Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme našim partnerom:                                                                                                                                                                   

fincentrum-logo

hviezdne-byvanie


facebook-logo_1

Zatvoril som všetkých blogerov, no kurz nestúpa! (Prelom rokov vo financiách očami komentátora)

Zatvoril som všetkých blogerov, no kurz nestúpa! (Prelom rokov vo financiách očami komentátora)

„Zatvoril som všetkých blogerov, všetkých do jedného som už dal pozatvárať, navždy budú hniť v base za ostnatými drôtmi, no kurz nestúpa, ale naopak – ďalej klesá!“ skríkol muž, ktorému mnohí pripisujú tzv. napoleónský komplex, čo nie je nič iné než špecifický psychický komplex mužov prameniaci z ich menšej výšky alebo z inej fyzickej indispozície.

Porozhliadol sa po prítomných a potom už pokojnejším tónom dodal: “Tak ešte raz, všetci blogeri sú v base a vy mi tu napriek tomu tvrdíte, že kurz rubľa ďalej padá. Čo je za tým? Nejaké čarodejníctvo? Nejaká vyššia moc? Mám dať pozatvárať bankárov?! Vo väzniciach je miesta dosť, s tým nemám problém, a keby náhodou už nebolo, dám urýchlene vystavať na Sibíri nové basy.”

“Je za tým zrejme širší balík problémov,” ozval sa nesmelo jeden z účastníkov porady. Nadýchol sa, pozrel na ostatných a potom pokračoval:

“Naozaj ide o širší problém… sankcie zo strany Spojených štátov i Európskej únie, klesajúce ceny ropy na svetových trhoch, ale aj fakt, že my okrem surovín, najmä teda okrem plynu a ropy nemáme čo vyvážať. Nevyrábame nič také, čo by svet od nás mohol a chcel kupovať, nejaké moderné stroje, zariadenia, moderné technológie, nemáme nič, čo by sme vedeli umiestniť na svetových trhoch… No a v neposlednom rade je proti nám verejná mienka v mnohých krajinách sveta, kde nás považujú za nevzdelaných a agresívnych barbarov, ktorí vraj vedia len bojovať. Skončil som, pán prezident!”

Vladimir Putin sa s údivom pozrel na neho a povedal: “S nevôľou som si to vypočul. Ale k veci. Európska únia ako celok nehrá rolu, v niektorých členských krajinách sú totiž pri moci sily, ktoré sú naklonené nám. Je to Česko, Maďarsko, Slovensko a … a… Na ďalšie si neviem v tej chvíli spomenúť. Ale na strane druhej – Poľsko a ostatné nepriateľské krajiny, tie samé zhnijú v marazme západnej demokracie, odtiaľ nám nebezpečenstvo nehrozí. O cenách ropy som ochotný ďalej diskutovať a ešte ste spomínali verejnú mienku…”

“Áno, pán prezident!”

“Takže zase niekde píšu proti nám?! Vychádza mi to tak, že keď sú ruskí blogeri v base, píšu proti nám ukrajinskí blogeri a novinári… Nariaďujem okamžite pripraviť ďalší humanitárny konvoj na Ukrajinu! Obsah humanitárnej pomoci naložený na nákladných autách bude ten istý čo vždy – najmä lieky a detské výživy. A keďže sú teraz tuhé mrazy, nariaďujem naložiť teplé deky vo väčších množstvách.”

Pomyselná porada prezidenta Putina s jeho poradcami a najvyššími predstaviteľmi Ruskej federácie sa mi ako novinárska fikcia zdala najvhodnejšou ilustráciou obdobia prelomu rokov 2014/2015. Dôvodov pre to je určite viac.

V prvom rade to, že pád cien ropy na minuloročných svetových trhoch kruto postihol najmä Rusko, ktorého ekonomika je z rozhodujúcej časti závislá len na vývoze surovín a energie. Cena ropy v kombinácii s protiruskými sankciami zo strany Spojených štátov, EÚ, Japonska, Austrálie atď. zráža rubeľ stále nižšie a nepomáhajú mu ani neustále intervencie centrálnej banky. A keď sa k tomu pridružil aj veľký odliv devíz z Ruska na Západ motivovaný tým, že Putinovi a jeho skvelej budúcnosti Ruska mnohí neveria, je jasné, že krajina sa ťažkej kríze nevyhne.

… a na všetko sa zabudne

Rusku nijako nepomáhajú rôzne “netradičné opatrenia” a úskoky prezidenta Putina ako napríklad nedávno vyhlásená amnestia pre podnikateľov, ktorí svoje finančné prostriedky prevedú zo zahraničných do domácich bánk. Princíp je viac ako jednoduchý – podnikateľa X.Y. pre niečo, napríklad pre podozrenie z možného spáchania nejakého trestného činu zoberú do väzby a tím vyšetrovateľov už niečo vymyslí. A keď už začína byť prihorúco, príde ponuka amnestie – stačí, ak svoje peniažky prevedie z cyperských, britských či lotyšských bánk do ruských. A na všetko, čo možno aj spáchal alebo nespáchal a chceli mu to len našiť, sa náhle zabudne…

K tomu všetkému len tri poznámky:

  • Hovorí sa, že v každom vtipe je trochu pravdy a tak je to aj vo fiktívnom rozhovore Putina so svojou družinou, ktorý som rozpísal v úvode tohto komentára. Aj keď tzv. napoleónsky komplex je skôr žurnalistickým ako psychologickým či psychiatrickým pojmom, výrečne naznačuje, že mnohí z tých, ktorí trpia trebárs pre svoj nižší vzrast, sa často nájdu v útočných a agresívnym tendenciách v politike, pri riadení štátu, vo vedení vojny a podobne. Príkladov z histórie je viac ako dosť.
  • Fikcia v úvode komentára však má racionálne jadro  v tom, čo renomovaný pražský odborník na geopolitiku Michael Romancov charakterizoval slovami, že ruské vládne elity považuje za ekonomicky úplne negramotné: “Rusi sú presvedčení, že bez ich surovín sa nik vo svete nezaobíde a tým končia všetky ich predstavy, starosti či obavy.” 
  • Tretia poznámka je výslovne faktická: S tým humanitárnym konvojom je to tak, ako je. Zložky Civilnej obrany (CO) v Moskve začiatkom roka oznámili, že pripravujú ďalší – v poradí už jedenásty konvoj s humanitárnou pomocou pre Doneckú a Luhanskú oblasť Ukrajiny. Podľa oficiálnych správ bude konvoj pozostávať z vyše 120 nákladných áut s cca 1400 tonami nákladu. Najvyššie vedenie Ukrajiny však považuje tieto „humanitárne konvoje“ za porušenie zvrchovanosti. Ukrajinské tajné služby totiž už skôr upozornili, že Moskva pod pláštikom ”humanitárnej pomoci” dodáva proruským separatistom zbrane a muníciu.

Oplatí sa zdôrazňovať, že sankcie sú nezmyselné?

V každom prípade platí, že Ukrajina je pre Rusko tým povestným neuralgickým bodom. Putin nemôže z Ukrajiny stiahnuť svoje vojská. To by u svojich obdivovateľov a voličov totálne prehral.

Pravdou je ale aj to, čo na prelome roka uviedol renomovaný nemecký ekonóm a prezident mníchovského Inštitútu pre výskum ekonomiky (Ifo) pán Hans-Werner Sinn, podľa ktorého Rusku a jeho ekonomike hrozí kolaps. “Devízové rezervy sa stenčujú, a to aj kvôli prepadom cien ropy aj kvôli sankciám. Ekonomické sankcie Západu zasiahli ruské hospodárstvo veľmi tvrdo,” uviedol Sinn. Vzápätí ale dodal, že kolaps ruskej ekonomiky nezasiahne len samotné Rusko, ktorého HDP v roku 2015 klesne v porovnaní predošlým rokom o štyri percentá, ale určite ho pocítia aj francúzske a rakúske banky, ktoré sa v Rusku silne angažujú.

Trochu inak formuloval svoj názor na sankcie už citovaný Michael Romancov, podľa ktorého protiruské sankcie nielenže majú zmysel, ale Putina poriadne zaskočili, lebo ani vo sne nečakal, že krajiny EÚ budú v tomto smere ťahať za jeden povraz. Na veci nič nemenia ani vyhlásenia niektorých politikov o tom, že sankcie sú nezmyselné a nič neriešia, akurát môžu poškodiť obyvateľov Slovenska. Počas minulého roka to pri rôznych príležitostiach – s prepáčením, ako papagáj donekonečna opakoval premiér Fico.

A zdá sa, že v tom bude pokračovať aj v tomto roku. Ale bezdôvodne.

Podľa analytikov Erste Group pokles dopytu v Rusku a na Ukrajine síce znížil rast exportu krajín regiónu strednej a východnej Európy cca o jeden percentuálny bod, nemal však žiaden vplyv na dynamiku ich rastu! Tieto krajiny totiž ťažia z oživenia domáceho dopytu a ešte jedna vec – klesajúce ceny ropy pôsobia vďaka nižším cenám vstupov pozitívne na ich ekonomiky. “Stredná a východná Európa sa teší z oživenia domáceho dopytu; priemerný hospodársky rast štátov tohto regiónu dosiahne v roku 2015 úroveň 2,5 percenta,” zdôrazňuje analýza Erste Group. 

A naopak, nižšie ceny ropy a protiruské sankcie povedú v tomto roku k hospodárskemu oslabeniu Ruska. Zvýši sa tlak na tamojšie domácnosti, ktoré budú postihnuté vyššou nezamestnanosťou a úbytkom kúpnej sily vzhľadom k tomu, že inflácia bude aj naďalej značne prevyšovať rast miezd. Je pravdepodobné, že sa zvýši podiel nesplácaných dlhov podnikov i domácností.

Ďalším potenciálnym zdrojom tlaku pre ruské banky je podľa analytikov Erste Group financovanie. Pre konflikt s Ukrajinou nemajú ruské banky prístup k financovaniu v rôznych menách zo západných štátov, ktoré boli v minulosti významným zdrojom. "Zároveň zdražie financovanie v rubľoch, pretože ruská národná banka musela podstatne zvýšiť úrokové sadzby, aby sa vyrovnala s klesajúcim kurzom.”

Kam až dosiahne ropný šok?

Druhým dôvodom, prečo som začal tento komentár fikciou z Putinovej porady a nie nejakou sentimentálnou Vianočnou rozprávkou či rozprávaním o poľadovici na cestách, je fakt, že analytici sa zhodujú vo vymenovaní kľúčových faktorov, ktoré budú najviac ovplyvňovať Slovensko a jeho ekonomiku v roku 2015. Bude to predovšetkým geopolitické napätie vyplývajúce z rusko-ukrajinského konfliktu, agresívne plány Ruska a ďalší dopad sankcií EÚ na túto krajinu, ktorá sa začína nebezpečne ponárať do hlbokej krízy – ekonomickej i morálnej.

Analytici však jedným dychom dodávajú, že nemožno zabúdať ani na ďalšie faktory, najmä na problémy v samotnej eurozóne (horúca situácia v Grécku, nedoriešené reformy v Taliansku či Francúzsku, dlhoočakávané rozhodnutie ECB či a v akom množstve začne odkupovať štátne dlhopisy atď.), ale najmä na ďalší vývoj cien ropy. Práve ten rozhodne o ďalšom osude Ruska. “Čím dlhšie sa ceny ropy budú držať na súčasných nízkych úrovniach, tým vyššie riziko to je pre ruské banky,“ vyplýva z analýzy Erste Group.

Terajší ropný šok naozaj kruto postihne krajiny, ktoré sú závislé od exportu ropy. Myslím si, že minuloročný vývoj na ruskom finančnom trhu (pád rubľa) je len začiatkom. Jestvujú obavy, že by sa mohla zopakovať ázijská a ruská kríza z rokov 1997/1998, ktorá otriasla celým svetom. Rusku vtedy prudko klesli príjmy z exportu ropy a bolo nútené vyhlásiť bankrot.

