Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.cz InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk

Ďakujeme našim partnerom:                                                                                                                                                                   

fincentrum-logo

hviezdne-byvanie


facebook-logo_1

Zničenie dolára divadlom a bitcoin zachraňujúci ruskú ekonomiku? (Týždeň vo financiách očami komentátora)

Zničenie dolára divadlom a bitcoin zachraňujúci ruskú ekonomiku? (Týždeň vo financiách očami komentátora)

Uplynulý týždeň na finančných trhoch až príliš veľa vzruchu nepriniesol. Nie div, veď konflikty na Ukrajine a v Iraku boli aj naďalej skôr v pozadí záujmu (dokonca ani fakt, že radikálni sunnitskí militanti vyhlásili na severe Sýrie a Iraku samostatný islamský štát – kalifát, trhmi veľmi nezamával) a zasadanie Európskej centrálnej banky (ECB) neprinieslo nové informácie.

Iba prejav šéfky americkej centrálnej banky (Fed) pani Janet Yellen mohol posunúť indexy na nové maximá. Zdôraznila, že hoci pozoruje známky prehnane riskantného správania sa investorov v niektorých častiach ekonomiky, pre centrálnu banku to nie je dôvod na zmenu pohľadu na úrokové sadzby

Trhy príjemne prekvapili zverejnené údaje o počte nových pracovných miest mimo poľnohospodárskeho sektora v USA, keď oproti predpokladanému číslu +218 tisíc zaznamenala americká ekonomika prírastok až +288 tisíc nových pracovných miest v mesiaci jún. Nezamestnanosť klesla zo 6.3 na 6.1 percenta, čo predstavuje nové šesťročné minimum. Trhy však zaujali aj údaje o slabej európskej inflácii, ktoré azda mohli aj nakopnúť debatu o tom, či sa z eurozóny nestáva druhé Japonsko, padajúce do deflačnej pasce slabého rastu a nízkej inflácie. Tá bola v eurozóne v júni na štvorročnom minime a nič nenasvedčuje tomu, že sa to v najbližšom čase zmení. 

Očakávané štvrtkové vystúpenie prezidenta ECB Mario Draghiho veľa vody nenamútilo. Napokon ani nemalo prečo, o čom svedčí aj videozáznam z tlačovej konferencie:

Ako však zdôraznil junior analytik Capital Markets Peter Rebo, žiadna zmena menovej politiky v eurozóne a pozitívne čísla americkej ekonomiky pomohli americkému doláru, ktorý posilňoval voči všetkým svetovým menám (s výnimkou kanadského dolára). Taktiež na Wall Street spôsobili pozitívne dáta rastový boom a podporili tak pretrvávajúci býčí trend, hlavné indexy si celkom slušne polepšili.  

USD z trónu nezosadí ani svalnatý Putin

Aj keď sme počas minulého týždňa museli konštatovať, že rusko-ukrajinský konflikt nemal na finančné trhy väčší vplyv a že každodenné správy o tom, koľko ľudí zahynulo na strane proruských separatistov a koľko na strane ukrajinských vládnych síl, akosi zovšedneli a v médiach sa dostávajú už úplne do úzadia, pozornosť analytikov sa viac sústreďuje na samotné Rusko. Dôvodov je viacero. Najvyšší predstavitelia krajiny už nielen avízovali, ale aj urobili konkrétne kroky pre to, aby tamojší internet bol úplne podriadený vláde.

Spomeniem napríklad vytvorenie oficiálneho národného vyhľadávača Sputnik, ktorý má nahradiť “zlé kapitalistické vyhľadávanie” od spoločnosti Google, ďalej pripravovanú izoláciu Ruska od globálnej internetovej siete, filtrovanie obsahu na niekoľkých úrovniach, ale aj požiadavku, aby zahraničné spoločnosti poskytujúce internetové služby obyvateľom Ruska, mali dáta uložené výlučne na území tejto krajiny, čo podľa môjho názoru výrazne skomplikuje aktivity i príjmy takým spoločnostiam ako Facebook, Microsoft, Google, Twitter a podobne. Ale spomeniem napríklad aj ruskú totálnu kontrolu a cenzúru bloggerov a všetkých, ktorí chcú “nejakým spôsobom” prispievať na net vrátane rôznych diskusných fór a ankiet pod článkami.

Avšak Rusko sa chce zbaviť Západu aj inak. Podľa nedávnej správy ruskej oficiálnej tlačovej agentúry ITAR-TASS najvyšší ruskí predstavitelia už nedôverujú svetovým výrobcom procesorov Intel a AMD, ale všetky počítače v štátnej správe, v armádnych a bezpečnostných zložkách budú povinne vybavené vlastnými procesormi typu Bajkal, ktorých vývoj sa už rozbehol

Našej témy sa ale viac týka fakt, že Rusko chce nielen vlastný internet, ale aj vlastné „nepolitické“ ratingové pracoviská. O jedno z nich sa chce pokúsiť spolu s Čínou a má to byť agentúra, ktorá – citujem – “bude spravodlivo hodnotiť bonitu krajín a rôznorodých aktív”. Ale ako upozornil aj Luboš Smrčka z pražskej VŠE, na ratingy tejto agentúry nebudú prihliadať žiadni investori a tak jej kreovanie vrátane slávnostných podpisov pri kaviári a šampanskom bolo len divadlom a informačným Molotovovým koktejlom.

Je to rovnako trápne divadlo ako ďalšie strategické hry, medzi ktoré patrí šírenie predstáv o prechode na novú menu podloženú zlatom, ale aj módne vízie, že suroviny sa budú obchodovať priamo za zlato, čím bude dolár zosadený zo svojho trónu. Zaujímavá je aj varianta, že sa Čína zbaví biliónov dolárov zo svojich rezerv a zrazí na kolená americkú ekonomiku. Väčšina týchto a podobných ideí je z ekonomického pohľadu nezmyselná, sú to len číre fantazmagórie

Napriek tomu všetkému vymaniť sa spod vplyvu dolára, resp. zničiť ho sa Rusko pokúša rôznymi cestami. A keďže sa mu nedarí dolár zničiť, tak sa mu aspoň snaží vyhnúť. Analytička Poštovej banky Dana Vrabcová v reakcii na fakt, že Rusko a Čína uzavreli zmluvu o dodávkach energií, pri ktorej vynechali „tradičné platidlo“ americký dolár a dohodli sa na platbách vo svojich domácich menách, uviedla, že snahy krajín vyhnúť sa pri vzájomných obchodných vzťahoch platbám v amerických dolároch nie sú vo svete novinkou. A Rusi čoraz hlasnejšie hovoria o tzv. dedolarizácii najmä od vypuknutia ukrajinskej krízy. Americký dolár však naďalej zostáva rezervnou menou číslo jeden a nemá vo svete konkurenciu. Aj počas nedávnej globálnej hospodárskej krízy mal tendenciu svoje postavenie potvrdiť či dokonca zlepšovať. Postavenie svetovej jednotky si dolár zachová ešte dlhý čas aj z iného dôvodu – má svoju tradíciu a obchodníci sú naňho navyknutí.

Môj názor: Nejde len o obchodníkov. Hádam všade na zemeguli si aj chudobnejší ľudia, ak majú čo len trochu možnosť, tajne zašívajú dakde do vankúšov alebo matracov aspoň pár dolárov na horšie časy. Nie ruské ruble, nie čínske jüany, nie európske eurá. Ale US doláre! Tak je to v Bulharsku i na Ukrajine, v Sýrii, v Rusku, Kambodži i vo Vietname. A ešte dlho tak bude!

A keďže dolár nikto len tak ľahko nezosadí z trónu, Putin a jeho družina sa v zmysle porekadla Topiaci sa aj slamky chytá! pokúšajú o určité nahradenie dolára trebárs aj virtuálnym bitcoinom. Napovedá tomu napríklad aj minulotýždňové vyjadrenie predstaviteľov ruskej centrálnej banky, podľa ktorých by bitcoin a iné virtuálne meny mohli mať budúcnosť. “Treba prikročiť k regulácii používania takýchto mien v Rusku, ale v žiadnom prípade ich nemožno odmietať, pretože majú pred sebou budúcnosť!” tvrdia ruskí centrálni bankári. Jedným dychom však upozornili na možnosť zneužívania bitcoinu kriminálnymi živlami.

Ale po regulácii virtuálnych mien rovnako volá aj Európa. Najnovšie napríklad Európsky bankový úrad (EBA) radí bankám v EÚ nateraz vyhýbať sa bitcoinom. A úrad dokonca sformuloval 70 rizík, ktoré hrozia a budú hroziť používateľom bitcoinov dovtedy, kým nebudú platiť regulačné ochranné opatrenia na trhu s touto menou. 

