Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Ostatné správy

24.05.2017 14:54 Kartami platíme v zahraničí najmä v potravinách a supermarketoch

Pätina Slovákov platí kreditnými kartami aj v zahraničí  Najčastejšie je to v susednej Českej republike, nasledujú Veľká Británia, Rakúsko, Maďarsko, a prvú päťku uzatvára Nemecko. Drvivú väčšinu tvoria elektronické platby za tovar alebo službu, zvyšok sú výbery hotovosti. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

22.05.2017 08:54 David Rusňák vyšetřován. Stojí DRFG na hliněných nohou?

Majitel investiční skupiny DRFG David Rusňák je vyšetřován policií v souvislosti s úniky informací z policejních spisů. Zády se k němu postavil i Andrej Babiš a chce ho vyloučit z ANO. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

19.05.2017 12:54 Slováci si v oblasti financií vysoko veria

Bankový účet a on-line bankovníctvo využíva viac než 93 percent, resp. 76 percent Slovákov. Napríklad v Nemecku je to citeľne menej – len 87 percent, resp. 74 percent ľudí.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

19.05.2017 09:03 Líbilo by se vám dostávat peníze bez práce? Garantovaný příjem to zajistí

Zaručený příjem od státu má své příznivce i odpůrce. Jeho podstata spočívá v tom, že občané státu by dostávali určitý finanční obnos bez rozdílu věku, pohlaví, vzdělání, profese atd. Všichni by prostě každý měsíc dostávali garantovaný příjem. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

18.05.2017 12:08 Problémy podnikateľov s e-schránkami môže vyriešiť startup Zelená pošta

Od 1. júla majú všetky právnické osoby povinnosť aktivovať si štátnu elektronickú schránku. Od tohto dátumu bude totiž všetka ich komunikácia s úradmi prebiehať elektronicky. Systém, ktorý by mal mnohé uľahčiť, však môže vo výsledku ľuďom život naopak skomplikovať.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »