Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme partnerom:                                                                                                                                          

logo-fincentrum

Zatváranie kohútikov s peniazmi môže spomaliť globálny hospodársky rast

Svetová makroekonomika sa preklopila do fázy zatvárania kohútikov s likviditou. Fed začína hovoriť o výpredaji dlhopisov nahromadených v období po kríze. Okrem toho sa čaká ďalšie zvyšovanie úrokových sadzieb. Dostupnosť úverov obmedzuje i Čína. Hrozí teda, že horšia dostupnosť peňazí spomalí globálny hospodársky rast. V ohrození sú najmä krajiny a firmy produkujúce a spracúvajúce komodity.

Spomalenie globálnej ekonomiky môže byť sprevádzané poklesom cien energií a komodít. To by uškodilo firmám a krajinám, ktoré vyvážajú suroviny a energie. Ďalším dotknutým sektorom by boli pravdepodobne aj dlhopisy vlád krajín, ktoré komodity vyvážajú. Zvýšte preto opatrnosť najmä pri dlhopisoch rozvíjajúcich sa krajín.

Obzvlášť nás znepokojuje nedostatok úverových impulzov v Číne. Dôvod je prozaický, až 35 percent globálneho rastu totiž pochádza z tejto krajiny. Nedostatok úverového impulzu je však viditeľný aj v USA. Letné obdobie by nám preto mohlo priniesť ďalšie nepríjemné prekvapenia s vplyvom na trhy s akciami či s dlhopismi.

Čo v takomto prípade? Existujú tri hlavné faktory, ktoré treba sledovať:

Cena úverov

Bezprostredným dôsledkom horšej dostupnosti úverov by bola ich vyššia cena. Úvery by boli drahšie a investori do dlhopisov by vyžadovali vyšší spread, teda vyššie úrokové rozpätie oproti bezrizikovým investíciám. Výsledkom by boli vyššie výnosy dlhopisov a nižšie ceny pri ich rizikových a vysoko výnosových triedach.

Dopad na komodity

Potenciálne spomalenie rastu v Číne by bolo samozrejme bolestivé, ale z hľadiska fixných príjmov sa pozornosť upriamuje najmä na možný pokles cien komodít, ktoré by spomalenie rastu mohlo spôsobiť. Ak sa nižší rast stane realitou, očakávame výrazný pokles cien energií a kovov, čo by viedlo k vážnym problémom pre podniky a krajiny závislé od ropy a železnej rudy.

Brazília, ktorá si nedávno prešla politickými turbulenciami, by musela v prípade poklesu cien a dopytu po komoditách zo strany Číny, pravdepodobne čeliť výraznému spomaleniu ekonomiky. Až 55 percent vývozu brazílskej železnej rudy totiž smeruje do Číny a preto je toto spojenie dôležitou súčasťou brazílskeho hospodárstva.

Okrem toho na Brazíliu tlačí aj silná konkurencia z Austrálie. Potenciálne spomalenie v Číne by preto vyvolalo opatrnosť voči latinskoamerickým dlhopisom, najmä tým brazílskym. Boli by postihnuté aj podniky z oblasti energetiky, na ktorých je Brazília tiež veľmi závislá.

Najväčším dodávateľom ropy do Číny je v súčasnosti Rusko. Tento vzťah za posledné roky zaznamenal výrazné upevnenie, len vlani vzrástol export rudy z Ruska do Číny o 24 percent. Rusko urobilo po obrovskom šoku v cenách ropy na začiatku roka 2016, ktorý spôsobil pád rubľa a výpredaj ruských aktív, hodný kus práce. Odvtedy sme zaznamenali veľký dopyt po ruských aktívach, najmä dlhopisoch v eurách.

V prípade potenciálneho spomalenia čínskeho rastu a poklesu cien komodít by ale Rusko, v dôsledku svojej závislosti od vývozu energie, opäť čelilo problémom. Mohlo by to dokonca viesť k zníženiu rozpočtu krajiny. Podniky z energetického sektora, alebo na ňom závislé, by prišli o príjmy a museli by čeliť zhoršujúcej sa kreditnej kvalite.

Myslíme si, že odolnosť ruského hospodárstva v posledných dvoch rokoch dokázala, že krajina je schopná zvládnuť aj silné vonkajšie šoky. Avšak nárast rizika v sektore energetiky a spreadov na ruských eurobondoch by mohli vyvolať opatrnosť investorov.