Deňgi ostošesť utekajú na Západ

Ani rastúca popularita prezidenta Putina nevedie k tomu, že by sa ruskej ekonomike darilo. Skôr naopak. Viaceré ukazovatele z výrobného sektora, ale i sektora služieb zverejnené v apríli naznačili, že ruská ekonomika sa potáca na pokraji recesie. Analytik banky HSBC v Moskve Alexander Morozov vtedy upozornil, že hlavným dôvodom zhoršovania situácie v ruskej ekonomike sú dôsledky krízy na Ukrajine a predovšetkým reakcia Západu na pripojenie Krymu k Rusku.

Pokles potvrdili aj najnovšie údaje, podľa ktorých aktivita ruského výrobného sektora klesla v júni už ôsmy mesiac po sebe(!), i keď tempo poklesu sa trošilinku zmiernilo. Do očí však bije prudký pokles nových exportných objednávok už 10-ty mesiac po sebe. Inak a jednoduchšie povedané, Rusko pre svoju agresívnu politiku tvrdo dopláca na sankcie EÚ a Spojených štátov.

Podľa predstaviteľov Medzinárodného menového fondu (IMF) sankcie prispeli k zastaveniu ekonomického rastu a ich ďalšie prehlbovanie by mohlo donútiť Rusko dobrovolne sa izolovať od zvyšku sveta. Ďalšími faktormi, na ktoré IMF upozornil, sú prepad rubľa a odliv desiatok miliárd dolárov z krajiny. Koncom júna to bolo už okolo 80 miliárd a IMF odhaduje, že do konca roka odtečie z Ruska cca 100 miliárd USD, pričom hlavným dôvodom odlivu je rast rizika v dôsledku rusko-ukrajinskej krízy. Nielen zahraničné firmy pôsobiace v Rusku, ale aj domáci zbohatlíci sa snažia svoje financie popresúvať do bezpečia, rozumej: niekam do zahraničia. Lebo Rusi síce majú radi Putina, aj to masovo deklarujú na početných manifestáciách v Moskve i v ďalších mestách, kde hrdo mávajú červenými zástavami, ale zasa ho nemajú až tak radi ako svoje peniažky, ktorým tak s láskou hovoria nežne deňgi.

To, že ďalšie protiruské sankcie zo strany EÚ a Spojených štátov by vážne poškodili krajinu a jej ekonomiku pripustil už aj tamojší minister hospodárskeho rozvoja Alexej Uljukajev. Tempo ekonomického rastu by sa dostalo do záporných čísel, znížili by sa príjmy, zvýšila inflácia a klesli vládne rezervy, spresnil minister. 

A čo Rusko nedokáže vytvorením vlastných ratingových agentúr ani zosadením US dolára z trónu, to sa bude snažiť dosiahnuť mocenskými prostriedkami. Aj preto sa svet viac než obmedzovania internetu obáva ruskej vojensko-politickej rozpínavosti a agresie.

Viaceré známe osobnosti už zvýraznili myšlienku, že svet by sa mal zjednotiť v boji proti tejto rozpínavosti. Za všetkých spomeniem aspoň minulotýžňové vyjadrenie amerického miliardára, investora a filantropa George Sorosa, ktorý predstaviteľom EÚ povedal, že Únia by nemala zahmlievať závažnosť hrozby, ktorá celej Európe hrozí zo strany Ruska, ale napriek svojmu prebyrokratizovanému fungovaniu by mala jednoznačne priznať, že nebezpečenstvo tu je. A pokiaľ ide o partnerské dohody EÚ s napadnutou Ukrajinou, tie by mali byť podľa Sorosa oveľa pružnejšie a životaschopnejšie a mali by mať širší dosah.

Pre dokreslenie situácie budem ešte citovať jedného z najvyšších ukrajinských predstaviteľov. Tajomník Rady národnej bezpečnosti a obrany Andrij Parubij uviedol, že ak sa Rusku podarí zrealizovať svoje veľmocenské zámery na Ukrajine, jeho ďalším cieľom budú pobaltské krajiny a za nimi ďalšie a ďalšie. Zámer ruského prezidenta Putina vytvoriť „veľkoruský svet“ je podľa Parubija globálnou výzvou a preto na pôde centrály NATO v Bruseli vyzval na vytvorenie protiputinovskej koalície. “Musíme Putina v jeho maniackych ideách obnovy ruského sveta spoločne zastaviť ešte dnes. Ak ho nezastavíme dnes, zajtra bude neskoro," upozornil.