Repríza tejto krízy by však bola bolestnejšia ako pôvodná, a to pre súčasné európsko-ruské napätie a neustále vyhrážanie sa ruských predstaviteľov krajinám, na ktoré si Rusko kladie nejaké územné a politické nároky (Moldavsko, Poľsko, Estónsko, Litva, Fínsko atď.). A prezident Putin sa s nevôľou pozerá na to, ako Poľsko a ďalšie štáty okolo Baltského mora neustále posilňujú svoju obranu čoraz väčšou prítomnosťou spojeneckých síl Severoatlantickej aliancie (NATO). Putin pritom neustále hovorí, že pre Rusko je nepriateľom číslo jeden práve NATO.

Zahrialo ma pri srdci

Po tom, čo ukrajinský parlament schválil zákon o ukončení neutrálneho štatútu krajiny s tým, že sa bude usilovať o členstvo v NATO, zazneli z ruskej strany početné nesúhlasy, varovania a vyhrážky. Ruský vyslanec pri OBSE Andrej Kelin: “Rozhodnutie Ukrajiny usilovať sa o členstvo v NATO je nepriateľským krokom voči Rusku.” Minister zahraničných vecí Sergej Lavrov: “Úsilie Ukrajiny pripojiť k Severoatlantickej aliancii je nebezpečné pre samotnú Ukrajinu i pre Európu.”

Hovorca ministerstva vnútra Alexander Lukaševič: “V reakcii na expanziu NATO smerom na východ bude Rusko nútené prijať adekvátne opatrenia. Rusko si je ale isté, že euroatlantický posun Ukrajiny jej nepomôže vyriešiť ekonomické a sociálne ťažkosti.”

Vzápätí prezident Putin podpísal novú – spresnenú vojenskú doktrínu, ktorá má vraj i naďalej obranný charakter, ale nemôže nebrať do úvahy nové hrozby. Ako hlavné nebezpečenstvo sa v dokumente označuje zväčšovanie vojenského potenciálu NATO.

Priznávam, že ma zahrialo pri srdci, keď som zaregistroval vyhlásenie slovenského ministerstva zahraničných vecí, ktoré v reakcii na novú ruskú vojenskú doktrínu odkázalo Putinovi, že NATO nie je hrozbou pre žiadnu krajinu. Naopak, je o obrane, princípoch a hodnotách. V súvislosti s rozhodnutím Ukrajiny uchádzať sa o členstvo v NATO, ministerstvo uviedlo, že jeden z princípov demokratického sveta  je ten, že každá krajina má právo suverénne rozhodovať o svojom smerovaní a o tom, do akých zoskupení chce patriť. „Slovenská republika tento princíp rešpektuje,“ zdôraznil hovorca ministerstva Peter Stano.

Rok 2015: Možno aj sex bude zadarmo!!!

Do tohto roka sme vstúpili so samými dobrotami. Napríklad začala platiť odvodová úľava pre nízko príjmových zamestnancov. Avšak o tom, či tie peniaze nebudú zdravotníctvu chýbať, sa nehovorí. Ďalšia radosť, ktorú musím spomenúť, je zvýšenie minimálnej mzdy, a to o 7,95 percenta oproti predošlému roku. Tomu sa už hovorí riadna bomba! No povedzte pravdu, keby boli voľby už dnes večer, nevolili by ste Fica a stranu Smer-SD? Čo na tom, že zamestnávatelia sú proti zvýšeniu minimálnej mzdy, pretože to negatívne pôsobí na konkurencieschopnosť slovenského priemyslu! Koho to dnes zaujíma?