Svetlo na konci tunela

Aj napriek vyššie uvedeným pesimistickým predpovediam, nie je obrázok dlhopisových trhov pre toto leto až tak úplne negatívny. Globálne spomalenie a očakávaný pokles cien komodít by síce výnosy posunuli opäť nahor. Išlo by však najmä o dlhopisy naviazané na komodity.

Jednou z najväčších obáv na trhu s dlhopismi je strach z rastu amerických výnosov. Viac ako trojpercentný výnos na 10 ročných bondoch je považovaný za bod, ktorý by poslal globálne trhy s dlhopismi do kataklizmatického pásma výpredaja.

No namiesto toto môžeme pri klesajúcich cenách komodít a klesajúcich inflačných očakávaniach, ľahko vidieť výnosy pri 10 ročných amerických dlhopisoch aj pod dvom percentami. Znamenalo by to podstatné posilnenie dlhopisov v investičnom páse s dlhou dobou splatnosti, avšak za podmienky absolútnej neviazanosti na komoditný sektor.

Simon Fasdal, dlhopisový stratég Saxo Bank

Zatváranie kohútikov s peniazmi môže spomaliť globálny hospodársky rast

Zatváranie kohútikov s peniazmi môže spomaliť globálny hospodársky rast >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

PR článok | 15.08.2017 10:30 Päť vecí, ktoré musí vedieť každý, kto chce zhodnotiť úspory

Nemusíte byť žiaden expert na financie, aby ste mohli začať s investovaním. Stačí sa zorientovať v tom, čo je naozaj dôležité, na čo sa nesmie zabudnúť, a na čo si musíte dať pozor. Kým nezískate vlastné skúsenosti, môžete sa na investičný trh vydať s radami od nás. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Redakcia | 14.08.2017 00:00 Na ktorých trhoch sa nafukujú bubliny

O bublinách na finančných trhoch sa hovorí už niekoľko rokov, a napriek tomu sa ceny väčšiny investičných aktív stále držia na relatívne vysokých úrovniach. V ostatnej dobe začínajú okrem skeptikov o bublinách verejne debatovať aj investiční stratégovia a analytici významných investičných spoločností.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Marek Mittaš | 09.08.2017 00:00 Na život na dlh si zvykol štát i občania, no kam až ďaleko sa dá zájsť?

Svetový dlh vzrástol minulý rok na vyše 325 percent globálneho HDP a dosiahol viac ako 200 biliónov eur. Verejný dlh štátov Európskej únie dosahuje podľa Eurostatu 89 percent HDP so sumou cez deväť biliónov eur a dlh Slovenska v prvom kvartáli predstavoval približne 44 miliárd eur. Podľa NBS má aspoň nejakú formu úveru takmer 37 percent slovenských domácností. Dlh je súčasťou každodenného života, no ako ďaleko sa až dá zájsť? Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 07.08.2017 00:00 Trhy s napätím sledujú každé slovo na perách centrálnych bankárov

Americké akciové trhy sa v júli posunuli na nové historické maximá, k čomu prispel silný začiatok podnikovej výsledkovej sezóny za druhý kvartál. Európske burzy len stagnovali, keď ich napriek rastu ziskovosti firiem ťažilo silné euro. Darilo sa aj emerging trhom pre robustný ekonomický rast lokálnych ekonomík ako aj pre vädnúci dolár. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 04.08.2017 00:00 ČNB včera zvýšila sadzby ako prvá centrálna banka v Európe

Česká národná banka zvýšila včera oficiálnu úrokovú sadzbu o 20 bázických bodov na hodnotu 0,25 percenta. Česko je tak len treťou krajinou z ekonomicky vyspelých krajín sveta, ktoré aktuálne začali zo zvyšovaním sadzieb. Doteraz tak, po kríze z roku 2008, urobilo len USA a Kanada. V Európe ešte žiadna krajina. Dôvodom je najmä prehrievanie českej ekonomiky a realitný boom. Celá správa »

Komentárov: 2 / 2 Posledný komentár: 11.08.2017 15:13Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