Dovolím si malú poznámku: Ľudom čo len trochu znalým histórie 20-eho storočia nie sú takéto slová celkom neznáme. Aj krátko pre vypuknutím 2. svetovej vojny významné osobnosti varovali pred hroziacim nebezpečenstvom a vyzývali svet na vytvorenie protihitlerovskej koalície. Mnohí ich nechápali, ba priam zatracovali. Trebárs aj slovami: Dnes pekne svieti slniečko, nijaké chmáry na oblohe, žiadna búrka sa neblíži. Máme sa dobre, žiadna vojna nikomu nehrozí…

Investovanie nie je iba pre bohatých!

Čo má najväčší vplyv na úspešnosť investorov a obchodníkov? Sú to grafy, indikátory alebo nejaké iné ukazovatele a pomôcky? A či skôr technická alebo fundamentálna analýza? Rébus sa pokúsil rozriešiť publicista Daniel Kuchta konštatujúc, že rozhoduje chladná hlava.  Avšak fakt, že investovanie je iba pre bohatých ľudí, je len veľmi rozšírený mýtus. Už aj pri investovaní malých súm sa smrteľníkovi otvára brána do sveta financií a má možnosť dosiahnuť zaujímavý zisk. Odpovede na otázku, kam všade investujú svoje úspory obyvatelia Slovenska, aby porazili infláciu, hľadali páni Ladislav Bohuniczký a Juraj Porubčan zo spoločnosti Fincentrum.

Vraví sa, že dobrých investorských tipov nikdy nie je dosť. Existujú všeobecné tipy a odporúčania, ako napríklad známy výrok Phillippe Rotschilda, že najlepšie je investovať v čase, keď na uliciach tečie krv. Tento tip sme na portáli Investujeme.sk pripomenuli v čase, keď sa rozhorela vojna medzi Ruskom a Ukrajinou. Minulý týždeň sme však priniesli kopu zaujímavých investorských tipov od Davida Teppera, ktorý sa preslávil tým, že keď boli akcie bánk na dne a každý sa ich chcel zbaviť, on ich nakúpil za zlomok ceny

Vyhne sa svet hroziacej finančnej kríze?

Vo výročnej správe, ktorú minulý utorok zverejnila Banka pre medzinárodné platby (BIS) so sídlom v Bazileji, sa uvádza, že nie je spokojná so stavom bánk v eurozóne. Kým zisky bánk v Spojených štátoch vlani výrazne vzrástli, tie európske sa naďalej potýkajú s problémami. Sú výslovne v kritickej situácii, keďže doteraz urobili len málo preto, aby sa ich bilancie očistili od problematických aktív, čo predstavuje pre ne vážne riziko

Na názorový stret Fed versus BIS upozornil hlavný ekonóm Ery Jan Bureš slovami, že šéfka amerického Fed-u Janet Yellen nechala len málokoho na pochybách a napriek zlepšujúcemu sa výkonu reálnej ekonomiky nehodlá nijako urýchliť prvý rast úrokových sadzieb. Pani Janet počas svojho vystúpenia na pôde Medzinárodného menového fondu (IMF) totiž otvorene povedala, že super-uvoľnená menová politika neohrozuje stabilitu finančného systému a preto nebude pri rozhodovaní brať do úvahy iné faktory než infláciu a zamestnanosť. Zato však BIS nabáda veľké centrálne banky, aby nepredĺžovali obdobie super-nízkych sadzieb.

Super-uvoľnená menová politika podľa predstaviteľov BIS naozaj mohla zohrať pozitívnu úlohu tesne po páde Lehman Brothers, kedy hrozil svetu finančný kolaps, ale teraz je jej účinnosť minimálna a uvoľnené menové kohútiky iba nafukujú nerovnováhy na rozvíjajúcich sa trhoch

A možno názor bazilejskej BIS prečítať aj inak? Možno. Napríklad aj tak, že banka vlastne varuje pred blížiacou sa novou finančnou krízou. Aby kríza neprišla, museli by centrálne banky zvyšovať úrokové sadzby. Musia teda využiť terajšie oživenie ekonomiky a postupne zvyšovať úrokové sazby “na normálnu úroveň“. Pokiaľ by ich ponechali nízke, hrozí vznik veľkej úverovej bubliny, pri prasknutí ktorej by nastala dalšia kríza. Keby ale centrálne banky zvýšili úrokové sadzby príliš prudko, podľa BIS by takisto nastala finančná kríza

Namiesto obligátnej pointy len pripomínam, že bola to práve bazilejská BIS, ktorá pred ôsmimi rokmi úspešne predpovedala globálnu krízu.