Analytici Tatra banky v komentári O čom bude počuť v roku 2015 vyslovili názor, že na Slovensku neočakávame počas roka nič prekvapivé”Prijímanie zásadných reforiem neočakávame, keďže rok 2016 bude rokom volebným.” Ja k ich slovám len dodám, že zato sa bude dobre dariť populizmu. Už nielen vlaky, ale aj mnohé iné veci budú zadarmo, samozrejme – pre vybrané skupiny obyvateľstva. Napríklad sex zadarmo! Viem si celkom živo predstaviť ako taký ficovolič – dôchodca si zadarmo vybaví kartičku a potom v prípade záujmu vyhľadá súdružku poskytujúcu oné služby. Za tie jej namiesto dôchodcu zaplatí dobrotivý sociálny štát.

Teda nielen vlaky zadarmo, ale ktovie čo všetko ešte?! A prisahám, že dotovanému sexu a iným sociálnym balíčkom pre vybrané skupiny obyvateľstva sa budem venovať v ďalších tohtoročných komentároch. Ale budem ich písať celkom inak než doteraz. Budú v ľahšom a hádam aj vo veselšom tóne, keďže nás čaká predvolebný rok – plný optimizmu a radosti.

Autor PhDr. Peter Furmaník je publicistom – reportérom a komentátorom. Ilustračné foto v záhlaví článku: www.sxc.hu
Zatvoril som všetkých blogerov, no kurz nestúpa! (Prelom rokov vo financiách očami komentátora)

Zatvoril som všetkých blogerov, no kurz nestúpa! (Prelom rokov vo financiách očami komentátora) >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

Miroslav Kriak | 25.04.2017 00:00 Veľká časť Slovákov stále považuje za investíciu vkladnú knižku

Investovanie je na Slovensku stále opradené príbehmi a domnienkami. Napokon, ešte donedávna veľká časť Slovákov považovala za investíciu aj životné poistenie. Na úplne opačnej strane sú alternatívne aktíva ako umenie, autá, či víno, ktoré sú často skôr hedonizmom ako premysleným investičným rozhodnutím. Poslednou skupinou, ktorá sa teší pozornosti neprávom je 26 miliárd eur uložených na vkladných knižkách, termínovaných vkladoch a bežných účtoch. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 21.04.2017 17:37 Le Penová predstavuje v skutočnosti menšiu hrozbu, ako sa zdá

Prieskumy naznačujú, že Marine Le Penová si zabezpečí miesto v druhom kole prezidentských volieb vo Francúzsku, ale v tomto kole ju pravdepodobne porazí buď François Fillon alebo Emmanuel Macron. Globálna ekonómka, Anna Stupnytska, upozorňuje, že pravdepodobnosť nečakaných výsledkov francúzskych volieb je nižšia ako v prípade amerických volieb či referenda o Brexite. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Marek Mittaš | 20.04.2017 00:00 Dlhopisy slovenských firiem - čo treba vedieť pred ich kúpou

Pri hľadaní možností zhodnotiť finančné prostriedky aspoň nad hranicou inflácie, sa mnohí investori ohliadajú po dlhopisoch slovenských firiem. Tie aj po odpočítaní poplatkov predstavujú vyššie zhodnotenie ako termínované vklady a zdanlivo istejšie peniaze ako akciové fondy. Hoci majú mnoho výhod, obsahujú aj niekoľko rizík. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 19.04.2017 00:00 Svetový deň investičných fondov pomáha v popularizácii kolektívneho investovania

Investovanie do podielových fondov už ani na Slovensku nie je ničím výnimočným. Objavuje ho stále viac ľudí. Pri príležitosti Svetového dňa investičných fondov je príležitosť pozrieť sa trochu do štatistík. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Jozef Beständig | 13.04.2017 00:00 Sú Slováci opatrní, alebo len nevzdelaní investori?

Slováci finančné trhy dlho nepotrebovali. A preto ani nepoznali. Štát im “garantoval všetko”. Od narodenia v podobe predškolskej opatery, vzdelávacieho systému, zamestnania, bývania, sociálnych dávok až po dôchodok. Zjednodušene, “všetci mali všetko”. Ak aj cítili potrebu niečo si bokom odložiť alebo sa poistiť, mali na to presne jednu banku a jednu poisťovňu.  Celá správa »

Komentárov: 1 / 1 Posledný komentár: 19.04.2017 14:25Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

28.04.2017 14:01 Prehľad trhov 28. 4. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

28.04.2017 10:41 M. Draghi vylúčil predčasné ukončenie stimulov

Šéf ECB Mario Draghi sa na tlačovej konferencii po zasadnutí banky vyjadril proti predčasnému ukončeniu monetárnych stimulov. Vylúčil tak špekulácie, podľa ktorých mala centrálna banka na základe dobrých výsledkov európskej ekonomiky začať ukončovať výkup dlhopisov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

28.04.2017 09:58 Deficit rozpočtu by mal tento rok dosiahnuť 1,29 %

Deficit verejných financií dosiahol vlani, podľa notifikovaných údajov, úroveň 1,68 percenta. Je to najnižší schodok v histórii Slovenska. Za dobrými číslami je najmä relatívne vysoký ekonomický rast a nárast zamestnanosti. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

28.04.2017 08:27 Finanční gramotnost

Finanční gramotnost je soubor znalostí a dovedností, které člověku umožňují porozumět financí a správně s nimi zacházet. A Finanční gramotnost je obsáhlá kniha Miroslava Škváry uvádějící čtenáře či studenta do celého finančního světa. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

27.04.2017 13:42 Ranný prehľad trhov 27. 4. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

Peter Apolen | 21.04.2017 17:37 Le Penová predstavuje v skutočnosti menšiu hrozbu, ako sa zdá

Prieskumy naznačujú, že Marine Le Penová si zabezpečí miesto v druhom kole prezidentských volieb vo Francúzsku, ale v tomto kole ju pravdepodobne porazí buď François Fillon alebo Emmanuel Macron. Globálna ekonómka, Anna Stupnytska, upozorňuje, že pravdepodobnosť nečakaných výsledkov francúzskych volieb je nižšia ako v prípade amerických volieb či referenda o Brexite. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Stanislav Pánis | 10.04.2017 00:00 Trhy znepokojila neschopnosť D. Trumpa presadiť reformy

Finančné trhy nepriaznivo ohodnotili prvé politické kroky nového amerického prezidenta, najmä jeho neschopnosť zrušiť Obamacare. To vzbudilo obavy, či sa mu podarí presadiť ďalšie body jeho volebného programu. Na druhej strane investorov potešili výsledky holandského referenda ako aj predvolebné prieskumy z Francúzska. Vyzerá to tak, že na starom kontinente sa nenaplnia čierne obavy a vlna populizmu sa zastaví, alebo aspoň spomalí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 19.04.2017 00:00 Svetový deň investičných fondov pomáha v popularizácii kolektívneho investovania

Investovanie do podielových fondov už ani na Slovensku nie je ničím výnimočným. Objavuje ho stále viac ľudí. Pri príležitosti Svetového dňa investičných fondov je príležitosť pozrieť sa trochu do štatistík. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Marek Mittaš | 20.04.2017 00:00 Dlhopisy slovenských firiem - čo treba vedieť pred ich kúpou

Pri hľadaní možností zhodnotiť finančné prostriedky aspoň nad hranicou inflácie, sa mnohí investori ohliadajú po dlhopisoch slovenských firiem. Tie aj po odpočítaní poplatkov predstavujú vyššie zhodnotenie ako termínované vklady a zdanlivo istejšie peniaze ako akciové fondy. Hoci majú mnoho výhod, obsahujú aj niekoľko rizík. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Jozef Beständig | 13.04.2017 00:00 Sú Slováci opatrní, alebo len nevzdelaní investori?

Slováci finančné trhy dlho nepotrebovali. A preto ani nepoznali. Štát im “garantoval všetko”. Od narodenia v podobe predškolskej opatery, vzdelávacieho systému, zamestnania, bývania, sociálnych dávok až po dôchodok. Zjednodušene, “všetci mali všetko”. Ak aj cítili potrebu niečo si bokom odložiť alebo sa poistiť, mali na to presne jednu banku a jednu poisťovňu.  Celá správa »

Komentárov: 1 / 1 Posledný komentár: 01.01.1970 01:00Ďalšie články »