Martin Cesnak

Junior analytik CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.

Marc Faber: Dr. Skaza a jeho ideálne portfólio

Marc Faber je medzinárodne uznávaný investor, ktorý sa preslávil relatívne presným čítaním aktuálneho a budúceho vývoja akciových trhov, i keď prevažne v tmavých farbách. Faber sa narodil do povojnovej Európy 28. februára 1946 vo švajčiarskom Zürichu. Počas svojej mladosti študoval na škole v Ženeve, kde aj pretekal za švajčiarsky národný lyžiarsky tím.

Komodity: Zlatý vek zemného plynu

V poslednom období sme mohli byť svedkami rastúcich cien ropy ako hlavného rivala zemného plynu. Keď k tomu pripočítame stupeň závislosti rozvinutých ekonomík na tejto komodite a nestabilitu v regiónoch s najväčšími zásobami čierneho zlata, javí sa zemný plyn ako výhodná alternatíva. Spolu s rastúcim dopytom po energii najmä v USA a rastom zamestnanosti by sme sa v blízkej budúcnosti mohli stať svedkami väčšieho využitia aj v rámci automobilového priemyslu.

Známi investori: Jim Rogers – Dobrodruh a obchodník

James Beeland Rogers Jr., sa narodil 19. októbra 1942 v Baltimoore v štáte Maryland, vyrastal však v Demopolise v Alabame. Sám o sebe hovorí: „Vyrastal som v malom mesteč-ku v Alabame, kde nebolo veľa peňazí, tak sme všetci začali pracovať dosť skoro.“ Svoj prvý biznis rozbehol ako chlapec, keď po získaní koncesií predával arašidy a nealkoholické nápoje.

Investorský zemepis: Rusko ťahajú komodity a oživenie vnútorného dopytu

Ruská federácia je rozlohou najväčší demokratický federálny štát s republikánskou formou vlády, ktorý sa rozkladá na ploche 17 miliónov kilometrov štvorcových na dvoch svetadieloch – Európe a Ázii. Podľa aktuálneho sčítania žije v Rusku 141,9 milióna obyvateľov, avšak vzhľadom k obrovskej rozlohe, ktorú pretína až 9 časových pásiem, je hustota obyvateľstva len 8,3 obyvateľa na km2. Podiel ekonomicky činného obyvateľstva predstavuje 53,7%. ...

Indonézia láka investorov obrovským vnútorným dopytom

Indonézia je najväčšia moslimská krajina na svete, je treťou najväčšou demokraciou a štvrtou najľudnatejšou krajinou sveta. Rozkladá sa na 17 508 ostrovoch, ktoré sa nachádzajú na strategickej morskej križovatke v juhovýchodnej Ázii. Jeden z ázijských tigrov má v sebe zaujímavý potenciál. Aké investičné príležitosti ponúka?

USA: Ako funguje Federálny rezervný systém

Americký FED ovplyvňuje svojou politikou náladu investorov na celom svete už 97 rokov. Nutnosť existencie samostatného úradu, ktorý by bol schopný zabezpečiť stabilný, flexibilný a zároveň bezpečný fiškálny a monetárny systém viedol predstaviteľov amerického kongresu v roku 1913 k založeniu centrálnej banky „Federal Reserve“.

Kam investovať?Najnovšie komentáre
 • Matt Tuček komentoval Bankám sa oplatia aj pôžičky s nulovým úrokom

  VOĽNÉ PRACOVNÉ MIESTA Keďže naše ústredie je v USA a máme pobočky po celej Amerike, Kanade a Európe, sme popredným svetovým zamestnávateľom pracovnej sily, ktorý v súčasnosti prijíma zamestnancov do toľkých oblastí z celého sveta. S potešením vám oznamujeme, že ...

 • Jurg Marti komentoval Exekúcia neznamená automatický stop na ceste k hypotéke

  Som pán Jurg Marti, súkromný veriteľ. Ponúkame rýchlu pôžičku s veľmi nízkym úrokom 2%, preto sa k nám vráťte prostredníctvom nášho e-mailu: jurgmarti0@gmail.com, kde získate ďalšie informácie o tejto ponuke pôžičky. S pozdravom, pán Jurg Marti

 • Harry komentoval Podielové fondy si svoje miesto v investičnom svete udržia aj po kríze

  Podílové fondy se přesouvají od tradičních globálních nebo regionálních s nízkou směrodatnou odchylkou vůči indexu směrem k tématu, směrem k celkovému výnosu, směrem k trhům, kde je snažší překonávat index (EM, Small Caps, dílčí garance, specifický region), prostě ke ...

 • Rado komentoval Ako na poistenie domácich miláčikov

  Ma teda nenapadlo, že by som nechal naše zvieratá poistiť. Možno je to tým, že máme úžitkové zvieratá. Chováme sliepky, králiky, ošípané a ovce. Máme taký malý statok, takže aj tak je okolo zvierat veľa práce a stojí nás dosť peňazí. Cez leto je to lepšie, pretože ...

 • miňo.96 komentoval Slováci dokážu disciplinovane sporiť deťom, avšak málo si odkladajú na svoj vlastný dôchodok

  Problém je v tom, že Slováci nepovažujú dôchodok za niečo, na čo sa majú finančne pripravovať. Kúpa nehnuteľnosti, obstaranie auta, vzdelanie detí... to sú pre nich finančné otázky. To, že si majú šetriť na dôchodok, im nikto nepovedal.

Fúzie a akvizície: Bežná súčasť rastovej stratégie spoločností po celom svete

Operácie patriace do skupiny fúzií a akvizícií (Mergers and acquisitions - M&A) sa začali výraznejšie objavovať začiatkom dvadsiateho storočia v USA, kedy sa veľké množstvo menších firiem začalo spájať do takzvaných trustov za účelom získania väčšieho trhového podielu. Fúzie a akvizície dnes už nie sú len doménou amerických firiem, ale celkom bežnou súčasťou rastovej stratégie spoločností po celom svete.

India: Investičné príležitosti v tretej najväčšej ázijskej ekonomike

India sa za vyše šesťdesiat rokov svojej nezávislosti prepracovala z kolónie na na krajinu, ktorá už teraz ovplyvňuje trendy v oblasti informačných technológií, automobilového priemyslu a taktiež v celosvetovom hospodárstve. Je druhou najrýchlejšie rastúcou ekonomikou na svete.

Investovanie do energetiky: Veterné zdroje

Dnešná civilizácia je závislá predovšetkým od ropy a jej produktov. Stále rastúci dopyt a zmenšujúce sa zásoby však nútia ľudí poohliadnuť sa po iných energetických zdrojoch. Jednou z možných alternatív sa najmä v poslednom desaťročí stala veterná energia. Snahy o jej získanie však siahajú až do sedemdesiatych rokov.

Ako sa darí akciám automobilového priemyslu

V začiatkoch moderného automobilového priemyslu stál Henry Ford, ktorý ako prvý presadzoval myšlienku automobilu ako masového dopravného prostriedku a v roku 1902 založil spoločnosť, ktorá niesla jeho meno. Rýchlo sa rozvíjajúci automobilový priemysel za sto rokov prešiel výraznými zmenami a stal sa kľúčovým odvetvím pre rozvoj svetových ekonomík.