Autor PhDr. Peter Furmaník je publicistom – reportérom a komentátorom. Ilustračné foto v záhlaví článku: www.sxc.hu
Zničenie dolára divadlom a bitcoin zachraňujúci ruskú ekonomiku? (Týždeň vo financiách očami komentátora)

Zničenie dolára divadlom a bitcoin zachraňujúci ruskú ekonomiku? (Týždeň vo financiách očami komentátora) >> zdieľajte na sociálnych sieťach

 
 

Komentáre


K tomuto článku ešte nebol pridaný žiadny komentár. Buďte prvý a okomentujte tento článok.

Pridajte komentár

* Pokiaľ je text nečitateľný, nový načítate kliknutím na obrázok. Veľké a malé písmená sa neodlišujú.
Pre prihlásených sa kontrolný obrázok nezobrazuje. Prihláste sa alebo sa zaregistrujte ak ešte nemáte účet.
Opíšte text z obrázku: *

* Hviezdičkou sú označené povinné informácie.


Články z Investície

Peter Apolen | 30.06.2016 00:00 Najväčší neopracovaný diamant na svete sa nepodarilo predať

Dražba, v ktorej sa túto stredu predával najväčší neopracovaný existujúci diamant na svete, sa skončila neúspešne. Záujem investorov síce vyhnal cenu až na 61 miliónov dolárov, majiteľovi kameňa, spoločnosti Lucara Diamond, sa to však zdalo málo. Obrí diamant tak nepredala. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Katarína Muchová | 28.06.2016 00:00 Referendum - čo prinieslo, a čo vzalo

Referendum rozdalo nové karty, na ktoré nebol nikto pripravený. Libra prudko prepadla. Akcie britských bánk padajú takmer voľným pádom. Dôvodom je neistota, ktorú výsledok hlasovania vyvolal. D. Cameron sa rozhodol rezignovať a potenciálni noví lídri zatiaľ nepredstavili ucelenú koncepciu budúcnosti krajiny. Niektorí občania berú moc do vlastných rúk a útočia na poľských prisťahovalcov. Aká budúcnosť čaká Britániu a aká zvyšok Európy rozoberáme v komentári. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

| 23.06.2016 00:00 Briti sa dnes rozhodujú o zotrvaní v únii

Brexit by z politického hľadiska znamenal pre EÚ krok späť a stratu jej politického vplyvu. Očakáva sa, že snahy o vystúpenie by sa mohli objaviť aj u ďalších krajín. Aj preto sa bude únia snažiť nasledujúce vyjednávania Británii čo najviac „osladiť “. Libre hrozí v prípade exitu až 20 percentné znehodnotenie. Do červených čísiel by sa dostali akciové trhy tak v Británii ako v EÚ. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Pavel Škriniar | 22.06.2016 00:00 Kedy začať a kam sporiť svojim ratolestiam

Deťom sa rodičia snažia dať to najlepšie. Chcú pre nich lepšiu budúcnosť, než do akej prišli oni. A to je dôvod, prečo im začínajú sporiť. No vyvstávajú tu dve otázky: Kedy začať? Kam sporiť? Ponúka sa niekoľko možností. Od tradičných vkladných knižiek, cez životné poistenie až po nezvyčajné investície typu umelecké dielo, či drahý koňak. Výber záleží od rizikové profilu rodičov. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 21.06.2016 00:00 Ak zahlasujú Briti za brexit, môžeme čakať i ďalší pokles úrokov

Britské referendum o zotrvaní krajiny v únii sa uskutoční už vo štvrtok. Podľa prieskumov je pomer síl medzi zástancami odchodu a zotrvania zhruba vyrovnaný, rozhodnú teda zatiaľ nerozhodnutí voliči. Ak by došlo k brexitu, bude to mať na finančné trhy ťažko predvídateľné následky. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »

Krátké správy z Investície

01.07.2016 13:43 Prehľad trhov 1. júla

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

01.07.2016 08:16 Trhy pokračujú v trende

Štvrtok bol bohatý predovšetkým na fundamentálne dáta. Na začiatku sa vyhlasovala priemyselná produkcia v Japonsku. Tá potvrdzuje predpoklad o recesií v priemyselnom odvetví, ktorý by mal dosahovať –2,3 %, zatiaľ čo očakávania analytikov boli na úrovni 0,2 %. Tieto dáta, tak pravdepodobne zabrzdili rast indexu Nikkei, ktorý si pripisuje 0,06 %. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

30.06.2016 10:10 Scenár opakovania finančnej krízy z roku 2008 je vylúčený

Začiatkom týždňa došlo pri viacerých aktívach na finančných trhoch k prudkému poklesu, no zdá sa, že paniku už máme za nami. Rýchla a efektívna intervencia niekoľkých centrálnych bank, najmä Bank of England a Swiss National Bank, totiž pomohla začiatkom týždňa stabilizovať trhy.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

30.06.2016 09:10 Ranný prehľad trhov 30. júna

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

29.06.2016 22:32 Trhy opäť v zelenom

V stredu, sa na akciových trhov opäť zaznamenal býčí sentiment, čo je druhý ziskový deň po Brexite. Investori tak opäť upierali svoje pohľady skôr na dianie okolo Brexitu, ako na fundamentálne dáta.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie krátke správy »

Najčítanejšie články z Investície za posledných 14 dní

| 23.06.2016 00:00 Briti sa dnes rozhodujú o zotrvaní v únii

Brexit by z politického hľadiska znamenal pre EÚ krok späť a stratu jej politického vplyvu. Očakáva sa, že snahy o vystúpenie by sa mohli objaviť aj u ďalších krajín. Aj preto sa bude únia snažiť nasledujúce vyjednávania Británii čo najviac „osladiť “. Libre hrozí v prípade exitu až 20 percentné znehodnotenie. Do červených čísiel by sa dostali akciové trhy tak v Británii ako v EÚ. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 16.06.2016 00:00 Ďalší premrhaný rok v slovenských verejných financiách

Slovensku sa vo verejných financiách vlani nedarilo. Deficit sa oproti predchádzajúcemu roku zvýšil, k čom došlo okrem Slovenska vlani len v Grécku a Fínsku. Analytik kritizuje vládu za to, že príjmy z lepšieho výberu daní minula a nepoužila na zníženie dlhu. O verejných financiách sa rozprávame s Jurajom Valachym, senior analytikom Tatra banky. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Apolen | 14.06.2016 00:00 Neurofinancie - nová vedná disciplína, ktorá skúma investorov

Nášmu chápaniu toho, ako robíme finančné rozhodnutia v obrovskej miere pomáha stret a spojenie troch samostatných disciplín – ekonomiky, psychológie a neurovedy. Vznikla tak nová disciplína – neurofinanie, ktorá skúma činnosť mozgu pri investičných rozhodnutiach. Odhaľuje napríklad to, že človek je menej ostražitý v prípade pozitívnych skúseností, alebo že sa snaží vyhnúť ľútosti z premárnených príležitostí.  Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Furmaník st. | 20.06.2016 00:00 Radšej veľkú nulu z čistého zlata než záporný úrok dlhopisu? (Týždeň vo financiách očami komentátora)

Finančný svet náhle ovládli tri možnosti a otázka znie, či by Brexit predĺžil obdobie nízkych úrokových sadzieb. Mňa ale zaujíma, či Európsky orgán pre bankovníctvo bude sídliť v Prievidzi a Škóti dali vedieť, že hneď vypíšu nové referendum o vystúpení Škótska z Británie – dôvodia tým, že chcú byť v EÚ. Celá správa »

Komentárov: 0 / 0

Peter Furmaník st. | 13.06.2016 00:00 Euro svoju životnú úlohu nesplnilo. Pôjde do predčasného dôchodku? (Týždeň vo financiách očami komentátora)

Prvý prieskum, v ktorom už nebola možnosť “neviem”, vyvolal zdesenie! Brexit poškodí ekonomiku celej EÚ, najviac ale zrejme utrpí juh eurozóny, hoci vraj len krátkodobo… Otázka ale znie aj inak: Chystá sa spoločná európska mena na to, že odíde – povedané vojenskou hantírkou – do výslužby aj so všetkými poctami? Celá správa »

Komentárov: 0 / 0Ďalšie články »