16.08.2017 14:05 Maloobchodné tržby rastú o vysokého 7,5 %

Podľa predbežného odhadu dosiahol  rast slovenskej ekonomiky v druhom štvrťroku medziročné tempo 3,3 percenta. Oproti predchádzajúcemu kvartálu (3,1 %) to predstavuje zrýchlenie. Prekvapením boli najmä maloobchodné tržby, ktorých rast zrýchlil až na 7,5 percenta medziročne.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

16.08.2017 10:04 Ranný prehľad trhov 16. 8. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

15.08.2017 15:22 Napätie medzi USA a Severnou Kóreou ochablo, a s ním aj cena zlata

Cena zlata zaznamenala za minulý týždeň takmer dvojcifernú zmenu v cene. Dôvodom bolo politické napätie medzi USA a Severnou Kóreou. Aktuálne sa obom stranám podarilo vznikajúci konflikt utlmiť, najmä keď vedenie KĽDR v túto noc ustúpilo od konfrontačnej rétoriky a odvolalo plán napadnúť ostrov Guam. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

15.08.2017 10:00 Ranný prehľad trhov 15. 8. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

14.08.2017 12:33 Inflácia sa v júli zrýchlila

Titulková – teda medziročná miera inflácie stúpla v júli na 1,4 percenta oproti jednému percentu v júni, čo je najvyššia hodnota od leta 2013. Nahor ťahá infláciu predovšetkým zložka potravín (4,3 % medziročne), zatiaľ čo protiinflačné tlaky regulovaných cien oslabli (-1,5 % vs. –2,4 % medziročne). Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Peter Apolen | 31.07.2017 00:00 Samoriadiace vozidlá prídu na trh onedlho. Ako sa zviezť na tomto trende?

Analytici predpokladajú, že samoriadiace osobné vozidlá sa objavia na našich cestách už do piatich rokov. Okrem toho, že tento trend zmení naše spotrebiteľské správanie, vytvorí i zaujímavé investičné príležitosti. Autonómne autá budú napríklad potrebovať množstvo nových senzorov, mapujúcich situáciu okolo nich. Navyše budú jazdiť podľa HD máp s potrebou presnosti niekoľkých centimetrov. Na to, ako sa zviezť na tomto trende z pohľadu investícií, sa pozrieme v nasledujúcom článku. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Ľubomír Koršňák | 02.08.2017 00:00 Platy rastú. Dokáže Slovensko prilákať nových investorov?

Nedostatok pracovníkov pociťujú už takmer všetky odvetvia. Firmy sa preto snažia prilákať ľudí zvyšovaním miezd. Konkurenčná výhoda Slovenska sa pomaly vytráca. Čím by malo Slovensko po novom lákať firmy a investorov? Sú to inovácie, a kvalita podnikateľského prostredia, no zatiaľ k tomu nedochádza.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Marek Mittaš | 09.08.2017 00:00 Na život na dlh si zvykol štát i občania, no kam až ďaleko sa dá zájsť?

Svetový dlh vzrástol minulý rok na vyše 325 percent globálneho HDP a dosiahol viac ako 200 biliónov eur. Verejný dlh štátov Európskej únie dosahuje podľa Eurostatu 89 percent HDP so sumou cez deväť biliónov eur a dlh Slovenska v prvom kvartáli predstavoval približne 44 miliárd eur. Podľa NBS má aspoň nejakú formu úveru takmer 37 percent slovenských domácností. Dlh je súčasťou každodenného života, no ako ďaleko sa až dá zájsť? Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Furmaník st. | 01.08.2017 00:00 Pásová výroba? Na každom kroku policajt s obuškom! Zrkadlo mesiaca očami politikov, investorov i bežných občanov

Briti tešiaci sa na Brexit budú chudnúť a Trumpove väzby na Rusko nateraz finančnými trhmi neotriasli. Otázka ale znie, či pracovné agentúry môžu ohroziť dôveryhodnosť Slovenska v investičných kruhoch a či robot nahradí autora komentárov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Tomáš Rajtar | 07.08.2017 00:00 Trhy s napätím sledujú každé slovo na perách centrálnych bankárov

Americké akciové trhy sa v júli posunuli na nové historické maximá, k čomu prispel silný začiatok podnikovej výsledkovej sezóny za druhý kvartál. Európske burzy len stagnovali, keď ich napriek rastu ziskovosti firiem ťažilo silné euro. Darilo sa aj emerging trhom pre robustný ekonomický rast lokálnych ekonomík ako aj pre vädnúci dolár. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »